eduld is (ook) in de fotografie een schone zaak Kruiswoordraadsel Kom er ACHT-er t c Ijstijd verdreef Japanse reuzen salamander uit Europa MS kMÉlil ml ZATERDAG 25 NOVEMBER 1967 L D.EXTRA 5 WE KUNNEN de fotografie altijd van twee kan ten benaderen. Van de technische zijde. Dat is voor velen al een dankbare kluif. Ze kunnen spelen met lenzen en lampen, ze kunnen experimenteren met "'1 filters en voorzetlenzen. Deze technisch aangelegde personen maken vaak foto's welke uitblinken door een verzorgde techniek, haarscherp, briljant vergroot. iftfldi lOk'i! Er is een totaal andere groep. Deze mensen fotograferen met ge voel. Hun techniek is soms matig, i toch gaat uit. Hun foto's i boodschap. U ;r nu gebeuren ci technicus bent. eer met uw hart de scherpte iets van hun foto's hebben altijd eer bk proeft wel wat Zog moet. Als u echt eei iiikbs probeer dan wat m te fotograferen. Als u een gevoelsmens bent. .tracht u uw techniek wat op te vij zelen. Onthoud echter dat bij wed strijden en tentoonstellingen de mensen die met hun hart fotogra feren, steeds de beste kansen ma- ken. De boodschap in de foto heeft pol voorrang bij elke jury en bij elk publiek. Het is nuttig om fototen toonstellingen te bezoeken. Daaruit leert u nl. hoe anderen trachten de wereld door hun lens te laten zien. Het is een fabeltje dat een foto onpersoonlijk is. Als je een tiental Jaren meedraait in een goede foto club en veel hebt gejureerd, ont dek jé dat het mogelijk is de per soon achter een foto te zien. De maker verraadt zich door een be paalde visie, een bepaalde stijl. Vleugje geluk Elke keer wordt er rond de World Press tentoonstelling, annex wed strijd, een enorme rel ontketend. Een bepaalde foto, opvallend door zijn actualiteit op aangrijpende .nieuwswaarde", wordt bekroond Dan is er meteen een koor van stemmen, dat zegt „puur geluk, die man was er toevallig". Nauwelijks hoort men zeggen „die man had Vellicht 'n fijne neus", of „die man had de tegenwoordigheid van geest om niet alleen te beseffen, hier gaat iets gebeuren, maar htf was onmiddellijk paraat, stelde zijn camera blindelings in en schoot zijn plaatjes. Misschien waren er vele fotografen, maar hij maakte de plaat van zijn leven". Daar zit een les voor ons amateurs in. Moeders die een camera bezitten, doen er goed aan deze altijd bü de hand te hebben. Maar ook een doosje flits lampen, een flitser en een film in het toestel. U kunt zomaar ineens een grappige situatie beleven, welke de moeite van een foto waard is. Trekt baby een rare snoet, omdat de pap niet 1 bevalt? Knip! Komt kleine Jan met een snoet vol vuile vegen thuis? Niet wassen, maar fo tograferen. Heus, geluk in de foto grafie is meestal meer een zaak van „door hebben, hier zit een foto in". De moderne, handige damesca- mera met een snellaadsysteem maakt het al heel simpel. Nog maals, geluk is iets dat u gerust een handje mag helpen. Geduld boven op het balletje. Op dè,t mo ment knipt u. Heel vaak is wach ten een manier om tot het beste ef fect te komen. Stel dat u in een polder wandelt. U ziet een mooie boerderij. U kijkt en dan is er een wolk voor de zon gekomen, het wit van de oude muren is grauw. Dat betekent wachten, soms een vol kwartier. Brengt u het geduld op om te wachten tot de zon de oude muren weer helder wit verft, dan is de kans op een geslaagde foto aanwe zig. Lang niet altijd is snelheid de korte weg naar een geslaagde kiek. Elke situatie heeft tijd nodig om tot het toppunt te geraken. Op het strand komt een golf aanrollen. Marietje ligt op het strand, u wacht tot de golf haar bijna helemaal overspoelt. Een waterskiër glijdt van u af, niet knippen, wèichten! Pas als de skiër weer op u toe komt, richt u de camera en pas als de figuur redelijk groot in uw beeld is, drukt u af. Heel vaak staan be wegende figuren te klein op het ne gatief om een knappe prent op te leveren. Ook dia's varen wèl bij duidelijkheid. Wie hierop gaat zitten wachten met z'n camera, kan een héle foto- of diaserie maken. De moderne ca mera met sneltransport is nu in het voordeel. Na elke opname een zwenk aan het transport en we kunnen weer fotograferen. Uit een bepaalde reeks foto's kunnen we dan de leukste opname laten ver groten. De moderne persfotograaf doet dat in feite ook. Hij schiet als een razende 'n film vol. Thuis be paalt hy welke opname „naar de krant" gaat. Hebt u een automa tische camera, dan zyn er buiten geen belichtingsproblemen. Binnen moet u flitsen en dat betekent dat de camera op flits moet worden in gesteld. Dan dient u wel degelijk zelf in te stellen. Maar er geen le venskwestie van, stel in op byv. 2- 2 Vi meter by f:11 en neem een slui- Heel vaak slaagt een amateur- Jotograaf erin een grappige si tuatie volledig uit te buiten. Bij gaande afbeelding toont hoe de amateur de schaduiv van een lantaarnpaal gebruikte voor het maken van een humoristische foto. Bij het bepalen van ons on derwerp nemen we dikwijls te veel op de foto. Bijgaand beeld laat zien dat één foto dikwijls twee onderwerpen bevat. tertyd van byv. 1/25 of 1/30 secon de, by een film van byv. 21 DIN. U zult merken dat het meestal raak is. Niet-automatische came ra's buiten instellen op f:11 met 1/100 seconde by een film van 21 DIN. Stel de afstand in op ca. 3 meter voor onderwerpen dichtby, op 15 meter voor vèrweg. Men noemt dit een snapshot-instelling; het maakt snel en blindelings wer ken mogelyk. Resumé Fotograferen is „kijken met uw hart". Vluchtige momenten kunt u pak ken met een snapshotinstelling en soms véél geduld. Zorg dat uw camera steeds schotklaar is! Leer zien en vooral „vooruit" Vooruit zien Wanneer we spreken over si tuaties die tot een hoogtepunt zul len komen, doen we in feite aan een soort toekomstvoorspelling. Weliswaar een voorspelling op kor te termyn, maar toch iets dat ko men gaat. Het is immers geen kunst? Als u een jongen op een fiets hard rechtuit ziet ryden in de richting van een sloot, kunt u vry aardig berekenen wanneer hy erin zal plompen. Hier is voor de fotograaf geen hulp middel voor het maken van een aardige compositie. Hy kan alleen ruwweg berekenen het meest geschikte ogenblik de foto zal komen. Meer dan één opname Iemand die een kind bezig ziet met een bordje chocolade vla. weet dat daarin een fotokans zit. Vooral als het kind niet veel ouder is dan één jaar. Het moment waarop de snoet van de baby of kleuter vol vla komt te zitten is onvermydelyk. Naast het razend snel reageren en fotograferen is er een totaal an dere mogeiykheid. Iemand die uren lang in een schuiltentje zit voor een vogelnest om te trachten een teldzame vogel te fotograferen, be gint niets zonder geduld. Dat geldt ook voor de amateur die, gewapend met een camera met telelens, op de loer ligt voor het verschynen van een roedel herten. In wat eenvoudiger opzet gaat het om een grappige situatie welke tich gaat ontwikkelen. Stel dat u een jonge poes hebt. U wilt die foto graferen. U legt een balletje midden in de kamer en wacht tot de poes het beslopen heeft. Meestal volgt dan een rare sprong en poesje duikt Kom er ACHT-er 1- staart van muisje op schildery 2. pleister op wang van man links 8- 'mond van vrouw links hand van man rechts strik in haar van vrouw rechts ceintuur van vrouw links oog van jongetje links 8. eierdopje in vogelkooi. IN HET JAAR 1726 vond de Zwitserse geleerde Johann Jakob Scheuchzer by het Bodenmeer een fossiel-skelet dat hy beschreef als het gebeente van de „homo diluvii trisbis et theoskopus", „de droeve mens van de zondvloed die God gezien heeft". De grote Cuvier toonde later aan dat het 't skelet van een al of niet droeve Japanse reuzen salamander was zoals die nog altyd in Oost-Azië voorkomt, in Europa echter al lang uitgestorven is. Ter ere van zyn ontdekker gaf hy het fossiel de naam Andrias mensenbeeld) scheuchzeri. Het is in het Haarlemse Teylers Museum te bewonderen. IN DE HERFST VAN 1965 werd er een onvolledig reuzensalamanderskelet gevonden in een leem- groeve by Willershausen in Nedersaksen en wel in de jongpliocene zoetwatermergel van niet meer dan driemiljoen jaar oud. Dr. Frank Westphal van de universiteit van Tübingen noemde de vondst van grote wetenschappeiyke betekenis. Het skelet is tachtig centimeter lang Merkwaardig is dat de reuzensalamander in de zelfde uitvoering nog altyd in Oost-Azië wordt aan getroffen. Hy leeft in snelstromende rivieren en beken in de subtropische streken van China en Japan. WAAROM LEVEN ER Nü geen reuzensalaman ders meer in Europa? Op grond van de vondst van een reuzensalamander van kort voor het Quartair, meent dr. Westphal dat de IJs- tyd de oorzaak was. Deze leidde ook tot het ver- dwynen van mastodonten, tapirs en tal van de warmte beminnende planten die in het Jong-Plio- ceen nog in de streek van Willemshausen voorkwa men, zoals hun fossiele sporen aantonen. Natuuriyk hebben de reuzensalamanders, net als vele andere dieren, geprobeerd voor het oprukkende larndys naar het zuiden uit te wyken, maar ze slaagden er niet in over de Alpen te komen. De bergketen hield ze in het kouder wordende noorden, waar ze uitstier ven. Horizontaal 1. dik touw 6. gewricht 11. soort, slag 12. melkprodukten 14. reeds 15. ongegist druivesap 16. vulkaan op Sicilië 17. spil 19. byl v 21. pond sterling 22. kerkelyk r.-k. gerechtshof 23. vrouwelyke godheid 25. dagtekeningen 26. gesloten 28. Japanse munt 30. tocht (te paard, enz.) 31. in hoger - zyn: zitten te 33. stalling 34. alvorens 35. deel van het hoofd 36. borg 40. zo kort mogelyk 44. tijdperk 45. grove den 47. biyf staan! 48. verbiyfplaats voor koeien 49. lid van vrye kloosterorde 50. bloedverwant 51. klap 64. een zekere 55. hoge akker 56. streep op de grond 58. eer bewyzen 61. in loco 62. schuchter 64. onbeduidend 66. bloem 67. plattelandsgemeente in Indone sië. Verticaal 1. klasse 2. bergweide 3.gewas met houten stam 4. godin van de dageraad 5. steengravures 6. vrouweiyk zoogdier 7. voordeel 8. valse draai (in kabel) 9. Adam's vrouw 10. „de" in t Frans 13. veeleisend, ongemakkelijk 14. in hoge mate verstekrend voor voegsel 18. adeliyk landgoed in Friesland 20. plaats 21. Turkse en Joegoslavische munt 24. naaldboom 27. gemeenteweide 29. adeliyke titel 32. keurig 33. waagstuk 36. gebaar 37. kunstenaar 38. doeltreffend 39. zuidvrucht (deel van naam) 41. overbrenger van slaapziekte 42. steenachtig 43. meubelstuk 45. klein kind 46. knellend, doordringend 52. gebeurtenis 56. afk. vorm van onderwys 57. gemeente op de Veluwe 59. meisjesnaam 60. Nederlandse Televisiestichting 63. roep van een ezel 65. zie 63 verticaal Oplossingen onder het motto „Kruiswoordraadsel dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zyn van de redactie. Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wy een eerste prijs van f 5 en twee pryzen van f 2,50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. OPLOSSING VAN De eerste prijs van f 5 werd toe gekend aan mevr. J. Kramp, Os- en Paardenlaan 5 te Leiden, de twee pryzen van f 2,50 aan mevr. M. G. Maks-Beulink, Leeuwerik straat 33 te Leiden en aan de heer E. R. van der Steen. Fred. Hen driklaan 70 te Leiderdorp. De pryzen worden de winnaart toegezonden. fl|| pi Kunt u de acht afwijkingen in de beide bovenstaande lekeningeD vinden? De juiste oplossing vindt o elders in dit nummer

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15