„De Kaag" tegen het plan „Zwanbur, Nieuw plan voor de Zwan burgerpolder „N.S. hard bezig om een trambedrijf te worden" Bezwaarschrift over besluit van Warmondse raad aan Ged. Staten Plastic huisvuilzak in Amsterdam Debray geld wou van Russell WOENSDAG 29 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Ook het bestuur van de Ko- ninklij ke W atersportvereniging Kaag" heeft bij Gedepu- le Staten van Zuid-Hol land een bezwaarschrift inge diend tegen het ontwerp-be- stemmingsplan „Zwanburg", dat op 4 oktober j.l. door de ge meenteraad van Warmond werd aangenomen. In dit bezwaarschrift, dat is on- jertekend door de heren L. van der Sleur (voorzitter) en A. van Altena (jecretaris)wordt het hoogst op- nerkelijk genoemd, dat twee raads leden, die uit hoofde van hun be- toep contact hebben met de water- tport in Warmond en begrip heb- >or de belangen daarvan, heb- kn tegengestemd. Het bestuur be- ichouwd het als zyn plicht een be roep op het college van Gedepu- Iterde Staten te doen, door de be- bngen van de watersport naar vo te brengen om dit onheil voor de lagerplassen te voorkomen. Onze bezwaren, aldus het bestuur ran „De Kaag" gaan voornamelijk de woningbouw in de Zwan- lurgerpolder. Deze zal de Kager- n sterk ontluisteren. Het ilechte voorbeeld van de ontsierende rondnbouw in de Kagerpolder nabij het dorp de Kaag, geeft voldoende irgumenten om een verdere bebou- ring van dit plassengebied af te irijzen. Mede dooi- de hoogbouw van Leiden, die de plassen toch al op B00 meter zal naderen, zou de be bouwing van dit unieke plassengebied degraderen tot een stadsmeer. Woningbouw De geprojecteerde woningbouw in de Zwanburgerpolder staat, naar onze mening, zo vervolgt het Kaag- kestuur, in geen enkele verhouding lol de normale groei van de War mondse bevolking. Het actiecomité Zwanburg heeft dit uitvoerig ge documenteerd in zijn memoran dum aan de gemeenteraad aange toond en wjj kunnen dit volledig onderschrijven. Bovendien lijkt het ons onju'st de woninguitbreiding zo be eren sd te bekijken en zou een spreiding over een streek beter zijn, daar de ene gemeente meer moge lijkheden biedt dan de andere. Ook de brug over de Warmonder Leede. die de zeilvaart langs het dorp onmogelijk maakt moeten wij afwijzen. De omlegging van de vaar route door de Grote Sloot geeft door de onvoldoende verbreding en de be bouwing langs de oevers, geen aan- Yaardbare oplossing voor de zeiliach- ten, die een ligulaats hebben achter de geprojecteerde brug. Van de 878 fvplaatsen in d° Warmondse jacht havens ziin er 528 achter deze brug! Daar wij begrip hebben voor het- economisch belang van de zandwin ning, willen wij. zo wordt in het be waarschrift opgemerkt, zij het node, leen bezwaar maken tegen het. gra ven van het nieuwe meer. Teneinde dit meer een recreatieve functie te laten vervullen, zonder de belangen van de watersport, geweld aan te doen en ook de unieke ligging ""n Warmond niiet aan te takten, zou onze mening een beter plan binnen worden ontwomen. ziin vrii aan de hand van belagen, hiervoor een suggestie te doen. Woonschepen De geprojecteerde woonschepen haven voldoet, wat ligging en lig plaatsen betreft, in geen enkel op licht aan de eisen, die dit soort re creanten daaraan mogen stellen. Ons inziens is een betere oplossing voor de, op zichzelf wel gewenste, sanering van het woonschepen- vraagstuk wel mogelijk. In ieder geval lijkt het ons ge wenst eerst een streekplan „Kager- plassen" vast te stellen zodat een bestemmingsplan „Zwanburg", dat toch slechts een klein gedeelte van dit plassengebied omvat, in groter verband kan worden bekeken. Zoals wij in ons bezwaarschrift aan de gemeenteraad van Warmond reeds hebben gesteld, heeft Uw college in de dertiger jaren een open oog ge had voor de belangen van de wa tersport op de Kagerpl assen en in 1961 (besluit, van Gedeputeerde Sta ten van 23 oktober 1961) geen toe stemming gegeven voor woningbouw in de Zwanburgerpolder. Wij spreken de hoop uit, dat uw college de grote bealngen voor de recreatie van de bevolking van de Randstad in het Kagerplassengebied wil laten prevaleren boven de engere belangen van één gemeente. Wij verzoeken u dan ook uw goed keuring aan het bestemmingsplan Zwanburg fn zijn huidige vorm te onthouden of uit te stellen tot. een streekplan Kagerplassen gereed is en voordien onze suggest'es volgens de bijlagen, door uw instanties, te la ten bestuderen. Het bestuur van „De Kaag" besluit het bezwaarschrift aldus: „Wij vertrouwen dat uw college onze wensen in ernstige overweging wil nemen en dat ons nageslacht even dankbaar zal zijn over uw hui dige beleid de Kagerulassen zo veel mogelijk ongerept te laten zoals wil u nog dankbaar ziin voor de besluiten, die u in de derti«rer ja ren en in 1961 genomen hebt? Het bestuur van de Konink lijke Watersportvereniging „De Kaag" icil in het plan „Zwanburg" de Leede verleggen naar de oude bedding van de Diepe Lee, waar door een ellipsvormig eiland (A) ontstaat, dat bij alle windrichtin gen kan worden aangelopen door jachten. Het eiland B wil het Kaagbestuur verbinden met een brug over de Grote Sloot, aan sluitend op de geprojecteerde ge meentelijke weg, die loopt van Warmond naar de provinciale weg bij Leiden. Het in het ge meentelijk plan ontworpen schier eiland Cwil men in zijn vorm laten bestaan en bestemmen voor bermrecreatie vanuit Leiden. Kerstnummer Leger des Heils In fraaie kleuren, met een schat m lees- en kijknieuws, is van daag het kerstnummer (Strijdkreet) Tan het Leger des Heils verschenen. Uit de veelheid van interessante lectuur noemen wij de reportages van het heilswerk in de achterbuurten Tan New York de mestvaalt van een wereldstad en Engeland en ■Van Jeruzalem naar Bethlehem" jaan wordt ook hoe de huidige publiciteitsmedia het kerstgebeuren zouden brengen. Sterk ver kort en in een Nederlandse verta ling is in dit nummer voorts opge nomen het bekende kerstverhaal Tan Charles Dickens ,A Christmas Carol". Verder zijn er kerstbood schappen van de algemeen leider van het Leger des Heils, generaal Coutts en van commandant Westergaard. Aan een groep bekende Nederlan ders, waaronder wij de namen aan treffen van o.a. Godfried Bomans. dr. Okke Jager, Mies Bouwman, mi nister Roolvink, Willy Walden, en M. A. Jansen, wordt de vraag Voorgelegd welke drie gasten zij op kerstavond zouden uitnodigen. Be grijpelijk zijn de antwoorden zeer Verschillend, doch Johnson. Kosygin en Mao Tsje-Toeng zijn favoriet. Godfried Bomans zou o.a. de Paus Wtnodigen. Die man, zo schrijft hij, üt die avond helemaal op zijn eentje het Vaticaan,...- Suggesties van „De Kaag" Het bestuur van de Konink lijke Watersportvereniging „De Kaag" heeft het niet al leen bij een bezwaarschrift ge laten. Het heeft Gedeputeerde Staten de volgende suggesties voor een nieuw bestemmings plan „Zwanburg" in Warmond doen toekomen. De Leede verleggen naar de oude bedding van de „Diepe Lee" welke Ln 1632 werd afgedamd en in 1878 werd gedempt (copie kaart uit 16091 Hierdoor ontstaat een elipsvormig eiland A. De verbinding met de vaste oever zou met een pontveer kunnen worden onderhouden. Het aanzien vanaf het water op het dorp Warmond langs de Leede en vanuit het dorp (park Leerust) naar het water van het nieuwe meer. wordt veel aantrekkelijker dan in het bestemmingsplan Zwanburg Het eiland A zie ingetekende kaart kan bil alle windrichtingen worden aangelopen door bezoekende jachten. Langs de oever zou een wandelweg kunnen worden aange legd. die de Warmondse ingezetenen en recreanten vanaf de weg een prachtig uitzicht op de plassen zal bieden. Eventueel zou op dit eiland een restaurant kunnen komen, zon der verdere bebouwing, terwijl auto's aan de gemeentehaven kunnen wor den geparkeerd. De afstand van deze aanlegplaatse naar de dorps kern met winkelcentrum is dan niet zo groot meer en de winkelstand be houdt de afzet aan de watersport Aanleggen Het aanleggen rondom het eiland, met de boeg aan de wal of aan korte loopsteigertjes, geeft een veel fraaier beeld, dan een besloten ha ventje en is ook aantrekkelijker dan een haventje, waar men opgepakt ligt. Prachtige voorbeelden hiervan zyn te zien in Zweden bij Stockholm (Saltsjöbaden en Sandhamm). Het eiland B te verbinden met een brug over de Grote Sloot, aanslui tend op de geprojecteerde gemeente- Marktberichten AALSMEER, 28 nov. Bloemenvei ling: Anjers: William Sim 48-62, Ro se Sim 40-48. White Sim 35-46, G. J Sim 26-31, Dusty Sim 27-33, Arthur Sim 32-37, Shocking Sim 30-36, Ree fer Sim 43-57, Orchid Beauty 27-32, Tangerine 36-41, Rozen: Parel van Aalsmeer 23-28, Baccara 75-88. Carla 62-68, Geh. Dulsberg 57-68, Furore 65- 90. Jr. Miss 49-61, Dr. Verhage 55-64. Pink Sensation 48-56, Super Star 72- 87, Roselandia 46-56, New Yorker 27- 34, Nordia 48-62, Corall Princess 40- 46, Carol 24-30, Red Garnette 26-33, Golden Garnette 27-34, Spanish Sun 40-48, Marimba 31-38, Breglna 40- Zorina 43-49, alles per stuk. Dlver- Bloemen: Amaryllis 45-60, Chrys Jaarrond 160-180, Chrys. kl. bl. 27-72, Chrys. bulten 140-210, Euphorbia 100- 130. Freesia 220-350. Gerbera 100-125, Iris 250-335. Iris Prof. Bl. 350-420, Lelies kelk 48-58. Lelies tak 200-290, Nerine 140-185. Helleborus 80-110. Asp Plumosus 160-185, Tulpen 290-390, Hyacinthen 28-33. Stepman 4 kop 170- 190, Stepman 2 kop 100-120, Mar Le- nita 390-2.15; Alfred Nobel 4.55-3.34 Aristocrat 3.90-2.00: Bloemfontein 3.60-2.45; Concordia 5.05-2.85; Dr Fleming 4.55-2.30; Elan 3.10-1.70; Flower Dream 4 75-2.30; Flower Song 4.75-3.30; Gold Dust 3.75-2.05; Happy End 4.10-2.30; Herman van der Mark 6.95-4.10; Hopman's Glory 3.75-2 10" Johan Strauss 3.70-2.40; Life Flame 4- 2 35; Lovely Melody 4.75-2.80; Mabel Violet 4-2.40; Mary Housley 3.65-2 10" Memorial Day 3.50-2.20; Morning Kiss 4.70-3.95; Nieuw Europa 4.90-3.45" Oscar 4.15-2.95; Pactolus 3.40-2.10" Pl- cardy 4.25-2.75; President Kennedy 3 65 -2.10; Rotterdam 4.30-2.45; Salman's Sensation 4.50-2.20; Sneeuwprlnses 3.30-1.75; Spic and Span 5.70-4 35" Sweep Stake 4.20-2.45. v*n,Ir!N8™lR(iVT.28 nov Bloemen veiling Flora: Tros Chrysanten: Oran je Wonder 110-125. Rolinda 125-140 Lyona 75-110. Roodkapje 125-140 To kio 100-120, Rose Chrysant 115-125. Golden Seal 110-125. Narcissen: Helios Ion E*rly Glory 125-140. Irissen ?o2"4«°,"w.Freeslas: Golden Yellow 90- 185. White Swan 220-320 per bos Tulpen: Top Score 42-46. Rozen- Ca rol 18-19. Baccara 26-42. Garnet 17- 18. Zorlna 26-28. Am. Anjers: Carry f« 32-36. Crowly Sim 28-32 Dusty Rode Sün 36-39. Witte Sim 33-34, Esperance 30-34. Oranje Triumph 25-28. Farah Dlba 32-38. ol^1" a??"28, Keevers 28-34. Gerbera 26-57. Athurium 110-250, Grote Chry- Marle 32-36, Clingendaal 35-42 Euforbla 26-86, Diplomaat 30-33. Bornholm 26-35 per stuk. KATWIJK AAN DEN RIJN, 20 no vember Groenteveiling: waspeen (p. kist) A-extra 4,60-5,70: Al 3.80- 5,50: A2 2.70-5.30; Bl 4,40-5,80; B2 2,50-2,60; Cl 3,00-4,00; C2 2,60-2,90; andijvie 17-39; boerenkool 21-23; spruiten 28-29; uien (per kist) 1.70- 2.40; schorseneren: Al 69-77; A2 27- 34: Bl 44-56; B2 20; Cl 11-37; C2 3. Aanvoeren: waspeen 205 000 kg. waar van 63.000 kg voor exDort werd ver kocht; sohorseneren 19.00 kg., waar van 17.000 kg voor export werd ver kocht. (Van onze Amsterdamse correspondent De Amsterdamse stadsreiniging heeft de primeur voor Nederland van de plastic huisvuilzak. Na een jaar van proefnemingen gaat zij deze zak volgende week invoeren. Voorlopig zullen de plasticzakken alleen in de westelijke tuinsteden worden ver spreid. De zakken gaan 15 cent per stuk kosten. Zij passen in een normale vuilnisemmer. Het is de bedoeling, dat de zilvergrijs gekleurde zakken in de lege vuilnisbakken worden gedaan en wanneer de vuilnisman langskomt buiten gezet worden. Alle zakken zijn voorzien van een plasticstrip waar mee zjj dichtgespeld kunnen worden. De gebruiker heeft het voordeel, dat zijn vuilnisemmer niet meer vuil wordt. Ook kan hy door het gebruik van meer plasticzakken meer afval kwijt. Daarbij komt, dat hij de zware emmer niet meer naar binnen en bui ten hoeft te sjouwen. Voor de reinigingsdienst zijn de voordelen: arbeidsbesparing (minder zwaar tillen en geen bakken meer te rugzetten), minder slijtage en be schadiging van de emmers en een kleiner risico, dat door vuilnisbakken Wandelingen door natuurmonumenten De Vereniging tot behoud van na tuurmonumenten in Nederland gaat in 1968 beginnen met het organise- wandelingen over enkele geparkeerde auto's beschadigd wor den. Nadelig voor de gebruiker is, dat de zakken niet bestand zijn tegen na gloeiende as, en dat men voorzichtig moet zyn met scherpe voorwerpen. Het gebruik van de plasticzak is niet verplicht. Wanneer het gebruik er van bij het publiek ingang vindt zul len de zakken ook over andere delen van de stad worden ingevoerd. De bevelhebber van de Boliviaanse strijdkrachten heeft verklaard dat de Franse marxist Régis Debray op weg was om financiële steun aan de Britse wijsgeer Bertrand Russell te vragen voor de Boliviaanse guerrilla strijders, toen hij gevangen werd ge nomen. Dit zou staan in het dag boek van Che Guevara. Generaal Candia sprak over De- van haar bezittingen als een service Bray en de gesneuvelde Latijnsame- voor haai- nu 70.000 leden. Dit zal rikaanse revolutionair Guevara in een vraaggesprek tijdens een vakantie in geschieden in samenwerking met de ANWB en het Instituut voor na- tuurbeschermingseducatie (IVN) Ook zal in enkele plaatsen begon nen worden met het houden van contactavonden, bedoeld om een nauwer contact met de leden mo gelijk te maken. Aan de wande lingen door het Deelerwoud, die Na tuurmonumenten ik oktober en no vember organiseerde, hebben bijna twintigduizend wandelaars deelgeno men. Een van hen was minister Klompé. ADVERTENTIE Maak het 5 DECEMBER gezellig geef iets moois van PRONONCE Rio. Candia zei dat Guevara dage lijks vergeefs om hulp vroeg aan Cuba voordat Boliviaanse troepen hem insloten en doodden. De gene raal zei dat zijn soldaten boodschap pen onderschepten en decodeerden die Guevara naar Cuba zond. De Boliviaanse bevelhebber zei ver der dat het lichaam van Guevara was begraven, en niet gecremeerd zo als eerst bekend werd gemaakt. De crematie werd bekend gemaakt als afleidingsmanoeuvre toen het Boli viaanse leger vernam dat Guevara's broer Roberto van plan was het lichaam te bekijken. Cancia zei dat de familie Guevara het lichaam mocht hebben voor een nieuwe be grafenis „als ze er om vragen". Een dergelijk verzoek is nog niet ontvan gen. Blad van spoorwegvakvereniging: „Er is by de Nederlandse Spoor wegen niet veel spectaculairs tot stand gebracht. Men heeft de kans voorby laten gaan om een modern spoorwegbedrijf te realiseren. Er is na de oorlog een nieuw spoorwegbedrijf uit de grond gestampt, maar men volstand met herstellen en met het handhaven van oude vormen en tra dities". Dit zegt de (categorale) Federatie ve Spoorweg Vakvereniging in haar blad „Recht Spoor", dat al bij de drukker was voordat deze week de omvang bekend werd van de moei lijkheden, waarin de Spoorwegen op het ogenblik verkeren. Niet vlug lyke weg, welke loopt van Warmond naar de provinciale weg bij Leiden. Aan dit eiland ligplaatsen maken voor woonschepen, maar niet in één havenkom, maar in korte insteek- havens, ieder voor enkele woon schepen en beschermd door een royale beplanting, die de schepen vanuit Warmond aan het oog ont trekt. De gewenste aansluiting op de riolering voor woonschepen zou ook daar te verwezenlijken zijn. Op het overige deel van het eiland geen bebouwing, hoogstens jachthavens. Het in het gemeentelijke plan ont worpen schiereiland C in zyn vorm laten bestaan en bestemmen voor bermrecreatie vanuit Leiden. Woningbouw De noodzakelijke woningbouw zou ons inziens kunnen geschieden aan de westzijde van de Herenweg, bij voorbeeld door uitbreiding van het plan Endepoel of op de weidegrond achter de boerderij van de heer Heemskerk in bet verlengde van de Beatrixlaan. Met opoffering van één perceel bollengrond voor de toe gangsweg, zou deze laan kunnen worden doorgetrokken naar een bouwterrein op de weidegrond. Dit kaartje van het plassen gebied rond Warmond dateert uit 1609. In het midden-onder de bedding van de Diepe Lee, die in 1632 iverd afgedamd. Bovendien zijn hier vele voordelen boven bouw in de Zwanburgerpolder, te weten: minder wegen; voorkoming van de te verwachten verkeersproblemen bij de brug met haar opritten en toegangs weg naar de Zwanburgerpolder Het achterwege blijven van de rij verbinding voor de agrariërs naar het noord-oostelijke deel van de Zwannenburgerpolder ontmoet bij de belanghebbende boeren geen enkel bezwaar. Zij zien in de geprojec teerde wegverbinding geen voordeel en blijven varen naar hun lande rijen". De F.S.V. meent, dat de toeneming van het goederenvervoer over de weg en per schip (samen tachtig procent van het totaal)de groei van het par ticuliere autopark en de bedrijfs- vreemde lasten die de N.S. moet dra gen, niet de enige oorzaken zyn van de huidige verhezen. Volgens de F.S.V. heeft men onvoldoende ge daan om hert „vlug en voordelig" uit de slogan „veilig, vlug en voordelig" waar te maken. In dit verband merkt ze onder meer op, dat een treinreis Amsterdam/Zwolle in 1887 maar een half uur langer duurde dan nu: „De N.S, is hard bezig een trambedrijf te worden. Terwijl men elders in Euro pa en in Japan de snelheden van de treinen opvoert tot 150 km of meer, komen we in Nederland met een enorm aantal stopplaatsen op snel treinprojecten niet hoger dan de al jaren bestaande 120 kilometer per uur". Minder service De spoorwegvakvereniging stelt, dat de N.S. de allure mist van een mo dern spoorwegbedrijf, dat voldoende service biedt aan het publiek om dat publiek ertoe te bewegen, inplaats van de auto de trein te nemen. Die service is volgens de F.S.V. eerder af- dan toegenomen. Als een van de fac toren die het Nederlandse publiek de trein doet mijden noemt ze de grote afstanden tussen de woon- en werk gebieden en de verschillende stations, waaraan tot op dit moment ook nog niet veel is gedaan. Vreemd vindt de F.S.V. het, „dat het vrijwel geen moeite schijnt te hebben gekost om Nederlands groot ste badplaats, Scheveningen, van zijn blijkbaar onrendabele spoorlijn te ontdoen, terwijl daarnaast jaarlijks onrendabele lijnen worden gehand haafd zonder op de grote verliezen te letten". De F.S.V. staat op het standpunt, dat een verbetering van de service aan het publiek en het opvoeren van de doelmatigheid belangrijker zyn dan het ten koste van grote finan ciële offers in stand houden van on rendabele lijnen. Na de grote overstromingsramp die Lissabon en omgeving in de nacht van zaterdag op zondag trof en die aan meer dan drie honderd mensen het leven kostte, zijn de opruimingswerkzaamhe den nu in volle gang. Op de foto een straat in Lissabon waar met man en macht wordt gewerkt om een' dikke laag modder te verwij deren.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11