EIDSCH DAGBLAD E.R. licht sociale erzekeringen door Huurbelasting per 1 januari „Onze redding ligt in goedkopere export" Grensgevech ten tussen Israël en Jordanië JAMIN )P VERZOEK MINISTER ROOLVINK licht op wensen is nodig Niet korter dienen dan 18 maanden Minister Callaghan in Lagerhuis: Vliegtuig TWA in VS verongelukt euwo tóericht 1 maart I860 DINSDAG 21 NOVEMBER 1967 No. 31438 «ur: E. A. E. van Dishoeck cteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling'losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 (Van onze Utrechtse correspondent) linister Roolvink van Sociale Zaken is van mening, dat het jalbedrag aan premies voor de sociale verzekeringen nog aan het maximum is gekomen, maar dat het desondanks al hard nodig is te overwegen of bij nieuwe uitbreiding in voorzieningen niet andere voorzieningen beperkt moeten ■den. ij denkt op dit punt, zoals bekend, met name aan een afbouw in jaar van de kinderbijslag voor het eerste kind van loontrekken- Dat zou de premie (voor kinderbijslag loontrekkenden) van 3,1 tent verminderen met ruim 1,5 procent, waarmee ruimte zou ont- voor andere onvermijdelijke premiestijgingen. dient evenwichtig rekening gehouden te worden met de sociale wensen en met de economische mogelijkheden. Ook met het oog op de jaarlijks te rugkerende loononderhandelingen vindt minister Roolvink dat enig zicht op de ontwikkelingen in de ko mende 4 tot 6 jaar onontbeerlijk is. Als sociale wenselijkheden schotelt de minister de raad in zijn advies aanvrage voor: een beperkte verho ging van de a.o.w. en de a.w.w.-uit- kerlngen, vakantie-uitkeringen in die verzekeringen, verbetering van de particuliere pensioenen, een arbeids ongeschiktheidsverzekering voor an deren dan voor loontrekkenden, en een eventuele uitbreiding van de al gemene kinderbijslagwet voor het tweede kind. iteren heeft de minister aan de al Economische Raad een ad- invrage gericht over de pro- mering van de sociale verzeke- o, waarvan dit punt onderdeel jakt. Hij verwacht van de SER, He namens het Nederlandse be ileven duidelijk zal maken, wat wensen zyn op het gebied Van xkomstige uitbreidingen der so- verzekeringen. het beleid op wat langere ter dat de regering voor ogen staat, Toeslag Mr. Roolvink wees in zyn perscon ferentie van gistermiddag nogmaals op de gedachte, werklozen tot het het ontwerp van wet, dat huur- ^^van woningwetwoningen, die vol- 5" Je financiële armslag hebben, ing van een bedrage oplegt is wyziging aangebracht. Er is nu esteld, dat huurders van wo- retwoningen met ingang van 1 iri 1968 een bedrage aan het i\jn verschuldigd als de jaar- van hun woning minder be ft dan tien procent van hun in- idii iCM inkomen wordt aangemerkt het de inkomstenbelasting belastba- irag in het jaar, dat drie jaar ifgaat aan het jaar van de bij - [heffing. De grootte van de over betalen huurbydrage hangt jjjj if van de huurprijs op 1 januari tigel bouw. Hij wil hiermee de jaarlijkse huurverhogingen van wel en niet- gesubsidieerde bouw gelijk schake len. Wat dat laatste betreft voorziet de Sociaal Economische Raad in een spoedadvies veel huurconflicten. Daarom adviseert de Raad de pro cedure te wijzigen. In plaats van de rechter moet eerst de huuradvies commissie zijn oordeel geven over de kwaliteit van de woning. Als de huiseigenaar dan nog niet tevreden Is kan hij altijd de rechter nog in schakelen. Het zal veel processen voorkomen en bovendien zal de huur der niet steeds al bij voorbaat zijn verzet opgeven. enerzijds en anderzijds van het Ibare inkomen in 1965. jaarlijks verschuldigde bijdrage c zijn aan het verschil tus- procent van het inkomen en arhuur. Dat verschil zal evenwel lm verminderd met tien procent elk kind, waarvoor aftrek is toe- 4 bij het vaststellen van de be- tgaanslag. Evenals bij de in- ïenbelasting kan dus eventueel ele of driedubbele aftrek plaats- Voor het bepalen van de :uur zal worden uitgegaan van aurprijs op 1 januari aanstaan- ligt in de bedoeling, dat het ".ellen en invorderen van de bij- zal geschieden door een een- orgaan, ressorterend onder de 4er van Volkshuisvesting. Het van dit orgaan krijgt een taak overeenkomt met die van een tlnginspecteur. tweede maatregel, waarmee iter Schut het wonen per 1 ja- duurder wil maken is de vier mt huurverhoging voor alle na r*log gebouwde woningen, inclu- particuliere ongesubsidieerde ÏEERBERICHT Veinig wind KNMI in De Bilt verwacht van tot morgenavond, vanuit het toenemende bewolking met jk mist en hier en daar mot- Dezelfde of iets hogere tem- J'uren, maar vanavond en van- 4 in het zuiden van het land Ichte vorst. Zwakke wind. (Opgemaakt om 11.40 uur) 22 NOVEMBER op: 08.11 uur; onder: 16-41 uur; op: 20.42 uur; onder: 13.16 uur. ater in Katwijk: 6.02 uur en ir; laagwater: 1.49 uur en 1 üur. j nommei bestaat alt 16 pagina's aanvaarden van werk te stimuleren door hun hetzelfde loon te garande ren als in hun vorige baan door een toeslag te verlenen als het nieuwe werk minder zou betalen als hat vroegere. Hij was van mening, dat het een hindernis zou kunnen ophef fen voor vele werklozen. „Het blijft een vervelende zaak, dat in gebieden met veel werklozen nog steeds bui tenlandse arbeidskrachten worden aangevoerd, wy moeten er iets aan doen, om in de eerste plaats de eigen mensen in te zetten", aldus de heer Roolvink. Hy vond, dat in redelykheid niet van een werknemer mag worden ver langd werk aan te nemen, dat min der betaalt dan de werkloosheidsuit kering. De bedoeling van deze even tuele maatregel, waarover in septem ber al advies aan de Sociaal Econo mische Raad is gevraagd, is niet ge legen in de bevordering van de mi gratie van werklozen uit het oosten, zuiden en noorden van het land naar het westen. Het resultaat zou moe ten zijn, dat gemakkeiyk bereikbaar werk niet wordt geweigerd om gelde- ïyke redenen. De aanvulling op het loon zou ten laste moeten komen van het Algemeen Werkloosheidsfonds. Lege kas Voorts heeft minister Roolvink gis teren de SER gevraagd, de bescher ming van de pensioenrechten van di werknemers in bedryven met een le ge kas te willen bestuderen. De SER moet o.a. uitzoeken, of het wel raad zaam is dat bedryven de pensioenen van hun eigen werknemers zelf be heren en beleggen. Voorkomen moet ook worden, dat ingehouden werkne merspremies niet worden aangewend voor de fondsvorming. De minister vraagt de SER daar voorschriften voor te ontwerpen. Omdat de bestudering van de gehe le pensioenmaterie geruime tyd kan duren, verzoekt minister Roolvink de SER over het veilig stellen van toe gezegde pensioenen met spoed een tussentyds advies uit te brengen. Generaal Lemnitzer Korter dan achttien maanden die nen kan niet. Ondanks de hogere ontwikkeling van de jongere gene raties is die achttien maanden het minimum. Verscheidene studies heb ben dit uitgewezen, aldus verklaarde gisteren in Brussel in het Noordat- lantische parlement generaal Lem nitzer, de NAVO-opperbevelhebber. Lemnitzer waarschuwde tegen „de ongelukkige tendens", die de laatste tyd besta-at om de diensttijd te ver korten. Hy wees er op, dat de in gewikkeldheid van het moderne ma teriaal geen verdere diensttydver- korting toestaat. Raja's proces tegen Wiesen thai verdaagd Het proces wegens belediging, dat de voormalige SS-leider Erich Raja- kowitsch tegen de directeur van het Joodse Documentatiecentrum in We nen. Simon Wiesenthal, heeft aange spannen, is gisteren opnieuw voor on bepaalde tijd verdaagd. Tussen Rajakowitsch en Wiesen thal lopen momenteel vyf processen, vier zyn door Rajakowitsch aange spannen inzake beweringen in het boek. Het vyfde is Wiesenthal tegen Raja begonnen omdat deze hem „leu genaar" genoemd heeft. (Van onze Londense correspondent) De altijd kalme en opgewekte Britse kanselier van de schat kist, James Callaghan, heeft gisteravond in het Lagerhuis ont kend, dat de devaluatie het gevolg zou zijn van drie jaar Labourpolitiek. Toen Labour in 1964 aan de macht kwam hee.'t een bekende Europese financiële autoriteit de Britse regering namens de Zes aangeraden om het pond met 10 tot 15% te de valueren. Het was ce conservatieve regering, die Engeland ont redderd had achtergelaten. Dit was Callaghan's antwoord aan de ziedende Tories die devaluatie als een oneervolle daad be schouwen en een bewijs voor Labours lamlendig falen over de hele linie. I Zij eisen het aftreden van de regering en in het bijzonder van de kanselier omdat deze zich nog enkele maanden geleden op ondubbelzinnige en hartstochtelijke wijze tegen devaluatie had uitgesproken. Het was Callaghan duidelyk ge-brulk dat anders het volgend jaar zelf de kastanjes uit het vuur heb ben moeten halen. Maar het is voor de derde maal dat een Labourrege- ring tot devaluatie is overgegaan, zo dat het er op lykt dat de conserva tieven zo iets niet kan overkomen. Voor de Labourparty, die nog drie jaar voor de boeg heeft, is deze de valuatie de laatste kans om haar po litiek nog te redden en de verloren worden dat zonder devaluatie het on mogelijk zou zyn om in 1968 de be talingsbalans in evenwicht te krij gen. Dit zal nu gebeuren door af remming van het persoonlijke ver- Twee wachters voor de dierentuin in Whipsnade (Bedfordshire) die werd gesloten in verband met de op het ogenblik in Engeland heersende mond- en klauwzeer epidemie. Het is de eerste maal sinds in 1931 de dierentuin werd geopenddat dit is gebeilrd. zou zijn gestegen. Minder persoonlijk verbruik is de prijs die men voor het economisch herstel zal moeten betalen. „Onze redding ligt ln goed kopere export". Verhoogde export en verminderde import zou het deficlet doen verdwijnen. Callaghan profeteerde dat in 1969 het persoonlijke verbruik weer zal kunnen toenemen gekoppeld aan een voortgaande verbetering van de be talingsbalans. Dan zal men onder vinden hoe heilzaam de devaluatie is geweest. Mits natuurlyk het En- volk zoveel geduld zal willen oefenen en de pry zen en lonen wor den beteugeld. Callaghan zei dat de totale produktie niet zou worden in gekrompen, maar dat de nadruk van het binnenlandse verbruik naar de export zal worden verlegd. Conservatieven in de aanval Onder de komende aanval van de conservatieven, die vandaag, als het debat over de devaluatie begint, met volle kracht zal losbarsten, heeft La bour de ryen gesloten. Voor het eerst slaakt de linkervleugel, die devalua tie had gewild, een kreet van ver lichting. Zy eist thans een zo spoedig mogelyke expansiepolitiek en een vermindering van de werkloosheid. De tydelyfke werkloosheid zal, zoals de regering verwacht, nu in vrij snel tempo verdwynen. Het grote probleem blijft echter de structuur werkloosheid by achteropgeraakte traditionele industrieën, zoals mynen en scheepsbouw. Callaghan prees de manier waarop de devaluatie tot stand is gekomen, namelijk door allernauwst interna tionaal bilateraal overleg, waarvoor de Britse regering o.a. door het hoofd van de Belgische bank hulde is ge bracht. De laatste kans Callaghan, die een van de sympa thiekste Lagerhuisfiguren is, werd behalve bij ogenblikken van gejoel by de conservatieven rustig aangehoord. Op hun beurt zijn de Tories waar schijnlijk blij dat Labour en niet zij- De rust aan de Londense effectenbeurs was gisteren volkomen in tegenstelling met de koortsachtige activiteit aan de beurs in Am sterdam. De Londense beurs was door de devaluatie van het pond gesloten gebleven. Op de beurs in Amsterdam werd daarentegen druk gehandeld (op de onderste foto de hoek van de Olies). Man gedood door vallende bouwlift Tydens bouwwerkzaamheden aan de nieuwe economische hogeschool in Rotterdam is gisteren de 48-Jarige stellingmaker C. D. Brouwer uit Krimpen aan de IJssel om het leven gekomen. De man was op slag dood, aanhang onder de kiezers, die de par- toen hy werd geraakt door een bouw- ty in drommen in de steek hebben lift, die van twaalf meter hoogte gelaten, terug te winnen. naar beneden stortte. MET TANKS EN VLIEGTUIGEN Israëlische jachtbommenwerpers hebben vanmorgen vroeg Jordaanse tankstellingen op de oostelijke Jordaanoever aange vallen. Dit bombardement ging vooraf aan een omvangrijke tankslag, die op het ogenblik nog in de omgeving van Jericho woedt. De gevechten werden gekenmerkt door een bijzondere felheid, zo delen zegslieden van beide zijden mee. Radio Am man zei dat Jordaans geschut een Israëhsch vliegtuig had neer geschoten. Meer dan vijftig personen gedood Een passagiersvliegtuig van <9o Transworld Airlines (TWA) met 72 personen aan boord is gisteravond by het vliegveld van Cincinnati In de Verenigde Staten verongelukt. Het toestel een Convair 880 kwam uit Los Angeles. Toen het wilde gaan landen, vloog het tegen een heuvel ten noorden van het vliegveld en viel brandend neer. In hetzelfde heuvelachtie gebied verongelukte op 8 november 1965 een straalvliegtuig van de TWA, Toen kwamen 58 van de 62 Inzitten den van de verongelukte Boeing-727 om het leven. Ditmaal zyn er meer overlevenden. Van de ln totaal 76 in zittenden 69 passagiers en zeven bemanningslden zyn er tot dus ver twintig gewond naar een naby- gelegen ziekenhuis overgebracht. Van de gewonden zyn er twee inmid dels overleden. De Convair was op een lynvlucht van Los Angeles, via Cincinnati en Pittsburgh, naar Boston. In Amman is officieel bekendge maakt dat de Israëlische luchtmacht het Palestijnse vluchtelingenkamp Al Karama" met bommen en boord- wapens bestookte, terwyl Tel Aviv meedeelde dat de Israëlische lucht macht was ingeschakeld om Jor daanse tanks tot- zwygen te brengen die Israëlisch gebied beschieten. Tot nog toe is één Israëlische soldaat ge dood en één gewond. Eerder deelde een Jordaanse mili taire woordvoerder dat de Israëliërs het vuur hadden geopend op Jor daanse strijdkrachten in de-omgeving van de Al-Moendassa-brug en bij Oem Al-Sjoerat. De brug ligt 4,5 kilometer ten noorden van de Ko ning Abdoella-brug over de Jordaan, Oem al-Sjoerat ligt nog 7,5 killome- ter noordelyker. Palestijns kamp Veertien mensen zijn om het leven gekomen en achtentwintig gewond geraakt toen Israëlische troepen gistermiddag het vuur openden op een kamp voor Palestijnse vluchte lingen op de oostelyke Jordaan- Dit is door een Jordaans militaire woordvoerder in Amman meegedeeld. Hij zei dat er ook nog twee mos keeën waren vernield en dat een distributiecentrum van de UNRWA de V.N. organisatie voor hulp aan de Palestijnse vluchtelingen zwaar beschadigd was. Het centrum stond in het kamp dat op 50 kilome ter ten westen van Amman ligt. Eerder had een Israëlische woor- voerder in Tel Aviv bekend gemaakt dat Israëlische en Jordaanse troe pen elkaar maandag twee uur lang beschoten hebben over de ordaan. Ook zaterdag en zondag hebben troepen van beide landen elkaar be schoten. De Israëlische autoriteiten hebben later een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat het Israë lische vuur gericht was tegen Jor daanse artilleriestellingen met de bedoeling die tot zwygen te brengen. Hoessein Koning Hoessein van Jordanië is nog steeds optimistisch wat de kans op een spoedige regeling van het conflict in het Midden-Oosten be treft. In een vraaggesprek met het Parijse blad „Le Monde" zei hy dat die regeling mogelijk voor de deur staat. Hij baseerde zyn mening op de door Engeland in de Veiligheids raad ingediende ontwerpresolutie in zake het Midden-Oosten die naar zyn mening veel kans heeft aange nomen te worden. ADVERTENTIE morgen toffee mix 250 gram van 73 VOOP 65 niet duur wel heerlijk De stoel, dien Vondel aan de stads-bank van leening te i Amsterdam gebruikte waarvan men zich onlangs, i 1 bij gelegenheid der Vondel- i feesten, op het tooneel be diend heeft, is in bruikleen t 1 afgestaan aan het bestuur - van het Koninklijk oudheid- kundig Genootschap aldaar Door de jury der vissche- j rij-tentoonstellingwelke te 's Hage in de maand Juli werd j gehouden, is aan den heer Franqois Pollen, te Leyden, ft een bronzen medaille toege- kend voor zijn belangrijke in- ijjl, zending.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1