inderen zijn ideale fotomodellen Kom er ACHT-er Schelpenkoor ZATERDAG S DECEMBER IJft Kinderen fotograferen wij vaak het best als ze rus tig s-pelen. Dwing ze niet in Vijjtien Zuidzeeschelpen zijn de instrumenten j van het vreemdste Duitse orkest: het Schelpen- koor" van het Evangelische Zendingsinstituut in f Neuendettelsau. Op Nieuw-Guinea nu Irian brachten de Papoea's eens met deze schitte- t rende voortbrengselen uit de zee hun berichten over van dorp tot dorp. Een zeer muzikale zendeling nam ongeveer j zeventig jaar geleden enige welluidende exem- t plaren mee naar Neuendettelsau. Muziek kun- i nen de blazers er echter niet op voortbrengenJ omdat elke schelp maar één toon geeft. Tezamen J kan men echter vierstemmige koralen spelen, t Ook tal van volksliedjes behoren tot het reper- toire van het Schelpenkoor", een of andere pose! Hoe kalmer en rustiger u zelf bent, hoe beter uw foto's zullen slagen. Vlotte prentjes Wat oudere kinderen fotografe ren we, terwijl ze in hun spel ver diept zijn. We kijken het kalmweg aan en fotograferen zonder ze te storen. Zulke vlotte prenten doen het dikwijls heel goed. Er mag dan ook best een klein foutje aan kle ven. Een argeloos kind dat met een poes of een hond speelt, geeft zo'n fotokans. Kalmweg wachten op een leuk ogenblik en knippen. Een kind dat met Lego bezig is of met pop pen, een kind dat knutselt, een kind dat leest, dat geeft allemaal kans op natuurlijke foto's. Foto's die zonder gekunsteldheid iets van de persoon laten zien. Steeds meer ontdekt u dat fotograferen een ver hoogde vorm van zien kan ontwik kelen. Fotograferen is ook "isole ren". Uit de veelheid van elemen ten rondom ons een bepaald hoekje, een stukje losknippen. Waar u ook bent. overal liggen fotokansen. Overal waar uw kinderen écht kind zijn. Oudere kinderen Wat oudere kinderen kunnen we beter regisseren. We hoeven geen list of truc toe te passen. We zeg gen gewoon: „Kees, ik ga even een portretje maken, ga eens voor die grijze muur staan". Oudere kinderen zijn zich echter al gauw "bewust" van de camera en dat weerspiegelt zich op hun ge zicht. Ze krijgen al iets van een "gebruiksmasker". Een betere me thode is ze ongemerkt te observeren en dan te fotograferen. Tijdens hun huiswerk, hun sport, hun hobby zyn er momenten waarop uw camera kansen krijgt. Als u de techniek wat onder de knie hebt, zult u gaandeweg een bepaalde routine aankweken. U zult ook lef moeten ontwikkelen. Die lef wordt geboren uit een groeiende in nerlijke zekerheid. U durft wat fo tografische risico's nemen. U bent niet meer zo bang voor fouten ma ken. U leert dat „elke mislukte foto een geslaagde les kan zijn". In enkele ivoorden Kinderen fotograferen vraagt ge duld. U bereikt meer met tact dan met een camera van duizend gulden. De fotoserie is een methode om na tuurlijke foto's te maken. Die geeft meer trefkans en..zegt vaak meer dan de enkele kiek. Portretjes vragen om een rustige achtergrond. Zijlicht is buitenshuis het best. Neem oudere kinderen eens "on gemerkt" in de zoeker. Kom er ACHT-er 1. Versiersel op de hoed van de vrouw 2. Lantaarnpaal 3. Tas van de vrouw 4. Plaatje minder in krant 5. buisje asperine 6. Trottoirband rechts 7. Antenne op dak van huis 8. Dop van flesje in etalage Ê—t et meest gefotografeerde object in ons land is het kind. Dat verbaast na- J.J. tuurlijk niemand. Het kind is nu eenmaal de eerste aanleiding voor vele duizenden om een camera aan te schaffen. Het babyboek is een verschijnsel dat we in vrijwel elk jong gezin aantreffen. Helaas is dat babyboek zo vaak uitsluitend iets voor het eerste kind. Het tweede wordt nog wel gefotografeerd, maar veel minder; het derde moet het dan soms met een enkel kiekje doen. Jammer, want een kind is een onuitputtelijk onderwerp. Een kind is spontaan. Het heeft nog geen masker. Het zegt wat hem voor de mond komt en kijkt vrij de wereld in. Vaders maken soms technisch ra zend knappe kinderfoto's, moeders maken hartverwarmende prentjes- vol-fouten. Als we die twee nu eens midden op de brug laten samenko men, hart en verstand. Dan is er kans op een foto die met prijzen gaat slepen. De kwestie is dat we meestal te vlug te werk gaan. Ook een kinder foto vereist enig geduld. Kinderen doen niet altijd wat wij willen. „Ga daar eens zitten meisje..nu even lachen.ja zoNee, dat is verkeerd, hierheen kijken!" Dit nu is de manier om een kind tot een stuurs, somber kijkend wezentje te maken. Het kind moet in zijn eigen sfeer blijven. Het moet blijven spe len. U kunt veel gedaan krijgen met geduld en wat tact. Baby's in een box laten wennen aan de came ra. Hun gedrag moet spontaan zijn. Daarna is het zaak om kalmweg te observeren. Een toestel met een flit ser erop klaar. Rustig wachten en als zich een kans voordoet afknip pen. De fotoserie Een methode die we al eerder aanstipten is de fotoserie. Hierbij gaan we uit van het feit dat een reeks van bijv. vijf foto's kans geeft op een voltreffer. Maar de fotoserie is ten aanzien van de kinderfotografie nog belangrijker, u ziet nl. fasen. Een boxkindje dat steeds tracht op te gaan staan, is meer dan een enkel kiekje waard. Wanneer u met de moderne came ra met sneltransport en een flits- blokje vier opnamen achter elkaar maakt, ontstaat een soort film. Elk aandoenlijk gebaartje kunt u vast leggen. Plakt u die foto's in uw fo toalbum onder elkaar, dan krijgt u een betere kijk op baby's gedrag. Het eerste boterhammetje dat baby zelf gaat opeten, kunt u op de voet volgen. Elk hapje dat met onhan dige vingers naar binnen wordt ver werkt. Elke rimpel in het voor hoofdje wordt vastgelegd voor later: Het gezicht van een kind is elke mi nuut anders van uitdrukking. De moderne fotografie maakt ons vrij, vrij om het ouderwetse plaatje van Jantje in het matrozenpak te vergeten. Rustige achtergrond Er wordt bijna steeds gewezen op het nut van een rustige achter grond voor uw foto's. Dat klinkt misschien wat technisch, maar het betekent alleen dat u de vaas met bloemen achter Marietjes of Jantjes hoofd weglaat. Het is dikwijls maar een enkele pas verschil. Druk be hang is ook niet zo geschikt. Een Hart en verstand simpele manier om stoelpoten te vermijden isóp een stoel gaan staan en omlaag fotograferen. Voor u gaat fotograferen eerst even con troleren of er geen bloemvazen of spiegels zichtbaar zijn. Spiegels, dat weet u, weerkaatsen het flitslicht als lelijke lichtvlekken. Een portretje Om een portretje te maken vol gen we een heel andere methode. Vooreerst dit: een portretje is een momentopname. Een fotoserie geeft een soort filmbeeld, het wordt een verhaaltje. Tóch zult u graag een portretje maken, voor Oma bijvoor beeld. Ook nu zorgen voor een rustige achtergrond. U mag die desnoods even maken met een grijs gordijn, dat u op bijv. 1 meter achter het kind hangt. We nemen als afstand circa 2 meter. We fotograferen als dat kan, met flitslicht via het witte plafond. Staat uw flitser dat niet toe, dan gewoon rechtuit. Er ont staat nu een negatief waarop het kindje in zijn geheel zichtbaar is. Deze foto toont hoe onge kunsteld kinderen zich laten fotograferen. Let ook even op de rustige egale achtergrond. We laten het kopje door de foto handelaar uit het negatief vergro ten tot bijv. briefkaartformaat. Buitenshuis zoeken we een grijze muur of we laten het kind (bij zonnig weer) voor een donkere deuropening staan; dit geeft een ideale achtergrond. Zijlicht is dan altijd te verkiezen. Het geeft het gezichtje reliëf. Wanneer u op die manier een portretje maakt, pro beer dan even of het kind het ge zicht even naar links en rechts wil draaien. Een stukje speelgoed van links laten bewegen door een hel per en dan fotograferen. Op deze manier krijgt u verschillende be lichtingen van het gezicht. Ook voor portretfotografie geldt: drie opna men geven meer kans op een tref fer dan één. Probeer het kind niet steeds kunstmatig aan het lachen te krijgen. Ook een gewoon ont spannen gezichtje doet het dikwijls net zo goed als een lachende snuit. 3. bijgeteld bij 4. behaarde dierenhuid 5. bewoner van het hoge Noorden 6. de edelen 7. kerel 8. schoenmakerswerktuig, boom 9. kleine groep chansonniers en tonelisten 12. boek 13. gemeente ln Friesland 14. metaal 16. elektrisch geladen atomen 17. stad in Italië 20. deel van een schip 24. rustig 26. gewicht 28. bewaarplaats van geld 29. wat iets met klem bijeenhoudt 33. tante Poe 34. tijdperk. ruimte onbehaard hoeveelheid dagelijks te bidden gebeden machine cirkelvormig onmiskenbaar artikelen zoals de mode eist behoudens weglatingen (salvis omissis) afkorting van Cornelia niet grove i. paradijs de-: gedagtekend stekelig diertje insekt stel bijeenbehorende zaken vlaktemaat Kimt de acht afwijkingen ln de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt n elders ln dit nummer. 5. verkwikken van dorstigen 13. brugbalans 15. kostgeld 18. hoofd van een abdij 31. priester in Siol (bijbel) 36. druk, lading 39. ondergrondse strijdkrachten 41. stijf 43. bloeiwijze 45. profeet (bijbel) Oplossingen onder het motto 50. totalisator „Kruiswoordraadsel" dienen voor 51. bepaald gewicht woensdag a.s te 9 uur in het telt te zyn van de redactie, Witte Sin- 52. deel van een uitroep gel 1 te Leiden. Onder de goede op- co WMViHtnn,i lossingen stellen wij een eerste prijs van f 5 en twee prijzen van 54. element Ferrum f 2.50 beschikbaar waarnaar alleen 56 lidwoord abonnees kunnen mededingen. 58. meisjesnaam 59. vroeger 62. kleinigheid 64. schande 65. voorzetsel 66. zuidvrucht 67. land achter IJzeren Gordijn Verticaal 2. vrachtschip OPLOSSING VAN VORIGE OPGAVE De eerste prijs van f 5 werd toe gekend aan de heer P. C. Groene- schey, Schoutendreef 73 te Bode graven, de twee prijzen van f 2.50 aan de heer S. S. de Wit, Goude- stein 4 te Leiderdorp en aan de heer C. v. d. Berg, Veenst-raa/t sf te Oude Wetering. De prijzen worden de winnaal

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 12