=iet Vietnam-tribunaal: ppel aan het geweten? Voorschotens behoud van raad over „Berbice" styMEN (120) DOOD Draadversperring wordt aangebracht Eerste steenlegging r.k.-kleuterscliool Leidse EHBO herdacht het zevende lustrum GROFVUib OPHAALDIENST. WAT GOED TE MAKEN ZRDAG 2ft NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD [weedo akte" in Denemarken arde Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Arnemuiden (toez.) W. van Hennekeler te Zwartebroek te Wijk bij Heusden J Bogaard te Ernst (Gld.). Benoemd tot luohtmachtpred. te Nijmegen J. A. de Waard te 't Har de, die deze benoeming heeft aan- artijdigheid laven 547. (Van onze correspondent) het Deense stadje Roskilde, op ongeveer 50 km afstand van mhagen, heeft de tweede zitting plaats van het „Vietnam- area jiaal", of zo men wil het Russel-tribunaal naar de g filosoof en Nobelprijswinnaar lord Bertrand Russel. Na "5 erste zitting, die begin mei in Stockholm plaats had, is eens de vraag gesteld of het niet min of meer een com- JJstische haatcampagne betrof, een soort showproces waarbij 'Mi merikaanse president Johnson als gedoodverfde zondebok fungeren. De publiciteit die de zaak kreeg deed het wan- beurj yen van de twijfelaars nog toenemen. paganda-actoe". Op 15 januari ver scheen op de voorpagina van de New York Times een forse adver tentie van de Amerikaanse bond van ad/vocaten, waarin de Amerikaanse interventie in Vietnam ook als ille gaal werd bestempeld, gemeten naar maatstaven van het internationale recht. De mening van hen die aan de zittingen van het tribunaal deelne men, is verdeeld. Over één ding zijn allen het echter eens: Het tribunaal mag beschouwd worden als een ver twijfelde maar goed georganiseerde poging om het menselijke geweten wakker te roepen. Een poging om ook eens andere in formatie ter beschikking te stellen van hen die misschien beïnvloed zijn door wat een prestigestrijd zou kun nen zijn. Harvard-professor John Galbraith vroeger ambassadeur van Amerika in Indië, schrijft in een dinsdag verschenen boek dat Amerika is betrokken in een oorlog „die we niet kunnen winnen, niet zouden willen winnen, niet aan het winnen zijn en die niet door het Amerikaan se volk wordt gesteund". zwaarste beschuldiging gold dhonje partijdigheid van het tribu- Lord Russell heeft hierover 1 dat het „onmogelijk is om ten leeg hoofd over Vietnam te Men zou een vergelijking n trekken met de rechters van sberg en het tribunaal als partijdig of onpartijdig kunnen ouwen, waadbij natuurlijk moet n overwogen dat in Neuren de overwinnaar over de verlie- ordeelde, een situatie die nu .bestaat. yom besteden vooraanstaande een als Jean-Paid Sartre, be- Frans schrijver en Nobelprijs- de Sorbonne-professor ntz Schwartz en de Oxford- isor Vladimir Dedijer him tijd, kennis aan een project als mstreden tribunaal? Wij heb- jat gevraagd aan Sartre, die curat uiien als woordvoerder dienst Zijn antwoord. „Mensen wier isohap je wilt behouden, moet merkzaam maken op hun fou- n behoeden voor verdere mis- m. Anders zijn het na enige vrienden niet meer". Werkgroep Nederland is ook een ndersteuning van het tribunaal uw. Tot de leden behoren de Delf gauw, Verkuyl en aeim, pater Van Kilsdonk en rechtse studentendecane mej. kinschot. Kritici kunnen moe'- emst volhouden dat deze m hun diensten ter beschikking van een communistische pro- ,ngs in Leiden gesignaleer- mensterfte tengevolge van aard ien is nog niet tot stilstand ge il. In hun Memorie van Ant- 3 begroting maken B. en tiendda thans reeds circa 120 aan deze „ziekte" zijn gestor- Helaas. zo zegt het College, moet m verwacht, dat dit aantal nog zal stijgen, verdere tegenslag betekent het ;en van de plastic-onderdelen aansluit- en stopkranen voor sroer van aardgas en het nemen tregelen ter voorkoming van in het dienstnet voor het port van dit gas. Met inbegrip ie herstelkosten voor straat- is hier plm. f500.000 mee ge- l Deze kosten, aldus B. en W. ra alsnog te worden gerekend ombouwkosten. Aangezien juteerde Staten deze beschou- ils kosten op een werk in uit- !g, behoeven daarvoor geen fi- ieringsmiddelen te worden aan- igd. Overigens hebben B. en W. pachting, dat zy geheel uit de üjd voor de ombouw verleende Eten kunnen worden bestreden. Ook WD voor .j lembusakkoord succes van D'66 bij de jongste nngen heeft de stoot gegeven a vernieuwingsdrang in het po- e leven en de partyvorming, voor ook de Volkspartij voor Éi en Democratie open staat, het Tweede Kamerlied van de de heer H. Wiegel gisteravond o eerste regionale bijeenkomst leze partij voor Leiden en omlig- gemeenten, gehouden in worg. heer Wiegel meende, dat deze I tóne drang naar vernieuwing ®der meer zal uiten In een ver band succes van D'66, welke naar zijn oordeel in 1971 met procent van de kamerzetels bus zou kunnen komen. '•kende over de mogelijke ver hagen in het politieke leven zei u wel voordelen te zien in het tenstelsel bij verkiezingen, dat daaraan toch ook wel ?e nadelen zijn verbonden. ;an getuigt bv. de situatie in bnd, waar dertig procent van irs geacht kan worden, de li- ■iddf8 beginselen te zijn toegedaan, waar slechts anderhalf procent het Lagerhuis liberaal is. In de is de laatste jaren een grotere magzaamheid ontstaan, waardoor 'an die vernieuwingen zou kun- dat meer nadruk wordt ge- het belang van het uitbren- 'oor voorkeurstemmen, waardoor chl Persoonlijke element weer meer Politiek terugkeert. Voorts zou stembusakkoord belangrijk nu!* zijq voor de regeringsperio- de komende verkiezingen. igJ de WD is voor een dergelijk btf. al loopt de partij met de- »rkeur niet zo te koop als an- Sartre blijft herhalen dat het tri bunaal een rechtbank is: „Wij vellen geen vonnis, maar geven alleen onze mening over een zaak die wij lang durig en diepgaand hebben bestu deerd- Het is ons geweten dat ons dwingt te reageren op handelingen die als oorlogsmisdaden zijn geclassi ficeerd door hen die ze nu ten uit voer brengen. Wie dit dan ook mogen zijn". Feiten tonen .Br zijn veel mensen uit alle lagen van de bevolking en uit alle landen, die de stem van hun geweten laten spreken en zich niet schuldig wen sen te maken aan de zonde van het zwegen", heeft Sartre gezegd, „en het zal uiteindelijk de wereldbevolking zijn die recht zal spreken. Wij pre senteren alleen de feiten die wor den verzwegen". Dat er feiten wor den verzwegen is een onderdeel van oorlogsvoering, maar hieronder lijdt de objectiviteit- De beschuldiging van eenzijdigheid houdt volgens deelnemers aan het tribunaal geen steek omdat herhaal delijk uitnodigingen zijn gericht aan de Amerikaanse regering het tegen deel te bewijzen van de bewering. Men heeft alle resultaten en bewijs stukken van de onderzoekteams ter beschikking gesteld van een Ameri kaanse senaatscommissie, om de waarheid van de beweringen te on derzoeken. Het enige antwoord dat werd ontvangen kwam van minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, via journalisten wereldkundig maakte dat hij „geen zin had spel letjes te spelen met een 94-jarige Brit". Bedoeld wordt Russell. Woonwagens op parkeerterrein sportcomplex „Haarlemmerweg" Aangezien de verwachting ge rechtvaardigd was, dat binnen af zienbare tijd enkele standplaatsen in het volledig bezette woonwagen kamp vry zouden komen, hebben wij het verblijf van woonwagen* op het parkeerterrein, overigens zon der hieraan uitdmkkeijlk toestem ming te verlenen, getolereerd. Het hoofd van het woonwagenkamp ont ving inmiddels van ons de op dracht met kracht te bewerkstelli gen, dat bedoelde woonwagens op de kortst mogelijke termijn zouden wor den verplaatst naar het regionale kamp. Dit delen burgemeester en wet houders van Leiden mee aan het raadslid A. Versnel (P.vxLA.), die onlangs vragen had gesteld over de aanwezigheid van een aantal woon wagens op het parkeerterrein van het sportcomplex aan de Haarlem merweg. Zwitserse banken staken goudhandel De vijf grote banken in Zwitser land zijn gisteren overeengekomen alle handel in goud voor latere le vering tot nader order stop te zet ten om buitensporige speculatie te voorkomen. Transacties in goud voor latere levering worden verricht door spe culanten die niet werkelijk over goud beschikken maar zich verplichten te leveren op een bepaalde datum, bijv één, twee of drie maanden na het dat tegen die tijd de goudprijs lager dat tegen die tijd de gudprijs lager zal zijn zodat zij het goud dat zij moeten leveren goedkoper kunnen krijgen dan de prijs die zij er op het moment van het afsluiten van de transactie voor zouden moeten betalen. Volgens het college doet de moei lijkheid zich voor, dat de oppervlakte van de thans aanwezige standplaat sen voor de woonwagens allengs te klein is geworden. Vele woonwagen bewoners hebben naast hun eigen lijke woonwagen d© beschikking over een slaapwagen, die niet in het zelfde valk kan worden onderge bracht. In feite is dientengevolge het aantal beschikbare standplaat sen verkleind. Thans wordt bestu deerd in hoeverre aan deze moei lijkheden tegemoet kan worden ge komen. Aan andere woonwagenkam pen hebben B. en W. opnieuw een schrijven doen uitgaan, dat het kamp in Leiden volledig bezet is. Aangezien B. en W. wilen voor komen, dat woonwagens in de toe komst standplaats in gaan nemen op het parkeerterrein van het sport complex, wordt thans voor dit ter rein een draadversperring aange bracht. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT. Aangenomen naar Huizum H. Kie- zehrank, kand. te Wapenveld. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te 's-Gravemhage-Zuld A. W. Verhoef te Bameveld. OUD GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Vlaardingen J. van den Poel te Ede. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Zaandam H. W. Eer- land te Amersfoort en J. Plantinga te Roeenburg DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Beroepen te IJmuiden E. H. Boer te Koog aan de Zaan, die dit beroep ook aannam. EVANG. LUTH. KERK Examens Aan het Luthers Se minarium slaagde voor het kand .ex. theologie de heer D. Th. Strasser te Amsterdam; voor het prop.ex. slaag de de heer M. Ruppert te Zeist. Als eerstejaars werden ingeschreven de heren H. C. Dönga te Stadskanaal, K. van der Horst en J. C. Vink, bei den te Amsterdam. Het behoud van het landgoed „Berbice" in Voorschoten is geen particulier maar een algemeen be lang. Alle fracties uit de Voorscho- tense gemeenteraad deden gister avond een dringend beroep op het college van burgemeester en wethou ders om te bevorderen, dat het tracé van de Rijksweg 11 zodanig aange legd zou worden, dat het landgoed „Berbice" geheel gespaard zou wor den. Deze uitspraak van de Voorscho- tense raad kwam, naar aanlei ding van een eerst gisteren aan de raadsagenda toegevoegde mededeling van ontvangen brieven over de ze aangelegenheid van de Bond Heemschut en de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescher ming, deze brieven waren geadres seerd aan de Voorschotense gemeen teraad en gedateerd 14 juni en 4 ju li 1967. Ernstige kritiek op het beleid van B. en W. werd geuit door de KVP, de VVD, de BP en de PvdA, terwijl de prot. christelijke fractie geen oor deel over deze zaak kon geven, om dat de stukken te laat In haar bezit gekomen waren. Verbaasd waren de Aan de Lange Voort in Oegstgeest Tjjdens een korte plechtigheid heeft de heer J. J. Thorn, wethouder van Oegstgeest, gistermiddag de „eerste steen" gelegd voor de tweede r.-k. montessorikleuterschool, die aan de Lange Voort hoek Pieter de Hoogh- laan in Oegstgeest verrijst. Na een woord van welkom door de Met receptie en feestavond Voor de Leidse E.H.B.O.-afdeling was het gisteren een bijzondere dag. Met een receptie en een feestavond in het Sint-Antonius-Clubhuis werd het zevende lustrum van deze afde ling herdacht. Het afdelingsbestuur had ter gele genheid van dit jubileum vele ge lukwensen in ontvangst te nemen. Achter de groene tafel zaten de heren J. D. Slegtenhorst (voorzitter), J. L. Beyer (secretaris), H. Brouwer (penningmeester), H. van Nierop (tweede voorzitter), H. J. F. Mayer (tweede secretaris), H. Vos (tweede penningmeester), G. Pouw (commis saris), J. C. Sleyser (commissaris) en D. Sloos (commissaris van mate riaal). Zij werden gefeliciteerd, o.a. door de Leidse wethouders S. Menken en C. J. Piena, door de voorzitter van het hoofdbestuur, D. J. H. Hagen beek en door vertegenwoordigers (sters) van E.H.B.O.-afdelingen uit de omgeving. Ook aan bloemen en (waardevolle) geschenken heeft het op dit E.H.B.O.- feest niet ontbroken. Al deze blijken van sympathie hebben het* afdelingsbestuur ertoe aangespoord om het EH.B.O.-werk enthousiast voort te zetten. Een groot gedeelte van de bijna driehonderd leden kwam na de re ceptie bij elkaar om feest te vieren. Er was een gezellig cabaretprogram ma en er was bovendien gelegenheid tot dansen. voorzitter van het schoolbestuur, de heer F. van der Ven, sprak de heer Thorn een kort woord tot de kleu ters, die allen deze plechtigheid mee maakten. De school zou "de mooiste school van Oegstgeest worden". Ver volgens werd de eerste steen gelegd', waarbij de wethouder a&siste kreeg van de 6-jarige Theo van der Oord. Hiervan was ook onder meer getuige mej. Gelauff, inspectrice van het kleuteronderwijs. De school wordt onder architectuur van het architectenbureau D. Zuider- hoek uit Baarn gebouwd door het aannemersbedrijf C. Valk uit Haar lemmermeer. Reeds in september is men met de bouw begonnen. Ver wacht wordt, dat de school omstreeks volgend jaar augustus gereed is. Op de foto: Wethouder Thorn legt de eerste steen, geholpen door de 6-jarige Theo van der Oord (Foto LD/Holvast). Maandag: Zijlsingel, Rijnkade, Oosterdwars straat, Munnikenstraat, van Galen straat, Waardstraat, Hermanstraat, Trompstraat, de Ruyterstraat, Evert- senstraat, Oosterstraat, van Spyk- straat, Kortenaerstraat, Tasman straat, Overrijn, Heemskerkstraat. Dinsdag: Galgewater, Noordeinde en plein, Rembrandtstraat Oude Varken markt, Sliksteeg, Groenhazengracht, Rijn- en Schiekade, Witte Singel Groenhovenstraat, Witte Rozen straat, Justus Carelhuis, Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vree wijkstraat, Hugo de Grootstraat, Bil- derdijkstraat. Vrijdag: Kort Rapenburg, Kabeljauwsteeg, Rapenburg, Doelensteeg, Nonnen steeg Kolfmakersteeg, Zegersteeg, 5e Binnenvestgracht, Sterrenwacht, K&iserstraat, Bakkersteeg, Molen- steeg, Boisotkade, Kampersteeg, <"Pn- ciëntiestraat, Vliet, Douzastraat, St. Jacobshof, St. Jacobsgracht, Jan van Houtkade, Hoefstraat, Raam- steeg, Garenmarkt, S teens chuur, Nieuwsteeg, Herensteeg, Salomon- steeg, Kloksteeg, Scheepmakersteeg, Houtstraat, Gerecht, Lokhorststraat, Zonneveldstraat, Pieterskerkkoor- steeg, Diefsteeg, Berkeldaelstraat, Pieterskerkgracht Pieterskerkhof, Papengracht, Pieterskerkstraat, Doe- lengracht. VOORSCHOTEN Conlactavond „De Zwaluw" Voor het eerst In haar drieenveer tig Jarig bestaan organiseerde Voor schotens Postduivenvereniging Zwaluw gisteravond in het eigen clubhuis Ons Ideaal, gelegen achter de Zilverfabriek, een contactavond, bedoeld om leden en introducées een ruimere ontmoetingsmogelijkheid te bieden, dan het lidmaatschap-disrtrict met zich meebrengt. De heer C. de Vos, eigenaar van de Witte Molen, een duivenkwekerij /duivenvoerfabriek in het Noordbra bantse Meeuwen, leidde een tweetal films in. Hoewel commercieel van op zet waren films en commentaar voor de ongeveer 75 aanwezigen een lust voor oog en oor: het commentaar, geestig en deskundig, vlocht een aan tal opnamen deels zwartwit, deel: in kleuren van de duivensport in zijn ontstaantijd, van zijn ontwikke ling en de huidige kweek, verzorging en concoursen tot een leerzaam en boeiend geheel. Het eigenlijke doel van deze con- taxtavond werd meer bereikt in de discussie en de conversatie, die na de pauze volgden. Een gratis verloting viel zeer in de smaak. De avond werd besloten met het spelen van het gezelschapsspel Bingo. fracties dat B. en W. een brief aan de raad vijf maanden vast houden en daarna zonder commentaar aan de raad verstrekken onder de afdeling mededelingen groep B. Baron de Vos van Steenwijk (WD) vroeg B. en W. wat zij er van zouden zeggen wanneer de raadsleden er een gewoonte van maakten om post voor B. en W. drie of meer maanden in de zak te hou den. Brief Wethouders Van der Laan (KVP) betoogde, dat het beleid van B. en W. zodanig is, dat een brief aan de raad eerst ter kennis van de raad ge bracht wordt zodra er aansluiting be staat op de agendapunten. „Berbice" valt onder het plan „Noord-Hofland" en zou eerst b(j de vaststelling van dit plan aan de orde gesteld zijn. Op verzoek van enige raadsleden, die van de brieven op de hoogte wa- hebben B. en W. ze nog snel in de openbaarheid gebracht. Dr. Pels (PvdA) was verheugd gen van de zelfde architectuur be hoeft volgens de wethouder ook geen gevaar te bestaan over „saai heid" van bouw. In totaal komen 2200 woningen in „Noord-Hofland" en thans zijn in dit complex zes ver schillende architecten aanwezig. Bij het voorstel tot bouw van 16 bejaardenwoningen in Boschgeest" verzocht de heer Franken (KVP) of de mogelijkheid bestaat ook een aan tal woningen aan te passen voor in valide-bejaarden. Wethouder Van der Laan gaf de verzekering dat er reeds een aantal invalide-be jaarden wonin gen in Voorschoten is. De animo is echter te gering voor deze woningen. Aan het begin van de vergade ring trok de raad twintig minuten uit om de notulering van de vorige vergadering juist te maken. Mr. Es- selaar (KVP) benadrukte dat de ge sproken taal geen schrijftaal is en dat het nodig is, dat de vorm van notulering veranderd zal worden. Burgemeester De Kool gaf de verze kering, dat de notulering van de raadsvergaderingen reeds een onder deel uitgemaakt heeft van besprekin gen in het seniorenconvent. X 'x vcmcugu tnrr 1 de verstrekte informaties, die .OllCei't Wal'lUOIldS hem door de belanghebbenden ter kennis waren gebracht en stelde dat dit de gemeente veel werk bespaard, hoewel hij liever de informaties van B. en W. gekregen zou hebben. Burgemeester De Kool rondde de discussies af door op te merken, dat Voorschoten zich schaart in de rij van gemeenten, die thans met de Rijkswaterstaat verschil van mening hebben. Het aanbod van dr. Pels om raad van Voorschoten een totale uitspraak te laten doen, dat het be houd van Berbice van algemeen be lang is, achtte de burgemeester niet nodig ,daar Voorschoten reeds bezwa ren ingediend heeft tegen de Rijks weg 11, waarvan Berbice een onder deel is. Na een verzoek van de raad om de leden eventuele verwikkelin gen snel mede te delen, werd dit on derdeel voor kennisgeving aangeno men. Ir. Franken (KVP) en mr. Kloos terman (P.C.) brachten het college van B. en W. een compliment voor de snelle aankoop van gronden in het complex „Noord-Hofland", waar door de bouw van 163 premie A. -huurwoningen thans gerealiseerd kan worden. Baron de Vos van Steenwijk (VVD) was niet gelukkig met de situering van de aan te leg gen Piet Heinlaan. De laan komt ter hoogte van de percelen Leidse- weg 349 t/m 357 (oneven). De heer De Vos was van oordeel, it in deze gevaarlijke bocht geen nieuwe uitvalsweg van Noord-Hof land geprojecteerd diende te worden. Ir. Franken (KVP) vroeg zich af of de mogelijkheid bestond, dat het plan voor die 163 woningen iets ge varieerder zou kunnen worden. Wethouder Van der Laan (KVP) was de mening toegedaan, dat een uitvalsweg zoals deze geprojecteerd is niet gevaarlijk is. Over de 163 wonin- Fanfare' Jammer dat ,.'t Trefpunt" niet ge heel bezet was bij de eerste winter- uitvoering van de Warmondse Fan fare, want er viel deze avond van goede muziek en uitstekend toneel te genieten. Onder hen die wel hun belangstelling toonden waren wet houder G. Tulp en de ere-voorzitter de heer K. Beumer. Het programma was zowel afge stemd op de jeugd als de ouderen. Veel succes had het stuk .Puppet On A String" vara M. Everaat waar van de partituur was aangeboden door de oud-voorzitter van de vereniging, de heer J. Ouwehand, bij gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijksfeest. On berispelijk werd uitgevoerd .Promena de" van G. Boedyn en „In The Lime Tree Avenue" van Adr. Bosch Sr. Na de pauze werd de klucht „Het hing in de lucht" van Bert Peets ten to nele gebracht. Het veroorzaakte me nige lachsalvo. De voorzitter de heer P. Ouwehand, deelde mede dat het in de bedoeling ligt weer een onderling solisten concours te houden waarbij de strijd zal gaan om de wisselbeker die thans in het bezit is van de heer J. Ouwehand. Al met al een zeer ge slaagde avond. WIELRENNEN UCI wijst beroep vau Anquetil af Het congres van de Internationale wielerfederatie (UCI) heeft gister morgen tijdens zjjn vergadering in Genève het beroep van Jacques An quetil afgewezen. Sint Nicolaas attent ge- van de Stadsgehoorzaal. Sint maakt door een van zijn Pieten op een Lezers Schrijven in het L.D. is gistermiddag in Leiden te ruggekeerd voor een "bezoek aan Berty (6) en Carla (4) Kulk. Berty en Carla waren jongstleden dins dag bij het bezoek van de Sint aan Leiden zeer teleurgesteld toen zij aan de hand van moeder door een foutieve inlichting van een politie-agent Sint-Nicolaas vergeefs zochten aan de voorkant in plaats van aan de achterkant overtuigd van dit kinderleed maakte gistermiddag alles weer goed toen hij in de woonboot „Vino Santa" aan de Zoeterwoud- seweg Berty en Carla met ge schenken overlaadde. Beide meis jes zijn dit als troostprijs voor de verkeerde voorlichting ook uitgenodigd om aanstaande woensdagmiddag het Sinterklaas- feest van de Leidse politie mee te maken. (Foto L.D./Holvast),

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 19