3,48% rente-rekening bij de postgiro* Leidse raad ontevreden met gang industrieschap PgD Duizend dieren tentoongesteld Aanstelling van efficiency-expert s sterk bepleit DrvdKuyp tijdelijk hoogleraar Ambtsaanvaardiiigvan prof. dr. D. Smeek „Galerie" de Lakenhal RIJNLAND N.Y. Rustige handel 0ATERDAG 9 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 tïlai a is De moeilijkheden met het nog steeds niet van de grond ko men van het plan inzake het Industrieschap de Grote Polder, het aantrekken van een efficiency-expert en de samenwerking !u in agglomeratieverband, stonden gistermiddag in het middel- 3 punt van de belangstelling bij de voortgezette behandeling van de Leidse gemeentebegroting voor het jaar 1968. Waren donder- dagavond de fractievoorzitters in eerste instantie aan het woord geweest, gistermiddag waren het de financiële specialisten in de Leidse raad, die hun beschouwing gaven over deze begro- ri hng. Dekkingspercentage warenmarkt te laag De heer Den Dubbelden (PvdA), die deze middag als eerste spreker i aan het woord kwam, merkte ojn. op, dat de raad in feite een begroting :n behandelt met een tekort van 21/4 501 miljoen, dat door allerhande lngre- pen (verhoging van heffingen en be- o'. lastingen) zal worden teruggebracht tot f 496.000. Belastingmaatregelen, jfu welke reeds in voorgaande zittingen '«l efl-n getroffen. Door deze, zi. onjuiste, i methode toe te passen, is een deel van de begrotingsbehandeling reeds aoliter de rug. Terwijl wij vandaag spreken over de begroting en de uit liet gaven op hun merites toetsen, is een K-I aantal inkomsten (gemeentelijke be lastingen) reeds verhoogd. Dl Sprekende over het eigen belasting- t)a gebied, meri&te spreker op, dat het :s) maximum, hoewel dit voor Leiden in vergelijking met andere gemeenten 'd 1 reeds hoog ligt, nog niet is bereikt. Alvorens tot het maximum te ko- tfymen, doen wij er goed aan om te zien of op ander terrein nog fondsen 'sm zijn aan te boren, waaruit inkoms ten zijn te putten. Het dekkingsper- centage van de warenmarkt (thans .R, 49%) achtte de heer Den Dubbelden te laag liggen. Zij, die van deze markt profiteren, moeten daarvoor zi. ook i| opbrengen. De heer Den Dubbelden, die ter- orj loops vroeg naar een inventarisatie van de beroepsbevolking, betreurde ,ot| het in hoge mate, dat het Industrie schap de Grote Polder na tien jaar r van onderhandelen nog steeds niet van de grond komt. Waarom met grondeigenaren niet met kracht door- gegaan om tot overeenstemming te komen. deidagavond deed, pleitte ook de heer Ham voor meerdere coördinatie tus sen de gemeentelijke diensten t.o.v. herstel- en vernieuwingswerkzaamhe den. Waarom, zo wenste de heer Ham verder te weten, staat het voormalige gebouw van Koningsveldt aan de Breestraat 2 Vi jaar na aankoop nog steeds leeg. Een zeggenschap van de raad bij de j opstelling van een urgentieschema achtte hij zeer gewenst. Wordt deze urgentie in feite niet door G.S. be paald? Dit zou dan een aantasting van de gemeentelijke zelfstandigheid rijn. Expert Spreker achtte het zeer gewenst, ,dat tot aanstelling van een efficien cy-expert wordt besloten. Een expert, die een geheel zelfstandige functie moet hebben en niet ondergeschikt dient te zijn aan de gemeentelijke accoutantsdienst. Uit het oogpunt van efficiency ver dient het volgens de heer Den Dub- i belden aanbeveling, dat de meterop- rier nemer van de S.L.F. slechts één tetj maal per jaar en niet, zoals thans ,el( geschiedt één keer in de twee maan- >te den de meterstand opneemt. Tus sentijdse rekeningen, afgestemd op enjhet huidige verbruik, kunnen wor- den aangeboden, met een eindafreke- ning per jaar. j T.a.v. de dienst voor kasbeheer en kredietwezen pleitte spreker voor een I lagere lenersvergoeding en een hoger e:, te verstrekken krediet. M. G. J. Ham zonodig rem erop de vermakelijkheidsbelasting. En komt hiervoor een compensatie in de plaats? Ook sprekers fractie achtte het wenselijk, dat er een efficiency-ex pert komt, maar dan gebonden aan de accountantsdlent. Van de thans (gehuurde) computer bij de S.L.F. dient 'n uitputtend gebruik te worden gemaakt. Dit kan kostenbesparend werken. Met de heer Van Aken kon spreker het eens zyn, dat de verzorging van geesteszieken niet op het gemeente lijk budget dient te drukken. Maar en hiermee wenste hij het College aan het denken te zetten is een wijziging van de huidige bestuurs vorm van Endegeest c.q. mogelijk? Een inrichting, die bovendien geremd wordt in haar uitbreidingen door het niet beschikbaar zijn van financiële middelen. Rem Naar het oordeel van de heer Ham (KVP) kan het in sommige gevallen, gelet op de efficiency, noodzakelijk zijn om een rem te zetten op het door hoofden van dienst gewenste uitgavenpatroon. Het kan immers voorkomen, dat zij geen voldoende oog hebben voor de moeilijke positie waarin de gemeente verkeert. Spre ker achtte het niet verantwoord ook het College denkt er zo over om de gemeentelijke belastingen nog verder te verhogen. Ook de heer Ham drong aan op het treffen van maat regelen ter verbetering van de effi ciency. Waar blyft de vorig jaar toe gezegde efficiency-nota? Voor spreker is het geen wet van Meden en Per zen, dat een efficiency-expert bij de Accountantsdienst thuis hoort. Even als mevr. v. d. Blom-Vijlbrief dit don- Drama Zijn fractiegenoot, de heer Lytcn. sprak deze middag over "een drama met het Industrieschap de Grote Pol der". T.o.v. dit project zijn zjjn ver wachtingen minimaal. Heeft dit In dustrieschap nog wel enige zin? Mede gelet op deze ontwikkeling toonde spreker zich een voorstander van het aantrekken van een functionaris uit bedrijfseconomische kring, die belast zal worden met industriële proble- De heer Duyverman (WD) stelde de noodzakelijke samenwerking in ag- glomeratief verband nog weer eens duidelijk in het licht. Hoe ver zijn wij op deze weg en hoe gaan wij verder? Met belangstelling wacht spreker het ontwerp voor een gemeenschappelijke regeling voor het stadsgewest Leiden af. beelden van. Hier dient een tijdro vende manier van werken zich aan. Bovendien levert dit een kapitaals- blokkering op. De heer Koopman vroeg om in schakeling van een PTT-ambtenaar bjj de straatnamencommissie, pleitte voor vermindering van representatie kosten by de gemeente en het schon ken van alcoholvrije dranken by ont vangsten, waarmee tevens de veilig heid in het verkeer is gediend. De heer Zitman (WD) wenste nader te worden geïnformeerd over de koei- walterkwestie by de bouw van een nieuwe centrale in de Barre pol der onder Zoeterwoude. Tenslotte sloot de heer Pompe (Noodraad) zich aan by de gedachte tot het aanstellen van een efficiency-expert (los van de Ac countantsdienst) en het één maal per jaar opnemen van de elektrici teitsmeter. Nog ruimte in gemeentelijk belastinggebied In de avondzitfcing werden de vra gen van de raadsleden over het hoofdstuk financiën beantwoord door wethouder Harmsen. die daarby geen nieuwe gezichtspunten opende. Over liet algemeen stelde hy, dat een teëel begrotingstekort van een half miljoen voor Gedeputeerde Staten wel aan vaardbaar zal zyn. Dit tekort be draagt een half miljoen wanneer de voorgestelde maatregelen op het ei gen belastinggebied van de gemeente worden aanvaard. Wat de eigen belastingmiddelen be treft meende de wethouder, dat met de thans aanhangige voorstellen de mogeiykheden nog niet rijn uitgeput. Hy wilde niet toezeggen, dat verho gingen op dit gebied achterwege zul len biyven, aangezien dit een kwestie is waar niet B. en W. maar de raad over te beslissen hebben. Voorts deelde wethouder Harmsen mede, dat de raad voor 1 februari aanstaande een uitvoerige documen tatie tegemoet kan zien met betrek king tot het Industrieschap Grote Polder en de industriële ontwikkeling. Ds. E. van der Kuyp, directeur van het bureau voor openbare gezond heidszorg in Paramaribo, is benoemd tot tydeiyk hoogleraar aan de Leidse Universiteit. Hy zal hier ongeveer negen maanden college geven in „milieu hygiene". Na de afhandeling van de begroting zal het probleem van een econo misch adviseur en eventueel een effi- clency-deskundige uitvoeriger met dc raad behandeld worden. Van de gelegenheid tot dupliek maakten de heren Lambermont, Els- geest, Den Dubbelden, Portheine, Ham, Zitman en Fransen gebruik, waarna wethouder Harmsen ander maal achter de katheder het woord voerde en ©en besloten zitting deze avondvergadering afrondde. De be grotingsbehandeling wordt maandag a.s. voortgezet. Zestig jaar L.P.K.V. De Leidse Pluimvee- en Konynen- sportvereniging (LPKV) herdenkt dezer dagen haar 60-jarig bestaan. ££01*1181 IIn 'oop van bestoan hebben de leden hu Evenals by de behandleling van de Industriële-nota wees de heer Krel (Prot. Ohr.) ook deze middag op de noodzaak van een goed woon- en werkklimaat in Leiden. Spreker is niet gerust op de planningskracht van Leiden. Zo heeft b.v. de raad niet de zekerheid, dat de planning in 1968 haar eerste fase van afronding verkrygt. De Merenwyk, het Vliet- park en de Waard zijn er enige voor de leden hun liefhebberij in het fok ken en houden van pluimvee, konij nen, cavia's en kleurmuizen steeds gepaard laten gaan met het opvoe ren van hun kennis en bekwaamheid waardoor bijzonder fraaie dieren konden worden verkregen. Dit komt nog eens temeer tot uiting tijdens de driedaagse jubileum tentoonstelling in de foyer van de Stadsgehoorzaal, die gisteravond door dr. J. M. Roosenschoon, chef van de Invloed hormonen op het hot Prof. dr. D. Smeenk, die is benoemd tot gewoon hoog leraar in de inwendige genees kunde met een bijzondere op dracht voor stofwisselings ziekten en endocrinologie aan de Leidse Universiteit, aan vaardde gistermiddag zijn ambt met het uitspreken van een oratie in het groot audito rium, getiteld „De invloed van hormonen op het bot''. In zijn rede constateerde prof. Computer Hoewel de Prot. Chr. raadsfractie n)ook aangekeken heeft tegen de on- langs verhoogde heffingen en belas tingen, waren deze te rechtvaardigen door de verhoging van het loon- en pryspeil, aldus de woordvoerder van deze fractie, de heer Elsgeest, wiens fractie voorstandster van een slui- e begroting is. Nu het tekort is Tol teruggebracht tot circa een half mil joen, zal dit wellicht een spoedige .goedkeuring van G. S. ten gevolge hebben. Te betreuren valt het, dat f geen verfyning voor de veemarkt ver- kregen kan worden. Heeft, zo wilde de heer Elsgeest weten, het Ooilege al Iets vernomen over het wegvallen van ADVERTENTIE BRILJANTEN SIERADEN Moderne diamantcollectie Ringen met briljant reeds vanaf f 75,— Ook verlovingsringen JUWELIER v d.WATEr Haarlemmerstraat 181 ALTUD VOORDELIG 's Maandags gesloten Suggestie van mevr. Geelkerkeu-Brusse „Het komt mij zeer aantrekkelijk voor, dat in „De Lakenhal" een ruimte voor de meest moderne kunst wordt gereserveerd. Wij zouden daaraan b.v. de naam „Galerie" De Lakenhal kun nen verbinden. Voor het museum zie ik dit als een bijzondere attractie. Wij zouden bij de inrichting dan niet het aankoop-, doch het bruikleensysteem moeten toepassen". Attractie voor museum Deze gedachte ontwikkelde mevr. Geekerken-Brusse (Prot. Chr.) gis termiddag by de behandeling 'in eerste instantie) van de paragraaf Ondenrijs en Culturele Zaken. Voorts informeerde spreekster naar de mo gelijkheden voor bouw van kleuter scholen in Zuid-West en pleitte zy voor samenwerking by mavo-onder- wys. Weinig invloed De heer Gransch (P.v.d.A.) sprak over enkele landeiyk getroffen maat regelen in de onderwyssector, over de toelatingseisen in een brugklasse „laten wij die uitvoerig in de com missie van onderwys bespreken" de schooladviesdienst en het ruimte gebrek voor de U.T.S. Een aan te stelen culturele ambtenaar zal z.i. zeer veel armslag moeten verkrygen. Spreker was van oordeel, dat er van het College weinig stimulerende Invloed uitgaat t.a.v. opdrachten aan beeldende kunstenaars. In de Waag, de niet af te breken panden aan de Lokhorststraat en in het Herenloge ment waren z.i. ruimten in te rui men voor culturele activiteiten. De heer Lyten (K.VP.) tenslotte ontwikkelde bezwaren tegen de een vormigheid in de bouw van scholen en het H.B.-80 systeem. Brandbevei- ligheid in oude scholen dient z.i. spoe dig haar beslag te krygen. Hoewel ouders de voorkeur zullen geven aan een nieuw schoolgebouw, verwachte hy wel resultaten van een Rem- brandtscholengemeenschap naast een Louis© de Coligny-scholengemeen- Bchap. Smeenk dat het gemakkelyk is aan te tonen dat het skelet by zonder ver- gankelyk is. Wanneer de skeletten van alle gewervelde dieren, die bot vormden, thans nog aanwezig zouden zyn, zou de aarde immers onbewoon baar zyn geworden door een laag botten van enkele honderden meters dik. Maar ook tydens het leven is het bot een weinig statisch orgaan. Steeds wordt bot gemaakt en afge broken. Het is mogelijk, dat het skelet in de phylogenie niet ontstaan is als steun weefsel, doch als voorraador- gaan voor mineralen. Bot bestaat uit een matix, waarin zeer veel colle geenbundels aanwezig zyn, en kleine kristallen van fosforzure-calcium- zouten. De vergelyking met gewa pend beton, die vaak wordt gemaakt, is in vele opzichten onjuist. Het ana- logon voor de levende celsubstantie en voor de intensieve bloedstroom ontbreekt. Ook de mechanische eigen schappen van bot kunnen uit dit mo del niet worden verklaard. Voor de sterkte van bot is een nauw samenhangend twee-fasensys- teem, zoals glasvezels Ingebed in plastic, een beter model. Wanneer een pijpbeen breekt en onder een hoek geneest, verdwynt de hoek lang zamerhand, doordat aan de convexe zyde bot wordt afgebroken en aan de concave zyde bot wordt gemaakt. Er streden piezo-elektrische ver- schynselen op waardoor aan de con cave kant van de hoek een negatie ve spanning ten opzichte van de convexe kant ontstaat. De botaan- maak wordt door een negatieve span ning, de botafbraak door een posi tieve spanning gestimuleerd. De belangrijkste hormonen, aldus prof. Smeenk, die een rol spelen by de stofwisseling van bot, zyn het pa rathormoon en met calcitonine. Het parathormoon verstrekt de botaf braak en veroorzaakt een sty ging van het calciumgehalte van het bloed Het wordt gevormd in de byschild- klier en is sinds 1925 bekend Het calcitonine daarentegen remt de bot afbraak en veroorzaakt een daling van het calciumgehalte van het bloed Het is sinds 1961 bekend en wordt by zoogdieren gevormd in cellen van de schildklier en by vogels in de ul- timobranchiale lichaampjes. Na zyn oratie, die met de gebrui- kelyke toespraken werd besloten, re cipieerde prof. Smeenk in de ont vangstzaal van de Academie. ADVERTENTIE 'n Ford Cortina 1200 MET f1500,— CONTANT Automobielbedryf afdeling onderwijs, namens het ge meentebestuur officieel werd ge opend. De expositie omvat ruim 10Ó0 die ren. LPKV-voorzitter, P. Zwanenburg memoreerde by deze gelegenheid het verheugende feit, dat deze grote ma nifestatie op kleindierenfokgebied tot stand kon komen dank zy de be kwaamheid van de leden en de een drachtige samenwerking van de or ganisatoren. Dank werd gebracht aan de elf keurmeester, t.w. de heer J.F. Hannema, W. v. d. Bent, J. Karbet, B. Rhemeyer Jr., B. Rhemeyer Sr., J. Zuidervliet, A. de Groot, D. v. d. Zaan, H. Heiden, J. Roobol ©n me vrouw J. de Greef-Burggraaf. De voorzitter van de Ned. Pluim vee bond, de heer B. Rhemeyer gaf te kennen dat de kleindierensport in Leiden een grote landelijke faam ge niet, hetgeen mede te danken is aan de activiteiten van de LPKV. De heer F. v. d. Mark, voorzitter van de LPKV „De Oude Leidsche", noemde de jubileumexpositie de mooiste in de na-oorlogse Jaren en hy sprak tevens de hoop uit, dat belde Leidse verenigingen nog eens tot het houden van een gezamen lijke expositie zullen komen. Dr. Roosenschoon, die de opening verrichtte uitte mede namens B en W zyn grote waardering voor de wy- ze, waarop de LPKV deze vorm van vrijetydsbesteding steeds heeft ge propageerd en uitgebreid. De tentoonstelling is vandaag ge opend van 10 uur vm. tot 10 uur nm, en morgen van 10 uur vm tot 6 uur nm. zy nog vermeld, dat de 1000ste bezoeker een verrassing ont vangt. Prijzen kers, standaards en medailles), zyn: Afdeling hoenders: Th. v. d. Ven met fraaiste hoender van de expo sitie: J. v. Bohemen met idem op één na; Th. v. d. Ven met fraaiste grote hoender; J. van Bohemen met idem op één na. Afdeling krielhoendersW. Hand- graaf met fraaiste kriel; A. Kassius met idem op één na. Afdeling grote hoenders: J. van Bohemen met fraaiste haan; Th. v. d. Ven met fraaiste hen. Afdeling sier duiven: A. de Groot met fraaiste sierduif; Comb. Van der Mey met idem op één na; L. de Groot met fraaiste doffer; Comb. Van der Mey met fraaiste duivin. Afdeling siervogels: J. Kassius met fraaiste vogel; A. C. Kokshoorn met fraaiste fazant; J. P. Kassius met fraaiste koningsfazant; idem met fraaiste zilverfazant en kalkoen; P. J. de Groot met fraaiste parelhoen; Afdeling watervogels: B. Blanken met fraaiste vogel; B. Hoensbroek met idem op één na; B. Blanken met fraaiste woerd; A. Zevenhoven met fraaiste eend. Afdeling konynen: P. Zwanenburg met fraaiste dier van de expositie; H. J. Kruizinga met idem op één na; B. Schroef met idem op twee na; B. Schroef met fraaiste dier van de grote rassen; P. van Lammeren idem op één na; P. Zwanenburg met fraai ste dier van de middenrassen; H. J. Kruizinga met idem op één na J. Teteletta-Tekens met fraaiste dier van de kleine rassen; J. W. van Dyk met idem op één na; H. Hogenes met fraaiste dier der dwergrassen; H. Hogenes met idem op één na; F. den Hollander met fraaiste dier van de tekeningrassen (zil verenlegpenning B en W Leiden); H. Pieterse met fraaiste dier van de kortharige ras sen; H. J. Kruizinga met fraaiste ram; M. Houweling met fraaiste voedster. Afdeling cavia's: J. Geskes met fraaiste dier; C. de Wagenaar met idem op één na: L. v. d. Heuvel met fraaiste borstelharigeJ. Geskes met idem gladharige; A. Kassius met idem langharige; P. Maryt met idem tekeningras. Afdeling kleurmuizen: J. v. d. Wol- lenberg met fraaiste kleurmuis; J. v. v. Wollenberg met idem op één en twee na; A. Zevenhoven met idem op drie na. Leidse veemarkt De weersgesteldheid was gisteren niet bepaald gunstig te noemen. Het was koud en guur, waarbij het moei lijk zaken doen was. Dit weer werkte de aanvoer van melk- en kalfkoeien niet in de hand, terwijl de slachtafdeling de nadelige gevolgen van Sint-Nicolaas nog ondervindt. Buiten de weersomstandigheden hield de toestand van de mond- en klauwzeer in Engeland de gemoed© ren bezig. Hoe erg ook, voor onze westerbu- ren, voor Holland zouden de gevol gen nog erger zijn! Hoewel de aanvoer op de gebruiks- veemarkt afneemt, viel de aanvoer gisteren niet tegen. De handel was naar ieders verwachting rustig. De omzetten in jongvee had ook weinig te betekenen. De handel had een verdeeld verloop. De prijzen ble ven vrywel op hetzelfde niveau als d® vorige weken. Notering: melkkoeien f.900. f.1225.—. f.1600.—; vare koeien f550,—, f900,—, f1250/—. Slachtvee De slachtrunderen zyn ondanks d© stille gang van zaken in de rund- vleeshandel nog betrekkeiyk goed op genomen. Het handelsverloop was wel iets rustiger dan vorige week. De goede aanvoer werd echter nog wel tegen de oude prijs afgenomen. Vette kalveren By een beperkte aanvoer werd al les vlot verkocht, zy het tegen een iets lagere prys. Er is nog al wat concurrentie in de internationale markt. De uitvoer bleef gelijk. Notering: per kg geslacht gewichtt slachtstieren f.4.f. 4.20, f.4.45; slachtrunderen f. 3.35, f.355, f.4.50; per kg levend gewicht: vette kalve ren f3.40, f. 3.70, f.4.—. Wolvee Het verhaal van de schapenmarkt wordt eentonig. Er worden nog steeds hoge pryzen betaald. Gisteren wat rustiger dan vorige week. Er was ook wel minder aangevoerd. Het schynt dat de meeste schapen verkocht zijn, terwyl de oude pryzen gehandhaafd bleven. Notering: Vette schapen f 110,f 130,f 145, Vette lammeren f. 130.f. 165. f. 190.—. Varkens (beurshandel). De pryzen trokken duideiyk op. Het aanbod is erg kort, hetgeen in deze tyd van het jaar meer voorkomt. Dit jaar is het aanbod echter wel heel erg klein. Over het algemeen ver wacht men dat tegen de kerstdagen de pryzen nog meer zullen aantrek ken. Als er dan maar niet te veel wordt aangevoerd. Notering van f2,83 f2,00. Biggen en lichte varkens gisteren een goed aanbod. Biggen matige handel, de zeugen deden het iets beter. Notering: zeugen f.325.f.375. f.450.lichte varkens f.80. f. 95.—, f. 105.—. Biggen f.55.—, f.60.—, f.65.—. Geiten: Een goede aanvoer meteen rustige handel. Notering: f. 20.f. 30.f. 50. ADVERTENTIE n grootste gironet met 1.500.000 rekeningen... alle overschrijvingen zonder kosten.... overal gepast betalen zondergeld-op-zak met de vertrouwde blauwe kaart... en nu ook nog als nieuwe service de Weer een voordeel voor rekeninghouders bij de postgiro: een gemakkelijk te openen rente-rekening, waarop al even gemakkelijk kan worden bijgeschreven en afgeschreven. De een- voudige manier om geld van de giro rentegevend te maken. Alle particuliere rekeninghouders ontvangen hierover bericht in samenwerking met de Rijkspostspaarbank POSTCHEQUE- EN GIRODIENST het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3