I Wachten voor de spoorbomen Kinderzegels op kerstpost Brutaal Ravage in school Goede greep van „De Gastspelers Verkouden? ASPRO' ANKERHORLOGE Ds. P. Kloek (Leiden) 25 jaar in het ambt Oplichter gaf zich uit voor arts Ford Cortina 1200 RIJNLAND N.Y. MAANDAG 18 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD I. D; In de christelijke kleuterschool „Hummeloord" aan de César Franckstraat in Leiden-Zuidwest is in het afgelopen weekeinde een grote ravage aangericht. Onbeken den waarschijnlijk baldadige jongelui hebben de muren en de schoolborden met verf beklad, lijm- en verfpotten omvergegooid en kerstversnaperingen voor de kleuters door het gehele gebouw verspreid. Zy moeten zich toe gang tot de kleuterschool hebben 8* verschaft na vernieling van een ruit. De politie, die een onderzoek instelt, denkt aan kwajongens- werk. Bijzondere dienst "Ju Ac. Ziekenhuis In de kerkzaal van het Academisch 1 Iiekenhuis in Leiden zal zondag van 10-11 uur voorm. een dienst worden lehouden met een bijzonder karakter. In die dienst zullen de „Jubilee Singers" (een Surinaamse zangers- 1) joep) acht negrospirituals ten ge- brengen. Deze liederen worden iwisseld met de lezing van bybel- edeelten. In de opbouw van deze mu ienst wordt de Advents- en Kerst- Wei oodschap naar bijbelse gedachten- ang geplaatst in de samenhang van feel het heilsgebeuren. Wie van buiten het ziekenhuis de tffcenst in de kerkzaal vil bijwonen is ran harte welkom. De kerkzaal be fool todt zich rechts boven in het Poort aal ;ebouw. „Pas op voor paddestoelen" 59 Officiële publikaties Burgemeester en Wethouders van «Wen brengen ter openbare kennis, at voor de duur van drie maanden o de secretarie, kamer 125. ter lezing ■oor een ieder ls nedergelegd de door Raad dier gemeente in zijn verga- yA-ring van 23 oktober 1967 vastge- lelde verordening tot wijziging van de JUPtordening op de Markten. De verordening verbiedt op door in College aan te wijzen markten gedeelten van markten, gedurende x>r hen te bepalen tijden, fietsen en romfietsen aan de hand mee te voe- De verordening treedt op 21 decem- ir 1967 in werking. Leiden. 18 december 1967. VASTSTELLING VERORDENING OP HET VELLEN VAN HOUTOPSTANDEN Burgemeester en Wethouders van Si| «1den brengen ter openbare kennis, lat gedurende drie maanden voor een ader ter gemeentesecretarie, kamer Hll, ter lezing ls neergelegd de door e Raad dezer gemeente ln zijn ver- n adering van 25 september 1967 vast- estelde Verordening op het vellen an houtopstanden („Kapvenor de ling"). Deze verordening, welke van oepasslng is op door Burgemeester en Wethouders nader aan te wijzen T, loutopstr. iden in de gemeente, treedt •It, iet ingang van de derde dag na he- len in werking. Leiden, 18 december 1967. Het moet voor de leden van de to neelgroep "De Gastspelers" toch wel een prettige ervaring zijn iedere keer j als zij optreden te bemerken dat zij nog steeds beschikken over een grote groep sympathisanten. Ook zondag- j avond in de Leidse Schouwburg was dit het geval. En terecht wees de voorzitter, de heer H. Buis, in zijn i openingswoord op dit voor zijn vere niging zo verheugend verschijnsel. Het mysteriespel, dat gisteravond j door de groep gebracht werd, was ge- titeld "Pas op voor Paddestoelen", een spel in drie bedrijven van mr. H. M. Planten. De geschiedenis speelt zich af in het landhuis van de schatrijke kolo nel Sterling Abkins. Deze kolonel is, als het spel begint, juist opgenomen voor ernstige vergiftigingsverschijn selen. veroorzaakt door het eten van paddestoelen. De kolonel overlijdt, en al gauw rijzen de eerste vragen. Hoe is het mogelijk dat de kolonel, die een uitstekend paddestoelkenner is zich vergist heeft en giftige padde> stoelen gegeten heeft? Een over buurvrouw, de schrijfster Alice Tom linson, op voortreffelijke wijze gestal te gegeven door Nell de Lange-Rei- zevoort, krygt achterdocht en door haar bemoeienissen wordt de politie ingeschakeld. Achtereenvolgens wor den diverse personen verdacht, de eerste plaats het nichtje dat het vermogen erft, Jean Wilcox (Lidy Opdam). Deze verdenking vervalt al snel om vervolgens op Kathleen Hill te vallen, een goede rol van Janny Edelaar-v. d. Kwartel. Ook zij blijkt, hoewel ze de schijn tegen had, de moord niet gepleegd te hebben. Dan neemt het spel een totaal onverwach te wending en blijkt de moord op in genieuze wijze gepleegd te zijn door de bijzonder correcte butler Hullett, gespeeld door C. v. d. Drift, die deze zware rol volkomen aanvaardbaar bracht. Als nog een enkele opmerking gemaakt moet worden, dan geldt die de politiesergeant Palmer W. Houps) die zijn spel aan het slot meer in houd wist te geven. De regie was in de vertrouwde handen van de heer Jac. Buis. De Gastspelers hebben met dit spel een goede greep gedaan, het geen ook bleek uit de reacties in de zaal. ADVERTENTIE Uet/ifrUüf ef? Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds 'ASPRO', 'ASPRO'bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. Het verkeer op de Haagweg tussen de spoorbomen bij „De Vink" en molen d'Heesterboom in Leiden en uit de richting Haagse Schouw zat zaterdagmiddag een klein half uur volkomen vast. Oorzaak: de spoorbomen waren en bleven circa twintig minuten dicht. Aan beide zijden stond een lange file auto's te wachten. Door deze stagnatie kwam ook het Tij schema van enkele NZH-bussen volkomen overhoop te liggen. Sommige automobilisten, het wachten moe, draaiden uit de file om via andere wegen toch op hun bestemming te komen. Van de zij de van de Ned. Spoorwegen in Utrecht vernamen wij, dat zich een technische storing heeft voor gedaan. De foto geeft een beeld van de lange rij wachtende auto's. (Foto LD/Holvast) Het jaar strompelt op zyn laatste benen. Nog even. dan is het weer Oudejaarsavond. Maar vóór het zo- Ter is, is er al het nodige feestwerk Terzet. Letterlijk, want het plaatsen ADVERTENTIE voor f30,— en f40,— Of het allerbeste vaD f 200,— en f 400.- - Roamer Citizen Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Ewe, Anker, HORLOGE» v.d. WATER Altijd voordelig. '8 Maandags gesloten. van de kerstboom, hoe feestelijk ook, blijft wérk. Wie het bereiden van bouten geen werk noemt, heeft nooit een huisvrouw op 24 december aan de arbeid gezien. Ja, en dan zyn er de kaarten en kaartjes. Ge lukkig Kerstfeest Voorspoedig Nieuwjaar. Miljoenen papieren wen sen. kleine en grote, mooie en foei lelijke, zwart-witte en helgekleurde. Een baaierd van wensen, niet te tellen! En het worden er elk jaar meer, zeggen de posterijen. U frankeert ze natuurlijk met kin derzegels, uw kerst- en nieuwjaars kaarten. Ja, dat dóét u toch? Op uw kerstpost hóren kinderzegels, daar kunt u gewoon niet onderuit! Bij het warmste, huiselijkste feest van het jaar horen warme gedachten, ge dachten aan kinderen voor wie er ook Kerstmis en Nieuwjaar zal zün, allicht, maar anders, misschien toch wel minder warm en minder huise lijk. Het is eigenlijk heel wonderlijk, dat er nog zoveel mensen zijn, die vergeten kinderzegels op hun late decernberpost te plakken, die verge ten dat er kaarten voor het kind zijn (héél mooie kaarten waar uw vrienden en kennissen in het buiten land bepaald gelukkig mee zullen zijn). Want natuurlijk is het een kwestie van vergeten, van er in de drukte niet aan denken Dat zal u deze keer niet overko men. U bent er nu tijdig aan her innerd. Uw postkantoor heeft ge noeg kinderzegels. In de stand in de hal vindt u een keurcollectie kaar ten. Haalt u ze even? Nu meteen? Comité Kinderpostzegels. Een 18-jarige Leidse huisvrouw stond zaterdag het huilen nader dan het lachen. De manier waarop zij van haar boodschappentas werd beroofd was in elk geval zeldzaam brutaal. Het jeugdige huisvrouwtje had haar met boodschappen gevulde tas, die bovendien een geldbedrag van vijfentwintig gulden bevatte, even neergezet op de hoek van de Hooglandse Kerkgracht en de Moriaansteeg. Een behulp zame voorbijganger pakte, toen het meisje bezig was op haar fiets te klim men, de tas op, omdat deze door een auto verpletterd dreigde te worden. Op dat moment kwam er een fietser voorbij, die de tas op zijn beurt wel even aan de eigenaresse zou overhandigen. De hoffelijkheid was bij hem echter ver te zoeken. De fietser ging er namelijk met de tas en het geld vandoor. INDIANEN IN DE SNEEUW Honderden Navajo-Indianen wacht ten zaterdagavond op hulp van de Amerikaanse luchtmacht. nadat ze verzeild waren geraakt in een zware sneeuwstorm. De Indianen wa ren geisoleerd in afgelegen gebieden ui hun uitgestrekte reservaat. Er worden helikopters met ski's gezon den om voedsel, dekens en medica menten over te vliegen. De sneeuwstorm heeft vier dagen geduurd en heeft ook elders in het Amerikaanse zuidwesten een noodsi tuatie geschapen. Een bus met mi litairen uit El Paso in Texas is by de grens van Nieuw Mexico in een bocht geslipt en omgeslagen. Vier militairen kwamen om het leven. De mannen zouden met kerstverlof gaan. Er war.en dertig tot veertig gewonden. Een Italiaanse politiepatrouille op ski's heeft gisteren het dorp Mascioni di Campotosto in de Abruzzen ten oosten van Rome bereikt, dat door sneeuwval een week lang van de bui tenwereld afgesneden is geweest. De sneeuw ligt in het dorp drie meter hoog. Er is voorlopig geen gebrek aan levensmiddelen. Het Joegoslavisch weer bureau meldt dat het kwik zondag ochtend in centraal-Joego-Slavië tot 27 graden onder nul is gedaald. Plan Leber V ervoersproblemen niet opgelost De heer E. van Donkelaar. alge meen-voorzitter van NOB-Wegtrans- port, de grootste Nederlandse orga nisatie van beroepsgoederenvervoer- ders, heeft zaterdag op de vergade ring van afgevaardigden van deze or- ganisatie in Utrecht, stelling genomen tegen de mogelijke opvatting als zou den, na het overleg van EEG-ver- voerministers in Brussel de grote ver voerproblemen tussen Duitsland en Nederland nu in hoofdzaak zyn op gelost. .Niets is minder waar", aldus de heer Van Donkelaar. Er is welis waar een belangrijk succes geboekt wat betreft de continggentering van het Nederlandse wegvervoer op Duits land, waardoor wij op korte termijn dit vervoer redelijk op gang kunnen houden. Maar de gevaren op langere termfjn duren nog onverminderd voort; ten aanzien van het eigenlijke plan-Leber is er namelijk niets ver anderd en dit hangt het Nederlandse wegvervoer nog precies even dreigend boven het hoofd als voor het Brussel se beraad van enkele dagen geleden. Tien doden na ramp met brug over de Ohio Het aantal slachtoffers van de brugramp by Point Pleasant in de Amerikaanse staat West-Virginia is opgelopen tot tien. Ongeveer 28 per sonen worden vermist. De brug over de Ohio stortte vry- dag tijdens het spitsuur in toen een groot aantal auto's van forenzen zich op de brug bevonden. Twee ingenieurs zyn reeds in staat van beschuldiging gesteld. De inge nieurs maken deel uit van het team dat de brug ontwierp en bouwde. Drie andere ingenieurs zyn inmid dels gearresteerd. De foto toont de plaats des on- heils. De rechterbrug is de spoor brug. Van de verkeersbrug links staan alleen nog de pijlers overeind. Nationale jacht op baccJiusklaiiteu Op verzoek van de centrale politie verkeerscommissie is zaterdagnacht tussen elf en twee uur in na genoeg het hele land een intensieve verkeerscontrole gehouden om bac- chusklanten op te sporen. De actie werd een week voor de kerstdagen uitgevoerd, omdat de politie hoopt, dat daarvan een preventief effect, zal uitgaan tijdens de kerstdagen en de jaarwisseling. Onder meer is door de politie in Leiden gecontroleerd. Er zijn even wel geen processen-verbaal opge maakt. Toestemming aan Hoessein gevraagd Vorming van Palestijnse staat Arabische notabelen uit het door Israël bezette westelijke deel van Jordanië hebben Koning Hoessein van Jordanië gevraagd om toestem ming voor de vorming van een auto nome Palestijnse staat. Dit verklaar den zegslieden in Tel Aviv. De staat zou een losse federatie moeten onder houden met Israël zowel als Jordanië. De VN-afgezant voor het Midden- Oosten Jarring is uit Tel Aviv ver trokken naar de Jordaanse hoofdstad Amman. Waarnemers menen dat Jarrings besprekingen met de Israëli sche autoriteiten geen direct resul taat zullen opleveren. Zaterdag is het voor de derde maal tot een incident gekomen in het door Israël bezette gebied van Syrië. Drie Arabische saboteurs vonden de dood tijdens een vuurgevecht met Israëli sche troepen. In de geheel bezette Vredeskerk aan de Burggravenlaan in Leiden heeft ds. P. Kloek, die thans 25 jaar in het ambt staat, gisterochtend met een enkel woord herinnerd aan dit zilveren jubileum. Hij deed dit aan de hand van tekstgedeelte uit Johannes 1 19 tot 29 (het getuigenis van Johannes de Doper over zichzelf), welk getuige nis hij in verband bracht met de derde adventszondag („Verheugt U"). Het is een groot voorrecht en daarover verheug ik mij om het pastorale werk 25 jaar te mogen volhouden, aldus ds. Kloek. Evenals de evangelist Johannes mocht tuigen van de komst van Christus in deze wereld, mag ook de predi kant een getuige zyn van Hem, die al onze schuld, twijfel en vervreem ding op zich genomen heeft. Voor een predikant, die zijn theologische studie als een „vrijgestelde" (hij kent immers geen enkel vak) mag ver richten, is het een ongelooflijk voor recht als hij, eenmaal in het ambt bevestigd, mag staan in de dienst der verzoening, der barmhartigheid en de gebeden. Onder vallen en op staan. heb ik dit ambt thans 25 jaar mogen bekleden, aldus spreker. Evenals Johannes in het tekstge- De Amersfoortse politie heeft na nu eerst blijkt eind vorige week een 21- jarige fabrieksarbeider uit Putten aangehouden. De man werd onder meer gezocht wegens het huren van auto's zonder deze terug te brengen. De Edese politie stelt belang ln de Puttenaar omdat hij zich daar ver moedelijk als arts heeft uitgegeven. In die hoedanigheid zou hij keurin gen hebben verricht. In november huurde de man een auto in Amersfoort. Deze reed hij in Utrecht in elkaar. De eigenaar van de wagen werd hiervan niet in kennis gesteld. Een tweede auto werd ge huurd in Ede, deze auto werd later totaal vernield in Franeker aange troffen. Ook in dit geval had de main de eigenaar van de auto niets mee gedeeld. Met een derde in Franeker gehuurde auto, werd hij door de Am sterdamse politie aangehouden. Hij is op transport gesteld naar Amers foort. In zijn auto werden chirurgi sche instrumenten aangetroffen, die hij zonder te betalen eigens in Neder land had gekocht en die hij wellicht gebruikte voor de nog niet bewezen „keuring". Tijdens zijn tocht door Ne derland in gehuurde auto's tankte de man in verschillende plaatsen zon der te betalen. Herdershonden verscheuren twee kinderen In Madison Heights bij Lynchburg in de Amerikaanse staat Virginia hebben vier herdershonden twee klei ne Jongens doodgebeten. De vier honden reten de gillende kinderen letterlyk uiteen, terwijl hun vader de dieren zonder enig succes met een hooivork te lijf ging. Twee der honden werden ter plaats door de politie doodgeschoten. De bei de andere waren reeds naar hun baas teruggekeerd en vandaar door de po litie meegenomen. De vier honden werden er reeds van verdacht een aantal huisdieren in de streek te heb ben doodgebeten. De twee slachtoffers waren de vierjarige Eugene Goodman en zyn één jaar jonger broertje Ken neth. De ouders moesten met een shock in een ziekenhuis worden opge nomen. Goodman werkte in zijn houtzagerij toen hij het gegil hoorde van zijn twee zoontjes, die achter het huis speelden. Volgens een relaas van de polit'.e greep Goodman een hooivork en holde naar een kreek, waar de honden de beide kinderen aanvielen. Hij sloeg de dieren met de hooivork, zijn schoenen en alles wat hy maar kon vinden. deelte van zichzelf getuigt: „Ik ben de Christus niet", mogen de kerken in de twintigste eeuw niet de pre tentie hebben om van zichzelf te zeggen „wij zijn het, wij hebben het". Ook zij zijn slechts wegbereider voor Christus. Onder de vele aanwezigen, die deze dienst bijwoonden, was om. een de legatie uit de hervormde gemeente van Windesheim, welke gemeente ds. Kloek voor zijn komst naar Leiden (in 1950) vier jaar als predikant diende. Na afloop van de dienst was er in de ontwngsthai van de kerk gelegenheid om dominee en mevrouw Kloek geluk te wensen met dit zil veren amtsjubileum. Academische exauieus Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor de volgende eaxmensi doctoraal Ned. Recht de heren W. D. v.d. Berg (Amsterdam); R. Stoon (Schoonhoven) en L. de Jong fVlaardingen) kandidaats Engelse taal- en letter kunde mevr. L. H. Punt-Heyning (Noordwijk kandidaats Nederlandse taal- en letterkunde de heren R. A. de Bree (Rijswijk); W .G. Dwara- huis (Vlaardingen) en B. M. Janssen (Den Haag)kandidaats klassieke taal- en letterkunde de heer G. J. Janssen (Den Haag). ADVERTENTIE Nog vóór het jaareinde HONDERDEN GULDENS VOORDEEL. AUTOMOBIELBEDRIJF 'Oud-Leiden' op museumbezoek Leden van de vereniging „Oud-Lel den" brachten zaterdag een bezoek aan het Rijksmuseum voor de Ge schiedenis der Natuurwetenschappen en aan de Schatkamer in het Rijks museum voor Volkenkunde. In eerstgenoemd museum leidde de conservator de heer P. van der Star, het gezelschap langs de vele Instrumenten, die in het verleden le vende onderzoekers der natuur heb ben bedacht en doen vervaardigen en welke onderzoekers de grondslag hebben gelegd voor verdere studie. In de Schatkamer in het Rijksmu seum voor Volkenkunde toonde de directeur, dr. P. H. Pott, een rijke schat, hoofdzakelijk gouden sieraden en gebruiksvoorwerpen uit Java, Su matra en Bali, welke eeuwen gele den vervaardigd, getuigen van een grote kunstvaardigheid en vakbe kwaamheid. PTT-dieiisten in (le kerstperiode Voor de uitvoering van de PTT- diensten gedurende de kerst- en nieuwjaarsperiode zyn enkle regelin gen getroffen. Wat de postdienst betreft, op 25 en 26 december, alsmede op 1 januari a.s. zyn alle postkan toren gesloten. In de periode van 24 december tot en met 1 januari zullen zonodig extra buslichtingen worden uitgevoerd. De nachtposttrei nen rijden in het tijdvak 23 decem ber tot en met 2 januari alleen in de nachten van 27/28, 28/29 en 29/30 december. Evenals andere jaren zullen rond Kerstmis extra vervoersmaatregelec worden genomen. De telegraaf- en telefoondienst wordt gedurende beide kerstdagen en op nieuwjaarsdag uitgevoerd al* op zondag.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3