urgerij maakt kennis met tatwijks eerste burger Kritiek en lof voor nieuwe Nederlandse r.k. catechismus TURKEN NEMEN DREIGENDE HOUDING AAN TEGEN CYPRUS Dwergpoedel is nog steeds de modehond Bakkers ongerust DAMES BANDSCHORTJE ,17 NOVEMBER 1907 LEIDSCH DAGBLAD ikbezoclite receptie in het raadhuis -f.mmm Kcci i heeft gisteren het L.D. i reeds uitvoerig over de re raadszitting, waarin de asj ie geschiedde op bijzonder i fn spontane wijze zijn hlm burgemeester, de heer A. G. Prij» m, diens echtgenote en bei- begroet. '!L plechtige raadszitting werd uie met bloemen versierde itaal van het raadhuis eerst jtie voor de genodigden ge- «i Zeer velen feliciteerden het torgemeesterspaar met de no». en wensten het een goede iode in het zo mooie Kat- i Lel. s de kring van burgemees- het woord gevoerd door de „naaste buren", mr. J. ike van Noordwijk. Reeds idejJjn Gelderse periode als eer- Kerkdriel kende hij ster en mevrouw Vermeu- |k 141 ionnikc wees erop, dat n burgemeesters uit de bol- hem gaarne in haar mid- ontvangen en hoopte, dat er ithtbare samenwerking zal .Natuurlijk prevaleren in Rite plaats de belangen 1 tn gemeenten", zei Noord- igemeester, .rnaar er zitten It bestuurlijke taak zoveel tan intergemeentelijke aard inwerking nu meer dan tfile daar In de ontvangst Izeer prettige stemming. menden en bekenden ont- W dkaar weer eens en de bur ijn van de rond Katwijk ge meenten ook de Leidse [oej fger mr. G. C. van der Wil- aanwezig waren tijdens sW" inlmeerde receptie sprek gewikkeld, werd de burgerij van Kat- de gelegenheid gesteld ken saken met burgemeester en VermeulenKalis. Afge- !en van talrijke verenigingen b|j ^enwoordigers van plaatse- lustrieën en bedreven maak jy, opwachting. Ook de burgerij niet onbetuigd. Ze hadden [fvallen reeds een bloemen {fstuurd, waardoor de Mjjke aanblik had. Burgemeester en mevrouw Vermeu len waren zeer erkentelijk voor al dat huldebetoon en stelden het zeer op prijs, dat de muziekvereniging „U.N.I." het in muzikale vorm deed. Zij hopen zich zo spoedig mogelijk in Katwijk te vestigen. Momenteel is men druk bezig met het in orde brengen van de ambtswoning aan de Nieuwe Duinweg. Zolang deze nog niet gereed is zal burgemeester Ver meulen in Herwijnen blijven wonen, al zal hij natuurlijk wel dagelijks in het raadhuis van Katwijk aanwe zig zijn. De feestdag werd besloten met een gezellig diner in restaurant „De Zwaan" aan de Boulevard in Kat wijk aan Zee. Daarbij waren de wet houders en de raadsleden met hun echtgenoten en enige genodigden aanwezig. Tussen de gangen door maakten verschillende „feestgan gers" van de geboden gelegenheid gebruik het echtpaar Vermeunlen toe te spreken en het iets te vertellen over de vissers-, bad- en tuinders plaats. Op de foto's: De bovenste foto werd genomen tijdens het uitspre ken van de installatierede door bur gemeester A. G. Vermeulen; daar onder bekijken de nieuwe eerste bur ger en burgeres de reusachtige bloe menmand van de groentenveiling- vereniging „Katwijk"; vervolgens het moment waarop loco-burgemeester C. van der Plas de heer Vermeulen de ambtsketen omhangt en tenslotte Katwijks zojuist geïnstalleerde bur gemeester in gesprek met de verte genwoordiger van de commissaris der Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. H. A. N. Dinger van Kruiningen. (Foto's LD/Jaap van Duijn, Katwijk-aan-Zee) 'ROEP VAN RMICHAEL ^tante negerleider Stokely 'tol heeft de negers opge ien Vietnam binnen de "eëren." Hij wil dat de ne- 4,1 de macht komen van ^rfka tot Nova Scotia" (een 'n Canada) en dat de ^ise negers gaan vechten toten van Detroit, New York, 'tn Washington. staat in een boodschap tohichael. die in Havanna is tord. De negerleider was '•Wellen van zijn boodschap door de dood van de guer- Che Guevara, die zijn Hongersta king oorsaak ziekte Theodorakis In Athene is vernomen dat de Griekse componist Theodorakis her stellende is van de gevolgen van een hongerstaking die bijna zijn dood heeft veroorzaakt Theodorakis zou omstreeks 18 ok tober met zijn hongerstaking zijn begonnen tijdens de „intensieve" ondervragingen van de politie. De hongerstaking bracht hem op het randje van de dood en dwong de militaire autoriteiten hern naar het gevangenisziekenhuis te brengen. Actie voor kerk in Latijiis-Amerika De bisschoppen van Nederland heb ben besloten om ook dit jaar een actie te voeren ten behoeve van de kerk in Latijns-Amerika. Op 3 de cember, de eerste zondag van de advent, zal in alle parochies en rec toraten van Nederland voor deze ac tie aandacht worden gevraagd. De wijze, waarop de geldinzameling zal plaatsvinden, is overgelaten aan de pastoors en kerkbesturen Het doel van de actie ls, om geld bijeen te brengen voor de pastorale kadervorming van priesters en leken in Latijns-Amerika. Het vorig Jaar werd eveneens in de advent, voor dat doel f 220.000.- bijeengebracht. De gelden zijn intussen bestemd o.a. voor de ondersteuning van de uit zending van seculiere priesters naar Latijns-Amerika. Verder is een bü- ;e geleverd in de exploitatiekos ten van een aantal vormingscentra in Chili, Brazilië. Peru. Uruquay en Paraquay. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Alblasserdam (vac. H J. de Bie) (toez.) J. Wieman te Nuns- peet te Andijk c.a. A. J. Wilzink, vicaris te Laren. Aangenomen naar Vuren en Da lem J. Th. Groot, vicaris te Utrecht. Bedankt voor Nieuw-Beijerland C. Snoei te Langerak bezuiden de Lek voor St. Anna Parochie K. Schaap te TangeAlterveer. GEREF. KERKEN Beroepen te Leens c.a. J. Bulthuis, kand. te Assen te Groningen-Noord (als miss. pred. in Brazalië) f. L schalkwijk, tijdelijk woonachtig te Soest, die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Grootegast (vac. S. van der Linde) J. W. de Roo te St. Anna parochie. GEREF. KERKEN Vrijgemaakt Beroepen te Heerde H. J. Venhui zen te Noord'bergrum - te Loenen aan de Vecht en NigtevechtWeesp H. M. Ohmann te Hoek (Zld!). CHRIST. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-Centrum H. Postma te Rotterdam. Aangenomen naar Heerde H. E. van der Bij te Gouda, die bedankte voor Utrecht-Noord. Aangenomen naar Schiermonnik oog H. Brouwer te Bergen op Zoom het beroep tot zend. pred. in dienst van de G.Z.B. op Celebes J. D. van Roest te Schelluinen. In Ver. Staten Van de Amerikaanse vertaling van de nieuwe Nederlandse catechismus, welke 31 oktober verscheen, zijn reeds meer dan 60.000 exemplaren in de V.S. verkocht. In „Our Sunday visitor", een landelijk r.-katholiek blad, schreef mgr. John S. Kennedy: „Er stond niet dynamiet op, maar dat had best gekund". Van uitstekende gids tot dynamiek. Er is veel lof voor het icerk. Sommige r.-katholieke autoritei ten maken er bezwaar tegen, an deren juichen het toe. In sommi ge kerkelijke boekhandels mag het niet tentoongesteld worden, hetgeen reeds aanleiding heeft gegeven tot klachten over cen suur. Aartsbisschop Paul J. Hallinan van Atlanta heeft het werk ge prezen als „een uitstekende gids. Het boek dat iedere r.-katholiek in het jaar 1967 moet hebben". Kardinaal Mclntyre van Los Ange los zou echter opdracht gegeven hebben het boek voorlopig uit de aartsdiocesane boekhandel te hou den. De dochters van St. Paulus, wier uitgeverij boekhandels in een tien tal steden heeft, heeft ook verboden het boek ten toon te stellen. Een woordvoerder zei, dat het oorspron kelijk verbod in zoverre gewijzigd is. dat het boek op verzoek aan priesters en religieuzen kan worden geleverd. De vertaling van deze Nederland se catechismus voor volwassenen Beroepen te Amsterdam-Sloter- meer/ Gueeenveld (vac. wijlen A. Ferwerda) P. Kooij te St. Pancras te Koudum en te Ter Apel J. Bult huis, kand. te Assen. Bedankt voor Harmeien en Lin- schoten, voor Heerhugowaard en voor Monster (vac. J. Rowaan) J. Gold- schmeding te Dussen (NJB.). Beroepen te Beekbergen W. C. La- main te Grand Rapids (Mich.) (U.S.A.) te Mlddelharnia C. Ha- rinck te Utrecht. tief. Mgr. Richard McBre te Weston (Massachusetts» betoogt, dat de nieuwe catechismus „niets bepleit, dat theologen en deskundigen in het kerkelijk recht van reputatie niet reeds in veel concreter en dwingen der vorm hebben voorgesteld." Het oorspronkelijk werk droeg de imprimatuur van kardinaal Alfrink, oorspronkelijk zou bisschop Rober F. Joyd van Burlington, zijn impri matuur voor de Amerikaanse editie geven, welke hij echter terugtrok, nadat Vaticaanse functionarissen passage's in het werk hadden ge schrapt. De Duitse uitgave wordt opgehou den door het overleg van de Neder landse bisschoppen met Rome over een aantal andere redacties. De Amerikaanse uitgever heeft de ver taling echter uitgegeven zonder im primatuur. Het Vaticaanse dagblad l'Osserva- tore Romano heeft onlangs een ver klaring van kardinaal Alfrink ge bracht waarin hij de publicatie van de Engelse uitgave in de V.S. en Groot-Brifctannië betreurt. „Holland Fund" profiteerde In het boekjaar 1966/67 is het ver mogen van het Holland Fund, blij kens het Jaarverslag, gestegen van f 14,16 min. tot f 17,53 min.. In deze ontwikkeling weerspiegelt zich voor al de gunstige koersontwikkeling op de Amsterdamse beurs in het ver slagjaar. Het aantal uitstaande par ticipaties nam met 800 toe tot 36.800. De afgifteprijs steeg met ruim 21% tot f 495,39 per 30 september 1967. De beheerders menen dat op lan gere termijn de vooruitzichten voor een verdere economische groei on veranderd gunstig zijn. (Van onze Amsterdamse correspondent) De koninklijke Nederlandse ken nelclub „Cynophilia" houdt zondag de internationale rashondententoon stelling „Winner 1967" in het RAI- gebouw in Amsterdam. Op deze ten toonstelling zijn ruim 1300 honden van ruim 100 verschillende rassen te zien. Hiervan komt 20% uit het buitenland. De expositie trekt grote belangstelling. Enkele groepen En gelse hondenliefhebbers hebben vliegtuigen gecharterd om „Winner 1967" te kunnen bijwonen. Het ras, op de tentoonstelling met de meeste vertegenwoordigers aanwezig, is dat van de poedels (121). De poedel, met name de dwergpoedel, behoort met de das hond op het ogenblik tot de mode rassen. Dit is waarschijnlijk een ge volg van het feit dat men de voor keur geeft aan rustige, weinig blaf fende honden, zeker in de steden, waar het aantal honden een sterke neiging tot daling vertoont, is dit het geval. Enkele bijzondere honden op de tentoonstelling „Winner 1967" zijn de Fila Brasileiro, een uit Brazilië afkomstige dogachtige hond en de Black and Tan Toy terrier uit Enge land, een verkleinde vorm van de Manchester terrier. Na enkele ja ren afwezigheid is ook de Rhodesian Ridgeback (pronkrug) terug, die zich kenmerkt door een haarstreep op de rug waarvan de haren van achteren naar voren groeien. De organisatoren verwachten gro te belangstelling voor een groep van 28 Leeuwenbergse honden. Bij de keuring zullen ook 25 groepen van minstens drie honden van eenzelfde ras. die in het bezit van één eige naar zijn op hun kwaliteit bekeken worden. Geen hoop meer De msnister van Voorlichting van Soedan, Hassaboe, heeft verklaard, dat zijn regering zal verzoeken om een Arabische topconferentie om de ontwikkelingen in de crisiis in het Midden-Oosten te bespreken. Hassaboe. die In Caïro is voor be sprekingen met Egyptische functio narissen, zei dat zijn regering alle hoop op resultaat via de Verenigde Naties heeft opgegeven. Twee gezaghebbende Turkse bladen, speculeerden al openlijk over de mo gelijkheid van verdere onderhandelin gen met de Cypriotische president Makarios. nu gebleken was dat met hem nog een communicatie mogelijk was die met Athene steeds minder werd sinds de mislukte topconferen tie in september. kunnen gaan denken aan de klassie ke behoefte van elk totalitair regime met wapengekletter de aandacht van binnenlandse moeilijkheden af te lei den en de bevolking nationalistisch achter zich te verenigen. Zo volgde het Griekse volk van links tot rechts in 1940 ook en bloc dictator Metaxas toen die het „neen" zei tegen de Ita liaanse invallers. Tanselgeef de order (Van onze correspondent in Ankara) Turkije heeft gisteren, door de gebeurtenissen op Cyprus, een dag van ouderwetse oorlogspsychose beleefd, al nam de bevol king de sensatieblaadjes, die het woord „harb" (oorlog) uit schreeuwden aanvankelijk nogal laconiek op. Men heeft al zo vele malen eerder meegemaakt dat de kranten schreven over het in staat van paraatheid brengen van de strijdkrachten. Opperhavik Gisteravond kwam het tot. massale demonstraties, maar die waren er immers vorige week zaterdag ook al. Een van de leuzen die toen tijdens de anti-Griekse betoging werd meege voerd, luidde: „Tansel, geef de or der!" Die order zou moeten zijn het militaire ingrijpen op Cyprus. Tansel ls de chef van de luchtmacht, die in augustus 1964 de strategisch goed op gezette bombardementen op Cyprus leidde en sindsdien geldt als opper havik. Gisteren sprak hij tot de jour nalisten: „Ik heb u al eerder gezegd, waarom zouden we tot morgen uit stellen wat we vandaag kunnen doen". De nieuwe spanning en geweldple ging op Cyprus <23 Turks-Cyprioten en 1 Grieks-Cyprioot kwamen om het leven» kunnen verwondering wekken nadat de „happy ending" van het tragikomische avontuur van de Turkscyprische leider Denktash juist een soort ontspanning had teweeg gebracht tussen Ankara en Nicosia. Griva s Het is nu verleidelijk de verklaring voor het nieuwe geweld tevens in die laatste ontwikkeling te zoeken. Van Makarios zou het een grote blunder zijn nieuwe vijandelijkheden te ope nen juist op het moment dat er een soort verstandhouding met Ankara bezig is te groeien. Maar de leiding van de operatie berustte bij Grivas persoonlijk, die de bewoners van een der dorpen tevoren zelf had toege sproken. Grivas kan worden gezien als de man van Athene op Cyprus en zo zou men kunnen gaan speculeren over de mogelijkheid da Athene het opbloeien van een iets betere verhou ding tussen Nicosia en Ankara in de kiem wil smoren. Nog een stap verder en men zou De Nederlandse bakkers zijn onge rust over het feit, dat na 1 januari 1968 de verkoop van brood niet meer tot het privilege van de bakker zal behoren. Zij zijn vooral bevreesd dat supermarkets het brood als lok- en stuntartikel zullen gebruiken door met afbraakprijzen te werken. Dr. G. Verhaegen, directeur van de Nederlandse Bakkerij Stichting, heeft van de overheid vernomen, dat de maatregel op 1 januari geen de sastreuze gevolgen -.oor de bakker zal hebben. De moeilijkheid is, dat niet iedereen zich aan het advies van hogerhand zal houden. Hij meent, dat een goed alternatief zou zijn het be drijfschap verkoopvoorwaarden te la ten vaststellen. „We zullen alles in het werk moeten stellen om het ver schil tussen minimum- en maximum prijzen zo klein mogelijk te houden om ernstige gevolgen te voorkomen", aldus de heer Verhaegen. speculaties Het even plotselinge wijken van de Griekse bezettingstroepen zou dan het gevolg kunnen zijn van de nader hand gekomen nieuwe greep van Ma karios op de situatie. Makarios is ook degene die, anders dan Grivas, de VN en haar macht op het eiland te vriend wil houden. Maar dit alles behoort vooralsnog tot liet veld van de specu latie en wat erger is: men kan van de Turken niet eisen dat zij de subti liteit opbrengen onderscheid te gaan maken tussen Makarios-Grieken en Grivas-Grieken na wat er gebeurd is. Als Makarios door middel van zijn minister van Defensie Jorkatzis niet de volle controle heeft over de strijd macht, is dat spijtig voor hem. Twee Turkse dorpen zijn duidelijk onder de voet gelopen vlak na de toch tamelijk vernederende ervaringen van Denk tash die men zich nu weer verder herinnert dan zijn vrijlating alleen. De voordelen, die uit die vrijlating voortkwamen, moeten als verloren worden besohouwd. DIVERSE KLEUREN Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9