SPEELGOED GEEN PRIVILEGE VOOR KINDEREN ALLEEN Elke leeftijd heeft z'n eigen speelgoed SPEELGOED HET NIEUWSTE SPEELGOED G. VAN BRUSSEL SHAATHORST Burgemeester van Speelgoedstad-RAI (JIJDAG 17 NOVEMBER 1967 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 19 Speelgoedstad-R.A.I., de internationale speelgoedtentoonstelling, wel ke tot en met zondag 3 december in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden, is een experiment. De organisatoren hopen op een bezoek van een kleine 200.000 mensen en als dit aantal wordt gehaald, kan men erop rekenen, dat speelgoedstad-R.A.I. een jaarlijks terugkerende traditie wordt. Het publiek kan1 niet kopen in Speelgoedstad-R.A.I. Het kan er al leen maar kijken en kiezen. De aankopen moeten tenslotte worden gedaan bij de speelgoeddetaillist of de speelgoedafdelingen van de wa renhuizen. De enorme drukte in deze zaken in de weken voor Sin terklaas geeft een indicatie voor de bestaat. Trouwens, Nederland geeft per jaar f 200.000.000 aan speelgoed uit, hetgeen op gemiddeld f 50 per gezin neerkomt. Het zou kunnen zijn, dat het pu bliek een tentoonstelling als Speel- reldassortiment te koop is. Werke lijke rommel raakt !men aan de kri tische Nederlander niet kwijt. Duur speelgoed ook niet; in Duits land, Frankrijk en Zwitserland pleegt het publiek eerst het artikel uit te zoeken en daarna naar de prijs te informeren. In Nederland is dat andersom. En een fraaie houten trein voor kleuters, die in Duitsland een bestseller is, vindt in Nederland geen afnemer; de prijs is dan ook f 150.—. Er is haast geen artikel uit de grote-mensen-maatschappij" te noe men of het wordt ook gefa briceerd voor die kleine mens. Naast het kleuterspeelgoed van fraai beu- kehout, de ballen, poppen, tollen, verkleind in de speelgoedwinkel te koop is. De ontwikkeling van het tech nisch speelgoed heeft de laatste de cennia een enorme vlucht geno men. Aanvankelijk bleef dit be perkt tot de modelspoorwegen. Ne derland is een typisch treienen- land; het gaat hier om speelgoed, dat vaak voor kinderen wordt ge- Bovenin rechts Auto'szijn hij duizenden te vinden in Speelgoedstad-RAI Naast de racehanen zijn er ook omvangrijke verkeersspelen. ,-R.A.I. op hoge prijs stelt. Hier kan men immers een vrijwel compleet overzicht krijgen van het markta^nbod. De exposanten kun nen bovendien vertellen, waar. hun artikelen te koop zijn. Speelgoedstad-R.A.I. is „klein" begonnen: 6500 vierkante meter. Is het mogelijk op den duur het ge hele R.A.I.-complex met speelgoed te vullen? Jawel, want de wereld ar schatting 400.000 Wereld in miniatuur en blokkendozen, wordt voor het kind1 (4) alles in miniatuur ge maakt: haute couture voor poppen, de wasmachine, de mixer, de ben zinepomp, de bureaulamp, de te lefoon, de bloembak, de lantaarn paal, de automotor en de strijk bout om maar een paar artikelen te noemen. De speelgoedindustrie volgt de „grote" industrie op de voet. Op het moment, dat in de Sowjet-Unie of in de Ver. Staten een nieuw type raket wordt gelanceerd, verlaten de bouwdozen van een miniatuurmo del van deze raket al de speelgoed fabriek. En als het model van een in het geheim ontwikkeld vliegtuig bekend wordt gemaakt, kan het zijn, dat dit reeds natuurgetrouw kocht, maar door volwassenen wordt genruikt. De Nederlander houdt ervan in zjjn huiskamer een droomwereldje op te bouwen. De tireinenhibby-ist is een goede klant van de speelgoedwinkel. Hjj is na melijk nooit tevreden; zijn model baan is nooit klaar. Speelgoed voor ouderen Dezelfde drang naar volmaakt heid ziet men bij de man, die oor- Ze zijn er lang niet allemaal in de R.A.I., die 40.000 Speelgoedex perts schatten, dat in Nederland nog geen 100.000 stuks van het we- ADVERTENTIE Vijf Meiplein - Leiden Z.-W. logsspeelgoed koopt. Dit speelgoed wordt in Nederland vrijwel niet voor kinderen gekocht, maar voor al voor het opbouwen van verza melingen. Er is een grote belang stelling voor tanks en vliegtuigen uit de tweede wereldoorlog en de speelgoedindustrie is aan die vraag tegemoetgekomen door reeds meer dan tachtig procent van alle in de laatste oorlog gebruikte gevechts machines in natuurgetrouwe na bootsing op de markt te brengen, inclusief de gedetailleerde techni sche en operationele beschrijvingen. Een goede speel goed winkelier weet al of hij een auto- of een treinenman voor zich heeft eer de ze een woord heeft gezegd. De speelgoedauto is populair van de kleuter tot de grijsaard, van de eenvoudigste blokkenauto tot het meest verfijnde model. Ook hier zijn het de volwassenen, die ten be hoeve van verzamelingen of het knutselen met bouwpakketten gro te afnemers zijn, zoals het ook de volwassene is, die de huidige rage in autoracebanen heeft ontketend. Het spelen is geen voorrecht meer voor het kind. alleen. De volwasse ne, die allengs de beschikking heeft gekregen over meer vrije tijd, gaat door met het spelen, dat hij in zijn jeugd heeft gedaan. Hij noemt het geen spel meer, maar hobby. Men vindt hem vooral op zaterdag in speelgoedzaken, waar hij nieuwe onderdelen koopt voor zijn spoorweg of auto-verzame ling of een keuze maakt uit het enorme assortiment bouwdozen. Het is vooral het speelgoed voor de volwassenen, dat op tentoonstellin- .Monopoly' gen als Speelgoedstad- R.A.I. de aandacht trekt. Voor traditioneel speelgoed als knikkers, ballen en tollen behoeft men immers geen tentoonstelling te organiseren. er overal ver- een grote vraag naar denk-, woord- en intelligen- tiespelen, naar de dominostenen, kwartetten, bingo, lotto en niet te vergeten de puzzels. Huiselijk De Nederlanders is een huise lijk mens. De speelgoedindustrie heeft daarop ingehaakt met een enorme keuze aan gezelschapsspe len. Sinds de televisiekijker wat se lectiever is geworden en over meer tijd beschikt is er een ware honger naar gezelschapsspelen te bespeu ren. Het aloude „Ganzenbord" en „Mens erger je niet" vinden in de oorspronkelijke uitvoering of in va riaties, die op hetzelfde principe zijn gebaseerd, gretig aftrek. Ook het in de jaren dertig zo populaire Miljonair worden Voor het kind, de vijfdaagse-wer- ker, de zieken of de gepensioneerde behoeft er geen minuut verveling meer te bestaan. Er Is speelgoed te over. Voor jongens, voor volwasse nen. Maar de meisjes? Speelgoed- slad-R.A.I. geeft geen oplossing voor het vinden van speelgoed voor jonge meisjes buiten de sfeer van poppen. De man, die voor deze ver geten groep nieuw speelgoed weet uit te vinden, kan mijonaLr wor- Voor betrekkelijk weinig geld is er al een technische bouwdoos om zelf een radiootje te knutselen. Met vervolgdozen kan de opgroeiende knaap steeds ingewikkelder contracties ma ken. De tentoonstelling Speelgoedstad- R.A.I. IT zaterdag 18 november door de Amsterdamse gemeente-secreta ris, mr. J. C. van den Berg, officieel geopend. Onmiddellijk daarna w>rd de populaire Amsterdammer mr. P. J. Mjjksenaar als burgemeester van Speelgoedstad geinstalleerd. De speelgoedtentoonstelling wordt traditie, die van de middeleeuwen tot 1836 in Amsterdam heeft be staan; er werd toen namelijk jaar lijks een grote Sinterklaasmarkt op de Dam georganiseerd. Sint Nicolaas, die behalve de gro te kindervriend ook schutspatroon is van de stad Amsterdam, deed zaterdagmiddag met een lange stoet praalwagens en muziekkorpsen zijn intrede in de hoofdstad. Htf begaf zich daarna naar het RA.I.-gebouw voor een bezoek aan Speelgoedstad en aan een feest met duizend kin deren, dat in een van de hallen werd gehouden. Speelgoedstad-R.A.I. telt 65 stands van fabrikanten en impor teurs van speelgoed. Er zal speel goed zijn uit 17 landen, waarvan vijf Oosteuropese landen. In de glazen zaal van het RAX-gebouw wordt tevens een expositie gehou den van historisch speelgoed uit de Duitse stad Neurenberg. De speelgoedtentoonstelling wordt tot en met 3 december gehouden en is dagelijks van 12 tot 22 uur geopend (zondags van 12 tot 18 uur) In een door de Nationale federatie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting uitge geven brochure Wegwijzer in speelgoedland" worden de volgende aanwijzingen gege ven voor speelgoed voor kin deren van verschillende leef tijden. VAN 0 TOT 4 MAANDEN wiegehanger, bijvoorbeeld plastic vingerhoedjes aam lintjes. VAN 3 TOT 7 MAANDEN: rammelaar, bijtring, babytrapeze. VAN 6 TOT 10 MAANDEN: popje of dier van gummi of plas tic, stevig met rubber bespannen trommeltje met'trommelstok, snoer van grote houten of plastic kralen, pieppop, lappenpop, knuffeldier van stof, bal van nylonpluche. VAN 9 TOT 15 MAANDEN: bad beesten, in elkaar passende kubussen van stevig gelakt hout in heldere kleuren, doosje met schar nierend deksel en niet te kleine voorwerpen (lege garenklosjes) om erin te stoppen en weer uit te ha len, plastic fles, plastic bal, beker tjes om te stapelen en in elkaar te passen, onverscheurbaar prenten boek met één figuur op elk blad, boekjes met bakerrijmpjes, zoals (Handje plak, Het regent het ze gent - uitg. Sijthoff), Het Spel vam moeder en kind (uitg. De Toorts). Rijmpjes en versjes uit de oude doos (uitg. Meulenhof). rondgereden kan worden, dingen om mee te sjouwen, houten blok ken, teddybeer, zachte dieren van stof, een dekentje of een lap om toe te dekken en een jasje zonder mouwen met één grote knoop, hou ten auto (tot 25 centimeter) met lading, blokkenmandje met figu- rendeksel, schroefblokken, schroef- tonnetjes, hamei-bord. zandbak ,of teil, zand met vorm pjes, emmertjes en schepjes, teil of emmer met bodem van 6-8 centi meter om mee te schenken, trech ter, dik potlood met papier, grote blokken, kleurenmozaïek in grote stukken, inlegspelen, legpuzzels, grote gekleurde kralen met plastic draad om te rijgen, pop met niet te mooie kleertjes, poppebedje met beddengoed, „werkbankje" met schroeven en moeren, prentenboe ken, stevig karretje of dier op wie len om zich voort te bewegen, mu ziekdoosje, teiltje met klei, speel goed dat uit elkaar gehaald kan worden en weer in elkaar gezet. VAN 2.5 TOT 4 JAAR: veel grote blokken van verschil lend formaat, onbreekbare opzet- beestjes en dinky-toys, papier, pot lood, kleurpotloden, schoolbord (bi) voorkeur aan muur bevestigd), prenzenlotto, koffertje, boodschap- penmandje, pop met haar, beweeg bare ledematen en kleertjes, poppe- wagen, serviesje, bezempje, veger- tje, stofdoek, driewieler, kruiwagen, step. VAN 3,5 TOT 5 JAAR: geïllustreerde boekjes, t ouwlad- der in deurpost, plakkaatverf en grote kwasten, grote vellen papier, waskrijt, plastic constructiespeel goed, constructiespeelgoed van hout, moeilijker puzzels, dopjesmozaïek, gewone kleine mozaïek, hamertje tik, kleurendomino of prentendo- mino, garage, kleinere kralen, weeg- sohaal om echt mee te wegen (nog geen gewichten, maar eikels, kas tanjes ed.), kleine poppetjes aange kleed als vader, moeder, kindertjes, kleren, lappen, hoofddeksels e.d. om zich mee te verkleden, poppen en allerlei attributen om vadertje en moedertje, ziekenhuis en winkeltje mee te spelen, handpoppen en/of stokpoppen en een kleine zelfge maakte poppenkast. VAN 4,5 TOT 6 JAAR: uitbreiding van de constructiedo zen, kleiner bouwmateriaal met dig gezelschapsspel (bijvoorbeeld klem-en torentjes), allerlei wat bij een pop hoort, bootjes, treinen, auto's, vliegtuigen, allerlei voor grof naald- en draadwerk, uitbreiding knutselmateriaal (restjes wol, stuk jes hout, kurk, melkflesdoppen, lege doosjes, natuurprodukten, tube lijm, lapjes, splitpennen)echt timmer gereedschap in kleine maat, mate riaal om te punniken (klosje breien) zaklantaarn, spiegeltje, magneet, vergrootglas, zuivere xylofoon, slag» instrumenten, tol, knikkers, spring touw. VAN 5,5 TOT 7 JAAR: babypop met toebehoren, lego, weeftoestelletje, meer gezelschaps spelletjes (zoals domino, ganzen bord, zwarte piet, snip, snap, snor) weegschaal met gewichten, pop- penk astpoppen (eventueel zelf to maken) De „wegzijzer in Speelgoedland** beperkt zich tot de leeftijd van on geveer zeven jaar. Tot het zevenda jaar gaat de ontwikkeling van kin deren grotendeels gelijk op. In de lagere schoolleeftijd komen er meer persoonlijke verschillen tussen de kinderen. Eigen liefhebberijen en een persoonlijke keus krijgen meer kans. Ook neemt het schoolleven veel tijd in beslag en vermindert de mogelijkheid om met speelgoed de ontwikkeling van het kind te be vorderen" sterk. Toch zijn schoolja ren zeker ook speeljaren. Het spel gaat echter meer het karakter dra gen van vrijetijdsbesteding, waarin de hobby en de sport him plaats ADVERTENTIE vindt U natuurlijk bij HAARLEMMERSTRAAT 267-271-283 - LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 19