LEIDSCH DAGBLAD STAATSGREEP IN GRIEKENLAND? Bekentenis in moordzaak Neltje de Haan JAMIN Jpenbare gebouiven omsingeld Weduwe beroofd Amsterdamse politie deed goede vangsten G.P.Dbinnenkort 900.000 abonnees Enschede wil Burgerlijk Pensioenfonds STAKING IN FRANKRIJK (Due/ Qlie, leuwö pgericht 1 nwart 1860 WOENSDAG 13 DECEMBER 1967 No. 31457 recteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD 13,35 per kwartaal (postabonnementen VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 1 Tanks en pantserwagens heb- n omstreeks het middaguur otseling het radiostation van ibene omsingeld. Politiemannen okken een oordon om het oude leis in ce Griekse hoofdstad, .thans dienst doet als bureau n premier Kollias. Later werd politie daar versterkt door it troepen en pantserwagens. ilitaire eenheden hebben ook t parlementsgebouw omsingeld, lgens het persbureau Associated ess zijn er tekenen, dat er een latsgreep in Griekenland op mst is. n de eerste middaguren was daar Athene zelf nog niet veel var. te )'66 komt met wetsontwerp lej. mr. A. M. Goudsmit (D'66) ft zelf bij de tweede Kamer een tsontwerp ingediend voor het hou- i van tussentijdse verkiezingen in nieuwe gemeente Groningen, die ormd zal worden als de annexatie IA n de omliggende gemeenten Hoog- p en Noorddijk, waarmee de ede Kamer met veel hangen en „gen akkoord is gegaan, ook door W Eerste Kamer wordt goedgekeurd. 6 heeft bij de behandeling van het 1 sontwerp in de Tweede Kamer het hoofd gezien, dat er geen ar- was opgenomen, dat in tussen- GI te verkiezingen voorzag. Mejuf- iw Goudsmit schrijft in haar toe- 5NII ting op het wetsontwerp, dat het as van goede democratie is dat jövertegenwoordigers, die beslis- jen over en namens een aantal Igers nemen, zoveel mogelijk door He burgers gekozen zijn. Iet is de eerste keer, dat D'66 met initiatief wetje komt. Mej. Goud- lt noemde het wetsontwerp gister rad in een persoonlijke toelichting et onhaalbaar". Als het initiatief - tje snel door de Tweede Kamer rdt aanvaard, zal mej. Goudsmit wetsontwerp, dat de uitbreiding Groningen regelt, samen met nister Beernink in de Eerste Ka- ir moeten verdedigen. Vanmorgen omstreeks kwart oor tien is de 66-jarige wedu- te E. Woortmeijer-Nikkel uit e Ha verstraat in Utrecht door en man beroofd van 10.000 ulden. De man, die naar schatting tussen 30 en 40 jaar is, belde aan en deel- mee van de belastingen te komen n iets te bespreken. De vrouw ant- wrdde, dat haar man in januari is overleden en dat alles inmiddels geregeld was. De man bleef aan- ingen, dat hij papieren wilde den i daarop liet de weduwe hem boven imen. In de huiskamer bukte de ouw zich om een tas onder een nkstel te pakken, omdat zich daar- haar AOW-boekje bevond. Op dat enblik sloeg de man haar op het »fd, deed een greep in de tas en rdween met 10.000 gulden, die zich arin bevonden. Mevrouw Woortmeijer is met een oedende hoofdwond naar het Aca- wnisch Ziekenhuis overgebracht, j is niet bewusteloos geraakt. Daar- »r kon zij de politie dit signalement tn de dader geven: lang: 1.80 meter nngelachtig figuur, blond haar, fóeg een grijze mohair jas en een lein hoedje. Hij had een tas by zich >et daarin naar het leek een boek. merken. Het leven ging gewoon door. Winkels en cafés bleven open. De ra dio speelde zachte dansmuziek, toen de militairen hun stellingen betrok ken. De telefoonverbindingen tussen Athene en de provincies zijn echter verbroken. Er werden ook militairen gepost voor het ministerie van Bui tenlandse Zaken, dat tegenover het parlementsgebouw ligt. Een woord voerder van het koninklijk paleis heeft meegedeeld, dat er een tank werd gestationeerd voor het paleis. Buitenlandse diplomatieke waar nemers hebben reeds dagen geleden voorspeld, dat dit een kritieke maand zou zijn voor de junta, die thans de macht in Griekenland in handen heeft. Dit als gevolg van de crisis op Cyprus. Door het hoofd te bui gen voor de Turkse eisen om naar schatting 12.000 Griekse militairen van het eiland terug te trekken heeft de junta in de ogen van velen een grote diplomatieke nederlaag geleden. Men gelooft echter, dat in dit sta dium alleen een machtsgreep van uti de strijdkrachten het huidige regime zou kunnen bedreigen. Leden van de diplomatieke gemeenschap hebben reeds begin vorige week verklaard, dat een dergelijke machtsgreep elke dag zou kunnen gebeuren. Omstreeks half twee was echter nog niet duidelijk, wat de troepenbewe gingen van vanmiddag betekenen. Het is mogelijk, dat het regime de militairen naar Athene heeft gehaald om zichzelf te beschermen tegen een mogelijk op handen zijnde staats greep. Sedert de crisis op Cyprus heeft het militaire regime steeds meer openbare kritiek te verduren gehad. Vooral de openlijke kritiek van de voormalige premier Karamanlis is hard aangekomen. Een woordvoerder van de persdienst van de premier zei vanmiddag: „Wij hebben niets be kend te maken. Wij weten niets". Koning Constantijn heeft intussen een beroep gedaan op het Griekse volk hem te volgen in de pogingen om de democratie en de vrijheid te herstellen. De Amsterdamse politie heeft een be ruchte onderwereldfiguur (27) aan gehouden. Hij wordt ervan ver dacht betrokken te zijn geweest bij een inbraak in een broodfabriek in Diemen. Verdachte was in 1959 een van de da ders van een gewapende roofover val in Amsterdam, waarbij de houder van een postkantoor werd neergeschoten. Hij werd gisteren bij de Coentunnel door vijf politie wagens klem gereden. In de huur- De Amsterdamse fotograaf Hans Dukkers demonstreerde gis teren in de wintertuin van Kras- napolsky ,en grappig fotosys teem. Hij noemt het Sub level photography''. Deze techniek maakt het mogelijk om foto's te maken van een zwevend model, zoals deze plaat laat zien. Hij werd door een dikke ruit geno men van de grond af met een su per groothoek-lens. Het resultaat is verrassend. auto, waarin hij reed lag een pistool schietklaar. Twee mannen, met wie de arrestant samenwerkte, zyn bij de inbraak in de broodfabriek reeds gegrepen, toen surveillerende rijkspolitieman nen een kijkje gingen nemen. De derde man wist toen te ontkomen. Eerder heeft de Amsterdamse politie de 41-jarige Manke Co gearres teerd. Deze wordt ervan verdacht samen met een eveneens aange houden 26-jarige chauffeur in ok tober een omvangrijke kledingdief- stal te hebben gepleegd. Een deel van de buit is in beslag genomen in Vlaardingen, Overschie en Roer mond, waar Manke Co, die zijn buit op markten aan de man bracht, opslagplaatsen had. Drie mannen, een metselaar (36), een losarbeider (36) en een stukadoor (27), die eind november werden aangehouden bij een inbraak in Amsterdam, hebben inmiddels be kend 32 inbraken te hebben ge pleegd. De politie vermoedt, dat het drietal in totaal 50 inbraken in Amsterdam en het Gooi op zijn kerfstok heeft. Bijna geen treinen op oude jaarsavond In tegenstelling tot voorgaande Jaren wordt op oudejaarsavond de dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen in het algemeen nor maal uitgevoerd tot ongeveer 20 uur. Voorheen reden de treinen een uur langer volgens de gebruikelijke dienstregeling. Oorzaak van deze vroegere ingreep: het feit dat oude jaarsdag ditmaal op een zondag valt. Na acht uur 's avonds zullen er nog sleohts enkele treinen rijden. Alleen de T.E.E.- en de D-treinen rijden normaal. Volgens een globale berekening zullen oudejaarsavond na acht uur ruim 600 treinen ge heel of gedeeltelijk worden opgehe ven. Op de stations zullen de Ne derlandse Spoorwegen bekend maken welke treinen wel rijden. WEFRBERÏCHT cel bewolking De Bilt verwacht van heden, tot lorgenavond veel bewolking met laatselijk mist en hier en daar wat 'otregen. Zwakke tot matige wind i hoofdzaak tussen west en noord- est. In het oosten en zuiden van et land iets hogere temperaturen. 11.40 uur) 14 december Zon op: 8.40 uur; onder: 16.28 uur, toan op: 14.39 uur; onderr6.15 uur. Hoogwater in Katwijk te 1.37 en 149 uur, laagwater te 9.43 en 21.50 Hit nummer bestaat uit 20 pagina's In Long Beach, Californië, is het machtige Engelse passagiers schip Queen Mary" aan zijn nieuwe eigenaars overgedragen. Gezagvoerder J. T. Jones was zijn ontroering niet langer meester toen het orkest ten afscheid „Auld lang syne" (de dagen van voor heen) begon te spelen. Hij moest een zakdoek pakken om zijn tra nen iveg te vegen. Tot de vereniging „De Grote Provinciale Dagbladen" (G.P.D.) waartoe ook het Leidsch Dag blad behcort zullen vier nieuwe leden toetreden. De di recties van N.V. Friese Pers in Leeuwarden, N.V. Verenigde Noordhollandse Dagbladen in Alkmaar, C.V. Provinciale Zeeuwse Courant in Middelburg en N.V. Uitgeversmij. „De Grondwet" in Roosendaal delen mede, dat zy met de G.P.D. overeenstemming hebben be reikt, dat genoemde vennoot schappen, thans leden van de vereniging „Regionale Dagblad pers" (R.D.P.), op korte termijn voor de door haar uitgegeven dagbladen redactionele samen werking zullen aangaan met de tien courantenbedrijven, die thans in de G.P.D. reeds tien tallen jaren een dergelijke sa menwerking bedrijven. De G.P.D. wordt sedert 1936 gevormd door zelfstandige be drijven. die door de regionale functie van de door haar uit gegeven dagbladen elkaar niet of niet noemenswaard becon curreren. Zowel staatkundig als religieus hebben de redacties zo wel van de toetredende als de huidige G.P.D.-leden een onaf hankelijk signatuur. De samenwerking in G.P.D.- verband betreft voornamelijk vele gezamenlijke buitenlandse correspondenten in vaste dienst. e«»n parlementaire redactie, on derlinge uitwisseling van repor tages en nieuwsberichten in Ne derland, alsmede de transmis sies van dit alles. Sedert 1965 heeft de G.P.D. bovendien een gezamenljjke telefotocentrale. De vestigingsplaats van de vereniging is in Den Haag Na toetreding van deze vier leden zal het grondgebied van Nederland voor een groot deel door deze veelal financieel krachtige regionale dagbladbe drijven worden gedekt. Tot de G.P.D. zullen dan behoren de volgende dagbladen met tussen haakjes vermeld de aantallen betalende abonnees per 30 sep tember j.l.: Nieuwsblad van het Noorden (102.860), Leeuwarder Courant en Friese Koerier (81.803), Pro vinciale Overijsselsche en Zwol- sche Courant (42.595), Tubantia (56.139), Arnhemse Courant en konbladen (32.007), Utrechtsch Nieuwsblad en Amersfoortsche Courant (99.314), Gooi- en Eemlander (50.720), Verenigde Noordholl. Dagbladen (67.326\ Haarlems Dagblad (59.481). Leidsch Dagblad (29.134), Haag- sche Courant (137.832), Rotter- da msch Nieuwsblad en Goud- sche Courant (79.655), Provin ciale Zeeuwse Courant (42.524), Bmbantsch Nieuwsblad (32.297). Het gezamenlijke aantal beta lende abonnees 913.687 is een vierde gedeelte van het totale aantal abonnementen op dag bladen in Nederland. ADVERTENTIE (Van onze Zwolse correspondent) De gearresteerde 38-jarige fabrieksarbeider uit Dedems- vaart heeft bekend de 15-jarige Neltje de Haan te hebben ver moord. Hij zou hebben gehan deld in een vlaag van ver standsverbijstering. Op donderdagavond 23 november heeft de man het meisje uit de buurtschap Den Oosterhuis in een bietenland vlak bij haar woning om het leven gebracht. Hij sloeg haar 1 neer met een zware metselsteen, die hij had meegenomen uit zijn wo ning. Hij schrok zo van de gevolgen van zyn zinloze daad, dat hij in pa niek wegvluchtte zonder zyn plan om het meisje aan te randen te vol voeren. De man heeft gisteravond in het groepsbureau van de Rijkspoli tie in Ommen een volledige bekente nis afgelegd. Aanwijzingen De politie arresteerde de moorde naar, die gehuwd is en vader van drie kinderen van 9, 5 en 1 jaar. maandagmiddag omstreeks vier uur in zijn woning in de Heinbaaswijk in Dedemsvaart. Dat gebeurde op grond van talloze aanwijzingen, die tegen hem waren verzameld bij het uitgebreid buurtonderzoek, dat de recherche naar aanleiding van de moord instelde. De ontbrekende schakel werd maandagochtend ge leverd door de bejaarde moeder van de moordenaar, die in een huisje vlek bij de plaats waar de moord is gepleegd woont. Zij vertelde, dat haar zoon haar kon na het tijdstip, waarop Neltje de Haan werd neerge slagen een boek had gebracht. De oude vrouw wist op dat moment nog niet, dat haar zoon onder verdenking stond en dat haar verklaring wel eens van doorslaggevende betekenis zou kunnen zijn. Samen met een aantal andere gegevens bleek deze voor de politie echter voldoende te zijn om tot arrestatie van de man over te gaan Onverwacht de dood van Neltje de Haan van doen te hebben gehad. Volkomen onverwacht legde hy gisteravond om zeven uur tenslotte een volledige bekentenis af. Hij deed dat uit eige ner beweging, zonder dat hij werd verhoord. „Het was kennelijk een hele op luchting voor hem, toen het verhaal er eindelijk uit was", vertelde gister avond tijdens een persconferentie in het groepsbureau, officier van justi tie mr. P. J. Stigter uit Zwolle. Hoe precies de toedracht is geweest van de gruwelijke moord op het jon ge meisje is nog niet bekend, dat zal waarschijnlijk aan het licht komen, wanneer de man in de komende da gen opnieuw wordt verhoord. Vervolg op pagina 2 (Van onze Enschedese correspondent) De Enschedese gemeenteraad heeft gisteren unaniem een motie aangeno men, ingediend door de heer G. J. Nijhof (P.v.d.A.) en ondertekend door alle fractievoorzitters, waarin de regering gevraagd wordt maatre gelen te treffen om de werkgelegen heid in Enschede te bevorderen. Te vens wordt in de motie gevraagd het plan van de regering om ii het kader van spreiding van ryks diensten het Algemeen Burgelij k Pen sioenfonds naar Heerlen over te bren gen, te herzien en daarvoor Ensche de te kiezen. In Enschede bouwt dit fonds immers een enorm duur pand, het industrieel centrum aan de boule vard, waarvan de kosten wellicht tussen de 32 en 35 miljoen liggen, dat straks stellig moeilijk verhuurbaar zal zyn. De heer Nyhof zei in zijn toelichting het een onbegrijpelijke zaak te vinden, dat het pensioenfonds in Enschede een duur gebouw in aan bouw heeft en straks moet proberen te verhuren, wat geen eenvoudige zaak zal zijn, terwijl men in Heerlen een nieuw moet gaan bouwen. Regering biedt ambtenaar twee procent (Van onze Haagse correspondent) De regering wil de overheidssala- rissen op 1 januari met niet meer dan twee procent verhogen om niet vooruit te lopen op de ontwikkelin gen in het bedrijfsleven. Staatssecre taris van Veen van Binnenlandse Zaken wil volgende week dinsdag nog wel praten over een verschil in salarisverhoging voor de diverse ambtenarenrangen, maar dan moet dat verschil binnen die twee pro cent worden gevonden. Zoals bekend is de ambtenaren wel tegen eind 1968 een nabereke- ning volgens de gemiddelde loons verhoging toegezegd. Gisteren is het regeringsbesluit definitief geworden, dat er bezuinigd wordt op kindertoe lagen, premiespaarregeling en ver plaatsingskosten. De vakbonden heb ben geweigerd hierover eigen voor stellen te doen, omdat de staatsse cretaris deze punten niet los wilde zien van budgettaire overwegingen. In Frankrijk zijn vanochtend sta kingen begonnen uit protest tegen het regeringsbeleid op het gebied van de sociale voorzieningen. Gisteravond waren de eerste tekenen van de sta kingsactie al merkbaar in Parijs. Theatervoorstellingen werden onder broken omdat de stroom uitviel. Van ochtend waren bepaalde delen in het gebied van Parijs van stroom versto ken. Trein, autobus en ondergrondse reden vanochtend vroeg nog normaal. De staking is uitgeroepen door het uiterst linkse „Confédération généra le de travail". Het is de bedoeling dat in het hele land gestaakt wordt tot middernacht. Werknemers in de mijnen, bouwvak ken, metaalfabrieken en de gas- en elektriciteitsbedrijven moeten het werk geheel of gedeeltelijk neerleg gen om aan protestdemonstraties te kunnen deelnemen. Z. M. heeft benoemd tot 2den commissaris van politie te Leiden H. G. Cramer, thans inspecteur van politie te Rot terdam. Advertentie) De onderge- teekende maakt aan zijne geëerde Stadgenoten en Be gunstigers bekend, dat hij heden zijn winkel heeft ge- opend in Tabak, Snuif, Siga ren, Koffie en Thee, beloven de eene prompte bediening en verzoekt een ieders gunst l en aanbeveling. Apothekersdijk. Wijk VI: W. Plasmeyer, no. 23 (thans no. 14).

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1