Muziekfeest Leiden: veel hoogtepunten Sint deed intocht Raadsagenda Radicalen verlangen uitspraak Marktgelden ivorden hoger B. W. BEHANDELEN VRAGEN OVER DE BEGROTING 1968 Ongelukken in liet Leidse verkeer 'St.Mattlüas'-Warmond speelt Heijermans Echtpaar dood gevonden „Boycot Spelen blunder" ■a* JBC iiEJLD&Cd. DAGbLAD Het Muziekfeest van de Alg. Unie van Muziekverenigingen is voortgezet en gisteren afgesloten. Zaterdag was een stra drukke dag: van 1 uur tot middernacht. Het was deze pee dagen ook veel drukker in de Stadsgehoorzaal, die bij tij de aanblik bood van een zeer goed bezette zaal. Er bleken weekeinde aanzienlijk meer hoogtepunten, zowel in compo- JH itorisch opzicht als op het stuk van de wijze van vertolken. foor de muziekbeoordelaar blijven vooral wensen over in het compo- orische vlak. jury's en besturen kunnen er Iets a doen, dat het naar programma's it, die een even strenge artistieke aan de te kiezen compositie stelt een jury dat doet aan de techni- uitvoering door de korpsen. Het heeft zonder het andere een pro- iinatische wijze. Hoe eenvoudige lateurs er plezier in hebben kunnen mm! maanden te besteden aan een Q dl [loosheid als ,The Shipbuilders" i Peter Yorke is ons een hadden ze dat plezier eerlijk 22011 |d helemaal niet? taten ilaar het is de dirigenten ook niet yd om het artistieke te doen. De Voa laatst spelende korpsen van het Ma icours hadden de vijf volgende irken: Rondo Festivo van Karei van ',s jck, Le Roi s'amuse van Delibes, ron van Popy, Rhapsody in Brass Goffin en Donna Diana van Rez- Van Dijck's Rondo is de edel- gaafste, vormsterkste, klassiekste derlandse compositie van heel dit laagse concours geweest. Delibes er mee door, maar is flink ver- Goedgkt. Popy, Goffin en Peznicek ble- |'en,J- q echte dirigentstukken, op virtuo- iat toegespist. Néron noemen we indrukwekkend briljant tweede- isgeval, Rhapsody in Brass een aal aardeloze, lege productie en ana Diana moet het van de make inbl hebben. 'hfDtto Kettings' Divertemento Fes- een eerlijk werkstuk, maar 19,1 ir Van Dijck's Rondo overtroffen. n Boekei was er de noviteit „Saint rth' rid", die we hoger aanslaan dan Va) irlem Shadowns". Boedijn waarde- gm iwe lang niet altijd, maar zijn door a. l [jeugdorkest „Jong Excelsior" van sterdam voorgedragen „Vijf Epi- immen" beslist wel, wat hij bijv. die paar nootjes van „Slaap, Itldje slaap" al verwerkend wist te grenst aan het artistieke. 'e noemen lang niet alles, maar ïjklder o.a. de volgende composities te 1- anen, ontstaat een onjuist con- JPJ irsbeeld. Mendelsohn zag zich ver door de Hebriden- rerture (directie Piebe Bakker) en t de (oorspronkelijke) Ouverture kwjjr Harmoniemuziek van de 15-ja- een bovenste-plank-uitvoering Han e w irWim Steijn Liszt door „Les Pré lat". ook gedirigeerd door Wim jn in fameus ontwikkelde sonori- ten. Katsjatoerian met drie Dan- jji i, minder origineel van vinding dan oppervlakkig lijkt, maar muziek een meeslepend knap instrumen- Lntiü or, Dé&r hebben blazers voor hun leven iets aan. V. UITSLAGEN Zaterdag: Groep C. fanf. Volhar ding, Gorinchem 269 p. Groep C. harm. Voorwaarts, Zeist, 262. Groep D. brassband Eensgezindheid, Wor- mer, 295,5. Groep D. harm. De Pio nier, Gouda 285,5. Groep D. fanf. Erica, Austerlitz, 282; Excelsior, An- dijk 311. Groep E. brassband Breuke- len, Breukelen, 325,5. Groep E. harm. Prinses Irene, Huizen 325,5; Forum Hadriani, Voorburg 299. Groep D. harm. Waterlandse Harmonie, Rans- dorp-Schellingwoude 275,5. Groep E. fanf. Amicitia, Landsmeer 292. Groep E. harm. Voorwaarts, Vlaardingen 279; Jong Excelsior, Amsterdam 290. Groep F. fanf. Ontwaakt, Hattum 293,5; Ny Libben, Koudum 320. Groep F. harm. Hoogoven Harmonie, Bever wijk 317,5. Zondag: Groep B. fanf. Voorne en Putten, Hellevoetsluis 307. Groep C. fanf. Muz. gez. Wittenburg, Amster dam 264,4. Groep D fanf. Oefening OEGSTGEEST Warmunda I won van D.S.O. vrye zondag, die Warmunda I werd benut voor een oefenwed- |d tegen de vierdeklasser KNVB I uit Zoetermeer. Om 12 uur onder leiding van scheidsrechter Het spel ver- j3Up itste zich van doel tot doel, waar M ie elftallen rype kansen kregen J geschoteld. Warmunda benutte er sheï van, J. Tijssen trof van rechts nyi leen doel en uit een voorzet van ®jj elfde speler kan zyn neef M. Tys- tweede doelpunt scoren. Voor rust kreeg de voorhoede van DSO om de achterstand te ver- ,'pTc Jen tot 21. Na de thee wist H. W( »n voor Warmunda er 31 van 4 Jj naken, maar voordat de scheids- idwsfter de wedstrijd in de stromende affloot bepaalde DSO de eind- ui op 3—2. Nederlaag voor ;oeii korfballers Stre :s ht eerste twaalftal van de korfbal- u „Warmond" heeft met bnici i verloren van Excelsior II uit ït. Warmond speelde met drie in- ïtbf^rs. maU wist Excelsior tweemaal u ifaren. Voor rust slaagde Warmond rstfl de achterstand te verkleinen een goed doelpunt van Aad t Na de rust scoorde Excelsior: Door een doelpunt van Gerard irst werd het'32. Excelsior hierna ondanks sterk spel van nnond er toch nog 42 van ma- Dit werd ook de eindstand. Voor pupillen en Warmond II werden vS zal in het Trefpunt de Warmondse korfballers een terklaas-spelavond worden gehou- Aanvang half acht. LEIDERDORP 'Jgh «i ege voor L.D.C. lebe: Zaterdagmiddag stapte Sinterklaas met zym knechten uit het rijtuig, dat stopte voor het bordes van het Oegst- geester gemeentehuis, waar loco-bur gemeester M. v. d. Voet de Sint met een sympathiek toespraakje verwel komde. De Harmonie „Werkmans Wils kracht" liet Sinterklaas liedjes horen, meegezongen door honderden kleu ters, wier grijpgrage handjes zich te vens ontfermde over het kwistig uit gestrooide snoepgoed. Met het muziekcorps en de Wilbert- drummers werd de tocht door de ge meente aanvaard. Deze werd onder broken by het bejaardencentrum „Hofwyck", waar de Sint binnen kwam om aan de directrice een ge schenk aan te bieden en met de ln de hal samengestroomde bejaarden een gemoedelyk praatje te houden. Na een hartversterking, die wel no dig was om op deze koude middag het tweede deel van de tocht te onder nemen, werd het kinderfeest voortge zet onder belofte van de Sint dat alle kinderen die avond hun schoen mochten klaarzetten. Gespreksgroep D'66 Zaterdag is een gespreksgroep Oegstgeest van de party t>'66 opge richt. Het ligt in de bedoeling voor lopig eenmaal per maand by een te komen om van gedachten te wisselen over politieke vraagstukken van alge mene en plaatselyke aard. De eerst volgende byeenkomst wordt gehouden op dinsdag 12 december, 's avonds 8 uur ten huize van drs. Th. H. ten Berge, Prinses Beatrixlaan 65. Het te behandelen onderwerp zal zyn, „Ge zag in de democratie". De gemeenteraad van Oegstgeest komt donderdagavond om zeven uur en vrij dagavond om half acht in openbare vergadering byeen. De agenda vermeldt: behandeling en vaststelling van de begroting van het grondbedrijf voor 1968; behandeling van subsidieverzoeken en toetsing van bestaande subsidies aan de des betreffende verordening, behandeling van de gemeentebegroting voor 1968: a. algemene beschouwingen; b. behandeling van de begroting in de volgorde van de memorie van ant woord op het afdelingsverslag; c. vaststelling van de eindcyfers der begroting (voorgesteld wordt de eind cyfers vast te stellen overeenkomstig de aangeboden begroting en de ty- dens de behandeling aangebrachte wijzigingen in afzonderiyke compta- biliteitsbesluiten op te nemen); d. vaststelling van de onder c. ge noemde comptabiliteitsbesluiten (be- grotingswy zigingen) ZOETERWOUDE Grote zege voor eerste team van „Pit '54" Het eerste herenteam van de Zoe- terwoudse tafeltennisvereniging „Pit '54" bleef ook de afgelopen week on geslagen. Met 91 werd ditmaal gewonnen van Rustenburg. Door deze zege is men zeker van een plaats in de promotie-competitie. Het tweede team won met 82 van Den Burcht 3. Voor het derde was eveneens een grote overwinning weg- een 91 zege op NSSS. Het vierde team behaalde een 64 over winning. Het tweede damesteam zet te de tweede wedstryd in winst om: van SML 1 werd met 91 gewonnen. Het eerste meisjesteam kwam tot winst tegen Avanti. Vrijdagavond om 8 uur zal in het Don Boscohuis een contactavond wor den gehouden. Kweekt Kennis, Oostwoud, 301; Wit- tenburg's Fanfare Orkest, Amsterdam 293; Andante, Oosthuizen 283; Ons Genoegen, Wydenes 313. Groep E. harm. Kunst en Stryd, Amsterdam 309,5. Groep D. harm. Nieuw Leven, Leiden 232,5; Volharding, Dordrecht 271; TAVENU, Amsterdam 277; Groep E. harm. Haags Harmonie Or kest 299; Groep F. fanf. Concordia Oostzaan 336,5. Groep F, harm. Apol lo, Zaandyk 344. Mutaties: Hellevoetssluis van B. naar C, Andyk en Wydenes van D. naar E, Breukelen en Huizen van E naar F, Leiden van D naar C. Winnaars van de wisselvlaggen en bekers in 1967. Groep Fanfare: Wissel vlag toege kend aan „Concordia", Oostzaan. Wisselbeker B toegekend aan Helle voetsluis. Wisselbeker groep D. toege kend aan Westzaan. Wisselbeker groep E. toegekend aan Vianen. Groep Harmonie: Wissel vlag toege kend aan „Apollo", Zaandyk. Wissel beker groep E. toegekend aan Huizen. VOORSCHOTEN Sinterklaas in het Cultureel Centrum Voor het eerst sedert lange jaren was Sint-Nicolaas niet in staat om zyn statie-tocht door Voorschoten te maken. Sint-Nicolaas, een groot kin dervriend, staat by na steeds in zeer nauw contact met de plaatselyke middenstand. Thans was het voor de Goedheiligman financieel geen haal bare kaart om als afgevaardigde van de vele kleine winkeliersgroeperingen het dorp in volle luister door te trek ken. De Algemene Winkeliersvereni ging werd te laat opgericht voor de Sint. Toch was Sinterklaas zaterdag middag nog de gevierde gast in het Cultureel Centrum, waar hy door zeshonderd kinderen werd bezocht. Voor zijn optreden werd er gegoo cheld op het toneel en was er een buikspreker, na zyn optreden vorm de een poppenkast de trekpleister. Stembusakkoord en de K.V.P. Hoewel het party bestuur van de K.V.P. alle pogingen in het werk stelt om op de belangrijke party raad van 8 en 9 december een discussie en een stemming over een eventueel stem busakkoord van de K.V.P. met pro- gressiev, partyen te vermyden, heb ben de christen-radicalen, die lid zyn van de party raad, besloten een re solutie ln te dienen, die een duidelyke uitspraak verlangt over een samen werking met partijen als P. v. d. A. en D'66. Deze resolutie, die wordt ingediend door oud-minister drs. P. C. M. Bo- gaers, wordt gesteund door o.m. de vice-voorzitter van de K.V.P. Van der Gun, mr. H. W. van Doorn, mr, E. Jurgens, P. J. J. Mertens en drs. J. M. Aarden. „Wy verlangen een rechtstreeks antwoord op ons streven om tydig voor de volgende verkie zingen een dergeiyk stembusakkoord aan te gaan", zo werd ons vandaag door drs. Bogaers By de voorbehandeling van de ont werp-begroting 1968 voor de gemeen te Voorschoten hebben de fractie voorzitters in totaal 134 vragen inge diend, die door B. en W. zijn behan deld. Het verkeer, de huisvesting en de beplantingsdienst veegden de meeste vragen. Een vraag die jaarlijks terug keert, gaat over de stichting van een zwembad, ditmaal aangevuld met vragen over een sporthal. en W. delen mee, dat het een algemeen landelyk verschynsel is, dat bomen als gevolg van aardgas- vergiftiging afsterven. In Voorscho ten zyn thans reeds 35 slachtoffers onder de bomen gevallen, waarbij vier fraaie, oude linden op de Voorstraat. De oorzaak is o.a. te vinden in de hoge druk van het aardgas. Het con trolesysteem is landelyk niet afdoen- i een lek wordt pas geconstateerd zodra een boom dood is en de grond geheel vergiftigd. Nieuwe aanplant kan de eerste jaren op dezelfde plaats niet geschieden. B. en W. kunnen er niets aan doen en vooral de Voorstraat baart wat dat betreft zorgen. Zesentwintig In Leiden zyn in het afgelopen weekeinde zesentwintig (geregistreer de) verkeersongelukken gebeurd. Op de Voorschoterweg ter hoogte van de Rooseveltsfcraat botsten zater dagavond omstreeks kwart voor tien een bestelwagen en een personenauto tegen elkaar. De bestuurder van de personenauto, een 28-jarige Leide- naar zou, toen hy komende van de Reprise morgenavond Warmondse toneelvereniging „St.-Matthias" gaf zaterdag ln 't Trefpunt haar eerste win teruit voering van dit seizoen. Op het pro gramma stonden twee een-acters van Herman Heijermans, aangevuld met een kleine kapel gevormd uit de har monie die zich de naam heeft gege ven van Bierkauwers. Heyermans is by de meeste men sen alleen bekend als de schrijVer van het vissersdrama „Op hoop van ze gen" en by sommigen ook nog als schryver van korte verhaaltjes, Falk- landjes. In feite was hy journalist en auteur die in by na al zyn stukken fel van leer trok tegen de sociale mis standen. Met name het kapitalisme en de onderdrukking van de arbei dersklasse waren voor de socialist Heijermans het doelwit van onophou- delyke aanvallen. Van hem werden thans opgevoerd „Brief en Schemer" en .Bitten". Het eerste stuk werd geschreven in 1914 de tyd van de oorlogsdreiging en mobilisatie. Tegenover de wyze blinde vrouw zet Fleyermans de zien de, die te kortzichtig is om het ware e zien van de aanklacht tegen oorlogvoeren met „God als je hulp". Hoe kan je bidden dat je de ander mag verslaan, is het probleem in dit stuk. „Pitten" is iets heel anders. Hy schreef de rollen voor de diverse spe lers van de hy de regisseur. De byeenkomst werd geopend door de voorzitter van de vereniging de heer Th. de Vroomen. Van het eerste stuk was het jammer dat het opzet- telyk wat ingehouden werd gespeeld. Dit stuk eist te worden gespeeld in de trant van de tyd waarin het werd geschreven. Dat neemt niet weg dat het toch op bewonderswaardige wijze ten tonele werd gebracht. Uit „Pit ten" bleek dat de afdeling toneel zich geheel heeft verjongd. Het is een voortreffelyke voorstelling geworden met goed spel en leuke vondsten van de regisseur J. Duijnhoven. Als op volger van de bekende regisseur de heer G. van Elburg, heeft hy getoond volkomen voor zyn teak berekend te zyn. De reprise, morgenavond, ver dient dan ook opnieuw een volle zaal. HENGELSPORT De Leidse Sportvisser Wedstryd ln de Ringvaart by de Leimuidense brug. De vangst was matig. Uit slag: 1. W. Keyzer 550gr. 2. G. P. de Haas 450 gr. 3. J. Helverstein 375 gr. 4. W. v. Ryn 325 gr. 5. C. van Zeist gr. 6. T. Stoof 175 gr. 7. T. Sie- bert 135 gr. De Gulden Voorn Wedstryd in het Noord-Hollandskanaal by Alk maar. De vangst was slecht. Uit- 1. C. v.d. Zwan (gr. voorn) 1490 gr. 2. H. v. Houten 530 gr. 3. G. Bavelaar 320 gr. 4. H. v. Alphen Jr. 265 gr. 5. F. Smit«265 gr. 6. M. P. Hoogkamer 260 gr. 7. G. Harland (gr. blei) 240 gr. 8. F. Belthuisen 120 gr. 9. P. Harland 80 gr. 10. A. v. Tongeren 45 gr. De totaalstand over het seizoen 1967 luidt: 1. H. v. Houten 7940 gr. 2. C. v.d. Zwan 6690 gr. 3. G. Bave laar 4490 gr. 4. H. v. Alphen Jr. 4475 gr. 5. F. Smit 3350 gr. 6. M. P. Hoogkamer 2805 gr. 7. F. Velthuisen 2660 gr. 8. G. Harland 2090 gr. 9. H. Schouten 1515 gr. 10. A. v. Tongeren 1480 gr. De Bliek Wedstrijd ln de Ring vaart by Aalsmeer. De vangst was Er werd 16645 gr. vis aan de il gebracht. Uitslag: 1. C. Schouten 2. C. Zandvliet (gr. bliek) I. de Vink 4. J. Zandvliet 5. H. Schouten 6. Chr. Schouten 7. C. v.d. Wyngaard (gr. voorn) 8. J. Schou ten 9. G. Kanno 10. W. Schouten. VOORSCHOTEN Gezellige avond van „Recht door recht" Het zal wel aan het lui makende televisie-kykkastje gelegen hebben, dat tydens de feestavond van de Buurtvereniging „Recht door Recht" zaterdag de zaal slechts ruim half bezet was. De afwezigen hebben, echter veel plezier gemist, daar de Toneelgroep Voorschoten twee stukken opvoerde die er wezen mochten. Voor de pauze een morali serende Vlaamse fabel, „Willen doen is ook gedaan," zeer Jeuk en vrolyk gebracht. Daarna „De brief van Don Juan," waarin de betrekkeiyk jonge toneel groep toonde dat er grote (ama teurs) talenten onder de leden schui len. De flitsende dialogen en het flonkerend spel van de dames (vriendinnen van Don Juan) brach ten de zaal tot enthousiasme, wat zich uitte in een daverend applaus, mede bedoeld voor het uitstekende spel van Don Juans knecht, de enige man pnder vele dames. Het Fiesta Trio bracht tydens ed pauze de stemming erin en na het toneel de beentjes van de vloer met hun vlotte, vrolyke muziek. links af de Voorscho terweg opreed, geen voorrang hebben verleend aan de uit de richting stad naderende bestelauto. De bestuurder Van de bestelwagen, een 22-jarige in woner van Voorschoten, kreeg sny- wonden aan zyn linkeronderarm en boven zyn linkeroog. De E.HD. bracht hem naar 't Academisch Ziek- kenhuis. Beide auto's werden zwaar Op de Korevaarstraat had gister avond omstreeks kwart voor twaalf eveneens een aanrijding plaats tussen een personenauto en een bestelwagen. De uit de richting centrum komen de personenauto reed by het passe ren van een file auto's geheel links op de weg. Op dat moment sloeg ech ter de bestelwagen van het Leven- daal rechtsaf de Korevaarstraat ln. Beide wagens raakten by de botsing zwaar beschadigd. De bestuurder van de personenauto, een 18-jarige inwo ner van Nootdorp, klaagde over pyn in de rug. Hy werd door de E.HJ3. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. In de afgelopen nacht omstreeks één uur slipte een 34-jarige Lelde- naar met zyn bromfiets op het natte wegdek van de Hooigracht. Hy viel en kreeg verwondingen aan zyn hoofd Ook in dit geval zorgde de EED, voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis. Luchttarieven omhoog De lucht- tarieven voor het passagiers en vrachtvervoer vanuit Engeland en andere landen, die him munteenheid hebben gedevalueerd, hebben met in gang van vandaag een forse sty ging ,'rgaan, goedkeuring van de be trokken regeringen voorbehouden. De tarieven voor vluchten vanuit Engeland naar landen die niet de valueerden zullen met maximaal 16,67 procent In hun woning achter een winkel van het bakkersbedrijf Bako aan de Kastanjeweg in Amsterdam-oost, zyn vanochtend omstreeks tien uur de stoffelijke overschotten gevonden van de 57-jarige filiaalhoudster M. L. LaarmanSmit en haar 61-jarige echtgenoot J. A. Laarman. Ook de herdershond van eht echtpaar werd dood aangetroffen. Voorlopig wordt aangenomen, dat de slachtof fers door koolmonoxydevergiftiging om het leven zyn gekomen. In de woonkamer waar een aardgaskachel volop brandde, werd een temperatuur van 35 graden celsius gemeten. Het vermoeden bestaat, dat door een de fect aan de schoorsteen of de kachel afgewerkte gassen de kamer zyn bin nengestroomd. Om vast te stellen of er inderdaad sprake is van koolmo noxydevergiftiging zal sectie worden verricht. Volgens de politie moeten de slachtoffers reeds zaterdagavond zyn overleden. Dit weekeinde is ingebroken in de school aan de Zyi in Leiderdorp. De inbrekers zyn binnengekomen door een openstaand raam. Uit het telefoonpotje wordt vyf gulden ver mist. door procentuele vermindering van het aantal te besteden arbeidsuren voor bepaalde objecten. De aard van de bezuiniging wordt ook gevonden in het weglaten van een deel van de du re beplanting met zomerbloeiende ge wassen. De Beplantingsdienst heeft in beheer een totale oppervlakte van ruim 83 ha, in onderhoud byna 80 ha. Aan openbaar groen is in Voorscho ten 45 ha besteed en dat betekent byna 24 m2 per inwoner (landelyk 12% m2). Hierby zyn de particuliere buitenplaatsen niet inbegrepen, ook niet het voor het publiek toeganke- lyk bos van Duivenvoorde. For renseiiweg O Niet eerder Can in 1974 zal de nieu we forensen weg (langs spoorly'n Den HaagLeiden) gereed komen. Moei- ïykheden met de verwerving van de benodigde gronden alsmede financie ringsproblemen beletten de provincie de aanleg in een eerder stadium te doen plaatshebben. Dit uitstel bete kent een belangrijke verzwaring voor de verkeerstraverse Veurseweg-Leid- seweg. B. en W. zullen mede door deze omstandigheid nogmaals met klem aan G. S. verzoeken om goedkeuring van de reconstructie van deze weg. Of de N. S. tot heropening van het station zal overgaan, kunnen B. en W. niet met stelligheid zeggen. Wel steunen de gemeente Wassenaar en de ANWB het verzoek om herope ning van station Voorschoten. Weekmarkt Het nadelig saldo van de week markt op de Voorstraat bedraagt f 13.707,- De kosten zyn f 18.407,- en aan marktgelden wordt ontvan gen f 4.700.-. B .en W. zyn van me ning dat een beperkt nadelig saldo van de weekmarkt, gelet op de be tekenis van deze markt voor de dorpsgemeenschap, verantwoord kan worden geacht. B. en W. overwegen een voorstel in te dienen tot ver hoging der marktgelden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marianne Francina Cornelia Maria, d. v. S. F. Klein en A. J. M. Kriek; Nicole Paola, d. v. N. P. Langerak en C. E. Fenenga; Erwln, z. v. J. van den Berg en G. Tiggelman; Kornelis David, z. v. C. J. van Randeraat en A. van Oeveren; Ernst Hendricus Peter, P. N, M. Walenkamp en P. M. Zandbergen; Harriëtte Sophia, d. v H. J. Bethe en H. G. Eijgendaal; Ellen Petronella Ghsbertha Maria, d. v. C. M. van Abswoude en P. G. van Maren. GETROUWD C. T. Lancée en S. Mulder. OVERLEDEN J. Glasbergen, 86 Jr., man; J. Grom- mé, 73 Jr., man; A. van der Leek, 75 Jr., man; A. F. Schout, 67 Jr., man; P. C. Hoek, 65 Jr., man; C. L. van Dam, 1r„ man; J, van Kooperen, 88 Jr., G. Kloppert, 70 Jr., vrouw. Nederlandse soldaat bij Oostduitse grens aangehouden Een 21-jarige Nederlandse dienst plichtig soldaat ls ln de nacht van zaterdag op zondag by Lauenburg (Sleeswyk-Holstein) door grensbewa- kingspersoneel aangehouden. Hy zou getracht hebben by Lauenburg zonegrens met Oost-Duitsland overschryden. De soldaat, die zyn dienstplicht vervult by het verbin dingsopleidingscentrum ln de Elias- Beeckmankazerne, ln Ede, was met verlof voor het weekeinde. By zyn aanhouding was hy gekleed ln zyn militaire uniform, waarover hy een (burger) wind jekker droeg. Tegen de politie heeft hy alleen willen zeggen, dat hy in Horst by Lauenburg was om een correspondentievriend te ont moeten. Als bagage had htf slechts toiletartikelen, een pullover, sokken, een legeroverhemd en een Duits-Ne- derlaeds woordenboek by zich. De jongeman is overgegeven aan de Ne derlandse marechaussee ln Zeven by Seedorf. Goudprijs blijft gehandhaafd Gisteren zyn In Frankfort de gou veneurs van de centrale banken van de V.S., België, West-Dultsland, Ita lië, Nederland, Zwitserland en Groot Brittannië - de landen die de s.g. „goedpool" vormen byeen geweest, zo is medegedeeld in een communi que van de Amerikaanse Minister van Financiën, Henry H. Fowler, en de voorzitter van de Federal Re serve Board, William Mc Ches- ney Martin. Het doel van de vergadering het eens te worden over maatregelen die „ordeiyke omstandigheden" op de wisselmarkten en het handhaven van de goudprijs op 35 dollar per ounce zeker moeten stellen. De gouverneurs zyn tot de slotsom gekomen dat d< goudpool voldoende goud- en devie zenreserves bezit om het succes van de maatregelen te garanderen, maar zy hebben tevens laiten weten dat zy deelneming van andere landen -dui- deiyk wordt Frankryk bedoeld- aai de goudpool op prijs zouden stellen. De gouverneurs hebben kennis ge nomen van de verklaring van presi dent Johnson van de V.S.: „Ik be vestig nogmaals ondubbelzinnig de verplichting van de V.S. om goud te kopen en te verkopen tegen de be staande prys van 35 dollar per ounce. Dagelijks bestuur D'66 gekozen Tydens een in Amsterdam gehou den hoofdbestuursby eenkomst heeft de D'66 een dageiyks bestuur geko zen. Na schrifteiyke stemming bleek, dat mr. H. J. van Lookeren Cam pagne (Zaltbommel) de meeste stem men op zich had verzameld voor het voorzitterschap. D'66 heeft x;thans twee secretarissen. Mr. H. van Beek huizen (Amsterdam) is secretaris po litieke zaken. De heer B. Hamstra (Zwolle) is secrtaris organisatieza ken. Penningmeester is geworden de heer J. A. P. M. Beekmans, arts in Melissant. De drie andere leden van het dageiyks bestuur zyn de heren P. Dirks (Maastricht), ir. N. Schwarz (Den Haag), en F. A. Hymans (Die- men). De studie omtrent de mogeiykheid tot het plaatsen van reclamemate riaal langs de openbare weg, althans in en rondom de sportvelden, is nog niet afgesloten. Hierover kunnen d© raadsleden voorstellen verwachten in 1968. De voorzitter van de raad stemt in het het beginsel dat in ge vallen, waarin het college van G.S. een besluit van de raad weigert goed te keuren, de raad in de gelegenheid wordt gesteld zelf, binnen de daar voor gestelde termyn, van zo'n wei gering by de Kroon voorziening te vragen. Maar er kunnen byzondere gevallen zyn, waarby dit niet moge- ïyk is. B. en W. zyn niet bereid over te gaan tot het vaststellen van de spreekuren der wethouders, zodat althans eenmaal per maand een spreekuur in de avonduren wordt gehouden. Overleg Er vindt intergemeentelyk overleg plaats. B. en W. delen mee dat een voor-ontwerp van een gemeenschap- peiyke regeling voor het stadsgewest Leiden in voorbereiding is. Het voor ontwerp is nog in studie by de be trokken colleges van B. en W. en daarom worden nog geen informaties aan de raad verstrekt. De huisves ting van het gemeenteiyk apparaat is niet „houdbaar". Omtrent de rea lisering van het kantoorgebouw bo ven de supermarkt van Albert Heijn, bestemd voor huisvesting van het ge- meentelyk apparaat, bestaat nog geen zekerheid. De bouwvergunning is ter goedkeuring ingediend by Ge deputeerde Staten, deze goedkeuring laat op zich wachten. De Ryksgoed- keuring wordt op korte termyn ver wacht. De bouwtyd zal 1 k 1% Jaaï vergen. Het nieuwe adresboek kan binnen afzienbare tyd worden verwacht. De drukproeven zy'n reeds gecorrigeerd. Ditmaal zullen de beroepen worden vermeld en de uitgave zal worden uitgevoerd in boekdruk en niet zoals de vorige maal in offset. De oplage zal bestaan uit 5500 exemplaren. De Schoolstraat en het deel Leidseweg van Schoolstraat tot Kon. Juliana- laan zal een nieuwe naam krijgen. B. en W. verwachten op een passen de inbreng by de naamgeving van de bevolking van Voorschoten. Jesse Owens j Het plan van een aantal Amerikaan se negeratleten de Olympische Spe len en ook wedstrijden waaraan vertegenwoordigers van Rhodesië en Zuid-Afrika deelnemen te boy cotten, heeft in de Ver. Staten bui ten de kring van de „Black-Power" organisatie weinig weerklank ge vonden. De heer Avery Brundage, president van het Internationaal Olympisch Comité, verklaarde: „Deze jonge mensen maken een ernstige fout. Iedere manifestatie van racistische politieke of religieuze gevoelens dient Juist niet in de sfeer van de Olympische Spelen te worden ge bracht." De enige, die zich volledig achter het boycotbesluit van Los Angeles heeft geplaatst, is Huhammad Ali, die als Cassius Clay by de Olym pische Spelen van Rome de gouden medaille in het boksen by de half- zwaargewichten veroverde. De bok ser zei; „Het is een grote opoffe ring om je kansen op een Olympi sche medaille op te geven, maar wanneer het de vrijmaking en da gelykberechtiging van ons ras zou kunnen bevorderen, ben ik het er volledig mee eens". Jesse Owens, by de Spelen van Ber- lyn in 1936 winnaar van vier gou den medailles, vertelde: „Het is een verschrikkeiyke blunder om uitgerekend de Olympische Spelen voor politieke doeleinden te gebrui ken. Geen ander evenement heeft zoveel goed gedaan voor de zaak van de gekleurde mens". De ver springer Ralph Boston, met goud bekroond by de Spelen van Rome. heeft zich niet zo nadrukkelyk uit gesproken als Owens, maar men verwacht wel dat hy een lichte druk op zyn rasgenoten zal uitoefe nen en een aantal „afgedwaalde" mogeUjke Olympiërs naar de ploeg terug zal kunnen brengen. Het Amerikaanse Olympisch Comité heeft uiterst nuchter gereageerd. Het bestuurslid Lentz verklaarde: ..Als een atleet, die voor Mexico wordt uitgenodigd, zou bedanken dan nemen wy gewoon de volgende die op de lyst staat en zo voort. Een boycot", zei Arthur Lenz, „zou de kwaliteit van de ploegen voor atletiek, basketbal, boksen en mogeiyk gewichtheffen, geen goed doen, maar een rampzalige ver zwakking zou het niet zyn". In de Amerikaanse Olympische ploeg voor de spelen van Tokio waren 50 kleurlingen opgenomen op een totaal van 362 atleten, 13.81 pro cent dus. Deze 50 atleten zorgden voor 22 van de 126 veroverde me dailles en dat ls een percentage

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13