Vete Post- Pfenninger laat soigneurs sjouwen Specialisten buigen zich over „ziekbed" van PSV ScholteVultink en Wijnen al verslagen Amsterdamse zesdaagse „Géén zenuwslopende zwemseleeties" Rotterdamse zesdaagse m tent van Boltini Abnormaal aantal blessures PAGINA 6 VRIJDAG 8 DECEMBER 1987 jj LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD Alle moeilijkheden, ontstaan door de ruzie tussen Peter Post en Fritz Pfenninger, waren nog lang niet opgelost toen cabaretier Toon Hermans gisteravond om tien uur in de Am sterdamse RAI het startschot van de tweede na-oorlogse zes daagse loste en de elf koppels aan hun marathon begonnen. Want Post en Altig het op de valreep gevormde nieuwe kop pel konden slechts hun fiets bestijgen, omdat Jan Spenke- link, mecaniciën van de Denen Lykke en Eugen, zo vriendelijk was geweest de wieltjes te „steken". Het eigen personeel van de zo plots verscheurde combinaties had namelijk de weg naar de diverse cabines nog niet gevonden. Doelloos liepen de heren met zware koffers heen en weer te sjouwen, niet wetend welke meesters zij nu moesten gaan dienen. Maar het spel was toch begonnen en de eerste premie een pakket lakens werd door de Australiër Ron Baensch veroverd. De meer dan 5000 toeschouwers hadden overigens van de probleempjes achter de scher men niets gemerkt. Men vermaakte zich kostelijk bij de puntige confe rence van Toon Hermans en liet een ovatie los over de hoofden van Rik van Steenbergen, die op het punt staat als zesdaagse-keizer door Post onttroond te worden en de vijfvou dige tourwinnaar Jacques Anquetil tijdens hun ererondes. Toen de meute zich in de grote jacht over een uur stortte, waarin door de winnaars Lykke-Eugen ruim 50 km werden afgelegd, waren de voornaamste problemen rond de ca bines wel opgelost. Fritz Pfenninger bleek een nederlaag te hebben ge leden. Want zijn vaste soigneur sinds jaren, landgenoot Hans Brunner. bleek naar het vijandelijke kamp van Post te zön overgelopen. Daar nam Brunner nu de spieren van Post en Altig onder handen. Maar toch reik te de Zwitser nog heimelijk vanaf de rand van de piste Pfenninger een di*ankje toe. Helemaal was de oude vriendschap niet vergeten Ook bij de iets mindere goden werkte de vete Post-Pfenninger door. Want nu de soigneur „Smok keltje" Wagtmans behalve Jo de Roo ook diens nieuwe ploegmaat Pfennin ger moest gaan behandelen en bo vendien zoon Rini Wagtmans, die op het laatste moment had besloten zijn profdebuut enkele weken vroeger te stellen, bleek een herindeling van de cabines noodzakelijk om soigneur Wagtmans het heen en weer rennen tussen zijn vele pupillen te besparen. Duidelijk Intussen werd het gedurende het wisselende programma in de eerste nacht duidelijk welke koppels een vooraanstaande rol in deze editie van het zesdaagsecircus zullen spelen. Natuurlijk Lykke en Eugen, PosG- Altig zij werden in de loop van de nacht op een ronde gefietst de gelegenheidscombinatie De Roo Pfenninger. Renz en De Loof en onze landgenoten Jan Janssen en Ge rard Koel. Deze koppels strijden ook samen met Karstens Severeyns 's nachts in de derniewedstrijd om een caravan, een van de hoofdprij zen. De eerste ontmoeting leverde een zege op voor Altig-Post, die in een half uur bijna 28 km aflegden. Lykke-Eugen'werden tweede met mi nieme achterstand, de rest eindigde op minstens twee ronden. Moeilijk Bijzonder moeilijk was de eerste nacht voor de wegrenners Karstens, Nijdam, Schuuring en Vianen, die al lang geen winterbaan onder de wiel tjes hebben gehad en dan ook na de vaak fel oplaaiende strijd met „dikke benen" in de cabines terug keerden. Geen last van dit alles had de negentienjarige Leo Duyndam, die maar weinig te spreken is over zijn beroemde koppelgenoot Guiseppe Beghetto. „Ik heb maar een rare maat. Hij miste me een paar keer bij het aflossen en gaat steeds om hoog alsof hij aan het sprinten is", bromde Duyndam. Nog geen half jaar geleden was Duyndam amateur en Beghetto titelverdediger in het wereldkampioenschapstoernooi der profsprinters Na de laatste klassementssprints was vannacht de stand: 1. Lykke-Eu gen (Den.) 6 pnt. Op 1 ronde: 2. Post- Altig (Ned/Dld) 38 pnt, 3. De Roo- Pfennninger (Ned./Zwit) 11 pnt. Op 2 ronden: 4. Renz-De Loof (Dld/Belg) Op 3 ronden: 5. Janssen-Koel (Ned.) 18 pnt. Op 6 ronden: 6. Duyndam-Be- ghetto (Ned/It) 17 pnt, 7. Fore-Ber- schueren (Belg.) p pnt. Op 7 ronden: 8. Wagtmans-Baensch (Ned/Aus) 9 pnt, 9. Karstens-Severeyns (Ned/ Belg) 6 pnt. Op 10 ronden: lO.Schuu- ring-Vianen (Ned.) 19 pnt. Op 14 ron den: 11. Zoet-Nijdam (Ned) 20 pnt. Toekomst Het Belgische amateurkoppel Ser- ruys/Peelman won het eerste onder van de zesdaagse van de toe komst. De Belgen verzamelden na felle jacht tien punten, waarmee zij het Nederlandse wereldkampioens pa ar Piet de Wit/Gert Bongers vier punten voorbleven. Ook de Duitsers Clausmeyer/Bautz slaagden in de zelfde ronde te blijven. Op de eerste avond werden al geduchte klappen uitgedeeld. Het Nederlandse sprin- terspaar Jan Jansen/Wim Koopman werd in de eerste drie kwartier op twaalf ronden gereden. Er deden zich op de openingsavond enkele val partijen voor, waarbij o.a. ook de wereldkampioen op de weg Graham Webb betrokken was. De schade bleef echter tot enkele schaafwon den beperkt. De uitslag van de eerste dag luidt: 1. Serruys/Peelman (Belg) 10 pnt., 2. De Wit/Bongers (Ned) 6. 3. Claus meyer/Bautz iW/Dld) 5. Op 1 ron de: 4 Michiels/Kopping (Belg Ned) 3. Op 2 ronden: 5. Nieuwkamp/ Stam (Ned) 5, 6. Pennings/Loeve- seyn (Ned) 1. Coach Kerkhoven over Mexico: Europa Cup II AC Milaan in kwartfinales AC Milaan heeft zioh gistermid dag geplaatst voor de kwartfinales voor het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De Ita liaanse bekerhouders speelden in Milaan voor 20.000 toeschouwers ge lijk (11) tegen het Hongaarse Va- sas Györ. De eerste wedstrijd ein- (2—2), maar dank zij de regel dat doelpunten, gescoord tn een uitwed strijd dubbel tellen, bereikte AC Mi laan de kwartfinales. Reeds eerder drongen tot de kwart finales van dit toernooi door Tor pedo Moskou, Cardiff City, Standard Luik, Hamburger SV en bekerhou der Bayern München. PLEUN STRIK NA4R PSV De besturen van Go Ahead en PSV zijn tot overeenstemming geko men over de transfer van de 23-jari ge voorhoedespeler Pleun Strik. Strik die vier jaar geleden van Feijenoord naar Go Ahead ging, zal zondag 17 december voor het eerst voor PSV mogen uitkomen. De 19-jarige Amerikaanse ten nisster Rosemary Casals heeft don derdag in Adelaide in twee sets (6-3 6-4) gewonnen van Margaret Courth- Smith. De Australische speelster, die bij de kampioenschappen van New South-Wales door de gloeiende zon verbrandingen had opgelopen, ha a nog duidelijk hinder van de talrijke injecties met anti-biotica, die zij de laatste dagen haid ADVERTENTIE OnTCTBI JJ&S PURE (BJ) die speciaal met soda helemaal behouden blijftl IMPORT: SCHAEFERS WORDEMANN N.V.. A'DAM Voor Peter Post kreeg de moeilijke dag van gisteren hij verbrak na een ruzie zijn partner schap met Fritz Pfenninger toch nog een lichtpuntvoor zijn overwinningen in het afgelopen wegseizoen ontving hij de Trofeo Caballero. Leo Horn ivas de prijs- uitreiker". De eerste na-oorlogse zesdaagse van Rotterdam krijgt gestalte. De organisatoren hebben gisteren bekendgemaakt dat het wielerevene- ment van 7 tot 13 februari wordt gehouden. Een wereldprimeur is daarbij dat de baan, die in september in Londen werd gebouwd en nu naar Rotterdam wordt overgebracht, in een circustent (van Bol tini) zal worden opgesteld. Deze tent, die ook plaatst zal bieden aan 5000 toeschouwers, zal geplaatst worden op een terrein in Rot terdam-Zuid in de onmiddellijke nabijheid van het eindstation van de metro, die, zoals bekend, op 9 februari door Prinses Beatrix offi cieel wordt geopend. De organisatoren moeten nog een rennersveld contracteren, maar hebben meegedeeld dat het „een zeer sterk veld" zal zijn, vooral omdat er in deze periode nergens anders wordt gefietst. Tijdens de zesdaagse zullen de amateurs ook hun „toekomstzesdaagse" rijden. „We hebben geen topsporters ge noeg om vlak voor de Olympische Spelen zenuwslopende selectiewed strijden te houden. Dat kan mis schien in Amerika waar het talent elkaar op de tenen trapt, maar niet in Nederland. Als we het deden, zouden we bij de Spelen in Mexico- stad een terugval riskeren". Op deze stelling heeft coach Rob Kerkhoven zijn Olympische voorbe reidingsprogramma voor het zwem men gebaseerd. Een t wee terpen- programma, waarbij de meest in aanmerking komende kandidaten in het vroege voorjaar tijdens een zes- weekse trip door West-Duitsland, Tsjecho-Slowakije. Rusand, Polen, Joego-Slavië en Frankrijk zo zwaar mogelijk worden belast. Geen uitverkiezing volgens afval- systeem dus meer. maar in de eer ste plaats stimulering van het aan wezige talent om het hoogst, moge lijke te bereiken. Met een maximale inschrijving van drie zwemmers of zwemsters per nummer is dat goed mogelijk. Voor de Nederlandse zwemwereld. waar Ada Kok de herinneringen aan de glorie van het Sender Van Breukelen-tijdperk levendig houdt, is het moeilijk te verwerken dat Olympische kanshebbers zich niet meer bij bosjes aandienen. Interna tionaal is de concurrentie echter te sterk geworden. Dat is een realiteit waar men niet onderuit kan. Natuur lijk kon men niet geheel af van de vanouds gebruikte selectie-metho- den: al was het alleen maar omdat Den Bosch heeft gisteravond de het Nederlands Olympisch Comité ijshockeywedstrijd tegen het Mo uiteindelijk over de uitzending be- Hawks met 50 gewonnen. 1 slist. Toon Hermans lost het start schot voor de Amsterdamse zes daagse. Onder het „startpistool", vaardig gehanteerd door de grin nikende top-cabaretier, onze stadgenoot Gerben Karstens. Maar de KNZB zou deze graag beperkt zien tot de twijfelgevallen. De kernploeg zag zij graag gefor meerd na het voor-seizoen dat ein digt met de zeslandenwedstrijd van half april in Zweden. De absolute topprestatie zou dan nog niet gele verd behoeven te zijn, maar er zou den wel redelijke uitziohten moeten bestaan op een goede verrichting in Mexico. Mocht zich daarna nieuw talent aandienen dan zouden de nationale kampioenschappen van be gin augustus als graadmeter kunnen dienen. Een niet geheel betrouwbare graadmeter omdat de „vaste" Olym- piade-gangers tegen die tijd over schakelen van conditde-'training oo zwemtraining en dus minder snel kunnen zijn dan onder normale om- Prijs Een ander probleem is de verhou ding studie/werk en de sport. Dou bleren is de vrijwel onontkoombare prijs die de studerende zwemmer (ster) zal moeten betalen voor Me xico. Verzwaarde training in de win ter ,een zesweekse trip in maart/ april, hernieuwde conditietraining in de voorzomer, het wedstrijdseizoen, een langdurig trainingskamp in het KNVB-centrum in Zeist en de zes weken van de Spelen zelf laten vrij wel geen andere oplossing toe. Van het. werkend deel van de zwemploeg worden zo mogelijk nog zwaardere offers geëist. De KNZB is niet in staat een kostwinnersvergoeding te betalen gedurende de langdurige rei zen die aan de Olympische uitzen ding vooraf gaan. Titelstrijd 71 /2 begint sensationeel in de Rodahal het toernooi begonnen om het Nederlands biljart- kampioenschap ereklasse ankerkader 71/2. Titelhouder Wijnen, de veelvoudige kampioenen Henk Scholte en Hans Vultink. alsmede de Brabantse caramboleur Lambert van Leur, waren de eerste winnaars op deze kille middag. Kil zowel in de betekenis van de temperatuur, als van de sfeer. De grote Rodahal is ongetwijfeld een prachtige accommo datie voor sporten als volleybal, zaalhandbal en dergelijke, maar voor een intiem spel als biljarten toch te immens. Tei immens In die eerste ronde won Wijnen tn vijf beurten van Sundquest, Scholte in zes van Van Nijnatten, Vultink in tien van Roodenburg en Van Leur in 17 van De Kletne. Maar zo volgens het boekje dat de eerste ronde was verlopen, zo vol verrassingen zat de tweede. Alle favorieten legden het loodje en zo is er na de eerste dag geen enkele speler meer zonder ver- li espunten. Voor de eerste verrassing in dit toernooi zorgde de Hagenaar Hans Sundquest. In een hard duel, waarin de kansen voortdurend wisselden, versloeg hij titelpretendent Vultink 18 beurten. De beslissing viel hier feite in de 14de beurt, toen Sunquest met een serie van 78 een voorsprong van ruim 40 caramboles kreeg: 268 222. In de slotfase kroop Vultink, die „PSV is ziek, maar de belangstelling voor de patiënt is enorm". Die opmerking is van Ben van Gelder, PSV's gekozen secretaris (hij zegt het met klemtoon óp en een glimlach na gekozen) Op 13 augustus begon het voetbal seizoen. Debutant Volendam ver overde in Eindhoven een punt op PSV, dat met onder anderen Pim Doesburg, Henk Schalks, Frits Soete- kouw, Bent Schmidt-Hansen en Ad Graaumans sterker uit de transfer periode leek te zijn gekomen. Dat ge lijke spel was de sensatie van de eer ste competitieronde. PSV bleef vier weken ongeslagen en haalde zes pun ten. Daarna volgden nog twaalf wed strijden, de oogst was vier punten: één overwinning (op Xerxes/DHC) en twee gelijke spelen (tegen Fortu- na '54 en DOS). Zondag speelt PSV weer tegen Volendam. PSV ls voor laatste. de achterstand op Volendam. toch ook geen echte hoogvlieger met een tiende plaats, bedraagt nu vijf punten. Ben van Gelder, trainer Ni cotic en Toon Brusselers, sinds een week of vijf mede belast met de tech nische leiding van Eindhoven's ere divisieclub, kennen de kwalen van de patiënt. Van Gelder: „Ik ben nu 28 jaar bi) PSV. ik heb nog nooit meegemaakt dat het een seizoen zó slecht is ge gaan. Op zichzelf is het een heel aparte ervaring om dat nu wel eens mee te maken. Abnormaal „Het aantal blessures", vertelt Van Gelder, „is abnormaal groot. In de eerste wedstrijd in dit seizoen, het vriendschappelijke duel met FCWV, verdween Leo de Ridder voor drie weken. Twee oefenduels met het Bel gische Beringen kostte drie spelers, Van de Dungen kreeg een scheur in een enkelband, Blatter brak een mid denvoetsbeentje en Senders moest uitvallen. Het was maar het begin. In twee periodes verdeeld ontbrak Peter Kemper zeven weken, Ole Sorensen kreeg hernia Ad Graaumans speelde alleen de eerste acht wedstrijden door een gebroken middenvoetsbeen tje. Schrijvers en Soetekouw moesten wedstrijden missen, Senders liep tegen DOS nog een licht gekneusde rib op. Hjj werd toch opgesteld voor de wedstrijd van afgelopen zondag tegen Feijenoord, PSV zat te krap in zijn valide spelers. Stanley Bish, sinds eind mei 16 jaar, wilde men niet belasten met de druk in het Rotterdamse stadion te moeten star ten. Onervaren „Stanley Bish", trainer Nicolic is aan het woord, „is nog erg jong en onervaren. Als wy hem vrijdags ver tellen, dat hij zondag tegen Feijen oord moet spelen, slaapt hij twee nachten niet. Wij willen hem rustig laten wennen aan het grote voetbal. „Tegen Feijenoord viel Senders uit, Bish completeerde de ploeg zoals hij al drie keer eerder in dit seizoen had gedaan. Nicolic: „Als Bish moet in vallen heeft hy zich van tevoren geen zorgen gemaakt, dan speelt hij fris van de lever". Zo fris begon Bish ook tegen Feijenoord toen Senders van het veld verdween. Maar het onge luk dat PSV achtervolgt, trof ook hem. Aan een botsing met Pieters Graafland hield Bish zowel een ge broken kuit- als scheenbeen over. Woensdagmiddag is Ben van Gelder hem een draagbaar tv-toestel gaan brengen in het Eindhovense binnen- ziekenhuis. Voor dit seizoen is Stan ley Bish vrijwel zeker afgeschreven. Daar staat tegenover dat Ad Graau mans deze week weer voorzichtig met de training is begonnen. Negentien PSV gebruikte tot nu toe negen tien spelers, een niet abnormaal hoog aantal over een geheel seizoen ge nomen tenminste. Bij andere clubs komen de blessures na elkaar, waar door de gaten te stoppen zijn. Er zijn echter zondagen geweest dat PSV het ene gat met het andere moest stop pen. Tenslotte is ook Jan van der Berg uit het tweede door een arm breuk uitgeschakeld en tobt Hans Brocx. centrale verdediger van de reserves nog steeds met een ont wrichte schouder. Tegen Sparta, toen de score tot de bijna pijnlijke cijfers 15 opliep PSV heeft zes keer met slechts 12 verloren stonden er spelers in het veld, die maax net koortsvrij waren. Er was echter nie mand anders. Domme pech voor PSV lijkt dus een aanvaardbare conclusie. Maar Ben van Gelder stelt: „Het is natuurlijk niet alleen domme pech, zoals de blessures ook niet alleen komen omdat er zo hard wordt ge voetbald. Het is een stokpaardje van mij, de KNVB heeft dit seizoen voor de eredivisie tot een complete degra datiestrijd gemaakt, nu er drie clubs uit moeten. Iedere wedstrijd is vech ten tegen de rode lijn, wie een streep je is opgeschoven. Ik ben er heilig vain overtuigd, dat tot aan het eind van het seizoen tien clubs in reëel de gradatiegevaar zullen zijn". Opval lend is, dat het in gevaar verkerende PSV tot nu toe ruim een kwart meer bezoekers heeft getrokken dan vorig jaar in de eerste helft van het seizoen en dat de inkomsten meer dan dertig procent hoger liggen dan in het na jaar van 1966. Iets doen In de nu lopende tweede transfer periode wil PSV nog iets doen. „Het is", vertelde Van Gelder, „een nood zaak, wy moeten vervangers hebben voor geblesseerde spelers". PSV ver keert in de gelukkige omstandigheid dat het aankopen doen kan. Philips geeft de club steun, niet alleen om de accommodatie in stand te houden, maar ook om het huishoudelijke be heer te vergemakkelijken. De zomer- transferperiode kostte enig geld, alls het weinig vergeleken by wat er alle maal is omgegaan. De grote fabriek uit Eindhoven geeft die steun niet al leen om reclame te krijgen, het is hulp voor actieve (35 elftallen) en passieve recreatie. Tenslotte bezoekt zes procent van de Eindhovenaren gemiddeld de wedstrijden van PSV. een percentage verhouding tussen bezoekers en inwoners van de stad dat alleen wordt overtroffen door Go Ahead in Deventer. eerste door de finish. Scholte ging in negen beurten ten onder tegen De Kleine, die voortref felijk van start ging met series van 44, 81 en 76 waartegen de Eindhove- naar slechts acht schamele punten wist te stellen. Maar Scholte is niet> zo vlug verslagen. Hij kwam terug met een reeks van 121. De Kleine hield de produktie echter gaande en hoewel hy aan het slot nogal onzeker werd, gelukte het Scholte toch niet meer zyn rivaal in te halen. Ondanks een voortreffelyke start van Roodenburg had Wynen toch lange tyd de beste vooruitzichten op een zege. Zo leidde hy op een gege ven ogenblik nog met 226 tegen 189 caramboles. Maar Roodenburg wist van geen wyken en haalde met series van 46, 37 en 26 de volle winst bin- Uitslagen 242 17 58 14.23 300 6 121 50.00 on 142 10 53 14.20 300 10 78 30.00 300 18 78 16.66 283 18 61 15.72 27.27 13.09 17.64 16.00 28.77 33.33 Scholte Van Nynatten Wynen Sundquest Roodenburg Vultink Roodenburg Wynen Scholte De Kleine Na de eerste dag is de stand: (resp. punt., h.i 1. Scholte 2 wynen 3 Van Nynatten 4. De Kleine 5 Vultink 6. Sundquest 7. Roodenburg 8. Van Leur 300 81 gem.) 37.26 26.04 25.05 20.84 20.82 16.47 16.37 15.85 Zwemwedstri j den in Gouda De kring Gouwe-Rynstreek orga niseert dinsdagavond (8 uur) zwem wedstrijden in het Goudse Spaar- dersbad. Deeze wedstrijdoen tellen niet mee voor de Leidse zwem com petitie. Het programma vermeldt vier nummers voor jongens en meisjes tot 12 jaar. een drietal voor de Jeugd onder de 16 Jaar, de dames nummers 100 meter rugslag en 100 meter schoolslag en voor de heren 100 meter vlinderslag en 100 meter vrye slag. De Russische lichtzwaargewicht Khorosjajev heeft woensdag in Kras nodar het wereldrecord drukken in zyn klasse verbeterd. In de strijd om de legertitels drukte Khorosjajev een gewicht van 165,500 kg. Het oude record, 165,0 kilogram stond sinds 2 juni op zyn naam.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6