BRONS mto's speciaal voor de jeugd dienen zich aan Iverlecrt in dit blad ZESTIG JAAR LANCIA Wat is er vanavond op de televisie Konfektie-knallen BOTERMARKT 19 Deurslot met sigaret ontdooien issieke modellen met moderne motoren pAG 7 DECEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 it tt wegen» wagenswielen en wat -er* zo- bij - komt Iedereen heeft zo zijn uitverkoren programma. Smaken verschillen. Behalve wat het kopje koffie aangaat, dat onderwijl wordt genoten. Dat moet lekkere koffie zijn: Douwe Egberts Koffie, het fijnste van de plantages, op speciale manier gebrand en, door de grote vraag, altijd vers bij uw winkelier verkrijgbaar. FIJNE DESSERT 250 g 2.04 ROOD MERK 250 g 1.86 PAARS MERK 250 g 1.64 De boon is de beste bewaar plaats van het koffte-aroma Maai daarom zelf uw koffie, direct voor het zetten. GRANDIOZE FABRIEKSSTUNTS Zeer mooie Italiaanse Coljumpers lange mouw in pracht najaarstinten. zoek uit van f 12.95 deze week Lambswool Damesjumpers met 'n fijn mohair effect, hoogesloten met rits. Pik mee van f 17.95 nu voor De echte Trevira 2000 rokken in alle nieuwe effen najaarskleuren. Satijn gevoerd, 'n Mach tige rok. Overal minstens f 24.95. Bij Brons Fantastische serie Dioleen loft Japonnen van f39.95 en 49.95 NU: Haast U. het is de meest ideale dracht. Zuiver wollen jacquard Damesvesten, *n jasje gelijk. Prachtige ingebreide motieven, vooral voor iets oudere dames 'n heerlijk bezit van f29.95 NU: Enorme series Kinderpantalons effen ge weven, ruit gebreid, lekker warm, spot en spot goedkoop, vergelijk met elders, vanaf Grandioze Collectie Kindertruien effen en jacquard, voor jongens en meisjes, zuiver wol en dralon. Te kust en te keur. guldens voor deliger. Vanaf Dit is zeer bijzonder: Herenpyjama's van 'n bekend merkfabrikant in machtig mooie streepdessins, keperiflanel, van f 10.95, NU: In satin feutre, glanzend mooie streep He renpyjama's van f 18.95 NU TEXTIEL SUPERMARKTEN ARNHEM .3 x:: VELE - 2 WAüENINGEN, ZEIST, DORDRECHT, EINDHOVEN \uwe klantenkring voor de automobielmarkt ivordt gevormd eugd, die nauwelijks de achttienjarige leeftijd kan afwach- ,et rijbewijs te halen en tevoren in vaders of moeders auto iige rijervaring heeft opgedaan om de lesperiode zoveel te bekorten. tat de eer toe het eerst de- iroor de jeugdige kopers te fdekt en speciaal voor deze [e Mustang te hebben ont- L zo"n éclatant succes op- jt de andere Amerikaanse dit voorbeeld wel moesten ir zijn sportief uiterlijk de Be jeugd sterk aanspreken- Imerika redelijk laag ge- agen, volgde echter in I de gangbare carrosserie- I, die wars is van geves- fingen in het maatschappe en er behagen in schept jacht, kledij, gedrag, tijds- enz. zoveel mogelijk van levenspatroon af te wijken, (toplezier evenwel ook op piistische wijze beleven. Verleden kwaardige is daarbtf ech- «ze voor oudere begrippen Sssige jeugd het op het l muziek, dans, literatuur, i enz. gezocht heeft naar eerder vertoonde stijlen, autogebied teruggegrepen :het verleden, naar de au- istreeks de jaren dertig, toomwereld van de Euro van 13 tot 17 jaar speelt l zeer gewichtige rol en bij landen gehouden enquêtes dat bijna de helft het be zit van een eigen auto als hoogste ideaal stelt. Het tweepersoons open wagentje om daarmee vriendinnetjes te kun nen imponeren en voor een ritje mee te nemen staat daarbij op de voor grond. In Amerika zijn nu reeds de jeep achtige terreinvoertuigen bij de jeugd ,4n", omdat men daarmee ook in let terlijke zin nog eens van de rechte weg kan afwijken. Heimwee In de Ver. Staten liep dit jeugde- lijke streven naar geheel iets anders op autogebied parallel met een heim wee van ouderen naar automobielen uit een voorbije jeugdperiode. Het ge volg was, dat men zelfs auto's van omstreeks de eeuwwisseling ging na maken wat het uiterlijk betreft, maar voorzien van een betrouwbaar mo dern mechanisme. Ook werden diverse pogingen on dernomen om glorierijke modellen uit het verleden, zoals de Düsenberg, opnieuw in produktie te brengen, maar deze buitenissigheid was door gaans te kostbaar, om van de grond te komen. De enige overlevende op dit gebied is eigenlijk de Excalbur een in Mil waukee (V.S.) gemaakte wagen naar het voorbeeld van de tussen 1927 en 1930 gebouwde Mercedeswagen, die het uiterlijk van deze antiekeling paart aan een Studebaker-chassis en een moderne Chevrolet-motor. Voor een prijs van 6800 dollar in Goedkoper Daar dergelijke modellen vanwege hun prijs onmogelijk interessant voor de jeugd kunnen zijn, hebben en kele Europese fabrikanten voor deze categorie wagentjes op de markt ge bracht, die eveneens herinneren aan deze tijd, maar aangepast zijn aan de smallere beurzen van de poten- tieële cliëntele. Zij beschikken over treeplanken, echte spatborden en vrijstaande kop lampen. Een voorbeeld daarvan is de Siata Spring, in Parijs voor het eerst geshowd door de Italiaanse fabri kant. die hem voor ongeveer f7000 in Frankrijk verkrijgbaar stelt. Het is een op basis van de Fiat 850 gebouwd voertuig met een op de MG Midget van omstreeks 1930 gelijkend koetswerk. Nog beter aangepast aan het bud get van de jeugd is de door de Ita liaanse koetswerkbouwer Vignale ontworpen Gamine, die een onder stel van de Fiat 500 heeft en uiterlijk sterk doet denken aan de Fiat Ballila Sport van voor de oorlog. Hij" komt op ongeveer f 4300. Onbekend is nog de prijs van een door Francis Lombardi in Turijn ge presenteerde wagen van hetzelfde slag, genaamd Monza. Het chassis is eveneens afkomstig van de Fiat 850 maar de motor is opgevoerd, zo dat het open tweepersoons-wagentje een top van 160 km/u kan bereiken. Of de verschijning van dergelijke snelle voertuigen op de weg, bemand door kersverse automobilisten, be hept met het idee om anders dan an- Sloten van autoportieren kan men voor vastvriezen meestal behoeden door er wat grafietpoe- der in te spuiten. Gebeurt het toch, dat ze tij dens een vorstperiode vast gaan zitten en heeft men geen ont- dooingsmiiddel bij de hand, dan kan alleen warm maken uit komst bieden. Door het auto sleuteltje met lucifers of een aansteker te verwarmen, na het euvel meestal verholpen worden, i Tijdens een stevige wind kan i deze methode echter wel eens I moeilijkheden opleveren, omdat i het vlammetje spoedig uitwaait. I In dat geval kan men ook een l andere verwarmingsmethode l toepassen met behulp van een I brandende sigaret of sigaar, die i minder windgevoelig zijn. Men houdt dan de brandende 1 kop van het rookgerei vlak voor 1 het sleutelgat en blaast zodanig 1 op de smeulende tabak, dat de 1 door de gloed ontstane warmte het slot binnendringt. Op deze wijze bereikt de warmte ook de diepste delen van het bevroren slot. Hoewel de stichtingsakte voor de oprichting van de Lancia-fabriek al in 1906 tot stand kwam, wordt alge meen het jaar 1907 toch als het ge boortejaar van de Lancia-onderne- ming beschouwd, omdat in dat jaar in september de eerste Lancia- auto gereedkwam. Vincenzo Lancia, die op 25-jarige leeftijd de fabriek oprichtte met zijn compagnon Claudio Fogolin, zou eerst accountant worden, maar toen htf als boekhouder bij een autofa- briekje in dienst trad, zat hij meer in de werkplaats dam op kantoor en al spoedig ontpopte hij zich als zo'n kundig technicus, dtt Fiat hem graag mee overnam toen het kleine fa briekje werd opgekocht. Lancia werd al gauw als coureur in het Fiat-fabrieksteam opgenomen en won vele prijzen, de laatste in 1910 met een door hem zelf gemaak te auto. Lancia heeft van het begin af tal van technische vindingen toegepast, die als revolutionair werden be schouwd. Hij paste voor die tijd zeer hoge lekkere koftie... nderne jeugd zoekt en tast op alle terreinen van het jar nieuwere vormen om zich uit te leven, je autowereld ontkomt niet aan deze vernieuwings- e tijd, dat de auto's vrijwel uitsluitend werden gemaakt ouderen, is ook door de in Europa snel toegenomen storisering al geruime tijd achterhaald. Amerika en van 40.000 DM in Duits land schijnen hiervoor nog steeds ge fortuneerde liefhebbers te zijn. Hij prijkte begin oktober dan ook nog op de Parijse Salon, in de hoop ook in Frankrijk klanten te krijgen voor de ze 180 km/u rijdende neo-antieker. deren te doen, een element is ter be vordering van de verkeersveiligheid, wagen we echter te betwijfelen. Zolang de grote fabrieken dergelij ke auto's nog niet in massa gaan bouwen, zal het echter nog wel loslo- Borgward- onderdelen Er zijn nog altijd heel wat auto's in omloop, die door het failliet gegane Borgward-concern werden gemaakt, zoals Borgwards Lloyds en Goliaths. Onderdelen voor deze typen werden nog steeds gemaakt, maar sinds eni ge tijd is de vervaardiging en ver koop van onderdelen (ook ruilmoto ren) van alle tot het Borgward-con cern behorende modellen geconcen treerd bij de Lloyd Motoren Werke (adres 28 Bremen-Neustadt, Duck- witzstrasse) Bij bestelling van onderdelen moe ten type, chassisnummer en motor nummer worden opgegeven. toerentallen toe, voerde de cardanas in ter vervanging van de ketting- aandrijving, bracht een der eerste zescilinders uit en kreeg in 1915 al patent op een V8 motor. Zijn eerste personenwagens droe gen als namen de letters van het Griekse alfabet de bedrijfswagens hebben die nog maar later werden de Lancia-auto's naar oude Romein se heirbanen vernoemd. De Lambda (van 1922-1924) wordt algemeen als Lancia's meesterstuk beschouwd. Zijn laatste, eveneens zeer beken de creatie, was de Aprilia (1939-1949), maar voor deze in produktie kwam, stierf Lancia op 15 februari 1937. Een van de jongste scheppin gen van de Turijnse koetswerk bouwer Pininfarina is deze Dino Berlinetta. Het is het prototype van een wedstrijdsedan, gebouwd op het racechassis van een Dino Ferrari. De deuren, die in een glazen dak overlopen, kunnen naar bo ven worden geklapt voor het in- en uitstappen. Voor en achter heeft de wagen stabilisatievleugels om de slechts 98 cm hoge auto eventuele vlieg- neigingen te ontnemen. Goedkopere versie van DAF 44 Naast de DAF 44 de Luxe is er thans ook een wat eenvoudiger uit voering leverbaar, waarvan de prijs net even beneden de f 6000 komt (f5950). De technische specificaties en de prestaties zijn van beide wagens ge lijk. Bij de goedkope versie zijn al leen enige chroomversieringen en wat accessoires achterwege gelaten. Van de nu ruim een jaar geleden in produktie gekomen DAF 44 zijn er alleen al in Nederland 14000 ver kocht. De produktie van de grote DAF is thans geheel geconcentreerd in de nieuwe fabriek in Born, waar thans 150 stuks per dag worden gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11