Resten Marienpoel of Paddenpoel ontdekt? Veel blijken van sympathie GOUD GOED EN GOEDKOOP UITGAAN EN DINEREN DOET U IN rrDE HARMONIE-PING-AN" VOLLEDIG HOLLANDS MENU 3,25 CHINESE MAALTIJDEN REEDS VANAF 1,75 „DE HARMONIE-PING-AN" BREESTRAAT 16 - LEIDEN - TELEFOON 30341 ROB deed opgraving in Leiden Jeugdwerk wordt verder uitgebreid Leidenaar ging er met taxi vandoor Quasars en Haps voor T.V. fl VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 'v 1 (ADVERTENTIE) Chinees - Indisch en Holl. keuken. In onze sfeervolle beneden- en bovenrestaurants met bar en leuke zitjes. H.H. Studerende speciale prijzen o.a. Compleet verzorgd Chinees menu exclusief geserveerd 3, Bespreek ook voor Uw partijen en recepties onze exclusieve bovenzaal. Ten westen van Leiden, enige hon derden meters zuidelijk van de weg naar Oegstgeest (thans de hoek tussen Rijnsburgerweg en Wasse- naarseweg) lag eens een versterkt an de Van Wassenaars, ge naamd Paddenpoel. Tot straf voor het Wassenaarse aandeel in de moord op jonkvrouw Aleida en de hofmeester Willem Cu ter, liet hertog Albrecht in 1393 het huis afbreken. Nadat de Van Wasse naars zich met de hertog verzoend hadden, werd er omstreeks 1400 een nieuw huis gebouwd. Dit echter viel in 1420 bij de belegering van Leiden de oorlogshandelingen ten offer. De ruïnes en de grond werden afge- aan een kloosterorde, die er sedert 1431 het klooster Mariënpoel deed ontstaan. Dit klooster heeft ook een betrekkelijk kort bestaan gekend het werd verwoest even voor of tijdens het bekende Spaanse beleg Leiden. Door het terugvinden funderingen bij het bouwen van het huis van prof. Van Eysinga ver keerde men in de mening, dat dit huis vrijwel op dezelfde plaats stond als het voormalige kasteel. Tijdens het uitgraven van de bouw putten van de geprojecteerde studen tenflats (zomer 1966) kwamen mid deleeuwse fundamenten voor de dag, die kennelijk tot het huis Paddenpoel en/of tot het klooster Mariënpoel hadden behoord. Regelmatig werden waarnemingen gedaan en de heer G. P. Rodenburg heeft, dank zij de gro te welwillendheid van de aannemer de hulp van gemeentewerken Leiden, het beloop van veel muur werk kunnen vaststellen, aldus een mededeling van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek. Zo ontstond de mogelijkheid een plattegrond op te meten, waarin hoofdburcht en voorburcht uit de tweede periode duidelijk te herken- vielen. Toen bij de afwerking van de terreinen om de flats een gelegen heid ontstond een beperkt onderzoek in te stellen naar de oudste periode, beeft de ROB deze kans benut. De kerk en het vrije weekeinde Een forum bestaande uit een kin derverzorgster, een politiefunctiona- n huismoeder en een continu- werker onder voorzitterschap van pater Peters behandelde in het Ont moetingscentrum van de Antonius- kerk in Zuid-West de pastorale brief: „De zondag en het vrije weekeinde." Uit de discussie kwam naar vo- fl dat de zondagviering een onder deel is van het vrije weekeinde en ce r.-k. verplichting louter een tra ditie is. De meerderheid van de i-katholieken ging akkoord met de opmerking van een hervormde ïoordvoerder, dat de zondagsvie- eigenlyk geen verplichting zou moeten zijn. De kerkgang ïeer een behoefte moeten zijn, dan een verplichting. De continu-bedrijven zijn er, ze jn niet meer weg te denken. Thans komt de vraag en wel speciaal voor de reformatorische christenen, hoe kunnen we als christen, werkzaam continu-bedrijf toch de weke lijkse ontmoeting met God hebben. Uit de discussie kwam naa r vo ren, dat ook voor de werker in de icontinu-bedrijven, de ontmoeting ®et Göd midden in de week slechts en vervanging betekent. De pastorale brief bleek een veel heid van vragen op te werpen. De zondagsviering van zo'n twintig jaar n is verdwenen. Vrijwel ieder *as de mening toegedaan, dat de l een feestdag behoorde te zijn, doorgebracht in gezinsverband met iets anders dan tijdens de andere dagen. Wel werd de nadruk gevestigd op de maatschappelijke grcfj Richtingen. Wanneer men naar 2oi e'gen geweten meent, dat men op de zondag eventueel de auto kan wassen of de was kan doen, dan men verplicht rekening te houden met de omwonenden voor wie het wel eens storend zou kunnen zijn, (ADVERTENTIE) GOUDEN VERLOVINGSRINGEN Constant - Love - Anjer Desiree - Martinshof. Ook met briljant JUWELIER v, d. WATER zeer grote keuze. Op het gra veren kunt wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. Maandag 27 nov, en 4 dec. de gehele dag geopend. Een profielsleuf kwam op een uiter mate gelukkige plaats te liggen. De oudste periode werd inderdaad door sneden, vrijwel onder een hoek van 90 graden. Uit het profiel viel af te leiden, dat de oudste periode uit een woontoren of een rechthoekig gebouw heeft bestaan. De funderingssleuven waren door veen en klei tot op het zand uitgegraven en met zand opge vuld. In dit zand waren de eerste bak- steenlagen van de funderingen ge vleid. Het werkvlak binnen de toren tekende zich duidelijk af. De voet van het gebouw heeft niet onmiddellijk in het water gelegen. Tussen de gracht en de toren bevond zich een brede berm met een flauw hellend talud. De buitenmuur van de 2de periode (omstreeks 1400) is dui delijk waarneembaar in de oude gracht gezet. Het privaat van de woontoren, gedeeltelijk nog intact, le verde wat aardewerk uit de eerste bewoningsperiode, afgesloten in 1393. Bij verdere afwerking van het terrein hoopt men nog enkele aanvul lende waarnemingen te doen. Bij opening Mytylschool Oecumene in Z.W. De Hervormde, de Gereformeerde en de R.K. Kerk in Leiden Zuid west gaan elkaar „officieel" ontmoe ten in een gesprek waaraan de ker keraden en de r.k. geestelijkheid deelnemen samen met een vertegen woordiging van de gemeenteleden en parochianen. Uit iedere kerkgemeen schap zullen 10 personen aan het gesprek deelnemen. Tijdens de eer ste gespreksavond donderdag in één van de zalen van de Bevrijdings kerk zal gesproken worden over „Wat versta ik onder oecumene?" Collectie voor het gehandicapte kiud De collecte ten bate van het gees telijk gehandicapte kind, die in Lei den van 30 oktober t.m. 4 novem ber werd gehouden, heeft f6422.83 opgebracht. De huis aan huis-col lecte bracht f4932.61 op, terwijl de straatcollecte f 1490.22 opleverde. Vrijz. Hervormden l.elden-Oegstgeest De in het Gemeentecentrum in Oegstgeest gehouden vergadering van de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden Leiden/Oegstgeest ver klaarde met bijna algemene stem men in principe achter het jeugd werk te staan. Voorts werd, even eens met bijna algemene stemmen besloten de reeds in dienst van de vereniging zijnde jeugdwerkleidster als zodanig met ingang van 1 ja nuari a.s. voor de tijd van twee jaar te benoemen (voor wat betreft Oegstgeest: onder voorbehoud van overleg met de hervormde gemeente aldaar) De eerste spreker van deze avond was de heer J. Foekema, de lande lijk secretaris van de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale, die stelde dat er tussen de oude en Er brandde gisteravond laat nog licht in de nieuwe Leidse Mytyl school aan de Blauwe Vogelweg. Vele bewoners van de Vogelenwijk unen deze avond, op uitnodiging tn het gemeentebestuur, een kijkje i het fraaie schoolgebouw. Het aantal geïnteresseerde bezoekers be droeg ruw geschat meer dan hon derd. Al deze buurtbewoners toon den hun grote bewondering voor het miljoenenproject, dat onder leiding de stadsarchitect, ir. Th. K. J. Koch, tot stand is gekomen. Zij wer den door het hoofd van de school, mejuffrouw J. M. Hilarius, die met het voltallig personeel aanwezig was, rondgeleid. Dit buurt/bezoek volgde op de of ficiële opening van de school in de vroege namiddag. Hoewel het L.D. reeds berichtte, dat deze ingebruik neming gepaard ging met de aan bieding van geschenken en met vele BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN lena-Maria, d. Duijn; Nathalie He- Hak- H. Mui- Grietje Johanna, M. Kiel en M. A. Venema. Sfv?'a Jolanda Susanna Christina, d. de Wit en E. H. Verschoor; Trea Ja- coba, d. v. A. Heemskerk en J. M. van der Plas; Marcus Wilhelmus Cornells, z. v. A. J. Verberg en M. J. Rijsber- gen; Richard Edward, z. v. D. J. Schuur en H. M. van Hooij; Ronald Theodoor, z. v. T. J. B. de Muijnck en J. L. van Delft; Sacha Nouel Anna Alexandra, d. v. L. M. G. Hallmans en J. G. H. Kallen; Marleta Emma Ma- RIA, D. V. M. Pronk Jchuur en H. M. Niesing 1 M. G ria, dr v. M. Pronk en M. G. v. d. ONDERTROUWD T. van der Heijden en M. Baart; F. A. J. Jansen en M. J. P. de Kok; J. G Smits en E. C. Boone; B. J. Linde man en M. Verllnd; F. J. M. van der x N. W. Leugerlng; J. A. A. en M. M. G. A. Drlessen; D Vries en I. Lequln; W. M. J. Nooij en J. M. van der Hoeven; M. D. N. Kagchelland en L. Y. Schouten; W. Blansjaar en A. van der Wal; R. C. T. Noordermeer en A. Ahrens; P. P. van Leeuwen en T. Steeneveld; T. Slewe en J. P. Cambler; H. Piket en P. G. Zuurmond; J. Kriek en W. C. van der Nat; P. J. Weijermans en A. Arbouw; W. van Wezel en H. Disseveld. GETROUWD bersberg; uiters; C. kooy; P. M. Voskuil; G. Jansen M. Voskuil; J. A. Bakker en E. Kuijk. OVERLEDEN 1 dag, dochter; J. J. C, B. Ouwerkerk van Kooperen en J. E. Kuiters; Siebert en A. Bekooy; B. J. Wessllngh Cromvoirt, 28 jr., i de, 63 Jr., echtg K. Hobo, 63 Jr.. 51 jr., A. de Jong, 76 jr.. echtg. Bottram, 2 n Neuteboom; den, dochter. J. Franken. 81 ji der Born, 18 Ir., dochter; J. B. Heggel- man. 69 Jr.. man; A. de la Rle, 74 Jr.. man; A. van Voskuilen. 66 Jr.. man; J. van Eijk, 73 Jr., man; P. A. Knaap. 75 Jr., man; A. M. Moelenbeek, 66 Jr.. verkerk; J. E. Setteur, J. A. C. van Loon. andere blijken van sympathie, ver dient de overhandiging van enkele cadeaus wellicht extra vermelding. De schoolgemeenschap werd namelijk op deze voor het mytylwerk zo vreugdevolledag verrijkt met twee elektrische rolstoelen. Deze rolstoe len werden, aangeboden resp. door de vice-voortitter (ster) van de afde ling Leiden van het Rode Kruis, me vrouw E. J. Baronesse Van Itter- sum, zulks als jubileumgeschenk ter gelegenheid van het 100-jarig be staan en door de voorzitter van de plaatselijke Rotaryclub, de heer H. de Wilde. De Leidse burgemeester, mr. G. C. v. d. Willigen, was even min met lege handen naar de nieu we school gekomen. Hij verraste de mytylgemeenschap met een minia tuur draaiorgel, dat is aangekocht met de destijds door het Leidse kle dingmagazijn Gebr. Coster aan de burgemeester ter beschikking gestel de (liefdadigheids) gelden. Op gevaar af dat vele, vele andere sympathi santen van het mytylwerk tekort worden gedaan, zij ten slotte nog de n genoemd van de heer J. Buur- Van het dooi- deze Leidenaar tijdens een KRO-televisiewedstrij d gewonnen geldbedrag is, zoals het hoofd van de Mytylschool uitdruk kelijk mededeelde, het feest rond de opening van deze zeer bijzondere school bekostigd Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn .gesliaagid voor d'e volgende examens; doctoraal Ned. recht de heren W. A. Zweerts (Den Haag) en P. P. de Reuver (Leiden)kandidaats niet- westerse sociologie de heer H. J. •Ruiter (Rotterdam) Succes voor TTCS Het tafeltennisteam van T.T.C.S. (spelend in de 4e klasse van de NTTB afd. Den Haag) heeft enkele zeer goede resultaten geboekt: T.T.C.S.St. Voor-uit 5 uitslag 100, Charibdys 3 tegen T.T.C.S. 0—10, T.T.C.S. tegen Reflex Vs 4 10—0, A.T.T.C. 3 tegen T.T.C.S. 4—6, T.T.C.S. tegen Pit'54 6 10—0, St. Vooruit 5 tegen T.T.C.S. 010, T.T.C.S. tegen Charibdys 10—0. Zilveren jnhileuni van sportleraar De heer A. Lagerwey zal morgen 25 jaar bij het onderwijs werkzaam zijn. De heer Lagerwey is leraar in de lichamelijke opvoeding aan het Rembrandtslyceum en de Prof. v. d. Leeuwschool. Hij wordt in verband met dit zilveren jubileum maandag om 12 uur gehuldigd in het schoolge bouw aan de Burggravenlaan 2. Eerste concert Toonkunst Op het eerste concert van de Maat schappij voor Toonkunst dinsdag a.s. in de Zuiderkerk zal het Nederlands Kamerorkest werken uitvoeren van Pieter Hellendaal Concerto Grosso op. 3 no. 2, Henk Badings Concert voor altviool en strijkorkest, Wolf gang A. Mozart Divertimento K.V. 136 en Béla Bartók Divertimento voor strijkorkest. Het concert voor altviool en strijk orkest van Badings is geschreven in 1965 en opgedragen aan Joke Ver meulen en het Nederlands Kameror kest. Auto in brand Op de Wassenaarseweg in Leiden is gistermiddag omstreeks kwart voor twee een personenauto uit Wad- dinxveen tijdens het starten in brand geraakt. Ret vuur kon met twee schuimblusapparaten worden ge doofd. De brandweer zorgde voor de nablussing. Persoonlijke ongelukken i deden zich niet voor. De nieuwe 25 km lange ver keersweg, welke de hoofdplaatsen van de gemeenten West- en Oost- Stellingwerf verbindt, is gisteren in gebruik gesteld door de burge meesters van beide gemeenten, die met de commissaris der Ko ningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, in een bokke- wagen gezeten over de nieuwe weg reden. Aan het politiebureau in Wassenaar meldde zich in de afgelopen nacht omstreeks twee uur een 37-jarige Leidse koopman met een vreemd verhaal. Hij had zich met een taxi van Leiden naar Wassenaar willen laten vervoeren, maar tijdens de rit zou de taxi-chauffeur de wagen zijn uitgestapt en het weiland in gevlucht. De Wassenaarse politie hechtte niet veel geloof aan dit wilde ver haal, temeer niet daar de koopman onder invloed van sterke drank verkeerde. De zaak kwam al gauw tot klaarheid, toen er omstreeks één uur in de nacht in Leiden een taxi, die op de Aalmarkt stond, bleek te zijn ontvreemd. De Leidenaar is nog dezelfde nacht teruggebracht naar zijn woonplaats, niet met een taxi maar met een politiewagen Introductiedieust Baptistengemeente In de Baptistenkerk aan de Oude Rijn 3 te Leiden zal zondagavond een bijzondere kerkdienst worden gehou den. De plaatselijke predikant, da. R Reiling, die tevens directeur is van de Stichting voor bijzondere evange lisatie-arbeid „De Rijdende Kansel" zal in deze dienst voorgaan. Het on derwerp voor deze avond luidt „Is de toekomst al begonnen?" Medewer king wordt verleend door het zang koor van de Baptistengemeente o.l.v. drs. J. L. de Graaf en dooi- de heren de Graaf en van Egmond als solisten. Deze dienst is de eerste in een serie zondagavondiensten. die deze winter een keer per maand gehouden zullen worden en die een sterk evangelise rend karakter zullen dragen. de jonge generatie altijd een wissel werking is en ook steeds moet blij ven bestaan. Wat overdreven gezegd geldt voor de ouderen dat ze iets museumachtigs hebben en voor de jongeren dat ze in een luchtledig hangen, want deze staan voor de taak zelf aan hun eigen leven ge stalte te geven. Zo tegen de middel bare leeftijd beseft men dat de ouders toch veel voor je hebben be tekend. De heer Foekema noemde het een goede gedachte contact te houden tussen de generaties. De heer Foekema had lof voor de jeugdwerkcommissie van de vereni ging. Deze was bijzonder verstandig en met overleg haar taak begonnen, zich allereerst afvragend wat er moest gebeuren. Daarna is ze weten schappelijk en gefundeerd aan het werk gegaan met een lijvig en waar devol rapport als resultaat (.Kerke lijk Jeugdwerk?" door mevrouw G. W. van den EntKantebeen). De heer Foekema legde er tenslotte de nadruk op dat de jeugd haar eigen centrum moet hebben. De contacten ontstaan overal daar, waar je voelt thuis te zijn. De tweede spreker, ir. W. Snieder, zette uiteen op welke wijze het ge bouw van de vereniging aan de MiJ- dehyeg in Leiden meer geschikt zou kunnen worden gemaakt voor de jeugd. In samenwerking met het be stuurslid de heer Hol. waren hier voor verbouwingsplannen uitgewerkt en aan de hand van tekeningen lichtte spreker een en ander nader toe. De jeugdwerkleidster, mejuffrouw Kastelein, als laatste spreekster, gaf een verslag van de huidige stand van het jeugdwerk, waaruit om. bleek dat juist het feit dat er zoveel ge daan moest worden, stimulerend had het enthousiasme had Thans, een jaar na het begin, kon mejuffrouw Kastelein reeds een serie activiteiten noemen, zoals de gespreksgroepen voor ver schillende leeftijden, een actualt- teitensoos, clubwerk e.d. De voorzitter dankte de sprekers, in het bijzonder mejuffrouw Kaste- lein. die jeugdwerk heeft weten te j formeren waar niets was en op deze' jongeren nu kan rekenen om er op voort te bouwen. Dr. Ruiter deelde nog mee dat ir. D. R. A. Stapel wegens zijn benoe ming tot fractievoorzitter genood zaakt was geweest als bestuurslid te bedanken. In zijn wetenschappelijk televisi»» magazine „Gamma" zal de KRO op maandag 20 november tussen 21.4$ en 22.11 uur via het tweede net in en voorzitter van de Stichting Ra diostraling van Zon en Melkweg^ aandacht schenken aan de ontdek king en het onderzoek van de qua sars, misschien de verst verwijderd* waarneembare objecten in de kos mos. Voorts zal een reportage wor den uitgezonden van de opgravin gen, die onder leiding van drs. G. J, Verwers door het Instituut voof Prehistorie der Leidse Universiteit te Haps (N.-B.) zijn gedaan en waarbij men voor de eerste maal in Nederland een nederzetting met he| bijbehorende grafveld uit de Ijzer tijd heeft aangetroffen. ADVERTENTIE Gevonden voorwerpen In de maand oktober zijn in Lei den de volgende voorwerpen gevon den: damesportemonnee, damespara plu .herenbril, hanger, herenpolshor loge, sleutels, kinderschoentjes, bank biljetten, kettinkje, fotolens, dames polshorloge, mutsje, regenkapje, da- mesring, dameshandtas, matras, sjaal, oorhanger, zak inh. borduurgerei, schooletui, kinderdriewieler, radio, roeiboot, herenring, autostep, studie boek. kinderportemonnee, beursje, broche, regenjas, zwaailicht, vulpen, aktetas inh. gereedschap, hondenket ting, sigarettenaansteker, aktetas inh. boeken, rijwieltas, damesbril, dames- bril. schooltas, kinderbril, muntje, meetapparaat, militaire tas, zonne* bril. Terug te halen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 ingang poort, op woensdag tussen 2 en 5 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. VEEL VOORDELIGER koopt U by ons uw BROCHES reeds vanaf f 14,—. GOUDEN HANGERS reeds v.a. f 9,50 GOUDEN ARMBANDEN reeds va., f39,—. PIERROT JUWELIER-HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778 Officiële publikatie HUURAUTOVERORDENING Leiden brengen dat vc op de de duur van drie maanden 1215, ter le- een leder is nedergelegd de door de Raad met huurauto's en taxi's in de ge meente Leiden. De verordening geeft een regeling van de bedrijfs- en chauffeursvenguw- nlmgen en van de verpitohittnigen van de houders van deze vergunningen, maakt onderscheid tussen huurauto's en taxi's en geeft regels met betrek king tot het innemen van stand!- plaatsen met taxi's. De verordening treedt op 20 novem ber 1967 in werking. Leiden. 17 novetober 1967. ADVERTENTIE Haarlemmerstraat 181 (hoek Hooglandse Kerksteegis het adres van juwelier-horloger v. d. Water waar u voor de a.s. feestdagen een waardevol en blijvend geschenk kunt kopen. Wij handhaven onze 30-jarige traditie. Ruime keuze - aparte modellen - de beste merken - prima vakservice - altijd voordelig.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3