Voorschotense raad ibehandelt begroting K. O. wordt gesubsidieerd fc erbice en verkeer knelpunten FIETSER GESCHEPT Winter overviel Europa Frans wapenembargo treft alle landen in Midden-Oosten DE METRO RIJDT PROEF Hans Wakka wint de 'praatparade' Westduitse verweer tegen aanval van Rusland Ten-oristen waarschuwen toeristen en buitenlanders Zware slag voor Vietcong bij Mekong Strijd tussen blank en zwart belangrijker Syriër in Griekenland veroordeeld Tandartsenprobleem bijna opgelost iAG 9 DECEMBER 1967 anq >tvrj anii! n. -r- irschoten is gisteravond begonnen met de algemene be-bo^end en inspirerend beleid. Het ^er< j_ i.i1.1j;i-imco college van B. en W. komt naar vo- U'--d! Verkeer t/n rkeersveiligheid is in Voor- exibt) xoek. Mr. Westerman (VVD) len uitspraak van de burge- aan, waarin duidelijk ver- iwerd, dat Voorschoten /n^, boven het aantal auto's zit, Rtbi Ier verkeerslichten doorgela- worden. De reconstructie van Sschoterweg heeft de Leidse- tnsgevaarlük gemaakt. „Moe !iu werkelijk kleuters van het gejaagd worden met hun hall] en aangereden worden voor E uitzonderlijk normaals doen? B0[ de wegen veilig maken?", Westerman. Ook de andere spraken hun verontrusting uur de verkeersveiligheid in Voor- ;traa' langs de verkeerstraverse ,ord^-LeidseWeg- eenttergemeentelijk overleg en r°)et Stadsgewest Leiden verg- ?1 8 spreektijd. De heer Schuur - stelde dat waar het |k algemeen welzijn samen- ij ke bet dat van de omgeving, sa- der gemeenten een ge- eis is. Mr. Kloosterman kie<Êhr.) sprak zijn bezorgdheid de positie van Voorschoten kplannen. Vroeger maakte deel uit van het plan e, nu van het plan Rijn- Öegj beide gevallen lag Voorscho- rand met alle gevolgen van >lgen die funest kunnen provincie en landelijke in gaan hun eigen gang. in Den Haag oudejaars avond geen is of tram idejaarsavond zullen na ne- tra(ijin Den Haag dit jaar voor gstrft geen bussen of trams "TM rijden, 's Nachts om één .en de diensten hervat in luurdienst, waarbij de laatste twee uur van de eindpun- ken. heeft Den Haag zich in n steden geschaard, waar op >avond de gemeentelijke ver- lijven staken, zoals Gronin- "megen en Utrecht. Ook de zettei. op oude jaars vervoersvoorziening stop •ndering van in hoofdzaak treinen. In Haarlem i bijvoorbeeld staan dan de Q interlokale diensten van de rvoerders stil. latregel voor Den Haag is door het uiterst geringe lanbod. pen werd iets ^goedkoper ndelijk prijsindexcijfer van nderhoud voor gezinnen en hoofdarbeiders, zoals traal Bureau voor de Sta- maandelijks samenstelt op 100, daalde van 133 tember tot 132 medio ok- het onderdeel „voeding" indexcijfer van 132 tot een uitsluitend is toe te aan een daling van de in- voor aardappelen, groen en eieren. de voedingssector deden noemenswaardige prijsver voor. Stadsgewest erleg hielden alle fracties zich aan een spreektijd van naai dertig minuten. Het college van B. en W. kreeg reeds avond gelegenheid de vragen van de fractievoorzitters f/Teen deel te beantwoorden. De meerderheid van de poli- groeperingen zag in de aanbiedingsnota van B. en W. 0,jeve elementen, de PvdA echter liet zich over de begroting J zeer kritisch uit. Knelpunten tussen het collegen van [W. en de gehele raad zijn de zaak-„Berbice" en de ver- Jjnveiligheid. [meester De Kool noemde de van Rijksweg 11 een haard jnflicten. Er is een duidelijk J tussen het gewone leven en jtgaande techniek. Verder ver- de burgemeester het beleid I en W. inzake "Berbice" en Ljjnlijk zal dit maandagavond Jor wethouder Van der Laan [gedaan. ^kloosterman (prot. chr.) ging hfet uitvoerig in op de zaak )eHet antwoord van B. en x aanleiding van een vraag ifi^prot. Christelijke Groep klinkt nuanceerder dan de door het onlangs gedane toezegging tü- jn raadsvergadering. B. en W. «thans van geen enkele actie ,ie betreuren de aanleg van de 11 door het landgoed "Ber- bi, echts. Dit is anders dan d< Dai ng van het college in de raad te streven naar het behoud lï ot. Christelijke Groep vraagt hoe dit alles te rijmen is met aarjjsteling van B enW tijdens de ide, raadsvergadering gedaan in heM op de vraag van de PvdA f* ollege behoefte heeft aan een e uitspraak van de gehele „pile fracties verzochten tijdens isda chouwingen over opheldering deze zaak "Berbice". Mr. Westerman (VVD) wil graag „ho, ho" roepen bij de plannen voor het stadsgewest Leiden. De raad van iedere gemeente zal zelf moeten be slissen over al dan niet toetreding tot een stadsgewest en niet de burge meesters. Met deze woorden was bur gemeester De Kool het geheel eens en de burgemeester betreurde de vroegtijdige publicaties, terwijl het intergemeentelijk overleg eerst beke ken wordt door de voorzitters van een aantal gemeenteraden. Niet gelukkig zijn de fractievoor zitters met de bezuiniging van de subsidieverlening daar waar het de landelijke verenigingen betreft voor gezondheidszorg. De WD diende een voorstel in om de bijdragen voor een aanital landelijke verenigingen ter be strijding van volksziekten te verho gen. De Boerenpartij sloot zich gaar ne bij het voorstel aan, ook de an dere fracties waren de mening toe gedaan dat de bezuiniging niet ge vonden mag worden ln deze tak van subsidieverlening. Dr. Pels (PvdA) was zeer kritisch. De behandeling van de begroting is niet geheel juist. Teveel punten wor den overhoop gegooid, die men elders in commissievergaderingen kan be spreken. De begroting is volgens de PvdA een onevenwichtig stuk met geen enkele opening naar een Op Haagweg Een 18-jarige Leidenaar is gister avond omstreeks half acht op de Haagweg nabij het goederenstation aangereden. Htf had met zijn fiets voorgesorteerd om de Potgieterlaan in te rijden, toen hij werd geschept door een personenauto, die uit de richting van het stadscentrum kwam. De bestuurder van de auto, een 29-jarige Leidenaar, wilde een an dere wagen passeren. De wielrijder is door de E.H.D. in zeer zorgwek kende toestand naar het St. Elisa beth Ziekenhuis vervoerd. Neger-astronaut kreeg ongeluk De majoor van de luchtmacht, Robert H. Lawrence jr. (31), de eer ste Amerikaanse negerastronaut, is gisteren om het leven gekomen toen zijn F-104 op de startbaan neer stortte tijdens een oefenvlucht. Lawrence werd in juni uitgekozen als astronaut. Hij zou deelgenomen hebben aan het programma voor een bemand laboratorium in een baan om de aarde. Er zal een onderzoek ingesteld worden. Lawrence laat een vrouw en een zoontje van acht Jaar achter. Prijs voor Leidse adjunct-commies De Studiekring voor documentatie en administratieve organisatie der Overheid van het Instituut voor Be stuurswetenschappen heeft de heer J. F. Pietersen (23), adjunct-commies bij de afdeling Interne Zaken van de gemeentesecretarie te Leiden, de „H. Vlugprijs 1967" toegekend voor de examenresultaten van zijn studie voor het diploma ..Archiefverzorging 11". De prijs een bedrag van f250,- en een oorkonde zal de heer Pie tersen begin volgend jaar tijdens een bijeenkomst van de Studiekring in Den Haag worden uitgereikt. Dienstencentra voor bejaarden 'i In een donderdagavond gehouden vergadering belegd door het samen werkingsorgaan van het Kerkelijk Maatschappelijk Werk in Leiden, waar de heer P. A. Harteveld na mens de initiatiefnemers sprak, Is duidelijk geworden, dat men zeer po sitief staat tegenover het streven van de initiatiefnemers om zo spoedig mogelijk te komen tot het stichten van een dienstverleningscentrum voor bejaarden. Voor deze vergadering waren ver tegenwoordigers van alle levens beschouwelijke en maatschappelijke verbanden en organisaties, die bij het werk voor bejaarden zijn betrokken, uitgenodigd. Het is n.l. de bedoeling dat deze centra bekend worden door vertegenwoordigers van alle geledin gen van de bevolking. De grote opkomst van vertegen woordigers van vele verbranden wet tigt de gedachte, dat na beraad in de besturen zeer spoedig positieve be slissingen genomen kunnen worden. ren als een administratief uitvoerings orgaan en bezuinigingsorgaan van de centrale overheid. Een sluitende be groting is een relatief begrip en be hoeft niet te worden geaccepteerd als het voorzieningspeil te zeer zou wor den aangetast. De begroting kan met enige correcties de grens van het aanvaardbare nog net bereiken. „Wajt is de follow-up van burger avonden" vraagt de PvdA. Burge meester De Kool wil de burgeravon den zien als een introductie voor de nieuw-ingezetenen. Tijdens deze avonden maken de nieuwe bewoners kennis met het bestuur van de ge meente en het verenigingsleven. Daarna moet de bewoner zijn eigen weg vinden. Met opzet hebben B. en W. eerst de gemeentebegroting aan de orde gesteld en pas na deze begrotingen komen de aparte nota's over sport enz. Duurste gemeente De KVP stelde dat de sluitende begroting alleen verkregen kon wor den door een hogere uitkering aan het gemeentefonds en de drastische verhoging van de belastingen. En dat laatste loog er volgens de katholieke woordvoerder niet om. Voorschoten is de duurste gemeente uit de gehele omgeving. Graag zag de KVP de zelf werkzaamheid der vereniging meer geactiveerd o.a. door het zelf in onderhoud geven van de sportvel den. Voorschoten moet niet worden de slaapstad van de grote steden uit de omgeving. Aantrekking van grote kantoren verdient aanbeveling. Het uitbreidingsplan Noord Hof land gaat te veel lijken op een stad se uitbreidingswijk en heeft veel te weinig variatie. Voorschoten heeft wooneisen, waarbij de mens centraal staat. Omwille van de verkeersveilig heid moeten we een vuist durven maken en zorgen hebben over de wa tervoorziening na 1975, aldus de heer Schuurman (KVP)die ook aandrong op de bouw van bejaardenwoningen, en een dienstverleningscentrum. Ideeënbus De Prot. Christelijke fractie wens te meer voorlichting aan de burge rij. Een ideeënbus met eventuele prij zen voor het beste idee ,moet voor de burger aantrekkelijk zijn. Het openbaar bestuur moet dichter bij de gewone burger gebracht worden. Het gemeentebestuur dient niet het fi- nanciëel en economisch effect te la ten prevaleren. De motor van het plaatselijk bestuur moet een sociaal aanwrijvingspunt hebben. Boven de spoorlijn in het noord westelijk deel van Voorschoten moeten alle industriële vestigingen geweerd worden. Graag een slagvaardig be leid inzake de monumenten en even tueel monumenten durven afstoten, maar zeker niet tot amoverlng over gaan. De WD wees meermalen op het spreekwoord: „Besturen is vooruit zien" en op tal van onderdelen van de gemeentebegroting werd door de WD gewezen op de noodzakelijkheid tot bezinning. De gemeentelijke be lastingen zjjn drastisch verhoogd, thans moet een periode van rust noodzakelijk komen. Aandacht beste den aan de structuurschets. De wo ningbouw mag centraal geplaatst worden, maar bouwen tot elke prijs is een gevaarlijk aanpak. Noord-Hof land gaat hard op weg een Leidse voorstad te worden. Is dit uitbrei dingsplan wel zo goed als B. en W. de raad willen doen geloven? Het is de plicht van de gemeente om goed en mooi te bouwen. De wo- ningwetbouw wordt een moeilijke zaak. De bouwkosten zijn zo hoog ge stegen, dat er niet meer gebouwd wordt voor de minst draagkrachti- gen. Geld moet er gevonden kun nen worden om zeer snel de vei ligheid op de wet te waarborgen. LEIDSCH DAGBLAD Behalve Nederland, hebben ook andere delen van Europa te lijden van de plotselinge inval van Koning Winter. In Engeland veroorzaakte in de afgelopen nacht gevallen sneeuw verkeersmoeilijkheden, evenals in West-Duitsland. Noorwegen wordt geteisterd door sneeuwstormen, ter wijl in de valleien in het oosten van Noorwegen temperaturen van 33 graden onder het vriespunt voor kwamen. In Engeland deden zich op de grote verkeerswegen een aantal ket tingbotsingen voor en de Britse noordzeekust en de kusten van Wales en Schotland worden gebeukt door zware stormen. In de West- duitse Bondsrepubliek liep het zwa re vrachtautoverkeer vast in de sneeuw en ondervond het treinver keer veel vertraging. Gisterochtend woedden boven het noorden van het land sneeuwstormen. De verkeersweg Hannover-Keulen één van de drukste van West- Duitsland was op verscheidene plaatsen door sneeuw geblokkeerd en sommige kleinere wegen zijn ge heel onbegaanbaar. In Zuid-Duits- land zyn sneeuwploegen doende de in de afgelopen twee dagen geval len sneeuw te ruimen. ALLEEN VOOR STRAALJAGERS NIET ALLEEN ISRAËLIËRS De politiek van de Franse regering ten aanzien van de levering van oorlogsmaterieel aan de landen van het Midden-Oosten houdt in, dat voor het ogenblik geen „Mi- rages" aan Israël of aan één van de Arabische staten worden gele verd. Dit is gisteravond van „ge zaghebbende zjjde" in Parijs mee gedeeld. „Als er in Frankrijk door landen in het Midden-Oosten orders voor oorlogsvliegtuigen worden ge plaatst, is er geen enkele reden waarom deze bestellingen niet zou den worden aanvaard, maar het is duidelijk dat de produkfrie of de aflevering zoveel tijd nemen, dat het accepteren van de orders geen afbreuk doet aan het thans door Frankrijk gehuldigde beginsel, dat het geen oorlogsvliegtuigen levert aan oorlogvoerende landen' werd van PAGINA 15 (Van onze Rotterdamse correspondent) Enigszins aarzelend is de R.E.T. gisteren begonnen de metro op zyn toekomstige normale frequentie (in het spitsuur om de drie minuten een trein en daarbuiten om de vijf minu ten) te laten rijden. Het weer werkte echter niet mee en ook trad er een aantal kleine storende factoren op. zodat het even duurde voqr de genoemde zijde hiei-aan ..dtenstregeltog" goed draaide toegevoegd. Voorts werd gezegd, dat Frankrijk met uitzondering van de „Mirages" tot dusver al het door Israël be stelde materieel afgeleverd heeft of nog zal leveren. Gezien de om standigheid dat de situatie in het Midden-Oosten nog explosief blijft, levert Frankrijk géén „Mirages" aan enig land in dit gebied. „Dit is niet een definitief standpunt". Van „gezaghebbende zijde" werden tenslotte de geruchten, als zouden de in 1965 door Israël bestelde 50 .Mirages" nu eventueel aan an- lere landen worden geleverd, ab surd genoemd. Gekozen door de leerlingen In het St. Agnes-Lyceum in Lei den is gisteravond de jaarlijkse welsprekendheidswedstrijd ge houden, georganiseerd door de Interscholaire Contact Commissie (ICC). Op deze avonddie voor het eerst een andere benaming had gekrgen („ICC's praatpara de"), moesten de leerlingen van de deelnemende scholen ieder en- Herlevend nazisme Functionarissen in Bonn hebben een Russische nota, waarin West- Duitsland ervan beschuldigd wordt te bewapenen in strijd met de overeen komsten van Potsdam en herleving van het nazisme toe te staan, geken schetst als een manoeuvre om de po litiek van Bonn, die ontspanning in Oost-Europa beoogt, af t® breken. De persdienst van de Westduitse Christendemocratische Partij (CDU) heeft verklaard, dat West-Duitsland zijn campagne tot verbetering van de betrekkingen met Oost-Europt moet koppelen aan die van Frankrijk en andere W.-Europese landen. „De brug die de Franse president thans wenst te slaan naar Oost-Europa, zal slechts met succes gebouwd kunnen worden als al zjjn bondgenoten hieraan mee werken". Het Kremlin heeft vrijdag „de nieu we oostelijke politiek" van bondskan selier Kiesinger van West-Duitsland sterk gekritiseerd en voorwaarden vastgesteld voor een normalisatie van de betrekkingen tussen West-Duits land en de Sowjet-Unie en haar bondgenoten. Waarnemers menen, dat deze voor waarden de hoop van Bonn op een verdere verbetering van de betrek kingen met Oost-Europa, na het ves tigen van diplomatieke banden met Roemenië, de bodem inslaan. Voorstel aan Oegstgeestse raad Van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. zjjn bij B. en W. van Oegst- geest twee verzoeken om subsidie in gekomen; a. een verzoek van de af deling Oegstgeest om een bedrag groot f 1295 beschikbaar te stellen. Dat is het geraamde nadelig saldo in het seizoen 1967/'68. De 12 activiteiten in het seizoen kosten f 5.887,50 waartegenover uit kaartverkoop en cursusgelden f 4.592,50 'is geraamd. Bij de behandeling van de begro ting 1967 is aan de plaatselijke afde ling f 1 per lid toegekend, dit zou voor het ingegane seizoen f 1.800 zjjn. In verband met het hierna onder b genoemde verzoek komt het ons voor dat een subsidie van f 0,75 per lid voldoende is. Een subsidie tot het be drag van het tekort is een weinig aantrekkelijke methode. De plaatse lijke afdeling zal wanneer dit voorstel wordt aanvaard f 1.350 ontvangen, terwijl f 1.295 werd gevraagd. Een verzoek van het centrale be stuur om een bedrag groot f 1 per in Oegstgeest wonend K. en O. lid beschikbaar te stellen voor het be grotingsjaar 1968. Provinciale Staten hebben de sub sidie van de provincie met f 1 per lid van de buitengemeenten verlaagd, daar zij van mening zjjn dat K. en O. aan de buitengemeenten minimaal f 1 per in die gemeenten wonende K. en O.-leden dient te vragen als bjj- drage in de centrale lasten van K. en O.. B. en W. vinden deze opvatting zeer redelijk en stellen de raad voor deze subsidie te verlenen. Dit wordt een bedrag van f 1.800. De totale subsidie voor K. en O. voor het jaar 1968 wordt dan f3.150. Uitgetrokken is f 2.000 zodat een aan vullend krediet van f 1.150 nodig is. B. en W. stellen voor tot deze subsi dieverlening te besluiten. kele minuten spreken. Er waren twee catechorieën, namelijk seni oren, die 5 minuten voorbereid over een onderwerp moesten pra ten, en junioren, die 3 minuten onvoorbereid moesten praten over onderwerpen, die hun door de ju ry ter keuze waren aangeboden. De eerste prijs bij de junioren werd gewonnen door Hans Wak- ka van het St. Bonaventura- lyceum. Hij was met een overwel digende meerderheid gekozen door de leerlingen in de zaal. De tweede prijs in deze groep was voor Michiel Noordzij, leerling van het Rijnlands Lyceum. Over de voorbereide onderwerpen werd naar de mening van de jury het best gesproken door Pierre Pinkse van het Diocesaan College. Twee de in deze categorie werd Robert Jan Bakker van het Rijnlands Lyceum. De prijzen werden uit gereikt door mevrouw H. Crul van Brussel, die tezamen met nog twee journalisten en drie leraren de jury vormde. De wedstrijd werd opgeluisterd door gitaar muziek en zang van twee meisjes, die optraden onder de welluiden de naam „Las Cucarachas". F amilieberi chten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Johannes Reinder Mare, z. v. Lucies en Pesman, Hengelo; Nanda Henriëtte, d. v. Haverkamp en Smit, Deventer; Anna Coenradina Hendrika, d. v. Walkate en Banck, Ermelo; Esther, d. v. Boswjjk en De Jongh, Paramaribo; Berend Jan Wig- bolt, z. v. Harding en Hazenberg, Sellingen. Overleden: Geertje Slump, 79 J., Leeuwarden; Gjjsbert Karei Nieu- wenhujjs, 75 j„ Oosterbeek; Sikke Smeding, 78 j„ Lunteren; Erich Blu- menthal, 60 j., Amsterdam; Gerrit Herman van den Boogaard, 58 j„ Castricum; Gerrigje Vos—Van ded Kolk, 57 j„ Kampen; Catrien Fock Van den Berg, 80 j„ Zeist; Hendrik Steunenberg, 57 j., Wageningen; Maria Hendrika VermjjBoot, 70 j., Gouda; Albertus Johannes Lange- weg, 51 j., Rotterdam. Kerst en Nieuwjaar in Jeruzalem De Palestjjnse terroristische orga nisatie „Al Fatah" heeft in een verklaring alle buitenlanders ervoor gewaarschuwd dat zjj het risico lo pen hun leven te verliezen als zjj met Kerstmis of Nieuwjaar een be zoek brengen aan Jeruzalem. De ver klaring was gedateerd op 3 decem ber en werd gisteren door Libanese dagbladen bekendgemaakt. De verklaring werd geopend met de wens aan alle mensen van de wereld „voor een zalig kerstfeest en een gelukkig nieuwjaar". In Tel Aviv werd later meegedeeld, dat de vei ligheid van de peQgrims in de door Israëil gecontroleerde gebieden door Israël gewaarborgd zal worden en dat deze garantie afdoende is. In de zwaarste slag die ooit in de Mekongdelta is gevoerd, heeft de Vietcong gisteren zeker 365 man ver loren, zo is in Saigon meegedeeld. De slag. die geleverd werd in de provincie Chuong Thien, 170 kilome ter ten zuidwesten van Saigon ging tussen drie bataljons Zuidvietnamese .rangers" en twee bataljons van de Vietcong. De verliezen aan regerings zijde werden „licht" genoemd. Vol- grens zeer goed ingelichte bron bedra gen deze 60 doden en 120 gewonden. De gevechten waren zaterdagmorgen (plaatselijke tijd) nog niet afgelopen. Het centraal comité van de Laoti- aanse communistische opstandelin genbeweging Neo Haksat heeft Thai land ervan beschuldigd commando eenheden per helikopter naar Laos te hebben overgebracht om daar in korte acties op te treden tegen de opstan delingen. Vrijdagmorgen stond een volks wagenbusje stil op de Henegouwer- weg in Waddinxveen om voorrang te verlenen aan links afslaand verkeer naar de rijksweg. Een achteropko mende vrachtauto gleed tengevolge van de gladheid door en ramde het busje. Door de schok sloeg een in woner van Papendrecht tegen de achterruit en moest met een hersen schudding naar het Van Ittersonzie- kenhuis in Gouda worden overge bracht. Het proefrijden duurt nog tot 30 december. Mogelijk zit er ook voor het publiek nog een buitenkansje in, want naar aangenomen mag worden zal in de week van drie tot negen januari met publiek worden gereden. De metro wordt 9 februari officieel geopend. NINON De voormalige vice-president, Nixon heeft betoogd, dat de „oorlog in de maak" tussen zwart en wit in Amerika belangrijker is dan de oor log in Vietnam en als deze niet tot oplossing gebracht wordt „doet het er niet toe wat er in Vietnam ge beurt." „De oorlog in Azië," zei hjj ean een diner van de nationale vereni ging van fabrikanten, „is een be perkte, met beperkte middelen en beperkte doelstellingen. De oorlog in eigen land is een oorlog om het voortbestaan van een vrjje maat schappij. Alles wat minder is dan een totale mobilisatie van onze hulpbronnen draagt het risico van een nederlaag in zich." Wegens spionage Een krijgsraad in Athene heeft gisteren een 25-jarige Syrische stu dent in de theologie, aan de univer siteit van Athene, Rami Choeri, tot 19 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionage voor Syrië. Hjj zou militaire gegevens hebben doorge geven. Choeri, die ook Atheens corres pondent was van het Syrische blad Horns, was een van een tiental ver dachten, die beschuldigd werden van het in gevaar brengen van de vei ligheid van de Griekse staat, omko perij, smokkelen van verdovende middelen en clandestien wapenbezit. Zjj hebben alle tien gezegd niet schuldig te zijn. Zes zjjn vrijgesproken, onder wie het voormalige hoofd van het Griek se ministerie van perszaken. Be halve Choeri zijn drie verdachten veroordeeld, en wel tot straffen van onderscheidenlijk drie Jaar gevange nisstraf, vier maanden en een Jaar voorwaardelijk. HEVIGE STRIJD IN JEMEN In Jemen woeden op het ogenblik felle gevechten tussen royalistische en republikeinse troepen. Volgens royalistische bronnen zouden de troe pen van de Iman het vliegveld van Sanaa hebben veroverd en de stad omsingeld hebben. Republikeinse woordvoerders heb ben toegegeven dat reeds twee weken gevochten wordt. Het gevaar voor Sanaa zou volgens hen echter voor lopig zijn bezworen. Hassan Maki de republikeinse minister van Buiten landse Zaken van Jemen heeft ver klaard dat de vorige week bij een veldslag bij de Jeminitische hoofd stad 3.000 mensen gesneuveld zouden zijn. De veldslag werd gevoerd te Bani Bachl, 20 km ten oosten van Sanaë. Nederlands scliip op Engelse kust Het 458 ton metende Nederlandse vrachtschip ,3ritteniburgh" (eigen dom van Wm. H. Müller en Co» is vannacht in een storm op de En gelse kust bij Redcar (Yorkshire» ge lopen. Volgens de eerste berichten bestaat er geen gevaar voor de vei- j ligheid van de bemanning, die aan boord is gebleven De reddingboot j b'ij«n"vo„'r de behandeling In Haarlemmermeer van Teesmouth vertoeft bij de Brit' tenburgh. Volgens de Britse kust wacht heeft het schip klaarblijkelijk 20 vaten met de brandbare voeistof mono-isotrolphilana verloren. OEGSTGEEST Afbraak huizen voor zwembad Bij raadsbesluit van 9 juni 1966 is om. grond langs de Abtspoelweg in Oegstgeest aangekocht van J. J. Hogervorst en W. F. van der Sleet. De zich op deze gronden bevindende woningen Abtspoelweg nrs. 15a en 15c, zijn thans door hen ontruimd. In verband met de verdere aanleg van het terrein van het zwembad dient tot afbraak van deze panden te worden overgegaan. B. en W. stel len de raad hiertoe te besluiten. De kosten van afbraak kunnen bestre den worden uit het krediet voor de aanleg van het zwembad. de ruim dertig punten tellende agenda. De voorstellen tot het verle nen van medewerking aan de vesti ging van tandartsen in de gemeente en tot het aanschaffen van een tand artseninstallatie vergden de meeste tijd. Vorig jaar nog had de gemeente een groot tekort aan tandartsen en werd Haarlemmermeer wat dit be treft als een probleemgebied be schouwd. Het voorstel werd vorig jaar gedaan een dentel-caravan aan te schaffen (een rijdende tandartsen behandelkamer), maar dit hoeft, al dus drs. A. L. J. Coenen (wethouder Volksgezondheid) gelukkig niet door te gaan. Het blijkt dat van tandart- senzjjde momenteel enige belangstel ling voor Haarlemmermeer wordt ge toond. De raadsleden gingen akkoord met het verstrekken van een renteloze le ning van ten hoogste f 5000 geduren de de eerste twee jaren na de vesti ging. Sedert 1 januari 1967 is een tandarts bereid gevonden in Nieuw- Vennep spreekuur te houden, terwijl een andere tandarts zich inmiddels in Badhoevedorp heeft gevestigd. Tenslotte zal een derde tandarts zich binnen enige tijd in Zwanenburg ves tigen. In Vijfhuizen is geen tandarts. De mogelijkheid bestaat nu aan deze laatste ongewenste situatie een eind te maken, omdat een tandarts uit Badhoevedorp zich bereid verklaard heeft ook in Vijfhuizen spreekuur te houden. Hiertoe moet een tweede tandartseninstallatie worden aange schaft. Aangezien bedoelde tandarts niet in staat is een installatie voor eigen rekening aan te schaffen be sloot de raad een krediet van f 14.827.50 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing ervan. Uitgezonderd de heer J. K. Alma (WD) ging de gemeenteraad na eni ge discussie akkoord met het voorstel tot wijziging van de subsidieregeling jeugdsport 1966. De wijziging houdt ondermeer in een verlaging van de leeftijdsgrens voor jeugdleden van gymnastiekverenigingen tot 4 jaar en een toekenning van een extra-basis bedrag aan zelfstandige afdelingen van sportverenigingen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15