4 Minister Klompe gaat akkoord met toneelplan Francois M. de enige man in huis Voorlopig voor het seizoen 1968-'69 „NATIONAAL BALLET" TOONT CONSERVERENDE FUNCTIE Aan alle winkelaarsters, autobezitters, boekenkopers, benzinetankers, in-de-stad-eters, bioskoopgangers U kunt nu contant betalen zonder geld-op-zak! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. Aan alle verkoopsters, garagehouders,boekhandelaren, pompbedienden, obers, kassières... Chequebetaling is nu even goed als contante betaling! Betaalpas Betaalcheques de moderne, veilige manier van geld ontvangen. F PAGINA 0 LEIDSCH DAGBLAD DjLiNOJJrtU IJ ÜHjVsZjIVLOJïq, (Van onze parlementaire redactie) Minister Klompé heeft de Vereniging van Nederlandse To neelgezelschappen schriftelijk haar medewerking toegezegd voor het speelplan, dat de directies van de drie grote westelijke gezelschappen hebben ontworpen. „Hoewel alle gevolgen nog niet zijn te overzien, biedt het plan goede mogelijkheden voor een gunstige ontwikkeling van het toneel", zei de minister gis teravond in de Tweede Kamer, waar zij haar beslissing bekend maakte. De medewerking geldt voorlopig alleen voor de eerste fase van het plan, dat het seizoen '68-'69 omvat. Over de verdere uitwerking van het plan wilde mej. Klompé zich nog niet uitspreken. „We moeten eerst eens afwachten hoe het gaat," zei zij. „Van belang is dat men op een andere golflengte aan het werk is en naar middelen zoekt om voor al le landsdelen goed toneel te kry- gen." Beperkingen De minister legde de toneelgezel schappen de volgende beperkingen op: 1. De drie westelijke standplaats gezelschappen zullen hun begrotin gen zodanig moeten verminderen, dat er verschuivingen in de samen stelling van de gezelschappen mo gelijk worden, die een verbetering inhouden van het niveau van de an dere gezelschappen. Met name op komende regionale gezelschappen, zoals de Noorder Compagnie en het Groot Limburgs Toned zullen hier van moeten profiteren. 2. Vooral met het oog op de opko mende culturele centra zal een re delijke bespeling van de regionale schouwburgen moeten blijven plaatsvinden. De ingediende speel lijst zal zonodig moeten worden aangevuld. 3. Het exclusieve opvoeringsrecht zal zodanig worden verzacht, dat eenzelfde stuk door tenminste twee gezelschappen tegelijk kan worden gespeeld. 4. De gezelschappen zullen hun begrotingen voor het seizoen '68 in gezamenlijk overleg moeten opma ken en per gezelschap gespecifi ceerd moeten indienen bij het Rijk en bij de provincie en de gemeen ten, waarvan zij subsidie trekken. Het plan kan alleen worden uitge voerd als alle subsidiënten met de ingediende begrotingen akkoord gaan. In de brief vraagt de minister nog de aandacht voor de toneelvoorzie ning in de provincie Zuid-Holland buiten de grote steden. Zy noemt de vestiging van de toneelgroep „En semble" in het zuiden een dringende noodzaak. Ook maakt zij enkele op merkingen over de inpassing van de toneelgroepen „Studio," „Arena-De Nieuwe Komedie" en „Proloog," waaraan naar haar mening nog on voldoende aandacht is besteed. Er bestemd gisteren grote be langstelling uit de toneelwereld tijdens de behandeling van de be groting voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. V.l.n.r. de Haarlemse schouw burgdirecteur Peter Lohr, Den Brabanderde actrice Annie de Lange en de acteur Ko van Dijk. ADVERTENTIE B.M. de Vri 912545675 Betaalpas om even te laten zien als u met een Betaalcheque (zie elders op deze pagina) contant betaalt De gezamenlijke Nederlandse banken bie den u een nieuwe service: de (groene) Betaalpas en Betaalcheques. Samen ver vangen ze contant geld. U kunt er vrijwel alles mee betalen. Wilt u ook gebruik maken van deze gemakkelijke manier van betalen? Als u een bankrekening hebt kunt u Betaal pas en Betaalcheques aanvragen bij uw eigen bankkantoor. En als u geen bankre kening hebt? Dan moet u er beslist een openen: een kleine formaliteit. Ook u komt dan in aanmerking voor een Betaalpas en Betaalcheques. Loopt u eens binnen bij een bankkantoor in uw buurt. Er ligt een handig boekje voor u klaar over deze prachtige, kosteloze service. Steun voor de Friese cultuur? 'Minister Klompé (Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk) wil de Friese cultuur gaan steunen. By dc behandeling van haar begroting in de Tweede Kamer deelde zfl gis teren mee bereid te zyn op de begro ting van 19kS9 voor dit doel een be drag uit te trekken als er van Friese zjjde „een gezond voorstel" zou ko men. Zy daeht daarbij aan afdelin gen voor Friese literatuur in de open bare bibliotheken. De minister verklaarde in antwoord op vragen van de KVP'er Engels, die f 100.000 tot f200.000 voor dit doel had gevraagd dat tussen haar de partement en het Friese provinciaal bestuur al overleg was geweest over een subsidie voor de Friese cultuur. Proces in Moskou uitgesteld Het proces tegen de vier jonge Russisahe intellectuelen, dat gisteren in Moskou zou beginnen, is op het laatste moment voor circa een week uitgesteld, zo hebben welingelichte kringen in Moskou meegedeeld. De verdachten zijn Alexander Ginsburg, Al ex ei Döbrovolsky, Yoeri Galans- kow en Vera Lasjkova. Einduitvoering Haags Conservatorium De leerlingen van het Koninklijk Conservatorium voor muziek in Den Haag hebben gisteravond in de Sche- venmgse Kurzaal hun jaarlijkse einduitvoering gegeven. Op het programma stonden het eerste deel van Beethovens vierde pianoconcert met als soliste Ineke Draibbe, „Poème pour violan et or- ohestre" van Ghausson met Wybo van Biemen als solist, een aria uit „Lucia di Lammermoor" van Doni zetti, gezongen door Rosemary Round, het eerste deel van Ohopins tweede pianoconcert met Rob van Kreeveld als pianist, het trompet concert van Tomasi met Arend van der Knaap als solist en tenslotte enkele delen van Bartöks derde pia noconcert met Marian Jacobs aan de piano. De begeleidingen werden ver zorgd door de orkestklas onder lei ding van Louis Stotyn. Victor de Sabata -75- overleden De dirigent en componist Victor de Sabata, artistiek leider van de Scala In Milaan, is in de leeftijd van 75 jaar gestorven. In Milaan heeft De Sabata, die In 1953 Toscanini opvolgde, vooral Wag ner en het romantische repertoire ten gehore gebracht. Bekend waren ook zijn interpretaties van „Falstaff" en „La Bohème". Hij dirigeerde steeds zonder partituur, daar hij over een Uitmuntend geheugen beschikte. Victor de Sabata had zich de laat ste jaren t»uggetrokken in Santa Margherita. Hij werkte aan een opera „Lysistrata" geheten. Beeldengroep verdwenen Uit de tuin van de woning van dè beeldhouwster mevrouw P. C- van Riet-Hoogesteger is een beeldengroep verdwenen ter waarde van ongeveer f 2000. Het is een vijf kinderen voor stellende beeldengroep, door de beeld houwster „Het geheim" genoemd, die al 2Vz jaar samen met elkele andere beelden in de tuin van de woning van mevrouw Van Riet aan de Ju liana van Stolberglaan stond. Het werk is ongeveer 80 cm hoog en weegt ruim 150 kg. Het is uitgevoerd in kalksteen. ADVERTENTIE B.M. de Vries 91254 5 675 Betaalcheque gegarandeerd betaalmiddel, met als controle de bijbehorende Betaalpas (zie elders op deze pagina). Betalen met Betaalcheques betekent zeker heid. De gezamenlijke Nederlandse banken hebben een nieuw, veilig systeem ontwik keld: (de groene) Betaalpas en Betaal cheque. De banken garanderen uitbetaling van elke Betaalcheque tot f 50,—. U bent dus zeker van de betaling. U kent toch al het handige boekje over deze nieuwe bank- service? Vraagt u er anders vandaag nog één bij het bankkantoor in uw buurt Edese eierveiling in Barneveld Met Ingang van gisteren is de coöperatieve Veluwse Eier af zet ver eniging Ede in Barneveld gevestigd. De vereniging, die wekelijks om streeks een miljoen eieren onder de klok brengt, heeft de nieuwe ruime gebouwen ais eerste bewoonster van een nieuw industriegebied betrokken. Het ligt in de bedoeling, dat de eieren, die nu nog elders in Barne veld worden geveild, 's maandags en donderdags in de nieuwe ruimte ver handeld zullen worden. Deze verhuizing bewijst, dat Bar neveld steeds meer een trefpunt gaat worden van de Nederlandse eierhandel. Wekelijks worden er op de vier veilingen en de markt niet minder dan vijf miljoen eieren, Ne derlandse en Belgische, verhandeld. ADVERTENTIE Verse champignons lekker! Gratis recepten bij uw groenteman. De vijftienjarige Francois M, die heeft bekend het jongetje Emanuel Malliart te hebben ontvoerd en vermoord, heeft tegen zyn onder vrager» gezegd, dat hy nooit tot zyn daad gekomen zou z(jn, als zyn ouders niet gescheiden waren. Ik bewonderde myn vader, hoewel hjj autoritair en koel tegen ons was. Toen hy ons zeven jaar geleden verliet voelde ik een grote leegte. Sindsdien deed ik thuis wat ik wil de. Ik was in feite de enige man in huis, aldus Francois. De jongen heeft tijdens de verhoren blyk gegeven van een verbazing wekkende helderheid en koelbloe digheid. Hij heeft het losgeld geïnd Première Kaesens Kompositie (Van onze kunstredactie) Twee premières en een herinstudering bepaalden het pro gramma dat het Nationale Ballet gisteravond in de Amster damse Stadsschouwburg uitbracht, een programma dat teke nend was voor de conserverende functie van dit gezelschap: Fokine's „Vuurvogel", Balanchine's „Vier temperamenten", Jack Carters „Pas de deux romantique" zijn werken uit het standaardrepertoire, Rudi van Dantzigs „Disgenoten" is reeds verscheidene jaren oud en Robert Kaesen hield zich in zijn „Kompositie" stipt aan de klassieke voorschriften. Om te beginnen met de „enige eahte" première; Robert Kaesen ging voor zijn „Kompositie" uit van Vi valdi's „Concert voor viool, celle, strijkers en continuo" in bes. Hij heft niet geprobeerd de muziek in dans te vertalen, maar liet zich door de open orkestklank leiden in een choreografie die uiterst helder vair lijm bleek Het werd een charmant stukje werk dat het zeker als openingsbal let uitstekend deed. Rudi van Dantzigs beweegredenen om „Disgenoten" opnieuw in te stu deren werden niet geheel duidelijk. Het thema van de relatiestoornis heefthij later in zijn „Monument voor een gestorven jongen" aanzien lijk indringender verbeeld. De smachtende blikken en mime die hij in „Disgenoten" nog nodig heeft om de tragiek van een uiteenvallend ge zin over te brengen, brengen dit bal let op het randje van het accepta bele. Daaraan konden de suggestieve vertolkingen van Tiny van Pel als de moeder en Beatrice Herbout en Carlos Serrano als haar kinderen maar weinig veranderen. Over de vrijheden die de choreo graaf zich heeft veroorloofd met het „Intermezzo Interrotto" uit Bartöks „Concert voor orkest" is destijds al veel te doen geweest. Bartöks mu ziek kan wel tegen een stootje, maar in dit geval is er wel bijzonder wei nig van overgelbeven. De willekeu rig bijeengegaarde maten wekken nog slechts een vage herinnering aan het origineel. Het sprookjesachtige van Fokine' „De Vuurvogel" schuilt vooral in de aankleding van Nathalia Gontsja- rowa en de partituur die Igor Stra- winsky ervoor schreef. De uitbun dige kostuums en de illustratieve klanken uit de orkestbak tillen het sohoniwspel van de Tsarenzoon Iwan die met de hulp van de legendari sche vogel een groep jonge meises uit de greep van tovenaar Kostsjei bevrijd uit boven het gladjes ver telde verhaaltje. Fokine is pas goed op gang gekomen in de scènes waar hij het anecdotische opzij kon schui ven. Zo werd bijv. de dans van de •betoverde meisjes een juweeltje van choreografie uit vroeger dagen. Maria Koppers zette een majestei telijke Vuurvogel neer en Yvonne Vendrig besteedde haar Julia- schuchterheid aan de Tsarewna. Naast deze twee nobele figuren viel Simon André als Iwan uit de toon André Presser had duidelijk moeite het Nederlands Begeleidingsorkest veilig door de partituren te loodsen. Aan uitgebalanceerd musiceren kwam hij ditmaal niet toe. Bovendien zit hy met de onplezierige gedachte dat hoeveel tyd hij ook aan Hindemith en Bartök besteedt, zijn ensemble te klein is om de ideeën van beide com ponisten te realeseren. lief )en m Ir] leb op de dag dat de politie de Jafn hem staakte om hem in de gepoi heid te stellen met Emanuel' de dag te komen. Francois! twee jaar geleden van schocj stuurd, naar het schijnt 015' ernstige reden. Hy zou in die»V. de een psychiatrisch ondte hebben ondergaan. In iaa Dertien Pas 13 uur nadat hij was gaus teerd bekende Francois dat ten misdaden alleen had gepleart het lyk van zijn slachtoffer 11 bos had begraven. Hij toon del s minste berouw. Aanvankelijk klaarde hij het jongetje melk 1 medeplichtigen te hebben on* 1 Nadat hy het lichaam van Eri li onder de bladeren had ver ux en losgeld van de ouders had ging Francois naar huis om I Vervolgens ging hij op de ar tyd naar school, waar hy di )t< aan het gesprek, dat natuur leen over de ontvoering gin zei zelfs tegen een van zijn 1 jr noten, dat de ontvoerder h t, vraagde losgeld zeker zou ve zoals later inderdaad gf nu bekend was gewordt welgesteld de ouders van EiDi waren. )Uj 720 nt De 12-jarige Marie-Claude die vrijdag in Frankrijk zoei en wier lijkje zondag uit naai werd opgevist, was i toen haar lichaam in het werd geworpen. Een lyksch heeft uitgewezen, dat het een dubbele schedelbasisl had, en dat dit de doods was. Naar verluidt zyn getf ren van verkrachting aange Men weet nog niet waar het 1 in 't water is gegooid. Mari de was verdwenen na het van de school in Chalons-sflJ ne en zy is teruggevonden f de-sür-Marne, twintig verderop. Mei ADVERTENTIE Verse champignon lekker! Gratis recepten bij uw groenig

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6