LEIDSCH DAGBLAD OORLOGSGEVAAR OM CYPRUS AFGENOMEN Jarring begint vredesoffensief Midden Oosten Dodenrit op motorkap In welk tempo de troepen weg? EERSTE SNEEUW Zware regenval eist in Portugal minstens 250 mensenlevens Massavergiftiging in Columbia: 100 doden Arabisch topgesprek OMEGA Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 27 NOVEMBER 1967 No. 31443 Directeur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling!, losse nummers f055 Witte Singe) 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041: Redactie 21507 Diplomatiek offensief heeft succes De N.A.V.O., de V.N. en de Ver. Staten hebben zich in het deze limiet geen probleem afgelopen weekeinde ingespannen om een gewapend conflict tussen de twee N.A.V.O.-bondgenoten Turkije en Griekenland ui Cyprus te voorkomen en het schijnt dat zij daarin tamelijk oed zijn geslaagd. De diplomatieke heelmeesters richtten hun aandacht voorna melijk op het zo dicht mogelijk bij elkaar brengen van de Turk se eisen en de Griekse bereidheid tot inwilliging. Nadat Athene zich in principe be- fid had verklaard tienduizend man roepen van Cyprus terug te roepen a daarmee aan de eisen van Tur- jje tegemoet kwam, ging het alleen os om de tijdsduur van deze terug- rokking. Athene zei er zeven maan- over te willen doen, maar An- wil de Griekse militairen bin- enkele dagen zien verdwijnen. Cyrus Vance, de persoonlijke af pand van president Johnson tele- rafeerde het jongste standpunt van Griekse regering naar, Ankara, „jr premier Demirel zei. dat de sestand nog steeds kritiek was en lateen nieuwe bespreking met Vance set op het programma stond. Ook de secretaris-generaal van de Savo. Manlio Brosio en de speciale Iirtegenwoordiger van VN-secretaris- jneraal Thant, José Rolz-Bennett, jn zaterdag en zondag druk in de >weest om een oorlog te voor- Brosio vloog zondag van kthene, waar hij door Koning Kon- iantijn werd ontvangen, naar An kara om met de Turkse regering te overleggen. Hij zei dat er zekere vor deringen zijn bereikt. Rolz-Bennett vertrok zondag eveneens uit Athene, fijn bestemming was Nicosia waar hij jjn vredespogingen voortzette. Vance was zaterdag naar Athene [ereisd met op zak de tegenvoorstel- ia van Turkije, dat het Griekse aan- tod had verworpen om de troepen linnen zeven maanden van Cyprus lorug te trekken. De Turken hadden (Van onze weerkundige medewerker) In het westen en oosten van m land is vanmorgen de eerste tneeuw van dit seizoen gevallen, k Zuid-Holland in de vorm van ttn sneeuwhui, in Twente heeft ht vanmorgen ruim twee uur Khtereen licht gesneeuwd hij een temperatuur van 0 graden. Deze fteeuw viel hij de aftocht van de mwezige koude lucht, die in de WPiende 24 uur o-pnieuw door iïgen en zachtere oceaanlucht vordt gevolgd. De regen, die van morgen in ons land werd gemeten belangrijk groter dan ver acht. In Overijsel en zuid- Drente 25 tot 30 millimeter, elden 'n ons land op de meeste plaatsen '0 tot 15 millimeter neerslag. ADVERTENTIE WEERBERICHT Regen en motregen De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavond: Zwaar bewolkt met ®lge regen of motregen en iets ho- Stte temperaturen, maar vanavond in kt oosten van het land nog enkele Waringen met temperaturen om kt vriespunt. Matige tot krachtige tussen west en zuid-west. (Opgemaakt om 11.15 uur) 28 NOVEMBER Zon op: 8.20 uur; onder: 16.35 uur. Maan op: 3.42 uur; onder: 14.52 uur Hoogwater te Katwijk te 12.16 uur; M&gwater te 8.02 en 20.18 uur. t Qummei best:«ai Cyrus Vance hij zijn aan komst in Athene, waar hij na mens president Johnson bemid delt in het conflict om Cyprus. tijdslimiet tot elf uur zondagoch tend gesteld voor het antwoord op hun voorstellen, maar premier Demi- rel verklaarde in de loop van zondag Voorstellen Volgens gewoonlijk goedingelichte bron komen de Jongste voorstellen van Turkije op het volgende neer: 1. Griekenland en Turkije bevesti gen de onafhankelijkheid en de ter ritoriale onschendbaarheid van de re publiek Cyprus, zoals ls neergelegd in de akkoorden van 1960. 2. Griekenland en Turkije trekken snel de op Cyprus gestationeerde niet-Cyprische eenheden terug met uitzondering van de in de geldende verdragen voorziene contingenten (950 Grieken en 650 Turken). 3. Deze terugtrekking zal geschie den onder toezicht van de op het eiland gestationeerde VN-troepen- macht, die voor deze gelegenheid moet worden versterkt. 4. In aansluiting op deze terugtrek king zal Turkije de militaire maatre- len opheffen die het noodzakelijker wijs heeft genomen. Cyrus Vance, is vandaag voor de derde maal in Ankara aangekomen nadat hij donderdag begon aan zijn pendeldienst tussen Turkije en Grie kenland. Naar wordt aangenomen heeft Vance de Griekse antwoorden bij zich op de Turkse eisen, die hij zaterdagavond mee naar Athene De Zweedse diplomaat Gun nar Jarring heeft gisteren een begin gemaakt met de uitvoe ring van zijn taak om als spe ciaal vertegenwoordiger van de V.N. een poging te doen om het conflict in het Midden-Oos ten te regelen. Morgen zal hij in de hoofd zetel van de Verenigde Naties te New York zijn eerste ge sprek met de Arabieren en de Israëliërs hebben. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, Abba Eban, is gis teravond uit New York te Tel Aviv teruggekeerd met de verklaring, dat de Verenigde Naties Israel's recht er kend hadden om op de huidige be standslijnen te blijven totdat de gren zen op grond van een overeenkomst tussen de rechtstreeks betrokken par tijen worden vastgesteld. Egypte is bereid elke rechtvaardige regeling te aanvaarden welke door het werk van de V.N.-bemiddelaar tot stand mocht komen, aldus het offi- sieuze blad Al Ahram dat hieraan toevoegde dat Egypte anders naar de wapenen zal grijpen om de rechten van de Arabieren te verdedigen. „Wij zullen geen politieke regeling aanvaarden welke niet uitgaat van volledige terugtrekking van de Israë lische troepen uit alle Arabische ge bieden, welke na 5 juni zijn bezet en wel zonder rechtstreekse onderhan delingen of erkenning van Israël", al dus het blad. Omgeving van Lissabon het zwaarst getroffen Hevige regenval heeft in centraal Portugal op zaterdag en zondag meer dan 250 mensen het leven ge kost, duizenden huizen verwoest en andere grote materiële schade aan gericht. De regenval bedroeg in de nacht tussen deze twee rampdagen 92 millimeter in vier uur tijd. Dood en vernietiging schenen het ernstigst in de dicht bevolkte geving van Lissabon waar bijna derde van de negen miljoen inwo- Wolkbreuken, ivaarbij meer dan 90 mm water viel in vier uur tijds, veranderden de laaggelegen streken rond Lissabon in zeeën, waarin honderden mensen de dood vonden. nors van het land woont. De krot tenwijken zijn het zwaarst getroffen. Velen verdronken in laag gelegen gebieden, anderen kwamen om hel leven in hun instortende huizen Weer anderen werden gedood door elektrische schokken van hoogspan ningskabels, anderen bij verkeerson gelukken in de verwarring. Het Rode Kruis, het leger, de brandweer, de burgerwacht en dere reddingsploegen doorzochten de puinhopen vain de huizen waar nog slachtoffers of overlevenden werden vermoed. Jongetje overleeft val van 14 meter De zevenjarige Cornells Houkamp uit Rotterdam heeft zaterdagmiddag val van 14 meter gemaakt van older op de vierde etage van de woning van zijn ouders aan de Bo- naveruturastraat in Rotterdam-zuid. De jongen, die in het Dijkzigtzieken- huis werd opgenomen, vertoont ogen schijnlijk geen letsel. Hij blijft ech ter onder observatie. De jongen was met vriendjes op de zolder aan het spelen en- kwam daarbij te vallen door een tuimel- Hij kwam op het trottoir voor de woning terecht. Man gedood bij ontploffing In de garage achter zijn woning Almelo is de 36-jarige chauffeur monteur J. W. Brunink zaterdagmid dag bij een explosie om het leven ge komen. De man was met een vriend, de 32-jarige B. Hietbruk uit Delden, aan het lassen. Door onbekende oor zaak ontstond een ontploffing, waar bij een enorme ravage werd aange richt. De heer Brunink werd hierbij op slag gedood, zijn vriend ernstig gewond. De heer Hietbruk zal een been moeten missen. Twee slachtoffertjes van de broodvergiftiging in Columbia worden verpleegd in een nood ziekenhuis. Oud-minister mr. Beerman overleden (Van onze R'damse correspondent). Na een langdurige ziekte is giste ren in zijn woning op de leeftijd van 66 jaar overleden mr. A. C. W. Beer man. die van mei 1959 tot juli 1963 als minister van Justitie deel uit maakte van het kabinet-De Quay onder zijn bewind kwam om. een re geling voor de voetbal toto tot stand. Mr Beerman, die in Leiden had gestudeerd en daarna een advoca tenpraktijk had gehad, werd na de bevrijding gekozen tot voorzitter van de Stichting Havenbelangen. Een jaar later kreeg hij voor de CHU zit ting in de Rotterdamse gemeente raad. Van tal van organisaties en vere nigingen was hij bestuurslid. Daar naast vervulde hij een aantal com missariaten, o.m. bij een aantal tal scheepvaartbedrijven. Na zijn aftreden als minister i de heer Beerman zijn advocaten praktijk weer op. Voor zijn verdiensten op velerlei terrein ontving mr. Beerman enkele onderscheidingen. Hij was o.m. offi cier in de orde van Oranje-Nassau. Hij wordt donderdagmiddag in Gar deren begraven. ADVERTENTIE foto- en filmkado's foto-film Jan Wolfslag n.v, Breestraat 123 - Haarlemmerstr. 102 Parathion in broodmeel Minstens vijfenzeventig personen, onder wie veel kinderen, zijn zater dag na verschrikkelijk pijn gestorven nadat zij in Chiquinquira in Columbia brood hadden gegeten dat vergiftigd was met een insecticide. De autoriteiten verwachten nog veel meer slachtoffers. Er zijn op, het ogenblik 700 zieken; de toestand van de helft van hen is ernstig. Onder de slachtoffers bevinden zich gehele ge zinnen. Volgens de berichten sterven mensen zelfs op straat na ver schrikkelijke doodspijnen. De minister voor Openbare Ge zondheid heeft gezegd dat per onge luk parathion is gekomen in verschei dene zakken bloem. Een soortgelijk ongeval met suiker heeft in septem ber 17 doden in Mexico geëist. KOSMOS-193 De Sow jet-Unie heeft zaterdag de derde Kosmos-aardsatelliet in vijf da gen gelanceerd. Kosmos 193 beschrijft elke 89,9 minuten een baan tussen de 354 en de 203 km boven het aardoppervlak, die een hoek van 65,7 graden heeft. Kosmos 192 werd donderdag ge lanceerd, en de voorwaarde dinsdag. De Russische bekendmakingen spre ken slechts van ruimteonderzoek, maar Amerikaanse deskundigen ver wachtten dat de Sowjet-Unie om streeks deze tijd een onbemand ruim tevaartuig om de maan en terug zou sturen. Marokko heeft de Arabische liga zaterdag verzocht uitnodigingen Arabische leiders rond te sturen een vijfde Arabische topconferentie in Rabat in de eerste week van de cember. Koning Hassan n nodigt de staatshoofden uit in zijn hoofdstad voor bespreking van de jongste ont wikkelingen in het midden-oosten. Aan de 13 leden zijn uitnodigin gen gestuurd. Irak schijnt Bagdad te hebben voorgesteld voor een topconferentie, terwijl Soedan Algiers heeft geop perd. (Van onze Amsterdamse correspondent) Een 42-jarige Amsterdamse schil der, I. van der Haa.k, heeft op de motorkap van een auto een onge veer twee kilometer lange dodenrit overleefd. Zich vastklemmend aan een ruitenwisser en zich schrap zet tend tegen de buitenspiegel, wist de schilder te voorkomen, dat hij van de met een snelheid van tegen de 80 kilometer door de stad razende auto werd geslingerd. De bestuurder van de auto, een 20-jarige monteur, is aangehouden op verdenking van poging tot dood slag of poging tot zware mishande ling. De dramatische rit begon gister avond omstreeks half zeven in de Kinkerstraat. De monteur stond daar dubbel geparkeerd. Toen hij een portier opende, moest de ach teropkomende automobilist plotse ling remmen. De schilder, die met zijn auto achter deze auto reed, slipte op de tramrails en botste tegen zijn voorganger aan. Toen de heer Van der Haak uit stapte en de monteur om gegevens voor de verzekering vroeg, zei deze, dat hij zich nergens mee moest be moeien. De heer Van der Haak ging voor de auto van de montuer staan om het nummer te noteren. De monteur gaf toen vol gas en reed op de heer Van der Haak in. Deze sprong op de motorkap. Bij het Concertgebouw moest de mon teur vaart minderen voor een tram. Een andere automobilist reed hem hierop klem en sloeg met een ijzeren staaf het portierraam van de auto in, om de monteur ervan te kunnen weerhouden door te rijden. De vechtpartij, waarin ook de loofde van de monteur zich mengde, werd beëindigd door de politie. Tegenover de politie heeft de r teur verklaard, dat hij over zijn toe ren was geraakt door de drukte In verband met zijn a.s. huwelijk huisvestingsmoeilijkheden. ADVERTENTIE O De gelukkige draagster van dit gouden Omega-bracelet horloge met gevlochten gouden band bezit tegelijk een prachtig sieraad en een zeer nauwkeurig uurwerk f 625,-. JUWELIERS Den Haag - Lange Poten 11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 I Amsterdam - Kalverstraat 123 I Haarlem - Grote Houtstraat 63 ADVERTENTIE ©uct temvo Naar men verneemt, heeft de heer W. G. Boele, sigaren- fabrikant te Kampen, het i plan gevormd om voor ei< rekening op zijne fabriek eene school te openen, ten i behoeve van kinderen tus- 1 schen de 10 en 15 jaren, die aldaar werkzaam zijn. De heer Hulleman, pedel aan de hoogeschool te 1 aé Utrecht, vierde eergisteren 1 den dag, waarop hij voor jaren is geboren. Het Utrecht- 1 se studentencorps heeft hem een paar met zilver gemon- teerde wijnkaraffen aange- boden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1