LEIDSCH DAGBLAD Greep Nieuw Links op bestuur P.v.d.A. si Meisje (15) vermoord Vrees voor Turkse Invasie op Cyprus VELE SYMPATHISANTEN GEKOZEN Sterke aanhang V, VLAK BIJ OUDERLIJK HUIS IN AVEREEST BROSIO BEMIDDELT OUDERS!! Vrije Volk zelfstandig ©ud ©ïteutuo Jpgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 25 NOVEMBER 1967 No. 31442 Hrecteur: E. A. E. van Dishoeck joofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling;, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De sterke aanhang van Nieuw inks kwam vooral tot uiting bij de jkiezing van de 16 niet bezoldigde (Van onze parlementaire redactie) Nieuw Links heeft gisteren een duidelyke greep gekregen op et bestuur van de Partij van de Arbeid. Het congres van de P.v.d.A. stemde gisteravond tijdens de peede dag van het partijcongres niet minder dan negen aan- angers en sympathisanten in het 24-koppige partijbestuur. Bij de vandaag gehouden herstemmingen voor de overblij- eiide plaatsen heeft Nieuw Links een flinke kans nog eens drie anhangers in het bestuur te krijgen. bestuurders, waarvoor meer dan 80 kandGidaten werden gesteld. Een van de gangmakers van Nieuw Links, A. van der Louw, behaalde op drie na de meeste stemmen van deze groep van zestien. Achter routiniers als de kamerleden Vondeling en Franssen en de voormalige voorzitter van de Wiardi Beckmanstichting, De Galan. Zowel Franssen als De Galan worden beschouwd als sypathisanten van de stroming Nieuws Links, ei als het tweede kamerlid Egas, het eerste kamerlid mr. Cammelbeeck en de heren J. Koopman jr. en W. Polak, die gisteravond ook werden gekozen. Verder werden nog gekozen het eerste kamerlid Burger en de tweede-kamerleden mr. Vrolijk en mevrouw Brautigam. Ook bij de verkiezing van de drie bestuursleden, die namens de rayons gekozen moesten worden behaalde Nieuw Links een succes. Twee van de drie gekozen bestuursleden waren door Nieuw Links tevoren warm aan bevolen. De verkiezing van de bezol digde bestuursleden leverde geen verrassingen op. Het tweede kamer lid dr. Tans werd met algemene stem men herkozen als partijvoorzitter. De heren Wieldraayer, Dankert en Baan werden met algemene stemmen ge kozen tot resp. algemeen secretaris, internationaal secretaris en penning meester. A. van der Louw van Nieuw fifes in de oppositie. 'EERBERICHT (Door onze weerkundige medewerker) fe drukgebieden spelen de hele iek de hoofdrol boven het grootste «1 van Europa en ze zullen ook tij- is dit laatste novemberweekeinde dienst uitmaken. De mistvelden 'dwünen door aanvoer van iets ogere lucht. In de afgelopen nacht Um het in het zuiden nog tot lichte ist. Van de oceaan nadert een ïuw hoge drukgebied, dat boven geland en de Noordzee een zwak »ntje naar het oosten duwt. Dit 'ntje kan wat motregen of een paar dtjes veroorzaken en zodra het is Passeerd zal de wind ruimen van ddoost naar west tot noordwest. Er i" dan weer opklaringen te ver- mhten. In de resterende november- '?en lykt het onwaarschijnlijk, dat 'pressie 'n greep op het weer in ons id krijgen. Evenmin zal de tempe- ilaur verder dalen. Aanvoer van een ffotere Noordzeelucht is in de ko- totle dagen meer waarschijnlijk. 26 NOVEMBER op; 8.17 uur; onder: 16.37 uur; kan op: 0.50 uur; onder: 14.28 uur. Oogwater te Katwijk te 9.58 en 22 38 laagwater te 5.22 en 17.59 uur. ÏÏ/11 hoogwater te 11.16 en 23.51 laagwater te 6.49 en 19.15 uur). No, g meer Vandaag moet het congres nog vijf niet-bezoldigde bestuursleden kiezen uit een groep van tien kandidaten, die gisteravond bij de stemming be neden de absolute meerderheid van de stemmen bleven. Onder deze groep van tien komen zes sympathisanten van Nieuw Links voor, zodat de kans niet denkbeeldig is dat deze stro ming vandaag nog een succesje in de wacht zal slepen. Bekende figuren, die al jarenlang meedraaien in de partijtop bleken gisteravond kansloos. Van hen moe ten worden genoemd de tweede- kamerleden Ruygers en Willems, die vele jaren geleden als katholieken doorbraken naar de Partij van de Arbeid. Beiden verenigden 'n zeer gering aan tal stemmen op zich. Ook de vroe gere voorzitter van het NVV, drs. Roemers, lag niet hoog meer in de politieke markt. Waarschijnlijk komt hij vandaag nog via de herstemming terecht in het partijbestuur. Opval lend was overigens dat het enfant terrible van het partijbestuur, Jan Nagel, ook veel aanhang verloren schijnt te hebben. Hij kwam gister avond terecht in de staart van de groep van tien, die vandaag voor herstemming in aanmerking komt. De bestuursverkiezing was gisteren de enige gebeurtenis waarbij de in vloed van de nieuwe stroming in de Partij van de Arbeid duidelijk zicht baar werd. Bij de meeste andere agendapunten bleef de tegenstelling oud-nieuw onder waiter. De bestuurs verkiezing had overigens heel wat voeten in de aarde, omdat de com puter, die bij de verkiezing gebruikt werd, moeite had met de verwerking van de stemkaarten. De lijnrandjes aan de bovenzijde van de kaarten maakte, dat de kaarten in de stern- machine aan elkaar bleven kleven zodat de mechnische verwerking niet slechts een kwartier duurde, zoals was voorspeld, maar meer dan twee Vietnam Ton Regtien, behorende tot Nieuw- Links, ondernam een poging om in een Rotterdamse resolutie over Viet nam de onvoorwaardelijke terugtrek - van de Amerikaanse troepen uit Vietnam opgenomen te krijgen. De poging mislukte, maar Regtien, die Luns „de papegaai van het Pen tagon" noemde, kreeg, getuige de uitslag van de stemming (1559 tegen 1138) toch nog heel wat congresgan gers mee. In de resolutie, zoals zij werd aangenomen, spreekt de P.v.d.A. zich uit voor onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen, de erkenning van het nationale be vrijdingsfront als onderhandelings partner, vermindering van de ge vechtshandelingen door alle partijen, totstandkoming van een wapenstil stand en onderhandelingen over een politiek akkoord op basis van de Ge- neefse akkoorden van 1954. Op nauwelijks een kilometer af stand van haar ouderlijk huis is donderdagavond het 15-jarige meisje Neltje de Haan uit de buurtschap Den Oosterhuis in de gemeente Avereest door een lustmoordenaar om het le ven gebracht. Bijna een dag later werd na een grootscheeps opgezette opsporingsactie, waaraan o.a. 100 mi litairen deelnamen, het ontz:Wde en gedeeltelijk ontklede lichaam van het slachtoffer gevonden door de land bouwer J. Veldhoen uit Balkbrug. Het meisje lag met ingeslagen schedel op een stuk bouwland, ongeveer 100 me- van een vrij druk gebruikte smalle asfaltweg, die naar haar huis leidt. Haar fiets lag ruim tien meter bij haar vandaan. Bij het onderzoek naar de toe dracht van deze afschuwelijke moord zijn tot dusver weinig aanknopings punten gevonden. Districtscomman dant A. W. de Vrieze van de Rijks politie in Zwolle, die het onderzoek leidt, vertelde dat op de plaats waar de misdaad is gepleegd een gering aantal sporen zijn aangetroffen. Ver moedelijk is het meisje vrijwillig meegegaan met de moordenaar naar de plaats, waar hij haar om het le ven zou brengen, want de politie trof op het bouwland twee evenwijdig aan elkaar lopende fietssporen aan, met daarnaast de indrukken van schoe nen. Een derde spoor leidde van de plaats van de moord terug naar de weg. Ook wijst niets erop, dat een he vige worsteling heeft plaatsgehad, voordat Neltje om het leven werd gebracht. De misdadiger moet bijzon der snel te werk zijn gegaan en ver moedelijk heeft het kind nauwelijks gemerkt, wat er met haar gebeurde. Bij sectie kwam dr. J. Zeldenrust tot de conclusie, dat de dood is ver oorzaakt door schedelbreuk op ver schillende plaatsen als gevolg van harde slagen met een stomp voorwerp. Het terrein, waar het meisje werd gevonden, is de afgelopen nacht door mensen van de Rijkspolitie bewaakt. Vanochtend om acht uur is het on derzoek voortgezet, onder ande re door deskundigen van de tech nische recherche uit Arnhem. Vervolg op pagina 2 deling-Beilen aangenomen om de staten- en raadsverkiezingen voort aan op een en dezelfde dag te hou den. Het voorstel, dat 1456 van de 2817 stemmen kreeg, was door het partijbestuur ontraden. Aan het einde van de tweede con gresdag bleek de resolutie van het partijbestuur over de vernieuwing van het parlementaire stelsel op on verwacht grote weerstand te stuiten bij het congres. Vele sprekers gaven het partijbestuur de raad het voor stel maar terug te nemen voor na dere bestudering. Vandaag zal hier over door middel van een motie worden beslist. Op het Amsterdamse centraal i genavond voor het eerst tijdens de station is gisteravond het Rus- tournee door ons land in het Con- sisch Staatssymphonie Orkest certgebouw optreden. V.l.n.r. solist aangekomen. Het orkest zal mor- I Victor Eresko, dirigent Sioetla- De Veiligheidsraad heeft vanacht een beroep op alle partijen in het geschil om Cyprus gedaan zich te onthouden van elke daad die de toestand daar zou kunnen verergeren en een bedreiging voor de vrede zou kunnen vormen. van recente aanvallen op Turks-Cy prische dorpen, die „het begin vor men van een proces dat tenslotte door een aansluiting van Cyprus bij Grie kenland het einde zou betekenen van de onafhankelijkheid van het eiland". De Griekse vertegenwoordiger Bit- sios zag als kern van de moeilijkhe den de weigering van Turkije om in samenwerking met de V.N. de geza menlijke patrouilles te hervatten. Naar zijn mening wil Turkije een nieuwe Turkse enclave op het eiland vestigen. Dit beroep kwam nadat de Cypri sche afgevaardigde Zenon Rossides had verklaard dat de Turkse regering voor dit weekeinde een invasie op het eiland had vastgesteld. Hij zei dat de jongste gebeurtenissen niet de ware reden van de dreigende houding van Turkije is, maar het streven naar een deling van het eiland. „Als Turkije dit niet kan bereiken door middel van overleg, dan maar met geweld", aldus Rossides. De Turkse afgevaardigde Eralp beschuldigde de Cyprische ver tegenwoordiger van het verdraaien van de feiten. Volgens hem was de vrede op Cyprus en in het oostelijk deel van de Middellandse Zee in ge vaar gebracht door de „onverantwoor delijke acties van generaal Grivas, de Griekse opperbevelhebber van de Grieks-Cyprische strijdkrachten en van de Grieks-Cyprische extremis ten". Turkije was van oordeel dat de po litieke onafhankelijkheid en territo riale onschendbaarheid van Cyprus in doodsgevaar verkeren als gevolg Oplossing De president van Turkije heeft ver scheidene staatshoofden een bood schap gezonden met de mededeling dat zijn land „besloten heeft het vraagstuk Cyprus eens en voor al tot oplossing te brengen". Tweederde van de Turkse vloot is samengetrokken in het betrokken Middellandse Zee gebied. Turkije had, zo zei de Turkse president, langs diplomatieke weg al les geprobeerd wat mogelijk was, maar het resultaat was nihil. gesteld". Overigens hebben zowel Tur kije als Griekenland bemiddeling ge accepteerd van de secretaris-generaal van de NAVO, Brosio, zodat de hoop bestaat dat de pap niet zo heet ge geten wordt als zij nu te vuur staat. Koortsachtig Onze reisredacteur mr. H. L. Lef- felaar, meldde gisteravond laat uit de Cyprische hoofdstad Nicosia: Nog wacht Cyprus op de explosie of de afkoeling. Koortsachtig wordt er achter de schermen gesproken. Maar noch de speciale afgevaardigde van de secretaris-generaal van de V.N., Rolz Bennet, noch president John sons afgezant Cyrus Vance, durven optimistische geluiden te laten horen over de afloop van de crisis. De sfeer op het eiland is veranderd, de schijnbaar onbezorgde rust is weg. Politieke waarnemers in Nicosia ge loven dat de escalatie voortduurt en dat er geen verandering optreedt. Gisteravond wendde president Ma- karios zich in een radioboodschap tot de Cypriotische bevolking. Hij waar schuwde dat oorlogswolken zich bo ven het eiland samenpakken. Met klem zei hij dat de Grieks-Cyprioten geen oorlog wensen, maar dat als het toch zover zou komen „wij ons zullen verweren met alle middelen die ons ten dienste staan". Vervolg op pagina 2 Slechts drie van de bijna tien duizend vreemd uitgedoste en wild beschilderde jongeren, die van- ADVERTENTIE t nummer bestaat uit 24 pagina's I anno 1815reeds 150 jaar natuurkwaliteit! 35ct. nacht in de Utrechtse Margriet hal tijdens de manifestatie Flight to Lowlands Paradise" hebben gebaad in een zee van licht, geluid en wierookgeur. Twaalf uur lang van gister avond tot vanochtend hebben duizenden de vijftig binnen- en buitenlandse beatbands kunnen doorstaan, afgeivlsseld met het optreden van dichters, dansers en experimentele tonelisten. Het pu bliek zat, liep en lag overal. Het topnummer ivas het optreden van de folkloristische dansgroep „De Larense Schotsers", die na ver baasd de voor hen ongewone bon te omgeving te hebben bekeken helemaal op hun gemak oud- Hollandse dansen uitvoerden. Merkwaardig genoeg was dit eigenlijk het enige programma, onderdeel, dat door het hippe" publiek merkbaar werd gewaar deerd. ADVERTENTIE 'n Originele Sinterklaas-Surprise! Geef uw zoon of dochter een gehele of gedeeltelijke DANSCURSUS. Inlichtingen: Dansschool HENNY BOES Tel. 01710—53139. Knipselprijsvraag I Wij herinneren eraan, dat in- I zendingen op onze Sint Nico- 1 laas-advertentieknipselprijsvraag I uiterlijk a.s. maandagmorgen om i 9 uur in ons bezit moeten zijn. Het congres van de Partij van de Arbeid heeft gistermiddag met over weldigende meerderheid (2825 tegen 154 stemmen) het voorstel van het partijbestuur goedgekeurd, om het partijdagblad Het Vrije Volk los te koppelen van de partij en een zelf standige status te geven. Partijvoor zitter dr. Tans nam de ongerustheid onder enige partijafdelingen over de positie, die het blad voortaan zal kiezen, weg door het congres de ver zekering te geven dat het democra- tisch-socialistische karakter van het dagblad zal worden gehandhaafd. Daartoe biedt de blijvende deelname van de partij in de raad van aan deelhouders de garantie, maar bo vendien zal de grondslag, waarop het blad thans opereert, in een formule blijvend worden vastgelegd. Dr. Th. van Veen is opnieuw als hoofdredacteur aangewezen. Dr. Tans legde de nadruk op de sterkere fi nanciële basis, die het Vrije Volk door de ontkoppeling kan worden gegeven. ADVERTENTIE BREESTRAAT 173 ADVERTENTIE Zeepzieders te Leiden, Gouda en Utrecht hebben zich bij adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal t gewend, om hunne bezwaren te doen kennen tegen de hef- fing van den accijns op de l zeep. Te Amsterdam zijn een aantal winkeliers gestraft, omdat ze in hunne winkels van de oude el gebruik maak- ten; al de oude ellen, zelfs 1 die waarop de oude maat slechts was aangeteekend. werden in beslag genomen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1