LEIDSCH DAGBLAD ele Limburgers ipaargeld kwijt Kwestie Cyprus in een nieuw stadium Man met nieuw hart maakt het redelijk goed K.V.P. BEMIDDELT IN RUZIE JEUGD JAMIN WAARBEDRIJFJE IN MOEILIJKHEDEN mrseance van 37 betaling langevraagd WfllWE WIND Zevenjarig jongetje in Versailles gekidnapt Makarios wil VN -garantie VOORLOPIG GEEN VLEES MEER NAAR ENGELAND ©ud ©lie, eumo pgericht 1 maart 1860 DINSDAG 5 DECEMBER 1967 No. 31450 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling', losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent) Inkele honderden Limburgers dreigen het grootste deel van i spaargeld kwijt te raken in een éénmans-spaar- en beleg- gsbedrijf van de in 1966 uit Bussum naar Limburg gekomen uwe van der Scheer. Bij de Maastrichtse rechtbank heeft voor zijn geldbedrijf, de C.B.C. (Collectieve Beleggingsclub), séance van betaling gevraagd. Bij de voorlopige verlening irvan is mr. P. Russel uit Maastricht tot bewindvoerder aan- teld. ■1 meer dan 130 spaarders heb- hun vorderingen bij hem neer- gd. Nog elke dag groeit het aan meldingen van gedupeerde irders. Daarom ook Is de vorige i vrijdag gehouden verificatie- jadering opgeschort tot 17 janua- Velk bedrag de deelnemers in de ir- en beleggingsonderneming sa- tekort zullen komen is nog by e na niet te zeggen. „Open brieven" H up per v jmet nn op Collectieve Beleggingsclub 1 april 1966 by de Heerlense van Koophandel ingeschre- [met als doel van de onderne- .Bemiddeling inzake beleg- ruin op lange termyn." Kort daar- )edir was de °p geboren Douwe der Scheer met zyn vrouw en kinderen na een loopbaan en verzekerings- in Bussum in het Limburg- ;ein neergestreken, oktober van dat jaar baarde hy jimburg nogal opzien, door de zending van enkele honderddui- en „open brieven" aan Limbur- Daarin stelde hy voor, dat Ie Limburger tien jaar lang elke Dd f 10 opzy zou leggen voor de iciering van de herindustriali- van de myngewesten. Dat zou by hem moeten worden ge- I en door de C.B.C. belegd. van ^er Sc^eer wilde °P die lil 120.000.000 byeen brengen 'Limburg nieuwe economische [s te geven. Al gauw groeide C.B.C.-saldo aan tot enkele hon- duizenden guldens. w In slaapkamer een van de slaapkamers van de ichedsfag Van de familie van der }er was het kantoor van de C. gevestigd. Daar deed direc- van der Scheer en zyn tot se- gr(j (Van onze riant weerkundige medewerker) ■nnr7)ïen sneeuw> 9een vorst of een 1ndi#e mist> muur een harde en in is m^kustprovincies stormachtige istraaf> zal Sinterklaas vanavond in ons land begeleiden. De het?*e iaren heeft de Sint over i no. Iemperatuur in ons land niet flag en gehad. Vijf jaar gele- (1962), aan het begin van i_i Jange en strenge winter, werd in de nacht van 5 op 6 vnber ruim 10 graden vorst -eter1. De stormachtige, naar nrdiuesf ruimende zoind gaat ,lvvmende dagen geleidelijk ivat Rlrfere lucht uit het -poolgebied f 2001Loeren" EnJce^e Qur.e buien vnen daarbij van hagel of nat- v^Jneeuw vergezeld gaan, zoals ee vanmorgen al bij Noord- KIT Hand het geval was. Weerbericht I.U.L.C endeAf en toe buien i Bilt verwacht van heden- tot ïenavond: üf tot. zwaar bewolkt met af en buien. Later mogelijk met hagel, fee, af en toe krachtige, langs de harde tot stormachtige wind, 'end van west naar noorwest. der. ïemaakt om 11.40 uur). 6 DECEMBER 1967. op: 08.31 uur; onder: 16.30 uur. op: 13.01 uur; onder: 21.43 uur. fcwater te Katwijk te 6.24 en 18.48 laagwater te 2.09 en 14.33 uur. I nummer bestaat uit 12 gag.) cretaresse benoemde buurmeisje la1- ter ook het werk van een haastig Opgerichte C.B.C.N. (Collectieve Be leggingscombinatie Nederland, een soort acquisitiebedrijf voor de C.B.C.) en de G.B.B. (Gemeen schappelijk Beleggingsbezit, de derneming waarin het spaargeld via de beide andere geldbedrijven uit eindelijk terecht zou moeten ko men). Een groep hoofdinspecteurs, specteurs en vertegenwoordigers hielpen de directeur by zijn finan ciële manipulaties. Buurman P. Th. de Leyser werd aan de spaarders voorgesteld als president van de Raad van Toezicht. Deze kon zich maandag als president niet herinne ren ooit méér dan een oppervlakki ge burenbetrekking met de familie van der Scheer te hebben onderhou den. „Ik weet wel dat het allemaal verkeerd gelopen is met die spaar bank," aldus de heer Leyser. De man met het nieuwe hart maakt het naar omstandigheden goed. De 56-jarige Zuidafrikaanse grossier Louis Wasjkansky, bij wie het hart van een bij een verkeersongeluk omgekomen jonge vrouw werd ingeplant, heeft reeds langs de normale weg enig voedsel genuttigd. De medici zijn zeer tevreden over zijn toestand, maar waarschuwen dat pas over een dag of vijf de kritieke fase intreedt. Dan zal blijken of het „vreemde" hart door het lichaam van de man wordt geaccepteerd of dat het wordt geweerd. In dat laatste geval is de man ten dode ge doemd. Prof. Chr. Barnard, die de leiding had van de chirurgische ploeg van dertig man die de operatie uitvoerde, verklaarde dat in zyn ziekenhuis nog enkele patiënten zyn, die voor hart transplantatie in aanmerking zouden komen wanneer men deze techniek geheel beheerste. „We moeten de zaak echter niet overhaasten. Op een aantal problemen hebben wy nog geen antwoord gekregen en wy wil len eerst het verloop van deze eerste operatie afwachten", aldus de chi rurg. „Aan de operatie was een pe riode van drie jaar voorafgegaan waarin proeven werden genomen op dieren. Toen deze proeven, die dien den om de techniek te ontwikkelen, waren voltooid, wisten wy dat we de ingreep ook op mensen zouden kun nen toepassen. Het stond van tevoren vrijwel vast, dat een donor het best een gezond slachtoffer van een onge luk zou kunnen zyn." Prof. Barnard heeft een beroep op het publiek gedaan, zich vertrouwd te maken met het denkbeeld om or- Prof. dr. C. N. Barnard, lei der van het team chirurgen dat de harttransplantatie uitvoerde. ganen zoals hart maar ook nieren, lever en longen af te willen staan by de dood. Daarmee kunnen andere le vens worden gered. Prinses Beatrix en Prins Claus hebben gistermiddag de Maduro- dam-manege voor gehandicapten, die in de Bosjes van Pex in Den Haag ligt, officieel geopend. Het prinselijk paar opende de deuren naar een piste, en leidde het eerste paard aan het hoofdstel de piste in, zoaar even later demon straties werden gegeven door ge handicapten. Na de opening bood Lucy Dalhuizen, leerling van het Mytyl Vormingscentrum, gezeten op een paard de Prinses een klein speelgoedpaardje aan uit dank voor de openingsplechtigheid. (Van onze correspondent in Parijs) Sinds gistermiddag zit heel Frank rijk weer in spanning over het lot van een 7-jarig jongetje dat na schooltyd niet meer naar zyn ou derlijk huis in Versailles is terug gekeerd. De vader van de jongen, die een amb- teiyke functie op het ministerie van Oorlog vervult, vond in zijn middagpost een brief waarin van hem een losgeld van 20.000 franken werd geëist. De vader heeft via de radio onmiddellyk bekend gemaakt dat hy bereid was het losgeld te betalen en te deponeren op de plek die in de brief was aangegeven. Buiten zyn voorkennis had tevoren het schoolhoofd de politie echter al van de verdwyning van zyn leer ling op de hoogte gesteld. De wyk waarin de school en het ouderlyk huis van de jongen zyn gelegen, was gisteren door de politie dan ook af gezet, zodat de vader vreest dat de kidnappers zyn zoontje al naar andere oorden hebben overge bracht. De school is slechts enkele tientallen meters van de woning van het jon getje verwyderd, een afstand die hy gewoonlyk alleen, zonder bege leiding van zyn moeder placht af te leggen. BABY VERBRAND IN MAGAZIJN (Van onze Venlose correspondent) In het magazyn van een textiel zaak in Deurne, is by een brand het maanden oude dochtertje Josette de Weyer in de vlammen omgeko men. Mevrouw De Weyer hielp haar schoonouders 's avonds in de zaak i.v.m. de St.-Nicolaasdrukte. Zy had het kind in de kinderwagen zolang in het magazyn gezet. Naar de oor zaak van de brand wordt een onder zoek ingesteld. Griekse en Turkse troepen binnen 45 dagen weg Alle Griekse en Turkse troe pen op Cyprus, met uitzonde ring van de daar krachtens de onafhankelijkheidsverdragen van 1960 gelegerde, zullen bin nen 45 dagen worden terugge trokken, zo heeft de Griekse regering gisteren bekend ge maakt. Driemanschap gevormd (Van onze parlementaire redactie) Het dagelijks bestuur van de KVP wil een poging doen om het geschil tussen de voorzitter van de KVP- jongeren, Harry Gielen, en zyn me de-bestuursleden op te lossen. Gis teravond is een driemanschap ge vormd, dat zal gaan praten met het bestuur van de KVP-jeugd en de heer Gielen, die dit weekeinde door de rest van het bestuur is geschorst. Het driemanschap bestaat uit het kamerlid C. F. Kleisterlee, drs. L. de Bruyn uit Nymegen (secretaris van de KVP-kring Nymegen/Arnhem) ma-. Bibo, adjunct-directeur van het party bureau van de KVP. Het geschil in de jongerenorgani satie is ontstaan over de manier, waarop de heer Gielen de jongeren op de partyraad, die vrydag en za terdag in Arnhem wordt gehouden, wil presenteren. De jongeren hebben op hun congres, vorige week in Utrecht, gekozen voor de radicale stroming in de KVP. Een meerder heid in het bestuur wil, dat de jonge ren als radicaal werden voorge steld. De heer Gielen was evenwel van plan om uit te laten komen, dat een flink deel van de organisatie het niet met de radicalen eens is. Daar om is hy dit weekeinde naar hy zegt zonder zyn medeweten ge schorst als voorzitter. Een van de vice-voorzitters, die zyn werk over heeft genomen, de heer G. van Dongen uit Rotter dam, zei over de bemiddelingspoging: „Praten kan nooit kwaad, maar zoals de zaken nu liggen, verwacht ik niet dat we tot overeenstemming zullen komen". De heer Gielen, die als voorzitter van de jongeren lid is van het dage- ïyks bestuur van de KVP, heeft de vergadering waar het besluit om te bemiddelen werd genomen, by- gewoond. ADVERTENTIE heerlijk avondje met niet duur wel heerlijk De eerste foto van Louis Wasjkansky nadat hij tijdens een vijf uur durende operatie een nieuw hart had gekregen Krachtens een door Turkye en Griekenland bereikte overeenkomst zal Turkye de plannen voor een in val op Cyprus laten varen, zo werd in de bekendmaking gezegd. De Cyprische onafhankeiy kheids- verdragen beperkten het aantal Griekse militairen op het eiland of ficieel tot 950 en het aantal Turkse tot 650. In de loop van de tyd zyn deze eenheden echter uitgegroeid tot resp. 10.000 en 1.100 man. De Griekse minister van Buiten landse Zaken, Pipinelis, verklaarde dat de plaatseiyke troepen op Cy prus (de nationale garde) ontwapend zullen worden wanneer de troepen macht van de Verenigde Naties op het eiland grotere bevoegdheden heeft gekregen. Griekenland had al lang Uit ons land Het ministerie van Landbouw over weegt te protesteren tegen de jong ste maatregelen van de Engelse re gering in haar strijd met de mond en klauwzeer. De Britse minister van Landbouw, Peart, heeft giste ren medegedeeld dat de Britse vleesimporteurs erin hebben toege stemd de invoer van vlees uit lan den waar mond. en klauwzeer heerst w.o. Nederland, op te schor ten en toezicht uit te oefenen op de opslag en de distributie van reeds door het buitenland geleverd vlees. De importeurs zullen de invoer voor lopig opschorten uit alle landen ter- wereld, met uizondering van die zeer weinige waar mond- en klauw zeer onbekend is of waar het se dert lange tyd niet is voorgekomen. Landen die niet door de opschorting worden getroffen zyn volgens de minister Australië, Canada, Noor wegen, Finland, IJsland, Ierland, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrlka en de Verenigde Staten. Nederland voerde vorig Jaar 499 ton rundvlees naar Groot - Brittannië uit (1.482 ton in '65). 400 ton kalfs vlees (1.691), en 4.282 ton varkens vlees (6.234). Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van Landbouw deelde mee, dat er in ons land sinds het voorjaar geen mond- en klauw zeer meer voorkomt en alle bees ten zijn ingeënt. De woordvoerder achtte het principieel onjuist dat het Nederlandse vlees in Engeland wordt geweigerd. voor de huidige crisis uitbrak in prin cipe geen bezwaar gehad tegen de terugtrekking van de Griekse troe pen. „De aanwezigheid van de Griek se troepen werd noodzakeiyk geacht voor de eerste fase van de opbouw van de Cyprische republiek, maar werd geleideiyk aan niet nodig meer", aldus Pipinelis. Voorbehoud De regering van Cyprus heeft voorbehoud gemaakt tegenover de Grieks-Turkse afspraken voor een oplossing van de crisis om het eiland. Minister van Buitenlandse Zaken Kyprianoe bracht In Nicosia naar voren, dat Cyprus slechts dan tot de door Ankara geëiste en in Athene geaccepteerde ontwapening van zjjn nationale garde bereid Is, wanneer internationale garanties voor het eiland worden gegeven en maatregelen worden genomen voor een volledige demilitarisering. Met zyn verklaring maakte de minister duidehjk wat tevoren pre sident Makarios in zyn antwoord op de oproep van Oe Thant al had ge zegd. Deze verklaarde zich akkoord met het vertrek van de Griekse en Turkse troepen voor zover zij de sterkte van het by de akkoorden van 1960 bepaalde te boven gaan, nL 650 Turken en 950 Grieken. Volgens Makarios zou de vrede zijn gediend met een volledige demiliitarisering van Cyprus. Een eventuele uitbrei ding van de VN-vredesmacht op het eiland noemde hy een zaak voor de Veiligheidsraad. Hy drong aan op waarborgen tegen elke militaire In terventie. Hiertegenover staat een bericht uit diplomatieke bron In Nicosia, dat Turkije Cyprus zou hebben gewaar schuwd, dat voortaan elke nieuwe actie tegen de Turkse minderheid een onmiddeliyke militaire vergelding zal uitlokken. CJit het Leidsch Dagblad van 7 December 1867: Te Meppel zijn onderschei dene personen 1.1. Zondag morgen bijna de slachtoffers geworden van hun lust, om een zoogenaamden evange list te hooren prediken, 't i Nieuwe laag gebouwde kerkje vol toehoorders, was n.l. dien ochtend zoodanig met sto- vendamp gevuld dat velen flauw vielen. AdvertentieOp Maan dag 9 Dec. aa. des voormid dags te 12 uren, zal te Leiden 1 in het Venduhuis op de Hoogl. Kerkgracht publiek worden 1 verkocht een groote partij ta- t 1 bak en fijne sigaren. t l

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1