LEIDSCH DAGBLAD ONZEKERHEID ROND DE KWESTIE CYPRUS Turkije wacht op oplossing Politic vindt enkele aanknopingspunten Winkel open van vijf uur 's ochtends tot tien uur 's avonds' Jongetjes gedood op overweg Grote concentratie in dagbladwereld ©uc/ ©föe. teuwb Prijsbewust - Kwaliteit - Garantie - Service - Kwaliteit - Naam - v.d. KLUGT - Leiden - sinds 1901 Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 No. 31445 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling?, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 57055 elefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 Grote activiteit bemiddelaars De spanning rond Cyprus heeft vannacht opnieuw een cli max bereikt. Het Griekse kabinet is er gisteravond niet in ge slaagd overeenstemming te bereiken over de Turkse eisen. Na afloop van een kabinetsvergadering deelde de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Pipinellis mee, dat er nog geen be sluit was genomen over de aanvaarding van de Turkse eisen. De toestand was volgens Pipinellis hachelijk en gevaarlijk. Pi pinellis zei van mening te zijn dat oorlog nog steeds mogelijk was. De bemiddelaars in de kwestie Cy prus, de Amerikaan Vance, de verte genwoordiger van Oe Thant, Rolz Bennett en de secretariis-gencraal van de NAVO, Brosio, hebben na het bekend worden van het resultaat van de vergadering van het Griekse ka binet hun activiteiten hervat en on derhouden op het ogenblik een pen deldienst tussen Ankara, Athene en Nicosia. Het Turkse smaldeel dat gisteren enkele uren lang in de wateren rond Cyprus had gevaren, is in de loop van de dag teruggekeerd naar de Turkse haven Mersin. Waarnemers nemen aan dat de Turkse regering met deze manoeuvre druk op de Griekse regering wilde uitoefenen om de door haar gestelde voorwaarden te aanvaarden. Turkije Onze correspondent in Istanboel drs. F. G. van Hasselt meldde ons vanochtend: Turkije wacht niet eens erg op gewonden op de afloop van de cri sis rond Cyprus. De sfeer onder de bevolking is veel minder gespannen dan vorige week. De vloot doodde gis teren de tijd met oefeningen onder de Cyprische kust. Onderwijl werd tegengesproken dat er voor deze dag een ultimatum was gesteld. Latere historici zullen zich kunnen bezig houden met de vraag hoe deze crisis zich zo heeft kunnen toespitsen zon der dat er een eigenlijk ulimatum is geweest, hoogstens dreigingen daar mee. De regering-Demirel heeft, bij ge brek aan een militair front, intussen WEERBERICHT Later meer bewolking De Bilt verwacht van heden tot morgenavond aanvankelijk opklarin gen, later weer toenemende bewol king met mogelijk wat regen of motregen. Matige, later matige tot krachtige wind tussen west en zuid west. Over het algemeen weinig ver andering in temperatuur. 11.40 uur). 30 NOVEMBER Zon op: 8.23 uur; onder: 16.23 uur. Maan op: 6.48 uur; onder: 15.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.31 en 13 48 te 9.50 en 22.02 uur. bestaat uit 22 pagina's aandacht besteed aan het politieke thuisfront, de premier ontving alle partijleiders op die van de linkse ar beiderspartij na die in het buiten land was. Het zou interessant zijn geweest te horen wat deze zou heb ben gezegd. In lange tijd heeft de wereld namelijk niet met zulk een oorlogszuchtige linkerzijde te ma ken gehad als nu in Turkije. Geen voogdij Voor de linkerzijde zou een oorlog het teken bij uitstek zijn geweest dat Turkije zich definitief aan de Ame rikaanse voogdij had onttrokken. De Sowjet-Unie zelf uit zich vredelieven der, maar blijft in de crisis mogelijk heden zien tot het vergroten van haar populariteit. Ambassadeur Smirnow drukte het zo uat tegenover de Turkse minister Caglayangil: „Als u tevreden bent over het resultaat zijn wij het ook". Fel oorlogszuchtig is ook nog steeds de extreme rechterzijde. De leider van het extra-nationalistische boe- renpartijtje kolonel Turkesj was van alle partijleiders de enige die ver stoord uit Demirels kantoor kwam en zei: „We hadden moeten landen". De officiële oppositieleider Inönu was veel gematigder maar ook hij hield een slag om de arm waarmee hij later de regering hoopt te be kritiseren. Het officiële blad van zijn partij de „Ulus" geeft toe dat Tur kije nu met een oorlog teveel good- Turks-Cyprioten hebben oatn- cades opgeworpen bij de zoge naamde „Groene lijn", die de scheiding vormt tussen het Griek se en Turkse gedeelte van Nico sia, de hoofdstad van Cyprus, Volgens Grieks-Cypriotische bronnen hebben de Turks-Cypri oten ook mijnen gelegd. Deze haastig opgeworpen barricade bestaat uit een grote auto en zandzakken. will zou verliezen, maar vindt dat het een verrassingsaanval had moe ten doen Ia Israël. Met grootmoe digheid na zo'n actie oogst men min stens evenveel goodwill, aldus het blad. Gisteren overheerste hier het ge voel dat Athene de inwilliging van Turkijes eisen een beetje extra dra matisch speelt om te laten zien dat zoiets niet automatisch gaat en ook een gevoel van opluchting met die capitulatie gepaard te laten gaan. De grootste klap voor de Griekse junta kwam vermoedelijk uit Parijs ex-premier Karamanlis haar duidelijk verzocht haar biezen te pakken in dit moeilijk uur. De jun ta had altijd nog hoop dat Karaman lis vroeg of laat eens iets vriende lijks over haar zou zeggen. De jun ta-krant „Elefteros kosmos" schreef bijvoorbeeld dat Karamanlis totaal tegengesteld over haar dacht als Ka- nellopoulos, een andere ex-premier die onlangs voor zijn opstandi ge woorden tegen de junta huisar rest kreeg. Makarios winnaar De grote vrees hier in Turkije is dat na de vernedering van de jun ta niet de Turkse regering maar Makarios als winnaar het strijdperk van de anderen gaat verlaten. De linkse „Aksum" heeft een gro te prent waarop van de ene kant een ontdane Caglayangil komt aanhol len. Johnson en een doodkalme Oe Thant houden hem tegen met drie enorme rotsblokken met de koppen van de drie bemiddelaars. Rechts van die rotsen loopt een afschuwelijke Makarios met mini-rok hard weg. Hij heeft Cyprus „made in Turkey" onder zijn arm en de Turks-Cypri sche leider dr. Kuteohuk holt achter hem aan, roepend: „houdt de dief". Moord Neltje de Haan (Van onze Zwolse correspondent) Het onderzoek naar de moord op Neltje de Haan in Avereest heeft gis teren een groot aantal nieuwe aan knopingspunten opgeleverd, die van veel betekenis kunnen zijn voor de oplossing van het drama. Majoor A. W. de Vrieze, districts-commandant van de Rijkspolitie in Zwolle vertel* de dat gisteravond in Dedemsvaart. Bij het onderzoek naar de toe dracht van de moord gaat de rijks politie er nog steeds van uit, dat Nel tje vrijwillig met de moordenaar is meegegaan naar de plaats waar zij later werd gevonden. „Alles wijst daar op", vertelde gisteravond majoor De Vrieze. „De sporen van de twee fiet sen over het land lopen nagenoeg evenwijdig aan elkaar, terwijl het meisje en de dader niet naast elkaar tussen de twee fietsen in hebben ge lopen. Dwang lijkt derhalve vrijwel uitgesloten. Alles wat tot dusver Is ge vonden ademt deze rust en dat is naast andere zaken ook de basis voor ons onderzoek". Zelfbedieningsbedrijven (Van onze Haagse correspondent) De vereniging van zelfbedienings bedrijven heeft er in een brief aan minister De Block van Economische Zaken voor gepleit het aantal ope ningsuren voor de winkels te verho gen tot zestig per week. Alle zaken zouden volgens de vereniging zelf hun openingsuren moeten kunnen bepalen tussen de volgende tijden: maandags tot en met vrijdags van vijf uur 's morgens tot tien uur 's avonds. Het personeel zou daarbij volgens de oude rouleringsregeling aan een vijfenveertig urige werkweek moeten komen met per jaar zeven vrije za terdagen en dertien vrije maanda gen per persoon. De vereniging van zelfbedienings bedrijven heeft met haar brief een einde gemaakt aan de rust, die juist was ontstaan rondom het gesprek tus sen de werkgevers- en personeelsor ganisaties over een oplossing van het probleem van de vijfdaagse werkweek in het winkelbedrijf. Neltje is bovendien vrijwillig mee gegaan van de plaats, waar zij haar fiets neerlegde naar de rand van het bietenveld, waar zij werdneergesla- gen. De voetsporen van de dader zijn over die afstand niet' dieper dan daar voor en dat betekent dat hij het meisje in geen geval heeft gedragen naar de plaats van de moord. Hoewel de politie niet uitsluit, dat Neltje de Haan haar moordenaar kende en daarom in goed vertrouwen met hem meeging, denkt men toch ook aan de mogeltfkheid dat een on bekende er in is geslaagd haar onder bepaalde voorwendsels mee te lok ken. In dit verband wees de majoor op een soortgelijk misdrijf, evenwel zonder dodelijke afloop, dat zich en kele weken geleden elders in het land heeft afgespeeld. Daarbij ging een meisje argeloos met haar aanrander mee het veld in, omdat hü vertelde, dat daar een gewonde zou liggen. Dit bericht is ook in diverse kranten ge publiceerd en hoewel het niet met ze kerheid is te zeggen, is het niet on mogelijk dat deze publikatie de moor denaar tot zijn daad heeft geïnspi reerd. Voetafdruk De voetafdruk, die gevonden is op het bietenveld en die zo duidelijk was, dat zelfs het merk van de schoenzool was te lezen, heeft de po litie tot dusver weinig verder ge bracht. „Het profiel is van een soort schoenzool, dat in Nederland het meest wordt gebruikt en dat onder alle mogelijke merken schoenen wordt gelijmd." aldus majoor De Vrieze. Niettemin heeft men bij alle winke liers, leveranciers en reparateurs en zelfs op markten in de omgeving ge zocht naar de herkomst van het schoeisel, echter zonder resultaat. Vandaag zou men zich in het groepsbureau in Dedemsvaart in hoofdzaak bezighouden met het rang schikken van het tot dusver verkre gen feitenmateriaal. Daardoor zal wellicht enige tekening komen in de puzzel, die de Avereester moord nog steeds voor de politie is. Enige re chercheurs hebben de begrafenis van het meisje vanochtend in Balkbrug bijgewoond. In spel gegrepen Twee Geleense jongetjes zijn gis termiddag tijdens het spelen een door ahob-beveiligde overweg opgelo- en door een trein gegrepen. Het duurde uren eer de deerlijke vermink- stoffelijke resten van Harrie Geurts (9) en Johnnie de Koning (10) konden worden geïdentificeerd. De ouders van de kinderen hebben van dodelijke onzekerheid door gemaakt. Het ongeluk gebeurde op nauwe lijks twintig meter van het station van Geleen. Voor die overweg be veiligd met „halve" bomen en goed werkende knipperlichten en alarm- schellen stond gistermiddag even half vier een groepje volwasse nen te wachten op de doorkomst van de (niet in Geleen stoppende) snel trein Maastricht- Amsterdam. Een paar tellen voor de trein langs die overweg denderde, liepen de twee kin deren voor de ogen van de volwasse nen de onbeveiligde overweg op. Niemand kon de kinderen meer redden. Dagbladunie- Telegraaf De directies van de Nederlandse Dagbladunie (Algemeen Dagblad- groep, Algemeen Handelsblad, Nieu we Rotterdamse Courant en Het Vaderland) en van het Telegraaf concern (De Telegraaf en Nieuws van de Dag) hebben overeenstem ming bereikt over de oprichting van een naamloze vennootschap, uitslui tend om in het belang van beide ondernemingen een technische en commerciële samenwerking te verwezenlijken. Samenwerking op redactioneel gebied wordt uitdruk kelijk uitgesloten. De beide directies zijn van me ning ,dat in de toekomst zeer grote investeringen verricht moeten wor den in technische en administra tieve apparatuur. Samenwerking, on der meer op dit terrein, wordt ge wenst geacht mede ter handhaving van de positie, die beide damse Pers" belegde vergadering roken over .fusies, samenwer king van dagbladen, de economische moeilijkheden waarmee sommige kranten te maken hebben en de po sitie van de journalisten in dit ver- l". Besloten werd het bestuur op te dragen zo snel mogelijk een brief te zenden aan het hoofdbestuur van de Nederlandse Journalistenkring (NJK) en de Federatie van Neder landse journalisten, waarin dringend aandacht zal worden gevraagd voor de ongerustheid, die bij de meeste journalisten in de hoofdstad heerst de genoemde onderwerpen. Het ligt in de bedoeling, dat via deze brief ter kennis van de landelijke organisaties wordt gebracht ,wat er i gedachten en onrust leeft bij journalisten. De nieuwe vennootschap zal de naam Unitel N.V dragen. In het ka pitaal zullen de beide ondernemin gen elk voor de helft deelnemen. Het voorzitterschap van de directie zal voor de eerste maal worden be kleed door de heer W. Pluygers, üd van de directie van de Nederlandse Dagbladunie, het voorzitterschap van de raad van commissarissen voor de eerste maal door de heer A. D. de Koster lid van de raad van commissarissen van het Telegraaf concern. Dit Is in een communiqué bekend gemaakt Ongerust ADVERTENTIE ADVERTENTIE foto- en filmkado's foto-film Jan Wolfslag n.v. Breestraat 123 - Haarlemmerstr. 102 FRANKRIJK UIT G0UDP00L Goudprijs niet verder gestegen Gisteren is in Parijs uit bevoegde bron vernomen dat Frankrijk over weegt zich geheel terug te trekken uit de internationale goudpool. Dit is zoals bekend een in Londen gevestigde organisatie van acht cen trale banken die zich inspant om de internationale goudprijs te handhaven op 35 dollar per ounce. Aangesloten zijn België, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, de Ver. Staten, West-Duitsland en Zwitser land. Volgens de zegslieden in Pa rijs heeft de Franse regering nog geen besluit genomen. Sedert juni dit jaar draagt Frankrijk niet r aan de activiteiten van de goud pool bij. Voor de eerste maal sedert de devaluatie van het pond sterling viel gisteren geen verdere stijging van de goudprijs waar te nemen. In 'n kalmere stemming dan op vooraf gaande dagen bedroeg de omzet op de goudmarkt in Parijs gisteren 38 miljoen frank tegen eergisteren nog 64,2 miljoen frank. De noteringen voor gouden munten zijn flink ge- J"~ld, de Louis d'Or daalde bijv. 54 tot 51 frank. De omzet in baar goud bedroeg 5 ton tegen eer gisteren 10 ton. De prijs voor baar goud bleef onveranderd op 5600 frank per kilogram. Deense prinses gaat trouwen De 23-jarige Deense prinses Bene dikte zal op S februari 1968 in het huwelijk treden met de Duitse prins Richard-Casimir van Savoie-Witt- genstein-Berleburg. Grote festivitei ten zullen met het huwelijk gepaard gaan. Het huwelijk zal worden gesloten in de kapel van het Fredensborg kasteel op Noord-Zeeland. Ongeveer 100 gasten zullen de feestelijkheden, die een week zullen duren, bijwonen. Naar verwacht wordt, zullen konin klijke personen uit vele landen de huwelijkssluiting, die direct via de te levisie zal worden uitgezonden, bijwo nen. Uit het Leidsch Dagblad van 2 December 1867: Frankrijk moge zich be- roemen aan het hoofd te staan der beschaafde volken, met het onderwijs ziet het er toch nog zeer treurig uit. In 55 departementen kunnen van hen die trouwen tusschen de 30 en 75 pet. niet schrij- Advertentie) Koffijhuis en restauratie. Paardensteea W1jk VI, no. 9. Ik ben ge opend tot 2 uur, dat wil ik nog vertellen, Wil U mij nog voor langer duur, gelief mij dan te bellen. Uw dw. dienaar, T. L. v. d. Koelen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1