LEIDSCH DAGBLAD Keert Constantijn terug? Mogelijk toch voorschot voor minimumlonen Gewapende opstand in Algerije neergeslagen KOOT JAMIN Langdurige besprekingen in Rome van vorst met minister Buitenlandse Zaken Pipinelis KOUDER MET MEER ZON Verloving Beatrice verbroken Premier Boumedienne neemt legerleiding in eigen hand ©uc/ teuwo Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 16 DECEMBER 1967 No. 31460 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Romeinse correspondent). Koning Constantijn van Griekenland heeft gisteren in Rome langdurig geconfereerd met de Griekse minister van Buiten landse Zaken, Pipinelis, en de Italiaanse hoofdstad heeft vooral daardoor de gehele dag gegonsd van geruchten, dat de jonge vorst en het regime van de kolonels allebei zouden voelen voor een compromis. Er zijn aanwijzingen dat vooral Koningin-moe- der Frederika, die grote invloed heeft op de koning, zou aan dringen op terugkeer naar Athene waar de koning ongetwijfeld een leven zonder werkelijke macht te wachten zou staan. De geruchten willen dat ook het denkbeeld besproken zou zijn om Koning Constantijn te laten aftreden ten gunste van het zeven maanden oude kroonprinsje Paul, voor wie dan prinses Irene, de zuster van de vorst, als regentes zou moeten optreden. En even vóór het middaguur ar riveerde dan uit Brussel minister Pipinelis. Er werd gezegd dat de minister twee uur zou blijven. Dus werd voor hem een plaats gereser veerd in een vliegtuig dat om twee uur zou vertrekken. De minister ging echter naar de stad. regelrecht naar de Griekse ambassade, waar inmid dels ook Koning Constantijn was te ruggekeerd. Hij had daar een ont moeting met de vorst. Nu werden plaatsen besproken in een vliegtuig dat om zes uur zou vertrekken. Ook die moesten worden geannuleerd. Toen gisteravond om acht uur in de Griekse ambassade besprekingen be gonnen, waaraan een groot aantal personen deelnam, besloot men maar Spannende dag Het ls onmogelijk de waarde van ie besprekingen te doorgronden. On- jetwijfeld kunnen zij echter van gro- betekenis zijn voor de toekomstige pschiedenis van Griekenland, lomst van Pipinelis, die in Brussel ie ministerraad van de NAVO had bijgewoond en in Rome was verge- in de door Athene intussen ge nipte minister van Defensie Spandi- lakis, vormde het hoogtepunt van een pannende dag- Al vrij vroeg in de ochtend had Ko- ilng Constantijn de Griekse ambas- ade verlaten om met zijn vrouw, moeder en de kinderen het mid- naal te gaan gebruiken bij zijn leef. Prins Hendrik van Hessen. Hij leeft daar besprekingen gevoerd, die et klimaat moeten hebben beïnvloed, lak voordat de koninklijke familie inkwam, verbleef Prinses Beatrice Orlonia een uur in de villa. Later rriveerden hertog Amadea d'Aosta neef van de Italiaanse Koning mberto) met zijn gemalin Claudia n Frankrijk (dochter van de Fran- troonpretendent)Verder zou de oiling zich in de villa hebben onder- jouden met de Griekse scheepsmag- taat Stavros Niarchos, een persoon- vriend van de koninklijke fami- die met zijn particuliere vlieg- naar Rome vloog. Bovendien terd bekend dat Koning Constantijn tad getelefoneerd met een Ameri- regeringsvertegenwoordiger n met een lid van het regime in ,thene. ADVERTENTIE BREESTRAAT 173 WEERBERICHT (Van onze weerkundige medewerker) De eerste helft van december ken- nerkte zich door tien zonloze dagen tn heeft daarmee tot vandaag een «er sombere indruk gemaakt. In- ilddels voert een depressie boven «andinavië wat drogere en ook iets oudere lucht, afkomstig uit het KWlgebied, aan. In het noorden van het land drong in de morgenuren een ioufront binnen met enkele hagel den, gevolgd door brede opklarin- len. De mooie kant van de medaille ul dit weekeinde zijn, dat wij de zon mllen zien, al staat deze vlak voor ie korstste dag niet lang boven de bonzon. Anderzijds zal de tempera tuur evenwel dalen. De kans op en kele hagel- of natte sneeuwbuien büjft tijdens het weekeinde aanwezig net In de kustgebieden een krach je tot harde noordwestelijke wind. Tijdens opklaringen in de nacht kan bet kwik tot om of onder het vries- lont dalen, waarbij natte wegen Plaatselijk glad worden. Overdag zal bet kwik weer tot drie a vijf graden boven het vriespunt stijgen. 17 DECEMBER Zon op: 08.43 onder: 16.29. Maan op: 16.19 onder: 09.46. in Katwijk: 3.24 en 15.37 11.30 en 23.51. 18 DECEMBER m A Zon op: 08.44 onder: 16.29. 1:4 Maan op: 17.19 onder: 10.39. Hoogwater in Katwijk: 4.01 jl'6-12 laagwater: en 12.09. 73< Dit nummer bestaat uit 20 pagina's STAATSHOOFD IN NAAM De primaat van Griekenland, aartsbisschop Hieronymos. heeft vandaag in Rome aan Koning Constantijn een aanbod van het f Griekse militaire regime overge bracht om op de troon terug te keren. Hij bracht tevens als voorwaarden over, dat d^ koning voortaan slechts een ceremonieel staatshoofd zal zijn (in naam dus) en geen oppositie meer zal voeren tegen de dictatuur. kamers te reserveren in een hotel dicht bij de ambassade. Tot half tien hebben die besprekin gen geduurd. De koning keerde toen PRINSES BEATRICE De Italiaanse filmster Maurizio Arena heeft gisteravond bekendge- gemaakt dat zijn verloving met Prin- Maria Beatrice van Savoye, de dochter van ex-koning Umberto van Italië, is verbroken. „Beatrice zal niet Italië terugkeren; wanneer ik mijn paspoort terug heb ga ik naar de V.S.", zei hij. De prinses gaat vol gende week op reis door Zuid-Ame- rika, in gezelschap van een Italiaan- 1 journaliste. De verloving werd midden oktober bekend gemaakt en baarde veel op zien. De familie van de prinses bleek sterk tegen gekant te zijn. Arena werd beschuldigd van „plagio", een misdaad in Italië bestaande uit „to tale onderwerping van een persoon zijn wil", waarop vijf tot vijftien jaar gevangenisstraf staat. Arena's paspoort werd ingetrokken. Hangbrug over de Ohio ingestort: tientallen doden Juist op het spitsuur is gisteravond een hangbrug over de rivier de Ohio bij Point Pleasant in de Amerikaan se staat Wes-Virginia ingestort. De auto's en vrachtwagens die bumper aan bumper reden werden mee de diepte ingesleurd. Pas uren later kon de politie meedelen, dat er toen twaalf doden geborgen waren en 22 gewonden waren gered. Vermoedelijk zijn echter zeker zestig personen in het ijskoude water verdronken. Het kan echter nog dagen tot weken du ren voordat precies is vastgesteld hoeveel auto's en personen zich op de brug bevonden. Een van de beide opritten be zweek eveneens. Daarop reden toen vier of vijf auto's en twee vracht auto's, die vijftig meter omlaag vie len. Zes mensen verloren daardoor het leven. De Amerikaanse kustwacht zette na de ramp alle scheepvaart verkeer op de druk bevaren rivier stop. Een van haar schepen begon met andere vaartuigen aan de red dingsoperaties. De meeste voertuigen waren be kneld geraakt tussen gezonken brug- delen. Sommige automobilisten had den zich aan brugresten in het wa ter vastgeklampt, vele anderen wer den door de sterke stroom meege sleurd en moeten zijn verdronken. De 520 meter lange hangbrug was al veertig jaar oud, in 1928 was zij in gebruik genomen. De laatste in spectie was twee jaar geleden ge schied. De brug verbond Kanauga in Ohio met Point Pleasant in West, Virginia en maakte deel uit van een hoofdverkeersweg. Dagelijks passeer de een groot aantal vrachtwagens voor de chemische industrieën en bo vendien maakten zeer veel forensen gebruik van de brug. Tragisch is dat volgende week een nieuwe brug, ongeveer honderd km verderop, in gebruik wordt genomen die de nu ingestorte moest vervan gen. MEVROUW MAO OPZIJ GEZET? Premier Tsjoe En-lal van commu nistisch-China heeft mevrouw Tsji- ang-Tsjing, de echtgenote van Mao Tse-toeng, de raad gegeven „eens goed te gaan rusten", schrijft het blad „Ming Pao" in Hongkong, dat dit vernomen zou hebben uit „be trouwbare kringen in Peking". Deze „raad" zou tot doel hebben de Rode Garde aan banden te leggen. Me vrouw Tsjiang-Tsjing is lid van het comité voor de culturele revolutie. Tsjoe En-lai heeft volgens het blad gezegd, dat zij de laatste maan den dag en nacht voor de zaak van de revolutie heeft gewerkt zonder zich in acht te nemen, zodat haar ge zondheid in gevaar kan komen. Het blad schrijft verder dat me vrouw Mao Tse-toeng en haar mede standers de laatste tijd weinig succes boeken. Haar naaste medewerkers, Wang-Li en Koean-Fang, zijn bei den weggezuiverd. terug naar de villa van Hendrik van Hessen. Gezegd werd dat de bespre kingen, waarbij het erom zou gaan de voorwaarden vast te stellen voor Koning Constantijns terugkeer, ook heden, zaterdag, nog zouden worden voortgezet. Alles wijst er in elk ge val op, dat het verblijf van de Griek se koninklijke familie in Rome van korte duur zal zijn. Tot zover onze Romeinse corres pondent. Ook In de Griekse hoofdstad deden gisteren geruchten de ronde, dat de militaire machthebbers de deur voor terugkeer van de vorst open hielden. De terugkeer van reeds ver wijderde foto's van Constantijn en zijn vrouw in de openbare gebouwen zou in deze richting wijzen. De aarts bisschop van Athene zou bij beide partijen op een compromis hebben aangedrongen. De kerkdienaren in het gehele land ontvingen van de sy node van de Grieks-Orthodoxe kerk de aansporing het gebruikelijke ge bed voor de koning en zijn familie niet achterwege te laten. Opvallend is ook, dat de koning in officiële tek sten van de regering „Koning Con stantijn" of „zijne majesteit" wordt genoemd. Bij de militaire rechtban ken werd gisteren echter „uit naam van de onderkoning" recht gespro- (Van onze Haagse correspondent) De kans is groot, dat de minimum inkomens toch nog vóór 1 juni worden verhoogd. Dat zou moeten gebeuren door een voorschot op de definitieve verhoging of door de gestegen kosten van levensonderhoud in de eerste helft van het jaar. Minister Roolvink van Sociale Za ken heeft hierover overleg gepleegd met een delegatie van de Stichting van de Arbeid. Na afloop zei de be windsman gistermiddag nieuwe voor stellen van het bedrijfsleven hierover met vertrouwen af te wachten. Vaste datum Het minimuminkomen, dat sinds 1 juli van het vorig Jaar 128 gulden bedraagt per week, zal voortaan ieder jaar op die datum worden verhoogd. Een eerdere verhoging zou naar het oordeel van regering en bedrijfsleven een op waartse druk op de c.a.o.-lo- nen ten gevolge hebben. Om de pe riode, voorafgaande aan de verho ging van het volgend jaar (waarin het levensonderhoud door hogere hu ren, sociale verzekeringspremies en indirecte belastingen duurder wordt) te overbruggen zal een bijzondere uit kering worden gegeven ter compen satie. De Stichting van de Arbeid heeft meegedeeld die uitkering achteraf te geven, eveneens op 1 juli. Minister Roolvink heeft echter verzocht die bijzondere uitkering eerder te geven, mogelijk in verschillende ter mijnen. De Stichting zal nu in eigen kring zowel over het vervroegen van de bijzondere uitkering spreken als over een voorschot op de herziening van het minimuminkomen. De bij zondere uitkering zal ongeveer hon derd gulden bedragen. Motie Minister Roolvink, die een socialis tische motie over een voorschot op de stijgende kosten van levensonder houd boven het hoofd heeft hangen, verwacht niet de voorstellen voor 1 januari te krijgen. Over de motie zou de veste commissie voor Sociale Za ken volgende week dinsdag een oor deel vellen. Mr. Van Lier stelde er in voor het voorschot al op 1 januari te laten ingaan. WERFT BIAFRA HUURLINGEN? De opstandige Biafranen hebben in Port Elisabeth (Zuid-Afrika) 150 huurlingen aangeworven en vijf Franse >rAlcxueftte"-hefsohroefvlieg- tuigen gekocht, aldus heeft de Ni- geriaanse regering gisteren ver klaard. Een van de huurlingen, ko lonel Farques, is reeds uit Lissabon naar Biafra onderweg. Er zijn ook reeds drie piloten voor de hef- schroefvliegtuigen aangeworven. De verklaring haalt verder een artikel in de „Star" van Johannesburg waarin staart: dat duizend blanke huurlingen uit Zuid-Afrika naar Biafra zijn vertrokken. Drie glazenwassers in de Canadese stad Montreal beleefden angstige ogenblikken, toen zij op de Place du Canada tijdens de uitoefening van hun beroep op de twintigste verdieping in moeilijk- heden kwamen te verkeren: het platform, waarop zij aan het werk waren, dreigde het te begeven. Alle drie konden in veiligheid worden gebracht. ADVERTENTIE ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel. 01726-2541 Kerkstraat 2-28 In de nacht van donderdag op vrijdag is in Algerije een ge wapende opstand uitgebroken, maar spoedig daarop neergesla gen. Dit deelde premier Bou medienne gisteravond mee in een toespraak voor radio en te levisie. De premier sprak over een „groep avonturiers", die de opstand hadden ontketend om wanorde en anarchie teweeg te brengen. Hij noemde geen na men, maar het Algerijnse pers bureau APS meldde tegeliiker- tijd, dat kolonel Tahar Zbiri, stafchef van het leger, de op stand heeft geleid, daarbij ge steund door een „aantal avon turiers", onder wie enkele offi cieren. Eerder op de dag had Boumedienne in een dagorder aan de strijdkrach ten verklaard, dat hij besloten had de leiding van het leger in eigen hand te nemen. Volgens buitenlandse persbu reaus had de opstand plaatsgevonden in de buurt van Al Affroen, enkele kilometers ten zuiden van de hoofd stad Algiers. Waar Zbiri zich thans bevindt is niet bekend. Sommige be richten spreken van huisarrest in Al giers. De kolonel zou zich vooral heb ben gekeerd tegen Achmed Kaid, mi nister van Financiën en sinds enkele dagen leider van het Nationale Be- vrüdingsfront. Gok zou Zbiri zich heb- BOUMED1ENNE ben gekeerd tegen enige andere me dewerkers van Boumedienne: de mi nister van Buitenlandse Zaken Boute- flika en die van Binnenlandse Zaken Medeghri. In het gebied van Miliana, vijftig km van Blida zouden zich ge vechten hebben voorgedaan tussen regeringsgetrouwe militairen en troe pen van kolonel Zbiri. Daarbij zou den twee doden en dertig gewonden zijn gevallen. Volgens het Algerijnse persbureau zijn ook talrijke doden onder de burgerbevolking ge vallen. ,3uitenlandse diensten" wordt verweten door ondermijnende activiteiten moeilijkheden te hebben geschapen. Kolonel Zbiri stond aan het hoofd van een ontevreden linkse stroming in het regime die twee maanden ge leden, voor de eerste maal sedert de staatsgreep van juni 1965, de macht van Boumedienne betwistte. Hij had de steun van tenminste twee minis ters en enige andere prominente figu ren in de strijdkrachten. Ook onder vakbonden en studentenorganisaties hadden zijn woorden weerklank ge vonden Zij durfden het echter nog niet aan Boumedienne direct aan te vallen en richtten zich dus op Kaid wiens fi nancieel beleid werd bestempeld als „verraad aan de socialistische revo lutie". Wekenlang leek het erop of er een scheiding in het regime op handen was. Maar aan het begin van de vori ge maand leed Zbiri zijn eerste ne derlaag: kolonel Abid, commandant van een machtig Algerijns legerkorps weigerde zijn steun te geven aan de linkse groep tegen Boumedienne. Begin deze week kwamen de hoog ste leiders van de TLN bijeen en tij dens deze vergadering leverde Bou medienne genadeloos kritiek op de slappe houding van de partij sedert de staatsgreep van 1965. „Onder het beleid van Kaid zal de party een fris se wind laten blazen in het openbare leven", aldus Boumedienne. ADVERTENTIE j Een fijn parfum een goede eau de cologne drogisterij-parfumerie VRIJENHOEK Leiden Oegstgeest MARCEL ROCHA3 CARVEN 1 LAN VIN ADVERTENTIE In den afgeloopen nacht ontstond brand in het sto- 1 venhok van de kerk op de rt Middelste gracht. Ofschoon dit geheel is uitgebrand, lukte het de ijverige brand weer den verderen voortgang i van het onheil te stuiten, zoodat de kerk slechts weinig heeft geleden. Te Wamel heeft men, om- 1 dat er slechts één sollicitant i voor de vacante hoofdonder wijzers-betrekking zich had 1 aangegeven, eene nieuwe op roeping gedaan en het sala ris verhoogd van f 500 op j f 550 (per jaar).

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1