flassaal jubileumfeest on. Ned. Grofsmederij Veiling in Leiderdorp bracht f. 8.200 op Resolutie tegen Onder leiding van ..Japie" Portugal in Ver. Naties rste istic mngen Brit heeft grootse liotel-plannen O.a. langs Hollandse kust Levens lang geëist in proees te Athene Voorlichting over de Mammoetwet gr ca? GROFVUIL- OPHAALDIENST. Surveyor maakt sprong op maan AG 18 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD |«jgasH»g minder dan dertien werknemers van de Kon. Neder- 11 e Grofsmederij in Leiden werden gisteravond in het An- Clubhuis in ae bloemetjes gezet en onderscheiden we- ienstjubilea. Vijf van hen zijn veertig, en acht vijfen- jaar bij het bedrijf groot gewicht, dat bij het bedrijf zovele jubilea gevierd kunnen wor den. Het demonstreert, dat het klaar blijkelijk plezierig werken is iin de fabriek. Hij vond het een plezierige taak, namens de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel aan de jubilarissen het diploma en de daarbij behorende medaille te mo gen overhandigen. Veertig jaar in dienst zijn de heren A. Turenhout (bankwerkerij), C. P. Kooien (ket- t-ingfabriek), G. Kooien (elga-lasser) M. van Ginkel (draaierij) en N. de l'Ecluse (draaierij). Het zilveren ju bileum werd gevierd door de heren J. Laterveer (constructieafd). W. Springer (constructie afd.), J. Snik, (portier), P. Arnoldus (tekenkamer), J. P. Buis (gieterij), H. A. Weeber (ketelmonteur), D. de Haan (werk plaats) en J. B. van Rijn) (becke- hamer). koninklijke «•scheidingen g van deze jubilea was e formaliteit, want tot i de nacht werd enthou- t in het fraai versierde De directeur van de KNG, de Jong, noemde het van iberg vervangt inard Rose ientie-Orkest zal op don- november onder leiding van Otterloo concerteren gehoorzaal voor de Volks- K O. it zal optreden Daniël die het eerste pianocon- Chopin zal vertolken. Hij cellist Leonard Rose, die lelinge ziekte zijn toemee afbreken. Het program- verder „Composizione van Robert de Roos symfonie van Sjostakowitsj. J.N.v. Wessem paardt ambt J. N. van Wessem, oud van „De Lakenhal" heeft zijn ambt van hoogle- kunstgeschiedenis en de lan de Rijksacademie van unsten in Amsterdam aan een rede over: „Creatie kanaal staan wat voor Ne- etreft de eerste polyester Het betreft hier een blok- prototypen. Gistermiddag r de presidente van de r Vereniging van Huis- nevrouw drs. J. Muller-van uit Voorburg, officieel in >teld. Zij zei te menen, dat de polyester woningen pectief heeft en er toe kan de woningachterstand in in te lopen. D. A. Ernaar uit Winsum ens uit dat de overheid bij deze bouw verder te ont- gen vergen practisch geen zijn even geluiddicht als ®ingen, brandvrij en warm- pPaalfundering zullen de wo- J ongeveer f39.000 a f40.000 Mjta by een serie van 10 of 12 exclusief de grond. iligheitlsraad j trdaagt debat riden-Oosten israad van de Verenig- K beeft de behandeling van ®de resoluties voor oplos- '4e crisis in het Midden-Oos- ^dag uitgesteld. Verschei- "J böes hadden daarom ver- zij instructies van hun verwachten. Loco-burgemeester S. Menken deelde mede, dat hem een prettige boodschap was opgedragen. Namens het College van B. en W. wenste hij vier van de jubilarissen geluk met de van regeringswege toegeken de onderscheidingen. De heer Turen hout speldde hij de eremedaille in zilver op en de beiden neren Koo ien en de heer de l'Ecluse de ere medaille in brons. „De viering van jubilea als deze getuigt van grote verbondenheid van werknemers on derling en ten opzichte van de di rectie", aldus de wethouder. Direc teur De Jong reikte aan de konink lijke onderscheiden jubilarissen bo vendien de draagmedaille namens de directie uit. V.l.n.r. de heren A. Turenhout. G. Kooien, CP. Kooien en N. de l'Ecluse. Foto LD/Holvast) Op het officiële "gedeelte volgde een gezellig feest, dat om. werd o pgeluisterd door „The metal music players" (samengesteld uit KNG-per- soneelsleden)Henny Langeveld met accordeon, het cabaret Hans Borg- hart en het Charles Combo. Samenloop van omstandigheden Een 25-jarige caféhouder uit Lei den was achter het stuur van zijn auto gaan zitten, ondanks het feit dat hem voor de tijd van zes maan den zijn rijbewijs was Ontnomen. Hij verklaarde echter voor de Haag se politierechter dat het allemaal een samenloop van omstandigheden was. Hij wilde namelijk alleen zijn vrouw even naar Noordwij k bren gen, maar werd toen net door de politie aangehouden. De officier van Justitie zag echter niet in wat nu de samenloop van omstandigheden was, want het was niet dringend nodig om auto te rij den. Bovendien was verdachte al en kele malen veroordeeld wegens over schrijding van de maximum snelheid zijn rijbewijs was ook niet voor niets ingetrokken. De officier eiste daarom een week gevangenisstraf. De verdediger, mr. Heskes zag ech ter wel enkele lichtpunten in het ge val. Dit gaf de rechter aanleiding er een Week voorwaardelijk van te maken, een geldboete van f 150.- en opnieuw ontzegging van de rij bevoegdheid te geven, ditmaal voor de tijd van een jaar. De Engels-Amerikaanse onderneming „Town and commercial properties" zal de komende jaren in ons land een groot aantal hotels, kantoren en winkelcentra gaan bouwen. Een bedrag van 20 miljoen gulden is reeds geïnvesteerd in in voorbereiding of in uitvoering zijnde projecten van de Engels-Amerikaanse on derneming en de Nederlandse dochteronderneming N.V. On roerend Goed Maatschappij T.C.P., waarvan de heer Theo Ter- lingen directeur is. Het eerste project in Nederland wordt thans in Amersfoort gereali seerd. Het is een kantoorgebouw dat gestoffeerd en voorzien van aircondi tioning voor f 110,tot f 150,per vierkante meter te huur zal worden aangeboden. Alle bezittingen van de onderneming worden uitsluitend ver huurd. De president-directeur van „Town and commerical properties", de En gelsman John Hines onthulde gister middag iets van zijn toekomstplan nen. Zijn bouwactiviteiten zullen zich de komende jaren vooral concentre, ren in de omgeving van Amsterdam en langs de kust. Hij wil o.m. zoge naamde familiehotels naar Ameri kaans voorbeeld gaan bouwen. Ten aanzien van de medewerking van de overheid is de heer Hines zeer optimistisch. De bezittingen van „Town and commercial properties" in Amerika, Engeland, België en Frank- tijk vertegenwoordigen volgens hem een waarde van rond 300 miljoen gulden. Het aandelenkapitaal van de n.v. bedraagt 15 miljoen. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft met 82 tegen 7 stemmen bij 21 onthoudingen een re solutie aangenomen waarin de Veilig heidsraad wordt aanbevolen sancties tegen Portugal te gelasten teneinde dat land te dwingen zijn Afrikaanse gebieden (Angola, Mozambique en Portugees Guinea) onafhankelijkheid te verlenen. Er wordt een beroep ge daan op alle landen de diplomatieke betrekkingen met Portugal te verbre ken en de handel te boycotten. Nederland, de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië. Australië. Por tugal, Zuid-Afrika en Spanje stem den tegen de resolutie, die was inge diend door Afrikaanse en Aziatische landen. In Athene heeft de aanklager in het proces tegen een groep van 31 mensen die worden beschuldigd van pogingen om het militaire bewind omver te werpen, levenslang geëist tegen Filinis, die de leider van de organisatie het „Patriottisch front" is genoemd, waarvan ook de compo nist Theodorakis deel zou hebben uitgemaakt. Tegen 26 anderen werden gevan genisstraffen tot levenslang geëist. De openbare aanklager noemde vijf beklaagden de hoofdschuldigen van de groep. Volgens de aanklacht worden de 31 verdachten ervan beschuldigd in opdracht van de verboden commu nistische party-comités van het .Patriottisch front" te hebben op gericht met het uiteindeiyke doel de regering omver te werpen en een communistische staat te vestigen. Het proces is woensdag begonnen. Eén van de beklaagden, een vUf- tigjarige weduwe heeft vrydag ge zegd dat zy door de veiligheidspolitie is gemarteld. Zoals bekend zal Theo dorakis later terecht staan omdat hy ziek is. Gedwongen landing Zwitsers vliegtuig Algerynse MIG-straaljagers heb ben gisteren een Zwitsers ljjnvlieg- tuig met 100 inzittenden gedwon gen tot een landing op het vliegveld van Algiers. Een woordvoerder van het Alge rynse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat het vliegtuig boven de Sahara was onderschept en tot lan den was gedwongen omdat 't boven Algeryns grondgebied vloog zonder vergunning. De Algerynen gaven de gezagvoerder omstreeks middernacht verlof de vlucht voort te zetten. De hervormde dorpskerk was gisteravond „in" bij de Leider dorpers. Uit alle delen van dit (snel) groeiende dorp waren ze naar garage Kamsteeg aan de Van der Valk Boumanweg ge komen om een steentje bij te dragen voor het restauratiefonds van dit bedehuis aan de Hoofdstraat, dat danig door de „tand des tijds" is aangetast en noodzakelijk herstel behoeft. Voor restauratie van Dorpskerk By Kamsteeg werd een veiling ge houden van allerlei goederen, die door de burgery, de middenstand en de industrie beschikbaar waren ge steld. Niet minder dan 375 nummers vermeldde de catalogus: levensmid delen, fruitschalen, coupons stof, boe ken, vleeswaren, toiletartikelen, vloer bedekking. Enfin te veel om op te noemen. Veilingmeester H. Stikkelorum (Ja- pie van de Leidse markt), die trouw werd geassisteerd door zyn zoon, is van acht uur (na het openingswoord van drs. I. Pels) tot ver na het mid- demachtelyk uur bezig geweest om al deze goederen aan de man of vrouw te brengen. Hy deed het op een vlotte en vaak humoristische wy- ze. Ouderavond Leiderdorpse Kon. Julianaschool Tijdens de ouderavond van Openbare Lagere Koningin Juliana school in Leiderdorp, heeft dr. J. W. Blom, rector van het Rembrandt Ly ceum in Leiden, gisteravond gespro ken over de Mammoetwet en de in voering by het voortgezet onderwys in Leiden. Bekend mag worden verondersteld, dat de invoering van deze raamwet geldt voor alles wat na de lagere school komt, alsmede de verschillen de benamingen die de oude vertrouw de gaan vervangen: lavo, mavo, havo, Athaneum enz. In Leiden zyn vestigingen voor een uts en hts aangevraagd. Ook zullen er scholen-gemeenschappen worden Maandag: Zylsingel, Rynkade, Oosterdwars straat, Munnikenstraat, van Galen straat, Waardstraat, Hermanstraat, Trompstraat, de Ruyterstraat, Evert senstraat, Oosterstraat, van Spyk- straat, Kortenaerstraat, Tasman straat, Overryn, Heemskerkstraat. Dinsdag: Galgewater, Noordeinde en plein. Rembrandtstraat Oude Varken markt, Sliksteeg, Groenhazengracht, Ryn- en Schiekade, Witte Singel Groenhovenstraat, Witte Rozen straat, Justus Carelhuis, Jan van Goyenkade, Gerrit Doustraat, Vree- wykstraat, Hugo de Grootstraat, Bil- derdykstraat. Vrydag: Kort Rapenburg, Kabeljauwsteeg, Rapenburg, Doelensteeg. Nonnen steeg Kolfmakersteeg, Zegersteeg, 5e Binnenvestgracht, Sterrenwacht, Kaiserstraat, Bakkersteeg, Molen- steeg, Boisotkade, Kamper steeg, ^on- ciëntiestraat, Vliet, Douzastraat, St. Jacobshof, St. Jacobsgracht, Jan van Houtkade, Hoefstraat, Raam- steeg, Garenmarkt, Steenschuur, Nieuwsteeg, Herensteeg, Salomon- steeg, Kloksteeg, Scheepmakersteeg, Houtstraat, Gerecht, Lokhorststraat, Zonneveldstraat, Pieterskerkkoor- steeg, Diefsteeg, Berkeldaelstraat, Pieterskerkgracht Pieterskerkhof, Papengracht, Pieterskerkstraat, Doe lengracht. gevormd, met name de Rembrandt- scholengemeenschap, die per 1 sep tember 1968 zal starten. Deze omvat behalve het Rembrandt-Lyceum de verschillende ulo-scholen in de om geving dat worden havo-scholen met Athaneum: daarnaast blyft het Sted. Gymnasium. Alle scholen beginnen met de z.g. brugklas, waarna bepaald wordt wel ke opleiding voor elk kind de beste zal zyn. Drs. J. P. van Oostrom, voorzitter oudercommissie, opende de avond verwelkomde speciaal burgemeester mr. R. M. Gallas. Vervolgens vertel de hy uitgebreid over al datgene wat een oudercommissie voor de school doet. Het hoofd der school, de heer J. Slegtenhorst, moest tot zyn grote spyt meedelen dat de leerkracht van de dêrde klasse, mevrouw Schmidt, de school moet gaan verlaten omdat de regering een boventallige leer kracht niet toestaat. Het gevolg is. dat er nu één derde klasse zal moe ten komen van 52 leerlingen, die misschien ondergebracht zou kunnen worden in het noodgebouw (de oude kleuterschool). Mevrouw Schmidt gaat echter per 1 januari naar de 2e openbare lagere school „de Prins Willem Alexander- school. Hy vroeg de betreffende ouders dan ook, er over te willen denken hun kinderen naar deze school te sturen, in het belang van het kind. By acclamatie werden twee nieu we bestuursleden gekozen, t.w. de dames A. BulkKlumper en E. J. DoramaFokkens. De heer Hoogeboom, bestuurslid van de ver. „Volksonderwys" vertel de één en ander over doel en werk van deze vereniging n.l. goed en openbaar onderwys te bevorderen. Na de pauze kregen de ouders de gelegenheid om met de leerkrachten over hun kinderen te praten. dry ven door vertelde hy. dat dit van juni af zyn 72ste veiling is. „Dit is beslist myn laatste", zei hy. ,,'t Is erg leuk werk en ik doe 't mt lief de maar ik heb ook nog myn zaken". Notaris J. A. Dil, die werd ge assisteerd door mr. J. M. M. Koeken had de supervisie. Hy knikte goed keurend als de heer Stikkelorum pro beerde er iet® meer uit te halen Trouwens over de opbrengst van de by opbod verkochte goederen mocht men beslist niet klagen. Er werd „duur" betaald. Leiderdorp heeft zich dus niet on betuigd gelaten. Het tastte die pin de beurs. Burgemeester mr. R. M. Gallas, die met zijn echtgenote byna de gehele avond aanwezig was, deed dapper mee. Hy genoot zichtbaar van de „graagte" waarmee werd geboden. De organisatiecommissie heeft er nadat het laaste nummer aan bod was geweest nachtwerk van gemaakt om te weten hoe groot precies de opbrengst van deze in alle opzich- Begrafenis A. L. Gatliier De familie van wyien de heer A. L. Gathier verzoekt ons mede te delen dat het gisteren vermelde tydstlp van de begrafenis onjuist was. Op uitdrukkelijke wens van de thans overledene zal de teraardebestelling in alle stilte plaats vinden. De Amerikaanse Surveyor VI heeft gisteren een .sprong" op de maan gemaakt en is het eerste ruimte vaartuig geweest dat weer van de maan is opgestegen, do heeft de Nasa bekend gemaakt. De verkenner, die al duizenden foto's naar de aarde heeft gezon den, bereikte een hoogte van drie meter en landde 6% seconde later twee meter verder. De manoeuvre, die vanaf de aarde werd geleid, was daarom zo belangryk omdat het ge drag van de maan bodem op opstij- gende raketten nog niet was be proefd. Voorts was het van groot belang de diepte van de „voetsporen" der drie poten van de satelliet te meten. Door de nieuwe positie van de Sur veyor is het tevens mogelijk .stereo" opnamen samen te stellen .De Surveyor is nog in ongeschon den staat", aldus een woordvoerder. „De nieuwe foto's komen goed door". WÊÊm Wie biedt er meer? In de Lei derdorpse veiling ging het gister avond gezellig toe. (Foto LD/Holvast Mede-organisator Siem de Groot kon vanmorgen de verheugende me- deling doen dat een bedrag van f 8200,- aan het fonds kon worden toegevoegd. De tweede fase van de restauratie is dus weer een stapje dichterbjj gekomen- Het fonds telde een kleine f 40.000,- dat groeide door deze actie tot f 48.200,- zodat er nog f 51.800,- nodig is om de f 100.000,- vol te maken, die de kerkeiyke ge meente moet bijdragen! WASSENAAR Vaststelling van „Zijlwatering"' Aan de Wassenaarse gemeenteraad zal maandagavond door burgemeester en wethouders het bestemmingsplan Zyiwatcring I ter vaststelling worden voorgelegd. Dit plan, dat in april j.L ter visie heeft gelegen, heeft betrek king op het zuidoostelyke gedeelte van de wijk zyiwatering, die al groten deels is gerealiseerd. De voornaamste kenmerken van het plan zyn, dat daarin werden verwerkt de afwijkin gen van het geldende uitbreidings plan Zylwatering en een zekere af ronding van de bebouwing. De geprojecteerde wegen in het ge bied van Zijlwatering zyn zoveel mo gelijk aangepast aan de huidige in zichten op verkeersgebied en op de tegenwoordige en de t everwachten verkeersintensiteit. Er is ook een gro tere plaats ingeruimd voor de bouw van garages. Nieuw van opzet ver geleken by het geldende uitbreidings plan is het wykoentrum dat aan en in na nabyheid van het Stadhouders plein is geprojecteerd. Van dit cen trum maken deel uit de reeds vol tooide Messiaskerk, een supermarkt en de tien winkels met bovenwonin gen, die op het ogenblik in aanbouw zyn en verder het politiebureau, dat te zyner tijd op de hoek van de Bur- manlaan en de Hofcampweg zal wor den gebouwd. Het ligt in de bedoeling het postkantoor ook tot by dit cen trum te verplaasen, namelyk op het terrein waar zich op het ogenblik de noodgebouwen van het St.-Adelbert- college bevinden. By hotel ,Den Ouden Deyl" is rekening gehouden met de bouw van een motel. Tegen het bestemmingsplan zyn zes bezwaren ingediend. Een van de be zwaarschriften is van de hoofdinge nieur-directeur van de Rykswater- staat, die o.m. bezwaar maakt tegen het geprojecteerde motel. Weliswaar zal dit motel niet rechtstreeks liggen aan de Ryksstraatweg, maar er be staat naar zyn mening geen enkele waarbong, dat de bestaande uitweg van hotel Den Ouden Deyl niet tevens gebruikt zal worden voor het motel, waardoor de veiligheid van het ver keer op de Ryksstraatweg nadelig zou worden beïnvloed. Verder heeft de hoofdingenieur-directeur bezwaren tegen enkele aansluitingen op de Ryksstraatweg. Burgemeester en wethouders zeg gen dat de vrees van de hoofdinge nieur-directeur ongegrond moet wor den geacht. Er kan altyd worden voorkomen, dat het verkeer van en naar het motel gebruik maakt van de nu bestaande uitweg naar de Ryks straatweg. Ook de bezwaren tegen en kele aansluitingen worden door bur gemeester en wethouders ongegrond geacht, Vyf andere bezwaarschriften zyn door particuliere eigenaars inge diend. In twee gevallen stellen B. en W. de raad voor aan de bezwaren te gemoet te komen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 19