Films Leiden Encyclopedie ruimtevaart Intelligente komedie NAPPA HEREN HANDSCHOENEN vanaf 11.50 VINYL 6.50 Boten voor blokkade Biafra Wat deed je 11011 in de oorlog, pappie? Gunstige ontwikkeling in de E.E.G.-Ianden VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T Amsterdam baadt weer in feesttooi voor de komende win terse feestdagen. Hier een kijkje in de Kalverstraat, extra aan trekkelijk door het zachte licht van de duizenden lampjes. In India geen sterilisatie De regering van India heeft het plan tot verplichte sterilisatie van ouders, die al drie kinderen hebben, laten varen. Vier maanden geleden werd het plan voor het eerst in het Indische parlement aan de orde gesteld. Het lokte toen veel kritiek en een ware lawine van interpellaties uit. Men was er vooral bang voor dat het volk het zou verwerpen om gods dienstige reden of om redenen, voortvloeiend uit de rechten van de Goed verzorgd overzicht In zes landen tegelijk is gisteren het eerste deel verschenen van een ruim 800 pagina's tellende "Encyclo pedie van de ruimtevaart". Deze lan den zijn Frankrijk, Italië, Spanje, Finland, Duitsland en Nederland. De Nederlandse uitgave is verzord door de uitgeverij Het Parool te Amster dam. De eerste exemplaren werden tijdens een bijeenkomst in het Am- stelhotel uitgereikt aan de ambassa deurs van Frankrijk en Rusland en ADVERTENTIE mooie moderne modellen... een betrouwbaar merk! 0 PRISMA bijou Brede band met gediamanteerde motieven 159.- b PRISMA bijUU Elegant model met zeer aparte wijzerplaat 149.- c HERENHORLOGE IN GOUO Een prachtig geschenk, reeds vanaf 185.- Uw Prisma horloger zal u deze en andere modellen gaarne tonen Alle Prisma's gratis verzekerd tegen verlies en diefstal .PRISMA— de consul-generaal van de Ver enigde Staten. Het merkwaardige van deze bijzon der goed verzorgde uitgave is dat zy aantoont, hoe snel de techniek en wetenschappelijke aspecten van de ruimtevaart zich hebben ontwikkeld iauwelijks een decennium. Want zelfs dit omvangrijke overzicht blijkt op vele punten aan de oppervlakte te moeten bij ven. Voor een deel is dat ook wel een gevolg van de zeer royale illustratie. De genoemde achtonderd pagina's tellen meer dan 1200 illu straties. die voor ongeveer de helft 'ierkleurendruk zijn uitgevoerd. Deze afbeeldingen hebben noodge dwongen de tekstruimte aanzienylk beknot. Door deze opzet en door de indeling van de tekst heeft het boek veel meer het karakter van een lees boek dan van een naslagwerk gekre gen. Dank zij een ver onderverdeelde inhoudsopgave en een zeer uitvoerig trefwoordenregister kan het evenwel ook zijn encyclopedische functie ver vullen. Het denkbeeld tot deze uitgave stamt uit Franse bron. De initiatief - ers ontdekten al spoedig, dat een uitgave als deze de mogelijkheden één onderneming te boven zou gaan weshalve contact met uitgeve rijen in andere landen werd opgeno- om tot een co-productie te ko- Deze contacten hebben ertoe ge leid dat het werk gisteren verscheen de genoemde zes landen en dat nog uitgaven in voorbereiding zijn de Verenigde Staten, Engeland, Zweden en wellicht ook Griekenland. Al deze uitgaven maken gebruik van dezelfde illustraties en grondtekst, doch komen uit in de nationale taal. De encyclopedie is opgebouwd uit samenvattende hoofstukken over de afzonderlijke terreinen van de ruim tevaart. In het eerste deel worden be handeld de raket, de kunstmanen, electronica en ruimtenavigatie, en de s in de ruimte. In het tweede deel, dat waarschijnlijk in februari verschijnt, zullen behandeld worden het leven in het heelal, astronomie en astrofysica, de verovering van de maan. vluchten naar andere werel den en de relatie tussen ruimtevaart en het hedendaagse leven op aarde. Het is niet onmogelijk, dat metter tijd ook nog een supplement zal ver schijnen, waarin de jongste ontwik- keilngen zeer beknopt worden behan deld. Aan de encyclopedie hebben voor aanstaande ruimtevaartdeskundigen andere geleerden benevens ruim tevaarders uit oost en west meege werkt. Het totaal aantal redactio nele medewerkers bedroeg ongeveer 150. Bij de vertaling voor de Neder landse uitgave heeft de ruimtevaart journalist Gerton van Wageningen belangrijke steun verleend. In het thans verschenen eerste deel is te- speciaal voor deze uitgave) een bijdrage van deze auteur opgenomen Nederland en de ruimtevaart. Fa. MATTH. BRINKS HAARLEMMERSTRAAT 126, y. d. WATER JUWELIER - HORLOGER - HAARLEMMERSTR. 181, LEIDEN Fa. MATTH. BRINKS SCHOOLSTRAAT 41 VOORSCHOTEN L. VAN DUYN JUWELIER PRINCESTRAAT 15 KATWIJK AAN ZEE N. BINK JUWELIER HORLOGER HOOIGRACHT 45 - LEIDEN Nieuwe uitgaven Chroesjtsjow, door Edward Crank- shaw, uitg. A. W. Sijthoff, Leiden Een knappe blografie van de hand van een van 's werelds beste Rusland kenners. Een kostelijk boek, dat veel meer geeft dan een opsomming van de fei ten uit het leven van de Sowjetrussi- sche leider, wiens optreden na de dood van Stalin ondanks zijn gevaar lijke experimenten een koersverande ring ten opzichte van de vrije wereld betekende. De ondertitel „Van we reldrevolutie tot coëxistentie" is ken merkend voor Crankshaws aanpak: de auteur plaatst Chroesjtsjow voort durend tegen de achtergrond van de interne ontwikkeling in de ifSowjet- Unie. Men weet. dat Chroesjtsjow het politieke toneel van zijn land be klom met de kreet „Vul de Aziatische steppen". Crankshaw schenkt ook aan dit facet ruimschoot-s aandacht. Een boeiend en tegelijk diepgaand boek, dat het lezen zeker waard is. Vertaler J. P. Calff zorgde voor een uitstekende translitteratie van de Russische eigennamen, een facet waaraan nog al eens iets ontbreekt by vertalingen uit het Engels. Twintig brieven aan een vriend, door Swetlana Alliloejewa, uitg. El sevier, Amsterdam Dit reeds be faamde werk van Stalins dochter is sinds kort ook in een uitstekende Ne derlandse vertaling verkrijgbaar Men herinnert zich, dat Swetlana in het voorjaar haar toevlucht zocht tot de Amerikaanse ambassade in India vandaar, begeleid door een van Amerlka's grootste Rusland-kenners, George Kennan, via Zwitserland naar de Ver. Staten reisde. Over de waar- an deze memoires in de vorm brieven aan een vriend wordt terecht verschillend geoordeeld. Sta lin mag dan een liefdevolle vader zyn dochter zyn geweest, zoals Swetlana hem hier tekent, maar het is historisch beslist onjuist de misda den onder zijn regime toe te schrdj- aan Beria, het hoofd van de ge heime politie. De „zuiveringen" be gonnen immers allang voordat Beria die lugubere functie optrad. Van i waardevolle politieke analyse is in dit boek dus geen sprake, maar als aanvulling van het portret van de die het slachtoffer werd van zyn eigen systeem en tenslotte in een soort vervolgingswaanzin ten onder ging, is het onmisbare lectuur. MOOIE SORTERING. NATUURLIJK BIJ PIERROT JUWELIER MAARSMANSSTEEG 21 HORLOGER Leiden Telefoon 20778 Engeland wil ook een „plan-Leber" In navolging van West-Duitsland („planLeber") wil ook Groot-Brit- tannië door middel van hogere be lastingen het zware vervoer van de autowegen naar de spoorwegen over hevelen. De minister van Vervoer, Castle, kondigde gisteravond een plan ter verlichting van de verkeersdichtheid op de wegen aan dat onder andere een extra heffing van vijfhonderd tot bijna tweeduizend gulden op zware vrachtauto's wil leggen. Op „abnormale ladingen" wil de regeling een belasting van 150 gul den per anderhalve kilometer leggen, Dit zal naar haar mening de ver zenders naar andere vervoersmoge lijkheden doen uitzien. Deze andere mogelijkheden liggen dan by de spoorwegen, die tendele als gevolg van de concurrentie met het parti culiere transport met grote verliezen werken. Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Uit Rusland Drie in de Sowjet-Unie gebouwde marinepatrouMleboten zyn in de ha ven van Lagos aangekomen aan boord van een Russisch vrachtschip. De pa trouilleboten worden Ingezet by de blokkade van Biafra, om wapen smokkel naar de afgescheiden pro vincie te voorkomen. De drie boten vallen onder de klas se „P-3", zy wegen elk 60 ton, zyn 28 meter lang en varen 40 zeemylen per uur. Nigeria heeft vermoedelyk 50 miljoen pond sterling uitgegeven aan wapenaankopen. De Nigeriaanse schepen komen uit Engeland, de Sow jet-Unie en Nederland, de vliegtuigen uit Engeland, West-Duitsland, Italië, de Sowjet-Unie en Tsjecho-Slowa- kye. De legeruitrusting is afl uit Frankrijk, de Sowjet-Unie scheidene andere landen. You're a big boy now" STUDIO Het verhaal van een jongeman, die de weg naar volwassenheid maar niet open kan krij gen, zagen we al vaak op 't witte doek. Maar zelden zo origineel en zó inventief als in „You're a big boy now". Goed, regisseur Francis Ford Coppola dikte alles een beetje aan om de effecten te inten siveren. De jongeman (Peter Kastneri is wel erg onhandig, om geen ander woord te wil len gebruiken. De twee vrou wen, die de jeugdige sukkel wel over de drempel willen hebben, komen ook nogal extravagant uit de verf: een wispelturig en excentriek artiestje (Elizabeth Hartman) en een extreem lief meisje (Karen Black). Voor te gendruk zorgt aan de andere kant 'n karikaturaal ouderpaar, dat wel de mond vol heeft van volwassenheid maar in feite al les doet om de jongen klein te houden. Deze kleurige figuren plaatst Francis Ford Coppola in tal van speelse situaties, waarby wy het als zyn grootste verdienste zien, dat zyn humor vaak typisch beeldend is. Natuurlyk. niet al zijn grapjes zijn even geslaagd. Soms slaat hy de plank zelfs finaal mis. Maar dat kan men hem nauwelijks kwalijk nemen in een film zo vol met dwaze vondsten. Hij heeft het onder werp geheel kluchtig in beeld willen brengen, wat hem voor treffelijk is gelukt door een goed volgehouden hoog tempo, een levendige, af en toe zelfs dynamische cameravoering en Zeventien" REX Aan „Zeventien", de in Leiden teruggekeerde film over het seksuele leven van een Deense adolescent, kan men veel plezier beleven. Het is verma- kelyk om te zien hoe uit een (in amoreus opzicht) schuchte re knaap, een geroutineerde vrouwenveroveraar groeit. Was eerst een glimlach van een vrouw genoeg om hem te doen wegvluchten, later weet hy pre cies wat zyn tegenzet moet zyn. En hy brengt dat nog byzonder goed in praktijk ook. Het is al leen jammer dat de regisseur soms te ernstig is, teveel een diep menseiyk werkstuk heeft willen maken, terwyi de film meer als een vrolyk werk je uitvalt. Maar dat moet voor niemand een reden zijn om deze reprise over te slaan. Poolse première CAMERA was gisteren nog gereserveerd voor de Poolse filmweek. Die wordt vandaag in feite voortgezet met de Neder landse première van Jerzy Sko- limowski's „Bariera", de film, welke in Bergamo met de hoofd prijs werd bekroond. De rol prent draait tot en met dins dag, want woensdag wordt een hervertoning gegeven van Mi chelangelo Antonioni's „Eclips". een misschien wat overdreven maar wel kostelyke typering van zijn hoofdpersonen. On weerlegbaar een intelligente komedie. Elizabeth Hartman en Pe ter Kastner als het wispeltu rige toneelspeelstertje en de verlegen jongeman in „You're a big boy now". TRIANON - Als de titel op on ze oosterburen betrekking had gehad dan zou het in 99 van de 100 gevallen een hoogst delica te en pijnlyke vraag zijn ge weest, maar dat is niet het ge val, Het slaat op Amerikanen die op volmaakt idiote manier een wat afgelegen Italiaans dorpje bezetten. „Wat deed je nou in de oor log, pappie?" is een film, die wat kolder betreft enigszins te vergelyken valt met de tv-serie „Hogan's helden", een hoogst verwerpelyk produkt dus. o ze ker, maar toch iets waar men met veel voldoening naar kykt. Een Amerikaanse compagnie trekt onder leiding van een stroeve, houterige kapitein naar het afgelegen dorpje toe omdat men niet het risico wil lopen dat de grote legergroep straks in de rug wordt aangevallen. Als de Amerikanen er aankomen, blykt het plaatsje uitgestorven: de be volking en het garnizoen zyn rond het voetbalterrein ge schaard voor een hoogst belang rijke wedstryd. Als de Yankees tenslotte het stadion indraven en van alles en iedereen overgave eisen, zegt de Italiaanse leger- kapitein dat hy daartoe met al le plezier bereid is, natuurlijk, maar men kan helaas niet di rect in krygsge vangenschap gaan omdat er die avond met de bevolking feest moet worden gevierd. De styve Amerikaanse kapitein, die niet meer weet hoe hij het heeft („Het is toch oor log?") legt er zich tenslotte by neer. De controle over zijn com pagnie ontglipt hem geheel als Achtste week LIDO De film „Dr. Zjiva- go" - een romantisch uittreksel van de bekroonde roman v. Bo- ris Pasternak is in Amster dam zyn tweede vertoningsjaar Ingegaan. Wel een bewys, hoe zeer de Amerikaan David Lean de smaak van het publiek heeft aangevoeld. Dat blykt ook wel in Leiden, waar deze langdurige kleurenfilm voor de achtste week op het programma van het theater aan de Steenstraat staat. hij tijdens het woeste dorpsfeest een drankje krygt van de met weelderige vrouwelykheid uitge ruste burgemeestersdochter Gi- na. Het drankje heeft de code naam „gebotteld dynamiet Wie nu komt aandragen met de stelling dat wereldoorlog II zich niet leent voor grapjes heeft stellig gelijk, maar „Wat deed je nou in de oorlog" bevat zulke dolgedraaide krankzinnig heden, dat men die maatstaf eenvoudig niet kan hanteren. Angélique, de eindeloze Luxor- Voor degenen die het niet verwacht hadden kwam het als een volkomen verrassing. De Angélique-trilogie van Ann en Serge Golon vond, zo blykt de ze week in Luxor, een vervolg in „Angélique, de ontembare". Blykens recente mededelingen van Michele Mercier volgen er nog meer „Angélique-en" waar en wanneer kon ze nog niet meedelen. We hebben de afgelopen weken drie films gezien hoe Angélique haar echtgenoot Geoffrey de Peyrac kwy traakte, terugvond en weer kwytraakte. In „Angé lique, de ontembare" herhaalt zich oeze handeling maar dan allemaal in het kort. Angélique op zoek naar De Peyrac raakt verzeild op de wa teren van de Middellandse Zee. Daar wordt ze gekaapt door zeerovers, die haar als slavin proberen te verkopen. De Pey rac slaagt erin haar via enkele tussenpersonen in zyn bezit te krijgen. Eenmaal in haar armen ryzen by De Peyrac problemen over de trouw van Angélique. Hy verlaat haar, maar krijgt spyt. Op de terugweg ziet hy dat Angélique wordt ontvoerd. Machteloos moet hy toe zien hoe ze opnieuw verdwynt. De Pey rac zweert echter niet te rusten voordat hij Angélique weer in zyn armen weet. Met de eed van De Peyrac is de basis gelegd voor een nieuw avontuur van Angélique. j Zeehonden als varkensvoer Jagers in Siberië slachten de zee honden met hun kostbare zilverpels by tienduizenden af om ze als var kensvoer te verkopen, zo schreef het blad Komsomolskava Prawda gis teren. De reden voor deze „barbaars heid" is dat de jagers de pelzen niet weten te behandelen zoals de bontfabrikamten dat wensen, zy vin den het geanakfcelyker de zeehonden als veevoer aan plaatseiyke boeren te verkopen. De pels laten ze eraan zitten om het gewicht, aldus het blad. ADVERTENTIE VAN DINKYjvts KUNT U NOOIT GENOEG KRIJGEN I De jongste informaties bevestigen, dat de wederopleving van de industriële produktie in de EEG, die in het begin van de herfst is ingetreden, zich heeft voortgezet, zij het zeer langzaam. De Europese commissie verklaart dit in haar jongste overzicht van de conjuncturele ontwikkeling van de gemeenschap. In Duitsland met name breidde het herstel van de produktie zich by al gemeen stygende ordeontvangsten inmiddels uit tot meer industrietak ken. Voor Nederland merkt het ver slag op, dat de produktie-ontwik- keling eveneens recentelyk iets gun stiger schynt te zyn geworden daar versterkte impulsen van het parti culiere verbruik op het bedryfsleven kunnen zyn uitgegaan. In de Duitse Bondsrepubliek be gon het geleideiyke herstel inmid dels ook duideiyker tot uiting te ko men in de ontwikkeling van de situa tie op de arbeidsmarkt. Er wordt daar weer aieuw personeel aange trokken. Ook in België zal volgens dit over zicht de situatie op de arbeidsmarkt niet verder zijn verslechterd. In Ne derland waren er eveneens bepaalde tekenen van stabilisatie van de werk loosheid, doch hier ging het aantal openstaande aanvragen, evenals in België, weer iets terug. In de overi ge EEG-landen bleef de tendens op de arbeidsmarkt vrywel ongewyzigd. Het verslag maakt ook melding van een iets krachtiger stüging van het consumptieprijsniveau in de meeste lidstaten in augustus en september. In Nederland bleef de prijsstyging (in hoofdzaak als gevolg van kostendruk) aanzienlijk. De index lag in augus tus by na 4% boven de stand van het overeenkomstige tydstip van 1966.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7