St. Elisabeth-Ziekenhuis is een druk 'bedrijf' geworden DELA Jubileum programma Ned. Rode Kruis heeft dringend bloed nodig Gebrek aan financiën staat schouwburgbouw in de weg l ijfenzeventig jaar aan de Leidse Hooigracht Plannen opnieuw in beschouwing :.a ZATERDAG 25 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Een Leids „bedrijf" gaat volgende maand jubileren. Het zal dan namelijk vijfenzeventig jaar geleden zijn, dat in deze stad het (R.-K.) Elisabeth-Gasthuis werd opgericht. Om precies te zijn, op 9 december 1892 kwamen de eer ste zusters van de Congregatie van de H. Elisabeth uit Breda naar Leiden, waar zij aan de Hooigracht haar werk van ziekenverpleging op be scheiden wijze begonnen. Het gasthuis met de drie patiënten van toen is uitgegroeid tot een ziekenhuis, waarin dagelijks bijna vierhonderd patiënten worden verzorgd en verpleegd. Hoe wel de religieuzen er nog een rol van betekenis vervullen is het oude „St.-Elisabeth" gewor den tot een modern middelgroot „bedrijf' met een jurist als algemeen directeur. Van 3 naar 364 bedden Voordat deze metamorfose een feit werd is er in en rond het St. Eli zabeth Ziekenhuis heel wat gebeurd. Enkele jaren nadat de religieuzen haar menslievend werk in een oud herenhuis begonnen kon, op 19 no vember 1909, aan dezelfde Hooi gracht een nieuw gebouw met ope ratiekamer en een röntgenkamer in gebruik worden genomen. Vrij spoe dig daarna moest er al weer aan uitbreiding worden gedacht, welke uitbreiding met 264 bedden, in 1933 feit werd. Tien jaar later was ruimte geschapen voor 340 bed den en werkten er in dit ziekenhuis 140 zusters, 40 dienstboden en een chef technische dienst met 6 knechts. Vliegtuig Het was ook in 1943 dat een Duits militair vliegtuig op het terrein van het ziekenhuis neerstortte, bij welk ongeluk alleen de piloot van het toe stel omkwam. Dit vliegtuigongeluk was des te merkwaardiger, omdat het neerkomende toestel, na eerst het dak van het ziekenhuis te heb ben geraakt, een lek in de water leiding sloeg, waardoor een snel om zich heen grijpende brand als van zelf rtverd geblust. Noch onder de patiënten noch onder het ziekenhuis personeel vielen slachtoffers. Ter na gedachtenis aan de omgekomen pi loot is in een van de muren van het ziekenhuis een herinneringssteen ge metseld. Ook 1951 is voor het zieken- van belang geweest, want in dat jaar werd een begin gemaakt de aanstelling van (2) leken zusters. Een jaar later stelde het ziekenhuis jonge meisjes in de gele- - genheid een opleiding tot verpleeg- A ster te volgen, van welke gelegenheid li ongeveer 45 meisjes gebruik maken. Sindsdien is de zorg om de patiën ten dus niet meer een zaak, die al leen de religieuzen aangaat. In 1954 kwam er weer een stuk nieuwbouw Hdo1 gereed> zodat het aantal bedden kon groeien tot 356. Dit aantal bedden is in de afgelopen jaren nog gestegen tot 364, waarbij inbegrepen de 60 kinderbedden. Organisatie Behalve in materieel opzicht heeft het jubilerende ziekenhuis vele anderingen in organisatorische zin ondergaan. Daarbij zijn tal gekomen, die in een his torisch overzicht niet onvermeld gen blijven. Zuster Zephyrina bijvoor beeld is nu al 58 jaar lang in het St. Elizabeth Ziekenhuis werkzaam. Zy heeft het ziekenhuis gedurende niet minder dan 35 jaar als direc trice geleid. In 1964 werd het volgende direc toraat ingesteld: zuster Felicitas !»J(economische zaken), zuster Euphe- mia (organisatie) en zuster Maria Mediatrix (opleiding). Ruim een jaar later echter kwam er een belangrij ke wijziging in de ziekenhuisorgani satie tot stand. Opgericht werd na melijk de Stichting St.-Elisabeth- Ziekenhuis met als doel het bestuur en het beheer van het ziekenhuis. Dit gebeurde in opdracht en op gezag van de St.-Elisabeth-Stichting in Breda, waar het moederhuis van de Congregatie van de H. Elisabeth nog steeds gevestigd is. (Alle roerende en onroerende zaken van het ziekenhuis zijn eigendom van de congregatie, red.) In oktober 1965 werd tot alge meen directeur van het ziekenhuis benoemd mr. J. G. Bergmeier, tot algemeen directeur van het zieken- huis benoemd mi'. J. G. Bergmeier, tot directrice van de verpleegkundige dienst mej. M. A. v. d. Wulp, tot di rectrice van de verpleegstersopleiding zuster Maria Mediatrix. Als dirige rend medisch coördinator werd per 1 januari van dit jaar dokter P. J. G. Wijdicks aangesteld. De organisato rische uitbouw van het ziekenhuis is voor een groot deel te danken aan oud-rector P. Bemefeld (19391956), de opvolger van de eerste ziekenhuis rector, R. Reynen (1930—1939). Nu is het rector A. v. d. Boog, die op stafvergaderingen een adviserend ge luid laat horen. Als overste fungeert op het ogenblik zuster Zita. Sinds 1954 is er ook een medisch5 College, die de samenwerking tussen het zie kenhuisbestuur en de artsen moet be vorderen. In dit verband kan nog worden opgemerkt, dat op 30 sep tember a.s. zal worden opgericht de Vereniging Medische Staf St.-Elisa- beth-Ziekenhuis. Dit historische overzicht zou niet volledig zijn, wan neer de naam van dr. J. R. de Bruine Groeneveldt onvermeld bleef. In 1899 als assistent in het „St.-Elisabeth" De voorgevel van het Leidse St. Elisabeth-Ziekenhuis, dat in de afgelopen vijfenzeventig jaar al vele malen is uitgebreid. (Foto LD/Holvast) gekomen, heeft deze chirurg, die het mes in 1941 voor het laatst hanteer de, op medisch terrein zeer veel voor het ziekenhuis gedaan. Hoewel het stichtingsbestuur op het ogenblik druk bezig is met de voorbereiding van het jubileumpro gramma, houdt het zich dagelijks bezig met huisvestingsproblemen, die om een oplossing schreeuwen. Dit bestuur heeft namelijk de vtaag aan de orde gesteld of het St.-Elisabeth- Ziekenhuis in de binnenstad moet blyven met sanering van de bestaan de bouw en uitbreiding aan de Nieu we Rijn en Middelstegracht of naar totale nieuwbouw elders in de ge meente moet streven. Deze vraag is inmiddels voorgelegd aan het bouw bureau Melchior NV in Maastricht dat samen met ir. Knibbeler uit de zelfde stad aan het stichtingsbestuur een gedocumenteerd plan zal voor leggen op grond waarvan een beslis sing kan worden genomen. Meer con crete gegevens hierover zijn er op dit moment van lustrumvreugde niet, maar de viering van St>Elisabeth's eeuwfeest in een geheel nieuwe om geving lijkt niet onmogelijk. Vacatures bij gemeente Leiden Naar de toestand op 15 oktober 1967 zijn bij de gemeente Leiden in totaal 123 vacatures te vervullen, n.l. 16 bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit; 24 bij de Inrichtingen „Endegeest" c.a.; 17 by de Gemeenteiyke Reinigings- en Ont- smettingsdienst; 1. bij de Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen; 58 by de Dienst van Gemeentewerken; 1 by het Gemeente-archief; 2 by de Brandweer; 8 by de Politie; en 6 by de Gemeentesecretarie. Het grote aantal vacatures by de Dienst van Gemeentewerken vindt nog steeds zyn oorzaak in de krap te van de arbeidsmarkt, zowel in de ambachtelyke als in de technische sector. Nu de situatie op de arbeidsmarkt enigszins is verbeterd verwachten B. en W. dat in een aantal vacatures in de naaste toekomst kan worden ADVERTENTIE BRILJANTEN SIERADEN Moderne diamantcollectie Ringen met briljant reeds vanaf f 75,— Ook verlovingsringen JUWELIER v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Maandag 27 nov. en 4 deö. de gehele dag geopend. ADVERTENTIE Ter herdenking van het vyfen- zeventigjarig bestaan van het St.-Elisabeth-ziekenhuis is het volgende jubileumprogramma samengesteld: 8 december: Wetenschappe- ïyke byeenkomst voor de leden van de Koninklyke Maatschap- py ter bevordering der Genees kunst afdeling Leiden en Alphen waarop de stafleden van het ju bilerende Ziekenhuis, de héren P. Henry en H. P. Tilanus in de collegezaal Fysiologie van het Academisch Ziekenhuis een voordracht zullen houden. Aanvang 8 uur namiddag. 9 december Herdenkingsby- eenkomst in de Stadsgehoorzaal, tydens welke prof. J. Th. M. de Vreeze, voorzitter van de Ver. R. K. Ziekenhuis en Tweede Ka merlid, een rede zal uitspreken. Aanvang 2 uur nam. 10 december: Eucharistievie ring in de kapel van het Zieken huis. Aanvang 10 uur voorm. Fred Kaps zal optreden voor de regilieuzen met muzikale om lijsting door een aantal leden van het Accordeonorkest „Neer- landia" ol.v. L. Boellaard. Aan vang 8 uur nam. in de refter. 15 december: Balavond voor het personeel van het Ziekenhuis in de Stadsgehoorzaal. Het bal zal worden onderbroken door het optreden van een toneelgroep van het verplegend personeel en een volksdansgroepje uit Leiden. Aanvang 8.30 uur nam. 16 december: Reünistenby- eenkomst in het Ziekenhuis. Aanvang 10.30 uur voorn. Ter gelegenheid van het vyf- enzeventigjarig bestaan van het St. Elisabeth-Ziekenhuis in Lei den heeft zich een comité ge vormd, dat zich ten doel stelt gelden by een te brengen voor de uitbreiding van de ziekenhuisbi bliotheek. In dit comité hebben zitting genomen: deken W. P. M. Haring, Leiden, burgemees ter mr. G. C. van der Willigen, Leiden, burgemeester drs. F. K. Langemeyer, Warmond, burge meester mr. J. M. Bonnike, Noordwyk, burgemeester P. M. F. Smolders, Alkemade (R'veen), burgemeester J. A. Detmers, Zoe- terwoude, burgemeester H. L. du Boeuff, Oegstgeest, burgemees ter P. M. M. van der Weyden, Noordwykerhout, burgemeester G. A. Stolwyk, Voorhout, wet houder S. Menken, Leiden, ge meente-secretaris dr. J. van de Poel, Leiden, dokter J. G. Ba zuin, directeur Geneeskundige Dienst, Leiden, mevrouw G. van Dongen-te Nyenhuis, Leiden, mevrouw L. van Rossem-Koek, Leiden, mevrouw H. C. Simons- Kerstens, Leiden, mevrouw A. Tolenaar-Roebroek, Leiden, me vrouw M. Veenhuijzen-Warde- nier, Alphen a. d. Ryn, C. J. M. Stolwijk, Leiden, A. A. L. M. Schlatmann, Oegstgeest. De penningmeester van het actiecomité "75 jaar St .Elisa beth-Ziekenhuis", de heer C. J. M. Stolwyk, zou giften ten bate van het comité gaarne gegireerd zien op nr. 9013 van de Alg. Bank Nederland in Leiden. „Het gaat om mensenlevens" Een bekend spreekwoord zegt dat geven zaliger is dan ont vangen. Wanneer er één zaak is waarop dit gezegde bij uitstek van toepassing is, dan betreft dit wel het geven van bloed. Immers: wie zijn bloed, na een voorafgaande strenge medi sche keuring mag geven, weet daardoor automatisch dat zijn gezondheid niets te wensen overlaat. En bovendien heeft hij het prettige gevoel, dat hij door het beschikbaar stellen van zijn bloed, iets van die gezondheid kan overbrengen op een mede mens, ja zelfs zijn leven kan redden. Er is nauwelijks en ideëlere en tegelijkertijd praktischer vorm van menslievendheid en naastenliefde denkbaar. onze stad wordt dit werk der barmhartigheid al sedert ruim twin tig jaar verricht door de Bloed transfusiedienst van het Nederland- sche Roadie Kruis, waarvan dr. J. F. L. Fontein de leider is. Hoezser de behoefte aan bloed zich in stygende lyn beweegt, moge blyken uit het feit, dat in 1947 1100 flessen bloed werden verwerkt; in 1952: 4000 flessen, in 1964: 10.000 flessen en in 1966 ruim 11.000 fles sen. Deze toename is vooral ont staan doordat als gevolg van dë ont wikkeling van de chirurgie tegen woordig veel meer grotere opera tieve ingrepen mogelyk zyn gewor den, zoals byvoorbeeld grote vaat- en hartoperaties. Ook het steeds toenemend aantal verkeersongeval len maakt de directe aanwezigheid van een flinke hoeveelheid bloed en plasma dringend noodzakelyk. In het landelyke patroon van de bloedafgifte heeft Leiden altyd een uitstekend figuur gemaakt. Maar by een slechts langzaam stygend aan tal donors en een snel toenemende behoefte aan bloed, dreigt een ern stig tekort te ontstaan. De drie grote Leidse ziekenhuizen, t.w. het Academisch Ziekenhuis, het Diaconessenhuis en het Sint Elisa beth-Ziekenhuis doen in steeds gro tere frequentie een beroep op de Leidse Bloedbank; de oprichting van een ziekenhuis in Alphen aan de Ryn heeft een 300-tal donors aan het Leidse rayon onttrokken en zo doende is langzamerhand een uiter mate kritieke situatie ontstaan. Momenteel staan er ruim 7.500 donors ingeschreven. Dat lijkt veel, maar het blykt te weinig. Herhaal- delyk moet nog een beroep worden gedaan op bloedtransfusiediensten WU de Leidse Bloemtransfusie- dienst in staat zyn, zyn zegenrijk werk voort te zetten, dan is het dringend noodzakelyk, dat méér do nors zich beschikbaar stellen om tweemaal 's jaars een halve liter bloed af te staan. Degenen, die donor willen worden, kunnen zich per briefkaart aanmel den by de Bloedtransfusiedienst, Rijnsburgerweg 12 te Leiden. Een telefoontje aan 42.22.2 is ook voldoen de. Zo spoedig mogelyk worden dan de benodigde formaliteiten vervuld en volgt een oproep voor de keu ring. De oproep voor bloedgeven is dan afhankeiyk van de vraag naar de desbetreffende bloedgroep. Moge deze oproep een duidelyke weerklank vinden: het gaat om men senlevens! Het gebrek aan financieringsmiddelen is de oorzaak, dat het plan voor de bouw van een nieuwe schouwburg nog steeds niet van de grond komt. Het uitblijven van de rijksgoedkeuring, aldus deelt het Leidse college van B. en W. mee in zijn Memorie van Antwoord, houdt geen enkel verband met het jaarlijkse exploitatietekort. De grootst mogelijke meerder heid van het college houdt nog onveranderd vast aan de oor spronkelijke plannen, welke voor uitvoering gereed liggen. Dit sluit echter niet uit, dat de schouw burgbouw in het vlak van de fi nanciering B. en W. zou kunnen nopen de plannen opnieuw in be spreking te nemen. In maart zal opnieuw met Ged. Staten over een mogelijke financieringsrege ling worden gesproken. Het goed geoutilleerde labora torium van het jubilerende zie kenhuis aan de Hooigracht in Leiden. (Foto LD/Holvast) Het college, zo lezen wy verder in de M. van A„ heeft aan de Amster damse beeldhouwer L. de Vries op dracht verleend tot het vervaardigen van een beeld, dat geplaatst zal wor den by de Willem de Zwygerbrug over de Haarlemmertrekvaart. Een rapport inzake de toekomstige behoefte aan ruimte voor de Leidse Muziekschool is in studie. In het rapport wordt onder meer de mogelykheid van huisvesting van de school in enkele bestaande, te restau reren gebouwen onder het oog gezien. Tot concrete plannen voor de huis vesting van de school heeft dit nog niet geleid. cliolenbouw De bouw van scholen in het stads deel zuid-west vertoont steeds enige achterstand ten opzichte van de uit breiding van de bebouwing. Met na me is er thans dringend behoefte aan een r.k. g.l.o. school aan de Donizet- tilaan de goedkeuring van Ged. Sta ten op het desbetreffende raadsbe sluit kan thans zeer spoedig worden tegemoetgezien) en een openbare g.l.o.-school aan de Brahmslaan (plan in vergevorderd stadium van voorbereiding) Het plan voor de bouw van de gere formeerde school voor g.l.o. Storm Buysingstraat verkeert reeds gerui- tyd in een zodanig stadium van voorbereiding dat met de bouw kan worden begonnen zodra de financie ringsmiddelen en de ryksgoedkeuring zyn verkregen. De school is op de ïyst de tien meest urgente, nog te fi nancieren kapitaalwerken geplaatst. Reeds geruime tyd worden pogin gen in het werk gesteld om tezamen met enige andere gemeenten tot de stichting van een tiental in systeem te bouwen gymnastieklokalen te ko- Voor deze plannen is van de zy- ran het departement de nodige medewerking echter nog niet verkre gen. Het schoolgebouw van de kweek school voor voorbereidend onderwys aan de Vliet voldoet niet meer aan thans te stellen eisen en biedt onvol doende ruimte. In verband met dit laatste hebben B. en W. het bestuur van de kweekschool een viertal loka len aangeboden aan de Duivenbode- straat. Voor een definitieve oplossing onderzoekt het bestuur de mogelyk heid van nieuwbouw. Rembran dt-lyceum loopt terug Het teruglopen van het aantal aan meldingen van leerlingen voor de eerste klasse van het Rembrandt-ly- ceum voor de cursus 1967/1968 (het aantal was dit jaar 55 leerlingen) vindt, naar de mening van het Colle ge, zyn verklaring in het volgende. Met ingang van de nu lopende cur sus werd de Louis de Coligny-HB.S. omgezet in de Louis de Coligny-scho- lengemeenschap, aangewezen als ex- perimenteerschool en kan mitsdoen grotere differentiatie-mogeiykheden bieden dan het Rembrandtllyceum. Vele ouders, op wie het „nieuwe" grote aantrekkingskracht heeft en die met name enthousiast waren over de mogelykheid hun kind h.a.v.o.-onder- wys te kunnen laten volgen, gaven daarom dit jaar de voorkeur aan de Louise de Coligny-scholengemeen- schap boven het Rembrandt-lyceum (aanmelding by de Louise de Coligny- school was dit jaar 192 leerlingen). Voorts was deze voorkeur ongetwy- feld ook het gevolg van het feit dat de ouders hun kind graag leerling zien in een modern ingericht schoolge bouw, waar by de dageiyks af te leg gen afstand blykbaar van minder be lang wordt geacht. By de aanvang van de cursus 1968/ 1969 zal het Rembrandt-lyceum als Rembrandt Scholengemeenschap naar mag worden verwacht ook met het h.a.v.o. een aanvang kunnen maken. B.en W. verwachten dan ook in de komende jaren een styging van het aantal aanmeldingn voor de eerste klasse van het Rembrandt-lyceum. Plastic vuilzakken Nu de door de contactpersonen genomen proef met het gebruik van plastic-vuilzakken in de vuilnisem- 3 is geslaagd, zal binnenkort in een bepaalde stadswijk op grotere schaal een proef worden genomen. Aan de hand van de resultaten van die proefneming zal o.a. worden onderzocht, welke praktische en fi nanciële consequenties aan de over schakeling op een dergelyk systeem zyn verbonden. Voooruitlopend hierop kan reeds thans worden meegedeeld, dat de platiczakken ook na de verhoging van de reinigingsrechten per 1 januari a.s. niet gratis kunnen worden verstrekt. Fluoride Dat een beslissing op de door de Leidsche Duinwater Maatschappy aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagde ver gunning tot toevoeging van fluoride aan het drinkwater nog op zich laat wachten, is een gevolg van een ver se hil tussen het Ryksinstituut voor Drinkwatervoorziening dat over de aanvraag moet adviseren, en de LDM met betrekking tot de techni sche uitvoering van de fluoridering aan het pompstation te Katwyk. Het laat zich evenwel aanzien dat het overleg spoedig tot overeenstem ming zal leiden. Stadsgewest Leiden Door de Vereniging van Nederland se Gemeenten is een voorlopig on derzoek ingesteld naar de sociogra fische en bestuurlijke aspecten ln de agglomeratie-Leiden. Mede aan de hand van de resultaten van deze onderzoekingen wordt thans een ont werp voorbereid voor een gemeen- schappelyke regeling voor het stads gewest-Leiden, dat naar B. en W. verwachtten op korte termyn kan worden aangeboden. 127 volt Het tydstip, waarop een begin kan worden gemaakt met de overschake ling van de netspanning van 127 volt op 220 volt in het oude stadsdeel is geheel afhankeiyk van de goedkeu ring door Ged. Staten van Zuid-Hol land van het raadsbesluit, waarbij een krediet voor deze werkzaamhe den beschikbaar werd gesteld. Aan de voorbereiding van de om schakeling wordt Intussen voortdu rend gewerkt; in het hoogspannings net zyn vele noodzakelijke wyzigin- gen reeds tot stand gekomen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3