LEIDSCH DAGBLAD Nigerië wijst zeelieden uit OLGA Johnson pareert kritiek op zijn Vietnam-beleid Debray dertig krijgt jaar Steun aan pond? JAMIN Bemanning van ,Jozina' misschien vandaag al thuis ZONEN VORST Vietcong komt met bestand Keith vrij Lord Chalfont spreekt devaluatie tegen ©ucf Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 18 NOVEMBER 1967 No. 31438 jrecteur: E. A. E. van Dishoeck jjofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeldeD - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Mets bekend over schip Over het verbeurdverklaarde schip ïd niets gezegd. Het besluit moest middellijk worden uitgevoerd, ur eerst moest toch de reis van de lijeden worden geregeld. Verwacht dat zij aan boord zouden gaan iet KLM-lyntoestel, dat van- g uit Lagos zou vertrekken via tdrid naar Amsterdam. Welingelichte kringen deelden gis- tn mee, dat de Nigerianen er nog nadruk op hebben gelegd, dat isonen, die de afgescheiden Bia- men van wapens trachten te voor- si, streng zullen worden gestraft, ils gemeld werd twee dagen ge in voor de Nigeriaanse radio nog fgd, dat de gevangenisstraffen de Nederlanders een les moesten voor Europese avonturiers, die willen slaan uit het aanwak- tn van de rebellie in Biafra. Ne- ind staat overigens op goede voet Nigerië. Het fregat, dat de „Jo- opbracht, werd in ons land ge- urd. Het tweede fregat van de Ni- hanse marine was een Neder- ds geschenk. Voorts is Nederland een van de grootste afnemers Nigeriaanse produkten. Wellicht tben deze factoren er mede gene Gowon toegebracht de gevange- straffen te wijzigen in uitwijzing. De zeven bemanningsleden van de Nederlandse kustvaarder l Jozina'', die in de Nigeriaanse hoofdstad Lagos wegens wapen- Bikkel tot tien jaar gevangenisstraf waren veroordeeld, zijn nisschien vandaag alweer thuis. Gisteren werd in een speciale editie van de Nigeriaanse Staats krant bekendgemaakt, dat het staatshoofd, generaal Yakoeboe Go- m, de gevangenisstraffen had opgeheven en de mannen had uit- tmezen. vrijgelaten, omdat ze haar kindje verwacht. „Ze komen naar huis", juichte het jonge vrouwtje. „Is het niet fantastisch?". Mevrouw Plantinga twijfelde toch nog even: „Als ze eerst maar op Schiphol staan". En later: „Zo vlug had ik het echt niet verwacht. Ik moet het nog verwerken. Het is onbegry'pelyk. Ik heb enorm veel medewerking ge had. Ik kreeg allerlei telefoontjes van advocaten, die mij wilden helpen. Ook diverse scheepsreders boden geld aan om een fonds te stichten. Het is gelukkig niet meer nodig", ver zucht zij gelukkig. De veroordeelden waren de 50-ja- rige gezagvoerder W. Plantinga. de 26-jarige D. Dieleman, D. van t' Woud (25), P. Augustin (26) en R Kierssies. Verder de Spanjaard Ruben Otero en de Portugees Horatio Nogu- eira. Allen hadden schuld bekend. Zij hadden aan boord 460 kisten met en kel- en dubbelloops Jachtgeweren. 257. kisten met bijbehorende patronen, 1 875 zakken zout en 398 rollen kran tenpapier, allese bestemd voor 't van Nigerië afgescheiden Biafra. Gejuich Een besluit, dat uiteraard bij de ullieleden van de veroordeelden gejuich is begroet. De eerste re it van de vrouw van kapitein intlnga was: „Ik kan het niet gelo- Ik moet mijn man eerst voor zien staan". Dinsdag was zjj nog het ministerie van Buitenlandse ken, waar haar werd gezegd, dat op alle medewerking voor haar kon rekenen. „Maar hier had ik Itmaal niet op gerekend. Mij werd «d, dat ik officiëel bericht dien- te wachten", to vijf uur kwam een buurvrouw vertellen. Ze had het via de ra- gehoord. Nerveuze spanning in :e Plantinga. Het duurde tot half Tot de telefoon ging. Den Haag iïde toen officiëel, dat de beman- t was vrijgelaten. Mevrouw Plan- la en haar dochters kwamen han- tekort om de gelukwensen in ont ijst te nemen „Ze komen" Eren later belde Rosa van 't Woud, Rouw van de machinist uit Wad iveen. Zij was al eerder samen matroos Rijpma uit Bolsward, WEERBERICHT (Van onze weerkundige medewerker) Ut weekeinde blijft ons land dicht een krachtig hogedrukcentrum waarvan de as over het mid- van ons land van west naar oost •Pt. Hierdoor is de wind in het fden zwak westelijk en in het Men zwak oostelijk. Overdag is het en zonnig weer, maar door de in de nacht- en morgenuren het geheel een wat winters ikter. Op de vliegvelden Soester- Botterdam en Twente daalde temperatuur vanmorgen tot -5 "len. Ook in de komende twee 'hten is over het algemeen lichte in het binnenland mogelijk 5 graden vorst te verwachten, '•'bij mist kan ontstaan. De zon *t daar in de morgenuren nog wel mee en doet het kwik 's mid- weer tot 5 a 8 graden stijgen. 51 voor november fraai en rustig tkelnde. 19 november r- 08.06 uur; onder: 16.44 uur. op: 17.34 uur; onder: 10.52 u. ■"Swater in Katwijk: 4.17 en 16.26 laagwater: 0.13 en 12.27 uur. 20 november op: 08.07 uur; onder: 16.43 uur. op: 18.23 uur; onder: 11.53 u. ^ater in Katwijk: 4.48 en 17.00 laagwater: 0.43 en 12.56 uur. Hit nummer bestaat uit 24 pagina's President Johnson heeft gisteren gezegd dat generaal West- moreland, de bevelhebber in Vietnam, niet meer dan 525.000 man Amerikaanse troepen in Vietnam denkt nodig te hebben. Johnson zei voorts dat staking van de Amerikaanse bombarde menten op Noord-Vietnam naar zijn mening niet voldoende zou zijn om de Noordvietnamezen tot onderhandelingen te bewegen. De Amerikaanse president ging 26 procent tijdens de Koreaanse oor log. Het Noordvietnamese negatieve antwoord op zijn voorstel van het af gelopen weekeinde om aan boord van een neutraal schip in neutrale wa teren te gaan praten, was, volgens Johnson, gelijk aan alle Noordvietna mese antwoorden zoals nadrukkelijk bepaald in Ho Tsji Minhs brief van dit jaar. Johnson zei dat de landen in 7->iidoost-Azië achter de Vietnam- diepgaand in op de kritiek die op hem wordt geleverd. „Een president leert kritiek te verwachten en leert ermee te leven. Belangrijk voor een op deze post is te zoeken naar de juiste antwoorden". Ingaand op de uitslagen van onder zoeken naar de openbare mening, herinnerde Johnson aan president Truman wiens populariteit in zes maanden van 61 procent daalde tot Ir. S. H. Visser burgemeester Den Helder? (Van onze correspondent) Naar in politieke kringen verluidt zal oud-minister ir. S. H. Visser (VVD) worden benoemd tot burge meester van Den Helder. De heer Visser (60) was van sep tember 1959 tot juli 1963 minister van Defensie. Hij ondervond veel kritiek vanwege zijn beleid in de kwestie-Van der Putten. Vóór zijn ministerschap was hij secretaris van het Verbond van Nederlandse Werk gevers. Het laatste jaar vervulde hij de functie van commissaris-ge neraal van de Wereldtentoonstelling in Canada. Turkije geeft Griekeidand waarschuwing De Turkse minister van Buiten landse Zaken heeft gisteravond de ambassadeur van Griekenland, btf zich ontboden en hem erop gewezen, dat de houding van Griekenland de laatste tijd systematisch spanningen in de betrekkingen tussen hun lan den oproept. Het Turkse parlement gaf de re gering gisteravond volledige volmacht om troepen te zenden naar het bui tenland. Griekenland inbegrepen, wanneer zich op Cyprus nog meer in cidenten zouden voordoen. De rege ring kreeg drie jaar geleder reeds volmacht om zonodig troepen naar Cyprus te zenden. politiek staan. Op de vraag of John son voor de volgend jaar te houden presidentsverkiezingen kandidaat zal staan, antwoordde hij ontwijkend. Hij waarschuwde dat de communisten in Vietnam zich zouden vergissen als zij denken dat een andere president ge makkelijker voor hen zou zijn. De Amerikaanse president gaf te kennen dat de Verenigde Staten een nieuwe poging zullen doen om de Verenigde Naties te verzoeken naar een oplossing voor Vietnam te zoeken. Vervolg op pagina 2 President Johnsons gebaren tijdens zijn persconferentie over Vietnam waren buitengewoon le vendig. Rosa van 't Woud, de jonge vrouw van de Waddinxveense machinist van de „Jozina" kan weer lachen sinds bij haar schoonouders, waar zij logeerde, het telefoontje binnenkwam, dat Nigerië de gehele bemanning van de kustvaarder uitwees. Francis Willard Keith, van wie werd aangenomen dat hjj de oud- Gestapochef Heinrich Müller zou zijn, is gisteravond door de Pana mese politie in opdracht van de Pa namese minister van Binnenlandse Zaken op vrije voeten gesteld. Keith was dinsdag op verzoek van West- Duitsland gearresteerd. De Franse schrijver-journalist Régis Debray, schuldig be vonden aan het guerrillaverzet in Bolivië, is in Camiri veroor deeld tol de maximumstraf: dertig jaar cel. Ook de Argentijn Ciro Bustos heeft dertig jaar gekregen. De advocaten van De bray en Bustos hebben meegedeeld dat ze van plan zijn beroep aan te tekenen. Debray zal zijn straf moeten uit zitten in een klein militair fort op de grens van Bolivia en Paraquay. De bewaking zou door militaren van beide landen worden verzorgd. De vier Bolivianen die met Debray en Bustos terechtstonden zijn vrijgespro ken. De twee hoofdverdachten zijn op alle punten van de aanklacht schuldig bevonden. De vijf kolonels die de krijgsraad vormden waren unaniem in de vaststelling der von nissen. Debray had donderdagmiddag nog laten weten dat het hem onverschil lig bleef of hij tot detig, twintig, of tien jaar gevangenisstraf zou wor den veroordeeld. „Eerlijk gezegd zou ik het liefst de maximumstraf krij gen", zei hij zelfs. Hij had eraan toegevoegd dat hij „na er nog eens goed over te hebben nagedacht" zich niet meer zou verzetten tegen het idee van zijn uitwisseling tegen po litieke gevangenen in Havanna, waarover meermalen gesproken is. Schuldig De 27-jarige Debray en de Argen tijnse kunstenaar Ciro Bustos zijn schuldig bevonden aan rebellie, moord en gewapende roof na een ge ruchtmakend. stormachtig proces dat op 26 september in Camiri begon. Tegen de Franse maxist was jaar, tegen Bustos 20 jaar geëist. Overval op gemeentebode Met een zwaar ijzeren voorwerp is gisteravond omstreeks zes uur de ge meentebode van de gemeente Stip hout, de heer M. Giebels, neergesla gen. HU werd met zware verwondin- dingen naar het ziekenhuis in Hel mond overgebracht. De gemeente bode was met een tas met ruim f. 1.000.inhoud, afkomstig van de huur van gemeentewoningen, onder weg van het gemeentehuis naar zijn woning, aan de Gasthuisstraat. De aanvaller kreeg de tas niet te pak ken. Mej. Gubbels uit Stiphout, die de overval zag, sloeg alarm, waar door de aanvaller op de vlucht sloeg. De Rijkspolitie heeft hem niet te pakken kunnen krijgen, hoewel met speurhonden naar hem werd gezocht. (Van onze Londense correspondent) Vanaf gistermorgen negen uur hebben de tien rijkste landen van het Westen, waartoe ook Nederland behoort, op de Parijse zetel van de O.E.E.S., het Chateau de la Muette, besproken of en 7.0 ja hoe ze het Engelse pond nog zouden kunnen redden. Londen moet een nieuwe lening van V/2 miljard dollar hebben ge\ raagd om een devaluatie die de 13 landen (waaronder Frankrijk) niet welkom zou zijn, te kunnen voorkomen. De vergadering heeft gisteren een uur lang een uiteenzetting van de Britse onderminister van Financiën sir Dennis Rickett aangehoord die een klemmend beroep deed op de soli dariteit van de andere Westelijke lan den. Een beslissing was 's avonds nog niet gevallen en de argumenten pro en contra zijn evenmin door de dikke geluidsdichte deuren van het Chateau de la Muette tot de buitenwereld doorgedrongen. Op de Parijse beurs werd gisteren driemaal meer goud gekocht dan ge woonlijk. In deze kringen verwachtte men aanvankelijk nog vrij algemeen dat het pond nog dit weekeinde zou devalueren. Tegen de avond werden die voorspellingen wat minder cate gorisch. Van zijn kant heeft Lord Chalfont, de Engelse onderhandelaars met de zes. gisteren in Parijs nogmaals ver zekerd dat zijn land, ondanks, zo niet juist om reden van, deze nieuwe fi nanciële zorgen nog steeds even zelf verzekerd was in zijn voornemen op de kortstmogeiijke termijn tot de Euromarkt toe te treden. Bovendien heeft hij alle berichten tegengespro ken volgens welke de Britse regering devaluatie van het pond overweegt. In bankkringen in Londen ver klaarde men gisteren reden te hebben om aan te nemen dat de internatio nale lening aan Engeland om het pond sterling te steunen al in kannen en kruiken is en dat een officiële be kendmaking spoedig, mogelijk van daag nog zal volgen. De voorwaarden die de Britse regering zijn gesteld zouden voor haar aanvaardbaar zijn, aldus de zegslieden. Cliaos op de wisselmarkt Op de Londense wisselmarkt ont stond gisteren een bijna chaotische toestand, terwijl de handel wachtte op enig woord van de Britse rege ring, dat een einde zou kunnen ma ken aan de nog steeds even grote on zekerheid over het pond sterling. In het begin van de handel konden de makelaars geen bepaalde dollar koers voor het pond opgeven, zodat een koersspanning ontstond van 2,7824/2,7826 dollar vergeleken met de koers van 2,7831 dollar donderdag avond. Dit betekende wel dat de koers zich nog maar weinig boven het door de Bank van Engeland vastgestelde „minimumpeil" van 2,7820 bevond. Naar men meende, heeft de Bank van Engeland toen de koers 2,7824 dollar bedroeg, het pond gesteund door middel van aankopen. Terwyl het pond onder een wat een makelaar noemde „verschrikkelijke druk" stond, ging men over tot het kopen van goudfondsen op de effectenbeurs en van produkten als suiker, koffie, rubber, cacao, tin, koper, lood en zink op de goederenbeurzen. Zuid- afrikaanse goudfondsen stegen 10 shilling in koers. Ook de goederen- prijzen stegen. Vervolg op pagina 2 Volgens de aanklacht haddein zy zich aangsloten by een guerillagroep die geleid werd door de Cubaanse revolutionair Ernesto „Che" Gueva ra. Deze is zelf vorige maand na een gevecht met Boliviaanse troe pen zwaar gewond gevangen geno men en korte tyd later overleden. Debray ontkende by het begin van het proces dat hij daadwerkeiyk aan gurerilla-acties had deelgenomen en zei dat hy alleen naar Bolivia was gekomen om Guevara te intervie wen. De vader van de veroordeelde Fransman, de bekende Parijse ad vocaat Georges Debray, heeft het vonnis juridisch onjuist en 'n schen ding van de Boliviaanse grondwet genoemd. Hy achtte Regis' schuld wat de aanklacht inzake moord en roof aangaat niet bewezen. Regis' moeder zei dat ze haar zoon tydens het proces zeer bewonderd had en trots was op zijn moed en waardig heid. creativiteit in bont-couture van egmond breestraat 173 ADVERTENTIE Een fijn parfum een goede eau de cologne drogisterij -parfumerie VJRIJENHOEK Leiden Oegstgeest MARCEL ROCHAS CARVEN LANVIN ADVERTENTIE ADVERTENTIE Naar wij vernemen, zal de vermaarde Vlaamsche roman- schrijver Conscience, behalve i te Leiden en te Rotterdam, ook te Delft, Utrecht, Dor- drecht, Schagen en misschien ook te Arnhem eene voor dracht houden. Te Delft zijn de H.H. studenten voorne mens hem eene ovatie te brengen. Vergadering van den Ge meenteraad van Leyden, op Vrijdag 22 November 1867, 's namiddags te èen uur o.a lste Benoeming van een lid voor de Commissie welke zich ten doel stelt de oprigting van een standbeeld binnen deze gemeente, ter eere van 1 Herman Boerhaave.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1