oeven in dienst van de Par ij se politie ONDER DE INDIANEN AAN DE AMAZONE H iM I Schokkende onthullingen van chef-spion Jules Vidocq Jl ZATERDAG 25 NOVEMBER 1967 UXfiXHU, EN lieverdje was Jules Vidocq in zijn jonge jaren beslist nietVele malen kwam hij met de strafrechter in aan rakingSteeds wist hij echter uit de gevangenis of het bagno te ontsnappen. Om op vrije voeten te kunnen blijven werd hij politiespion. Na Napoleons nederlaag en de restauratie der Bourbons verkreeg hij revisie van zijn vonnissen. Vóór noch na Vidocq heeft een vooraanstaand politieman zich l ooit gewaagd aan onthullingen zoals die vermaarde Parijse commis- j saris ze na afloop van zijn ambtsperiode te boek stelde. Maar waar- j J schijnlijk is er ook geen tweede politieman aan te wijzen, die de on- 2 derwereld en de gangen van corrupte gezagsdragers zo goed kende als Jules Vidocq. m Hij werd onschuldig verklaard en benoemd tot chef van de „Brigade de Süreté der Parijse politie. In die functie ontplooide hij zich tot een der vermaardste Franse poli- tie-officieren, ja, tot een legenda rische figuur in de politie-geschie- denis. En de herinneringen, die hij na zijn pensionering publiceerde, behoren tot de boeiendste hoofd stukken van de geschiedenis van de misdaad, de corruptie en de po litie. Anders gezegd: Jules Vidocq nam geen blad voor de mond, toen hij zijn mémoires schreef. Dat blijkt heel duidelijk uit wat wij hier aan die mémoires zullen ontlenen en wat in een serie uitzendingen op het scherm zal worden gebracht. Ten tijde van het Ancien Régime (dus vóór de Franse Revolutie van 1789) leidden vele leden van het toen zeer talrijke Parijse dievengil de een bevoorrecht andere kostbaarheid ontstal. Zo dra het misdrijf gepleegd was, ontving de Luitenant-Generaal daarvan onmiddellijk bericht. Kwam de hoge gast nadien aan gifte doen, dan kon de Luite nant-Generaal hem binnen on gelofelijk korte tijd zijn gestolen kostbaarheid ter hand stellen. De vreemdeling prees de Parijse politie dan hemelhoog! Ook op andere wijze leverde men het bewijs, dat de Franse politie de beste ter wereld was. Mijnheer de Sartines was, evenals zijn voor gangers, bijzonder gesteld op gauw dieven. Zij, van wier behendigheid op het dievenpad hij overtuigd was, waren zeker van straffeloosheid. Soms tartte hij de dieven zelfs! Hij ontbood hen dan in zijn werkka mer en sprak hen ongeveer als volgt veel plezier van de gauwdieven. Grote heren, prinsen, ambassadeurs en zelfs de koning werden uitgeno digd om hen te zien „werken". Te genwoordig wedt men op de snel heid van een renpaard. Toen echter wedde men op de vaardigheid van een beurzensnijder (tasjesdief). Wil de men op een society-feest de gas ten een bijzondere attractie bieden, toon vielen en die bovendien in die omgeving pasten, wijl zij met vele hovelingen een zekere voorkeur voor schelmenstreken gemeen had den. De aanzienlijken konden die schelmen dus ontvangen zonder ge vaar te lopen zich te compromitte ren. In de tijd van Lodewijk XV liet men de gauwdieven tijdens de soirées hun behendigheid demon streren, zoals men later goochelaars, musici en andere kunstenaars ter opluistering uitnodigde. Hofdames huilden Meer dan eens zelfs werd op verzoek van een hertogin een beruchte dief uit de gevangenis gehaald, omdat hij bijzonder handig, listig en vaardig in zijn vak ivas. Bleek tijdens het feest, dat de gastvrouw zich niet had vergist en dat de man werkelijk een groot talent had op het ter rein van de gauwdieverijdan ge beurde het maar zelden, dat hij na zo'n feestelijke demonstratie van zijn kunnen naar de gevan genis werd teruggebracht. Mijn heer de Luitenant-Generaal der Politie schonk zo'n waardevolle figuur dan de vrijheid, zij het om hoog genoteerd te blijven ten hove, zij het uit hoffelijk heid jegens de bekoorlijke, in vloedrijke en hooggeplaatste gastvrouw. Hoezeer vele hove lingen bewondering hadden voor schavuiten, bleek, toen een hunner de beruchte boef Cartouche naar het schavot werd gebrach. Toen schreiden alle hofdames tranen met tui ten. Beloonde spionnen Onder het Ancien Régime profi teerde de politie dus stellig van het dievenpak, maar zij haalde toch niet alles uit de dieven wat er uit hen te halen viel. Pas vrij laat ging men de dieven zien en gebruiken als" een voortreffelijk middel om dieven te vangen. Toen men op dit punt hun bruikbaarheid had ont dekt, legde men een deel van de politietaak in hun handen. Men gaf de voorkeur aan de ver maardste dieven, omdat zij de in telligentste waren. Zo kwam het, dat een aantal Parijse dieven geheime agenten, verklikkers of loenenaars der Parijse politie werden. Zij ont vingen geen salaris. Zij deden ook geen afstand van diefstal als mid del van bestaan. Zij verplichtten zich echter om hun kameraden en medeplichtigen bij de politie aan te geven. En hun beloning? Zij moch ten de door hen gestolen goederen en gelden voor de volle honderd procent behouden zonder gevaar te lopen voor hun wandaden ter ver antwoording te worden geroepen. Zij mochten dus straffeloos stelen, mits zij zich maar niet op heter daad lieten betrappen. Gebeurde dit wél, dan bestond immers de kans maar het was geen grote kans! dat de Justitie zou ingrijpen en dan was de politie niet langer in staat om zo'n politiespion te hel pen. Jarenlang werkte de Parijse po litie slechts met dieven, die nog nooit veroordeeld waren of die hun straf reeds hadden uitgezeten. Een Jules Vidocq, de welhai legendarische Parijse politie^ f ficier. jaar of vijf na de grote Revolu ging men een stapje verder en m men ook ontsnapte dwangarbeid! en galeiboeven als verklikkers dienst. Deze figuren leenden a voor dat werk, omdat het voorh de enige mogelijkheid wa.< vrije voeten te blijven en niet do de politie te worden opgejaagd, politie beschouwde hen echter gevaarlijke medewerkers en bk jegens hen zeer argwanend. Zod een hunner niet meer bruikbs was, haastte men zich hem kwjj raken. Vaak bediende men zich dan een andere politiespion om zo'n bruikbaar geworden individu betrappen of in een val te lokki Hierna volgde zijn arrestatie stuurde men hem terug naar bagno. Men bedenke, dat de poli autoriteiten in die dagen zeer gr bevoegdheden hadden en dat zjj vele gevallen volkomen over vrijheid of de gevangenneming mensen konden beslissen zoni dat er enig beroep van him bes singen mogelijk ws* Hieraan het voornamelijk eoe te schrljr dat vrij veel misdadige figuren geheime medewerkers der po! werden. Jules Vidocq was zelf jarenis politiespion. En toen hij eenrs een politie-officier van belang geworden, riep hij zoals wij in volgend artikel zullen vertellet op zijn beurt de medewerking van een aantal ontsnapte of straftijd uitgezeten hebbende of meer zware jongens. (Slot vo< Luitenant-Generaal der Politie deed namelijk geen moeite om aan hun activiteit paal en perk te stellen. Dat lag niet op zijn weg, meende die autoriteit. Wel vond hij het prettig om de handigste gauwdie ven persoonlijk te kennen en hen van tijd tot tijd te gebruiken voor zijn genoegen en om in een goed blaadje te komen bij vooraanstaan de Fransen en belangrijke vreem delingen. Een voorbeeld moge dit duidelijk maken. Kwam er een vreemdeling van belang in Parijs, dan maakte de Luitenant-Generaal der Politie de bloem der Parijse dieven op zo'n buitenlander opmerkzaam en loofde een fikse beloning uit voor de zware jongen, die de vreemdeling zijn horloge of een toe: „Mijne Heren, het gaat erom de eer der Parijse dieven hoog te houden! Men beweert, dat Gij niet in staat zoudt zijn om te be stelen. Het aanstaande slachtoffer is op zijn hoede. Neemt dus goede voorzorgsmaatregelen en bedenkt, dat ik mij verantwoordelijk stel voor U!" Zoiets lieten de dieven zich geen tweemaal zeggen. Zij zorgden, dat de diefstal gepleegd werd en dus, dat de politie de bestolene een aanzienlijke figuur natuurlijk na enig „speurwerk" zijn geld en goederen kon teruggeven. feestelijke attractie In die goede oude tijd beleefde de Luitenant-Generaal der Politie Charles Maurice de Tayl- lerand Périgord Prince de Be- nevent, Frankrijks beroemdste minister van Buitenlandse Za ken, was een dergenen aan wie Vidocq menigmaal een „kleine dienst" bewees. dan leende men van de politie een handige gauwdief. Mijnheer de Sartines had er steeds een stuk of twintig van de allerlistigsten achter de hand, die hij speciaal in reserve hield voor feesten aan het hof en in de huizen der aan zienlijken. Die reserve bestond uit markiezen, graven, baronnen die door hun manieren aan het hof en in de Parijse society niet uit de [ij is 81 jaar oud en beschikt over zoveel energie, dat hij door menigeen die jonger is benijd wordt: Karl W. Emmermacher uit Hamburg, hartstochtelijk avonturier. Op een leeftijd, waarop anderen beginnen te genieten van hun levensavond, trok hij in 1948 over de oceaan naar Peru. De regering aldaar had hem verzocht het Peruaanse filmwezen te organiseren. Maar voordat de reiziger samen met zijn vrouw de plaats van bestemming be reikt had, was de regering gevallen, de nieuwe kon en wilde het contract niet handhaven. Toch gaf Karl' Emmermacher het niet op; hij besloot op eigen kracht te starten. Voor alles wilde hij een lang gekoesterde wensdroom ver wezenlijken: een ontdekkingsreis naar het Ama zonegebied. Ook dat speelde hij klaar. Het oer woud werd zijn nieuwe vaderland. Gedurende 17 jaar trok hij door de „groene hel'', bewapend met filmcamera en bandrecorder. Hij leerde ze den en gewoonten van de Indianen kennen en bestudeerde het leven van deze mensen, die nog in het geheel niet met de „beschaving"' in aan raking gekomen waren. Gesteund werd het werk van de ontdekker voornamelijk door het Insti- tuto Linguistico des Verano van de universiteit van Oklahoma, die zich sinds vele jaren met de bestudering van de stamtalen van de Peruaanse Indianen bezighoudt. Nu is Don Carlos, zoals zijn Zuidamerikaanse vrienden hem noemen, enige tijd in zijn oude va derland. Hij wilde zijn familie weer eens zien en een deel van zijn filmmateriaal aan de Duitse televisie verkopen. Maar de man, die van de tro pische zon houdt, vindt het in Duitsland te koud. Binnenkort gaat hij terug naar Peru, een nieuwe expeditie naar het Amazonegebied staat op het programma

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 14