Mensapen worden met ondergang bedreigd WERKELIJKHEID? FANTASIE OF Televisie maakte van John Galsworthy weer veelgelezen schrijver Er is nog optie op tien delen Eén letter veranderd? EATERDAG NOVEMBER 1967 L-D.EXTRA^ Een geplaagd man, dat zal hij zijn hele leven blijven, Soames Forsyte, volgens het woord vam auteur Galsworthy „een man die in welstand kon leven maar ver geefs verlangde naar schoonheid en liefde in de hem omringende wereld'L In oude jaargangen van ..Who is who", komt de naam Forsyth ver schillende malen voor en hierbij valt het op dat een heel bekende For- jyth, luitenant-kolonel James Archibald C. M. G. D S. O. geboren rerd in Dorset. Is het toevallig dat Galsworthy ook de stamvaoer van het geslacht naar welks familiegeschiedenis nu miljoenen kijken Jolyon Forsyte uit Dorset laat komen? Weliswaar was de stamvader Jolyon een boer, en zijn zoon eveneens Jolyon gewoon maar bou wer, maar dit kan Galsworthy bewust gedaan hebben om zelfs met de scnijn op zich te laden, dat hij de in heel Engeland bekende rijke fami lie Forsyth op de korrel nam. Het kan eveneens toevallig zijn dat de moeder van luitenant-kolonel James Archibald, Winifred heette. Eveneens In de oud? jaargangen van ,,Who is who" komt Neil For syth voor, deze interesseerde zich bijzonder voor kunst. Hij was Officier de l'Instruction Publique, een Franse orde. Had de eremedaille voor Kunst en Wetenschap van Saksen-Coburg, hij diende zijn leven lang de schone kunsten. Een opmerkelijke overeenkomst met kunstschilder Jolyon „Jo", terwijl zijn schoonvader de nu ook al bekende naam in het tv-spel James had. En ten slotte Andrew Russel For- Nieuwkomers' in de Oostzee Met verbazing stellen Duitse Oostzeevissers steeds vaker vast, dat in hun netten vissen spartelen, die eigenlijk helemaal niet daarin thuishoren. De zeebarbeel een eetbare vis, die reeds in de oudste tijden als een bijzondere lekkernij gewaardeerd werd bijvoorbeeld is een Noordzeevis, die vroeger slechts hoogst zelden in het nabu rige gebied verdwaalde. De oplos sing van het raadsel luidt als volgt: het zoutgehalte van de Oostzee is door het voortdurend toestromen van water uit de Noordzee in de laatste decennia zó gestegen, dat daar ook vissen kunnen leven, die vroeger alleen als toevallige gasten verschenen. Namelijk dan, wanneer zij bij bepaalde wind- en weersge- syth, hij werd in 1858 geboren zijn vader droeg de voor de televi siekijkers ook al bekende naam John, terwijl misschien ook toe vallig zijn moeder bij de doop de naam Emily kreeg. Toevallighe den? Wie zal het zeggen? „Wij heb ben geen genealogie van de familie Forsyte", zei men bij het Centraal Bureau voor de Genealogie aan de Nassaulaan in Den 'Haag. Er be staat er geen van een geslacht, zo als Galsworthy de naam schreef. Heeft Galsworthy zijn fantasie de vrije loop gelaten, of heeft hij :n- derdaad de familie beschreven, waartegen ook Benjamin Disraëli en zijn groep vochten? Een van de families die in die dagen een enorme invloed In het politieke maar ook economische le ven hadden. John Galsworthy zou indien hij nog geleefd had mis schien een tip van de sluier hebben opgelicht. Hoe het zij, zijn roman, ongelofelijk knap voor de televisie bewerkt en gespeeld, geeft in ieder geval zeer realistisch weer hoe men in het Victoriaanse tijdperk in de betere kringen dacht, leefde en liefhad. Kort na de dood van John Galsworthy op 31 januari 1933 de Engelse roman- en toneelschrijver, die een jaar tevoren de Nobelprijs had gekregen, was toen 65 jaar schreef de toen malige samensteller van de rubriek „Kroniek der Engelsche Let teren" ,De Forsyte Saga" een serie verhalen die terecht als de hoogste openbaring van zijn kunnen wordt beschouwd is een schildering van het leven van een fa milie van de Engelsche hooge middenklasse, trouw en objectiet gegeven met een ken schetsing van karakters, die zijn personen doet leven en lijden, zooals slechts men- schen van vleesch en bloed kunnen Nog viermaal in dit jaar, maar In totaal bestaat de BBC-televisie- serie „The Forsyte Saga", waarvan de VARA de rechten voor Neder- a land heeft gekocht uit zesentwintig f delen. Zestien daarvan heeft l VARA rechtstreeks gekocht, op dt 1 overige tien heeft deze omroep op-lfl tie genomen. Naar het heet zal i' 9 programmaleiding pas eind decern- 1 ber beslissen of dit laatste tiental ook zal worden uitgezonden. Mn® e wil wel en men is er ook van over tuigd, dat men er de kijkers eefl groot plezier mee zal doen, maar daar staat tegenover, dat de ser* een flink deel van de beschikbar» 'w zendtijd vraagt. En of het nu ver antwoord is die zendtijd in de eer ste maanden van 1968 nog eens laten opslokken door tien aflevert gen is de vraag waarop Piet t« Nuyl c.s. vooralsnog geen 8it- woord hebben gegeven. De vraag is alleen of de druk van de oog altijd niet aan Forsyte-kost overetet kijkers niet zo groot zal zijn, dat er eenvoudig geen terug is voor d» j omroep, die deze ontwikkeling noo< J zal hebben voorzien. En bovendieflJB indien de VARA de laatste tien al-if leveringen zou laten schieten, a0"» dan een concurrerende omroep ttjB niet op af schieten? En zou VARA dat willen riskeren? 1 lijkt ons sterk. In de laatste weken van dit Ja^ komen de vier laatste afleveringen van de „definitieve zestien" op M scherm. Op 20 november, 2, 1801 22 december. Indonesië kent de orang-oetan en West-Afrika de gorilla. De eerste bereiken een gewicht van 75 kilo, de laatste een gewicht van ruim 250 kilo. De reusachtige dieren worden echter met de ondergang bedreigd. Waren er twintig jaar geleden nog ca. 5000 gorilla's in het oerwoud van Afrika, thans zijn er vermoe delijk nog maar nauwelijks 2000. In het Kivoegebied dreigen de go rilla's al geheel te verdwijnen. De oorzaak van de daling is het op rukken in Afrika van de dier-vijan- dige beschaving, het vernietigen van bos en van struiken waar de gorilla's hun voedsel vandaan ha len. Ook de illegale Jacht op deze mensapen Is van invloed, want men kan de dieren verkopen voor al BEDREIGDE MENSAPEN' aeia KA A FRI S-fgg Orang-oelan\J woongebied v.d. J gorilla en de orong-oeran. gauw 4000 dollar on vaak nog veel meer. Ook de orang-oetan is ernstig in zijn bestaan bedreigd. Twintig jaar geleden leefden er in het wild nog ca. 10.000, maar thans vermoedelijk niet meer dan ongeveer 1000. Ook hier zijn gelijke oorzaken voor te vinden als in Afrika, maar vooral de illegale jacht op de orang-oetan is de hoofdschuldige. De afnemers van deze zwarte handel zijn circus sen, dierentuinen en ook wel weten schappelijke instituten. Als de jacht op de mensapen aldus voort gaat, bestaat de kans dat na een luttel aantal jaren de gorilla's en de orang-oetans van de aarde zijn verdwenen. Alleen in de 2000 die rentuinen op de wereld bestaan ze dan nog. ERIC PORTER, de Londense acteur, die als Seames door de he le serie heenloopt, vond het een aantrekkelijke rol, maar is nu toch blij, dat hij de Victoriaanse kledij weer kom uittrekken: „Ik hou van afwisseling, het liefst doe Ik telkens iets anders". Ziü was een van de grote lief des van John Galsworthy. Haar naam is Margaret Morris en was de jonge danseres op wie de schrijver omstreeks 1910 verliefd werd. Hij was echter gelukkig ge trouwd met Ada, de vrouw hem inspireerde bij het schrijven over Irene, de vrouwelijke hoofd figuur in „The Forsyte Saga" Daarom was er voor Margare! slechts een tweede plaats in het le ven van Galsworthy weggelegd. Maar die heeft zij op een uiterma te persoonlijke, wijze ingenomen. De intense briefwisseling tussen haar en de schrijver zal daar wel licht later nog eens een helder licht op werpen. Voorlopig zullen dei» brieven echter in de beslotenheid van de kluis blijven, want Marga ret Morris leeft nog. Zij is 75, woont in Londen en geeft nog altijd dant- lessen. Soames For syte en zijn vrouw Irene, die hem haat te, moeten fi guren blijven in het beel denmuseum van de wereld literatuur en zullen voor de mensch- heid van de toekomst niet alleen klassie ke voorbeel den worden van den le vens jammer, die deel wordt van den man, die het gehalte van de kern achter ver- alindende schoonl^id niet onderkent, maar tevens de zeer levende en belangwekken de modellen van de menschen der Engelsche bezittende klas se in den aanvang van de twin tigste eeuw, alsnog onbewust van de ontredderende machten, die deze klasse zoo spoedig daarop zouden aangrijpen". De schrijver van deze regels heeft gelijk gekregen, alleen heeft hij nooit kunnen voorzien, dat het de televisie zou zijn, die Galsworthy's romanfiguren na jaren weer midden in de belangstelling, in het licht van de schijnwerpers op „het beel denmuseum van de wereldlite ratuur" zou plaatsen. Want tien tallen jaren scheen het alsof de werken van deze Britse auteur steeds verder in de vergetel heid wegzonken en alleen nog maar op de literatuurlijsten van examenkandidaten Engels voor kwamen. Galsworthy was een humanist met een sterk sociaal gevoel, dat vooral in zijn toneelstukken tot uitdrukking kwam: „The Sil ver Box" waarin de klassejus- titie wordt veroordeeld, „Justi ce" een aanval op het gevan geniswezen, „Loyalties", dat zich tegen het antisemitisme keert. Zijn carrière als romanschrij ver begon in 1904, toen hij op 37-jarige leeftijd „The Island Pharisees" publiceerde. Maar zijn grootste werk zou toch wor den de serie romans die later met elkaar „The Forsyte Saga" zou vormen: „The man of property", „In chancery", „To let", „Indian Summer of a For syte" en „Awakening". Zij liggen nu weer volop in de boekhandels, deze Engelse romans. In een gebonden Engel se uitgave in drie delen vrijs per deel ongeveer 17,-) en in pocket-edities, met foto's van de televisie-figuren op het omslag voor prijzen van 3.50 en 4.20. Maar ook in het Nederlands wordt Galsworthy weer gelezen. In een uitgave van Bruna, die de eerste drie boeken in het Nederlands vertaald samen bracht in één band, die 17.50 kost en waarvan de eerste druk al spoedig was uitverkocht. Vol gende week komt de tweede druk en dat is maar goed ook, want bij de boekhandels heb ben velen zich reeds op wacht lijsten laten schrijven ge tijd is het echter al een com plete „emigratiegolf". Experts spre ken van een „biologische omvor ming", die wanneer zy aanhoudt de „bevolkingsstructuur" van de Oost- DONALD WILSON is de grote i achter de BBC-serie „The For syte Saga". Jarenlang onderhandel de deze producer over de rechten en toen hij ze eenmaal had gaf hij leiding aan het team van vijf schrij vers, die met elkaar ongeveer een jaar werkten aan een scenario van 1500 pagina's, dat 300.000 woorden dialoog voor 120 sprekende rollen bevatte. Beschreef John Galsworthy (18671933), de schrijver van de roman „The Forsyte Saga", die heel Nederland via de beeldbuis nu al maanden in zijn ban houdt en nog wel gerui me tijd zal houden, een bestaande familie? Of fantaseerde de met de Nobelprijs (1933) onderscheiden schrijver er maar wat op los? Feit is dat Benjamin Disraëli, jarenlang premier van Groot-Brittannië en leider van de Tories, rond 1840 een groep jongeren „Het Jonge Engeland" om zich heen verzamelde, die geestdriftig de woorden die Benjamin sprak, ondersteunde, en heftige strijd voerde tegen de „clan" Forsyth. Inderdaad Forsyth wordt hier anders geschreven dan 'fn de roman van Galsworthy. Maar nam de Engelse schrijver geboren in ce tijd dat Benjamin Disraëli op het toppunt van zijn carrière was, deze „clan" niet tot voorbeeld, zoals Emile Zola een tijdgenoot van Galsworthy een bestaande familie beschreef die hij in zijn werken de familie Rougons-Maquard noemde, om gevrijwaard te zijn tegen eventuele aan klachten van de echte familie, die hij met een groot gevoel vo-or nuan ces beschreef. Veranderde Galsworthy soms é«n letter om evenals Zo- la, geen last te krijgen met de echte familie? Soames Forsyte (Eric Porter) komt in zijn leven meer dan eens in aanraking met huwelijksmoeilijkheden. Van zich zelf, maar cok van zijn dochter Fleur (Susan Hampshire) met wie hij hier onder het oog van de tegenpartij in gesprek is in de rechtszaal. zee wezenlijk veranderen kan. Be halve de genoemde zeebarbeel, be horen ook de kabeljauw en de zee- tong tot de nieuwkomers.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 12