Japanse volkskunst in „Volkenkunde Leidse kerstkapsels „Concorde" officieel aan publiek getoond 'Afvallige' leden van D'66-Leiden zeggen medewerking weer toe Dr. F. J. M. Feldbrugge hoogleraar te Leiden Eerste super-straalvliegtuig LISSENAAR METEEN VERKEERS- VERLEDEN pINSDAO 12 DECEMBER 19OT LEIDSCH DAGBLAD Grootste expositie in Europa 99 In het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden is vandaag een voor Europa unieke tentoonstelling geopend. Het is de win tertentoonstelling, die dit jaar de Japanse volkskunst als onder werp heeft. De tentoonstelling werd vanmiddag onder grote belangstelling geopend door de Japanse ambassadeur Torao Ushiroku. De tentoonstelling, die van 13 december tot 12 maart 1968 voor het publiek toegankelijk zal zijn, vormt de grootste over zichtsexpositie van Japanse volkskunst. di~ +-i" Europa is gehouden. De samensteller van deze tentoon- i stdling, de conservator, dr. C. Ouwe- baad, vertelde dat de directie van het museum tien jaar heeft gewacht al- rorens deze tentoonstelling te houden WWel is al eerder (in 1957) een klei nere expositie op dit gebied gehou den door toedoen van Felix Tikotin. Anoniem De volkskunst wordt tegenover de jrote kunst getypeerd door haar ano nimiteit. Vooral in de dertiger jaren nerd in Japan de volkskunst erg ge- itimuleerd, maar later gingen de gro- ere kunstenaars toch weer hun Haam aan hun produkten verbinden. j Volkskunst bestaat uit gewone, da- elijkse gebruiksvoorwerpen of ook rel cultusvoorwerpen, waarbij doel- latigheid hand in hand gaat met invoud, natuurlijkheid en schoon- ïid van vormgeving, materiaal en tcoratie. De makers verbonden er at him namen aan. Volkskunst w-d geboren uit noodzaak; de tijd lefle over die dagelijkse dingen zijn maar ze werden niet voor de «U'igheid gemaakt en nog veel min- ier met het vooropgezette doel Jcunt" te zijn. Er spreekt wél kun- e ui en een grote liefde voo'r het Ing, lat zichzelf genoeg moest zijn. De essayist en kunsthistoricus Ya- agi Scetsu (1889-1961) komt de eer &e de ó&panse volkskunst nog juist p ty'd „ontdekt" te hebben. In Japan waar de industrialisatie de daariree gepaard gaande mas- iproduktie hter inzette dan in Eu- ipa, werd Yanagi de gangmaker van ra volkskunstbeweging, die het ou- handwerk wilde behoeden voor een reigende ondergang. Dit streven heeft ten dele succes gehad, maar iet is duidelijk, dat de sociologische [oorwaarden voor het ontstaan en de eloei van een dergelijke volkskunst la een eeuw van industrialisatie, op- leffing van de isolering van het plat- eland en de daaruit voortvloeiende W Hjzigingen in levensgewoonten, le- ensbehoeften en sociaal bestel vrij- rel zijn komen te ontbreken. Noch de pweging, die de volkskunst min of aeer kunstmatig in leven wilde hou- len of opnieuw trachtte te doen her pen, noch ook de traditionele kun- iRheid van de Japanse handwerker (ebben kunnen verhinderen dat, aar het zich laat aanzien, de tijd e Jafn werkelijke volkskunst definitief e geborbij is. leven van de Japanse vrouw, die veel van deze voorwerpen hanteert. Voor beelden hiervan zyn de weefge touwen, die de verschillende weef- technieken duidelijk maken, pothaak- spanners, waardoor de pot op de juis te hoogte boven het vuur kwam te hangen en graanpotten en inmaak- potten. Om verschillende redenen is deze tentoonstelling dus zeker een gang naar het Rijksmuseum voor Volkenkunde waard. Herontdekking t on die (Veel belangrijker was dan ook Ya- ondwi's aandeel in de herontdekking an het oude volksambacht en de faardering daarvan in termen an volkskunst In 1931 bood f zijn eigen volkskunstverza- leling ter plaatsing in het Nationaal s gduseum in Tokyo aan. Hü kreeg dat Jen antwoord. De officiële kunst- ?plee?reld haalde de schouders op. Maar •ffer I 1936 stelde een rijk man Yanagi ondel 8taat zijn Mingeikan, het Volks- kelijlnstmuseum in Komabachó (Megu- mei Tókyó) te openen. Tot zijn dood n on* bleef hij hier directeur en maak- m Ed hij dit rijke museum tot een cen- vertom van de volkskunstbeweging. hs piju grootste verdienste is toch ge- °m jest, dat hü zowel in Japan als erbuiten de ogen opende voor de "jote kwaliteiten van een niet-aris- niet-klassieke .anonieme 8 S1 Jnst van mensen uit het volk en zijn lór dit volk als dragers van de „klei- traditie" der volkscultuur, van het e*®ene *n JaPanse cultuur, vordf in li Deze E-ma votief schildering op Oui NHonshu) werd omstreeks jp gemaakt. Zij is te zien op de ptoonstelling van Japanse de Wiskunst. Lezing tlr. Berghuis uitgesteld Dr. W. P. Berghuis, voorzitter van de AH.P., is nog niet geheel hersteld van zijn ziekte. Hoewel hij deze week zijn werkzaamheden zoveel mogelijk heeft hervat en o.m. zijn ambtsbezig heden voortgang vinden, is hij nog niet voldoende hersteld om meer te doen dan het allernoodzakelijkste. Dit houdt in dat de vergadering, die de A.R. Kamercentrale Leiden morgen avond in Boskoop heeft belegd en waar de partijvoorzitter zou spreken over de ontwikkeling van de A.R.P. op verzoek van dr. Berghuis is uitgesteld tot januari. BURGERLIJKE STAND l.EIDF.N Jacqueline, d. v. C. Heemskerk er C. G. Kralt; Willem, z. v. J. Kleyn C. J. A. van der Kruijk; Jacque- j line Henrlëtte. d. v. F. Broekhof «-n T. 1 P. Banke; Cecilia Catharina. d. v. J J. j P. Geertsma en M. M. T. Tegelaar; Alexandra Margaretha Geertruida. z. v. C. Lens en J. A. Weijers; Andreas Franciscus Casimirus, z. v. F. A. Las- sooij en T. B. Tullen; Juliëtte Anna Francisca, d. v. A. W. Marks en J. T. Zandvliet; Stéphan Jean Raymond, z. v. K. T. Ong en C. T. Potier; Edward Theunis Abraham, z. v. F. Fokkema j en S. van der Velden; Jacobus Maar ten Pieter, z. v. P. Westbroek en E. M. E. Bischoff; Francisca Jacoba Woutrl- na Lena, d. v. P. F. G. Schippers en J. A. Oudshoorn; Angelique, d. v. A. C. Nieuwenburg en T. Vosselman; Wij nand Leendert. z. v. J. J. Knetsch en J. van Dijk; Pieter. z. v. J. J. C. Ul- jee en W. C. Benning; Maria Ingrid. d. v. A. Kastelljn en A. E. Jansen; Agatha, d. v. K. Boxma en D. de Vreugd: Irene Hélène, d. v. C. A. Viele en J. Noppe. GETROUWD W. G. Kamer en A. E. van Egmond; P. J. M van der Ploeg en J. J. M. Montanus; M. P. A. Turk en J. de MelJ; F. A. C. Mulder en J. A. Schoon hoven; M. D. N. Kagchelland en L. Y. Schouten; J. J. Witkam en M. A. M. Ie Feber; G. J. Looijs en J. M. Jonk; G. H. J. Saas en F. R M. de Vries; H. Flippo en A. M. de Vries; P. H. van den Brandhof en W. J. T. de RooiJ: H. N. J. Servaas en E. D. Bouwman. OVERLEDEN B. den Ouden, 49 jr., man; A. A. Sandstra, 31 jr.. echtg., v. M. J. van Nieuwenhuijzen; A. Kershof, 55 jr., man; G. J. Borst, 80 jr., man; H. C. de Groot, 53 jr., man; J. Neuteboom, 59 jr., man; W. A. Kroes, 70 jr., wed. van M. Tensen; J. van den Berg, 50 jr., man; W. van Borssum Waalkes, 28 jr.. man; J. Hartevelt, 48 Jr., vrouw. Deze waterpot (Futugawa Kyüshü) stamt uit de 19de eeuw. Hij is gedecoreerd met een pijn boom en een bloeiende pruim. Het is een van de vele voorwerpen, die op de tentoonstelling van Japanse volkskunst zijn te zien. De Japanse volkskunst bleef lang onbekend. Zij werd ook in Japan zélf pas laat, d.wz. zo tussen 1930- 1940 „ontdekt". Daarna volgde de oor log. Eerst omstreeks 1956 hield in Ne derland Felix Tikotin de eerste klei ne tentoonstellingen van oude Japan se volkskunst. Anderen volgden hem. De verza melaar en textiel-expert Jaap Lange- wis bleef enkele jaren in Japan en verraste er de Japanners met zijn grote technische kennis van hun ei gen volkstextielen. Tal van Neder landse en buitenlandse musea heb ben dankbaar geprofiteerd van wat hij meebracht. Andere Nederlandse verzamelaars hebben weer op hun eigen wijze belangrijk materiaal bij eengebracht en zo onze kennis van het onderwerp verrijkt. De tijd leek daarom rijp om te komen tot een eerste overzicht op grotere schaal. Ze ker geen volledig overzicht, dat zou alleen in Japan zelf mogelijk zijn. Maar wel van voldoende omvang en kwaliteit om te leren, dat de oude volkskunst van Japan evenzeer kan boeien en overtuigen als de grote Ja panse kunst. Film De tentoonstelling wordt begeleid en ingeleid door een andere Europe se première, nl. de vertoning van de Japanse documentaire in kleuren over de landelijke bouwkunst van Ja pan. Deze film roept de sfeer van het boerenland, de boerenhuizen en hun interieur op, waarin de Japanse volkskunst eeuwenlang haar zinvolle plaats had. Niet alleen uit oogpunt van kunst is deze tentoonstelling interessant. Juist omdat de volkskunst zich voor namelijk beperkt tot gebruiksvoor werpen leert deze tentoonstelling ook veel omtrent het leven in huis en het Niet meer in het bestuur Drie van de vier bestuurs- Ciaal-liberaal", werd de motie in leden die na het partijcongres in Helmond bedankten voor het lidmaatschap van D'66 zijn, na een uitvoerige bespreking met het hoofdbestuur, tot de conclusie gekomen „dat er wel degelijk bestaansrecht is voor een pragmatische, democrati sche partij als D'66 bedoelt te zijn". Op grond daarvan heb ben zij hun medewerking weer Deze verrassende mededeling deed gisteravond voor het begin van een ledenvergadering van de Leidse afde ling van D'66 prof. dr. G. Zoutendijk, lid van de afdeling, die als bemidde laar tussen de afvalligen en het hoofdbestuur is opgetreden. De drie bestuursleden om wie het gaat zün mevrouw Zoutendijk en de heren Chorus en Lukaart. Het vierde voor malige bestuurslid, mej. Oostvogel, was gisteren (de verzoening schijnt te elfder ure tot stand te zün geko men) niet bereikbaar. Wel werd een brief voorgelezen, waarin zü bedankte voor het lidmaatschap. Het is (nog) niet zo dat de vroegere bestuursleden weer lid worden van de afdeling en daarmee van de partü. Wel willen zü weer deelnemen aan de discussies in de werkgroepen; op het congres in Helmond is bepaald dat die discussie ook voor de niet-leden open- Ter vervanging van de afgetreden bestuursleden werden gisteravond vier nieuwe leden gekozen. Het be stuur ziet er nu als volgt uit: D. J. Jasper uit Katwijk aan Zee, voorzit ter; H. Niepoth, penningmeester; S. R. J. Timmermans, secretaris; A. Loose; mr. J. Wessel uit Oegstgeest; drs. C. M. Westermann; drs. L. Dal- huisen uit Warmond; E. H. Vossepoel uit Koudekerk aan den Rün; G. B. J. Dobbeling. Dagblad Bij de rondvraag werd onder meer gediscussieerd over het sinds kort be staande blad Democraat, waarop in Leiden nogal wat aanmerkingen ble ken te zün. De discussie mondde uit in een motie, waarin werd gevraagd van het blad Democraat via tussenfasen een onafhankelijk dagblad te maken, nu er, zoals de motie stolde, door de oprichting van Unitel geen onafhan- kelijk liberaal blad meer bestaat. De motie werd met een slem voor ver worpen. Een betere ontvangst kreeg een daarna ingediende motie van prof. dr. G. Zoutendük, waarin, eveneens In verband met de oprichting van Uni tel, werd gepleit voor de uitgave van een onafhankelijk werkelük liberaal dagblad. Nadat de woorden „werkelijk liberaal" waren vervangen door „so- stemming gebracht en met zestien stemmen voor en vüf tegen aangeno men. De motie zal ter kennis worden gebracht van het hoofdbestuur. luleiiliug tot rechtswetenschap Bij K.B. is dr. F. J. M. Feld brugge benoemd tot gewoon hoogle raar in de inleiding tot de rechts wetenschap aan d'e Leidse Universi teit. Dr. F. J. M. Feldbrugge, die Kerstacties Leids Leger des Heils Dank zij de inzet van de heilssolda ten en het gulle gebaar van de Leidse burgerij heeft de kerstcollecte van het Leger des Heils, die in de week van 4 tot 9 december werd gehouden, reeds een mooi bedrag bijeenge bracht. Voor hen, die echter nog niet in de gelegenheid waren om een gift voor de komende kerstacties af te staan, zullen de bekende kerstpotten in de komende zaterdagen (16 en 23 december) weer in het Leidse stads beeld verschijnen en wel op de Hoog straat, by het postkantoor aan de Ge- restraat en op de Haarlemmerstraat. Uit de opbrengst zullen om. bekos tigd worden de op woensdag 20 de cember in de Stadsgehoorzaal te hou den kerstbijeenkomst met circa 1000 bejaarden, het kerstspel op te voe ren op eerste kerstdag in Den Burcht het jeugdwerk, terwyl ook de zie ken en hulpbehoevenden in de kerst- i tyd niet zullen worden vergeten. In 1933 in Den Haag werd geboren, deed in 1955 zyn doctoraal examen Nederlands recht aan de Rüksuniver- siteit te Utrecht en promoveerde al daar vier jaar later cum laude op een proefschrift, getiteld „Schuld in het Sovjet strafrecht". Na van 1955 tot 1957 zyn militaire dienstplicht te hebben vervuld en vervolgens twee jaar assistent strafrecht te zijn ge weest, werd hij aangesteld als mede werker op het Documentatiebureau voor Oost-europees Recht van de Leidse Universiteit. Een stipendium van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.) stelde hem in staat in de jaren 1964 en 1965 een bezoek aan de Verenigde Staten te brengen, waar hy verbonden was aan de Co lumbia University en de Harvard University. Dr. Feldbrugge, die in 1966 werd benoemd tot rechter-plaatsvervanger bij de Arrondissementsrechtbank te Haarlem, heeft in toevoeging aan zijn dissertatie twee boeken, een reeks artikelen en enkele boekbesprekingen gepubliceerd. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal fiscaal recht de heer C. J. Gebuis (Gouda)doctoraal niet-wes terse sociologie de heer G. L. M. Ou de Engerink (Leiden); doctoraal bio logie de heer W. Heybroek (Leiden). 'lil** Gisteren is in Toulouse het proto type van het Frans-Engelse superso nische straalvliegtuig voor maximaal 141 passagiers, de „Concorde", aan het publiek getoond. Op 28 februari zal het toestel zün eerste proefvlucht maken. De testvluchten duren tot be gin 1971 wanneer het toestel even tueel het certificaat van luchtwaar digheid zal krügen. De „Concorde" kwam tot stand dank zij de gezamenlijke inspanning van de Franse en Engelse vliegtuig industrieën de „Sud Aviation" en ,3ritish Aircraft Corporation". De ontwikkeling van de „Concorde" kost te ongeveer 5,5 miljard gulden. Het toestel is in staat de Atlantische Oceaan te overbruggen in 3 uur en 25 minuten, waarbij de kruissnelheid ongeveer 2.U00 kilometer zal bedra gen. Ook Rusland en de Verenigde Sta ten zijn bezig met de ontwikkeling van een supersonisch verkeersvlieg tuig. De Russische Toepolew 144 is byna gereed. Het zal nog wel even duren voor de Amerikaanse SST (die de KLM heeft besteld) een proef vlucht zal maken. Van de „Concorde" die 76 miljoen gulden gaat kosten zijn 74 exempla ren besteld. Het eerste toestel wordt geleverd aan de Pan American World Airways. Hieronder enkele gegevens van de „Concorde": Byna 350 Franse, 250 Britse en 30 Amerikaanse firma's zyn bij de bouw betrokken; gezamenlijk zullen de eerste prototypen 4250 vlieguren moeten maken ter verkrijging van luchtwaar digheidspapieren met een stuwend vermogen van 60 ton bij het opstügen zal iedere „Concorde" dezelfde kracht heb ben als de Queen Mary of 5500 sport auto's; elk van de 4 Olympus motoren van de „Concorde" zuigt evenveel lucht aan als de gezamenlyke adem- capaciteit van 1 miljoen mensen. De ze motoren verbruiken 450 liter brandstof per minuut. Bij een snel heid van Mach 22 2 maal de geluidssnelheid op een hoogte van 20 kilometer zal de stuwkracht van de 4 motoren samen 90.000 pk bedragen; een 500 ton wegend gebouw, dat een oppervlakte van 1000 vierkante meter bedekt, zal worden gebruikt als geluiddemper voor het indraaien van de motoren op de grond. Twee conservatieve parlementsle den hebben kritiek geleverd op het Britse besluit om het eerste super sonische vliegtuig ter wereld de Franse naam „Concorde" i.p.v. het Britse „Concord" te geven. Zij dien den een motie in waarin gesproken werd over de jongste vernederende nederlaag tegenover generaal De Gaulle. Tijdens de gisteravond door de leiders van de vak-technische clubs tot vakverbetering van de Nederlandse Katholieke kappers patroonsbond afdeling Leiden en omstreken georganiseerde kapde- manstratie ontstond plotseling het spontane idee om aan deze demonstratie, die in kerstsfeer was gehouden, een wedstrijd te verbinden. Hierbij werd de eerste prijs gewonnen door de heer P. Braun uit Wassenaar (in het mid den bezig de laatste hand te leg gen aan de coiffure van zijn mo del). Tweede werd de heer B. Wal raven uit Noordwijkerhout (links) en derde de heer J. Spiekerman uit Leiden (rechts). (Foto LD/Holvast) Yoor de Leidse kantonrechter Tegen een 20-jarige straatmaker uit Leiden eiste de officier van Justi tie bij de Leidse kantonrechter, mr. J. A. J. van der Bruggen, gisteren twee weken voorwaardelijke hechte- nisstraf met een proeftijd van 2 jaar, een onverwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tüd van 6 maanden, drie geldboeten van f 100 en een geldboete van f 50 subs 70 da gen. De straatmaker had namelijk op een avond in november vier proces sen-verbaal gekregen. Na als auto mobilist op de Voorschotenseweg zon der enige verkeersnoodzaak tegen een rechts van de weg staand muur tje te zijn opgereden moest de knaap tegenover de rykspolitie bekennen, dat zijn auto niet verzekerd was e n twee spiegelgladde voorbanden bezat. De jongeman in kwestie was boven dien niet in het bezit van een rijbe wijs. Voor de kantonrechter merkte ver dachte op, dat hy inmiddels zyn rij bewijs had gehaald. De kantonrech ter wilde verdachte wat zyn rijbe voegdheid betreft nog een kans geven en stelde de intrekking hiervan dit maal voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar. De tenlaste gelegde feiten vond hy overigens dermate ernstig, dat hy conform de overige eisen vonniste. Een 20-jarige grondwerker uit Lis- se bleek by politie en Justitie geen onbekende te zijn. Als autobestuurder werd hij sinds 1965 al driemaal ver oordeeld wegens een ernstig ver keersdelict. waarbü het gebruik van alcohol een belangrijke rol had ge speeld. Eenmaal werd hem voor de tijd van 6 maanden eveneens de rij bevoegdheid ontzegd. Hij stond dit maal voor de balie, omdat hü met zyn auto een bocht zo ruim had geno men dat hy tegen een betonnen paal was opgebotst. De politie ontdekte, dat om de voorwielen twee gladde banden zaten. De officier kwam tot de conclusie, dat ook in deze tegen verdachte aan hangig gemaakte zaak het gebruik van alcohol een rol had gespeeld. Met verwyzing naar verdachtes vroegere veroordelingen kwam hü tot de slot som, dat deze ondanks zijn jeugdige leeftijd al een zeer laakbaar „ver- keersverleden" had en weer eens te meer had bewezen niet als automobi list op de weg thuis te horen. Hy eiste ditmaal naast twee geld boeten van f 75 subs 30 dagen de on- voorwaardelyke intrekking van ver dachtes rijbevoegdheid voor de tyd van 1 jaar. „Ik kan m'n rijbewys niet missen by myn werk", pleitte de grondwerker voor een voorwaardelij ke intrekking. De rechter vonniste met een on- voorwaardelijke intrekking voor de tüd van zes maanden en bepaalde de geldboeten op tweemaal f 100 subs 40 dagen. „Hoe kan ik in die zes maanden m'n werk dan doen?", vroeg ver dachte zich af. „Dat moet u zelf maar uitmaken", antwoordde de rechter. Waarop verdachte tenslotte nog meedeelde in hoger beroep te zullen gaan.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7