World Press Photo '67 Les voor dieven: „Stee! nooit schilderij en" Beroemd „klassiek" beeldje is vervalst MER INZENDINGEN DAN OOIT jeiiing 16 december SPORTIEF kunst De Zen in een fles Investeringslijst voor Katwijk raakt ze niet kwijt Je Dit blijkt na een 6-jarig onderzoek "^fcjAG 8 DECEMBER 1907 LEIDSCH DAGBLAD 3300 inzendingen uit 50 landen voor de over twee weken inen World Press Photo tentoonstelling te Den Haag, een record, bewijst deze manifestatie opnieuw haar aan- ngskracht voor persfotografen uit de gehele wereld. On- de toenemende belangstelling van publiek en fotografen voorzitter van het stichtingsbestuur van World Press de heer P. van Breukelen, niet helemaal tevreden. Van ;elen vreest dat het wedstrijdelement, waar nu de nadruk t, het niveau van de inzendingen wel eens zou kunnen en. voorkomen dat de fotogra- en hun meest sensationele ilijven inzenden om zo een maken op de prijs en de e getuigen van hun vakman huis te houden, hoopt de g volgend jaar in het con- )uw maast de beste foto fotograaf van het jaar heiden. Van Breukelen, be- World Press zoals hij geeft het volgende voor- 'eem nu die brandende mon- laigon. Zonder iets af tewil- aan het vakmanschap van die deze opnamen had ook een ander kunnen 'als hij maar ter plaatse was I. Deze foto was wat dat be et onderwerp altijd prijswin- j ongeacht het vakmanschap fotograaf". iolgend jaar zal de beste foto. rorden gekozen door een keus ten uit de zes foto's die zij I inzenden van de verschil- jonderwerpen die door een in fotovakmensen zullen wor- ioordeeld. Daarmee wordt de treffer zoveel mogelijk uitge- jd en heeft ook de fotograaf i in gebieden komt waar de pende foto's meestal van- pmen (oorlogen, rampen etc.) jr de 3300 inzendingen van dit jn er slechts 150 in kleur. Het ten van kleuropnamen is jeds een (te) dure aangelegen- te World Press Photo organi- beschouwen het kleurige p een tentoonstelling nog van jperimentel karakter in ver liet het zoeken naar een me de afdrukken langer houd1- i kunnen maken en de juiste [lichting te vinden. de top van de inzendingen pngeland, gevolgd door Ame- raitsland, Rusland en Polen, al staat natuurlijk de strijd fnam, de oorlog in het Mid- Isten. Kongo en de Vietnam- ïtraties die over de gehele we. jn gehouden. Bij de foto's uit ADVERTENTIE Vietnam ook weer een inzending van de tweemalige hoofdprjjswin- naar Sawada uit Japan. Ook de Nederlandse fotografen j kans bestaat dat de foto's ook ten- In het Congresgebouw in Den Haag werden gisteren de inzen dingen voor World Press Photo 1967 behelzen. De Nederlandse fo tograaf D. de Boer maakte deze geestige foto: „Glaasje op, laat je rijden". haar intrek in het Congresgebouw waar de minister van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk de tentoonstelling op 16 december zal openen. Omgezien is de tentoonstelling nu reeds verhuurd aan 12 steden in Ne derland, aan Brussel, terwijl onder handelingen worden gevoerd over andere steden ln het buitenland. De hebben, aldus Van Breukelen, ver heugend veel ingezonden, en be langrijker, van een kwaliteit die kan wedijveren met de top van de in zendingen. „Technisch gezien staan we vooraan, maar het komt helaas j veej voor prijzen die uitgereikt toon worden gesteld in landen uit Oost-Europa. Wat betreft de uit te reiken prij zen bestaat er geen enkel probleem. irDe aanbiedingen zijn overstelpend, niet heemaal uit de verf bij gebrek aan onderwerpen in ons land", zegt Van Breukelen met ietwat spijt in zijn stem. Naar Congres gebouw Na jarenlang onderdak te hebben gevonden in het Haagse Gemeente museum neemt de organisatie nu ADVERTENTIE aan zee MENU VAN f8,50 TOT f22,50 wordt U gaarne ter inzage toegezonden. Hotel café restaurant kunnen worden. Met succes hebben wij dan ook voorgesteld implaats van prijzen beschikbaar te stellen, bij te dragen in de kosten van de organisatie, een verzoek waar geluk kig vele bedrijven gehoor aan heb ben gegeven. In Nederland doen in dustrie, rijks- en gemeente-overheid alles voor ons, maar de belangstel ling van de Nederlandse pers is te leurstellend". Redactioneel gezien de Nederlandse dag- en Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte. Overdekte en onoverdekte terrassen. Het gehele jaar geopend. Ad v entsconeert Voorschoten Het departement van 't Nut, afde ling Voorschoten houdt zondagavond in de Moeder Godskerk (Boschgeest) een adventsconcert. Het Voorschotens Kamerorkest o.l.v. Henk Briër geeft in samenwerking met het Schotens Kamerkoor uit België o.l.v. Jan van der Linden een uitvoering met wer ken van Handel, Bach, Corelli en Charpentier. weekbladen ruime aandacht aan de tentoonstelling maar andere bijdra gen komen er niet veel. Van Breu kelen geeft de volgende voorbeelden: „Twee Duitse weekbladen schenken ons ieder jaar f5000.om uit de kosten te komen,. De Geïllustreerde Pers in Amsterdam schenkt een zelfde bedrag. Teleurstellend is ech ter de bijdrage van de Nederlandse Dagbladpers waarvan wij slechts f1800 ontvangen". Geen ,gruwelplaten' „Veel is er gezegd over de jury. Zij zou „gruwelplaten" kiezen of een politiek oordeel uitspreken. De heer Van Breukelen verzet zich hevig te gen dergelijke uitlatingen. „Ik ont veins mij niet dat een Amerikaans of Russisch jurylid een bepaalde politieke achtergrond heeft maar in de totaaljury is dit van geen en kele invloed omdat deze gevoelens worden weggewerkt door hun vak manschap waardoor een foto alleen op journalistieke en technische kwa liteiten wordt beoordeeld". De heer Van Breukelen zou met zijn bestuur een jury, die een politiek oordeel uit sprak meteen vervangen maar tot op heden, na elf jaar World Press Photo bestaat daartoe nog steeds geen enkele aanleiding. Teach-in over toneelsituatie Zaterdag 16 december a.s. zal de Theaterclub Den Haag, Haagse af deling van het Ned. Toneelverbond, een openbare teach-ïn houden over de Haagse toneelsituatie. De teach-in zal plaatshebben in DiUgeniia en zal staan onder voor zitterschap van mr. M. Vrolijk. Ver wacht wordt, dat talrijke prominen ten uit de kringen van de theater gezelschappen. schouwburgen, pers en overheden zich hier zullen doen horen. Verscheidene persoonlijkhe den hebben reeds een toezegging in deze richting gedaan. De teach-in zal omstreeks elf uur beginnen, na afloop van de voor stelling van de Haagse Comedie ln de Koninklijke Schouwburg. De teach-in zal de afsluiting be tekenen van de manifestatie modern toneel voor jonge mensen „Toneel - nu", die op 15 en 16 december door het Ned. Toneelverbond en de jeugd- seobie van de N.A.T.U. in Den Haag wordt gehouden ADVERTENTTE De Kuyper is er in een fles te vangen. Bessen De Kuyper, gemaakt van zonrijpe bessen. En let wel: Bes sen de Kuyper nog steeds in de hele liter-fles. Bij dinsdag gemeentebegroting, woensdag door de Kat- wyksc gemeenteraad zal worden be handeld, hebben burgemeester en wethouders de raad tevens een in vesteringslijst voorgelegd, die in to taal 67 objecten omvat. De lijst geeft, door de spreiding over jaren, al een zekere prioriteit op wat lan gere termijn aan. Uiteraard was het onvermijdelijk, dat een belangrijk deel van de in vesteringen reeds voor 1968 wordt verwacht. Een groot deel daarvan moet zonder meer als onvermijde lijk worden beschouwd en zou uit dien hoofde en bloc een prioriteit 1 toegekend1 moeten krijgen. Het be treft hier bijv. de investeringen ten behoeve van nutsbedrijven en die voor het bouwrijp maken van gron den. By het te voeren financieringsbe leid zal dan nader worden overwo gen in welke gevallen ter bevorde ring van de gewenste voortgang der werken een beroep op de aanwezige of te scheppen financieringsruimte zal worden gedaan, dan wel de fi nanciering met behulp van samen te trekken vaste leningsgelden zal moeten plaats vinden. Voor zover er een vrijheid van keuze mogelijk is, stellen B. en W. zich de volgende rangorde der voor naamste prioriteiten voor: 1. sane ring (1968 f900.000, 1969: f650.000), 2. bouw tweede systeemschool Hoor- nespolder, 3. restauratie korenmo len „De Gerechtigheid," 4. defini tieve aanleg sportvelden Hoornes- polder (1968: f 100.000). 5. aanleg riolering Sportlaan (1968: f 120.000), 6. gebouw vleeskeuringsdienst (1968: f 250.000), 7. bouw derde systeem- school in de Hoornespolder (1968/ 1969: f 756.000), 8. bouw sporthal (1969: f 600.000, 1970 of later f 400.000), 9. aanleg openluchtbad (1968/1969: f 500.000, 1969: f 500.000). 10. bouw cultureel centrum (1970 of later: f 1.500.000). 11. aanleg van een voetpad door de zuidduinen naar het recreatiegebied „De Pan van (1968/1969: f120.000). De Noorse kerstboom, die Am sterdam elk jaar krijgt aangebo den, brandt sinds gisteren voor het paleis op de Dam. De eerste sneeuw gaf er nog een extra kerst tintje aan. voor rechtbank (Van onze correspondent) „Begin nooit aan diefstal van schilderijen. Als ze veel waarde hebben, zijn ze zo bekend dat niemand ze durft te kopen. En als ze niks waard zijn raak je ze ook niet kwijt". Deze wijze les voor beginners en gevorderden in de misdaad gaf de Haagse strafpleiter mr. J. A. Schuering gistermiddag ten beste ter zit ting van de Haagse rechtbank. Een verdachte knikte instem mend. De penoze op de stampvolle publieke tribune luisterde stil toe. Vier jeugdige Hagenaars stonden 1 augustus sloeg twee geroutineerde gisteren terecht in verband met de diefstal van twee kostbare schilde rijen uit de étalage van de „Galerie des arts" aan het Noordeinde in Den Haag. In de nacht van 31 juli op Een beroemd bronzen beeldje van een paard, dat in de mees te naslagwerken wordt vermeld of afgebeeld als een klassiek voorbeeld in zijn soort, de beeldhouwkunst van de oude Grie ken, blijkt een vervalsing te zijn, die ongeveer 50 jaar geleden is gemaakt. Tot deze conclusie is de onderdirecteur van het Newyorkse Metropolitan-Museum, Joseph Veach Noble, na een langdurig onderzoek gekomen, zo meldt de „New York Times". Noble deed zijn onthulling in het museum voor een studiegroep over kunstvervalsingen. Noble noemde het beeld, dat ln 1923 door het museum werd aange kocht, „een van de belangrijkste ver valsingen van klassieke kunst, die ooit zijn ontdekt" Sindsdien werd het beschouwd als een van de be langrijkste en populairste stukken van het museum. Er wei-den enkele duizenden copieën van vervaardigd, en aan het publiek verkocht. „Des kundigen hebben het beeld altijd be wonderd, maar nooilt gewantrouwd", zei Noble. De encyclopaedie Brittan- nioa bevat een kleurenfoto over een hele pagina van het bijna 40 centi meter hoge paardje, dat meer dan 2400 jaar oud zou zijn. Het ondezoek van Noble heeft zes jaar in beslag genomen. Een eerste aanwijzing voor het feit dat het beeldje een vervalsing was vormde een onderzoek met gam ma-stralen, dat uitwees dat het beeld van binnen is gevuld met zand en ijzerdraad, een techniek die pas in de 14de eeuw is uitgevonden. Bovendien heeft het paard een naad in de lengterichting van de neus, terwijl dat bij klassieke beel den niet het geval is. Het gaatje om teugels aan vast te maken zit in de manen, lager dan bij een klassiek beeld van een paard, waar het ach ter de oren zit. Sedert 1961, toen de leiding van het museum voor het eerst aan de autenticiteit van het werk begon te twijfelen, is het niet meer tentoon gesteld. -jarige inbrekers de etalageruit stuk met een staaf ijzer. Enkele se conden later verdwenen zij met me deneming van de twee kostbaarste tentoongestelde stukken: werken van de 19e eeuwse schilders J. F. Spohler en W. Verschuur, ter waarde van resp. f30.000,— en f7.500,—. De auto waarin zij vluchtten werd bestuurd door een 20-jarige dokters- zoon. die leeft in het Haagse onder wereldmilieu, waar hij dankzij zijn intelligentie grote autoriteit geniet. Direct na de geslaagde schilderijen roof heeft de politie in heel Neder land een intensieve speuractie opge zet om de kunstdieven op het spoor te komen. Dat lukte definitief op 17 augustus. Hoe? Het zal voor bui tenstaanders een raadsel blijven, want officier van Justitie, mr. Hillen! heeft wat dat betreft niet al zijn kaarten ter zitting van de rechtbank op tafel gelegd. Politie keek toe Zeker is dat rechercheurs er op 17 augustus getuigen van waren dat één der schilderijendieven, de 23-ja- rige kelner Luc. vier antieke koperen kandelaars stal uit de r.k. kerk te Poeldijk. Hij was toen in gezelschap van zijn mededader in de schilderijenroof, de 23-jarige kelner Bertus uit Scheve- ningen en van een 23-jarige ama teur-antiekhandelaar Frans, die ook een rol speelt door zijn poging de schilderijen te verkopen. Hij heeft daartoe in Amsterdam contact opge nomen met o.a. „Pistolen-Paultje". De rechercheurs hebben het gezel schap in Poeldijk die morgen niet gearresteerd. Inplaats daarvan volg den zij de auto van de heren naar Den Haag. Bij een antiquair in de Denneweg werden de kandelaars (17e eeuws) verkocht voor f 450.De buit werd in de auto verdeeld. Hierna be gaf het trio zich naar de woning van de dokterszoon. die de schilderijen verborgen hield. Vandaar ging het naar Amsterdam, in twee auto's, want de dokterszoon volgde het V.W.-busje van de dieven in zijn eigen wagen, een Jaguar. De schilderijen had hij bij zich. Pas in Amsterdam werd het hole gezeschap gearresteerd., op het moment dat de adspirant-koper de buit ln ogenschouw nam. Een schandaal! „Diefstal van kunstvoorwerpen heeft als nare bijzonderheid dat er verlies van cultuurbezit kan ontstaan. Daar lijdt dan de hele natie onder", zei officier van Justitie, mr. Hillen in zijn requisitoir. „Het is al beroerd genoeg dat de kerken tegenwoordig de hele dag gesloten moeten zijn om dat het dievengilde anders alle kost baarheden wegsleept", riep de offi cier. „Het is een schandaal!". De eis tegen Luc en Bertus luidde een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan 3 maanden voorwaardelijk, met toezicht van de herclassering ge durende de drie jaar lange proeftijd. Tegen Frans, die een nog vrijwel blanco strafblad heeft, eiste de offi cier 5 maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan 3 maanden voor waardelijk. Dokterszoon Taaf hoorde 7 maanden met aftrek tegen zich eisen, waarvan eveneens 3 maanden voorwaardelijk. ADVERTENTIE PI ANOHANDEL VAH 1140 Verhuren Repareren Inruilen ^^^^^.Stemmen ■II C. F. van der DOES LANGE HOUTSTRAAT 9 TEL. 11.34 09 Den Haag Kerstconcert in Waddinxveen Traditiegetrouw zal de hervormde gemengde zangvereniging Vox Jubi laris, het hervormde kinderkoor De Zangvogels en de organist Feike As- ma op donderdag 14 december as. in de hervormde kerk aan de brug in Waddinxveen een kerstconcert ge ven. Jaarlijks trekt dit concert een overvolle kerk. Het programma, is bijzonder gevarieerd. Ds. T. van 't Veld, hervormd predikant, zal ope nen en een korte meditatie houden. Feike Asma zal voor de eerste keer de volledige kersbsuite nr. 1 van Jan Zwart spelen. De suite omvat ver schillende kerstliederen. De Zang vogels, bestaande uit 85 kinderen en onder leiding van de heer J. Mourik, zal eveneens een aantal kerstliede ren zingen. Tweede kerstdag zingt Vox Jubi- lans in de Wilhelmonakerk in Rot terdam, aan welk concert ook Feike Asma meewerkt. ADVERTENTIE De Nederlandse schilder Kees van Dongen, die gisteren niet naar de opening van een tentoon stelling te zijner ere in Rotterdam kon komen wegens ziekte. Zijn toestand de kunstenaar is ruim 90 jaar wordt niet helemaal zonder zorg geacht.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17