LESDSCH DAGBLAD Kamer kiest gunstiger aftrek ziektekosten 0LGA Nieuwe kwestie Siebe v. d. Zee „Azie is buitengrens van huidige wanorde" JAMIN Reder vraagt aan Nigerië vrijgeleide voor wapenschip Witteveen dwingt tot keuze neem hef op voor het Nederlands Astma Fonds Johnson vergelijkt Vietnam met de invasie van Hitier Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 15 NOVEMBER 1967 No. 31433 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ449 per maand (bU vooruitbetaling?, losse nummers ƒ0.25 Witte Singe) 1, LeldeD - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 BROMMERS, DRANK EN SNOEP WORDEN NOG WAT DUURDER Minister Witteveen trekt zijn stropdas nog even recht om de spre ien in de Kamer keurig netjes van repliek te dienen. Staatssecretaris mpperhaus spiekt nog even op de papieren voor hem. Friese reder C. van der Schoot, ie evenals Van der Kamp': Scheepvaart- en Handelsmaat- whappij In Groningen, die de in beslag genomen Jozina naar Nige- had gestuurd, met wapens Taart, is gistermiddag naar de Ni geriaanse ambassade in Den Haag gereisd om een vrijgeleide voor zijn wapenschip Caroline te vragen, ctussen vaart deze kustvaarder ter bwgte van Dakar nog steeds met volle kracht in de richting Nigerië. De heer Van der Schoot blijft weigeren met zoveel woorden jte bevestigen, dat de lading die. naar hij thans toegeeft, in het Pool- M Stettin aan boord is genomen, uit wapens bestaat. „Sommigen noemen het wapens, ik noem het eens een keer „stukgoed", bij. De lading is volgens de heer Van der Schoot bestemd voor La gos, en niet voor het afgescheiden Biafra. ADVERTENTIE MATRASSEN WEERBERICHT Plaatselijk mist Jfe Bilt verwacht van heden- tot genavond opklaringen, maar ook en daar een bui. In de nacht en totend plaatselijk mist. Zwakke tot "atige wind uit westelijke richtingen. n bet binnenland hier en daar jWitvorst, overigens weinig veran- in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur), 16 NOVEMBER k® op: 8.00 uur; onder: 16.48 uur. op: 16.16 uur; onder: 7.14 uur Pfwater te Katwijk te 2.40 en 14.51 laagwater te 10.53 en 23.06 nummer bestaat uit 32 pagina's Hij heeft niet de ïnaruK. aai mj op de ambassade van Nigerië veel heeft bereikt. „Zaakgelastigden zeggen nooit zp veel. Je komt er niet achter wat ze willen", vindt de Harlinger re der, „maar ik wil voldoende ze kerheid hebben dat de Nlgeriaan- se regering borg voor ons staat, als we in Lagos aankomen. Ik wil niet dat ze als represaille voor de Jozina-affaire, mijn bemanning ar resteren en ook dit schip inpik ken. Want het is hun louter en alleen om die schepen begonnen". Mocht de heer Van der Schoot via de Nigeriaanse ambassadeur niet tot overeenstemming komen met de Nigeriaanse regering, dan over weegt hjj het schip in eerste in stantie stil te leggen. „In afwach ting van verdere onderhandelingen De beslissing zal daarover mis schien in de loop van vandaag val len". Vervolg op pagina 2 (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer heeft vannacht de voorgestelde verhoging van de omzetbelasting op bromfietsen, bier, wijn, frisdranken, chocolade en suikerwerken, verdubbeld. Zij deed dit om financiële ruimte te scheppen voor een verzachting van de fiscale aftrekregeling, waaraan de regering de ziektekosten wilde onderwerpen. Door deze goederen onder een tarief van 14 pro cent te brengen, maakte de Kamer ze per 1 januari globaal met 4 procent duurder. Voorgesteld was de omzetbelasting van tien op tivaalf procent te brengen. delijk karakter door de aanvaarding van een amendement- Scholten (CHU), waarin de maatregel tot 1968 werd beperkt. De Kamer vond met mr. Scholten een nadere studie ter verbetering van de aftrekrege ling gewenst. Amendementen van de PvdA, D'66, PSP en BP, die allen een verdere verzachting van de regeling beoogden, werden door de minister en de staatssecretaris als „on aanvaardbaar" van de hand gewe zen en haalden de eindstreep niet. De bewindslieden wilden van geen lagere drempel weten omdat daar mee volgend jaar alleen al de zie kenfondspremie aftrekbaar zal wor den, hetgeen de schatkist zeker een kwart miljard aan belastinginkom sten zou schelen. Prof. Witteveen noemde dat „een dijkdoorbraak", die de regering juist wil voorkomen. De dubbele verhoging, die de re gering 35 miljoen gulden extra op levert, kwam tot stand op initiatief van minister Witteveen (Financiën). De bewindsman ontmoette namelijk tot in de banken van de regerings partijen kritiek op zijn voorstel om de f 500, die thans op de ziektekos ten in mindering moet worden ge bracht voordat ze als buitengewone last mogen worden opgevoerd, te verhogen tot f 1000. Hij ging noodge dwongen akkoord met een breed ge steund amendement van de KVP-er Peijnenburg, dat beoogde deze drempel tot f 750 te beperken, maar stelde daarbij de eis. dat de 200 miljoen, die de fiscus daardoor zou derven, door een verdere verhoging van de omzetbelasting zou worden gecompenseerd. Het amendement werd aangenomen met alleen de stemmen van de CPN. de PSP en de socialisten Berg, Wieringa en Van der Doel tegen. Dezelfde voor waarde stelde de minister aan een eveneens veel weerklank vindend amendement van de liberaal Ko ning om de bejaarden- en invaliden- aftrek met f 104 te verhogen (kos ten 150 miljoen). Dit amendement ontmoette alleen verzet bij de CPN. Bromfietsen Nadat beide amendementen wa ren aanvaard, diende minister Wit teveen staande de vergadering een nota van wijziging in op het wets ontwerp, waarin de verhoging van de omzetbelasting was geregeld. Het gewijzigde wetsontwerp werd aange nomen met de stemmen van PvdA, D'66, PSP, CPN, Boerenpartij en de anti-revolutionair Boersma tegen. De tegenstemmers hadden eerder vruchteloos geprobeerd de brom fietsen van de dubbele verhoging vrijgesteld te krijgen. Een daartoe strekkend amendement werd ech ter met 72 tegen 58 stemmen ver worpen, nadat staatssecretaris Grap- perhaus de Kamer aanneming ern stig had ontraden. De onderminis ter gaf toe, dat de bromfiets een so ciale functie vervult, maar vond het feit, dat er geen wegenbelasting voor behoeft te worden betaald, al een hele tegemoetkoming. Tijdelijk Middengroepen De regeringsfracties kozen voor de hogere omzetbelasting, omdat de voorgestelde aftrekregeling hun voor al wegens het effect voor de mid dengroepen tussen de 15.000 en 20.000 gulden te zwaar op de maag lag. De heer De Goede van D'66 had uitge rekend, dat de maatregel voor de ze inkomensgroepen in feite zou neerkomen op een belastingverho ging van 7 tot 10%. Hij deed nog een poging om de aanslaggrens, door de regering van 12 tot 15.000 gulden verhoogd, op 18.000 gulden te bren gen maar vond daarvoor alleen steun bij de PSP. Ook zijn voorstel om de verlenging van de vorig jaar tijde lijk verhoogde benzineaccijns slechts voor 1968 goed te keuren, vond geen meerderheid. Bij ds opening van de Parijse „Avicultura" („Salon des Oiseaux") floot de papegaai „Ja- quotte" wereldkampioen 1966 het Franse volkslied, de Mar seillaise, voor mevr. Messmer, echtgenote van de minister van Defensie, en mevr. Doublet, echt genote van de prefect van Parijs. Op de foto: links mevr. Doublet, rechts mevr. Messmer. ADVERTENTIE Steun de collecte of help per giro 55055 t.n.v. het N.A.F. - Utrecht Andere omroepen eisen Hij niet in commissie Het dagelijks algemeen bestuur van de AVRO is niet van zins te zwichten voor de aandrang van de andere om roepen om Siebe van der Zee uit de programmacoördinatiecommissie tv te laten treden. Het bestuur van de AVRO heeft een brief ontvangen, dat namens de andere omroepen was on dertekend door VARA-voorzitter J. B. Broeksz, waarin werd gevraagd om de heer Van der Zee op 1 december, wanneer alle benoemingen en aan wijzingen voor functies in de geza menlijke organen van de NTS en NRU aflopen, niet meer kandidaat te stellen voor een plaats in de pro grammacoördinatiecommissie. St. Nicolaas-knipselprijsvraag In ons nummer van morgen 16 november, wordt een Sint-Nicolaas Knipsel-prijsvraag opgenomen, welke ont leend is aan alle zakenadvertenties in ons nummer van vandaag 15 november. Om aan deze prijsvraag te kunnen deelnemen is het dus noodzakelijk, dat U de courant van vandaag in haar geheel bewaart. Voor de prijswinnaars stellen wij een bedrag van in totaal f 600,beschikbaar, dat zal worden uitgereikt in de vorm van waardebonnen, welke uitsluitend besteed kunnen worden in de zaken van de bij deze prijsvraag betrokken adverteerders. Bewaar dus de courant van vandaag en lees de nadere bijzonderheden over deze prijsvraag in ons nummer van morgen. Als U de oplossing per post aan ons toezendt, zorg er dan voor dat ze voldoende is gefrankeerd (tot 20 gram 20 ct.); onvoldoende gefrankeerde inzendingen worden niet aangenomen. Gelieve op de enveloppe te vermelden „Knipselprijsvraag". President Johnson, wiens aanhang volgens opiniepeilin gen de laatste tijd is vermin derd, trekt zich daar wenig van aan. „Ik ben nog niet half zo geïnteresseerd in die opinie peilingen als in wat de mannen denken, die ik naar Vietnam heb gestuurd en uw leven be schermen en het voor u moge lijk maken vanavond vast te slapen", aldus blijkt de presi dent op 25 oktober aan een lunch voor vakbondsbestuur ders in het Witte Huis te heb ben gezegd. „Ik zal naar een eervolle vrede blijven streven, ook al zou ik voordat het zover is nog maar één procent der stemmen bij opiniepeilingen krijgen", aldus Johnson, die verder verklaarde, dat Ameri ka zowel de oorlog in Vietnam als die in het binnenland tegen ongeletterdheid, onwetenheid en armoede kan voeren. „Wij mogen niet een van beide fron ten verwaarlozen. Azië is de buitengrens van de wanorde in de wereld van vandaag, even als Europa het was toen Hitier zijn opmars begon en de Lage Landen opslokte". „Als macht recht wordt en als Amerika het machtigste land van alle staten ter wereld bereid af te wachten en het hoofd af te wenden en gangsters de gehele om geving laten pakken, dan is het al leen maar een kwestie van tijd voor dat zij ons eigen land pakken", al dus Johnson in bovengenoemde toe spraak. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Rusk, zei gisteren In een toespraak in New York, dat .de oorlog in Vietnam binnen en kele uren kan worden beëindigd op voorwaarde, dat er een minimum aan medewerking is van de kant van Hanoi". Voor het hotel waar Rusk sprak hadden zich enkele duizenden betogers verzameld, die „vrede '»n Vietnam" en „haal onze soldaten te rug-" riepen. Rusk herhaalde, dat de V.S. bereid z«n op elke plaats en zonder voorwaarden met de Noordvietna mezen over vrede te praten. Wel verklaarde Rusk, dat van Noord-Vietnam alleen wordt gevraagd, dat het zijn troepen uit Zuid-Vietnam en Laos terugtrekt en ophoudt guerrillastrijders voor Thai land op te leiden. Helaas, elke Ame rikaanse poging om de oorlog in te dammen is afgestuit op onwil. „De kwestie wordt niet duidelijker door te zeggen dat Vietnam alleen maar een burgeroorlog is, terwijl er meer dan 20 Noordvietnamese regi menten proberen hun wil aan het zuiden op te leggen", aldus Rusk. Natuurlijk zijn bedde partijen Viet- namezen, maar het dient duidelijk te zijn dat de problemen van de ver deelde staten Duitsland, Korea en Vietnam niet door geweld opge lost moeten worden maar langs vreedzame weg. Volgens het AVRO-bestuur is op 28 oktober de kwestie rond haar tv-di- recteur Siebe van der Zee in laatste instantie behandeld en afgedaan. De heer Van der Zee is in zijn functie hersteld en verricht normaal zijn werkzaamheden. Aan alle organen in de gezamenlijke vertegenwoordiging in NRU en NTS is de vraag voorge legd om zij hun afvaardiging in de gezamenlijke colleges gecontinueerd willen zien voor de tijd, dat het over- gangsbestel na 1 december nog zal voortduren. De AVRO heeft bericht, aldus het bestuur van deze omroep, dat zij de zelfde functionarissen aanwijst, die haar in de afgelopen twee jaar in deze colleges hebben vertegenwoor digd. In de programmacoördinatie- commissie zijn voor alle omroepen ge zamenlijk twee plaatsen beschikbaar. Met een eventuele verkiezing en be noeming zullen alle omroepen ak koord moeten gaan. De voltallige bestuurscolleges van de AVRO hebben na een stemming, waarbij slechts één onthouding was, besloten de kandidatuur van Siebe van der Zee voor de programmacoör dinatiecommissie onverminderd te handhaven. In een vrijdag te houden vergade ring in de VARA-studio zal de „nieu we" kwestie rond Siebe van der Zee worden besproken. Tevens zal men het hebben over een opvolger voor NTS-programmacommissaris J. W. Rengelink. In omroepkringen heerst de verwachting, dat die opvolging snel zal worden geregeld. Rusk zei ook nog „Zij die een vei ligheidsverdrag als een vodje papier willen wegvegen dienen eens rustig na te denken over de gevaren die zouden ontstaan als ontdekt zou worden dat wat in onze veiligheids verdragen staat niet wordt ge meend". Verworpen Noord-Vietnam heeft gisteren het jongste vredesvoorstel van president Johnson verworpen en de eigen voorwaarden voor beëindiging van de oorlog herhaald. Het Witte Huis heeft de verwer ping door Hanoi van Johnsons voor stellen een bewijs genoemd „van de steevaste houding van de Noord vietnamese leiders om vredesbespre kingen te weigeren". „Dit bewijst weer eens wie wel en wie niet wil onderhandelen" Premier Sato van Japan heeft pre sident Johnson medegedeeld dat Zuidoostaziatische leiders van oor deel zijn dat onvoorwaardelijke te rugtrekking van Amerika uit Viet nam zonder dat eerst een bevredi gende oplossing gevonden is, ongun stig moet worden geacht voor hun veiligheid. De Japanse premier zou tot deze conclusie gekomen zijn na de reizen die hij in de afgelopen maanden naar bedoelde landen heeft ge maakt, aldus diplomatieke bronnen Sato heeft Johnson en McNamara ook gezegd dat alle Aziatische lei ders die hij ontmoet heeft vrede In de landen rond Vietnam van het grootste belang achten. Vervolg op pagina 2 ADVERTENTIE (£)uct TyUeuwo j Te Zierikzee is de quaestie van het bouwen van arbeids- i woningen weder in de ver- J; eeniging besproken. Het bleek j dat zij wel een bouwplan en o i eene bouwbegroting gemaakt p had, doch dat zij geen grond x i had om op te bouwen. Een f lid der vereeniging sloeg voor p i aan den gemeenteraad grond aan te vragen. (Advertentie) Aardappe- J lenberigt. Wederom voorhan- den eene partij beste winter- j aardappelen voor f 2.70 per mud. Puik beste voor f 3.20 per mud. Monsters te verkrij- gen voor 18 en 22 cents de 1 vijfkop. Groote Aardappelen- markt. Schipper De Krijger. X <S0SCK8©50KSC§<3<§^

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1