ellenaars etaleerde alrijke rieven Kernploegen drijven op de totogelden Swift" gaat titelstrijd cycle-cross organiseren \Bij sportcommissie KNWU Gedeputeerde Staten geven goedkeuring BEGIN 1968 OP DVINRELL Hoogtepunt Roodenburg-UVS in nevelen gehuld «TERDAG 25 NOVEMBER 1967 PAGTNA 9 EIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LE1DSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent) waren zeer vriendelijk, de leden van de sportcommissie. flK t moet ik zeggen. Ze wilden me geen kans geven door me aad te maken. Dat had ik gedacht: dat ze me kwaad zouden NNudlen maken". Dat zei Kees Pellenaars, na lange tijd terug de Nieuwe Uitleg nummer 15 in Den Haag, het hoofdkwar- >ngsa r van de Koninklijke Nederlandse Wieier Unie. ïensq «ntfJti ellenaars had de sportcommissie braak. En het geval Schepers speelde zich twee jaar geleden af. Hij hield dus meteen zijn mond wel. Ik heb gevraagd of de sport commissie er maar mee in bleef stemmen dat de bondscoach verbon den is aam een firma en als bonds coach in een met reclame van zijn firma beschilderde wagen steeds maar weer als nummer 1 in de ka ravaan te vimden is. slmatig bestookt met brieven om 'Dhnrf onderhoud met de commissie. 0 4r de wereldkampioenschappen ik een bijeenkomst gevraagd van •Ueslra1 officials> renners, ploegleiders, peurs noem maar op die actief 1 geweest sedert de Olympische - per ien in Tokio. Op die bijeenkomst oaingejsten de kaarten over allerlei za- maar vooral de doping 12eniilijk op tafel worden gegooid. Die uu enkomst kwam niet. Ik heb steeds antaj raagd: waarom niet? Ik heb om Raj* gesprek met de sportcommissie raagd en dat heb ik dam nu ein- yk gehad. Ik heb ze al mijn grie- en bezwaren voorgelegd. Ik heb ist dat vóór 1 januari 1968 de door verzochte bijeenkomst van ren- s, ploegleiders enz. gehouden moet •den. Men wilde er onderuit komen Förster: komaan, Pel, laat alles nu maar vergeten, ook van jdopingstoestanden. Laat ons op- beginnen". „En ik heb hem ge- om de donder niet. Alles moet :ht worden van het recente sn. Als jullie dat niet doen dan ik de zaken anders aanpakken, dan? vroegen ze me. Dat is zaak, heb ik gezegd", aldus Pel- die beslist niet voor een ver- ïg naar Den Haag was geko- Wij hebben naar commentaar raagd over het besprokene bij W. •enbergen, vice-voorzitter van de ortcommissie van de K.N.W.U. dat dde: „Kan er niks van zeggen. Wij bben Pellenaars op zijn verzoek teren ontvangen en we hebben -,oerig met hem gesproken. Dit s wordt samengevat en in een O gende vergadering van de sport- mnissie besproken, méér kan ik zeggen". Frontaal Pellenaars wilde wel het een en zeer veel zelfs, zeggen. De Bra- ploegleider heeft zich kenne- voorgenomen twee officials fron- aan te vallen, na zijn heftige lende beschietingen van de laat- tjjd. Die twee zijn mr. Van Balle- de Jong, de aftredende voor van de sportcommissie en mach Joop Middelink „Ze wa- er niet, gisteren op die bij een - aldus Pellenaars, „mr. Van joye zullen we helemaal niet ïr in de sportcommissie zien. Hij ft zich verschanst in het hoofd- ;uur. Middelink was pas terug uit aico, dus vooruit, te begrijpen. Ik gevraagd of beide heren bij de Igende bijeenkomst wel aanwezig aden kunnen zijn. Het rapport van ïe bespreking wordt hun in ieder ral toegestuurd, zei men mij." Waslijst Pellenaars draait er niet omheen: De schuldigen moeten nu maar eens voorschijn komen". De schuldigen arvan? „Van het door officials egestane dopinggebruik bij kam- ttnschappen en alles daaromheen". flenaars begint dan een waslijst !te draaien die hij de sportcommis- lieeft voorgehouden: I Ik heb gevraagd of de heren a de sportcommissie en ook de ach en de voorzitter van de com- ssie op de Nüburgring niet wisten t bij 't wereldkampioenschap 1966 bimans verzorger Wout Verhoeven et vijf flesjes urine (van een an klaar stond voor de dopingcon- I Ik heb gevraagd of het doping- t'ierzoek rond De Roo bij de Neder- adse kampioenschappen van dit ur al nagetrokken is (De Roo ver aarde urine van een ander ingele gd te hebben). De sportcommissie jjest met een rode kleur toegeven it zij er nog niets aan gedaan ïeft wegens tijdgebrek. I Ik heb gevraagd waarom de portcommissie aan Van de Vleuten, te geïnformeerd had welke stoffen ongetroffen waren bij een doping- nderzoek na de wereldkampioen- tóappen van dit jaar geen medede- ag had gedaan maar hem verwezen aeft naar de U.C.I., Dat had de tend toch weieens voor hem bij de '.Cl. kunnen aanvragen. ik hob gevraagd of de sport commissie niet onzakelijk heeft ge daan door een aanbod van een Duitse bandenfabriek van 300.000 gulden af te slaan bij de wereld kampioenschappen ten behoeve van een aanmerkelijk geringer bedrag voor de reclame door het merk van de bondscoach. Enkele leden van de sportcommissie zeiden: drie ton? Daar weten we niets vanwaarop Cor Westerning (hij is een goede, hij pakt de zaken resoluut aan, zon der omwegen) opmerkte: Maar he ren dat wisten we toch? Weer schaamrood", aldus nog steeds Pel lenaars. De Brabander, die als adviseur aan Televizier verbonden blijft Jk heb het lekker rustig op het ogenblik, ik jaag veel" heeft de sportcommissie een brief laten zien met een financiële aanbieding van een sponsor in dezelfde orde van grootte als Televizier. ,.Ze hebben me gevraagd: Maar Kees, waarom doe je dat niet? Ik heb ze gezegd: eerst moet alles in orde zijn. Eerst moet. ik weten waar we aan toe zijn. Ik wil eerst die bijeenkomst van of ficials, renners en noem maar". AGRARISCHE AANVAL OP WATERSPORT De boeren en tuinders uit Leiden en omgeving maken zich ernstige zorgen over het steeds toenemende aantal kruisers, jachten en speed boten. Het plezier voor zwemmers, sportvissers en roeiers op de grote plassen bij Leiden wordt steeds meer beknot. De landbouwers ondervinden veel schade. Kruisers en jachten b.v. hebben wel een vaste aanlegplaats, r ze varen in he' weekeinde uit neren dan in de kadebescherming zoals rietkragen en biezen kanten, die hier op den duur aan afsterven. Men installeert zich op akkers en weiden waardoor de gewassen schade ondervinden. Het politietoezicht is op vele plaatsen minimaal. De katholieke boeren en tuinders uit Leiden en omgeving hebben dit probleem voorgelegd aan het hoofd bestuur van de katholieke land- en tuinbouwbond. Zij stellen de vraag: Wat is er aan te doen?" Gesugge reerd wordt een forse belasting te heffen voor het bezit van een speed boot, en een aanlegvergunning te eisen voor jachten en kruisers. De kring duinstreek van de bond wenst een regeling voor sportmotorboten, die regelmatig schade toebrengen aan de dpken. Dijken die enige jaren geleden volgens voorschrift zijn ver beterd vertonen nu Jtl weer gebre- Het hoofdbestuur heeft besloten deze aangelegenheid in overleg met de andere Hollandse landbouworga nisaties te gaan bespreken met Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland. KATTESTAART NAAR NAC? Het Bredase NAC heeft interesse voor Go Ahead-speler Gerrie Katte staart die door zijn vereniging op de tweede transferlijst is geplaatst. Go Ahead, die met Kattestaart ook de talentvolle Pleun Strik van de hand wil doen, zal binnenkort met NAC- bestuurders gaan praten over een transfer. Kattestaart heeft voor enkele jaren bij Feijenoord en DFC gespeeld. Voor de aanvang van dit voetbalseizoen toonde Monaco belangstelling voor de snelle midvoor. De onderhandelingen werden toen niet afgemaakt omdat beide verenigingen het niet eens kon den worden over de transfersom. Ronald Riedewald, de Neder landse bokskampioen in het zwaar- weltergewicht, heeft vrijdagavond in Caen in een gevecht over tien ron den op punten verloren van de Fransman Jean Baptiste Rolland. Schaatssport op ftweesprong (2) PELLENAARS - waslijst grieven Sporthal Boshuizerlaaii Gedeputeerde Staten hebben hun goedkeuring gegeven aan het plan voor de bouw van een twee-in-één- sporthal aan de Boshuizerlaan, waar voor burgerij en industrie deze zo mer f 100.000 bijeenbrachten. Met de uitvoering van dit plan, waarvoor de gemeenteraad op 6 fe bruari van dit jaar een krediet van wedstrijdruimte hebben van 43 x 22 meter, een tribune-accommodatie voor 700 personen en voorts nog 100 staanplaatsen. De sporthal van de N.V. Sportbouw te Kedichem (Z-H), waarvan het dak 7 meter boven het speelveld Hgt, kan worden gebruikt voor zaalhand- f 1.485.100. beschikbaar stelde, kan I bal, microkorfbal, basketball, volley- imiddcllijk na de ontvangst van de rijksgoedkeuring worden begonnen. Deze goedkeuring wordt spoedig ver wacht. De bouwtijd is naar verwacht wordt circa zeven maanden. De hal zal naast de benodigde bal, badminton en tennis. Bovendien wordt de hal ingescha keld bij het onderwijs in de lichame lijke opvoeding voor de scholen in kleed-, was. en bergruimten, een Zuid-West. De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond is verre van rijk. Het is eigenlijk nog een wonder dat elk jaar dames- en herenkernploegen voor trai ning en wedstrijdervaring naar het buitenland kunnen reizen. De bedragen, die met deze uit zendingen zijn gemoeid, over schrijden de honderduizend gul den. Het grootste deel van dit geld wordt op tafel gebracht door NOC en NSF, geput uit totogelden. Het resterende deel van de kosten moet de bond zelf dragen, daarbij vaak ge steund door particulieren. De begroting, die voor het ko mende seizoen is opgesteld, geeft een inzicht hoeveel geld er alleen al voor de toptraining over tafel rolt. conditietraining CIOS f. 4.900: Honoraria trainers kernploegen 21.200; Reiskosten trainers kernploegen 1.500IJstraining in Nederland 13.785; Selectie wedstrijden kernploegen 800; IJstraining en deelneming bui tenland Kernploeg heren 38.060; Kernploeg dames 25.665; totaal f 104.910,- De aangevraagde subsidie voor de toptraining is ne-enoeg hetzelfde bedrag, maar de uit kering ligt zo'n vijftienduizend gulden lager. In de opsomming ontbreekt een post voor kostwinners. Het is geen onwil van de bond ge weest deze post niet in de be groting op te nemen, maar ze sorteert geen enkel effect op de grootte van de uitkeringen. Het is desondanks opmerkelijk dat zich slechts enkele rijders, als Arie Zee en Piet Modder, uit de kernploeg hebben terugge trokken. Toch laat de KNSB de kern ploegleden niet op een schoen en een slof naar het buitenland gaan. De rijders en rijdsters ontvangen ongeveer 150 gulden zakgeld per maand. Voor extra kleding en schoeisel moeten de ouders meestal opdraaien. Het mag welhaast een wonder GERBEN KARSTENS professionele inslag heten dat ondanks de grote las ten voor rijders en rijdsters er In ons land nauwelijks een tak van sport is aan te wijzen, waar in het amateurisme zo sterk leeft. Geld verdienen met grote successen bestaat niet. Wel krij gen de topcracks, die uitnodi gingen ontvangen voor grote toernooien, 'n tegemoetkoming in reis- en verblijfkosten. Schaatsenrijders met een pro fessionele instelling zjjn er na tuurlijk wel. Gerben Karstens gaf op zeker moment de voor keur aan de wielersport, waar in hij als beroepsrenner slaag de. Rudie Liebrechts en Jan Bols, die als hardrijders op de smalle ijzers heel wat in hun mars hebben, lonkten ook naar een wielercarrière. Ze verspeel den daarmee hun plaatsen in de kernploeg, maar zijn toch naar het ijs teruggekeerd. De bond kan het overgaan van de schaats, naar de wieler sport begrijpen, omdat voor sommige rijders een geslaagde carrière in de wielersport een belangrijke basis vormt voor een maatschappelijke positie na de actieve sportbeoefening. Wereldkampioen Kees Ver kerk staat qua vooruitzichten in zijn latere leven dan ook voor heel wat meer problemen dan beroepsrenner Gerben Kars- Het zal voor de bond in de toekomst moeilijk zijn talent volle rijders voor een lange pe riode aan zich te binden. Het had weinig gescheeld of de bij zonder begaafde Frits Bartling zou op negentienjarige leeftijd aan het begin van een schijn baar rijke schaatstoekomst de schaatsen voorgoed hebben opgeborgen vanwege z'n maat schappelijke loopbaan. Als com pagnon van zijn vader heeft hij het voorlooig op een akkoordje kunnen gooien: hij kan blijven rijden. Om het talent voor de schaats sport te behouden, heeft de heer Kossen uit het Noordhollandse plaatsje Oudesluis een uniek ini tiatief genomen, dat naar het schijnt vruchten zal afwerpen. De Stichting Schaatssport, die uit 't pionierswerk van de heer Kossen is ontstaan, beoogt 'n tweedelig doel: steun aan top- rijders bij loonderving en steuu aan het KNSB-trainingsfonds waaruit trainingen en uitzendin gen worden bekostigd. De stichting die steunt op een grote groep begunstigers, die jaarlijks minimaal 25 gulden bij dragen, heeft enkele weken gele den drieduizend gulden getrok ken voor de ouders van kern- ploegleden, opdat zij tendele de bijkomende kosten van hun sport beoefende zoon of dochter kun nen betalen. Daarnaast stelde de stichting tweeduizend gulden beschikbaar voor de onlangs ge starte actie „rondkomen" van de KNSB. De bond wil met deze actie de schaatstoekomst in ons land verzekeren. Meer hierover in ons derde en slotartikel van schaatssport op tweesprong". SP0RTT0T0 De cijfers van sporttoto 21 luiden: aantal deelnemers 677.590, bruto inleg 950.610 gld., prijzenbedrag 313.701 gld., eerste prijs: 172.535.55 gld. 7 win naars, bruto 24.648 gld., tweede prijs: 94.110,30 gld., 156 goe de meldingen, per kolom oa 604 gld., derde prijs: 47.055,15 gld., 503 goede meldingen, per kolom oa. 95 gld.. (Van één onzer redacteuren) De Kon. Nederlandse Wieier Unie heeft de organisatie van het nationale cycle-cross kampioenschap 1968 toegewezen aan de Swift- Combinatie. Deze voor de Leidse wielervereniging zeer verheugende mededeling werd gisteravond in rest. „In den Vergulden Turk" gedaan door de KNWU-consul voor Zuid-Holland, de heer W. de Jager. Dat gebeurde tijdens de receptie van Swift ter gelegenheid van het enige tijd ge leden (opnieuw) behaalde Nederlands clubkampioenschap op de weg. Van Swift.zijde werd later vernomen dat de titelstrijd vermoedelijk eind januari volgend jaar op Duinrell (Wassenaar) zal worden ver reden. Dit geschenk van de KNWU, als men het zo mag noemen, vormde het hoogtepunt van de drukbezochte re ceptie waarop zeer velen de zegevie rende renners (Gerben Karstens, Bart Zoet, Nol Kloosterman en Joop Zoetemelk) en het glunderende be stuur van Swift (A. Vermeulen, J. v. d. Lelie, J- Groenewegen, W. v. Dui- venbode, D. Wallet, J. Riethoven, S. Brandt en J. v. Kessel) overgoten met woorden van lof. Wethouder Sannes zei zeer ver heugd te zijn met de door Swift voor de tweede maal behaalde kampioens titel („We zijn hier nu eenmaal niet zo gezegen"! m" b'np nenen hij vertrouwde er op dat ook volgend jaar het kampioenschap weer mee naar Leiden zou worden gevoerd. De voorzitter van de Sportstichting drs. J. P. v. d. Reijden, moest tot zijn nauw verholen ergenis met lege han den komen. „Zoals u weet pleegt de Sportstichting alleen vetleren me dailles uit te reiken wanneer iets 25 jaar is volgehouden. Aangezien Swift de titel nu twee keer heeft behaald, hebben we met u dus nog even de tijd". Hij noemde het schandalig dat een Leidse vereniging van dit kaliber buiten de poorten van de stad moet oefenen. Met de verwezenlijking van de Veemarkt/Sporthal (in 1970) hoopte hij dat tevens een eind zou zijn gekomen aan die onmogelijke si tuatie er is rond dit project een oefencircuit van ongeveer 1100 meter gepland. Wethouder Sannes wenst Swift geluk met het behaalde kampioenschap. V.l.n.r. Karstens, Zoetemelk, Kloosterman, Zoet, weth. Sannes en Swift-voorzitter Vermeulen. (Foto L.D./Holvast) Op de fles Dokter F. J. Mastenbroek voerde het woord voor de stichting Sportbe- vordering. Hij overhandigde voorzit ter Vermeulen een envelop met in houd en herinnerde er aan dat de stichting vorig jaar Swift ook al een geschenk onder couvert had aangebo den. „Als dat zo doorgaat met die kampioenschappen gaan wij in snel tempo op de fles", aldus de heer Mastenbroek. „Daar hopen wij dan voor te zorgen" was het commentaar van voorzitter Vermeulen. Nog velen voerden het woord op deze avond of kwamen renners en bestuur van een stevige handdruk voorzien: de heer J. M. Ballego van de 3-Oktober Vereniging, de heren D. J. Verzijden en J. Westbroek (LPSV), B. Koopmans, P- J. Kuyters (Zuidh. wielerfederatie), J. de Ron (die een home-trainer aanbood), P. Wilderom (Bataven), de ere-leden G. Hendriks, G. Hulst en P. Riethoven en de eerste voorzitter van Swift, J. W. Hageman. Tot slot overhandigde Swift-voor zitter Vermeulen aan elk van de le den van wat hij noemde de „gouden ploeg' een waardebon van 200 gulden. V oetbalprognoses Het is al weer een aantal maan den geleden, dat men in Leiden de enige derby op eerste klasse niveau tussen Roodenburg en UVS te zien heeft gekregen. Een goed en pro- duktief spelend UVS won de laatste keer in de beslissingscompetitie om het kampioenschap van IB met 40. De twee competitiewedstrijden wer den nippe zeges voor de blauwwit- ten. Het seizoen '67-'68 biedt nog zeer weinig houvast. Wat tevens in houdt, dat het geven van voorspel lingen voor deze Leidse derby een hachelijke, zo niet onmogelijke zaak is. We zullen ons daarom beperken tot het vermelden van enkele nuch tere feiten. Roodenburg en UVS delen de der de plaats met elk 8 punten uit ze ven wedstrijden. UVS staat alleen boven Roodenburg, omdat de blauw- witten een beter doelgemiddelde hebben dan de blauwzwarten (158 tegen 99). Gemakkelijk lijkt hier uit af te leiden, dat de verdedigin gen elkaar niet veel ontlopen, maar dat de UVS-voorhoede schotvaardi- ger is. Dit laatste is echter wat be drieglijk, gezien het feit, dat UVS in 2 wedstrijden tot uitschieters kwam met in totaal 11 doelpunten (CVV 8, Gouda 3) en in de overige vijf wedstrijden slechts viermaal tot scoren kwam. Roodenburg compen seert haar wat mindere techniek met een formidabele inzet, zodat ook wat dit betreft een zeker even wicht aanwezig is. Wat het op Noord zal worden? Een open vraag. LFC speelt vanwege de derby om 12.00 uur tegen het wisselvallige VFC. De kanaries kwamen vorige week tegen DHL wat minder voor de dag, hoewel de prestatie op zich zelf (1—2) zeer verdienstelijk was. LFC, dat in de tweede klasse A de ploeg met de minste verliespunten is, moet in staat worden geacht twee punten aan haar totaal toe te voegen. Alphen kwam vorige week tegen ODB tot een teleurstellende prestatie en is mede door dit resul taat naar de op een na laatste plaats afgezakt. De wedstrijd tegen het Rijswijkse RVC zal zeker niet eenvoudig zijn voor de Alphenaren. Met een gelijkspel mag men in Al phen niet ontevreden zijn. Zege Lugdunum krijgt op papier niet zo'n sterke tegenstander op bezoek. Tegen RKDEO moet een groenwitte zege mogelijk zijn. Lisse zal in de uitwedstrijd tegen Unio moeten be wijzen, dat het de opwaartse lijn te pakken heeft. Maar tegen de niet gemakkelijk te bespelen ploeg uit Oude water, zal een kleine zege al zeer verdienstelijk zijn. Voor Was senaar lijkt de situatie er na zondag niet beter op te worden. Tegenstan der VCS zal wel te sterk zijn voor de Wassenaard ers. In de vierde klasse zijn er voor Docos wel kansen aanwezig tegen het wat van slag zijnde Concordia H. ASC krijgt bezoek van het Haag se BMT. De winstkansen zijn voor de Leidenaren miniem, tenzij de roodzwarten tot een plotselinge krachtsexplosie, als gevolg van hun benarde situatie, weten te komen. Teijlingen schoot vorige week enigs zins te kort, maar tegen SJC zul len de Sassenheimers de punten wel thuis houden. DOSR kan tegen BEC wel een puntenverdeling bewerkstel ligen. VTL ontmoet in 4B koploper Westerkwartier. De Leidenaren zou den hun wat matige prestaties van de laatste weken op slag goed kun nen maken, als zij hun Haagse te genstanders met lege handen naar huis weten terug te sturen. Wad- dinxveen ontvangt Tonegido en zal om in de kopgroep van 4B mee te blijven draaien tot een overwinning moeten komen. Boskoop wist zich vorige week op verrassende wijze van de laatste plaats te ontdoen. Maar of een verdere verwijdering van de rode lantaarn tegen Spoor- wijk mogelijk is, betwijfelen we. Al- phia zal bij GDA op felle tegen stand stuiten. Een kleine overwin ning voor de Alphenaren? Hoe komt mijn club uit? UVS Sloos, Balkhoven, Koren, Lardé, v.d. Kaay, Kantebeen, Leget, Teske, Holl, Désar, Verver. Roodenburg Keereweer, De Jonge, Pennenburg, I. v. Weerlee, Dubbeldeman, N.N., J. v. Weerlee' Ooyendyk, Den Os. Heymans, Klink hamer. LFC De Hoed, v.d. Berg, L. de Jong. D. Sira, H. Sira, P. de Jong. Laarhoven, De Wit v.d. Starp' Dreef, Gubler. ASC H. Holland, Key, Bekke ring, V. Aken, v.d. Spek, Zwanen burg, J. staal, J. Holland, De Goey, Raaphorst, Logger. ADVERTENTIE Bezoekt a.s. zondag 2.30 de competitiewedstrijd Lugdunum-R.KD.E.O; TERREIN HAARLEMMERWEG

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9