Rennies Vijf „Leidse generaties LEIDATO IN '68? KERSTKAARTENACTIE VOOR HET GEHANDICAPTE KIND Drank vloeide over de Hoge Rijndijk dageliiksTigoede t portie vlees vlees etmis-, vonmtwoom eten Promotie Subsidie werkgroep influenza Opening vogel- tentoonstelling nog niet zeker I Redder wijst gift I ex-onderduiker af [BpONDERDAG 7 DECEMBER 1987 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 3 «De mogelijkheid is niet uitge- D*t sloten dat er volgend jaar tuft weer een Leidato komt. (wq I'm Het Leidato-bestuur heeft in te"i elk geval plannen uitgewerkt voor het houden van een ipo, grote beurs in de maand au- gei gustus (of september) van ieeil het komende jaar op een nog 22- nader te bepalen plaats in **3 Leiden. Uit dit laatste zou )rp] de conclusie kunnen worden f getrokken, dat voor het eerst gt, in de Leidato-geschiedenis D I de Stadsgehoorzaal niet als koopcentrum zal fungeren. ïurl Over het al of niet doorgaan van s, 4de Leidato-1968 wordt gesproken op dqeen vergadering met de deelnemers van de vorige Leidato's (en andere belangstellendenop dinsdagavond qfts. in „De Harmonie". Op de agen da staat ook het kiezen van een nieuw Leidato-comité. Het bestaande j comité is namelijk van mening, dat 'de deelnemers het recht hebben om Shun oordeel uit te spreken over de vraag of het comité moet worden vernieuwd. In het Leidato-comité ,er hebben op het ogenbMk zitting de he- mbcren G. B. Hofenk, G. Langenzaal, J. Visser, J. Wolfslag. W. Ziegelaar en De 13. van Zijp. Deelnemers van de tot iüalnog 2ehouc*en Leidato kunnen tot vijf minuten voor de vergadering Anaiieuwe kandidaten voorstellen. De [re zes eventueel te kiezen nieuwe conii- i. té-leden moeten bereid zijn om f 2500 ,te storten voor het risico, dat aan het ur: organiseren van een Leidato is ver bonden. ADVERTENTIE de harde matrat met alle comfort van een zachte I Op tie Bedrijfstechnische school 'm Leiden Dit jaar zal een bijdrage worden geleverd aan een project, hier vlak bij huis. Doel van de actie is thans de Dr. Winthrop M. Phelps-stichting behulpzaam te zijn bij het inrichten van een nieuw revalidatiecentrum voor het spastische kind, dat in Kat wijk zal komen als onderdeel van de stichting Rotterdams Zèehospitium Nog deze maand worden twee inter- PLAFOND ZAKTE Am Bij het bestuur van de club van vogelliefhebbers „Avibus" in Leiden 1 heerst, op dit moment nog grote on zekerheid of de opening van de ten toonstelling in Huize „St. Leonardus" uurvanavond om acht uur door kan ïemgaan. De tentoonstelling was van- a dfcchtend vrijwel helemaal ingericht en Anide keurmeesters waren al bezig met de keuring, toen plotseling met veel Restgekraak het plafond dreigde in te r: -jzakken. Op het laatste moment kon »n (ihet plafond echter nog worden ge- Bedrijfsongeval wei Een 21-jarige bankwerker heeft gistermiddag tijdens werkzaamheden g in een Leidse machinefabriek een ijzeren rooster met een gewicht van - ^driehonderd kilogram op zijn been j gekregen. De jongeman, een Leide- mfl£naar, kwam er met inwendige bloed uitstortingen nog betrekkelijk goed jjjvanaf. Het ongeluk gebeurde, toen bij het verplaatsen van het rooster met nuSbehulp van een takel, één van deze ^takels plotseling losschoot. De ge wonde Leidenaar is door de E.H.D. da'naar het Academisch Ziekenhuis lern overgebracht. misi Eervol ontslag ij iig» als raadsheer jival •oad K is aan pro*' mr' J' M' van ie' "jBemmelen, hoogleraar te Leiden in het strafrecht, op zijn verzoek eervol 'SaUontslag verleend uit zijn betrekking ;t f van raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te 's-Gravenhage on der dankbetuiging voor de als zo- -danig bewezen diensten. EN" ADVERTENTIE <zs/ï& FRIESE STAART- EN STOELTJESKLOKKEN, ZAANSE. EN SCHIPPERTJESKLOKKEN. Diverse ANTIEKE STIJLKLOKKEN, moderne SCHOORSTEEN- EN WANDKLOKKEN JUWELIER v d. WATER Haarlemmerstraat 181 ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten Voor de negende keer houdt de Leidse Bedrijf stechnische school dit jaar haar kerstkaartenactie, waarvan de opbrengst bestemd is voor een charitatief doel. Hierbij stond altijd het misdeelde kind centraal. In voorgaande jaren is steeds een bijdrage geleverd aan internationale projecten, zoals bijvoor beeld de actie „Redt een kind", de anti-hongeractie, het Albert Schweitzerdorp, Monogoro, Ceylon, Dje Milan en Trijntje Beiman (in Tanzania) naten geopend voor In totaal 45 blij vend gehandicapten. Een oud gebouw wordt thans verbouwd tot werkplaats, waar zinvolle arbeid kan worden verricht. De verbouwing kan worden gerealiseerd door een gift. Er is ech ter niet voldoende geld voor de ap paratuur, die zal moeten bestaan uit pneumatisch aangedreven gereed schap. Ook de meubilering moet zijn aangepast. In de werkplaats zullen voorname lijk jongens van 14 tot ca. 22 jaar werken, leeftijdgenoten dus van de leerlingen van de Bedrijfstechnische school, die de kerstkaartenactie gaat De opbrengst van deze actie zal worden gebruikt voor de aan schaf van deze kostbare apparatuur. De actie begint morgen met het uitdelen van de mapjes met kerst kaarten aan de leerlingen van de school, die ze voor f 1 per mapje aan de man zullen trachten te bren gen. Om de verkoop te stimuleren worden de aantallen verkochte map jes per leerling vanaf het 50ste map je genoteerd op een scorebord. Het hoogste aantal mapjes, dat door een leerling werd verkocht, bedroeg tot op heden 686. Vorig jaar was de bru to opbrengst f 5555,55. De briefkaar ten, die worden verkocht, zijn een eigen ontwerp van de leerlingen. Van de mapjes is dit jaar een oplage ge maakt van 9000. De actie sluit aan het begin van de kerstvakantie. De kaarten kunnen ook worden be steld bij de heer D, J. Peterusma, Valeriusstraat 100 in Leiden. Bijdra gen kunnen worden gestort op giro 104 t.n.v. Joh. G. Fokkema, Kap- teynstraat 5 in Leiden onder vermel ding van: „Het spastische kind". Ook in Katwijk zelf zullen de kaarten worden verkocht. stut met opeengestapelde tafels en stoelen, waardoor zich geen persoon lijke ongelukken voordeden. De ten toongestelde vogeltjes er was dit jaar een groter aantal inzendingen dan ooit werden in allerijl naar een bovenzaal overgebracht. Werk lieden zijn vanmiddag snel begon nen met het verwijderen van het ge hele plafond. Mocht de zaal niet voor vanavond hersteld zijn, dan zal in elk geval de tentoonstelling morgen worden geopend. Het bestuur hoopt echter de expositie vanavond nog te hebben ingericht. C.a.o.- onderhandelingen Metaal maakt verlanglijstje Bondsbestuur en bondsraad van de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de Elek trotechnische industrie (ANMB), heb ben richtlijnen vastgesteld voor de onderhandelingen over de herziening van de langlopende collectieve ar beidscontracten voor Philips, voor de metaalindustrie (.groot metaal") en voor de metaalnijverheid („klein metaal"). Aan de hand van die richt lijnen zal met de andere vakbonden en met de leden worden gesproken over de in te dienen voorstellen. De richtlijnen gaan er van uit dat er weer driejarige contracten zullen worden afgesloten. Per bedrijf worden afwijkingen van de collectieve arbeidsovereenkomsten mogelijk. Die afwijkingen, die zeker moeten worden verwacht als gevolg van de integratie, moeten worden vastgelegd in overeenikomstx d( dezelfde rechtszekerheid bieden als i collectieve arbeidsovereenkomsten. Gedurende de looptijd van de ar beidsovereenkomsten zal er een ge programmeerde loonkostenontwikke ling zijn, zoals die ook al in de huidige contracten is opgenomen. Tijdens de looptijd moet de werk week worden verkort, van 43 drie kwart tot 42,5, ten koste van de loon kostenruimte. De loonkostenontwikkeling moet zijn afgestemd op de draagkracht van de bedrijfstak en op de ontwikkeling van de totale werkgelegenheid. Daarnaast wenst de bondsraad tot een betere pensioenvoorziening te komen en de pensioenvoorzieningen voor handarbeiders op elkaar af te §j stemmen. De kosten daarvan zullen ook uit de loonkostenstijging moeten Antiekdief De Barendrechtse rijkspolitie heeft in samenwerking met Rotterdam de 31-jarige werk loze elektromonteur G. L. uit Rot terdam aangehouden, die ervan ver dacht wordt zeker een tiental inbra ken te hebben gepleegd, waarbij hij uitsluitend antiek stal. De man. die een bijzondere belangstelling had voor deze materie, opereerde in de wijde omgeving. Niet alleen Barendrecht en Rotterdam, maar ook in Delft. Voorburg en Dordrecht sloeg hij zijn slag. Volgens een voorlopige schatting zou voor meer dan f 10.000 aan ge stolen goederen achterhaald zijn. Een van de kerstkaarten, die ivorden verkocht door de leerlin gen van de Bedrijfstechnische school 'in Leiden ten behoeve van het spastische kind, is een ont werp van Karei Hoogendorp, 17 jaar en leerling van de BTS. Werkloosheid in Zuid-Holland gestegen De geregistreerde arbeidsreserve van mannen in de provincie Zuid-Holland was aan het einde van november t.o.v. de vorige maand gestegen met 1338 personen tot een totaal van 10.813. Deze toename, die iets groter was dan die in november 1966. deed zich vooral voor in de bouw- en met-aal nijverheid, de landbouw, de visserij en bij de losse arbeiders. Met uitzondering van Delft en Woerden waar het aantal ingeschre ven werklozen iets terug liep, steeg de werkloosheid overal elders in de provincie: het meest in Den Haag, Rotterdam en Lelden en in de „agrarische" rayons Lisse en Middel- harniis. De stijging is voornamelijk een seizoenverschijnscl. De vraag naar arbeidskrachten daalde met bijna 950 tot 13.275. welke teruggang voornamelijk kwam van de bouw- en metaalnijverheid. Vorig jaar november daalde de vraag veel sterker, namelijk met bijna 3000. als gevolg van de reeds ingezette inkrim ping van de overspannen vraag. Academische Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doctoraal examen geschiedenis: de heer S. V. Ragha- vendra Char (Leiden) Na slippartij De drank vloeide gisterochtend rijkelijk over de Leidse Hoge Rijn dijk. Een met twee ton sterke drank beladen vrachtwagen raakte daar namelijk tengevolge van het natte wegdek in een slip. De zware wagen kantelde en kwam tot stilstand na eerst 'n aan de kant van de weg geparkeerde personenauto te hebben meegesleurd. Deze perso nenwagen werd op zijn beurt tegen een tweede geparkeerd staande auto geduwd, waarbij ook een lichtmast het moest ontgelden. De ravage was zo groot dat de Leidse politie drie uur nodig heeft gehad om ter plaatse orde op zaken te stellen. Persoonlijke ongelukken deden zich bij dit spectaculaire ongeval niet voor. Universitaire Bij onderscheiden besluiten van cu ratoren der Leidse Universiteit zijn benoemd: W. J. van Amstel, arts, tot wetenschappelijk hoofdmedewer ker in tijdelijke dienst bij de inwen dige geneeskunde. J. Karlsen, tot we tenschappelijk medewerker in tijdelij ke dienst bij de farmacologie; mevr. drs. E. A. Mante-Meüer, tot weten schappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de sociologie: H. Mattie, arts, tot wetenschappelijk medewer ker in vaste dienst bij de farmacolèo- gie; dr. M. G. van Nieuwenhuyzen. tot wetenschappelijk hoofdmedewer ker in vaste dienst bij de farmacolo- neeskunde: dr. J. Noorduyn, tot we tenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de faculteit der lette ren; mej. mr. I. L. E. Sanders, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijde lijke dienst bij de faculteit der rechts geleerdheid (inleiding tot de rechts wetenschap) H. Snijders, arts, tot ■etenschappelij k hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de thorax-chi- rurgie; jkvr. dr. M. W. Stoop, tot wetenschappelijk medewerker 1ste klasse in vaste dienst bij de faculteit der letteren (archeologie); dr. W. J. van Zijl, tot wetenschappelijk hoofd medewerker in tijdelijke dienst bij de tropische hygiëne. ADVERTENTIE Brandend maagzuur, druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direct! BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN* Robert Frederik, z. v. R. F de Wek ker en N. L. van Maren; Maaike Jo hanna Aeltjen. d v. R. E. Nlkkels en Jongvrouw J. C. G. de Bosch Kemper: Jan, z. v. C. van der Marei en W. Sou- verijn; Egbertus Sebastlaan. z. v. E. T. Prins en B. H Gros; Anthony, z. v. A. van der Zeeuw en J. Kluivers; Wil fred. z. v. B. Hlllebrand en W. F. Leu- pe; Ambrosia Catharina. d. v. J. J. M. van Steenbergen en A. C. M. Ouwer- kerk; Elizabeth Johanna Catharina, d. v. D. F. Schmidt en J, B. M. Laken; Gijsbert, z. v. G. Haasnoot en C. W. de Jong; Bairtlholomeus Adrian us Chrls- toffel, z. v. A. T. van Leeuwen en E. I. M. Slats; Renata Anna Helna, d. v. A. T. van Leeuwen en E. I. M. Slats; Glenn Cornells Johannes, z. v. C. van Waard en E. A. F. Vermond. OVERLEDEN J. M. Renee, 81 Jr., wed. v. J. Poelt- AD V ERTENTIE In het actieve leven van deze tijd Is dat 'n gezond advies. Vlees houdt fit, de eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede Leidse Spaarbank In de maand november van dit jaar werd er bij de Leidse Spaar bank ingelegd f4.801.458.33 en terug betaald f4.719.058.25. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 508 en het aantal afbetaalde boekjes 324. Op 5.217 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd f 214.743 bijgeschreven. Er werden 1.154 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f 47.452.05. Het tegoed van de 63.645 inleggers bedroeg aan het einde van de maand f81.131.530.07. Aan de Leidse Universiteit promo veerde de heer M. van Wijhe tot doc tor in de geneeskunde op een proef schrift, getiteld „Red and white fi bre types in human skeletal muscle' Promotor was prof. dr. A. Schaberg. De heer Van Wijhe werd geboren te Leiden en woont thans te Laren (N. H.) Maker bruidstaart dochter Johnson overleden Cleanent Maggia. Internationaal befaamd banketbakker, is gisteren op 74-jarige leeftijd aan een hart aanval bezweken. Zijn laatste meesterstuk was de bruidstaart voor het komende hu welijk van Lynda Johnson, de doch ter van die Amerikaanse president. Maggia vervaardigde zijn eerste baksel voor het Witte Huis In 1924, tijdens president Harding. Hij kwam uit Piedmont in Italië. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll De 50-jarige wachtmeester der Rijkspolitie G. W. Holvast uit Amsterdam heeft een beloning van f25.000.afgewezen. Deze is hem aangeboden door de Amerikaan Nathan S. Mayer, wiens leven de heer Holvast tijdens de tweede wereldoorlog twee keer heeft gered. Kort voor de februaristaking in 1941 bracht de heer Holvast met een vriend in zijn uniform van de Rijkspolitie, de heer Mayer uit de Amsterdamse jo denbuurt naar de omgeving van Amersfoort. Later redde hij hem opnieuw door hem van Groote- gast, waar zijn onderduikadres verraden was, naar Zwolle te brengen. Tot voor enkele dagen hadden de twee mannen elkaar niet weergezien. De heer Holvast, die op het ogenblik dienst doet in het Paleis van Justitie in Am sterdam, kwam in de oorlog in een Duits concentratiekamp te recht. De heer Mayer, die on derwijzer was, ging na de oorlog naar de Verenigde Staten, waar hij in zaken ging en fortuin maakte. Een paar dagen geleden kwam de heer Mayer op reis door Europa in Amsterdam. In de Leidsestraat zag hij zijn weldoe, ner Holvast lopen. Hij stapte op hem af en vertelde de verbou wereerde rijkspoliteman, wie hij was. De twee gingen een kop koffie drinken en de heer Mayer schreef, om zijn dankbaarheid tc tonen, een cheque ter waarde van f 25.000.uit. De heer Hol vast wilde deze niet aannemen, omdat hij vindt niets meer dan zijn plicht gedaan te hebben. De twee mannen gingen uiteen. Op dat moment kende de heer Mayer nog steeds de naam van zijn redder niet. Hij nam hierop contact op met het dagblad „De Telegraaf". Dit heeft de heer Holvast weten te vinden. Hij weigert nog steeds de geldelijke beloning te accepteren. Waar schijnlijk zal het bedrag gestort worden in een liefdadigheids fonds. ADVERTENTIE Quick Up...'t is goed. Ko drinkt 't. betaald. I ||||||||||||||||||||||||llillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll!llllllllllllllll'illllll"""lllllll""""" Voor de 95-jarige mevrouw S. de Tombe-van Kan aan de Oude Herengracht in Leiden was het een grote dag toen zij als bet overgrootmoeder de op 23 oktober in Santpoort geboren Huibje van den Berg op haar schoot kon ne men. Met zijn komst in het leven maakte Huibje de vijfde „Leidse" generatie De Tombe vol. De jong geborene was met zijn moeder, de overgrootvader, de heer Joh. de Tombe uit Leiden, en diens doch ter Huibjes grootmoeder de 43-jarige mevrouw S. Colijn-de Tombe, eveneens uit Santpoort. Tijdens dit bezoek maakte onze fotograaf dit „familieportret' Het is overigens niet de eerste keer, dat zich in deze familiekring een vijfde generatie aandiende. In 1946 deed dit zich voor bij de VUILE STRATEN Zondagochtend was het een zeer onaangename verpozing om in Leiden te wandelen, overal ongeveegde stra ten, vooral in de binnenstad en een Nieuwe Rijn met allerlei afval. Een protest tegen een dergelijke gang van zaken is zeer zeker op z*n „Ook de dertien man sterke reinl- gingsploeg, die afgelopen zaterdag om acht uur 's avonds aan het vegen van de binnenstad begon, heeft verbaasd gestaan van de buitensporige hoe veelheden straatvuil. Er werden drie vrachtauto's en de vlet (voor de grachten) gebruikt. In verband met Sinterklaas waren de winkels echter tot negen uur ge opend, wat sterk tot uitdrukking kwam in de hoeveelheid straatvuil en de parkeerintensiteit. De werktijd van zaterdagavond 8 uur tot zondagmor gen één uur was niet toereikend om alle hoeken en gaten onder de vele auto's schoon te krijgen. Overigens hebt U bij herhaling in het Leidsch Dagblad kunnen lezen, dat het gemeentebestuur bezig is aan een oplossing voor het probleem, dat geparkeerde auto's voor de reinigings dienst opleveren. Het vuil dat zich onder de auto's ophoopt en later ovear straat waait, is moeilijk te verwijde ren. De mensen maken rommel, parke ren hun auto er op, maar moeten het zelf (met hun belastinggeld) ook op ruimen. Daarom moeten gemeente bestuur en inwoners gezamenlijk zor gen dat dat opruimen zo redelijk mo gelijk is. Bureau Voorlichting Stadhuis mr. J. C. Lelleveldt". De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft een rijksbijdrage toegezegd in de kosten van het epide miologisch onderzoek door de ,jn- fluenza-werkgroep" van het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. De influenza-werkgroep, een re- search-eenheid ressorterende onder de faculteit der geneeskunde van de Leidse Universiteit, houdt zich bezig met onderzoekingen betreffende de respiratoire virussen en zet als zoda nig sedert enkele jaren het speur werk voort, dat vroeger werd verricht door het Ned. Instituut voor Preven tieve Geneeskunde-TNO. Tevens fungeert deze werkgroep als influenza-centrum voor Neder land van de Wereldgezondheidsor- AD VERTEN TIE 22-jarige mevrouw M. van den familie Van Kan, een jongere Berg-Colijn, een dagje voor fa-broer van de huidige betover- miliebezoek i?i Leiden, waarbij grootmoeder, zich ook aansloten de 70-jarige I Foto LD/Holvast) de harde matras met alle comfort van een zachte!

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3