1 1 Beeldhouwer Zadkine -77- te Parijs overleden Russen behaalden een "pero""'"li,,sk""1' ovationeel succes ZELDZAAM ZANGERSJUBILE Schepper van een persoonlijke stijl Manchester United verspeelt een punt MAANDAG 27 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 EEN GROOT EN GOED MENS Zaterdag is op 77-jarige leeftijd, na een mislukte operatie, in een ziekenhuis in Neuilly bij Parijs de beroemde beeldhouwer Ossip Zadkine gestorven. Zadkine was als zoon van een Rus sische vader en een Schotse moeder in 1909 vanuit Rusland naar Parijs gekomen, waar hij, met een onderbreking van de oorlogsjaren '40-'45, die hij in Amerika doorbracht, bijna zijn hele verdere leven woonde. De eerste wereldoorlog vocht hij in het Vreemdelingenlegioen en later liet hij zich tot Fransman naturaliseren. Zadkine maakte in de jaren '20 samen met de Spanjaard Picasso de Italiaan Modigliani en de Nederlander Van Dongen, deel uit van ie École de Paris, maar zijn grote meesterwerken schiep hij toch pas na de laatste wereldoorlogNa een kubistische periode ontioik- kelde hij een zeer persoonlijke stijl, die men als lyrisch en barok- expressionisme zou kunnen omschrijven, en waaraan zijn aangrijpen ds oorlogsmonument voor de stad Rotterdam en het herdenkings beeld voor de gebroeders Van Gogh, wel algemeen als zijn belang- njkste getuigenissen erkend zullen blijven. Groot gemis In Montparnasse waar men de klei ne meester met zijn rode kop onder dikke witte haren nog dagelijks in ijjn stamcafé ontmoeten kon, zal men de altijd beminnelijke en nerveuze J&dkine missen en niet gauw verge ten. Een gemis, dat bovendien in veel bredwe kring en met name ook in Holland, waar hij vele vrienden had en waarvoor hij talrijke opdrachten uitvoerde, zwaar zal worden gevoeld. Want met Ossip Zadkine is nu mis- ichien wel de laatste grote vertegen woordiger uit de Franse 20-ste eeuw- je beeldhouwersschool van Bourdelle ^Maillol, Rodin, Despiau, Giacometti Laurens heengegaan. Onze Brusselse correspondent meldt: Het eerste waaraan men denkt anneer men op een zondag ver neemt, dat de beeldhouwer Zadkine Is overleden: nu zal hij vanmiddag niemand thuis kunnen ontvangen, was namelijk een traditie, wel zeker langer dan twintig bestond: wanneer hij in Pa- was hield Zadkine zondagmiddag 4 tot 7 open hof. Dat was in zijn atelier, later in het kleine, vroeg eeuws aandoende huis (het ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel scheen haast 'n dorpspastorie of zo) waarnaast het atelier was gelegen. In de Rue d'Assas 100, vlakbij het Luxembourg, ging men via de gang van een woonhuis, en een daarachter liggende binnenplaats, 'n kleine gang binnen. Achteraan woonde de man. die het Marionettentheater in het Lu xembourg exploiteerde. Even daar voor rechts was een grijze, houten deur. Men belde aan en tien tegen een dat de meester zelf opendeed. Het is merkwaardig, dat hij, in de vijf, zes brieven welke ik van hem bezit, altijd over werk spreekt. Over beelden, die hij bezig is te maken, over beelden, die hy heeft voltooid en die hij dan aan zyn leerlingen, zijn vrienden, zijn kennissen liet zien. Zo herinner ik me het „Menselijk woud" de Orphéus, de Prometheus, de Boodschapper, het monument van Appolinaire, de „Terugkeer van de verloren zoon", de ontwerpen voor het Van Gogh-monument, voor die van het Rotterdamse Beeld voor de vernielde stad. De laatst» jaren was het wat stil ler rond Zadkine geworden, omdat de jonge beeldhouwers andere meesters zochten. Maar grote tentoonstellingen van zijn werk, zoals die in München in 1966 deden hem nog altijd gelukkig zijn, want hij hield ervan, dat men zijn kunst bewonderde. Zadkine was een goed mens. Hij leek wat ijdel, maar au fond was hij 't niet. Hij wist precies wat hij waard was en ik geloof dat hij zelf wel eens droevig was omdat hy goed zag, dat hy, eenmaal de zeventig voorbij, niet meer die grootheid bereikte van vroeger jaren Concert „Vrienden van het lied" Het tweede concert van de „Vrien den van het lied" wordt zaterdag 2 december gegeven Lange Voort 44 te Oegstgeest. De solisten zijn Nel Wisse <alt), Rudolf Jansen piano», Leo Remmerts (bas-bariton) en Willem Hielkema (piano). Zij bren gen een programma onder de titel „Van medicijnman tot musical". ADVERTENTIE Bernstein verlaat N.Y. Philh. Orkest Leonard Bernstein, sinds tien ja ren verbonden aan het New York Philharmonisc-h orkest, zal in mei 1969 zijn orkest gaan verlaten om zich verder toe te leggen op het com poneren. Tijdens het seizoen 1968- 1969, zo werd dezer dagen vastgesteld in New York, zal hy nog een twaalf tal concerten dirtgeren. Als gastdingen ton voor deze periode zijn gevraagd Pierre Boulez. Calin Davis, Carlo Maria Giulini en Seiji Ozawa. De post van „music director" blijft vacant voor de interim-periode na beëindiging van het contract. Voor deze periode heeft de orkestdi rectie Georg Szell als muzikaal-advi seur en als senior gast-dirigent ver zocht op te treden, voor zover zijn werk in Cleveland hem dat toestaat. Georg Szell heeft inmiddels de uit nodiging aanvaard. Amyas Ames, president van de New York Philhar monic Society, zei hierover: „Wij zijn vereerd en verheugd dat Georg Szell er in heeft toegestemd als muzikaal adviseur op te treden gedurende deze interim-periode. Wij weten dat hij zeer vele verplichtingen heeft in Cle veland, maar het is voor het New York Philharmonisch Orkest van on schatbare waarde te kunnen beschik ken over de kennis en ervaring van deze grote muziekkenner." Georg Szell is geen onbekende van het orkest: sinds 1944 treedt hij regelmatig als gast-dirigent op. In het Concertgebouw Turn zege van WIK-Wassenaar In de school aan de Du Rieustraat organiseerde de Turnkring Leiden zaterdag zg. B-wedstrijden (met voorgeschreven oefeningen). De deel neming was bijzonder groot, vooral in de groep meisjes van 1216 jaar. Eens te meer is bewezen dat de basis er in voldoende mate is, de grote vraag is alleen: hoe velen zullen over een paar jaar nog aan wedstrijden deelnemen? Bijna alle verenigingen kampen met onvolledige damesploe- gen. Uitslag meisjes: 1. WIKWassenaar (E. Wielders, A. Mooyman. J. Goor. C. v. Laar, J. Dompeling en A. v. d- Hulst) 158-25 pnt., 2. Avanti (Voor schoten) 155.80, 3. OGAV (Oegst geest) 154.00, 4. WIK 2 153.65, 5. DOS-Leiden 152.15, 6. Brunhilde 149.57. Er namen 17 ploegen aan de wedstrijd deel. Dames: 1. SKR (Katwijk) met de turnsters J. Parlevliet, R. Bartelink, J. Schouten, G. Taljeur en S- Klok. 121.16 pnt-: 2. OGAV 119.28 pnt; 3. DOS-Noori'wijk 118.25 pnt. Jongens: 1. DOS-Noordwijk 178.62: 2. DOS-Leiden 168-18. VOETBAL BULGARIJE IN KWARTFINALE Bulg-arije heeft door Portugal in het Vassilevski-stadion van Sofia met 10 te verslaan, zich geplaatst in de kwartfinales van het voetbal toernooi om het Europese kampioen schap. Rechtsbuiten Dermendjev scoorde in de 18de minuut van de tweede helft het beslissende doel punt. Ruim 60 000 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. De stand in groep 2 luidt: Bulgarije 5 4 1 0 9 10—2 Portugal 5 2 1 2 5 6—6 Zweden 6 2 1 3 5 9—12 Noorwegen 6 1 1 4 3 914 TENNIS Hemmes en Hordijk naar Amerika De KNLTB zal twee spelers af vaardigen naar het jeugdtoernooi om de Orange Bowl Cup, dat van 22 tot 27 december in Miami (Flori da) wordt gehouden. De twee spe lers, Fred Hemmes, jeugdkampioen in 1966 en Jan Hordijk, jeugdkam pioen in 1967, zullen vermoedelijk op 21 december vertrekken om deel te nemen aan deze wedstrijd voor ploegen van twee spelers, waarin naar schatting veertig landenteams zullen uitkomen. Onmiddellijk daar na zullen de beide Nederlanders spe len in het individele toernooi om de Sunshinecup in Miami, dat vorig jaar bij de jongens werd gewonnen door Manuel Orantes <Sp.) en bij de meisjes door Peaches Bartkowicz Denk eens even geven Voetbal in buitenland De voorsprong van Manchester United aan de top van de Engelse eerste dVisie is geslonken tot één punt. In de uitwedstrijd tegen Chel sea speelden de Mancunians gelijk met 11, terwijl Liverpool met 21 van Wolverhampton Wanderers en Manchester City met 42 van Burn ley won. Er waren zaterdagmiddag 55.000 toeschouwers naar het terrein van Chelsea gekomen. Manchester Uni ted heeft tot nu toe in competitie-en andere uit- en thuiswedstrijden al een miljoen toeschouwers getrokken. De 55.000 toeschouwers gedroegen zich opmerkelijk rustig nadat 's-mor- gens door supporters van Manches ter United grote vernielingen waren aangericht in de trein van Manches ter naar Londen. De Britse spoorwe gen schatten de schade, die in de ernstigst beschadgide wagen was aangericht, op meer dan 1000 pond en dat is na de devaluatie nog altijd meer dan 8600 gulden. Na twintig minuten liep Manchester United een achterstand op door een prachtige kopbal van Tommy Bald win, maar tien minuten voor rust zorgde Bryan Kidd voor de gelijk makers en de eindstand. In de tweede helft heeft Chelsea, dat de punten hard nodig heeft om uit de staart van de eerste idvisie te komen, zijn verdediging gesloten kunnen houden tegen de sterkere Mancunians. Uitslagen UitslagenArsenal—West Ham United 00, ShelseaManchester United 11, Coventry CityEverton 02, LiverpoolWolverhampton Wanderers 2—1. Manchester City- Burnley 4—2, NewcastleSheffield Wednesday 40, Nottingham Forest —Leeds United 0—2, Sheffield Uni ted—Leicester City 0—0, Southamp ton—Sunderland 3—2, Stoke City— Fulham 01, West Bromwich Albion Tottenham Hotspur 20. Stand aan de kop: 1. Manchester United 18 25; 2. Lverpool 18 24; 3. Manchester City 18 24; 4. Leeds Uni ted 18 22; 5. Tottenham Hotspur 18 De grote man in de ploeg uit Mön- chen-gladbach was de 23-jarige spelopbouwer Günter Netzer, die af gelopen woensdag in Boekarest bij de landen wedstrijd tegen Roemenië door bondscoach Helmut Schön op de bank was gehouden .Schön had ge zegd: „Ik laat Netzer niet spelen in ploeg, die slecht draait" en daar- moest de man met de opvallend grote voeten (schoenmaat 48) op de bank blijven zitten. Zat»rdagmiddag toonde Netzer echter dat hij, hoe wel hij in de nationale ploeg aan passingsmoeilijkheden heeft, voor zijn vereniging van onschatbare aarde is. In vergelijking met de Keulenaar Overath, die zijn krach ten in tijdrovende dribbels verspilde, Netzer een wonder van snelheid, die met haarzuivere passes over tien tallen meters het volle rende ment haalde uit de srelheid van zijn ploeggenoten. Uitslagen: Eintracht FrankfurtEintracht Braunschweig 20, Hannover 96 FC Nümberg 11, PC KölnBonis- München-Galdbach 25, MSV DuisburgAllemannia Aachen 30, Hamburger SVMilnchen 1860 22, Bayern MünchenFC Kaiserslau- tern 4—1, Borussia Neunkirchen—FC Schalke 04 1—5, Borussia Dortmund Werder Bremen 11, Karlsruher SCVFB Stuttgart 14. Stand aan d ekop: 1. FC Nüm berg 15 23, 2. Bayern München 15 23, 3. Borussia M. Gladb. 15 19, 4. MSV Duisburg 15 18, 5. München 1860 15 17, 6. Elntr. Braunschweig 15 17. Duitsland Het Staatssymphonie Orkest van de Sowjet-Unie is gister avond voor de eerste maal sedert zijn bestaan in ons land op getreden. De (niet geheel volle) zaal van het Amsterdamse Concertgebouw heeft ondubbelzinnig blijk gegeven van haar hoge waardering voor deze 110 musici, een volstrekte eenheid vormend onder leiding van hun eerste dirigent Eugène Swet- lanow, die reeds enige malen als gastdirigent voor een Neder lands orkest heeft gestaan. Het ovation'.ele applaus bleef klin ken, terwijl bloemstukken en ruikers als hulde voor het hele orkest rond de dirigent werden geplaatst. Niet minder luid en langdurig wa-lan en ludmilla". Na de pauze werd de ren de ovaties, die de 21-jarige so- symphonie „Manfred" van Tsjaikows- Hste Liana Isakadze werden gebracht ky uitgevoerd. voor haar spel in het vioolconcert van Het concert werd o.m. bijgewoond Tsjaikowsky. Tot driemaal toe werd door de ambassadeur van de Sovjet- rij naar het podium teruggeroepen. Unie in ons land. de heer W. S. Eugène Swetlonow opende met de Li grow. Ouverture van Glinka's opera „Rus-1 Het Russische Staats Orkest con- Het beroemde Russische Staats symphonie Orkest trad gister avond voor het eerst in ons land op in het Concertgebouw in Am sterdam. Links de dirigent Eu gène Swetlanow en rechts de 21- jarige soliste, de violiste Liana Isakadze. certeert voor de tweede maal ln Am sterdam op 30 november. Voorts treedt het op ln Rotterdam (27), vember, Utrecht (2), Scheveningen (3), en Tilburg (4 december). De con certen in Nijmegen. Kerkrade, Utrecht en Tilburg zal Maxim Sjostakowits zoon van de vermaarde componist dirigeren. In die te Amsterdam, Kerkrade, Utrecht en Tilburg zal Victor Eresko de pianopartij spelen in Tsjaikowsky's concert nr. 1 voor piano en orkest. Ten bate van de kas van de afd. Goude en Omstreken van de .Vrien den van de Nederlandse Blinden- bond" verborgde het Goudsch Ope rette Koor „Con Amore" een uit voering, bestaande uit selecties uit o.a. „Im Weissen Rössl" en „Der Zi geunerbaron" in Florida" te Bos koop. Het Goudsch Operette Koor „Con Amore", dat uit 40 leden bestaat en nog geen jaar geleden werd opge richt, oogstte enorm veel succes. Er werd gebruik gemaakt van eigen ge maakte kostuums. Voor de pauze werden selecties uit o.a. „Im Weissen Rössl" en na de pauze selecties uit „Der Zigeunerba ron" gezongen. Zonder de andere medewerkenden tekort de doen kan gezegd worden dat bij bedde selecties de tenor Peter Kemner een waar lijk grootse rol vervulde .terwijl ook zijn echtgenote, Tiny Kmener, als dirigente en bespeelster van het elekt.ronisoh orgel een groot aandeel 1 in het succes had. Het gehoor, he laas slcehts in gering aantal opge komen, betoonde zich zeer denk- De heer A. Schoonderwoerd sprak een woord van dank. Koninklijke subsidies vrije schilderkunst Op voorstel van de jury voor de koninklijke subsidies heeft H. M. de Koningin een subsidie van f 2.500 ver leend aan de schilders A. Klink uit Vlaardingen. Jacob Zekveld uit Rot terdam en Marijke Geys uit Am- j sterdam. De grootste verrassing frn de Duitse bundesliga was de forse overwinning, die Borussia Mönchen-Gladbach In de uitwedstrijd bij FC Köln bereikte 52. S'inds het bestaan van de bun desliga waren er tegen de Keulse ploeg in het Mungersdorfstadion nog nooit vijf doelpunten gemaakt. België FC Brugge—Beringen 3—1, Daring —Beerschot 20, FC MechelenFC Luik 31, Beveren Waas - Anderlech t 1—2, AntwerpRacing White 0—2, Standard—SC Charleroi 3—2, Olym pic CharleroiWaregem 1—0, St. TruldenLlerse SK 40. De stand opkop: 1. Anderlecht 17 pnt, 2. Standard en FC Brugge bei de 14, 4. Beringen 13. De ondersite drie plaatsen worden ingenomen door 14. FC Luik en Antwerp, beide 0 pnt., 16. Olympic Charleroi 4 pnt. ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel In Langeraar In de Parochiekerk te Langeraar is gistermiddag een zeld zaam zangersjubileum gevierd door de heren C. van Dam en P. van Dam, twee broers van 85 en 88 jaar oud, beiden geboren Ter Aarders, die 65 jaar en langer hebben gezongen in het kerkelijk koor Soli deo. Onder de tonen van Offertoir van i het gezelschap naar het Parochie- G. Sergent, gespeeld door de heer huis, waar een broodmaeltyd gereed Dam Jr op het kerkorgel I stond. Tijdens deze maaltijd sprak pastoor Van Rossum de gelukw ADVERTENTIE Snoep verstandig eet 'n appel de beide jubilarissen hun families de kerk bnnen. parochiekoor .onder leiding va heer J. Zwiers, zong de Missa Brevis' in b van Mozart. Pastoor J. van Rossum sprak een woord van welkom en ging tijdens zijn preek in op de vernieuwing van liturgie, die naar zijn woorden een uiting moet zijn van de ontmoeting van God met de mensen. De liturgie moet ook gemeenschappelijk worden beleefd. Nadat het koor tot slot Caecilia van Jan Boots had gezongen, ging uit namens kerkbestuur en parochie, die dit tweetal zangers zeer veel dank verschuldigd is voor hun me dewerking aan de eredienst. Namens de Parochie overhandigde de pas toor aan de beide Jubilarissen een grote kist sigaren. Mede namens zijn broer dankte de heer C. van Dam voor de hulde en het cadeau. Vervolgens stelde de muziekvereni ging Arti zidh op om een muzikale hulde te brengen aan de beide zan gers, waarvan de heer C. van Dam Pastoor J. van Rossum bood beide jubilarissen (links de heer P. van Dam en rechts de heer C. van Dam) een kist sigaren aan. Foto Leidsch Dagblad 35 jaar dirigent is geweest van Arti De heer Th. A. Hijdra sprak na mens de vereniging een hartelijke gelukwens, waarna de penningmees- tei van de jubilarissen een gift in ontvangst nam. Velen kwamen daarna de beide zangers hun gelukwensen aanbieden. By een vorig zangersjubileum kregen beide heren de onderscheiding „Bene Merenti", de heer C. van Dam „Pro Ecclesia" en de onderscheiding van de Gregoriusvereniging. In hun jongere dagen hebben bei de zangers deel uitgemaakt van een dubbelkwartet dat veelal komische liederen zong en uitvoeringen gaf die destyds veel publiek trokken.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15