Nieuwsgierige Jopie Koopman werd de eerste Miss Holland Hiss Achtendertig jaar geleden IISS WORLD Financiën: 1100 man naar Apeldoorn een stuk kaas uit het vuistje *xm MvvzoaoA Interume fan onze Haagse correspondent) deed mee uit nieuwsgie- d", zegt nu de eerste Miss nd, mevr. Jopie Beeuw- j.Koopman (57), achtender- gjaar na haar verkiezing in ik bericht kreeg, dat ik üe tien per foto uitverkorenen a heb ik nog geruime tijd ge- of ik toch wel zou mee- aan de finale. Maar we- (óm uit nieuwsgierigheid j!(f ik toch naar Americain, 0 de wedstrijd gehouden werd. lengens, ik weigerde te parade- invoor de juryleden, maar moest xh een paar stappen doen toen nij vroegen even een asbakje ii te geven". )eze eerste verkiezing werd ge viseerd door het weekblad „Het ,an". In dit blad had hoofdredac- ur P Tusohinski zijn vrouwelijke opgeroepen foto's in te nden. Als grote attractie een auto eerste prijs, een beker en een is naar Rome. De jury zou bestaan twee kunstschilders, een dichter, toneelspeler, een architect en schrijver. En natuurlijk de heer lachinski. Serieus j)ie finale was een uiterst se- ie aangelegenheid. Dat blijkt irens wel uit de samenstelling de jury. Maar dat niet alleen, der meisje moest een chaperonne (jhrengen. Mijn chaperonne was ju moeder. Zonder een begeleid- 1 was deelnemen aan de finale gesloten. Ik was volkomen over reed, toen ze mij als Miss Hol- id-de eerste kozen, en bekend rd gemaakt, dat ik naar Parijs xht gaan om daar mee te doen de Miss Europa-verkiezingen, overrompeld, dat ik niet eens erg testeerde dat ik de beloofde auto r, kreeg. Men sprak er eenvoudig B meer over en toen ik het eens Mg, zeiden de organisatoren: „Oh, t is niet doorgegaan". De zilveren öer, waarmee ik verschillende ma- werd gefotografeerd, kreeg ik itnmin. Maar ach, je tilde daar liet zo zwaar aan", vertelde Beeuwker. 0JDAG 17 NOVEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD Zeer ver „Natuurlijk greep ik de Parijse met beide handen aan. Mijn trloofde vond het goed. Vergeet iet dat Parijs boen net zover van msterdam of Den Haag lag als nu de maan. Een reis daarheen was een belevenis waarover men jarenlang sprak. Mijn chaperonne naar en in de lichtstad was de letterkundige hr. J. Feith. Ja, het ging in die da gen wel een beetje anders dan nu. Je werd beslist niet geëxploiteerd. Integendeel, wij werden bij voor beeld met alle égards ontvangen door de Nederlandse ambassadeur in de Franse hoofdstad en uitgenodigd op verscheidene society-feestelijkhe- den. die ter ere van ons gehouden werden". „In de strijd om Miss Europa werd ik vierde en diat betekende dat ik met nog zestien schoonheidskonin ginnen zo noemde men ons in die jaren drie maanden naar Ame rika kon gaan. Aweer met een cha peronne. Ik koos daarvoor mijn moeder. In de Verenigde Staten heb ik aan verscheidene schoonheidswed- strijden meegedaan. In Houston, Miami, New Oreans en Calverston. Allemaal georganiseerd door de Beau ty Contest Company. Toen tenslotte aan de Miss Universe-verkiezing. De eerste, waarin een Europese Miss Oostenrijk won. Welke plaats ik daarin bezette? Ik geloof dat ik niet eens geklasseerd werd. Maar wat gaf dat. Ik zag toen een land waarvan ik alleen maar had gedroomd". heel anders „Hoe anders was de tüd toen. Die Oostenrijkse schoonheidskoningin (Van onze parlementaire redactie) Minister Witteveen heeft gisteren in de vaste-kamercommissie voor Fi nanciën gezegd, dat hy geen reden ziet om in het kader van de sprei ding van de rijksdienst *nog meer diensten van het ministerie van Fi nanciën te verplaatsen, dan waartoe reeds is besloten. Het ministerie heeft vergevorderde plannen voor een nieuw gebouw in Den Haag (op de hoek van het Voorhout en de Prin- sessegracht)die binnenkort in uit voering zullen komen. Volgens dr. Witteveen loopt het mi nisterie overigens bij de spreiding aardig voorop. Er is al een groot tal diensten naar Apeldoorn gebracht met 660 man personeel. Binnenkort komen daar nog drie diensten met 500 ambtenaren bij. De minister zei, dat het bij de sprei ding niet de bedoeling is de diensten druppelsgewijs over het land te ver delen. Gestreefd wordt naar een zeke- concentratie van de diensten in bepaalde gemeenten. ADVERTENTIE O JA, EVEN NAAR PRONONCE VOOR EEN WARME DUSTER Miss Peru (zittend op de foto) is iri*t M Miss Wereld 1967 gekozen, tjj- tons de gisteren in Londen gehou- kn schoonheidswedstrijd. Voor de eerste maal bestond de van deze 17de „Miss World"- Kffelezing niet alleen uit blanken, Tweede werd Miss Argentinië, miss slept frits-Guyana (Staande op de foto) ïerd derde. De Nederlandse deel- "fcmster Monica van Beelen was al to de voorronde uitgeschakeld. Miss Peru, Madeleine Hartog een 21-Jarige Brunette van 1 öeter 67. Miss Argentinië, Maria kpaliauskas, die tweede werd, meet 70, is twintig jaar en heeft totf&njebruin haar. Miss Brits ^7ana, Shakira Baksh, is even- *ös twintig Jaar, heeft zwart haar 81 meet 1 m. 70. Protest tegen t.v.uitzending „Koning Klant" De „Nederlandse vereniging van assurantiebezorgers (NVA) heeft bij de minister van Recreatie, Cultuur en Maatschappelijk Werk, geprotes teerd tegen de televisie uitzending op 24 oktober in de rubriek „Koning Klant", waarin gedurende een kwar tier de aandacht werd gevestigd op de activiteiten van de „Algemene Ne derlandse automobiel club" (ANAC) in Eindhoven. Naar de mening van de NVA wer den tijdens deze uitzending niet al leen de voorschriften omtrent recla me in de televisie overschreden, maar bovendien waren de mededelingen omtrent de verzekeringsmogelijkhe den die door de ANAC worden gebo den, onjuist. Elke assuratie-tussen persoon, welke met de eerste algeme ne ongevallen en schadeverzekering maatschappij in relatie staat, kan de automobielverzekeringen sluiten tegen dezelfde premies en op dezelf de voorwaarden als door de ANAC worden aangeboden. De NVA heeft de minister verzocht maatregelen te nemen om dergelij ke tendentieuze en in strijd met de voorschriften zijnde, uitzendingen te voorkomen. De jury heeft gekozen. Mejuf frouw Jopie Koopman werd met meerderheid van stemmen als Ne derlands mooiste uitgeroepen- Een plaatje, als een soort statie foto, mocht natuurlijk niet ont breken. V.l.n.r. R. Tuschinski, hoofdredacteur van het weekblad dat de miss-verkiezing organi seerde. Martin Monnickendam (schilder), Jan Sluyters (schil der), jonkheer Jan Feith (letter kundige), Piet Kramer (archi tect), mr. H. W. J- M. Keuls (dichter) en Louis Saalborn (to neelspeler). ontving als eerste prijs een enve loppe met heel veel dollars. Zonder ook maar één dollarbiljet er af te nemen, maakte ztf het geld over haar vader in Wenen. Ik geloof dat niet één miss dit nu nog zou doen", gaaj. hoteleigenaresse wed. Beeuw kerKoopman verder. „Terug in Nederland, werd ik tientallen malen gevraagd als foto model. Ik poseerde vooral voor eei bekend Belgisch zeepmerk. Een vak, dat in 1929 nog bijna onbekend Ik deed het graag. In datzelfde jaar 1930 ben ik getrouwd. Ja, met de zelfde jongeman, waarmee ik ver loofd was toen ik aan de Miss Hol land- en later aan de andere Miss-verkiezingen meedeed. We wa ren toen nog ouderwets. Liefde ging vóór de portemonnee. Om de vele huwelijksaanzoeken lachte je wat. Je nam ze natuurlijk niet serieus. Ik zei het al, de tijden waren toen heel anders ADVERTENTIE aW voedzaam MA4^ h 3 Haagse vrouw Voor 76ste keer fiïm naar een Mevr. L. C. H. SnelBastiaans uit de Gasseltestraat in Den Haag werkt ongewild aan de verbete ring van het wereldrecord „de zelfde film zien". Als ze geen visi te krijgt of op bezoek gaat. zal zij maandagmiddag in de bioscoop Eurocinema aan de Leyweg in I Den Haag voor de 76ste keer de film „Sound of music" zien, een film ivaar ze nog steeds graag naar toe gaat. De- bedrijfsleider van de bio scoop, de heer H. Bliekendaal, heeft gecontroleerd, dat dit een wereldrecord is- De huidige hou der van dit record is de Ameri kaan Anderson, die 75 keer de film „West Side Story" zag. Mevr. Snel heeft nooit de opzet gehad om een wereldrecord te vestigen. Ze vindt het geen pres- I tatie. Zij gaat graag naar de bio- scoop en heeft wel meer films vaker dan één keer gezien. Waarom zo vaak naar „Sound of music"? Ze geeft als antwoord: „De hele film bekoort me steeds I weer. Het is een leerzame film, echt naar de werkelijkheid, en de muziek vind ik heel erg leuk. Ik ga gewoon voor mezelf naar de film. Dat kan ik beter doen dan te zitten roddelen". ADVERTENTIE Vraag een exemplaar van dit zojuist verschenen tussentijds bericht bij uw bankier Pipo de clown Nieuws Luipaard op schoot (kleur) De vliegende non (kleur) Journaal en weeroverzicht AVRO's Televizier De Ronnie Tober show Snuf snuf Voor de vuist weg Laatste nieuws Sluiting NEDERLAND 2 NCRV 10.11 i 10.25 c 10.30 1 Pipo de clown Nieuws Die van hiernaast Open oog; wat te doen in het weekend Journaal en weeroverzicht Vidocq; tv-serie Internationaal gezien Farce majeure Hier en nu Oost en west Laatste nieuws Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: Hilversum 1 7.00 i Tien jaar vroeger tien jaar later; hoorspel All in; vrijdagavondprogramma Onder één dak" Johan Fabricius vertelt in De Telegraaf hoe zyn vader, Jan Fabricius, het toneelstuk „On der een dak" in 1914 schreef in Parys. Hij werd daarbij geïnspi reerd door een klein krantenbe richtje over een oude vader, die na de dood van zijn vrouw door zijn zoons werd „verloot". De titel was geïnspireerd door een verhaal uit Fabricius' eigen fa milie over twee getrouwde broers, die één huisje bewoon den, maai- elkaar zelfs niet grpetten omdat beider vrouwen het samen niet zo best konden vinden. In 1915 werd „Onder één dak" voor het eerst opge voerd door het Rotterdamsch Tooneelgezelschap, met Frits Tartaud als zoon Wolter en Ali- da Tartaud Klein als diens vrouw Dora. Nico de Jong (zo meldt Johan Fabricius) speelde de rol van schoonzoon Jan, en hij meent zich te herinneren dat de rol van de koppige aartsva der gespeeld werd door Henri Poolman. De laatste was toen 62 jaar oud. Wat dit betreft werd hij dus gemakkelijk over troffen door Jan Lemaire, die gisteren deze rol speelde en 83 jaar oud is! De kans is trouwens niet gering dat ook voor het overige de televisiebewerking van Willy van Hemert de oerop- voering in Rotterdam overtrof, want die première schynt geen succes te zijn geweest, waar- schynlyk doordat de toneelspe lers de boerse onopgesmuktheid van Fabricius' stuk niet geheel en al waar konden maken. Later ontpopte „Onder één dak" zich nochtans als een van de populairste repertoirestuk ken van het amateurtoneel, het is Van Hemerts grote verdiens te (afgezien van zijn punctuele gedetailleerde regie, waar dit stuk om vroeg) dat hij de zwart wit getekende rollen met de juis te mensen bezet had. Kitty Jans sen bijv. was net fel en eigen gereid genoeg om niet alleen als het „goedige stadsjuffertje" te hoeven dienen. Jan Hundling heeft alles mee voor zo'n rol van eerlijke, goedhartige maar toch vastberaden boer, en Rudy Falkenhagen is geknipt voor het lichtzinniger type in de boeren stand. Het aangetrouwde serpent Lena kwam uiteraard perfect on der dak bij Els Bouwman (Jo han Fabricius maakte ons er nog op attent dat de uitdrukking „niet op reageren Lena" uit dit toneelstuk stamt) en haar docie le en docerende echtgenoot werd en docerende echtgenoot werd door Jacques Commandeur met een scheutje slechtigheid, een scheutje willoosheid en een scheutje tegenzin precies zo ge karakteriseerd als de bedoeling was. Ook Ida Bons en Jeanne Verst.raete pasten goed in het kader, maar het meest van al moet toch Jan Lemaire worden geroemd, die precies in deze rol paste, alsof hy op maat voor hem gesneden was. U merkt wel, wij waren nogal tevreden (ook over het boerse décor van Ge- rardo Porto), en wy geloven te recht. Toneel kan een sterke werking hebben als het direct is, over- zichteiyk, onmiddeliyk verstaan baar, en het was dit soort to neel dat we gisteren te zien kre gen. Men onderschatte het niet, het is eenzijdig toneel, het mist de subtiliteiten van het waariyk grote toneel, maar ook dit grote toneel schuwt de grove effecten en de directe verstaanbaarheid niet, waarmee Fabricius ons gis teren confronteerde. VOOR VRIJDAG 17 NOVEMBER Hilversum 1, 402 £2£: 19.20 De toekomst van ons onderwijs, lez. 19.30 Nws. 19.35 Chinese mozaiek: progr. over het culturele en maatschap pelijke leven in China. 20.45 Agressie: gesprekken. VARA: 21.00 Bregenzer Festsplele: Die Wiener Symj 22.55 Licht Hilversum 2, 298 m Kerkorgelconcert Nog niet zo lang geleden ver scheen het Leids Zoldercabaret op het televisiescherm. Donderdag avond 23 november kan men een andere Leidse cabaretgroep aan het werk zien. Dan presenteert het Nieuw Leids Studenten Caba ret zich onder de naam Scabam De groep bestaat uit Floris de Graaf (medicijnen)W alther a van Lennep (rechten), pianist Jan Maarten Wit (medicijnen) I bassist Rob de Winter (psycholo- gie) en drummer Willem van Meeuwen (rechten). Floris de Graaf schreef de teksten en Jan Maarten Wit componeerde er de muziek bij. Op de foto Walthera van Lennep met naast haar een omvangrijk knaagdier. Filmmuz. (gr.). TROS: •e woorden: maandelijk- opLnlerubr. 22.30 Nws. 22.40 All In "".5524.00 Nws. MOFOONPLAÏ 'ROGRAMMA (Over de 4e iyn) van 18-20 uur. I. Richard Strauss „Ariadne auf Naxos" (86 min.). Elisabeth Schwarz kopf, Rita Streich, Lisa Otto, Anny Felbermayer, sopraan; Grace Hoff man, alt; Rudolf Schock, Gerhard Un- fsr, Helmut Krebs, tenor; Hermann rey, bariton; Fritz Ollendorff, bas; Philharmonia Orkest; Dirigent: Her- vajan. d Wagner. 1. „Tannhauser" Ferdinand Leitner. VOOR ZATERDAG 18 NOVEMBER Hilversum 1, 402 m VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym- istiek. 7.20 Soc. str((«ll. 7.23 Lichte 8.15 Z.O. 135: gev. progr. (9.359.40 Waterstanden) 10.30 Sores van Dor us, llcht progr. 11.00 Nws. 11.02 Nationale Brass Bands Finale 1967 van Groot- Brlttannlë. 11.25 Oosteuropese kroniek. 11.45 Stereo: Metropole-orkest: amuse- mentsmuz. 12.15 Loon naar werken, le- D. 12-2T 12.30 13.110 VARA-Varia. 13.15 T(|d voor teenagers (gr.) 14.00 Uitlaat: progr ïrhoudingen in het bedrijfsleve: El Alameln, klankbeeld Montgomery. VARA: 16 30 Koorzang: oude en mod. liederen. 16.50 Uilenspie- gel: studentenprogr. 17.10 Llcht lnstr 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Licht lnstr. trio (opn.). 8.00 Nws. 8.10 Gew. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de Muzalek: gev. niuz.progr. 'elzJjn. Vraaggesprek 5 staatssecretaris lerwerp: De regeringsplannen op het de luchtverontreiniging. missie en zending. NRU: ubriek i o. 13.00 Openbaar Kunstbezit. Ï3?10 Vlie gende schijven: pl.progr. voor de mil. KRO: 17.30 Hilversum 3, KRO: 9.00 Nws. 9.02 DJinn rieerd progr. (1P"" NRU: 12.00 Nws. 11.00 ifws!)" Nederlands fa- NCRV: 13.00 Rep 14.00 Nle teiten. 16.05 Licht pl.progr. 17.00 Nws. 17.0218.00 Sportshow: reportages, ultsl.,-I ziek. lichte gram mui TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1 NTS: 13.0014.00 In kleur: Reportage Aankomst van Sint Nlcolaas in Nederland. 15.30 Nws. In het kort. NTS: 15 34 Weekjournaal, met titels voor slechthorenden. KRO: 16.00 Klokke Vier, familiemagazine. 17.00 17.30 Voor de kinderen. NTS: 18.55 Pl- o de Clown. 19.00 Journaal. KRO 19 07 20.20 Het Gulden Schot. 21.30 Brand punt. 22.10 'n - - thee, Hltchcock- Islultlng. NTS: 22.45 22.50 Journaal. Nederland 2 - Teleac herh. 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal'. NTS: 13.30—15.00 november Jl. Sopot Polen. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nws. VARA: 20.45 Een zekere Jozeflen, tv-feullleton. 21.15 By Dorus op schoot, rep.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17