LEIDSCH DAGBLAD rams FRITES OH! a in Wijzigingen Britse regering SPINAZIE 60089ft Akkoord tussen Griekenland en Turkij e over kwestie Cyprus JAMIN Gé VERHOOG Erg natte herfst LUNS OP DE BRES VOOR YVONNE PAUL gebroken 450 GR SPERZIE-IQC BOMEN I J9 Lening aan Engeland thans goedgekeurd 1.4 miljard dollar van I.M.F. onder voorwaarden Bankrover ging er vandoor Politie kan in Olst geen houvast vinden ZOINDEPAN,KLAAR! (9uc/ EJUe, euwo Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 30 NOVEMBER 1967 No. 31446 Directeur: B. A. E, van Dlshoeck Hoofdredacteur: J Brouwer 4 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (b« vooruitbetaling:, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21607 Callaghan en Jenkins wisselen van functie (Van onze correspondent in Londen) De Britse minister van Financiën Callaghan is gisteravond afgetreden. Zijn opvolger is Roy Jenkins de mi nister van Binnenlandse Zaken wiens functie Callaghan heeft overge nomen. Callaghan besloot heen te gaan omdat hij persoonlijk tegenover zijn buitenlandse collega's en de leiders der buitenlandse circulatiebanken rijn belofte, dat het pond sterling niet zou devalueren, heeft gebroken. De omstandigheden deden hem echter van mening veranderen. Het was Callaghan die het kabinet voor stelde tot devaluatie te besluiten. Voordat de devaluatie vorige week zaterdag werd aangekondigd, had hij al in een brief aan premier Wilson zijn ontslag ingediend. Callaghan wordt alom geprezen voor zijn eerlijkheid, die hem dwong als kanselier heen te gaan. Hij had zich aanvankelijk op de achterban ken van het Lagerhuis willen terug trekken ,maar hij zag daarvan af omdat dit zou kunnen worden uit gelegd als een vijandig gebaar te- Tienduizend daklozen Aardbeving in Joegoslavië In de Joegoslavische provincie Ma cedonië heeft zich vanochtend een ernstige aardbeving voorgedaan. Het centrum van de beving lag op hon derd kilometer van Skopje dat reeds eerder door een aardbeving geheel is verwoest. Volgens radio-Belgrado heeft de aardbeving in het plaatsje Debar bij de grens met Albanië tachtig procent van d« huizen verwoest. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend maar plaatselijke autoriteiten vrezen dat het tamelijk hoog zal zijn. Tot dusver zijn vijf lichamen uit de puinhopen Alle telefoonverbindingen met De- bar zijn verbroken. Het plaatsje is eveneens verstoken van water en elektriciteit. Eenheden van het Joego slavische leger en hulpploegen van vrijwilligers zijn in Debar. De overheid heeft maatregelen ge nomen om de ongeveer 10.000 inwo ners in tenten onder te brengen. De aardbeving is geregistreerd in Upsala en De Bilt. Seismografen noemden de sterkte ervan groot. Mishandelde diplomaten waren dronken De Amerikaanse en de Britse mi litaire attaché die onlangs betrokken waren bij een incident in Kisjinew, waren „laveloos beschonken", zo heeft het Russische regeringsblad Izwestja gisteren gemeld. Volgens het blad hadden de Britse brigade-generaal Harper en de Ame rikaanse kolonel Spahr, die met toe stemming van de Russische auto riteiten een bezoek aan de Sow jet- Republiek Moldavië brachten, op 17 november op een- wijnhoeve zoveel wijn geproefd, dat zij dronken wa ren geworden. Amerika en Engeland hebben tegen de behandeling van de diplomaten WEERBERICHT MIST De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond op vele plaatsen mist en temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. In het noorden van het land later stijging van temperatuur met motregen of wat regen. Weinig wind. (Opgemaakt om 11.40 uur). 1 DECEMBER Zon op: 8.25 uur; onder: 16.33 uur Maan op: 8.25 uur; onder: 15.56 uur Hoogwater te Katwijk te 2.16 en 14.35 mir; laagwater te 10.33 en 22.54 uur. Dit nummer bestaat uit 26 pagina's genover Wiison. Ministers treden doorgaans uit de regering wanneer zij het niet langer met de gevolgde politieke lijn eens zijn. De jonge Wilson deed dit toen hij het oneens was met de financiële politiek van de Atblee-regering. Een groot aantal Latoour-lagerhuis- afgevaardigden, ministers van Finan ciën uit de gehele wereld en een aantal directeuren van buitenlandse centrale banken hebben evenals Wil son nog getracht Callaghan op zijn besluit dat reeds was uitgelekt te doen terugkomen maar hij be schouwde dit als een onverbiddelijke Rechtschapenheid Callaghan oogstte gTOte lof voor de openhartige wijze waarop hij in het Lagerhuis de devaluatie heelt verdedigd. Het was zijn speech en niet die van Wilson die de regering moreel redde. Anders dan met de gladde Wilson het geval is twijfelde niemand aan ROY JENKINS (Van onze weerkundige medewerker) De klimatologische herfst, waar van wij vandaag afscheid nemen (morgen verschijnt de wintermaand op de kalender)is vooral in het westen van ons land bijzonder nat verlopen. In Den Helder werd 395 mm regen gemeten (normaal 245 mm)zodat de herfst daar vanaf het begin der waarnemingen in 1843 al leen in het jaar 1852 met 410 mm regen natter is verlopen. Op de derde plaats komt de herfst van 1950 met 394 mm. In de Wieringer- en in de Haarlemmermeerpolder is deze herfst de 400 mm regen overschre den, hetgeen de landbouw bij de oogstwerkzaamheden geen goed heeft gedaan. Zeer nat was ook de herfst van 1944, maar van 5 september 1944 tot mei 1945 verbood de Duitse be zetting het weerstation Den Helder de weerwaarnemingen voort te zet ten. Ook toen waren er in het wes ten enige plaatsen met een herfst die ruim 400 mm regen opleverde. Jim Callaghans politieke rechtscha penheid. De conservatieven begon nen onmiddellijk een fluistercam pagne ,dat een man van het inner lijk kaliber als Callaghan het pre mierschap had verdiend. In feite was deze campagne tegen premier Wilson gericht. Maar of de Jonge Oallaghan met zijn jongensachtige onbevangenheid werkelijk over de capaciteiten beschikt nodig voor het ambt van premiers de vraag. Jenkins Dit is stellig wel het geval met de uiterst bekwame scherpe Roy Jen kins, de fijn besnaarde intellectuele zoon van een mijnwerker uit Wales, die een aantal belangrijke politieke studies over grote Britse premiers uit het verleden op zijn naam heeft staan. Jenkins vormt in zyn nieuwe po sitie dan ook een rechtstreekse be dreiging voor Wilson door de onaf gebroken reeks van tegenslagen waarmee de Labourregering te kam pen heeft. In het kabinet is Jenkins Steeds een uitgesproken voorstander van devaluatie geweest. Hy gelooft in economische expansie en in een zakenklimaat dat gunstig is voor het concurrerend vermogen van de industrie. Hij is dan ook tegen een al te sterke verhoging van directe belastingen. De 47-jarige Jenkins is een van de meest briljante sprekers in het parlement. Een overeenkomst tussen Griekenland en Turkije over Cyprus waardoor een einde zou komen aan de oorlogsdreiging schijnt sedert gisteravond binnen het bereik te zijn gekomen, maar is nog niet afgesloten. NAVO-secretaris-generaal Manlio ningen tot zijn terugkeer uit An kara weer met de Griekse minister van Buitenlandse Zaken had onder handeld, zei na afloop: „De inspan- De Nederlandse regering zal ver moedelijk in de bres springen voor Yvonne Paul. die al sinds 9 okto ber in de hal van Schiphol wacht op een inreisvisum voor Amerika. De lotgevallen van mej. Paul heb ben de aandacht getrokken van het christelijk-historische kamerlid H. Kikkert, die ons vanochtend zei, dat het in wezen onjuist is om iemand zo lang tie laten wachten. De heer Kikkert heeft zyn geest verwant in het kabinet, de minis ter van Binnenlandse Zaken mr. Beernink, benaderd, die zich op zijn beurt tot minister Luns wendde. Men neemt aan, dat onze minister van Buitenlandse Zaken zich nu recht- het bewa ren van de vrede hebben kere mate van succes gehad ik vertrouw erop dat we geen oorlog zullen krijgen". Hij voegde er echter aan toe dat een uiteindelijk akkoord nog niet bereikt is. Brosio hoopt vandaag naar Brussel terug te keren. Waarnemers in de Griekse hoofd stad waren van oordeel dat een uit eindelijk akkoord afhangt van het antwoord van de Cyprische regering aan president Johnsons vertegen woordiger Vance, die met voorstel len uit Athene kwam. Zij achtten de kans aanwezig dat Turkije en Griekenland nu in prin cipe overeenstemming zouden heb ben bereikt over terugtrekking van Griekse en Turkse strijdkrachten van Cyprus met gelijktijdige beëindiging van de Turkse invasievoorbereidin gen. Omtrent vraagstukken zoals de bij de overeenkomsten van 1966 vast gestelde Griekse en Turkse contin genten (950 en 650 man) zou men op het oordeel van president Maka- rios wachten. streeks tot Washington zal wenden om de Amerikaanse regering te wij zen op de merkwaardige situatie, die nu al bijna 2 maanden voortduurt. De Verenigde Staten hebben tot dus ver driemaal een mej. Paul geweigerd, De Kriegsmarine heeft gis termiddag heel wat opstappertjes gehad. Een groot aantal kinderen bracht een bezoek aan twee Duit se opleidingsschepen, die in de Amsterdamse haven liggen. De jeugd werd gastvrij onthaald. Ze mocht naar hartelust op de ka nonnen klauteren. En zelfs op de schouder van een matroos zitten ADVERTENTIE KWALITEITS PJfT jgj 2223 Het Internationale Monetaire Fonds heeft gisteren een lening van 1,4 miljard dollar aan Engeland goedgekeurd om bij te dragen tot het herstel van vertrouwen in het pond. Deze lening werd verwacht sinds Engeland het pond op 19 november devalueerde van 2.80 tot 2.40 dolla; De lening die een krediet vormt dat Engeland in de loop van de ko mende maanden kan opnemen maakt deel uit van een reserve van 3 mil jard dollar die Engeland hoopt te verwerven om het pond en de bin nenlandse economie te versterken. Besparingen De Britse regering heeft zich ver- plioht voor medio 1968 te zorgen voor een blijvend evenwicht op de KINDERROOF IN VAALS? De politie van Vaals gaat na, wat er waar is van het verhaal, waarmee een 9-jarige jongen uit 't Nederland se grensplaatsje bij de politie in het niet veraf gelegen Aken heeft aange klopt. De jongen vertelde daar door een onbekende naar Aken te zijn ont voerd en daar te zijn „afgeleverd" bij een vrouw. Volgens zijn verhaal zou de vrouw tegen zijn ontvoerder hebben gezegd: „Dit is een jongen, dat is niet afgesproken". De man en de vrouw hebben hem, aldus nog het verhaal van de 9-jarige, het politie bureau van Aken binnengeduwd ei zijn toen snel weggereden. De Vaalse politie heeft in ieder geval de ou ders op het hart gedrukt goed op de kinderen te letten. De politie van Vaals en Aken acht het niet uigeslo- ten, dat kinderrovers in het Neder lands-Duitse grensgebied aan het werk zjjn. Een gemaskerde man is gister avond het Wierdense bijkantoor van de Raiffeisenbank binnengedrongen. De man had een tas aan de arm en was bijzonder zenuwachtig. Na met een pistool in de hand vergeefs te hebben geprobeerd de kassier tot het openen van de kluis te brengen, nam hij de benen. De kassier, de heer J. Schoenmaker, wist de overvaller weg te krijgen met de bewering, dat er een tijdschakeling aan de safe zat. „Geen sterveling krijgt die kluis voor half negen open, alleen met breek ijzers misschien", voegde hij de mai toe. Een vage voetafdruk en een ban- denspoor vormen voor de politie de enige tastbare sporen. Een intensie ve speurtocht leverde de politie i nacht niets op. De moord op de molenaar (Van onze Zwolse correspondent) Ook de derde dag van het onder zoek naar de moord op de 71-jarige molenaar Allard Boks, heeft de poli tie geen houvast gegeven. Er werden geen directe aanwijzingen gevonden, al werd in het kader van het routine- onderzoek, het alibi van verdachte personen in Olst en naaste omgeving ADVERTENTIE S3MISI3E! Eens komt de dag dat ook U een Omega zult bezitten. Gaarne adviseren wij U bij de aankoop uit onze unieke collectie dames- en herenhorloges. VAN ROSSUM DU CHATTEL EN DRIESSEN HOFJUWELIER BREESTRAAT 95 lllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllillilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll nagegaan. Ook werd gecontroleerd of de man, die een aantal jaren terug een overval op de molenaar pleegde, zondagavond niet weg is geweest uit de inrichting, waarin hij wordt ver pleegd. De Zutphense officier van Justitie, jhr. mr. dr. W. van den Bosch en kapitein A. C. van Dijk van de Rijkspolitie in Arnhem, die het on derzoek leiden, verklaarden, dat de directe doodsoorzaak meer gezocht moet worden in de ernstig beschadig de lever, dan in de veertien hoofd wonden van het slachtoffer. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of geld is gestolen uit de molenaarswo ning. Wel wordt de portemonnee, die Boks bij zich gedragen moet hebben vermist. Of hij, behalve de porte feuille met honderd gulden, die in het nachtkastje werd aangetroffen, mis schien een tweede portefeuille bezat, is niet bekend. Evenmin, of hij, na vrijdag 800 gulden naar het postkan toor te hebben gebracht, nog geld heeft ontvangen. De boekhouder van het fouragebedrijf zal orde op zaken stellen om de politie meer inzicht te geven. Het is echter in deze handel niet ongewoon, dat velen voor niet onbelangrijke bedragen in het krijt staan. Houvast bieden wellicht nog de vele vingerafdrukken, die zijn aan getroffen, maar die dienen nog te worden Britse betalingsbalans. Deze ver plichting behoort tot een programma van economische maatregelen dat Engeland zal uitvoeren als tegen prestatie voor de lening van 1,4 mil jard dollar. Engeland heeft ook toegezegd op de nationale begroting voor 1967/b8 ongeveer 400 miljoen pond sterling te besparen. Het tekort op de vol gende begroting zal tot ongeveer een miljoen pond worden beperkt. De Britse regering verwacht dat in de tweede helft van het volgend jaar een overschot van 100 miljoen pond op de betalingsbalans kan worden bereikt. Aan de voorwaarden van het IMF voor het krediet kan vol gens de zegslieden in Parijs niet helemaal worden voldaan. Men heeft een compromis gesloten, o.a. door overeen te komen dat de Britse economische en financiële situatie voortdurend in het oog zal worden gehouden. Het IMF zou de volgende eisen hebben gesteld: de geldcirculatie in Engeland mag in 1968 niet meer toe nemen dan dit jaar; de voor 1 april 1968 vastgestelde afschaffing van de exportpremie van 3 dient voor rang te krijgen en in februari, juni en november 1968 zal de Britse eco nomische en financiële situatie op nieuw worden besproken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE UW SLAGER UW POELIER Deze week: extra verse mooie zware DUINKONIJNEN, BRAADKUIKENS BRAADSTUKKEN. DOEZASTRAAT 41-39, TEL. 21415 ADVERTENTIE 500GRAM VAN 89 VOOR Kwalltelts diep vr ie s De heer De Lesseps heeft J i in eene te Nizza gehouden j conferentie verzekerd, dat de 5 i werkzaamheden voor het ka- naai van Suez vóór den lsten i September 1869 zullen afgelo- pen zijn. Zaterdag is te Pa- rijs de tijding ontvangen, dat de stoomboot van de Mij. i J3azindoor het nieuwe ka- naai is gekomen. In de week van 17-23 No- i personen. j De handel in vette var- 1 kens neemt steeds toe, doch i de prijzen blijven laag; ze j varieeren van 36 tot 42 cents J het Ned. pond.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1