(Ontwikkelingswerk kreeg bredere basis in Leiden Houdt vertrouwen in democratie levend Conferentie Flora van Thailand" ANKERHORLOGE Leids postkantoor op vrijdagavond geopend KVP, ARP en CHU moeten hun politiek zelfrespect herwinnen BAANDAG 27 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE l/l Wl T ABEREID U,T DE F,JNSTE VULL I ATABAKKEN Een geurige bolknak met een heel apart aroma. Al meer dan 17 jaar dé sigaar voor vele duizenden liefheb bers, die hem altijd trouw zullen blij- Karel I VUELTA in dozen van 10: £m Voor verzamelaars nieuwe sigarenbandjes met luchtvaartemblemen In de afgelopen week kwam in Leiden een zeer bijzondere vorm van internationale samenwerking tot stand inzake hulp verlening aan ontwikkelingslanden. Van 21 tot 25 november was hier bijeen een gezelschap van specialisten op het gebied van de Zuidoost-Aziatische flora, om de organisatie te bespre ken van wat wordt genoemd het „Flora of Thailand Project". Aanwezig waren onder meer vertegenwoordigers van de bota nische instituten in Parijs, Kew, Edingburgh en Kopenhagen, evenals Leiden centra met een wereldnaam op het gebied van de Bijzondere Plantkunde. Voorts woonden twee Thailandse deskundigen de vergadering bij. Inventarisatie van botanische rijkdommen Gastvrijheid verlenend instituut vas het Rijksherbarium in Leiden, tot voor enkele jaren gevestigd aan de Nonnensteeg, thans gelegen aan de Bchelpenkade. De conferentie was voorbereid en werd geleid door prof. dr. C. G. G. J. van Steenis, directeur van het Rijksherbarium, tevens lei der van het „Project Flora Malesia- na", in het kader waarvan al gedu rende een reeks van jaren studie wordt gemaakt van de rijke vegeta ties in Indonesië en een aantal aan grenzende gebieden. De grote erva ring die intussen bij dit werk is opge daan bleek van zeer grote waarde voor een efficiënte organisatie van het nieuw uit te voeren project .Flo ra van Thailand". Soortenrijk De vegetatie in Thailand is over wegend tropisch en buitengewoon wortenrtjk; het aantal soorten wordt geschat op ca. 9000. Deze rijkdom »an planten, waaronder zeker 50% houtige gewassen, betekent voor Thailand een welvaartsbron van on schatbare waarde, daar economisch belangrijke soorten, o.a. een groot aantal waardevolle houtleveranciers er een niet gering bestanddeel van vormen. De mogelijkheden die hierin besloten liggen worden echter nog maar zeer ten dele benut, daar de aamenstelling van deze wilde planten groei slechts zeer gebrekkig bekend la. Ook voor de wetenschap ligt er een enorm terrein braak. Deze achterstand in fundamentele kennis van de vegetatie is aanleiding geweest tot het opzetten van het ge noemde project. Men hoopt hiermede, behalve de toegepaste en zuivere botanische we tenschap, ook bosbouw, landbouw, farmacie en onderwijs ten dienste te staan. Bovendien zal er dan een stuk ontwikkelingswerk tot stand gekomen zijn dat niet alleen voor Thailand zelf van onvervangbare waarde is, maar niet in de laatste plaats ook voor de wetenschap in het algemeen. Deelnemers aan de conferentie. Van links Tiaar rechts: dr. J. Vidal, Parijs; prof. dr. K. harsenAar- hus; dr. B. L. Burtt, Edinburgh; dr. L. L. Forman, Kew; C. Pheng- khlai, Bangkokdr. B. Hansen, KopenhagenT. Smitinand, Bangkokprof. dr. C. G. G. J. van Steenis, Leidendrs. C. F. van Beusekom, Leiden. ADVERTENTIE Zoekt een goed voor f 30,— en 140,Of het allerbeste van f 200,— en f400,—. Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Ewe, Anker, Roamer Citizen. HORLOGERv d.WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 HEEFT HET Altijd voordelig. *6 Maandag» gesloten. Maandag 4 december de gehele dag geopend. Medewerking De regering van Thailand heeft het belang hiervan ingezien en sti muleert niet alleen onderzoek door eigen mensen, maar tracht bui tenlandse medewerking te verkrijgen, o.a. op basis van overeenkomsten be treffende bilaterale hulpverlening. Het is verheugend te mogen vaststel len dat het Nederlandse ministerie voor Ontwikkelingshulp als eerste daadwerkelijk steun heeft verleend door een specialist voor het werk be schikbaar te stellen en fondsen te vo teren voor exploratiewerk in Thailand oor een voorgezette opleiding van Thailands personeel in Nederland. Zo heeft de Directie Intern. Tech nische Hulpverlening het mogelijk ge maakt dat de Nederlandse deskundi ge jaarlijks gedurende een aantal maanden op expeditie kan gaan, ten einde de van wetenschappelijk stand punt bezien „witte plekken" op de kaart van Thailand te onderzoeken. Soortgelijk werk wordt reeds gedu- rde tal van jaren door Deense we tenschapsmensen verricht. Vaste vorm Op de Leidse conferentie is nu be sloten het project een brede interna tionale basis te geven en daartoe stappen te ondernemen bij diverse gouvernementen. Organisatorisch heeft het werk een vaste vorm gekre gen, wat tenslotte zal moeten resulte ren in de uitgave van een gedegen en zo compleet mogelijke inventarisatie van de botanische rijkdommen van Thailand. Het gereed komen van de ze „Flora van Thailand" zal onge twijfeld vele jaren in beslag nemen. Receptie J. Verhoeven Ter gelegenheid van het feit, dat het donderdag veertig jaar geleden is, dat de heer J. Verhoeven, chef van de afdelingen financiën, direc teur van de Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen en gemeente-ont vanger in Leiden, in overheidsdienst trad (resp. in Deventer, /"-maar en sinds juli 1948 in Leiden" y 1t don derdagmiddag om half vijf .u de kof fiekamer van de Stadsgehoorzaal een receptie gehouden. Lezing voor theosofen „DE MENS EN ZIJN MASKER" Gistermorgen werd in café „Eigen- zorg" een voordracht gehouden voor de Geünieerde LLoge van Theosofen onder de titel „De mens en zijn mas ker". Mevrouw H. P. Blavatsky. die in 1875 in New York de Theosofische Vereniging heeft gesticht en aan wie wij vele belangrijke werken over de Theosofie te danken hebben, maakte in haar boek „De Sleutel tot de theo sofie" een duidelijk onderscheid tus sen Individualiteit en persoonlijkheid. Zij verklaarde, dat de wijsbegeerte van de theosofie leert, dat de mens een samengesteld wezen is 'zoals werd uiteengezet in de lezing, die op 12 november werd gehouden over irDe gecompliceerde mens"). De mens is een zevenvoudig wezen en de hoogste drie beginselen vormen de mens of het ego, ook wel ge noemd de individualiteit. Deze incar neert op aarde van leven tot leven ervaring op te doen in een stof felijk lichaam. Het ego heeft de vier lagere beginselen nodig om in con tact te komen met de stof. Het hoogste beginsel van de mens is goddelijk en alwetend, het is een vonk of straal van het volstrekte. Het ego, of de individualiteit, reïn carneert steeds weer en betrekt dan steeds weer een andere vorm. Deze tijdelijke vorm, die een samenstel is de vier lagere beginselen of voertuigen, is de persoonlijkheid, met haar eigenaardigheden en gebreken, haar wisselende gevoelens en menin gen. Persoonlijkheid komt van het latijn persona dat masker betekent. In het oude Rome droegen de ac teurs een masker. Iedere rol werd dus uitgebeeld door een speciaal masker. Dikwijls wordt daarom in de theosofische litteratuur de indivi dualiteit vergeleken met een toneel speler. die iedere avond in de schouwburg een andere rol speelt. De persoonlijkheid in één bepaald leven op aarde wordt dan vergeleken met de rol, die de acteur op één avond speelt. De individualiteit is in het ene leven Jan Jansen, in het volgende Hans Pietersen, enz. enz. Elk van de ze persoonlijkheden doet ervaring op; hij leert door verdriet en tegen slagen. Na de dood van het lichaam, treedt er een periode van rust iT* voor de individualiteit. De innerlij ke ervaringen, die de persoonlijk heid heeft opgedaan, zyn onzelfzuch tige gevoelens en geestelijke gedach ten worden toegevoegd aan het ego en dit laatste gaat over naar een subjectief gebied, waar het deze winst aan geestelijke gevoelens en gedachten in zich opneemt. De indi vidualiteit wordt dus na ieder leven op aarde versterkt door wat de per soonlijkheid heeft geleerd. Wanneer de werkelijke mens, d.wz. de hogere drievoud, het ego. weer wordt her boren en een nieuw lichaam op bouwt, gaat het dus weer een nieuwe persoonlijkheid, een nieuwe rol, uit beelden. In iedere nieuwe persoon lijkheid treden weer andere aspecten te voorschijn, tesamen met andere, die afkomstig zijn van vroegere per soonlijkheden. Het doel van de evolutie, leert de theosofie, is nl. om te leren, en zo, door vele. vele levens heen groeit de individualiteit door de kennis en het inzicht, die iedere persoonlijkheid verwerft. Wanneer het masker ten slotte zo verfijnd en gelouterd is, dat het de individualiteit in staat stelt geheel er doorheen te stralen, dan vloeit de persoonlijkheid samen met de individualiteit en wordt de mens een zelfbewust, geestelijk en goddelijk wezen, het hoogste wezen, dat wij ons kunnen voorstellen, een volmaakt mens, een Christus. Vergadering Leids Overheidspersoneel Meer ambtenaren georganiseerd Het Leidse overheidspersoneel, ge organiseerd in de afdeling Leiden van de Algemene Bond van Ambtenaren (A.B.vA.) kwam vrijdagavond in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. Wonder - gem, schetste in zijn openingswoord de groei van het ledental. Vanaf 1 ja nuari 1967 steeg het aantal leden van de afdeling Leiden van 1425 tot 1560. Landelijk was er sinds april (toen de mijlpaal van 100.000 leden werd be reikt) een stijging tot 103.000 leden. Het hoofdbestuurslid, de heer J. W. Dutman, was bij deze vergadering aanwezig om de door de leden gestel de vragen te beantwoorden. De hoofdpunten van deze discussie waren de Rijksziektekostenregeling, waarbij in het bijzonder de positie van de gepensioneerde leden werd toegelicht, de geruchten omtrent de omzetting van het staatsbedrijf der P.T.T. in een N.V., de verplaatsing van verschillende rijksdiensten naar de Noordelijke of Zuidelijke provin cies, de z.g. vrijere loonpolitiek met daarbij de consequenties voor het overheidspersoneel, de gedachte van minister Roolvink over de kinderbij slagregeling en het stakingsrecht. Het hoofdbestuurslid besteedde bij zondere aandacht aan de vragen over de rijksziektekostenregeling en het stakingsrecht. Uit de beantwoording bleek dat de samenwerkende bonden overheidspersoneel niet erg te spreken waren over het beleid van de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beernink, ten aanzien van de manier waarop overleg is gepleegd met de bonden. ADVERTENTIE O ja, even naar Prononce voor een warme onderblouse en breeches Met ingang van a.s. vrijdag zal een groot aantal postkantoren, over het gehele land verspreid, op vrijdagavond of op de plaat selijke koopavond worden opengesteld en wel als regel van 7.00 tot 8.30 uur. Ook het postkantoor in Leiden valt onder deze regeling. Alle soorten postzaken kunnen tijdens de avond openstelling worden afgedaan. Dit is het resultaat van een proef, die in nauwe samenwer king met de Rijkspostspaarbank en de Postcheque- en Giro dienst in acht plaatsen met de openstelling tijdens de wekelijk se koopavond werd genomen. De bij de proef ter beschikking gekomen cijfers tonen aan dat in een behoefte wordt voorzien, aldus meldt de P.T.T. Verandert de kerk? Drs. M. Hautvast. va nde Paters Kar melieten in Hazerswoude zal woens dagavond in gebouw Breestraat 19 spreken over veranderingen in de Rooms-Kath. Kerk. Dit gesprek, dat op initiatief van Experimenteel Kerkewerk van de Hervormde Gemeente Leiden wordt gehouden, staat onder leiding van dr. P. L. Schoonheim. Bazaar Molenwijk bracht 6300,- op In de hervormde wykgemeente .Molenwijk" is de afgelopen week een bazaar gehouden. Deze bazaar heeft een bruto bedrag van f 6300 op geleverd. Het bijeengebrachte geld is bestemd voor het wijkwerk ln het al gemeen. R. Vermaas voor CHJO-Leiden De afdeling Leiden van de Crist, omtrent Hist. Jongeren Organisatie vergader- de eind vorige week in de Regenten kamer van het Schachtenhof aan de Middelstegracht. De heer R. Vermaas uit Haarlem, secretaris van het dage lijks bestuur van de CHJO, sprak over de onlangs door deze organisatie uit gegeven brochure „Een Unie nieuwe stijl",* dat als een vervolg op de eer der uitgegeven brochure „Een poging tot Heroriëntering", dat voorstellen Dressuurweclstrijd van de LRJC De Leidse Rij- en Jachtclub orga niseerde dressuurwedstrijden voor Leiden en omgeving. De jeugd streed 's middags in de manége Pegasus in Warmond met élan om het Jacoba- kannetje. De uitslagen zijn: 1. Liesbeth Bergman. Sassenheim met. Arnaco, 2. Glaudia Gerlach, Warmond met Bouff. 3. Jantien de Boer. Oegstgeest met Karin, 4. Anne Marijke van Ingen, Warmond met Bouff, 5. Renée Meissner, Oegstgeest met Saar. 's Avonds werd in de Leidse Uni- versiteits-manége de strijd aange bonden in het A-programma om de zilveren, in het B-programma om de bronzen Stöxen wisselplaquette De uitslagen voor het A-program ma: 1. Marion Beck, Wassenaar met Hillary. 2. Mariette de Graaf f, Zoe- tsrwoude met Hillary, 3. Joep Ave- zaat, Voorschoten met Fox Hunter. 4. Leo Heemskerk. Warmond met Lightfeet, 5. Peter Gumbert. Oegst geest met Snow Girl. Bert de Groot gaf in dit. program ma hors concours op het paard Sha- lill een meesterlijk stukje van rui- terkunst weg. Uitslagen B-programma: 1. Ma rianne Ooms. Den Haag met Wick- low, 2. Antoinette Nanniing, Leiden met Pejko, 3. en 4. Egbert K. M. van Aller Leiden met Hillary, en Rudolf Feber, Leiden met Wicklow, 5. Mi- klos Schermer Voest, Leiden met Hillary. Herdenking 26 nov. '40 Tydens de traditionele herdenking van 26 november 1940 heeft de Leid se hoogleraar prof. mr. H. Drion hedenmiddag in de Pieterskerk een toespraak gehouden over „Intellectu elen en democratie". Ter inleiding van zijn betoog viel prof. Drion Van Amerongens „ont luistering" van een „mythe van het Nederlandse volk dat zich zo held haftig heeft verzet tegen de usurpa tie van het nazidom" aan. Niet van wege de „ontluistering", maar om dat hij meende, dat deze mythe nooit geleefd heeft onder degenen, die de oorlog bewust hebben meege maakt. Zijns inzeins voelden Van Amerongen en allen, die hem zijn bijgevallen, behoefte aan die mythe, omdat zij voorzag in datgene, waar in de democratische welvaartsstaat tekortschiet. de eigen verantwoordelijkheid van intellectuelen voor het behoud van de democratie niet ligt in de fase, waarin deze reeds aan de Hit Iers of Mussolini's ten offer is gevallen, maar in de periode daarvoor: als het erom gaat het vertrouwen ln de democratie levend te houden en op de gevaren van de alternatieven te wjjzen. In de periode voor 1930 heeft vooral de litteraire intelligentsia van het Westen op dit punt ernstig ge faald. In hoeverre zijn er nu, net als ln de periode voor 1930, tendenties en gewoonten te vinden in de intel lectuele wereld, die een gevaar zou den kunnen vormen voor het voort bestaan van onze democratische sa menleving? Prof. Drion wees op het gebruik van woorden alleen om him emotionele lading, op onverantwoor de generalisatie en op een in dis krediet raken van de objectiviteit ook bü de intellectuelen. Hij ver weet hun, dat zij him verantwoorde lijkheid van intellectuelen miskennen, als zij hun politieke engagement een voldoende rechtvaardiging vinden voor dergelijke onzindelijke discus- .De intellectueel raadt zijn intellectuele waarden, als hij zijn keuze niet aan het licht kritsch denken durft, bloot te stel len". Wat zijn positie ten aanzien van de democratie betreft, houdt dat in, dat hy de moed moet hebben om de bezwaren van een democra tische samenleving onder ogen te zien. Het grootste gevaar, dat de democratie momenteel bedreigt, is dat men de offiers niet wil zien, dae de keuze van de democratie mee brengt; dat men de democratie idea liseert. Aan het einde van zijn voordracht citeerde prof. Dion Theo dor Geiger, waar deze schryft, dat „het lot var de democratie onverbrekelijk verbon den is aan de intellectualisering var de voortschrijdende opvoeding in re delijkheid van haar burgers". Hier, aldus prof. Drion, ligt de eigen ver antwoordelijkheid van intellectuelen. De bijeenkomst werd geopend door rector magnificus prof. dr. P. Mun tendam. Muzikale medewerking werd verleend door het Collegium Musi- cum. uw CH-beginselpro gramma bevat, een samenvatting wil geven van de politieke doelstellingen, die een vernieuwde CHU zou moeten nastreven. De heer Vermaas stelde, dat een concrete samenwerking tus sen KVP, ARP en CHU in de nabije toekomst niet voldoende is, maar dat deze politieke partijen er bovendien naar moeten streven hun politieke zelfrespect te herwinnen. Al voelde hij veel voor de practische doelstellingen van de christen-radicalen, bij sommi gen in deze groep onderkende hij een duidelijke drang naar deconfessiona lisering. De heer Bog aars verweet hij onduidelijkheid omtrent het al of niet uittreden uit de KVP. Om wille van de wel degelijk eigen identiteit van de christelijke politiek verwierp hij het idee van. een stembusakkoord met de socialisten. Daartegenover zag hij lie ver een schaduwkabinet, voorgesteld door de drie confessionele partijen tij dens de verkiezingen, waarbij de kie zer veel beter zou kunnen zien wat zijn stem voor de kabinetsformatie betekent. Toen tijdens de discussie de buitenlandse politiek werd aangesne den, vooral in verband met de kwestie Griekenland, verklaarde de heer Vermaas, dat christelijke buitenland se politiek ook betekent, dat revolu tionaire bewegingen tegen een tota litair of dictatoriaal bewind gesteund worden. Na enkele vragen over de door de CHJO voorgestelde opheffing van het processieverbod besloot de voorzitter de drukbezochte vergade ring. ADVERTENTIE N.C.R(eis) V. Culturele avond met marionetten De N.CJl(eis)V hield vrijdag in de Stadsgehoorzaal een culturele avond. De avond stond in het teken van „lm weiszen Rössel". Deze bekende ope rette, naar een blijspel van Blumen- thal en Kadelburg. werd opgevoerd door het Ned. Marionettentheater van Bert Brugman (Blaricum)De opvoe ring werd gekenmerkt door een grote perfectie. De mogelijkheden, die het spelen met marionetten biedt werden goed uitgebuit, zonder dat men in het kol derieke verviel. De muziek (van Amedo en Eleo trola) was goed, instrumentaal kwa litatief iets beter dan vocaal. De familie Brugman kreeg een dankbaar applaus. De volgende culturele avond zal op 13 februari a.s. worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3