LEIDSCH DAGBLAD AARDBEVINGEN IN WEST-INDIA Schoolkameraadje doodde Emanuel J^bud II Nu al zestig doden Vrede in KVP voor een jaar getekend JAMIN Bombay qzonder 1 stroom ichte landing |Cosmos DE GRUYTER VERLAAGT PRIJZEN VIJFTIENJARIGE BEKENT INCASSEERDE HET LOSGELD Pauze in vorst periode R ©uc/ ©ïteuwb Opgericht 1 mart 1860 MAANDAG 11 DECEMBER 1967 No. 31455 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ13,35 per kwartaal (postabonnementen ƒ15,75), ƒ4,45 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 IS en. I Krachtige aardbevingen [hebben vanochtend in India roor miljoenen guldens schade aangericht en aan zeker zestig sklpersonen het leven gekost. Het laantal gewonden zou in de honderden lopen. Ket centrum Hvan de bevingen lag in Koina, ^driehonderd kilometer ten zuidoosten van de havenstad ombay in de Westindiase deelstaat Maharasjtra. De stroomvoorziening in Bombay omgeving viel uit, doordat de elek- ie centrale van Koina door dc ichokken werd vernield. In Bom- iay zelf zouden minstens twee mcn- [gen aan de gevolgen van de verwon- die zij opliepen bij het instor- van woningen zijn bezweken. Rivierdam nó Volgens de schaarse berichten werd ;htig procent van de huizen in Koi- vernield, waarbij een vijfhonderd- personen ernstige verwondingen De Russische kunstmaan ««Kosmos-194 heeft vanochtend e(om half acht een zachte lan- op de aarde gemaakt. Dit (is bekendgemaakt door het ob servatorium van de Westduitse stad Bochum. 1 opliep. Een rivierdam in de buurt van het plaatsje werd beschadigd doch bezweek niet. Ook elders in India richtten aard schokken ernstige schade aan. In Ka- rad op ongeveer 400 kilometer ten zuiden van Bombay zouden honderd personen in ziekenhuizen zijn opge nomen. Autoriteiten van de deelstaat Ma harasjtra deelden mee dat het aan tal daklozen In de tienduizenden zou lopen. Een hulpactie voor de evacua tie van de slachtoffers van de aard beving is inmiddels op gang gekomen. De Gruyter gaat met ingang van morgen zijn 10 procent kortingsys teem voor eigen merkartikelen ver vangen door een spaarsysteem voor alle artikelen, inclusief vlees, groen ten en fruit. Alle artikelen van De Gruyter worden morgen 10 of meer procent goedkoper. Bij aankoop van bijvoorbeeld f 25C aan willekeurige ar_ tikelen kan men nu voor f25 kassa bonnen kopen, die van 1 januari af f27,50 opbrengen. Men kan voor dit bedrag ook een rentespaarbrief ko pen, waarvan de waarde in vijf jaar oploopt tot f37,50. Tussentijds kan deze spaarbrief tegen lagere waarde worden ingewisseld. Nanette Dapper uit Utrecht is zaterdag in de hoofdstad tot de Nederlandse Miss Lucia gekroond door de Zweedse ambassadeur. Het Lucia-feest is zeer populair in Zweden. Gisteren is Nanette naar Zweden vertrokken, waar zij de Zweedse Miss Lucia zal ont moeten. Evenals andere dagbladen ziet ook het Leidsch Dagblad zich genoodzaakt de abonnementsprijzen m.i.v. 1 januari a.s. te ver hogen. Het Ministerie van Economische Zaken heeft hiertegen geen bezwaar. De abonnementsprijzen worden m.i.v. 1 januari a.s.: PER MAAND 4,45 13,35 POSTABONNEMENTEN 15,75 per kwartaal BANKGIRO'S Abonnees, die hun abonnementsgeld per bankgiro voldoen, wordt verzocht de bedragen van hun opdrachten te doen wijzigen. (Van onze parlementaire redactie) In de KVP is de vrede voor- lopig weer voor een jaar gete kend. Dank zij de bereidheid van de christen-radicalen en partijbestuur om elkaar tege moet te komen, is de partij za terdag ongeschonden, maar wel radicaler uit de bijeen komst van de partijraad in Arnhem tevoorschijn gekomen. Hoewel ver in de minderheid, wist de radicale groep Bogaers het over de grondslag en het karakter van de K.V.P. eens te worden met de be houdende groep AalberseSchmel- zer. De radicalen kregen gedaan, dat het partijprogramma nog zal wor den uitgediept en nader geconcreti seerd, waarbij de inbreng van de radicalen als belangrijke bijdrage wordt aanvaard. Over het stembus akkoord, een belangrijk punt uit het christen-radicale programma, dat door de groep-Aalberse wordt afge wezen, kwam het echter niet tot een uitspraak. Door dit geschilpunt voor nader onderzoek op te dragen aan een studiecommissie, verschoof men een beslissing hierover naar een volgende partijraadsvergadering, die 'in het najaar 1968 zal worden ge houden. Drs. P. C. W. M. Bogaers, de voorman van de christen-radicalen, toonde zich na afloop van de par tijraadsvergadering :net zijn politieke vrienden niet ontevreden over het bereikte resultaat. „Er is van onze kant een wezenlijke bijdrage gele verd en onze redeneringen hebben de partijraad wat gedaan", zei hij. „We hebben geloof en vertrouwen, dat er met het uitdiepen en concre tiseren van het programma ernst zal v orden gemaakt, maar of dat lukt is een andere vraag". Drs. Bogaers vond het in ieder geval belangrijk, ADVERTENTIE ADVERTENTIE Iedere dog weer, 'n heerlijke -troctotie ADVERTENTIE WEFRBERICHT Invallende dooi De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: vannacht in het mid den en zuiden van het land lichte tot matige vorst. Morgen geleidelijke stijging van de temperatuur tot bo ven het vriespunt, voorafgegaan door neerslag in de vorm van sneeuw, yzel en regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest, later ruimend naar west of noordwest. (opgemaakt om 11.40 uur) 12 DECEMBER Zon op: 8.38 uur; onder: 16.28 uur; Maan op: 14.10 uur; onder: 3.50 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.23 uur: laagwater te 20.20 en 8 57 uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's In de Italiaanse stad Flo rence is de eerste sneeuio van het seizoen gevallen. Ook elders op het schiereiland is het koud. Aan er nu gelegenheid is geschapen Franse Riviera is zaterdag- om de yer^chillende vormen van sa- I nacht op verscheidene plaatsen menwerking rustig te bestuderen. eveneens sneeuw gevallen. Het Vervolg op pagina 2 I berggebied achter de Riviera is geheel met een sneeuwtapijt be dekt. Een groot deel van Midden- F r ank rij k is eveneens met sneeuw overdekt: te Mont Ven- toux daalde de thermometer tot 15 graden Celcius onder nul. In Parijs schommelt de temperatuur om het nulpunt. Ook in Enge- Het lijkje van de 7-jarige Emanuel Malliart, die sinds maandag wordt vermist, is gis teren gevonden in het bos op rond 150 meter van het huis van zijn ouders in Versailles. De 15-jarige Frangois M., een schoolkameraadje van Emanu- el, die in dezelfde straat woont heer Malliart een anoniem telefoon als de Malliarts, heeft tegen over de politie bekend dat hij zijn vriendje vorige week met een stuk hout heeft doodgeran seld, een kwartier nadat hij hem had meegenomen. Francois M. bracht de politie naar een plek in het bos waar kinderen een hol gemaakt hadden. Daar lag het lijkje op dode bladeren. Vorige week maandag nodigde Francois M, een grote stille jongen van 15 jaar, Emanuel bij het uitgaan van de school uit in een kist te krui pen die op een karretje stond. Daar mee reed hij Emanuel naar het bos. De 15-jarige deed volgens scholieren alsof hU een lorreboer was en riep: „oud ijzer, oud ijzer". Op Frangois rustte al sedert be gin van vorige week enige verden king. Die verdenking nam vastere vormen aan toen tot tweemaal toe de Dochter Johnson trad in huwelijk In de balzaal in de oostelijke vleugel van het Witte Huis is zater dag door een uit Texas afkomstig episcopaals geestelijke het huwelijk ingezegend tussen de dochter van president Johnson, Lynda Bird een kapitein der Mariniers Charles Robb. De 23-jarige bruid gekleed in een wit satijnen lange met parels bestik- te japon en korte sluier, werd door haar vader naar het altaar geleid waar de bruidegom op haar wachtte. Op verzoek van de bruid was net woord "gehoorzamen" uit de huwe- lijksformule weggelaten. De bruid schonk haar echtgenoot gouden man chetknopen, de bruidegom zijn vrouw met parels en diamanten versierde oorbellen naar eigen ontwerp. Presi dent Johnson gaf het paar een "aan zienlijk bedrag" in staatsobligaties. Naar verluidt is Lynda Bird met haar echtgenoot gisteravond op één van de Maagdeneilanden ten oosten van Porto Rico in de Caribische Zee aangekomen. Zij logeren daar bij een broer van Nelson Rockefeller, gou verneur van de staat New York. tje had ontvangen, waarbij als ver dachte een jongeman werd genoemd die niet ver van zijn huis moest wo nen. Ook was door verschillende leer lingen verteld dat ze Emanuel, de ochtend van zijn verdwijning, met een oudere jongen hadden zien pra ten. Achteraf is ook bekend gewor den dat de politie eerder in de week al een bezoek had gebracht aan het huis van Frangois zonder toen nog te beseffen oog in oog met de moorde naar te staan. Eigen initiatief In de nacht van zaterdag op zon dag zagen de tientallen journalisten, die de villa van de Malliarts sinds bijna een week belegerden, hoe de po litie uit het huis van Frangois diens gescheiden moeder en een 50-jari- ge man meevoerden voor een ver hoor. Enkele uren later keerden rug om ook Frangois op te halen. Nadat hij eerst nog had volgehouden dat Emanuel nog in leven was, be kende Frangois. Commissaris Camart, die het suc cesvolle onderzoek leidde, heeft gis teravond in Versailles verklaard dat Frangois geheel op eigen initiatief en met eigen middelen zijn monsterlijke plan had beraamd en uitgevoerd. Ook de brief die met letters, die hij eerst uit een krant had geknipt, was opge steld om een losgeld van 20.000 fran ken te eisen, had de 15-jarige jonge man zelf en alleen geredigeerd. En kele dagen later had hij de familie nog opgebeld om het losgeld tot 60.000 franken te verhogen, maar Emanuel was toen allang dood. Dat losgeld van 60.000 franken ofwel f44.000 heeft, zo is inmiddels ook nog onthuld, de jeugdige misdadiger daadwerkelijk getoucheerd, zonder dat nog bekend is door wie en waar hem die grote som ter hand is gesteld. Zoals bekend had de heer Malliart de ontvoerder (s) via de radio en de televisie onmiddellijk na de verdwij ning van zijn zoontje laten weten be reid te ztfn de gevraagde som door bemiddeling van een pastoor en on der geheimhouding beschikbaar t< stellen. Frangois is dus, zoals nu pas achteraf is gebleken, op dit voorstel ingegaan nadat hij de kleine Ema nuel allang had vermoord. Vervolg op pagina 2 i Van onze weerkundige medewerker) De afgelopen nacht was de eerste in deze winter met in het midden en zuiden van ons land strenge vorst: vliegveld Gilze Rijen -14, Eindho ven -13, Soesterberg _12 gr. Cel sius. In het westen, noorden en oosten van ons land vroor het zes tot acht graden. Ook in onze buur landen kwam het tot strenge vorst. Hamburg meldde -14 en in Dene marken was -12 graden Celsius de laagste temperatuur. De komende nacht zal belangrijk minder koud zijn. Een zwak front met wat sneeuw of regen trekt via Schotland en de Noordzee naar het zuidoosten en zal ons land in de komende nacht of morgenochtend met een zuidwesten wind passeren. Dit houdt een onderbreking van de vorstperiode in. Aandacht vraagt de ontwikkeling van een hogedrukgebied bover Zweden en Finland, waarin vanmorgen 20 tot 25 graden vorst werd waargeno men. Een verdere uitbreiding hier van kan ons land in het midden van de week opnieuw in een kou dere noordoostelijke stroming bren gen. land gaat het winterweer ge paard met veel sneeuw en gladde wegen, waardoor reeds acht per sonen om het leven zijn gekomen. Een sneeuwploeg maakte zondag ochtend vroeg een pad vrij voor tweehonderd automobilisten en buspassagiers, die een etmaal lang waren opgehouden in het kustplaatsje Rottingdean en ge brek aan voedsel begonnen te krijgen. ADVERTENTIE Gouden slagring met een gave 7 mm, oesterparel 91,50 O JUWELIERS Den Haag Rotterdam Lange Poten 11 Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 1 Amsterdam - Kalverstraat 123 Haarlem Grote Houtstraat 63 ADVERTENTIE Druivensap drinken-veilig rijden GRAPILLON alcoholvrij druivensap (GEBR. STEUR Nvl ADVERTENTIE t Door den kerkeraad der Waalsche Herv. gemeente te Leeuwarden is tot predikant beroepen de heer A. G. van Hamel, hulpprediker bij de Waalsche gemeente alhier. Men schrijft uit Leeuwar den: Wij vernemen dat Dr. Eelco Verwijs, provinciaal archivaris-bibliothecaris eer lang onze stad zal verlaten, om zich te Leiden te vestigen en aldaar mede te werken v aan het „Woordenboek der j Nederlandsche Taal" van Dr. f M dp VrÏPC PU Tlr T A +n

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1