F ractiev oorzitter s in hun kritiek mild s SLECHTS •1 DETAILS Ursula Andress in de 21ste eeuw DUIVELSDANS Toegezegde nota's bekorten discussie Hoofdpijn? AS PRO ASPRO' Zeven maal bnirley MacLame ftlJDAG 8 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD OM Leidse raad aan begroting begonnen Een voltallige Leidse raad, die, voorzover het de fractie leiders betreft, in het algemeen vrij mild was gestemd, zette athl, zich gisteravond aan de behandeling van de gemeentebegroting 8*4 voor het jaar 1968. Uiteraard bleven er vragen en wensen over, doch gezegd kan worden, dat voor vele facetten van het ge- mo* meentelijk beleid waardering werd opgebracht, zij 't met enkele S kritiek op detailpunten. ibeii i 2i De heer Van Akenfractlevoor- P0^ zitter van de grootste -partij ;r {PvdA), merkte zelfs op, dat hij zich, met het stadsbestuur, bij de ze behandeling in een prettiger x hconditie bevond dan vorig jaar. dal Waardering werd deze avond '°bo.c. uigesproken voor het onder- mjspakket, het werk van de ge- 1 meentelijke reinigingsdienstde inhoud van de bij de begroting ge voegde informatieve nota, het mmm,voorbereidend werk van het Col lege en de ambtenaren, de ge meentelijke voorlichtingsdienst veel lof had men voor de uitgave r*evan de gemeentekrant en het ge- jhchrift „ln Leiden 65 worden" *J\èn het sluiten van de rekening van het Openbaar Slachthuis. 18 - - li M. VAN AKEN grootste fractie prettige conditie In tegenstelling met voorgaande Jaren bleven enkele onderwerpen, die anders een vast agendapunt vormen, -buiten beschouwing. De toegezegde ieipiota's, t.w. over de nieuwe schouw- Let burg, de verkeersnota en (een twee- .de) industrienota lagen hieraan ten crtifgrondslag. Bovendien behoeft nu ook niet meer gesproken te worden over ^de bouw van een veemarkt-sporthal 'en van een sporthal aan de Boshui- ocefeerkade. De plannen verkeren in een ^vergevorderd stadium van uitvoering. Opheklerin; o Deze avond kwamen de zeven frac tievoorzitters aan het woord. De gWl)ieer Van Aken, die het eerst aan het t Iwoord kwam en vele onderwerpen n jjiet rusten voor zijn fractiegenoten, te yjvroeg de voorzitter om opheldering 30 tover enkele uitspraken, die deze on langs had gedaan tijdens een verga- dering van R.K. en Prot. Chr. werk- 10 'gevers. >lwj De burgemeester zou daar o.a. ge zegd hebben, dat er in Leiden teveel To*arbeiderswoningen zijn gebouwd. Voorts, dat Leiden moeilijk als cen- ir. jjtrumgemeente kan fungeren, dat Lei- den gebukt gaat onder de wei- in 'nig gunstige samenstelling van de p-bevolking en verder, dat Leiden een duidelijk gemis vertoont aan een bo venlaag van de bevolking, waaruit r: [Stuwende krachten kunnen worden gerecruteerd. Spreker zou daarover ^[gaarne eens gegevens ontvangen. De aanstelling van een economisch ad- in iviseur zag spreker liever vandaag gj^dan morgen een feit. De heer Van Aken was zeer ver- T^héugd over de rechtsbescherming e (beroepschriftencommissie) welke de Dfburgers thans in Leiden genieten. ADVERTENTIE GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant - Love - Anjer Desiree - Martinshof. Ook met briljant JUWELIER v d. WATER HKItiPI ZE. Haarlemmerstraat 181 zeer grote keuze Op het gra veren kunt U Wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten. Deze is uniek voor ons land. Het in spectie- apparaat van Bouw- en Wo ningtoezicht zag hij gaarne iets uit gebreid. De politie zou z.i. ook meer moeten toezien op de wantoestanden, welke zich soms bij het ophalen van grofvuil voordoen. De verwachtingen van zijn fractie zijn toegespitst op de komende ontwikkeling van de Me- renwijk. Zorg Ten aanzien van de psychiatrische inrichtingen vroeg spreker zich af of Leiden, die nog langer in eigen hand moet houden. Zouden wij de zorg niet overdragen aan hogere gezags organen? Onze zorg kunnen wij dan aan andere zaken besteden. Voorts vroeg spreker in welke wij ken in 1968 de straatverlichting wordt gemoderniseerd. Bezwaren ontwikkelde de heer Van Aken tegen de hoge kosten voor het onderhoud van de walmuren. Laten B. en W. in dit opzicht de raad een bestemmingsplan voor de binnenstad voorleggen, met daarin een voorstel tot het versmallen of overkluizen van bepaalde waterwegen. De heer Van Aken, die het betreur de, dat de gemeentelijke uitgave van „Aller Leyds" zo lang achterwege is gebleven, drong er tenslotte op aan, dat B. en W. zich positief opstellen voor een agglomeratieve discussie, waarbij de problemen niet in de lo cale sfeer worden getrokken. Weinig invloed De heer Lambermont (K.V.P.), die eveneens veel aan zijn fractiegeno ten overliet, was van oordeel, dat de raad te weinig invloed kan uitoefe nen bij het bepalen van urgente werken. Het scheppen van parkeerruimte rond de Haarlemmerstraat zag hy als een levensbehoefte. Bij bestrijding van de baldadigheid moeten zi. de onderwijs- en sportor ganisaties worden ingeschakeld. Bui ten de Kamer van Koophandel zal ook veel meer contact met de plaat selijke industrie dienen te worden ge zocht. Een urgente zaak is voorts de om- schakelijk van 127 volt. Voor velen gaat het transformatorprobleem knel len. Voor vele elektrische apparaten is thans een transformator noodza kelijk. Hoewel de heer Lambermont moest toegeven, dat de praktijk heeft uit gewezen, dat aan het houden van avondvergadering nog wel bezwaren kleven, is z.i. de tijd nog te kort ge weest om daarover nu reeds een uit spraak te doen. Wensen Nu het tekort op de begroting-1968 nog „slechts" f 496.000 bedraagt, ver wachtte de fractievoorzitter van de Prot. Chr., mevr. Geelkerken-Brusse, dat nu ook spoedig een goedkeuring van G.S. zal afkomen. In het afgelopen jaar is er, aldus spreekster, veel gebeurd, dat de leef baarheid van de stad heeft verhoogd. Helaas zijn wij met de sanering van de oude binnenstad „er zijn le lijke gaten" nog niet zover als wy wilden zijn. Met de reconstructie van het Stationsplein „liefst met een fontein" zullen wij haast moeten maken. Voorts bestaat er in Zuid- West dringend behoefte aan een ge zondheidscentrum. In nieuwe wijken, o.m. de Merenwjjk, zullen wij moeten zorgen voor recreatie-centra en een postkantoor. Mevr. Geelkerken, die nogmaals pleitte voor de bouw van meer eenge zinswoningen, was blij, dat het con tact met de industrie op gang is ge komen. De universitaire gemeen schap zal zich meer moeten gaan be moeien met het stedelijke leven, doch daarvoor moeten dan ook de gewens te aansluitingen worden gezocht. Achter de agglomeratie-gedachte schaart haar fractie zich van harte. Het resutlaat van de avondzittin gen wenste spreker dit jaar nog af te wachten. Valt dit ongunstig uit lange duur en twee vergaderingen in de twee weken dan bestaat altijd de mogelijkheid om weer naar mid dagvergaderingen terug te keren. Niet herhalen De fractievoorzitter van de V.VD., de heer Portheine, weidde allereerst uit over het begrip democratie, waar aan hij enkele politieke opmerkingen verbond, waarna hij inging op de on langs verhoogde gemeentelijke hef fingen en belastingen. Voodat de uitgaven van de begroting 1968 wa ren vastgesteld, bereikte de raad een voorstel om tot deze belastingverho ging over te gaan. Schoorvoetend is mijn fractie toen meegegaan „wij hadden er begrip voor, dat het College door de eisen G.S. in moeilijkheden was ge bracht" doch deze procedure is niet voor herhaling vatbaar. Gaarne zou mijn fractie, aldus spreker, naast de verzekering, dat het uitgavenpeil zeer kritisch is doorge licht, nadere detaillering van de di verse bestedingscategorieën, waar dit heeft plaatsgevonden, ontvangen. De heer Portheine was van mening, dat dB saimenwerkinig in agglomera- tieverband het aatste jaar sterk aan inhoud heeft gewonnen. Met klem drong spreker erop aan gedetailleerde mededelingen van het Industrieschap de Grote Polder te ontvangen. Teneinde in Leiden een gunstig in dustrieel klimaat te scheppen dienen z.i. niet alleen woningwetwoningen te worden gebouwd, doch ook voldoende andere bouwtypen. De industrie, zo is hem gebleken, heeft aan een geva rieerd type grote behoefte. De proef met de avondvergaderin gen is, volgens spreker, op een mis lukking uitgelopen. Moge wij de wijs heid vinden ook hiervoor in het ko mende jaar een oplossing te vinden. De heer Koppen (Noodraad) be groette de aanpak van de agglome ratieproblemen met vreugde. Hoewel er een grote vooruitgang op het terrein van de onderwijsvoorzienin gen valt te bespeuren, mag de aan dacht niet verslappen. Bezwaren ont wikkelde spreker tegen het ministe rieel besluit, waarbij het aan Leiden verboden wordt om over te gaan tot van enkele panden in de Lokhorststraat. Kan Leiden dit be sluit niet ongedaan maken? Waarom, wenste spreker te weten, is nog niet begonnen met de verbouwing van het voormalige pand van de firma IJdo aan de Hooglandse Kerkgracht? Het krediet voor deze verbouwing is reeds lang verstrekt. Het voornemen van B. en W. om autorijschoolhouders uit de binnen stad te weren, achtte de heer Koppen onjuist. Toekomstige autobezitters moeten juist wennen aan het drukke verkeer in de binnenstad. Terug naar Boerenpartij Tenslotte deelde de heer Koppen mee, dat onderhandelingen gaande zijn van een terugkeer van de Noodraad tot de Boerenpartij. On derhandelingen, waartegenover de Boerenpartij niet afwijzend staat. Mevr. Van der Blom-Vijlbrief (CP.N.), die als laatste fractievoor zitter deze avond aan het woord kwam, vroeg of de grens van de ver hogingen van heffingen en belastin gen nu was bereikt. Een hogere uit kering uit het Gemeentefonds is dringend gewenst. Het geld was daar voor h.i. te halen uit de verminde ring van de defensielasten en uit de winsten van de bedrijven. Voorts drong zij aan op meer coör dinatie tussen gemeentelijke bedrij ven, met name tussen de afdeling be stratingen en de S.L.F. De Willem de Zwijgerlaan is daar een slecht voor beeld van. Een pas aangelegde nieuwe strating, moest voor werkzaamheden van de S.L.F. weer opengebroken worden. Mevr. v. d. Blom pleitte ver der voor speeL en klimhekken voor de jeugd in de binnenstad, voor het geregelde tijden verversen van zand bakken (vooral in de zomermaanden) en voor het met juist inzicht te werk gaan bij het afbreken van woningen in te saneren gebieden. ADVERTENTIE Dank zij zijn wetenschap pelijke samenstelling bevat 'ASPRO' alles wat nodig is om u snel van uw pijn af te helpen. Doeltreffend en betrouwbaar. UeittoM* op Tegenzin De heer Frans nam dit jaar met grote tegenzin achter de katheder plaats om over de begroting 1968 te spreken. Reeds voor de openbare be handeling is immers de conceptbe groting meerdere malen gewijzigd, j Onder druk van G.S. zyn nieuwe be- i lastingmaatregelen ingevoerd. Waar blijft, adus spreker, op deze wijze de democratie. Wij moeten afwachten wanneer een begroting wordt goedgekeurd en 1 dan maar weer afwachten welke be lastingen omhoog moeten. Daarnaast hebben wij een grote lijst van niet goegekeurde raadsbesluiten. Het be leid van G.S. acht mijn fractie, al- dus spreker, ten enenmale ona vaardbaar. Onze partij, aldus maak te de heer Frans bekencLzal zich I hierover beraden, zo gaat het niet langer. Voorts wees hij erop, dat nieuwe wijken door de verkeersexplosie niet meer aan hun bestemming beant- j woorden. De heer Frans, die eveneens de avondzittingen in de discussie betrok, achtte de tijd nog niet rijp om daar- over nu reeds een oordeel te vorr Vooralsnog wenste zijn fractie door I te gaan met het houden van avond- C. KOPPEN terug naar Boerenpartij ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN Realistische „Het gaat over vrouwen" rw 1 Cl 1 i j" T film uil het J rosse St. rami TRIANON - Zeven korte film pjes. Zeven maal Shirley Mac- Laima Het lijkt en is wat veel van het goede. Want we hadden deze filmpjes van Vittorio de Si- ca niet nodig om overtuigd te ra ken van Shirley MacLaines grote acteervermogens. We wisten dat al uit vele van haar vroegere films, waarbij we b.v. denken aan „The appartment" of „Ir ma la douce" om er slechts en kele te noemen. Ook in deze filmpjes kan Shirley Maclaine weer al haar komische registers wijd opentrekken. Want of het nu gaat om de vrouw Maria Te resa, die wraak wil nemen op haar ontrouwe echtgenoot of om Marie, die in een goedkope ho telkamer met haar minnaar een einde aan het leven wil maken. Vittorio de Sica heeft de komi sche accenten zo'n nadruk ge geven, dat de trieste achtergron den nauwelijks serieus zijn te nemen. De Sica is daar kenne lijk ook niet op uit geweest. Hij heeft wat luchthartige filmische snapshots willen maken, die wei nig problemen opwerpen. Daar krijgt hij trouwens ook niet de gelegenheid voor, de filmpjes zijn te kort. Maar voor Shirley MacLaine bieden zij alle moge lijkheden om nog eens haar veel zijdigheid te tonen. Dat doet zij dan ook, wat voor ons de groot ste waarde van deze filmische reeks betekende. Voor het overige nemen we Vittorio de Sica's verzamelde werkjes maar voor wat ze zijn: een reeks avonturen van ver schillende vrouwen. Van wie de laatste ons het best beviel. Een gewoon bedeesd vrouwtje, dat denkt haar eerste avontuurtje te jeleven als een man haar op de roet volgt, maar niet weet dat haar barse en wantrouwige echt genoot die achtervolger op haar spoor heeft gezet. Het was ei- si S genlfjk de enige maal, dat er enige echte menselijkheid over kwam. Voor de rest was het al leen maar min of nieer komisch. Een van de zeven Shirley MacLaines LUXOR De beroemde te vens beruohte St. Pauli-wijk in Hamburg is het toneel waar de film „Vrouwen in het donker' van de jonge Duitse regisseur Günter Schlesinger zich afspeelt Het gegeven werd ontleend aan een schokkend relaas in een Hamburgs ochtendblad over de handelingen van een internatio nale bende van handelaren in verdovende middelen en haar misdaden, waarvan jonge vrou wen het slachtoffer werden. Margot Hildenbrand speelde op sympathieke wijze de rol van het zangeresje Margitta, voor wie het leven keihard was ge weest. Als zij in wanhoop de du bieuze nachtclub ontvlucht, wordt zij opgenomen door een schilder. Lifka Werner, die ge troffen wordt door haar natuur lijke charme. Alles schijnt beter te gaan tot dat zrj ontdekt wordt dooi' de „vriend", de louche playboy Eddi Lorenz (Tom R. Riedel), een gewetenloos indivi du, dat, om zijn grote baas ter wille te zijn, het te veel wetende meisje door vergif om het leven brengt. De film laat voorts zien hoe tal van andere meisjes, in han den van de bende gevallen, een maal aan een verdovend middel slaafs zijn geraakt, tot alles be reid zijn in de bordelen van St.- Pauli en hoe ddts oma in een tragedie eindigt. Het slot is een spannende jacht op smokkelaars die op geraffineerde wijze het verdovend middel uit Oostenrijk naar Hamburg transporteren. Ontmaskering volgt. „Vrouwen in het donker" is een realistische film uit Ham burgs rosse buurt, die aantoont hoevelen daa maar lichaam en ziel te gronde gaan door machi naties van lieden die voor niets terugdeinzen. STUDIO „Het tiende slachtoffer": een fantasie film, spelend in de 21ste eeuw. Wat voor een eeuw! Met het oorlogvoeren is het afgelopen. Daarvoor is echter een nieuw spel uit gevonden: dat van het ja gen en slachtoffers maken. Gereglementeerd. De com puter stelt vast wie de ja ger, wie het slachtoffer is. Geheim agent in Casablanea LIDO Films over geheime agenten schieten als paddestoe len uit de grond. In feite zijn ze allemaal hetzelfde; overdre ven. mooie vrouwen en veel spanning. Dat is dan ook het geval met de Spaans-Italiaanse coprodutotie „Geheim agent in Casablanea", waarin Lang Jef fries als C.I-A.-agent Brian Ker- vin een duister zaakje moet op knappen. Het gaat in dit geval dan over een geheim dossier, dat door Rusland, Amerika, Duitsland en China wordt ge zocht in de Marokkaanse haven stad. Het dossier ontsluit het Nazi-verleden van een belangrij ke politicus. Met veel bravoure komt Ker- vin in levensgevaarlijke gevech ten elke keer als de overwin naar uit de bus. Hij doet het dan ook op een manier zoals we die van een „superman" ge wend zijn. Vanzelfsprekend trekt hfj veel aandacht, in het bijzonder van enkele mooie wouwen. Bij hen is een dubbelspionne die hem bijna de dood injaagt, maar slim als Kervin is weet hij zich ook uit deze benarde positie te bevrijden. Bij wie het dossier uiteindelijk belandt? Daarvoor moet men naar het theater aan de Steenstraat gaan. Op deze wijze kan de mensheid agressieve ge voelens „anders dan an ders" uitleven. Zo volgt in deze film, met Ursula Andress en Marcello Mastroiana in de hoofdrollen, moord op moord. Wel wat ver warrend, maar het is een vreemde eeuw, waar we eerst even aan moeten wennen Zoals gezegd: de computer wijst de slachtoffers aan en Ursula Andress doodt zonder mededo gen. Mededogen is er in deze keiharde film dan ook allerminst bij totdat de „ware liefde" in het spel komt en de gang van zaken ook weer „anders dan an ders" verloopt. Het wordt dan de grote vraag wie, wie zal doden en of er nog wel gedood moet wor den. Elio Petri heeft dit alles geregisseerd met het camera oog van de futuroloog, die ver in de toekomst pleegt te kijken. Hij heeft er dus de nieuwste snufjes bijgehaald. En Ursula Andress is wel de vrouw, die door haar fascine rende schoonheid aan het boei ende verloop van deze film nog een extra-boeiende dimensie kan toevoegen. Wie van liefde, sex en moo'rd houdt, komt per slot van rekening niets tekort CAMERA „De Duivels- dans" of zoals de oorspronke lijke tliltel luidt: „Danza Mara- bra" draait deze week in het Camera Theater aan de Hoge Woerd. Het is een film gemaakt naar een verhaal van één van de grootste schrijvers van grie zelverhalen die ooit leefde Ed gar Allan Poe. Poe introduceert zijn gebeuren zelf bij ons, zoals in vele van zijn geschiedenis sen begeleidt hij ztfn thema en observeert de hoofdpersoon. Zo ook in de film Danza Maca- bra" waarin een journalist na ?en gesprek (bedoeld als inter view) met Poe en de eigenaar van een .spookkasteel" een weddenschap aanneemt om een nacht op dat kasteel door te brengen. Poe's bedoeling is een voudig: de ongelovige (journa list) zal op het kasteel vreem de dingen waarnemen, die hy niet kan verklaren; de toeschou wer zal overtuigd worden van zijn ongeluk en het gelijk van Poe en degenen die in de grie zelwereld geloven. Niet dat Edgar Allen Poe ooit in geesten geloofde. In tegendeel Poe's verschijnen in zijn verha len berust niet op het feit dat hij ons zijn boodschap wil dui delijk maken; het is een kwestie van techniek. Door de ik-vorm waarmee het gegeven ons wordt gepresenteerd krijgt het meer realiteit waardoor de irrealiteit van het gebeuren sneller aan ons voorbijgaat. De regisseur van de film .Danza Macabra". Anthony Dawson heeft deze pri mitieve maar doeltreffende me thode om het griezelthema over te brengen klakkeloos overgeno men. Dawson gaat zelfs nog verder; hy vergemakkelijkt ook de vereenzelviging van de toe schouwer met de hoofdpersoon Forster. Niets lijkt dan ook in de weg te staan een uurtje lek ker te griezelen. Jammer genoeg zit dat er ech ter niet in. Regisseur Dawson die zo begrijpend was door de Dorspronkelyke vorm van Poe's verhaal niet af te breken schiet te kort waar zijn kwaliteiten als regisseur zouden moeten begin nen, nameli/k in de sfeerteke ning. Het is bepaald lachwek kend om Allan Forster (de jour nalist) in bepaalde scènes aan het werk te zien, de zaal liet zich wat dat betreft dan ook een paar maal gaan. Toch zijn er in „Danza Maca bra", zij het sporadisch, enkele mooie beelden waarin we Poe kunnen ontdekken. Wie voor de ze beelden „Danza Macabra" wil zien geven we nog even ln het heel kort het verhaal. Na zijn weddenschap met Poe en de kasteelheer vertrekt Forster naar het kasteel. Daar ontmoet by Elizabeth de zuster van de kasteelheer. Zij worden verliefd op elkaar en hebben elkaar lief. Forster weet niet dat zij een geest is. De moeilijkheden begin nen echter pas goed als 's nachts (de nacht van 2 no vember Allerzielen) de geesten de laatste vijf minuten van hun dood beleven. Forster wordt het tenslotte duidelijk dat alle gees ten behalve Elizabeth het op zijn bloed gemunt hebben, dat zij nodig hebben om voïgend jaar met Allerzielen weer te kunnen leven. Met de hulp van Elizabeth lukt het hem bij na aan hun greep te ontkomen. Zyn noodlot ontvlucht Forster echter niet. Van de acteurs vermelden we hier Barbara Steele, die een prachtige trillende en geestach tige Elizabeth speelt en Marga ret Bosham die staat voor een afgunstige sterke Julia. „Agent X 77" REX Agent X 77 staat zyn mannetje in alle opzichten. Als super geheim agent is het dan ook niet vreemd, dat hij zeer be dreven is in de kunst van het schieten, het judo en het verlei den van mooie jonge vrouwen. Dit alles wordt met de nodige spanning en op nog wel enigs zins acceptabele wijze getoond in de film Agent X 77" („Op dracht moord"). Vermomd als luohtvaartin- specteur komt onze agent op het spoor van een misdadige bende, die het te doen Is om de formu le van een revolutionaire brand stof. De bende, waarvan het hoofdkwartier in een ziekenhuis is gevestigd, krijgt het niet ge makkelijk. De uitvinder van de super brandstof werkt niet mee en ook agent X 77 is niet voor een kleintje vervaard. Bij zijn speurwerk wordt de laatste bij gestaan door de mooie verpleeg ster Mania. Zij blijkt hem erg behulpzaam te kunnen zyn en niet alleen op het gebied van de liefde. Veel last ondervindt X 77 van het zeer gevaarlijke bende lid Dimibri, die niet voor een moord terugschrikt. De strijd is hevig, maar wordt uiteindelijk in het voordeel van onze gehei me agent beslist.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3