3,48% rente-rekening bij de postgiro* p£d In Wenen komt nieuwe Opera-directeur: wie? Weer samenwerking met Von Karaian? Kabinet heeft het vertrouwen Senaat Sjoukje tekent weer bij grootste gironet met 1,500.000 rekeningen alle overschrijvingen zonder kosten overal gepast betalen zonder geld-op-zak met de vertrouwde blauwe kaart en nu ook nog als nieuwe service de POSTCHEQUE- EN GIRODIENST en cfióteren WOENSDAG 29 NOVEMBER 1907 LETDSCH DAGBLAD PAGINA B struikelblok Hilbert (Van onze Weense correspondent) Niet alleen aan ingewijden is het bekend dat er allang iets hapert aan de leiding van de Weense Opera. Het programma laat te wensen over en verscheidene voorstellingen vertonen tekenen van slordigheid en gebrek aan coördinatie. De oorzaak is te zoeken in de persoon van de directeur, Egon Hilbert, die vroeger ongetwijfeld zijn sporen heeft verdiend, maar die al geruime tijd ziekelijk is. Hij heeft dit weliswaar gedementeerd, maar het is absoluut zeker dat een delegatie van de beste zan gers zich bij de minister van O., K. en W. heeft beklaagd over de ontoelaatbare toestand in de opera, waarvoor zij Hilbert ver antwoordelijk stellen. Hijzelf maakt geen aanstalten om ontslag te nemen en beroept zich bo vendien op een contract dat tot 1970 geldig is. Nu de toestand acuut is geworden, zal de minister waarschtfnlyk ge dwongen zijn om hem zyn ontslag te geven. Hilbert zal dan zijn zeer hoog salaris tot 1970 uitbetaald krijgen en ook het daarop volgende pensioen zal niet te versmaden zijn, want hij behoort tot de best betaalde ambte naren. Hoofdzaak is echter, dat er een nieuwe directeur komt, maar het is nog niet bekend wie het zal kunnen ADVERTENTIE VOOR DE HANDEL: B. D. LEEPSMA N.V. KERKSTR. 25 AMSTERDAM, TEL. 23 27 27 worden. Voorlopig zullen, zodra Hil bert is afgetreden, twee stafleden van de Opera-directie de leiding overne men. Naar verluidt heeft men O. P. Schuh, de leider van het „Schau- spielhaus" in Hamburg benaderd, NCRV-tv naar Zuid-Vietnam en Indonesië Jan van Hillo, hoofd van de afde ling documentaire-programma 's van de NCRV en cameraman Jan Scha pers vertrekken morgenochtend om twaalf uur van Schiphol voor een nis naar Indonesië, Zuid-Vietnam en Karatsji. Op 24 december keert het team weer terug in Nederland. Hèt eerste resultaat van deze reis kan men reeds op 25 december zien in de vorm van de reportage „Een vuiltje aan de lucht", die in Zuid- Vietnam zal worden gefilmd. 3 febr. zendt de NCRV een kleurenreportage uit over Karatsji, dit in verband met de op 4 februari in de kerken te hou den jaarlijkse collecte voor het we- relddiaconaat. Op 22 maart 1968 wordt, als ondersteuning van de ac tie „Kom over de brug", waarin 20 miljoen wordt gevraagd voor bij zon - dre projecten, voor het werelddiaco- naat, een documentaire uitgezonden, die over nldonèsië en Zuid-Vietnam handelt. Tenslotte kan nog meege deeld worden dat Jan van Hillo in januari via Moskou en Peking naar Noord-Vietnam wil doorreizen. Het hangt echter van de medewerking van de betreffened autoriteiten af of dit plan gerealiseerd kan worden. maar ook andere namen uit Weense operakringen worden genoemd, zelfs de zanger Hans Braun. Hoe de benoeming ook uitvalt, on der een nieuwe directie bestaat er in alle geval een kans om Von Karajan voor samenwerking met de Weense Opera te winnen. Men zal hem zeker niet vragen om het directeurschap over te nemen, want daaraan heeft men geen al te goede herinneringen. Maar het zou al van groot voordeel zijn wanneer hij weer als dirigent de opera optreedt, desnoods ook als regisseur. De weg staat voor hem open, want het grote struikelblok Hil bert zal spoedig verdwenen zijn. ADVERTENTIE Nederland-Rusland VANAVOND voetbal op tv De wedstrijd NederlandRusland van vanavond wordt in een recht streekse reportage over Nederland 1 uitgezonden van 20.25 tot 22.15 uur. Het stadion is nagenoeg uitver kocht. Alleen zijn nog verkrijgbaar een beperkt aantal staanplaatsen. Het programma van deze avond op Nederland 1 zal daarom worden gewijzigd. Zo zullen d e hoofdfilm „De terugkeer van Frank James" en de repetitie van de derde symfo nie van Ludwig van Beethoven door de Berliner Phylharmoniker komen te vervallen. Geen kernwapens in Zuid-Amerika Met 79 tegen nul stemmen en 21 onthoudingen heeft de Politieke Com missie van de Algemene Vergadering der V.N. het verdrag goedgekeurd om van Latijns-Amerika een kern- wapenvrije zone te maken. De V.S. en Engeland stemden voor goedkeuring. Frankrijk en de Sow- j et-Unie onthielden zich van stem ming. Vele van de 21 landen die zich van stemming onthielden, zou den dit gedaan hebben omdat zij bezwaar hebben tegen de bepaling van het verdrag, op grond waarvan Guyana van deelneming wordt uitge sloten. Ook de Eerste Kamer heeft gis teren in meerderheid haar vertrou wen uitgesproken in het politieke en financiële beleid van het kabinet-De Jong vootr 1968. Woordvoerders van de regeringspartijen gaven bij de algemene politieke beschouwin gen zelf uiting van hun vrlangen om de ministersploeg ter wille van de politieke stabiliteit vier jaar lang ongehinderd in het zadel te houden. Er werd uitvoerig gesproken over praktijfchervorming („iedere partij heeft nu zijn noodraad", zei boeren- afgevaardigde Snoek), over de strijd in Vietnam en over de weigering van De Gaud© om Engeland tot de EEG toe te laten. Het werkgelegenheidsbeleid van de regering werd over het algemeen gunstig beoordeeld. Alleen ir. Vos (P.v.d.A.) vond het optreden vaak te laat en te aarzelend. Mr. Van Riel (WD) wilde het noorden des lands een injectie geven in de vorm van vestiging van enkele grote be held. De heer Van Lieshout (KVP) vroeg de aandacht voor de proble men, waarmee Twente en de Ach terhoek op dit terrein te kampen hebben. Kritiek De r.k. senator prof. dr. Th. L. M. Thurlings had ernstige kritiek op de voorgenomen verplaatsing van vijftien rijksdiensten. „Wij hebben grot emoeite om de noodzaak van deze maatregel te bevatten", zei de Wageningse hoogleraar. Volgens prof. Thurlings is het effect van de maat regel op de werkgelgenheid te ver waarlozen en is het zelfs zo, dat de gedwongen verhuizing van veel gezinnen op langere termijn de vraag naar werkgelegenheid in de nie vestigingsplaatsen eerder zal groten dan verkleinen. (Van A'damse correspondent) Sjopkje Dijkstra zal tot de zomer van 1969 als soliste blijven schaatsen in de (jsshow „Holiday on Ice". Mor ris Chalfen, president van de Holiday on Ice-organisatie, heeft op doorreis van het Verre Oosten naar Amerika het gezelschap bezocht, dat thans in de Energiehal in Rotterdam optreedt. Hier bood hij Sjoukje, wier contract in juni afloopt, een nieuw contract Sjoukje Dijkstra zei ons hiervan: „Ik heb in principe toegezegd na juni nog één jaar bij Holiday on Ice te blijven. Het liefste zou ik nu al op houden en als trainster gaan werken. Ik heb vanaf mijn elfde jaar gereisd en ik verlang er naai* eindelijk eens een vaste bestemming te hebben. Mijn voorkeur gaat uit naar Amster dam. Ik hoop dat de Jaap Eden-ijs baan in 1969 overdekt zal zijn, want op een open baan is in Nederland niet goed te trainen. Vandaar, dat ik nog een jaar bij de show wil blijven". Het gezelschap, waarmee Sjoukje optreedt geeft vanavond de laatste voorstelling in Rotterdam. In de ko mende maanden gaat de toernee via Stuttgart, Ljubljana, Hannover, Kiel, Oslo, Kopenhagen, Gothenburg, Stockholm en Helsinki naar War schau. Over twee jaar zal de groep opnieuw Nederland bezoeken, maar dan zonder Sjoukje Dijkstra. Een an der gezelschap van Holiday on Ice, dat volgend jaar in Amsterdam en Rotterdam optreedt, reist thans in Duitsland met als sterren Petra Bur- ka en Hans Jurgen Baumler. Ontw ikkelingsliulp van de EEG-landen De Europese Commissie heeft een tiental nieuwe financieringsbesluiten genomen voor ontwikkelingshulp aan de geassocieerde landen overzee, waarmee 22 miljoen dollar (circa 80 miljoen gulden) gemoeid is. Het betreft havenaanleg te Owen- do in Gabon (13.3 miljoen dollar), landbouwprojecten in Senegal (1.8 miljoen dollar) en Mali (438.000 dol lar), waterleidingwerken te St. Pierre (466.000 dollar), havenontwikkeling te Noumea in Nieuw-Kaledonië (1.6 mil joen dollar), bouw van een cementfa briek in Noord-Kameroen (1 miljoen dollar), landbouwsubsidies in Togo (1 miljoen dollar) en Kameroen (1.5 miljoen dollar), reparatie van een baggerzuiger van Kameroen (117.000 dollar) en de kosten van het beurzen programma (160.000 dollar). ADVERTENTIE J oor Suriname en Antillen 480 miljoen (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft gisteren eensgezind goedkeuring gehecht aan financiële medewerking van Neder land aan de vijfjarenplannen voor Suriname en de Nederlandse Antil len. De ontwikkelingsplannen, die dit jaar in uitvoering zijn gekomen en tot 1972 zullen doorlopen, beslaan een breed terrein dat varieert van wa terbouwkundige werken (havenver betering, aanleg van sluizen en stu wen), ontwikkeling van landbouw grond, of ontginning en stichting van scholen tot de bouw van een ge vangenis. Nederland zal daar de ko mende jaren 480 miljoen gulden aan bijdragen, voor beide landen 240 mil joen gulden. De kamer was het roerend met de plannen eens. Ir. Van Rossum (SGP) toonde nog de meeste reserve. Hij vond 'het geen pas geven dat in Antilliaanse hotels, die met overheidsgeld zijn gebouwd, casino's zijn ondergebracht waar wordt gegokt. Minister Bakker wilde daar niet op ingaan. „Dat is een zaak van de Antilliaanse rege ring", zei hij. Rusland heeft swing-wing De Sowjet-Unie heeft een nieuw gevechtsvliegtuig met verstelbare vleugels ontwikkeld dat uitstekend geschikt is voor de moderne oorlog voering. Dit heeft John W. R. Tay lor, uitgever van „Jane's all the world's aircraft" medegedeeld ter ge legenheid van de verschijning van de nieuwe uitgave van dit boek werk. Volgens Taylor heeft het toestel, de E-266, als de Mig-23 een reeks snelheids- en hoogterecords gebro ken. Hij zei dat hoewel het twee- motorige toestel veel gelijkenis vertoonde met de Amerikaanse F-lll voor aanvallen op geringe hoogte, de Russen een ander systeem voor luchtinvoer hebben toegepast daarmee de moeilijkheden die de F-lll ondervindt ondervangend. Het Russische vliegtuig heeft een span wijdte van ruim 12 meter en een totale lengte van ongeveer 21 meter. 'v:.' Weer een voordeel voor rekeninghouders bij de postgiro: een gemakkelijk te openen rente-rekening, waarop al even gemakkelijk kan worden bijgeschreven en afgeschreven. De een voudige manier om geld van de giro rentegevend te maken. Alle rekeninghouders ontvangen hierover persoonlijk bericht in samenwerking met de Rijkspostspaarbank het grootste gironet van Nederland - volledig geautomatiseerd NEDERLAND I NTS 10.15 i 10.45 i 10.50 l 11.05 Pipo de clown Nieuws Schateiland (kleur) Panoramiek Journaal en weeroverzicht Stichting Socutera NederlandRusland (voetbal) Zendtijd politieke partijen (CPN) NederlandRusland (voetbal) Mister Moto (film) Laatste nieuws Openbaar kunstbezit (Brueghel) Sluiting NEDERLAND 2 NCRV Pipo de clown Nieuws Geen beter leven dan buitenleven Vidocq; tv-serie Journaal en weeroverzicht Gevraagd: solliciteren voor onderwijzer Karl Böhm dirigeert Nieuwe hoop voor Sicilië Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 „Hadimassa" „De Bezetting" (7) wel het beste programma van gisteravond, ook al is het dan oud en klassiek, maar „De Bezetting" is ad te bekend om er nog iets over te schrijven. Toch is het opmerkelijk dat het neg steeds niet verouderd aandoet. We mochten trouwens ook niet klagen over „Hadimassa", het programma waarvan Dimitri Frenkel Frank de produktie, sa menstelling en regie heeft en dat deze keer al met meer zelf kritiek bleek te zijn samenge steld dan de eerste keer. Het leitmotiv was .eten en drinken', en net aJls vorige keren werden korte sketches afgewisseld met aforismen, niet aille van Fren kel Frank zelf, liedjes gezongen door Annemarie Oster en ge dichten van Bud'dingh, Schip pers en Morriën („Wij zijn het enige volk waar het in huis niet naar eten ruikt m.aar naar etensluchtjes"). Er was een aar dige parodie op Ibnesco („De dronken zangeres") en een doodgewone mop werd vla de tekst beurtelings links en rechts in beeld gébracht ,wat 'n bruik baar effect bleek, zoals ook de düaüoog met de kijker na een ongepaste sketch over kanniba- Koning klant In Koning Klant kregen we te horen dat de prijzen in de meubeltoonzalen vaak 10 tot 30 hoger liggen dan in de gewone meubelzaken, en m Achter het nieuws" viel vooral een interview met de Westber- lijner Rudi Dutschke op, mocht Kessler vragen beantwoorden van een Rotterdamse Feije- noord-aanhanger, Koos Poste- ma, en werd tenslotte gans krantenlezend Nederland ver rast door het bericht dat de NRC, het Algemeen Handels blad, het Algemeen Dagblad en het Vaderland enerzijds <de NDU dus) en de Telegraaf an derzijds een vorm van techni sche samenwerking waren aan gegaan. Ruimtelijke ordening was een niet zo degelijk, maar half bezienswaardig programma, waar we toch allemaal wel iets mee te maken hadden. Tenslotte was er ook nog Sextant van de NVSH, dat dan misschien een ordinair en vul gair programma is, maar toch ook van al die „mini-omroep- jes" het meest tot luisteren en kijken noodt VOOR WOENSDAG 29 NOVEMBER Hilversum 1. 402 m. VARA: 18.00 Nws. 18.16 Act. 18.20 Democratie. 18.30 ÏS°K •VHJhe zangsollst. 18.55 Stereo: rumba- orkest i Nws. 19.35 Klass. En dan heb je een 20.30 Vr voor Jonge zangsolisten. .30 Vragenv Joi van de platen- markt. 21.30 Trammelant 1 aan de Hor: radiofeuilleton. 21.55 Ste reo: Daar kwam opeens een jager- ja gersman klankbeeld. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Orgelconcert (opn.): oude muz. 23.25 Strijkkwartet (opn.)mod. muz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. NCRV: 18.00 Veel gevraagde gewijde muz. (gr.). 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Act. NRU: 19.00 Juridische vol wassenheid, gastcollege voor studenten van de Rijksuniversiteit te Groningen. 19.45 De Vlaamse Beweging, discussie. 20.20 Rep. van de interland voetbal wedstrijd Nederland-Sowjet-Unie te Rotterdam. 22.20 NVSH: Sextant het wekelijkse radioprogramma van de NVSH. NRU: 22.30 Nws. 22.40 Iks. een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e l(Jn) van 18-20 uur. Voor woensdag 29 november 1967. Ouverture „Der Opernball" (Heuber- ger) Orkest Hermann Hagestedt. Die Post im Walde (Schöffer) Franz Willy Orkest Franz Marszalek. (Millockerj^wmy Schneider, Sandor Kónya. Franz Fehringer. Ingeborg Hallsteln, Herta Talmar, Kathe Schwedowsky, Koor en Orkest o.l.v. Franz Marszalek. An der Weser (Pressel) Franz Willy Neuge- bauer, Orkest Franz Marszalek, Behüt dich Goot (Nessier) id. Ballszenen (Hellmesberger) Orkest Hermann Ha- eestedt, Felicidades (Zaya) Los Para- layos, Ay Nikolai (Argueso) Orkest Neugebauer, Orkest Franz Marszalek Der Karneval in Venedig (Neugebauer; id. Wals uit „Die Puppenfee" (Bayer) „Der Bettelstuden Eön Argueso. Me siento feliz (del Parana) Los Paraguayos. Borrachlta cha cha cha (Esperón) Orkest Ramó Argueso. La le le (del Parana) Los Paraguayos. Merengue si? (Argueso) Orkest Ramón Argueso, Eh, Fi- gues! (del Parana) Los Paraguayos, Relaxing (Guinn) Hank Garland, Joe Morello, Gary Burton, Joe Benjamin, Move (Best) id.. On green Dolphin kin) id.. The nearness of you (Carmi- chael) id. Wou are there (Walter) id., I cover the waterfront (Green) Can- Adderley, Orkest Richard Hay- foggy day (Gershwin) id., I've ;en In love before (Loesser) id., They can't take tha ie (Gershwin) Peterson iy Brown, Milt Holland on (Lane) id., We'll bi together again (Fischer) id.. Them '■here eyes (Tracy) id. POOR DONDERDAG 30 NOVEMBER Hilversum 1. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.53 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.20 Lichte gram.m. (8.30-8.35 De Groente man.) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Heden daagse franse concerten (gr.): nr. 1 mono, nr. 2 stereo. 9.35 Waterstanden, 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen: populair verzoekpiatenprogr. (11.00-11.02 Nws.) 11.55 Beursber. 12.00 Stereo: Pianore cital: mod. en klass. muz. 12.27 Med» t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Lichte gr .muz. voor oudere luisteraars. 13.00 Nws. 13.10 Act. 13.30 Stereo: Klass. en mod. kamermuz. 14.00 Radio kamer orkest: mod. muz. 14.25 Gullivers rei zen: literair klankbeeld. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Ik hoor, ik gr.muz. 16.30 Meisjeskoor uit Hanno ver. 17.00 Lichte gr.muz. voor de Jeugd; 17.30 Toemaar: progr. voor middelba re scholieren. Hilversum 2. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord 7.15 Badinerie: licht klass. pla- tienprogr. (7.30 Nws.; 7.32 Act.; 7.55 Overweging; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de hulsvr. 9.58 Marktber. voor schippers. NRU: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogisch progr. 10.20 Radio Kamerorkest l klein Radiokoor P nA KRO: 11.00 Nws. 11.02 e gr .muz. 12.27 Med voor land- tuinbouw. 12.30 Nws. 2.40 licht .30 Stereo: gevar. muz.progr. 14.30 Sopraan en piano: mod. liederen en pianomuz. 15.00 Godsdienstige uitzen ding. NRU: 15.45 Banden met het ver leden. klankbeeld. 15.45 Spel: kroniek voor kreatieve vrijetijdsbesteding. 16.00 Nws. 16.02 Nickel - Odeon: een progr. over films en filmers. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Stereo: Klass. en mod. kamermuz. (opn). NCRV: 17.45 Sport- platenprogr. Nws.). NRU: 12.00 Nws. 12.02 Platen- keus. KRO: 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.07 Knalmuz. 14.00 Nws. 14.02 Netty Rosenfeld. 15.00 Nieuws. 15.02 Where the action is. 16.00 Nieuws. 16.02 Pla- tenshow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07— 18.00 Verzoefcplaftenprogr. Nederland I NTS: 18.55 Pipo de clown. 19.00 Jn. KRO. 19.07 De vogeltekeningen van Audubon (A tree grew in Brooklyn), aflevering van de engelse natuurserie Survival. 19.32 In kleur: Tessa, ballet- z.progr. NTS: 20.00 Journaal KRO: 20,20 Symfonisch van de U.S.S.R. en solist 21.20 Monica, éénakter. 21.55 solist: seml-klass Brandpunt. NTS: 22.40-22.45 Journaal. Nederland II NTS: 18.55 Pipo de clown. 19.00 Jn. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 In ternationaal agrarisch nws. 19.45 Onen- baar Kunstbezit. TROS buut 1 worstelen. 20.50 "Een beetje charu zang met gitaar. 21.05 Voyage to the bottom of the sea, TV-film'. KRO/RKK 21.56 De laatste dingen (dl. 2). NTSl 22.30-22.35 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5