LEIDSCH DAGBLAD LIMBURG ONDER SNEEUW de fiets die vanzelf gaat Postbode moet teveel lopen GRIEKSE MINISTER ONTKENT AANBOD VAN NEDERLAND Man met nieuw hart sprak voor de radio JAMIN Weer behoudt voorlopig zijn winters aanzien Talrijke botsingen mÊm= WESTDUITSE MINISTER EEN NAZI? o> r Amaryllis alles ft Vlieland euwo -«Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 8 DECEMBER 1967 No. 31453 pirecteur: E. A. E. van Dlshoeck 'dredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetalingflosse nummers ƒ0,25 Witte Singel l, LeldeD Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Het ziet ernaar uit, dat we voorlopig nog niet zullen worden rerlost van het winterse aanzien, dat het weer de laatste dagen heeft gekregen. Integendeel, onze weerkundige medewerker [iet de koude narigheid van nu als een aanloop voor een periode net toenemende vorst. Het winterse beeld van dit ogenblik hebben we te wijten aan sneeuwbuien, die in koude poollucht van de Noordzee worden tangevoerd. In de omgeving hebben we nog slechts te maken bet korte, hoewel soms hevige sneeuwbuien, maar in een groot keel van Zuid-Limburg ligt er zo'n vijftien tot twintig centi meter sneeuw. Vrijwel overal in Nederland had het verkeer bi steravond hinder van de weersomstandigheden en de gladde wegen. ernstig gestagneerd. Grote verkeers- hinder werd ook ondervonden op de ryksweg tussen Maastricht en Beek, doordat de rijbanen van de Kruisberg spekglad waren. Vele wagens kwa men slippend langs de rijbanen te- Kouder Het eerste slachtoffer viel gister- yond omstreeks zeven uur op de annerdenseweg in het gehucht oornenburg, gemeente Bemmel, ten een personenauto door de glad- eid slipte en frontaal in botsing wam met een vrachtauto. De 28-ja- ge bestuurster van de personenauto, evrouw W. H. M. Hermsen-Rensen |t Doornenburg overleed ter plaatse. De ergste moeilijkheden had het trkeer in Zuid-Limburg, waar echts stapvoets kon worden gereden k zich dus ernstige vertragingen Itordeden. Desondanks hadden er btsingen aan de lopende band plaats, p de autoweg tussen Neerbeek en jpaubeek waren niet minder dan 23 lito's bij een kettingbotsing betrok- pn. Doordat hierbij ook zware jachtwagens dwars over de weg wamen te staan werd het verkeer ADVERTENTIE ADVERTENTIE Kerst-etalages en bijzondere vermelding ver- lienen de Kerst-etalages bij de n V. Kledingmagazijnen Verhulst, ïreestraat t\o stadhuis, Leiden, ye enige aanmerking die wij op leze etalages hebben is dat hierin jiet de aantrekkelijke winteraan- \ieding in kostuums en winter- jassen tot zijn volle recht komt. de zaak ontdekten wij n.l. win- \erjassen van f 55,-, f85,-, f 105,- \n f135,- en kostuums van f 125-, [155,- en f195,-. peide in kwaliteiten die normaal \uldens duurder moeten zijn. pen aanbieding die wij nog aan trekkelijker vinden dan de Kerst- \talages. Vandaar onze aanmerking op deze WEERBERICHT MATIGE VORST De Bilt verwacht van heden- tot porgenavond: Opklaringen, maar patselijk ook enkele sneeuwbuien, wakke tot matige wind in hoofdzaak oordelijk. In het binnenland in de •acht en ochtend lichte en plaatselijk patige vorst, morgen overdag tem- [eraturen oplopend tot om het vries- |lnt. (Opgemaakt om 11.45 uur). 9 DECEMBER 8on op: 8.35 uur; onder: 16.29 uur. £aan op: 13.40 .uur; onder: 0.17 uur. poogwater te Katwijk te 9.14 en 21.47 lur, laagwater te 4.46 en 17.12 uur 8 Dit oummet bestaat alt 22 pagina'* Gelukkig zal de koude noordwester storm langs onze kust langzaam iets afnemen. Voorlopig bereikt ons de aangevoerde lucht nog via de Noord zee. Zolang dat gebeurt is er niet meer dan één tot drie graden vorst in de nacht te verwachten. Enige stij ging van de luchtdruk boven Scan dinavië kan de wind echter later iets meer naar het noordoosten doen draaien. En dan wordt er wel wat koudere lucht via Denemarken aan gevoerd, waar het vanmorgen plaat selijk al acht graden vroor. Het is dan ook waarschijnlijk, dat we aan hét begin van een periode met toe nemende vorst staan. Dit te meer, omdat de depressies naar zuidwest- Europa uitwijken en de aanvoer van koude lucht niet kunnen wijzigen. Ook elders Ook ln Groot-Brittannië en Zwit serland heeft de winter haar intrede gedaan. Groot-Brittannië wordt ge teisterd door een koudegolf waarvan volgens de meteorologen het einde nog niet in zicht is. In Schotland is het autoverkeer door sneeuwmassa's lamgelegd en vele schepen hebben in verband met een zware storm de ha vens opgezocht. In totaal zijn de we gen in 43 Engelse graafschappen door Ijzel en sneeuw vrijwel onbegaan baar. In Londen is de temperatuur gedaald tot even boven het nulpunt. Veertien bergpassen in Zwitserland zijn voor het verkeer gesloten nadat gisteren voor het eerst sneeuw was gevallen. De Sint Bernhard- en de Sint Gothard-pas zijn onbegaanbaar geworden. ln het Congresgebouw in Den Haag loerden gisteren de inzen dingen voor de nieuwe World Press Photo 1967, die 16 december wordt geopend, door de pers be keken. De Nederlandse fotograaf Gerard Klijn fotografeerde dit kindje in India en noemde de foto: „Anderhalf jaar oud, ander half jaar honger". POLITIEKE GEVANGENEN De Griekse minister voor de Staatsveiligheid, Totomis, heeft gisteren tegenover buitenlandse persvertegenwoordigers ver klaard, dat tot dusver geen enkel land officieel heeft aangebo den politieke gevangenen uit Griekenland op te nemen. De minister zei dit naar aanleiding van vragen over de houding van Nederland in deze kwestie. ,7 december 1967" zag Maastricht er zo uit. Verborgen onder een flink pak sneeuw. De „man met het nieuwe hart" heeft vanuit zijn ziekenkamer heel kort voor de radio gesproken en ver klaard, dat hij zich uitstekend voelt. Het radio-interview werd afgenomen via een gesteriliseerde microfoon om kans op infectie uit te sluiten. Op de vraag hoe hij het vond een beroemd man te zijn antwoordde Wasjkansky: „Ik ben niet beroemd, de dokter is beroemd, de man met de gouden han den". Wasjkansky heeft gisteren bezoek van zijn echtgenote gekregen, het eerste bezoek sinds zijn operatie. Zijn toestand blijft vooruit gaan, maar de kritieke fase staat nog voor de deur. In de komende dagen zou kunnen blijken, dat zijn lichaam het „vreem de" hart alsnog afstoot. Dat kan ook in een veel later stadium nog gebeu ren, maar het grootste risico bestaat in het komende weekeinde. Maatregelen op komst Bewoners van flatgebouwen en van op een afstand van de weg gelegen woningen moeten er rekening mee houden dat de P.T.T. hun post binnen afzienbare tijd niet meer tot aan de deur zal brengen. In de loop van volgend jaar verwacht de P.T.T. een wetsontwerp van de minister van Verkeer en Waterstaat, dat haar, na goedkeuring van de Tweede Kamer, in staat zal stellen maatregelen In deze zin te nemen. Dit is gisteravond in Amsterdam meegedeeld door de hoofdinspecteur B. T. Harmsen van de P.T.T. De postbestelling is, volgens P.T.T. op het ogenblik te arbeidsintensief. De tijd, die de besteller in villawijken en het platteland besteedt aan het af lopen van toegangswegen naar boer derijen, oprijlanen en het opendoen van hekjes en doorlopen van voor- tuintjes ls te groot. Ook kost het huis aan huis bestellen in flatge bouwen teveel tijd. Alle flatgebouwen moeten zijn voorzien van brievenbus sen bij de ingang. De bewoners van een eind van de weg afgelegen wo ningen zullen aan de weg een brie venbus moeten plaatsen. Ook op andere punten zal de P.T.T. een beroep gaan doen op hen, die van haar diensten gebruik ma ken. De mechanisatie van de post- behandeling maakt beperking van het formaat en de aard van de ver pakking noodzakelijk. Ook zullen be paalde voorwaarden gesteld moeten worden ten aanzien van de adresse ring. Hierbij wordt gedacht aan het vermelden van bepaalde nummers, die automatisch lezen van adressen vergemakkelij ken. Deze maatregelen zijn, aldus de heer Harmsen nodig om een nood zakelijke verbetering van de inter ne organisatie van de P.T.T. nodig te maken. Zij zullen gepaard gaan met een meer aan de behoefte van de gebruikers aangepast dienstbe toon, zoals de openstelling van post kantoren op vrijdagavonden, die sinds 1 december op 220 plaatsen een feit is. (Zoals gemeld ook in Leiden) Premier de Jong heeft vorige week woensdag in de Eerste Ka mer meegedeeld, dat de Nederland se ambassadeur in Athene opdracht had gekregen, de Griekse autoritei ten te benaderen over de mogelijk heid van het aanbieden van asiel aan politieke gevangenen. De minis ter-president voegde hieraan toe, dat reeds contact was opgenomen met het internationale Rode Kruis Geen verzoek Minister Totomis zei niets te we ten van verzoeken van politieke ge vangenen om Griekenland te mogen verlaten. Hij schatte het aantal ge deporteerden op de eilanden Leros en Jaros op circa 2.600. Bijna al de ze mensen, die in april of mei van dit jaar tijdens de militaire staats greep van 21 april werden opgepakt, zullen volgens uitspraken v.d. „veilig- heidscomités" een jaar worden vast gehouden. Dit gold ook voor de 22 politici overwegend afgevaardig den van de Centrumpartij die op het eiland Syros gevangen zitten. Theodorakis De bewindsman deelde mee dat de linkse politicus en componist Theo dorakis zich nog in een gevangenis hospitaal bevindt, maar dat het hem Een door Joodse immigranten in New York uitgegeven weekblad, „Der Aufbau", heeft de Westduitse minister van Economische Zaken, Karl SchUler SPD, van een nazi verleden beschuldigd. In het jongste nummer schrijft de hoofdredacteur Hans Steinitz, dat Schiller in 1939 door zijn toenmali ge chef menselijk en politiek be trouwbaar werd verklaard en dat hij in 1944 tot buitengewoon hoog leraar aan de universiteit van Ros tock werd benoemd. Dit bleek uit de documenten die in het bezit van het blad zijn en die dan wel ken nelijk uit Oost-Duitsland afkomstig waren, maar „onweerlegbaar" schenen. Steinitz verklaarde ln zijn artikel dat zijn blad al maanden geleden uit Duitsland had vernomen dat Schiller bij de SA was geweest (sinds juni 1933), sinds 1937 deel had uitgemaakt van de nationaal socialistische partij, verder lid was geweest van de nazistische docen- tenbond en een „van hoogste zijde welwillend-vriendelijk bejegende hoogleraar en econoom" was. ADVERTENTIE de nieuwste van Kaptein Com de Cady bekijken bij: GEBR. HEISMAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden goed gaat. Binnenkort zal hij voor de rechter worden gebracht als de man, die beschouwd wordt als oprichter van de verzetsorgani satie het „Vaderlandse Pront," waarvan al een aantal leden is be recht. Den Haag Nederland heeft inderdaad niet offi cieel aangeboden de Griekse poli tieke gevangenen asiel te verlenen. De Nederlandse ambassadeur in Athene heeft echter wel de Griekse regering benaderd over de moge lijkheid dit te doen. Hetzelfde is ge daan via het internationale Rode Kruis in Genève. Tot dusver is van geen van beide kanten antwoord ontvangen. Van het antwoord zal afhangen of Den Haag, zo mogelijk samen met andere landen, ln actie kan komen. Met deze toelichting reageerde vanochtend een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Den Haag op de verklaring van Totomis. ADVERTENTIE Een fijn parfum een goede eau de cologne drogisterij -parfumerie VRIJENHOEK Leiden Oegstgeest MARCEL ROCHAS CARVEN LANVIN ADVERTENTIE met sierpot en aarde in leuke geschenkverpakking 6,90 Nu zijn er nog volop bloembollen voor uw tuin en.voor leuke prijsjes 50 grote CROCUSSEN2,95 25 mooie stevige TULPEN3,95 25 HYACINTHEN 3,95 25 NARCISSEN - 2,45 Nieuwe Rijn W Tfn 206M (01110) ADVERTENTIE Woensdagavond l.l. is door Dr. H. Kern, hoogleeraar te Leiden, eene hoogstbelang- rijke voordracht gehouden in het Koninklijk Instituut voor de taal-, land- en volkenkun de van Nederlandsch Indië. Op de Nederlandschen Rijnspoorweg zijn gedurende den winter ook de 2de klasse rijtuigen van warme water stoven voorzien. AdvertentieBur gem. en Weth. van Ley den doen we ten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van een leeraar voor de na tuurlijke historie, aan de gem instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs, op een jaarwedde van f 600. Burgem. en Weth. voornoemd v. d. Brandeler, Burgemees ter, v. Puttkammer, Secreta ris.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1