Kies het juiste moment voor het geven van speelgoed Premiedruk zakelijk en politiek heet hangijzer v/, r jï1 Allerlei nieuws voor Sinterklaascadeaus ferley; 'N FORD CORSAIR VITKERINGEN SOCIALE VERZEKERINGEN IN DERTIEN JAAR VERNEGENVOUDIGD Onmisbare functie m Slechts één dag VRIJDAG 17 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 „Speelgoed moet in de eerste plaats tegemoetkomen aan de al naar gelang van de ontwikkeling verschillende speelbe- hoefte van het kind. Speelgoed moet het kind uitnodigen tot onderzoekentot experimenteren. Het moet de nieuwsgierig heid prikkelen. Speelgoed moet de fantasie en de vinding rijkheid stimuleren. Het moet ook, als het kind daar aan toe is, de behoefte kunnen bevredigen aan het op eigen, kinder lijke manier z,elf iets maken". Dit zegt mr. J. L. A. de Haan op de vraag welke eisen gesteld moe ten worden aan verantwoord speel goed. Wie daarvoor bij hem aan klopt is op een goed adres. Mr. De Haan is directeur van het K. en O. voorlichtingscentrum voor ouders en opvoeders in Rotterdam. Dit cen trum maakt deel uit van de Na tionale federatie voor huishoudelij ke en gezinsvoorlichting. In de ac tiviteiten van het centrum neemt de voorlichting over spelen en speel goed een zeer belangryke plaats Goed en slecht Mr. De Haan: ,,Als w|j deze speel- goedeisen bekijken, zien wü direct dat niet in "de eerste plaats het speelgoed vooral dat speelgoed, dat voornamelijk het moment, waar op het speelgoed wordt gegeven. Als wij een onderscheid maken tussen goed en slecht speelgoed, met alle nuances daartussen, dan is goed speelgoed vooral dat speelgoed, dat op het goede moment in de ont wikkeling van het kind wordt ge geven en dat zo kan bijdrage tot verruiming van de ervaringen van het kind". Slecht speelgoed? Mr. De Haan haalt de schouders op. „Ach, dat is natuurlijk wel. Speelgoed, waar in een kind zich kan snijden, speelgoed dat bij het stukgaan scherpe splinters geeft of op een andere manierde veiligheid van het kind in gevaar brengt moet vanzelfsprekend afgeraden worden. Maar in wezen is speelgoed niet slecht vanwege het speelgoed zelf, ar meer vanwege het moment u-op het wordt gegeven en de manier waarop het kind het krijgt". Belangrijke taak Een hoogst belangrijke taak van het door hem geleide centrum ziet hij dan ook in het helpen van de ouders bij het onderkennen een kind aan een b ^„.t spel toe is. „De ouders moeten beseffen, dat speelgoed niet moet worden gegeven op de drie momen ten die daarvoor schijnbaar aange- n zyn: de verjaardag, Sint Ni ls en bij het terugkomen van vakantie. Speelgoed dat een essen tiële functie vervult bij de ontwik keling van het kind moet gegeven worden in de periode dat het kind eraan toe is". .Niemand zal eraan denken een kind niet de kleren te geven die het nodig heeft", zegt "ir. De Haan verder. „Of hebt u wel- eens een moeder horen zeggen „wacht maar met die warme trui tot het voor jaar is" of „je schoenen zyn te klein geworden, wacht maar, over een halfjaar is het Sinterklaas?" Omdat spelen even belangrijk is als en slapen zou het met speel goed net zo moeten zyn. Er blijft naast het essentiële speelgoed nog voldoende aardig speelgoed over om p de hoogtydagen toch een van te maken". hun dochtertjes, die er nog niet veel meer mee doen dan er de armen en benen aftrekken of er niet eens echt mee mogen spelen. Zy moeten zich realiseren dat het gaat om hun kind en om z ij n spelmogelijkhe- den". Hout Mi*. De Haan ziet het als een ge lukkige ontwikkeling dat het hou ten speelgoed zyn plaats aan het herwmnen is, waardoor de fraaie mogelijkheden die hout voor speel goed biedt steeds meer in een even wichtige verhouding komen te staan tot die van andere materia len zoals metaal en plastic. Tenslotte zegt hij: „Speelgoed is mooit, nuttig en noodzakelijk, maar van niet minder wezenlyk be lang is het dat een kind speelt met doodgewone rommel. Met wa ter. met zand. met vuur. Via het spel moet het kind deze elementen van de natuur leren kennen en ont dekken". deze Westduitse vakbonden tegen noodwetten Het zeseneenhalfmiljoen leden tel lende Westduitse Verbond van Vak verenigingen blyft de ontwerpen' van de Westduitse regering voor eeni „noodtoestandswetgeving" afwijzen, j Bij de voortgezette behandeling van de wetsontwerpen in commis sies van het parlement heeft de voorzitter van het Verbond van Vakverenigingen. Rosenberg, de af wijzende houding van zijn organisa- j tie gemotiveerd met de opmerking, dat de conceptie van de regering afbreuk doet aan vitale grondrech ten van de grondwet of deze tijde lijk buiten werking stelt. Pogingen om Communistisch China in VN te krijgen Italië en Chili, waarbij waar schijnlijk ook België, hebben het voornemen de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties de vorming voor te stellen van een commissie, die de toelating van China tot de volkerenorganisatie moet bestuderen. De kwestie die evenals by vorige gelegenheden door een negental lan- j den naar voren is gebracht, zal maan- dag in de Algemene Vergadering in behandeling komen. Deze landen. Al- j geriie. Cambodja. Albanië. Kongo, Cuba. Guinee. Mali. Roemenië en Syrië, hebben een ontwerp-resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld de vertegenwoordigers van ..de Tsjang-Kai-tsjek kliek" te varvan gen door die van Peking. Het voor stel, dat sinds 1962 elk jaar werd verworpen, kreeg in 1965 47 stem men voor. 47 tegen, by 20 onthoudin gen. De voorstellers van de resolutie wil len hiermee de status quo inzake het Chinese lidmaatschap doorbreken. Goede raad Voor grootouders, ooms en tan tes, die vaak op eigen gelegenheid duur speelgoed kopen, waarnaar het kind vrijwel niet omkijkt, of waarvan het de spelmogelykheden niet benut omdat de juiste spelfase nog niet is aangebroken of al voor bij is heeft mr. De Haan de raad: overleg met de ouders. Alleen die kunnen onderkennen in welke ont wikkelingsfase een kind verkeert. Ouders op hun beurt houdt hij voor: „Koop geen speelgoed omdat u het zelf zo leuk vindt". Vaders kopen vaak fraaie elektrische trei nen en prachtige hyskranen met oen even ingewikkeld als onzicht baar binnenwerk voor hun zoontje van vier, dat veel meer spelmoge- Hjkheden en plezier zou beleven •an een eenvoudige houten kraan, waaraan hy kan zien hoe het alle maal werkt. Moeders kopen dure en uiterst gedetailleerde poppen voor ADVERTENTIE 'n Wagen om zélf te bezitten, laat ons het bewijzen. AUTOMOBIELBEDRIJF „RIJNLAND" N.V. (Van onze Utrechtse correspondent). De uitkeringen uit de sociale verzekeringen liepen van 1953 tot en met 1966 op van nog geen miljard tot ruim acht miljard, waarmee ze in dat jaar precies negenmaal zo hoog waren als in '53. Het nationale inkomen vermenigvuldigde zich over die periode slechts met drie. Deze onthutsende cijfers, die over duidelijk de razendsnelle stijging van het uitgavenpeil der sociale verzekeringen aangeven, zijn afkomstig van het minis terie van Sociale Zaken. Op zichzelf is het natuurlijk heel >ed, dat deze voorzieningen zulk een ïorme groei hebben doorgemaakt. Daarmee is aangetoond, dat zij voor zien in een schreeuwende behoefte. Op dit ogenblik vervullen zij de on misbare functie, het inkomen en daar mee de consumptiecapaciteit van miljoenen Nederlanders op peil te houden, waardoor de nationale econo- veel minder gevoelig is gewor den voor de gevolgen van inkomens schommeling. De zaak heeft echter een keerzijde, en dat is de verdeling van de lasten der sociale verzekerin gen over de twee financiers: de schatkist en de premiebetalers. Maximum De laatste tien jaar is de premie druk toegenomen van ongeveer 23 tot 34 procent van de premieplichtige loonsommen, waarmee volgens velen in het bedryfsleven wel zo ongeveer het maximum is bereikt van wat ge daan kan en mag worden. Ook de overheid houdt steeds vaster de hand om de beurs geklemd, en kan uit de algemene middelen nog nauwelijks iets meer missen voor de sociale ver zekeringen. „Een van de grondbeginselen van de financiering van de sociale verze- ADVERTENTIE verkooppunten. kering in Nederland is betoogde minister Roolvink van So ciale Zaken onlangs nog, ..dat de uit gaven gedekt dienen te worden door premieheffing en dat premie wordt opgebracht door de verzekerden". Houdt de overheid aan die stelling vast, dan komt er nimmer een einde aan premiestijging. Uit een onder zoek van het ministerie komt name lijk naar voren, dat ongeveer zestig procent van de uitgavenstijgingen voortvloeit uit de stijging van lonen en prijzen en van de toeneming van de „comsumptie" der voorzieningen. De overige 40 procent stijging is ver oorzaakt door de invoering van nieuwe wetten en de uitbreiding van bestaande. Als de stijging der uitgaven, die voortvloeit uit oplopende lonen en prijzen en uit toenemende „consump tie", doorzet, dan moet dat de pre miebetaler jaarlijks vier a vijf pro cent meer premie (dan de laatste premie) kosten. Komen daar nog nieuwe voorzieningen bij, dan is de kans wel zeer groot, dat de premie stijging sneller toeneemt, dan het verdiende loon. Levensgroot Dit nu is het levensgrote probleem, dat inmiddels bij enkele instanties in studie is. In mei installeerde minis ter Roolvink de commissie-Vos, die zich moet bezighouden met het hele vraagstuk van de toenemende pre miedruk. Ir. H. Vos is voorzitter van de PvdA-fractie in de Eerste Kamer en oud-minister van Economische Zaken. Daarnaast is oud-minister Veldkamp van Sociale Zaken belast met de unificatie der sociale verze keringen, die nu by tal van autori teiten nog te boek staat als „een bon te lappendeken". Zijdelings zal de heer Veldkamp ongetwijfeld met het premievraag- stuk te maken krijgen, omdat integra tie van het stelsel niet los te maken valt van wat dat wel kost. Minister Roolvink heeft tenslotte ook aan de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over deze problematiek. Berucht is al geworden zyn mededeling, dat wellicht gedacht moet worden aan bevriezing en zelfs geleidelyke afschaffing van de kin derbijslag voor het eerste kind, om daarmee wat ruimte te maken voor andere, onvermijdelijke uitgaven, zonder dat de premies daarvoor om hoog moeten. Behalve de globale vraag, hoe de premievloed nu en voor de toekomst ingedamd kan worden, roept ook de kwestie van zwaarte der premies voor de verschillende inkomensni veaus steeds dringender om een op lossing. Het socialistische tweede ka merlid mr. Th. van Lier heeft on langs (by de kamerbehandeling van de algemene wet bijzondere ziekte kosten) een onthullend staatje gepro duceerd. waaruit blijkt hoe weinig het draagkrachtprincipe geldt voor de premies van de aow, de weduwen- en wezenwet, de kinderbijslagwet en de wet bijzondere ziektekosten. Wie een jaarinkomen heeft van f 7000 betaalt aan bovenvermelde ver zekeringen ruim elf procent van dat inkomen aan premie. Voor f 10.000 is dat nog geen elf, voor f15.000 bijna tien. voor f 16.000 ruim negen, voor f 20.000 bijna zeven en voor een jaar inkomen van f 50.000 nog geen twee procent. Dus: hoe meer geld men verdient, hoe minder men betaalt. Op zichzelf is dat niet onredelijk, om dat ook de uitkeringen aan betrekke lijke lage maxima zijn gebonden. Het ADVERTENTIE 't is fijn werken met niet juist zijn, de man met een inkomen van een halve ton de volle aow-premie te laten betalen over zijn hele verdienste, terwijl hij daar later maar een schijntje van terugkrijgt. Om de verhouding tussen bijdragen latere opbrengst redelijk te houden betaald. Dat is heel mooi gevonden, en was trouwens politiek een voor waarde om de desbetreffende wetten aangenomen te krygen. Op de een of andere manier zal echter iets aan het| euiel gedaan moeten worden, dat juist de laagste inkomens relatief het zwaarste de premiedruk en dus ook de stijging daarvan voelen. (Wij hebben hier de preihie voor eventue le vrijwillige verzekeringen buiten beschouwing moeten laten, omdat dat individueel zo sterk verschillend is). Misschien is de oplossing te vinden in grotere belastingaftrek, of anders in gedifferentieerde premies voor de onderscheidene inkomens. In ieder geval moet het resultaat zyn, dat ie dereen die met zyn inkomen onder de premieloongrenzen blyft, hetzelfde percentage van dat inkomen afdraagt voor de sociale verzekeringen. IJdele hoop Het is ijdele hoop te verwachten, dat binnen enkele maanden dit ingewikkelde vraagstuk aan een oplossing toe is. De commissie- Vos, door de minister tot spoed aan gemaand, komt. naar verwachting, met enkele voorlopige adviezen, die later weer bezien moeten worden te gen de achtergrond van de opzet van het hele systeem zoals dat door dr. Veldkamp wordt gezien. Ook de SER zal geen direct soelaas bieden, maar adviseren de premie stijging in het vervolg zo goed moge lijk te koppelen aan de loonstijging. Vermoedelijk moeten volgens de SER de kostenstijgingen die daar boven uitgaan dan maar betaald worden uit de algemene middelen. Daarmee is het vraagstuk, terug van de studiebureaus, weer in het po litieke vlak gekomen, getuige de hiervoor aangehaalde uitspraak van minister Roolvink. ADVERTENTIE f-L";,/ 69." >ed, mohair enz. 129^, J29T-, _U£r-, _155r=, J7Sh*, Serie 2 79.75 Serie 3 89.^5 De knikker en de bal zyn nog steeds rond. Zij zyn wel in Speelgoedstad-R-AI. te vinden, maar brengen ons niet op nieuwe ideeën voor de aankoop van Sinter klaascadeaus. Die nüeuwe ideenë doet men wel op in de sector van het technische speelgoed en in die van de spellen. De noviteiten zyn over het algemeen nogal prijzig. In Speelgoedstad-R.A.1. zyn vele modelspoorbanen te vinden. Het traditionele Ho-systeem, dat vele merken op een geüniformeerde schaal deed fabriceren, heeft een geduchte aanval te verduren van nieuwe spoorsystemen, die de helft kleiner en vaak zelfs nog kleiner zyn dan de Ho-treinen. Het voor deel is, dat men op een klein pla teau toch een interessant spoorem- placement kan bouwen. Maar het is jammer, dat de vele fabrikanten van deze miniatuurtreinen nog niet uniforme maat zyn geko- Rage De rage in autoraoebanen is enorm. Naast de bestaande en be kende merken komen er haast iede re maand nieuwe merken op de markt en in het RAJ.-gebouw is een enorme keuze te maken. Er zyn zelfs fabrikaten, die permanent in de tuin kunnen worden opgesteld. Autoracen is een opwindende bezig heid. Men moet echter wel besef fen, dat een beginsel in de prak- tyk de wens tot uitbreiding doet ontstaan en men driemaal zoveel geld moet uitgeven om het plezier te hebben, dat men van zo'n begin sel had verwacht. Wy willen onze kinderen graag creatief bezig zien. Wel, de plastic bouwstenen en de houten blokken zyn met nieuwe prod uk ten uitge breid, waardoor er voor iedere beurs en in ieder smaak een goed aan koop kan worden gedaan. Nieuw is een kindertelefoontje, waarin grammofoonplaatjes met gesprekken kunnen worden afge draaid. En u hebt er misschien op gewacht: het bekende fotomodel Twiggy is nu ook als pop verkryg- baar. Nauwelyks nog als speelgoed te beschouwen is een elektronisch or geltje met een nieuwe leermethode onder de toetsen zyn letters en kiemen in licht aangebracht, die corresponderen met een studieboek. Andere vormen van lawaai in huis zyn een tweepersoons balspel, waarby de bal door middel van pis tolen wordt voortgedreven en een booby-trap-behendigheidsspel, waarby elke verkeerde zet een knal veroorzaakt.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 21