DDD DDIS Wat zal de Sint dit jaar brengen Klagende vrouwen GELBE ROSE IIHEEDOEK???? «E DOEK DIE DIRECT (ROOST ALMELO Sinterklaaslekkers VOORDOUC JTERDAG 25 NOVEMBER 1967 LD .EXTRA 9 Daarover hoeft u zich het hoofd niet te breken, keus ge noeg in speelgoed, zoals u overal kunt zien. Voorlichting daarover krijgt u al genoeg, dus wij houden ons deze week bij de wetenswaardigheden achter het speelgoed. Het meest gespeelde spel in ons land is Mens-erger-je-niet. Het werd in de Eerste Wereldoorlog be dacht door een Duitse soldaat die zich in een loopgraaf grenzeloos verveelde. Met houtjes en klei im proviseerde hij het spel dat later beroemd zou worden als ..Mensch- argere-dioh-nicht", „Ne t'en fais pas en „Mens erger je niet", sindsmensenheugenis met datzelf de geel-woedende ventje op de doos. Het oudste construotiespel is Mec cano. Het werd zo'n 70 jaar gele den uitgevonden door de Engelse familie Hornby en gepatenteerd in 1901. Het systeem, telkens aange vuld en vernieuwd, omvat nu bijna 300 verschillende onderdelen. Merk- m waardig feit: Meccano werd oor spronkelijk alleen als speelgoed uit gedacht het bleek echter zo pre cies en ingenieus, dat het weldra door tal van wetenschapsmensen werd gehanteerd b(j het maken van staalconstructies. Regelmatige af nemers in onze tijd zijn bijvoor beeld de „United Kingdom Atomic Energy Authority". „The British Aircraft Corporation en onze eigen Philips! Vader-en-zoon spel in opkomst in 100 landen! Niet alleen aan school jongens, ook aan serieuze verzame laars en zéér veel aan mensen die een mini-model van hun eigen wa gen willen bezitten of van de wa gens die ze zouden willen hebben. Het geheim van de Dinky Toys schuilt in de welhaast griezelige en daardoor fascinerende precisie waarmee ze worden gemaakt. De Rolls-Royce Silver Shadow bijvoor beeld heeft zo'n 42 verschillende schaalgetrouwe onderdelen, met 4 deuren, een motorkap en een koffer deksel die open kunnen, met vering en besturing, met ruitenwissers, verstelbare stoelen, gedetailleerde motor en fonkelende lampen Een van de laatste creaties is de „Lady Penelope" Car uit de tv- serie „Thunderbirds". Leuk feit tot slot: de Dinky Toy van een nieuwe auto is dikwijls eerder in ons land dan de volwassen wagen! Nieuw beroep: spelontwerper. Aan de uitvoering van spellen wordt tegenwoordig veel meer aan dacht besteed dan vroeger. Er wor den zelfs, door het Nederlands Ver pakkingscentrum, officiële prijzen (Gouden Noten) uitgereikt voor goed ontworpen spellen. Tientallen kunstenaars verdiepen zich ernstig in het spel. Het vlooienspel van nu is een waar kunstwerkje. Jumbo legpuzzels werden ontworpen door BovenSpelontwerper Jan van Toorn in zijn atelier. Links: Meccano bestaat al zo'n zeventig jaar en is nu voor de kleintjes ook in hout en plas tic verkrijgbaar. erkende kunstschilders als Ad van der Eist. De Amsterdamse graficus Jan van Toorn legt zich voorna melijk toe op het „creatieve spel". Met veel goede smaak en handig heid ontwierp hij bijvoorbeeld Pa- peterie, een artistieke doos vol uit gezochte soorten papier in een re genboog van kleuren, waarmee de kinderen kunnen knippen, snijden, vouwen, ritsen, scheuren, plakken en nog veel meer. TV-invloed is duidelijk merkbaar in de spellenwereld. Zodra er een üv-serie populair blijkt volgt er strijk en zet een spel op. Zo ken nen we al een Batman-spel, Bonan za (een soort cowboy-poker) en een Thunderbird-spel. ADVERTENTIE verzint steeds i vat nieuws Mary Quant, de moeder van de mi-mode zogezegd, is nu, 33. Tien ar geleden ontketende ze een re- We in de Engelse meisjesmo- i. Geen fabrikant en geen mode- ils wilde in het begin haar kleer- 8 hebben. Ze maakte jurkjes die ït waren, eenvoudig van coupe en ie eigenlijk als enig opvallend ken- serk hadden, dat ze zo gemakke- jk zaten. Dus begon ze zelf een inkeltje en dat liep als een trein, kar kwamen de importeurs op af inu zijn haar jurken, mantels, ge- rtide spullen, lingerie en corsette- k (platte jarretels) in de hele we id te koop. Mary Quant is ook de «werpster van de „bloot-gezicht- ïke-up" en van nog veel meer torntjes: wimpers met zelfklevende lijm, kunnen worden gewassen nu te sop wimpers om zelf af te knip- ffl, 25 cm. voor f 29,75), make-up voor benen om ze glad ter en langer te doen lijken, ffl crême-poeder die het verkleu- 'nvan lippenstift tegengaat, nagellak met 66 procent echt 24 araats goud- en zilverschilvertjes, Hek-stickseen lippenstift waar- w de ene helft parelmoer is en de Were een zachte pasteltint heeft dan het allernieuwste: parfum. Mary Quant heeft net als de sjie- i Parljse couturiers parfum ont- arpen, een zachte frisse geur voor morgens (A.M) en voor de mid- de wat warmere PM. Jeugdi- geurtjes die niet te zoet zijn. Hang uw jas maar op mevrouw De laatste jaren wordt veel aan dacht besteed aan de klerenhanger. De handige fabrikant, die deze voor het eerst met leer overtrok en voor zag van koperen sierspijkertjes. werd veel nagevolgd. Het leer maakte spoedig plaats voor het goedkopere maar vaak nog kleuri ger plastic. Een Franse fabrikant maakt het nu nog mooier en brengt klerenhangers in de vorm van het hoofd van een aantrekkelijke jonge vrouw op de markt. Haar haren, die het gezicht omlijsten zijn om hoog gekapt en een lok vormt de haak van de klerenhanger. De schouders onder het lieve gezichtje vormen de eigenlijke hanger. Er zijn blonde, donkere en kastanje bruine schonen. Het is ook mogelijk de foto van een dierbare in de haar- omlijsting te plakken. Uitvinding Mensen die niet meer wisten wat ze nu weer moesten uitvinden, heb ben iets uitgevonden: een goudglan zend standaardje voor een flesje na gellak, met een uitspringend arm pje, en een enigszins uitgerond steuntje. De armpjes van de standaard kunnen licht worden verbogen zo dat er verschillende maten flesjes nagellak in passen. 250 g zelfrijzend bakmeel, 150 g donkerbruine basterdsuiker, 175 g roomboter, 1% lepel speculaas kruiden, 1 lepel melk, zout, si- troenrasp. Snijd de boter tot kruimels in de bloem en kneed er met de suiker, kruiden, zout en melk een glad deeg van. Laat het een nacht op stijven. Rol het uit (of druk het uit) tot een rechthoekige plak van cm dikte en verdeel deze in twee gelijke delen. Breng een deel over op een beboterd bakblik met op staande rand (kan ook op biscuit deksel, belegd met aluminiumfolie). Bestrijk dit met losgeklopt ei en verleed hierop gelijkmatig de amandelspijs, klaargekocht of te voren gemaakt van 150 g aman delen, 150 g suiker, 1 eierdooier, ge raspte citroenschil. Bestrijk deze eveneens met losgeklopt ei, leg de tweede lap deeg erop en druk de la gen goed op elkaar. Bestrijk ook deze tot slot met ei en druk er hier en daar een gehalveerde, ge pelde amandel in. Bak de spe culaas in ongeveer 40 minuten in een matig warme oven gaar en goudbruin. R oom borstplaat met noten 2 kopjes suiker (250 g), 2% lepel koffieroom, 1 eetlepel cacao, 4 eetlepels hazelnoten (plm. 40 g). Rooster de hazelnoten voorzich tig in de oven of in een beboterde koekepan. Vermeng de suiker met de cacao, voeg de koffieroom toe en laat het geheel zachtjes smelten. Kook de massa als hij vloeibaar is geworden vlug in een oper pan tot de laatste druppel, die van de lepel afloopt, een draad trekt. Neem daarna de pan van het vuur en roer in de massa tot deze dik en ondoorzichtig begint te worden. Giet de massa uit in beboterde borstplaatvormen, die op een bebo terd stuk papier geplaatst zijn. Duw de geroosterde hazelnoten erin en laat de borstplaten goed koud wor den, vóór ze uit de vorm te halen. Mary Quant (W) ETEN S WAARD De laatste week voor Sinterklaas hebt u het natuurlijk druk met allerlei voorbereidingen. De laatste jaren gaan we steeds meer zelf bak ken voor dit echt Hollandse familiefeest; dik ke speculaas, gevulde speculaas, boterletter en echte roomborstplaat. Het is zo dankbaar om het zelf te doen en bovendien bespaart het aanmerkelijk op het huishoudgeld. Hieronder volgt een recept voor gevulde speculaas en roomborstplaat met noten. Gevulde speculaas Het luxe schuimbad tegen normale prijs De luxe van weelderig koesterend schuim. De luxe van flonkerende flacons. De luxe van diep-fonkelende tinten.!?* de luxe van ke us uit vier betoverende geuren en kleuren. Voor wie prijs stelt op de luxe van een individueel schuïïnbad is er nu Gelbe Rose. Kiesuwf avoriete geurenkleur: het roman tische Gelbe Rose, het exquise Orchidee,- het delicate Daphnesde frisheid van Citrus. Betaal toch de normale prijs. U weet 't nu: 't is Gelbe Rose. De nieuwe luxe serie individuele badpreparaten van intematio-* naai niveau. tube 3,95 flacons van 6,75 tot 21,50 Jullie vrouwen hebben het zo slecht nog niet", lachte oom Ja nus. „Jullie klagen wel altijd over de lange werkdagen, van 's morgens zeven tot 's avonds tien, en over de zware arbeid die jullie verrichten: vloeren dioei- len, met vuilnisemmers sjouwen, w.c.'s uitboenenO, een mens zou er tranen bij in de ogen krij gen als-ie het allemaal geloofde. Maar kijk eens naar jezelf. Het is drie uur in de middag, en jij zitjij drinkt thee. Je luistert stilletjes naar mij, kortom: je voert niks uit". „Ik ben gastvrouw"ant woordde ik vrolijk, „maar als je je meer op je gemak voelt wan neer ik ga strijken tijdens de zeldzame keren dat je hier komt „Ach, zo bedoel ik het niet. Ik vraag me alleen af, waarom kla gen vrouwen altijd zo „Héb ik geklaagd?" ,,Nou nee, vandaag niet. „Denk nu niet dat ik jou iets zit te verwijten, Thea. Waarom zouden gehuwde vrouwen het niet gemakkelijk mogen hébben? Ik gun het ze. Ik kan alleen niet verdragen dat ze er zo bij kla gen, alsof ze een slavinnenbe- staan leiden en wij, de mannen, daarvoor verantwoordelijk zijn. Als je het mij vraagt is dat ge wichtigdoenerij." „Ja, dat geloof ik ook". „Ik ben blij dat je het met me eens bent", zei oom Janus stra lend. „Toch vraag ik mij af mompelde ik. „Ja?" „Wie schrijft de teksten voor de smartlappen?" „Wie schrijft die teksten?" „Ik begrijp je niet. Wat heeft dat te maken met „Alles! beste Janus, héb jij En denk jij, Janus, dat het leu gens zijn?" „Nou needat nu ook weer niet. Die liedjes zouden niet zo veel succes hebben als er niet iets ivaars in school. Maar over 't algemeen „Luister nu eens goed, Janus. Die smartlappen zijn waar deeltelijk. Wij vrouwen houden ons luie leven is ook waar ge deeltelijk Wij vrouwen houden van onszelf én we houden van onze man. Geen man ter wereld houdt van een sloof, dus passen we zoel op en maken geen sloof jes van onszelf. Maar als we na dertig, veertig jaren huwelijk echt oud worden, reken dan maar dat we heel wat achter de rug hebben! Aan gezwoeg, aan te lange werkuren, aan verloren hoop en gemiste kansen, aan doorwaakte nachten en opgeofferde rust. En dan, op ons zeventigste, hébben we gerimpelde handen, verwoes te gezichten en gekromde rug gen, ondanks het feit dat we hele middagen in de tuin héb ben zitten lezen, onze eigen snipperdagen creëerden en het over het algemeen zo slecht niet hadden. „Wat jij daar zegt geldt ook voor de meeste mannen". „Natuurlijk. Vandaar dat er naast de roerende oma-liederen ook opa-liederen worden gezon gen. En met evenveel succes. Ik vind het alleen vreemd dat het altijd mannen zijn die de liedjes fabriceren, terwijl mannen vin den dat wij vrouwen het zo goed hebben. Dat lijkt me nogal in consequent". Die vrouwenlogica van jou", zuchtte oom Janus, „kan ik nooit helemaal volgen. Geef me liever nog een kop thee". THEA BECK MAN ooit geluisterd naar de tekst van 'n lied, waarin de Moeder werd bezongen? Waarin eerbied ivordt betuigd aan haar grijze haren (grijs van zorgen), aan haar ge rimpelde handen (gerimpeld door vele jaren hard werken), aan haar doorgroefd gelaat (doorgroefd in slapeloze nachten en kommervolle dagen), aan haar gebogen rug (gebogen door haar nooit aflatende ijver voor het gezin), aan haar vermoeide voeten „Héb jij iets tegen die liedjes?" „Neen. Ik vraag me alleen af wie ze schrijft. Een vrouw?" Janus lachte. „Altijd mannen, als ik goed ben ingelicht". „Juist, mannen als jij, die drommels goed weten dat ge huwde vrouwen 'n prinsessen leven leiden en die er rotsvast van overtuigd zijn dat huisvrou wen te benijden zijndie mannen schrijven zulke liedjes. Moederlijke

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13