LEIDSCH DAGBLAD Partijraad KVP: geen steun voor radicalen Piloten van BOAC staken JAM IN Matte discussies in Arnhem Bijval f Langzaam 1 kouder Vliegramp in Peru Vandaag huwelijk op Witte Huis „Vervoer vraagt om auto niet om trein r>r> Brandende lading Werven in Alphen gaan korter werken jpgericht 1 nwart 1860 ZATERDAG 9 DECEMBER 1967 No. 31454 ijrecteur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling!, losse nummers ƒ0,25 Witte SingeJ 1, LeldeD Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redactie) De christen-radicalen in de KVP hebben in de gisteravond ^gonnen partijraadsvergadering van deze partij nauwelijks loet aan de grond gekregen. Ondanks een krachtig pleidooi van oud-minister drs. P. C. P, M. Bogaers om de KVP te hervormen tot een christelijke klkspartij in radicaal-vooruitstrevende zin, die met andere [oruitstrevende partijen zou moeten samenwerken, spraken e meeste kringvertegenwoordigers zich gisteravond uit voor t resolutie van het partijbestuur, waarin wordt voorgesteld men met ARP en CHU te streven naar een christelijk- Imocratische volkspartij. Uit de matte discussies bleek duide- fk. dat de kaarten waren geteld. voor voortzetting midige koers resolutie, die de radicalen had- ingediend, werd gisteravond ^hts door twee van de twaalf woordvoerders gesteund. Opval- 5 de büval, die het Limburgse bde-kamerlid J. Maenen verwierf 1 zyn krachtig pleidooi voor voort ong van de huidige koers. willen een christelijk geïnspi- le volkspartij, die de kem en de iirerende factor is van een rege- met welke partners dan ook", hij onder luid applaus. Voor n-democratische samenwer- tussen de drie confessionele ;ijen spraken zich ook uit de voor- ers van de kring Limburg, de Den Bosch, de kring Dordrecht de kring Haarlem. De Amsterdam- kring*voorzibter mr. E. Jurgens, de radicale voorstellen steunde, eg maar een matig applaus. Na- s de meerderheid van de KVP- ;eren bepleitte verder slechts An- e Jacobs uit Den Bosch de radl- koers. Compromis i kans. dat er vandaag een com- fcnis tussen partijbestuur en nuli- En uit de bus zou komen, leek 'EERBERICHT an onze weerkundige fcdewerker) kleine depressies, die zich in de In het poolgebied afkomstige lucht- bnt ontwikkelen biyven perioden kt gure buien veroorzaken. Behal- I van hagel en sneeuw gingen de- buicn vanmorgen vooral In het len van ons land ook van on- en langs de westkust nog van harde tot stormachtige wind 'gezeld. Door de sterke wind en ien kwam de temperatuur bij ivoer van Noordzeelucht in dc lopen nacht Iets hoger te lig- maar zodra er opklaringen irkomen is 's nachts lichte en in jt binnenland meer dan 5 graden pt te verwachten. Dit laatste ze- |r boven gebieden, waar een (feuwlaagje ligrt. In. Brabant en pburg is deze sneeuwlaag plaat- lijk nog tien tot vüftien centime- fr dik. Tijdens het weekeinde zal I wind wat meer naar noord tot loost draaien met een versterk- aanvoer van koudere lucht uil tmarken, waar 's nachts al ige vorst wordt waargenomen, periode met wat kouder winler- EnWr is voor begin volgende week ihijnlyk, mede doordat de itdruk boven Scandinavië gelei- stügt, waardoor de luchtaan- ook boven ons land meer noord- tyjk zal worden. 10 DECEMBER 8.36 uur; onder: 16.29 uur. op: 13.49 uur; onder: 1.29 uur. IHoogwater te Katwijk te 10.20 uur J 22.54 uur. Laagwater te 5.49 uur I118.17 uur (11 december hoogwa- r te 11.24 en 23.57 uur, laagwater M-57 en 19.22 uur). nummer bestaat uit 20 pagina's gisteravond nog niet erg waarschijn lijk. Maar over het eigenlijke geschil punt. het stembusakkoord, was toen echter nog niet gedisdussieerd. Dat zou vandaag gebeuren voordat de di verse resoluties in stemming zouden komen. Hit leek gisteravond niet ge heel uitgesloten, dat de radicalen zich wellicht zouden schikken in de plannen van het partijbestuur om 'n speciale commissie op te dragen zich het komende jaar nog eens te be zinnen over alle mogelijke vormen van politieke samenwerking. Loyaliteit Partij-voorzatter mr. P. J. M. Aal- berse stak op een toelichtende pers conferentie min of meer de hand uit door te laten blijken, dat het partij bestuur ln die studie ook wel het middel van het stembusakkoord wil betrekken. Hij vond het alleen voor barig om nu al een keuze te doen uit de partners waarmee zou kun nen worden samengewerkt. Mr. Aal- berse riep in zijn openingswoord op te besluiten, die de partijraad van daag zou nemen, loyaal te steunen en de discussie over de grondslagen van de party te staken. Vervolg op pagina 2 Staldng kost Engeland 400.000 pond per dag Conflict om salarissen (Van onze correspondent in Londen) Om middernacht zijn de piloten van de BOAC (de British Overseas Airways Corporation) hun aange kondigde 48-uursstaking begonnen, nadat pogingen van de regering om deze te verhinderen hebben gefaald. De staking kwam als climax van een langzaam-aan-actie van verscheidene weken. De voorzitter van de genatio naliseerde luchtvaartmaatschappij. Sir Giles Guthrie, was van plan de staking te beantwoorden met een totale sluiting van het bedryf totdat het werk weer normaal zou wor den hervat. Overal op de wereld staan thans de zwygende BOAC-machines als de monstratie van Engelands chronische onmacht om zyn industrieën zon der voortdurende onderbreking aan het werk te houden. BOAC zal 170.000 pond per dag verliezen we gens kosten van overboeking van pas sagiers en onderbrenging van ge strande machines. Engeland zal 400.000 pond per dag aan haar no dige buitenlandse valuta derven, wel ke deze machines anders zouden hebben verdiend. Het conflict gaat formeel om exor bitante salariseisen van de vliegers, die het inkomen van een gezagvoer der praktisch zou verdubbelen, daar tegenover staat dat de vliegers bereid zyn hun produktivitelt aanzienlyk op te voeren en veel meer uren te vlie gen dan tot nu foe. Maar de diepere oorzaak is het ge brek aan contact tussen de piloten en hun directie. De laatste heeft rechtstreekse besprekingen gewei gerd, nadat de pilotenorganisatie zich had teruggetrokken uit het door haar onvoldoende geacht georganiseerd overleg voor de burgerluchtvaart. De piloten verkeren door deze communi catiestoornis in het duister over het aanbod dat zy van BOAC mogen ver wachten en omgekeerd is BOAC niet op de hoogte van de gedetailleerde voorstellen van de piloten. Chantage De strijd werd tot nu toe via pers conferenties uitgevochten, een hoogst onbevredigende situatie. In de gro te massale bedrijven in Engeland schijnt men sinds de oorlog absurd genoeg alleen maar via uitbarstingen zoals deze tot oplossingen van con flicten te kunnen komen omdat het onderhandelingsapparaat eenvoudig niet functioneert., waardoor de Brit ten zichzelf steeds opnieuw «econo mische verwondingen toebrengen zelfs op een ogenblik dat het gevaar op doodbloeden niet denkbeeldig is. BOAC is tegen rechtstreekse be sprekingen met de piloten gekant, omdat de luchtvaartmaatschappij vreest dat dan alle andere bonden dit ook zullen willen doen. Bovendien zou den de piloten chantage kunnen toe passen door de ene luchtvaartmaat schappy tegen de andere uit te spe len, zoals in de Verenigde Staten is gebeurd. De piloten voelen zich sterk omdat er een tekort aan piloten bestaat en omdat ze met de jumbotoestellen en de op komst zynde supersonische machines in een unieke positie ver keren. Maar ook op de houding van de BOAC tegenover de piloten worde kritiek uitgeoefend. Markies van 103 vrijgesproken van moord De 103-jarige markies Enrico Pot- tini, een rijke S:ciliaanse aristocraat, is in Palermo vrijgesproken van moord. De rechtbank, die de zaak tegen hem behandelde, ochtte de oude markies onschuldig aan de moord, vanuit een hinderlaag op een vak bondsleider, die streed voor de ont eigening van het land van groot grondbezitters op Sicilië. Radicale leider Bogaers buigt voor fractieleider Schmelzer, ter wijl ■partijvoorzitter Aalberse lachend toekijkt. Een symbolisch plaatje van de KVP-partijraad? Een vliegtuig van de Peruviaanse luchtvaartmaatschappy Fawcett is vrydag op een vlucht van Huanaco naar Tingo Maria xerongelukt. Alle 65 inzittenden 60 passagiers en 5 be manningsleden kwamen om het le ven Het toestel stortte neer op de oos- telyke helling van de 3.300 meter hoge berg op nog geen 100 meter van de autoweg Lima—Tingo Maria. Auto mobilisten en politie-agenten tracht ten tevergeefs overlevenden uit het wrak te bevryden. Naar de oorzaak van de ramp wordt een onderzoek in gesteld maar volgens sommige waar nemers heeft de piloot door het wol kendek de berg niet bytyds gezien. De luchtvaartmaatschappy Fawcett heeft de lyst gepubliceerd van buiten landers die de vlucht van Lima naar Tingo Maria meemaakten. Het waren drie Italianen en twee Belgen. De kans bestaat dat sommige passagiers in Huanaco zyn uitgestapt, ook dat anderen daar zUn ingestapt. [N BELGIE Nederlander voorkomt treinongeluk Een Nederlandse vraohtautochauf- feur heeft gisteren in het Belgische plaatsje Herentals (ten zuiden van Turnhout) door koelbloedig ingrijpen een groot treinongeluk kunnen voor komen. De chauffeur, J. A. van Dooren uit Geervliet, raakte met zijn trekker met oplegger vast in de sneeuw op een overweg. Toen enkele ogenblik ken later by de nadering van een goederentrein uit Antwerpen de spoorbomen zakten, greep hij een seinlamp en rende daarmee de trein tegemoet. De machinist kon door krachtig remmen weliswaar niet voorkomen, dat de locomotief de vrachtwagen raakte, doch de klap kwam veel minder hard aan dan an ders het geval zou zyn geweest De lading van de Nederlandse vracht wagen, een twintig ton spuitwater, ging verloren en de locomotief werd licht beschadigd Het spoorwegver keer tussen Antwerpen en Hasselt is enige uren gestremd geweest. Lynda Bird trouwt Charles Robb Huishouden op stelten Het hele Witte Huishouden stond gisteren op zijn kop in verband met het huwelijk van president Johnsons 23-jarige dochter met de 28-jarige kapitein van de mariniers Charles S. Robb. dat vandaag plaatsvindt. Tot laat ln de avond was het personeel bezig geweest aan dulzend-en-ecn- zaken die bij een huwelijksfeest ko men kijken. De bruidsjapon was nog niet helemaal ln orde. De hon derden consumpties voor de gasten moesten in orde worden gemaakt, timmerl'eden waren bezig met de ontvangstzaal en het Witte Huis kreeg een laatste kwastje verf en bloemisten schikten de bloemen pracht die de vertrekken moest op fleuren. Gisteren vond eveneens de gene rale repetitie plaats, onder andere voor vertegenwoordigers van radio, pers en tv, die strategische plaatsen kregen toegewezen. Volgens het Anv rikaanse damesblad Woman's Wear zal het huwelyk van Lynda Bird en WEGVERVOERDERS (Van onze Haagse correspondent) De Nederlandse wegvervoerders maken bezwaren tegen de financiële steun aan de Spoorwegen, omdat er volgens hen geen inzicht is, waar bij de Spoorwegen de verliezen ontstaan en hoe groot zy precies zyn. Zy vre zen. dat er concurrentievervalsing ontstaat b'j overheidssteun aan NS en dochtermaatschappijen. De belangrykste oorzaak van de financiële moeiiykheden by de NS zyn de structurele wyzigingen in het vervoer, aldus de wegvervoerders. Men kiest voor het personenvervoer Een chauffeur van een Oister- wijkse aannemer heeft gisteren pas na enkele kilometers rijden gemerkt, dat de schaftkeet, die hij naar het Brabantse Berkel moest brengen, was veranderd in een smeulende hoop as. In de keet stond een brandende olie kachel, die ondenoeg was omge vallen en brand veroorzaakte. De chauffeur merkte hiervan niets. Tegenliggers op de gladde Til- burgse weg, die de brandende la ding wel zagen, probeerden ver geefs de man op het gevaar ach ter zijn rug te attenderen. Ze kregen slechts een vriendelijke groet van de chauffeur, die dacht dat zij hem toezwaaiden. Bij het opdraaien van een weg merkte de bereider plotseling, wat er zich had afgespeeld. De inmiddels ge alarmeerde Oisterwijkse brand weer kwam voor niets. De keet was met de laadbak gelijk ge maakt. de auto en voor het vrachtvervoer eveneens de auto. Logisch, menen de wegvervoerders, want de hoogwaardige goederen die in een hoger ontwikkelde economie steeds meer zyn te vervoeren vragen niet om grote vervoerseenheden, maar om snelheid en speciale zorg. Dat blijkt uit de cyfers: tien jaar geleden verzorgde het wegvervoer 58 pet. van het binnenlands vervoer, nu 75 pet. Het aandeel van de Spoorwe gen is in die tyd teruggelopen van 15 pot. tot 1 pet. Franse ontvoering Emmanuel nog niet gevonden De 24 uur pauze in de jacht op de ontvoerder (s) van Emmanuel Mal- liard zijn om middernacht verstre ken zonder dat het jongetje bij zijn ouders is teruggekeerd. Om 00.45 uur verklaarde een fa milielid van de Malliaras: „er L helaas geen nieuws. We hebben geen enkele verklaring af te leggen." Mi nister van Binnenlandse Zaken Fouchet had donderdagavond de ontvoerder (s) 24 uur de gelegenheid gegeven om de 7-jarige Emmanuel, die maandag werd ontvoerd gezond en wel aan zyn ouders terug te ge ven. „Weg met De Gaulle". „Leve Frankrijk". „F rans-Israëlische vriendschap zal blijven bestaan en De Gaulle overleven". Leuzen, welke toerden meegevoerd tijdens een grote demonstratie voor de Franse ambassade in Tel Aviv. Frankrijk zal wel weer wapens aan de Arabische landen gaan le veren, doch niet aan Israël. (Telefoto) Lynda Bird Robb Charles Robb 68.250 dollar kosten. De grootste bedragen worden uitgegeven voor Lynda's uitzet en bloemen, onge veer 10.000 dollar. De rekening van de champagne zal ongeveer 5.000 dollar bedragen. Het blad „Evening star" meldt dat Lynda en Charles hun wit tebroodsweken op Hawai door zullen brengen. Tot op het laatste ogenblik is het ge heim gebleven wie er allemaal onder de 500 genodigden waren. De Alphense scheepsbouwwerven „De Industrie" en ,,De Vooruitgang" gaan met ingang van 1 januari 1968 slechts 22 uur werken. Dit besluit werd gisteren aan het personeel be kend gemaakt. Het treft de ongeveer 100 leden van het technisch perso- neeL Oorzaak van dit korter werken ls het gebrek aan opdrachten uit de sectoren van de kustvaart en de vis serij. De directies hebber dit reeds lang zien aankomen en daarom in de afgelopen jaren het personeel ge ruisloos 'cruggebracht van 250 tot 150 man. Onder hen bevinden zich ongeveer 100 mensen, die technisch werkzaam zijn. Het administratieve personeel blijft voorlopig nog ge woon werken. ADVERTENTIE (3uaf Met genoegen zullen onze lezers, evenals wij, vernomen J hebben dat de heer J. J. Cre- J mer, uit 's Hage, Dinsdag a.s. een zijner novellen alhier zal i voordragen en wel „het i Kruuzemuntjé"dat in „Va- j derlandsche letter oef enin- j gen" verschenen is. Maandag 23 dezer zal door heeren curatoren onzer hoo- geschool, in een der vertrek ken van het Academiege bouw op het Rapenburg, wor den aanbesteed: het maken van de fondeering voor een aanzienlijk gebouw, bestemd voor een Nosocomium Acade- micum alhier.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1