voor f.118,37 in de maand oorschot voor 'arme' kranten V 3/on Braun en [Speer getuigen n nazi-proces ■iSptfcv-- AMRO-LENING Thant spreekt zich uit ten gunste van geboortenregeling Werden soldaten voor t.v. dronken gevoerd? rq DAG 12 DECEMBER 1987 LETDSCH DAGBLAD Uit opbrengst tv-reclame Sr is een voorschotregeling de maak, die de dagbladen tijdschriften moet schade- jos stellen voor de gevolgen jii de televisiereclame. Minister Klompé (Cultuur. Recre- jecn Maatschappelijk Werk) deelde teren in de Tweede Kamer mee, j er nog geen definitieve regeling h worden gemaakt, omdat de ge- jjen van de tv-reclame bij de pers kunnen worden overzien als er L heel jaar voorbij is. bmdat evenwel een aantal bedrij- D in de dag- en nieuwsbladen- en [de tijdschriftensector er bijzonder Jcht aan toe ia, wordt de voorschot- Kling opgesteld. Die regeling zal ban van de eerste negen of tien Enden van dit jaar. fen moeilijkheid bij het verdelen n de zogenaamde tv-pot (waarin l deel van de opbrengst van de tv- jame wordt gereserveerd voor de {bladen en tijdschriften) is volgens minister, dat nauwelijks is na te m hoeveel een bepaald periodiek i de tv-reclame heeft te leiden, jhet overleg over deze kwestie zijn Nederlandse dagbladpers, de Ne- landse organisatie van tijdschrift- bevers en de organisatie van het jjwsblad-uitgevers betrokken. [erkomet wapen aan boord van iziua onbekend lister Bakker van Verkeer en humus (P.v.d.A.) mee, dat de Sring niet weet waar de wapens van de verscheping door het -rlandse vrachtschip „Jozina" verzorgd, vandaan kwamen, staat vast. dat zij niet uit Ne- )oe^nd afkomstig zijn. De lading naar later is gebleken, bestemd ,ir(, lossing in Calabar in de oost- Incie van Nigerië. regering beschikt volgens mi- Bakker niet over concrete in- taties inzake wapentransporten, net Nederlandse schepen plaats- len. Zij kan ook geen controle lenen op het vervoer van wa rnet Nederlandse schepen tus- niet-Nederlandse havens. Met jicJejuk wijst minister Bakker er- dat de uitvoer van wapens uit itra|rland Strikt gebonden is aan de unning van de minister van Eco- Ische Zaken op grond van het lerbesluit strategische goederen 1963. anneer zich in enig gebied om- ..kdigheden voordoen die leiden het sluiten van vaarwegen of bepaalde havens, stelt de rege- de redersgemeenschap daarvan lS€ ennis. Dit is ook geschied bij luiting van bepaalde Nigeriaan- ateren. waarover de Kon- Ne- Jmdsche Reedersverenigmg op 23 ïelil jj werd ingelicht, aldus de be- i. Voortaan zal ook de Fe- 'an Werkn emersarganisaties ie zeevaart op de hoogte worden teld. De minister zei de ongerustheid van de Kamer over de concentraties in de dagbladwereld (uitgesproken door afgevaardigden van de ARP, PSP. PvdA en D'66) te delen. „We moeten alles doen om de gevariëerdheid van de pers zoveel mogeüjk te handha ven". aldus de minister. Ze wilde niet ingaan op het verzoek van mevrouw Brautigam (PvdA) om een staats commissie in te stellen, die de ach tergronden van de concentraties zal moeten onderzoeken. De minister zei. dat ze het rapport van de Persraad wilde afwachten, die opdracht heeft gekregen een studie over de concen traties te maken. Ze ging wel in op het verzoek van mevrouw Brautigam om de opdracht toe te spitsen op de kwetsbare positie van de dagbladen als gevolg van de conjunctuurgevoe ligheid van de advertentieinkomsten. MogeljkhetleiJ De Kamer wees op een aantal mo gelijkheden om de kranten te helpen: verlaging van post-, telefoon- en te lextarieven en vermindering van om zetbelasting. De heer Visser (D*66) vroeg ook om de papierindustrie te helpen. Daarmee zouden zowel de krantenbedrijven als de papierfabrie ken, die er ook slecht voorstaan, zijn geholpen. Louis Wasjkansky, de man met het nieuwe hart, in bijzonder op gewekte stemming in zijn zieken huisbed. Zijn toestand blijft nog steeds vooruit gaan. Overigens hebben medici van het zieken huis, waar hij zijn opzienbarende operatie ondergingverklaard dat harttransplantaties als deze zeker in de naaste toekomst geen alge mene regel zullen worden. Bo vendien zullen mettertijd waar- ADVERTENTIE Quick Up't is goed. Ko drinkt 't. Secretaris-generaal Thant van de VN heeft zich gisteren onomwonden uitgesproken voor het recht van de ouders om zelf de grootte van hun gezin te bepalen. Thant, die sprak op een plechtigheid in het VN-gebouw in verband met de „Dag van de men senrechten" beriep zich op de ver klaring over de rechten van de mens, waarin het gezin beschouwd wordt als de natuurlijke en fundamentele kern van de maatschappij. Uit deze stel ling, aldus Thant, vloeit het recht van de ouders voort om zelf vast te stellen hoeveel kinderen zfl willen hebben. De secretaris-generaal van de vol kerenorganisatie gaf uiting aan zijn grote bezorgdheid over de groei van de wereldbevolking. Onze verant woordelijkheid voor de wijze waarop de toekomstige generaties him mens zijn zullen beleven, is enorm, aldus Thant. In verband hiermee dienen de gegevens over de methoden en mogelijkheden van de geboorterege ling overal beschikbaar te zijn. Thant ontving bij deze gelegenheid een verklaring van de „Population Council" (raad voor kwesties inzake de bevolking), een particuliere Ame rikaanse organisatie onder leiding van John D. Rockefeller III. Deze verklaring, waarin het recht van de ouders is vastgelegd, om vrij het ge tal van hun kinderen te bepalen, is al door 27 staatshoofden of regerings leiders ondertekend. (Frankrijk en West-Duitsland hebben de verklaring nog niet getekend. Nederland wel). schijnlijk geperfectioneerde i king kunnen worden gesteld en in kunstharten vervaardigd kunnen sommige opzichten beter zouden wordendie ruimer ter beschik- I kunnen voldoen. Onderzoek naar Hoepla-uitzending (Van onze parlementaire redactie) Minister Den Toom van De fensie onderzoekt of de VPRO, die dronken soldaten voor de camera heeft gehaald in een uitzending van het programma „Hoepla" daarmee strafbare feiten heeft uitgelokt. Open bare dronkenschap van solda ten is namelijk strafbaar. Minister Klompé, van Cultuur, deelde dat gisteren in de Tweede Ka mer mee op vragen van mevrouw Van SomerenDowner (WD). Vol gens het liberale kamerlid waren in de betrokken uitzending de .normen van doodnormaal fatsoen" overschre den toen „dronke, althans niet nuch tere soldaten" werden geïnterviewd over de oorlog in Vietnam. De op namen waren gemaakt in een trein, die vol stand met kratten bier. Me vrouw Van Someren vroeg of de sol daten door die uitzending moeilijk heden hadden gekregen en of de VPRO dat bier soms in de trein had gebracht. Ze had zich zo aan het- programma geërgerd, dat zij haar lidmaatschap van de VPRO had op gezegd. „Als de VPRO hiermee leden verliest heeft ze het verdiend", al- dus mevrouw Van Someren. Gekleurd Minister Klompé zei, dat mevrouw Van Someren de uitzending wat ge kleurd weergaf .hoewel het een zwart-wit uitzending was". Wel vond zij, dat. de uitzending ver beneden het peil van de goede smaak wa? geweest Ze vond. dat het publiek zich evenwel méér op de missers van de tv concentreert dan op de goede uitzendingen. Ze voegde er aan toe, dat een aantal programma's haar zorgen baart, zoals die van de NSVSH. Ze wil evenwel voorzichtig zijn met ingrijpen. „Wie het goed meent met de vrijheid van menings uiting moet voorzichtig te werk gaan", verklaarde ze. De minister voegde er aan toe dat zij hoopte, dat de makera van tv-programma's zichzelf normen zou den opleggen. (De VPRO heeft inmiddels ont kend, dat zij thans zo'n enorm le denverlies zou lijden. Volgens een mededeling zou het totaal verlies van dit jaar beperkt zijn gebleven tot 500 leden). ADVERTENTIE D (irni it RO (Van onze correspondent in Bonn) het proces tegen drie oorlogsmisdadigers in Essen wil de itduitse medeaanklager Kaul onder meer de raketdeskundige ler von Braun en Hitiers vroegere minister voor Bewape- Speer als getuigen oproepen. Ook de toenmalige staats- retaris van Seer, Saur, zou moeten worden opgeroepen. Over aanvraag van Kaul heeft de rechtbank nog geen beslissing iomen. drie beklaagde SS'ers worden huldigd van moord op 155 con- ratiekamp-slachtoffers. De mis- tn zouden zijn gepleegd in het «ntratiekamp Mittelbau-Dora. kamp Dora lag niet ver van ienwald, in de huidige DDR. In werd het kamp vergroot, omdat buurt de produktie van V-wa- op gang kwam, die niet meer t zwaar gebombardeerde Peene- de konden worden vervaardigd. HENHp ta van de aangeklaagde SS'ers deel aan het V-programma Op wijzingen van de toenmalige mi- was de produktie van lemunde naar Dora verplaatst en êt zou dan ook - volgens de Oost- K medeaanklager Kaul met staatssecretaris Saur verant- [Jj "delijk zijn geweest voor wat zich •I et kamp afspeelde. vroegere directeur-generaal de fabrieken, waar de V-wapens J-Q geproduceerd, de nu in Kel- fchen wonende ingenieur Rick- verklaarde al tijdens het proces n 8000 personen aan de produktie de V-wapens deel hadden. werkten in onderaardse holen, ederde van deze arbeiders werd •s Rickhey uit het concentratie- Dora gerecruteerd. De getuige verklaarde nog dat de gevangenen ,goed" waren behandeld en nooit een poging tot sabotage hadden gedaan op een uitzondering na, toen een groep via een zender contact met Griekenland had gehad. Rickhey had „maar een keer van een executie ge hoord". Rickhey die na de oorlog door de Amerikanen naar de Verenigde Staten werd gehaald onthulde nog dat de V-2 aanvankelijk getest was in het gebied tussen Krakau en de Tucheler heide. Daarbij was 83 pro cent van de proeven op een misluk king uitgelopen. Tenslotte mislukte nog maar 17 procent van de starts. Polen zou onderdelen van de neerge storte V-2's hebben verzameld en „voor duur geld" naar de Sowjet- Unie hebben gesmokkeld. De in Amerika wonende raketten- specialist Van Braun zou op verzoek van aanklager Kaul mededelingen kunnen verstrekken in verband met zyn vroegere functie van technisch directeur van de zgn. A-4-pro- duktie, waaronder de produktie van de V-2's behoorde. Kaul kreeg in het Westen grote bekendheid door zijn optreden in 't eerste Auschwitz-pro- ces in Frankfurt. Hij vertegenwoor digt in Essen Poolse en Oostduitse slachtoffers van het nazi-regime. V .V v.-v\-. tij' (als u in 24 maanden zou aflossen). Als op korte termijn 2.500,— nodig hebt, maar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van 118,37. Rekent U nu even mee: 24 X 118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand- Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van,de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DEAMSTERBAM-ROITERDAM BANK NEDERLAND 1 KRO 6.55 uur Pipo de clown 7.00 uur Nieuws 7.07 uur Spitsuur; jeugdprogramma 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur Uit vrije wil 9.10 uur De wrekers (kleur) 10.00 uur Vanavond in Nieuwspoort 10.30 uur Religie en symboliek 10.55 uur De bezetting 11.55 uur Sluiting NEDERLAND 2 - NTS 6.55 uur Pipe de slown 7.00 uur Nieuws 7.03 uur Dag dinsdag 7.10 uur Van gewest tot gewest 7.30 uur De eenentwintigste eeuw 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur Dubbelspion (kleur) 9.10 uur Eidofoor: „Onze stad straks" 10.00 uur Tweeduuster: „Gouddorst" 10.30 uur Laatste nieuws 10.35 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 8.00 uur Wie „waagt", die zingt 9.00 uur I do I do: musical HILVERSUM 2 8.35 uur „De vertraagde film" hoorspel 11.50 uur De zesdaagse in Amsterdam en cfiótei Kerstmaaltijden Een van de merkwaardigste verschijnselen op de televisie is het kerstmaal, dat pleegt op te duiken zodra de donkere dagen van Kerstmis in zicht komen, onlangs kregen we bij Joan Haanappel een uitgebreid di ner voorgetoverd van een be faamde kok, gisteren kregen we in het soortgelijke programma Postbus 1000 opnieuw een kerst maaltijd, ditmaal vervaardigd door mevrouw Ruygrok, nadat eerder mevrouw Henriëtte Holt- hausen al aan het woord was geweest, en nadat we ook al hadden mogen zien welk menu mejuffrouw Van 't Riet van plan is met de kerstdagen te nuttigen. Als er ooit van ge brek aan coördinatie mag wor den gesproken, dan wel hier. Wat moeten wij. eenvoudige kij kers, nu doen? Kip van de een of de kalkoen van de ander eten, of is het misschien de be doeling dat we de Trosmaaltiid op eerste en de NCRV-maaltijd op tweede kerstdag nuttigen? Hoeveel huisvrouwen zitten thuis met pen en papier klaar om de Ingewikkelde recepten over te schrijven, of ijlen naar de kios ken om die andere programma bode te kopen waar het recept in staat? Waarom wordt er nooit eens een enquete in ge steld naar zulke vragen. Wie weet hoeven we dan volgend Jaar niet meer naar al die op gedirkte kerstschotels te kij ken, die voor het gro6 der kij kers toch onbereikbaar zullen blijven Postbus 1000 Postbus 1000 had verder een groot koor. beschaafde zang van wat blinkende meiskes, een showtje van Forsyte Sagajurk jes, dat althans het voordeel bood dat het goed in beeld werd gebracht zodat Je de jurk jes op hun waarde kon schat ten, en naast nog zo het een en ander ook de quiz „Haal je kijkgeld terug", zo op het oog het kinderachtigste spelletje dat zich denken laat, maar je moet goed opletten wil je in de prij zen vallen. Wie niet in de prij zen zullen vallen zijn de Zweedse hardrijders op de schaats, die thans door Anton Huiskes wor den getraind. Attentie voor sport was er voor naar Zweden gegaan en kwam terug met de geruststellende mededeling dat Huiskes zijn pupillen dit seizoen nog niet ziet concurreren met Verkerk c.s. „Slialom" Het programma dat de Duitse televisiemaatschappij Unitel maakte over de dirigerende Karl Böhm (waar hebben wij de naam Unitel meer gehoord?) lieten wij schieten ten behoeve van de Bavaria-produktie ..Sha lom", een amusementsprogram ma met Israël als kleurige ach tergrond, dat vermoedelijk ook voor de zwart-witkijkers wel aangenaam was om naar te kij ken. Indonesië Het derde deel van „Weer zien met Indonesië" liet ons Jaap van Meekren weer zien. Het werd een veelzijdig, op de mens toegespitst programma, waarin oa. bleek dat er nog al tijd behoefte bestaat aan het leren van het Nederlands, ook al omdat met name het rechten studeren zonder kennis van de Nederlandse taal onoverkome lijke moeilijkheden oplevert. Er zitten, nog of alweer, ruim 2000 Nederlanders in Indonesië, van wie de helft geestelijken. Dan moest de andere helft dus uit lichamelijken bestaan. Een flauw grapje, dat wij waarom weten wij niet precies, om welke re denen alsk arakteristiek zouden willen gebruiken voor het pro gramma. „Twistgesprekken met God". Het wil maar niet luk ken dit programma helemaal au serieux te nemen. Daarvoor zijn sommige getuigenissen die worden afgelegd toch van te twijfelachtig gehalte. Maar ds Van Ginkel zuigt alles op alsof hem de laatste raadselen ont sluierd worden, met het ge volg dat wij na afloop het ge voel hebben tussen biechtstoe len te zijn ingevallen VOOR DINSDAG 12 DECEMBER Hilversum 1. 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Liedjesprogr. 18.55 Pianospel: Jazzmuz. 19.00 Trefpunt: discussierubriek voor actuele zaken. 19.30 Nws. 19.35 Hersen- gym. 20.00 Wie Waagt die zingt: in ternationale volksliedjes. 20.30 Stereo: Lichte ork.muz. en gitaarspel. 21.00 I do!!! I doül: Amerikaanse musical. 22.00 Profeet in eigen land progr. over Ferdinand Domela Nieuwenhuis. 22.30 Nws. 22.40 Act. NRU22.55 Sig naal: muz. uit eigen tijd (opn.). 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. KRO: 18.00 Volksliedjes. 18.20 Uitz. van de Communistische Partij van Ne derland. 18.30 Nws. 18.45 Act. 19.05 Licht ensemble en solisten. 19.40 Con ciliepostbus. 19.45 Zoekend geloven: godsdienstige vorming in deze tijd. 20.00 Mod. en klass. kamermuz. 20.35 De vertraagde film, hoorspel. 22.00 Kunst: cultureel progr. 22.30 Nws. 22.40 Overweging. 22.45 De zingende kerk: gedachten over muzikale vormgeving in de nieuwe liturgie. 23.00 Context: magazine waarin op de dingen wordt doorgepraat. 23.30 Zin: liedjes progr. NRU: 23.50 De Zesdaagse in Amsterdam. 23.55-24.00 Nws. VOOR WOENSDAG 13 DECEMBER Hilversum 1. 402 iu. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Soc. strljdl. 7.23 Lichte gr .muz. (7.30-7.35 Van de voorpag.). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.20 Lichte grmuz. (8.30-8.35 Van alle markten thuis, praatje voor de huisvr.). 9.00 Stereo: Mod. en klass. gr.muz. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte gr .muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Stereo: Pianorecital: klass. muz. 12.00 Londens Symphonle- orkest (gr): balletmuz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Stereo: Walsorkest. 13.00 Nws. 13.10 Act. en kalender. 13.25 Licht orgelspel. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Voor de kinderen. 15.00 Mod. muz. (opn.). 16.00 Nws. 16.02 So ciëteit: Zestig minuten voor boven de zestig. 17.02 Oude liedjes. 17.20 Voor de Jeugd. Hilversum 2. 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende Woord 7.15 Claveclmbelrecital (gr.): klass. muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Klass. dansen (gr.). 8.00 Nws. 8.10 Lichte grmuz. en praatje. 8.30 Nws. 8.32 Act. 8.35 Lichte grmuz. 9.15 Volksmuz. uit China. 9.45 Voor de kleu ters, 10.00 Klass. planoconcert (gr.). 10.30 Voor de vr. 11.00 Nws. 11.02 Piet uur: amusementsprogr. 11.50 Act. KRO 12.00-14.00 Van Twaalf tot twee: gevar. progr. (plm. 12.23 Voor de land bouwers; 12.27 Med t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nws.; 12.40 Actuali teiten.). NCRV; 14.00 Stereo: Klass en mod. muz. uit Zweden (gr.). 15.00 In 't zilver: progr. voor oudere luisteraars. 16.00 Nws. 16.02 Voor de Jeugd. 17.00 Volksmuz.: Israëlische liederen (gr.). 17.15 Recht op en neer: cabaretprogr. 17.30 Stereo: Licht orkest, (gr.). 17 50 OverheidsvoorU.: Hoe gaan we? Een progr. over verkeer, vervoer en vooruit zien. Presentatie: Rob Maas. Hilversi i 3. 240 m. en FM. NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte voc. muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Mengelmu- ze: nieuwe langspeelplaten. NRU: 11.00 Nws. 11.02 Operretteklanken. 11.30 Grenzenloos: muz. uit alle windstreken (12.00 Nws.). 12.30 Fragmenten uit musicals van Loewe. AVRO: 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Vrolijk platen- programma. 14.00 Nws. 14.02 Muz.-boe- tiek: gevar. muz.progr. van Nederland se artiesten. 15.00 Nws. 15.02 Arbeids vitaminen: populair verzoekplatenpro- gramma. 16.00 Nws. 16.02 Verzoekpla ten voor de Jeugd. 17.00 Nws. 17.02 Act.. 17.05-18.00 Gevar. platenprogr. voor automobilisten. Nederland I AVRO: 17.00-17.35 Voor de kinde ren. NTS: 18.55 Plpo de clown. 19 DO Journaal. NTS: 19.07 Schatelland. TV- film voor de jeugd. 19.32 Panoramiek: panorama van het wereldgebeuren. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NTS: 20.20 Uitzending van de Kath Volkspartij. 20.30 Cette nult la (In die nacht), speelfilm. (Rijkskeuring: 14 Jaar). 22.00 Uitz. Stichting Socutera. 22.15 Journaal. 22.20 Openbaar Kunst bezit. 22.35-23.00 Laatste half-uur van de Zesdaagse in Amsterdam. Nederland II NTS: 18.55 Plpo de clown. 19 00 Journaal. AVRO: 19.03 Moef Ga Ga progr. voor de jeugd. 19.28 Hier Parijs - Hier Jan Brusse, maandelijks ren dezvous. NTS: 20.00 Journaal en weer overzicht. AVRO: 20.20 Literaire ont moetingen. 21.05 Jazz-O-Rama: grote contrasten in de Jazz. 2140 Medische kroniek. NTS; 22.15-22.20 Journaal

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5