ONN, Westduitse het grootste dorp van de Bondsrepubliek Nieuw naast oud in Bremen (JTERDAG 9 DECEMBER 19B7 „Het Is gemakkelijker in Bonn dichtingen te krijgen over de ge- ompliceerde details van het kern- lopverdrag, dan over waar en hoe ier gebouwd zal worden", zo schrijft en wanhopige commentator in de 'rankfurter Allgemeine Zeitung en ij is niet de enige die zich over het iterlijk van en de leefbare toestan- 'en binnen de Bondshoofdstad ern- lige zorgen maakt. Talloze journalisten hebben wel tns badinerend, maar tandenknar send, hun nood geklaagd over de beruchte spoorweg, die het grootste dorp van de Bondsrepubliek in twee helften snijdt. Het is één van de be langrijkste noord-zuid-verbindingen in West-Europa en menig Nederlands toerist zal, onbewust van het leed der eeuwig bij de bomen wachtende Bon- ners, met zijn hoofd vol zuidelijke zon langs de Haags aandoende hoge huizen van rond de eeuwwisseling zijn gesneld, behaaglijk weggezakt in de kussens van Rheingold of Rhein- blitz. Al ten tyde van Duitslands laat- t keizer zou dit traject met zijn fgend dichte spoorbomen onder grond worden gebracht. Maar |s steeds is het by plannen en luwdrukken gebleven en moet lere ambtenaar, diplomaat of jisvrouw die in Bonn een afspraak feft, heel wat extra tijd uittrek- ji voor een gedwongen verwijlen pgs de op dat moment bijzonder önig fascinerende ijzeren weg. oorivendsel IINDS ONGEVEER twintig jaar figt over de kleine, vriendelijke ld een noodlot, een tragiek, meent Keulse publicist Hans Schmitt- st en het persbureau van de stad Bonn is het daar blijkbaar zo mee eens, dat het Schmitts weinig vlei ende artikel gestencild aan haar journalistieke klanten toestuurde. Schmitt legt meteen de vinger op de wonde plek als hij zegt dat geen enkel wijds plan kans van slagen heeft, omdat de verantwoordelijke instanties nog altijd maar de fictie proberen hoog te houden, dat Bonn een „provisorische" hoofdstad is". De gezamenlijk-Duitse gezindheid wordt tot voorwendsel voor een nauwelijks voorstelbare sleur". De commentator in de Frankfur ter Allgemeine merkt hierover ten overvloede nog op: „achter al de geheimzinnigdoenerij steekt ook de angst, dat een verstandige stede- bouw in Bonn als een gebrek aan de juiste geest tegenover de hereni ging zou kunnen worden gedood verfd. Uit deze angst laat men lie ver 120 miljoen mark in het ook na haar gereedkomen als parle ment onbruikbaar Rijksdagge bouw vloeien, dan in Bonn aan het „provisorium" een eind te maken". Met de bizarre situatie waarin Bonn zich bevindt hangt ook nauw samen, dat het blijkbaar onmoge lijk is de omliggende dwerggemeen ten te annexeren. En naast deze strijd met de „dwergen" is er dan nog de al bijna klassieke strijd met Bad Godesberg, dat enkele kilome ters stroomopwaarts langs de Rijn ligt en dat de naiive buitenstaander gemakkelijk als onderdeel van Bonn zou kunnen beschouwen. Zo hebben van de eenennegentig aan maan: veertien hun resi dentie ln Bonn, terwijl Godesberg er achtenveertig telt. (De Neder landse ambassade zetelt nog net op Bonner gebied, terwijl de residen tie van de ambassadeur in Uhrfelf ligt, een gehucht tussen Bonn en Keulen). Door het gebouw van het minis terie van Arbeid loopt de grens tus sen Bonn en Godesberg. In Godes berg is het water goedkoper en er is zelfs een verbrandingsinstallatie voor huisvuil. De gemeente heeft het pronkstuk van meer dan een miljoen mark aangelegd op de plek, die het verst van de grens met Bonn verwijderd is. Het verwachte resultaat bleef niet uit: voor het Bonner huisvuil was dit te ver. Maar ook een ander resultaat bleef niet uit: de installatie werkt ver onder zijn capaciteit en de Godes- berger gemeenteraad zoekt klanten in het Ahr-gebied. Dezelfde raad maakt van een wat schijnheilig klinkend argument ge bruik als het zich verzet tegen inlij ving bij Bonn: Hij verklaart dat door deze inlijving het „proviso rium" opgeheven zou worden en dit zou betekenen dat Berlijn niet lan ger als „Duitse hoofdstad" zou kun nen gelden. Maar de voorzitter van de sociaal-democratische fractie in de gemeenteraad verweert zich te gen dit soort geredeneer met offi cieel te laten weten: „Deze raad heeft niets te maken met kwesties als hereniging, een gezamenlijk Duitsland of een Duitse hoofdstad". Chaotisch TERWIJL het verkeer in Bonn zich door de te smalle straten Verst en verkeersagenten ondui delijke bewegingen maken die de chaos nog vergroten, en ter wijl het verkeer in Godesberg zich door even voorwereldse ste gen perst, bouwt de regering haar ministeries her en der ver spreid, als een olifant in een porceleinkast. Niemand denkt er blijkbaar aan, langs de grote weg tussen Bonn en Godesberg een door de experts zo zeer be pleit regeringscentrum te bou wen. Het énige honderd meter hoge ge bouw dat er nu ontstaat ter ont lasting van de overvolle kamertjes van de afgevaardigden in het par lement was door zyn ontwerpei- als onderdeel van een indrukwek kende groep „wolkenkrabbers" ge dacht. Maar zover komt het niet. De opdrachtgevers met name re gering en parlement zijn blijk baar al weer geschrokken dat zo iets het karakter van „provisorium" zou kunnen aantasten, zodat de chaos niet alleen b 1 ij f t, maar nog wordt vergroot. Bonn heeft zyn peperdure „Beet- hovenhalle" met een middelmatig orkest en zijn nog duurdere gloed nieuwe theater, dat door een min der dan middelmatige toneelgroep wordt bespeeld. Wie de Berliner Philharmoniker onder Von Kara- Het gedenkteken voor Beet hoven op de Münsterplatz in Bonn. Foto Ed. Renne®, jan wil horen moet naar Godes berg, dat over een aanzienlijk min der fraaie concertzaal beschikt. En wie internationale toneelgezel schappen wil zien, moet weer naar Godesberg, waar alleen een provin cie-bioscoop ter beschikking staat, die in een „toneelzaal" kan worden veranderd. Satellietsteden BONN TELT 144.000 inwoners, Bad Godesberg 72.000 inwoners. Met de omliggende dwerggemeenten die lang niet meer zulke dwergen zijn telt het gebied, dat de on voorbereide leek voor „Groot-Bonn" zou kunnen houden, ruim 300.000 inwoners. Naar deze dwerggemeenten ver huizen velen die het zich veroorlo ven kunnen. De laatste acht jaar verloor Bonn 8000 mensen aan de onafhankelijke dwerggemeenten. Ruim duizend van hen gingen naar het (sociaal hoger aangeslagen) Godesberg, een bijna even groot aantal naar het tegenover Bonn aan de andere Rijnoever gelegen Beuel, de rest vestigde zich in de gehuchten Duisdorf, Röttgen en Ip- pendorf, die bezig zijn van boeren dorpen in nieuwe satellietsteden te veranderen. Maar juist de bouw van deze sa tellieten zou vanuit één centrum geregeld moeten worden, zo vindt men, en omdat alle bewoners hun werk in Bonn verrichten, zou .het hen aangenamer zijn wanneer de gemeentelijke ordening eveneens centraal (vanuit Bonn) geregeld werd. De koninklijke Afghaanse ambassade heeft zich zes kilometer uit het Bonner centrum in de buurt van Röttgen teruggetrokken. Maar hoewel iedere voorbijganger zou denken in Bonn te zyn, is de plaat selijke gemeenteraad heer en mees ter en worden de beide brievenbus sen er niet meer dan eenmaal per dag gelicht. De eerder vermelde Keulse pu- Het gebouw van het minis terie van Buitenlandse Zaken in Bonn. Foto dr. Wolff en Tritschler. blicist Schmitt-Rost pleitte aan het einde van zijn artikel voor een „rücksichtlose" en eenzame geest, die de slalom door de bevoegdheden van beambten en parlementen" zou kunnen volbrengen. „Want veel werkelijk groots was te danken aan een initiatief-nemen door de enkeling. Dat was al zo, toen Kon rad Adenauer Bonn als Bonds hoofdstad wilde". Maar ook Ade nauer beleefde niet, dat erover de Ryn tussen Keulen en Remagen een tweede brug ontstond, dat het vliegveld Wahn bevrijd werd van een verkeerstoren, die nog door de militaire autoriteiten in leen moest worden gegeven, dat men op de aut weg naar Keulen harder mocht rij den dan 80 km, of dat de spoor baan die beide delen van de Bonds hoofdstad scheidt, eindelijk uit de weg werd geruimd. en wel op het marktplein in de di recte omgeving van de 900-Jarige Dom, van het in de 15e eeuw ge bouwde en later van een renais- sance-gevel voorziene stadhuis en van de bijna even oude zetel van het „koopmanschap". Het nieuwe gebouw, naar een ontwerp van de Berlijnse architect Wassili Luck- hardt, past ondanks het moderne lijnenspel uitstekend bij de tradi tierijke omgeving, niet in de laat ste plaats door een vouwdak, dat met zijn golfachtige band als af sluiting de beschouwer de illusie van gevels geeft. De sokkel van de acht hoge vensters in de lichtmetalen facade wordt gevormd door ab stracte reliefs van de beroemde Berlijnse beeldhouwer professor Bernhard Heiliger. By na 120 jaar oud is Bremens democratische traditie. Sinds 1848 kiest de stad haar parlement, de „Bürgerschaft", direot. Maar ver gaderen moesten de volksvertegen woordigers van de op een na groot ste zeehaven van de Duitse Bonds republiek tot nu toe in gehuurde ruimten. Kortgeleden konden zij eindelijk een eigen huis betrekken

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9