LEIDSCH DAGBLAD "NAVO bezorgd over het Middellandse- Zeegebied Metro aan de start Arrestatie in moordzaak- Neltje de Haan In Italië groot spionageproces Veertig ministers in Brussel bijeen In Zuid- dit jaar Vietnam 43.000 doden door oorlog Post naar ziekenhuis Opgericht 1 miart 1860 DINSDAG 12 DECEMBER 1967 No. 31456 I Directeur: E. A. E. van Dlshoeck I Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Ongeveer veertig ministers van Buitenlandse Zaken, van De- ensie en van Financiën van de 15 NAVO-landen zijn voor de teiL rac^ionele decemberzitting van de ministerraad van het f OT foordatlantische verdrag naar Brussel gekomen. Zoals eigenlijk altijd zullen ook deze keer de besprekingen of*uiten de eigenlijke agenda van de raad om belangrijker zijn an de officiële uitwisseling van gedachten. Zo wordt algemeen erwacht dat minister Luns „op alle fronten" een snelle toe- i reding van Engeland tot de gemeenschappelijke markt gaat be- I leiten en dat hij ook de bondgenoten van Engeland binnen de '[AVO zal trachten te bewegen hun invloed op Frankrijk zoveel hogelijk ten gunste van Engeland aan te wenden. Uiteraard minister Brown van Engeland hetzelfde doen. >ns b <Van onze Brusselse correspondent) .^^Gistermiddag vergaderde het mill- ire comité van de Navo. Dat comité, mrin voor ons land generaal Ziel- a zitting heeft bespreekt militaire aagstukken. Zijn vergaderingen zijn «rst geheim en men weigert altijd de pers mededeling te doen over 1DBi t ter tafel is gekomen, er is trou- ns deze keer, aldus ingewijden, al te veel besproken. Het overleg UT ig voornamelijk over nucleaire IT I ugstukken, d-w.z. over de Franse ^en tot het uitrusten van on- Pevaifczeeërs met kernwapens, over de igste ontwikkeling van die wapens de Sowjet-Unie terwijl er ook een f .fcport over de Chinese kernwapens besproken. Vandaag vergaderden de ministers Defensief dat zijn die van de 14 en zonder Frankrijk), nadat ochtends het nucleaire defensieco- bijeen was geweest. Dat laatste nité telt zeven leden. Amerike, En- land, Duitsland en Italië zijn er bij .V.P.-voorzitter ialberse niet lerkiesbaar Wan onze parlementaire redactie) P. J. M. Aalberse, die reeds in te kennen had gegeven het voor- :hap van de KVP te willen rleggen, zou op een gisteravond in :ht gehouden vergadering van gelijks bestuur van de KVP meegedeeld zich op 10 fe- bij de bestuursverkiezing niet beschikbaar te stellen. Zater- zal het KVP-bestuur zich bera- over de kandidaten. Mr. Aalberse kwam in Juni op zijn omemen om af te treden terug om- het dan de schijn zou kunnen fcken dat hij onder druk van de risten-radicalen zou wijken. WFFRBERICHT Stijgende temperaturen De Bilt verwacht van heden- tot Wgenavond: in het algemeen veel Wolking met plaatselijk regen of otregen en hier en daar mist. 'ftkke tot matige wind in hoofdzaak t westelijke richtingen. Lichte dool, vannaoht in het binnenland vriespunt. (opgemaakt om 11.40 uur) 13 december Zon op: 8.39 uur; onder: 16.28 uur, ^n op: 14.22 uur; onder: 5.01 uur. Hoogwater te Katwijk te _0.53 en 14 uur, laagwatei te 8.57 en 21.09 ft nummer bestaat alt 14 pagina's onderlinge afspraken lid van, zodat de drie andere zetels bij toerbeurt worden beze. Deze keer zijn het Ca nada, Nederland en Griekenland, dat zijn zetel weer deelt met Turkije. Vanavond zou het traditionele di ner van de vier partners van Berlijn Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk en Duitsland) plaatsvinden, waar overeenkomstig de traditie over de Duitse toekomst zou worden ge sproken. Morgenochtend zijn het weer de 15 ministers van Buitenlandse Zaken, die zullen vergaderen, hetgeen zij ook donderdagochtend zullen doen- Be langrijkste punt van hun agenda is het plan van de Belgische minister Harmei over mogelijke wijzigingen in de verdragsorganisatie nu de vreed zame coëxistentie eigenlijk overal de plaats heeft ingenomen van de zoge heten „koude oorlog". Ook is er een plan-Fanfani, zo genoemd naar de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, die de technische achterstand tussen de Verenigde Staten en Euro pa zo snel mogelijk wil overbruggen. Brosio over Moskou Gisteravond heeft secretaris-gene- rael Brosio zijn traditionele perscon ferentie gehouden en hy heeft zich daarbij beperkt tot een aantal ge meenplaatsen. Naturljjk bracht hij de betrekkingen tussen Oost en West ter sprake. Hij legde er de nadruk op, dat na de dramatische ontwikkeling AMERIKAANS RAPPORT Dit jaar zullen in de ziekenhuizen van Zuid-Vietnam 76.000 burgers wegens oorlogsverwondingen worden behandeld, ter wijl 24.000 aan oorlogsverwondingen zullen bezwijken. Zo blijkt uit een overzicht van de Amerikaanse regering. Ongeveer 55% van de slachtoffers zullen meisjes van 13 jaar en ouder en vrouwen zijn (13.200 gedood, 41.800 gewond) en 20% kinderen onder de 13 jaar (4800 gedood en 15.200 gewond». Verwacht wordt dat het totaal aantal Amerikaanse en Zuidvietna- mese militaire slachtoffers dit jaar 19.161 zal zjjn. In de eerste 11 maan den zjjn 8.001 Amerikanen gesneu veld en 24.521 werden gewond. Er zijn 9.566 Vietnamese militairen ge sneuveld, maar het is niet bekend hoeveel er gewond werden. Volgens het overzicht is het aantal oorlogs slachtoffers onder de burgerbevol king in de negen afgelopen Jaren gestegen van 165 in 1958 tot 23.663 in 1966. Reizen De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Katzenbach heeft by het Congres een wetsont werp ingediend, dat beoogt het rei zen door Amerikanen zonder toe stemming naar Noord-Vietnam, communistisch China en Cuba tsraf. baar te stellen. In het wetsontwerp GEVECHTEN IN ROOD-CHINA Volgens radio-Moskou zjjn onlangs bloedige gevechten losgebroken tus sen voor- en tegenstanders van Mao Tse-toeng In 15 van de 28 provincies en autonome gebieden in China. De strijd zou vooral hevig zyn in de pro vincies Foekien, Kwantoeng, Anhwel en Szechwan. De gespannen sfeer zou van de provincie op Peking zelf zyn overgeslagen. In de hoofdstad wordt weer gepatrouilleerd door legereenhe den. aldus de radio. Bij Sanaa Royalisten afgeslagen Het royalistische offensief tegen de Jemenitische hoofdstad Sanaa is vol gens in Beiroet ontvangen berichten mislukt. De republikeinen zouden de omsingeling doorbroken en de be langrijkste wegen van vijanden gezui verd hebben. Slechts de weg tussen Sanaa en Taiz zou nog door de roya listen worden beheerst. Een Rusisich Antonow-transport- vliegtuig is boven Jemen neergescho ten. de bemanning zou in handen van de Jemenltische royalisten zijn ge vallen. Het vliegtuig moest het Jeme nltische staatshoofd Iriani halen, maar deze was al vertrokken. Bij de nadering van het vliegveld van Sa naa werd het neergeschoten wordt een maximale straf genoemd van een jaar plus een boete van 1.000 dollar (3600 gulden). De Vietcong heeft, in de loop van zondagnacht gelijktijdig drie Amerikaanse stellingen op circa veertig kilometer ten zuidwesten van Saigon aangevallen. Andere aanval len werden gedaan op Amerikaanse stellingen bij Tran Troe en RasJ Kien. De strijd was hier minder hevig: bij de gevechten sneuvelden zeven Amerikanen, 46 Amerikanen liepen verwondingen op. Aan Viet- cong2ajde zouden vijftien man ge sneuveld zijn. Dak Sou Het persbureau van het Nationale Bevrijdingsfront in Vietnam zegt. dat niet de Vietcong, maar de Ame rikanen en de Zuidvietnamese troe pen de verliezen onder de burgerbe volking in de buurt van Boe Dop op 5 december hebben veroorzaakt. Het persbureau zegt, dat de Amerikanen en Zuidvietnamesè troepen lukraak cp twee gehuchten geschoten heb ben teDakson 25 kilometer van Boe Dop, waardoor meer dan 100 doden en gewonden vielen en 200 woningen in brand gezet werden. Daarna had den de Amerikanen onmiddellijk be richten verspreid over „de aanval van de Vietcong", aldus het persbu reau van het Bevrijdingsfront. Blaasontsteking De Zesdaagse van Amsterdam is voor Peter Post definitief afgelopen, De Amstelvener, die de nacht heeft doorgebracht op een provisorisch bed op tafels in een zaaltje in het RAI- gebouw, bleek vanmiddag door een blaasontsteking nog meer dan 38 gra den koorts te hebben. De behandelen de Zesdaagse-arts, dr. A. M. Farber achtte opneming in een ziekenhuis noodzakelijk. Het was om half één nog niet bekend of Altig alleen door rijdt of dat hy aan iemand zal wor den gekoppeld. Voor Peter Post is dit een dubbele teleurstelling. Niet alleen had hij bijzonder graag voor eigen publiek de Zesdaagse hier willen winnen, maar bovendien zou hij hier met een 41ste zege zesdaagse recordhouder zyn geworden. van een aantal jaren geleden thans aan beide zijden wordt gestreefd naar een politiek van ontspanning. Maar, zo zei hij, men mag daarbij de mili taire politiek niet uit het oog ver liezen. In dat verband sprak hij groeiende bezorgdheid van de Navo ten aanzien van het Middellandse Zeegebied. Daar worden steeds mee eenheden van de Russische vloot waargenomen. Komen zij door de Bosporus, dan is het mogelijk ze te localiseren, maar de Straat van Gi braltar, die veel breder is, is moei lijk te controleren. Een en ander oor deelde de secretaris-generaal overi gens geen reden om op te houden met de politiek van ontspanning, die de Navo nastreeft. Verlamde kan na 21 jaar weer lopen (Van onze Eindhovense correspondent) In Geldrop (N.-B.) Is de 36-jarige mej. Annie van 't Hof, die na een ernstige val 21 jaar geleden niet meer kon lopen, in het Geldropse ziekenhuis na een vlinderbad en massages uit een rolstoel opgestaan en weggewandeld. Het meisje was op 15-jarige leeftjjd gevallen en vervolgens hadden zich verlammingsverschijnselen voorge daan. Geneeskundige behandeling leverde geen succes op. Tot een nieuwe huisarts zich in Geldrop vestigde, dokter J, Peters. Hjj kwam tot de overtuiging, dat er zich nog vele spierreacties in de verlamde delen van de vrouw voordeden. Al jaren zat ze in een rolstoel, terwijl haar bovenlichaam door een leren corset werd recht gehouden. Dokter Peten stuurde haar voor een behandeling naar zenuwarts-neu roloog van het ziekenhuis in Gel drop, dr. Houben, die haar behan delde. Dezer dagen was het herstel plotseling zo ver gevorderd, dat zij uit haar rolstoel opstond en weg wandelde. Op 9 februari 1.800 gasten in Rotterdam (Van onze Rotterdamse correspondent) Prinses Beatrix zal op vrij dag 9 februari de nieuwe Rot terdamse metro officieel in ge bruik stellen. Het gemeente bestuur ontvangt op die dag bijna 1800 gasten uit binnen- en buitenland, die met drie metrotreinen de eerste rit over het bijna zes kilometer lange traject tussen het Centraal Station en het Zuidplein zullen maken. De volgende dag, op 10 februari, cal de metro volgens de dienstrege ling voor het publiek gaan rijden. (Op de spitsuren om de drie minuten, an ders om de vfjf minuten). Diezelfde dag vervallen dan vrijwel alle nog bestaande tram- en busverbindingen tussen het noordelijke en het zuidelij ke stadsdeel. De metro zal van die dag af als belangrijkste oeververbin ding voor het openbaar vervoer dienst doen. Het gemeentebestuur stelt alle Rotterdammers in staat gratis met de metro kennis te ma ken. Aan alle gezinshoofden en al leenstaanden boven de 18 zullen twee metrokaartjes worden gestuurd. De RET hoopt intussen, dat niet alle Rotterdammers die eerste dag van het aanbod gebruik zullen maken, want het gaat om 560.000 kaartjes en op zo'n toeloop is het metronet niet berekend. Een groot vuurwerk, ker misattracties, exposities en het ver schijnen van een speciale grammo foonplaat en een boek over de groei van de metro zullen de ln gebruik- stelling van Nederlands nieuwste openbaar vervoer nog extra reliëf ge ven. Zo zal het 9 februari elke dag zijn. Mensen, wachtend op de me tro, om snel vervoerd te worden. De prjjs voor een enkele reis per metro zal gelijk zjjn aan die van een enkele reis per bus of tram: 50 cent. De directeur van de RET denkt, dat de ontvangsten van de metro het vol gend jaar ongeveer tien miljoen gul den zullen bedragen. „Met dit bedrag rijden we de metro zeker niet renda bel. De eerste jaren zullen we er trou wens zeker niet in 6lagen de metro rendabel te exploiteren", aldus de di recteur van de RET, de heer C. G. van Leeuwen. (Van onze Zwolse correspondent) De Rijkspolitie heeft gisteravond een 38-jarige arbeider uit Dedems- vaart gearresteerd, verdacht van Parachutist voor rechter Russen kregen inlichtingen Voor een rechtbank in Turijn is gasteren een der grootste splonage- processen in Italië sinds de oorlog be gonnen. Terecht staat de internationaal be kende 39-jarige valschermspringer Giorgio Rinaldi, zijn ruim tien jaar oudere vrouw Angela Maria en de chauffeur van het echtpaar Armando Girard. Rinaldi die beschuldigd wordt van spionage voor de Sowjet-Unie bij mi litaire bases in West-Europa, heeft bij de opening van het proces ver klaard, dat zijn spionagewerk de vei- j ligheid van Italië niet in gevaar j bracht. Rinaldi (38) en zyn vrouw Angela (52) werden in maart samen het hun chauffeur gearresteerd. vyf Russen, die met de zaak te maken hebben van wie twee in diplomatieke dienst' zyn worden bij verstek berecht. Rinaldi bekende dat hij vele reizen naar Spanje had gemaakt en de Sow- jet-Unie inlichtingen had verschaft over Spaanse boses. Deze inlichtin gen kreeg hij van een Spaanse offi cier. Rinaldi's advocaat betoogde, dat deze inlichtingen niets te maken had den met de Italiaanse veiligheid. Ri naldi verklaarde, dat hij niets wist van een verdrag tussen de V.S. en Spanje, en dacht dat de gegevens, die hy doorgaf slechts betrekking hadden op Spaanse bases. De openbare aan klager verklaarde echter dat de door gegeven documenten verband hielden met de Italiaanse veiligheid en lucht macht en de Amerikaanse veiligheid. Spanje heeft een bilateraal militair verdrag met de V.S. De Sowjet-Unie is Rinaldi nog een miljoen lire schul dig voor reizen naar Spanje. Rechts de parachutist Rinaldi, links zijn chauffeur Girard. moord op de 15-jarige Neltje de Haan in de buurtschap Den Oosterhuls in de Overijselse gemeente Avereest. In een verhoor, dat tot diep ln de nacht voortduurde ontkende de man iets met de dood van de leer ling van de huishoudschool te ma ken gehad te hebben. Later weiger de hy ook maar enig antwoord te geven op vragen. De man is overgebracht naar het politiebureau in Ommen. Vanoch tend is daar het verhoor voortgezet Tot dusver echter zonder positief resultaat. Intussen zijn zestien re chercheurs, voor een deel reeds gis teravond, voor de rest vanochtend, bezig met het controleren van het alibi, dat verdachte heeft opgegeven voor de avond van 23 november. De politie denkt in de verklaringen een aantal tegenstrijdigheden te hebben ontdekt. Officier van Justitie mr. P J. Stigter in Zwolle vertelde van ochtend vroeg, dat een groot aantal aanwijzingen, verkregen bij het buurtonderzoek in Den Oosterhuis de verdenking op de arrestant deden vallen. „Wij kunnen nog niet met zekerheid zeggen of hij de dader Is. Hij is nog onze enige houvast in dit onderzoek. Is hij de dader niet, dan zijn wij uitgepraat". De verdachte, die getrouwd is en drie kinderen heeft, ls geboren in de buurt van Den Oosterhuis. Hy ver huisde later naar Ded ems vaart, maar is ook nu nog een goede bekende ln de kleine gemeenschap, waar by na drie weken geleden in een bieten veld de moord werd gepleegd. Hy kent de ouders van het slachtoffer byzonder goed, terwijl hy ook gere geld contact heeft met de boer, by wie Neltje de Haan op de bewuste avond voor het laatst is gezien, toen zy er een melkmonster kwam nemen. ANTWERPSE DIAMANTAIRS VOOR 9 MILJOEN OPGELICHT Een aantal Antwerpse diamant handelaren is hoogstwaarschyniyii opgelicht door een collega uit India, sr met een party ruwe diaman ten ter waarde van 9 miljoen gulden vandoor ls gegaan. De man was reeds enige Jaren in Antwerpen gevestigd, doch hy is de zer dagen plotseling met zyn gezin vertrokken, naar men veronderstelt naar Bombay. Ook deze keer hebben de diamanthandelaren nog geen klacht ingediend by de Justitie, even min als zy dat enige Jaren geleden hébben gedaan, toen een Japans# handelaar hen had opgedcht. Toen is zelfs een afvaardiging van da Antwerpenaars naar Tokio gevlogen om nog iets terug te krygen. Ver moedelijk zal men ook thans eerst iets dergeyks proberen. De Antwerpse politie heeft voorts een autohandelaar gearresteerd, dl# in anderhalf jaar tyds een dertigtal personen zou hebben opgelicht voor in totaal circa twee miljoen gulden, zo meldde de Belgische pers vanoch tend. De man zou van zyn slachtof fers geld hebben los gekregen, nadat hy fictieve contracten had laten zien van door hem verkochte auto's, waar uit moest bUjken, dat hy grot# sommen geld te goed had. De berich ten maken ook melding van de arres tatie van een functionaris van een verzekeringsmaatschappy en onder vraging van een notaris, die by dez# affaire betrokken zouden zyn. (9ud Qïfeuwb Volgens het Utrechtsch Dagblad zullen weldra post zegels voor het „aanteeke- nen" van brieven a 10 cents verkrijgbaar worden gesteld. Van den 2den tot den 7den dezer maand hébben de vis- schers te Urk 32.000 stuks ha ring gevangen. Zij zijn ver kocht voor f 1,75 de 200 stuks. Half September werd uit eene gemeente bij Gouda een brief aan iemand te Leiden geschreven. Men schijnt op het Goudsche postkantoor „Leuven" in plaats van gei den" gelezen te hebben. Van daar ging de brief naar Lyon. Vandaar over Duitschland kwam de brief terecht op het Min. v. financiën in Neder land. Zoo kwam ze eindelijk terecht in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1