Claude Helffer fameus in Bach en Milhand Vaccin tegen hof ontdekt „Orchestre de Paris" ten doop gehouden Binnenkort in gebruik in de V.S. Tumultueus geweld van Serge Prokof jef Echte vervalsingen9 komen in veiling WOENSDAG IB NOVEMBER 1967LEIDSCH DAGBLAD be Griekse scheepsmagnaat fystoteles Onassis en de sopraan «aria Callas zijn veertien dagen Weden getrouwd, aldus het Mila- tijdschrift Oggi. 11 verslaggever van Oggi getrouwd. *®aw het paar tegen voor de Pa- rijse nachtclub „New Jimmy's" en op de vraag of het waar was, dat een huwelijk op handen was, antwoordde Onassis: „U bent te laat, wij zijn twee weken geleden Griekse sculpturen In Galerie Krikhaar in Amster dam zal van vrijdag a.s. tot 16 de cember a.s. een expositie worden ge houden van magnetische sculpturen van de Griekse kunstenaar Takis. De kunstvoorwerpen, die met behulp van magnetisme en electrische stroom in stand worden gehouden, waren tot nu toe unica en bijzonder kostbaar, zo dat zij slechts bereikbaar waren voor grote collectioneurs. Sinds kort is de kunstenaar begonnen met het laten limiteerde edities, waarvan een klei- uitvoeren van zijn prototypen in ge ne collectie in de Galerie voor het eerst wordt tentoongesteld. Winterconcerten DSVP in Sassenheim Het Sassenheimse accordeon-orkest DSVP treedt vrijdag- en zaterdag avond in het KSA-gebouw in Sas senheim op met haar wi-nterconcert. Voor de pauze vermeldt het program ma o.a. marsen, walsen en andere nummers van o.a. G. Bizet, Jurek, Peter Black, Zogbaum, Ger Duval en enige Nederlandse componisten. Het gedeelte na de pauze is gereserveerd voor een cabaretprogramma. (Van onze medische medewerker) Amerikaanse geleerden zijn er voor het eerst in geslaagd een goed werk zaam vaccin tegen bof te bereiden uit levend virus. Het vaccin is gedu rende twee jaar toegediend bij in to taal 16.000 kinderen en bleek in 97 procent geheel aan de verwachtingen te voldoen. Naar men meent zal het vaccin volgende maand voor alge meen gebruik in de Verenigde Staten ter beschikking komen. Volgens de leider van het team, dat het vaccin heeft ontwikkeld aan het Merck In stituut voor therapeutisch onderzoek Coaatrastvol concert Resicllentie-Orkest Avond van scherpe contrasten: Hay dn en Bach vóór, Milhaud, Prokof jef na de pauze. Werelden scheiden hen. Strekste indruk? Het kristalheldere spel van de jeugdige Franse pianist Claude Helffer, die eerst na zijn studie aan de „Ecole Poly technique" te Parijs, besloot zich een muzikale carrière op te bouwen en die bekendheid heeft gekregen door zijn enorm repertoire van [klassieke zowel als moderne werken. De heer W. A. Meyer, majoor bij de Kon. Luchtmacht uit Katwijk, werd bevorderd tot overste. ADVERTENTIE Afscheid t bloemen Zeg het met waar woorden tekort schieten Dit winterlandschap van Aert van der Neer, dat f200.000 waard zou zijn, is een van de twee mees terwerken, welke gisternacht uit een villa in Aerdenhout gestolen zijn. Feltrinelliprijs voor Amerikaan De Amerikaanse schrijver John Roderick dos Passos heeft in Rome de internationale Feltrinelliprys voor literatuur gekregen. Deze bestaat uit een bedrag van 20 miljoen lire (32.000 dollar) De jaarlijkse toekenning vond plaats tijdens een bijeenkomst van de Italiaanse Lincei Academie. De prijsuitreiking werd bijgewoond door president Saragat van Italië. De prijs werd ingesteld door de Ita liaanse uitgever Antonio Feltrinelli, die 25 jaar geleden overleed. in West Point (Pennsylvania), dr. Mam-ice R. Hilleman, verwekt het nieuwe vaccin een blijvende onvat baarheid tegen bof. Het vaccin, dat als injectie wordt toegediend, kan ook bij volwassenen die nog geen bof hebben gehad ge bruikt worden. Bij de 43 verschillen de groepen kinderen bij wie het vac cin werd onderzocht waren door de vaccinatie geen belangrijke reacties opgetreden, zelfs geen koorts. Ook de enkele honderden volwassenen bij wie het vaccin was ingespoten ver toonden in ongeveer 93 procent een gunstig resultaat. De virusstam die voor het vaccin werd gebruikt is genoemd naar het dochtertje van dr. Hilleman, Jeryl Lynn, by wie het oorspronkelijke bof-virus meer dan 4 jaar geleden werd geïsoleerd en in cultuur ge bracht. Het vaccin moet worden toe gediend zodra het kind één jaar oud is, terwijl wordt aangeraden om alle volwassen mannen die nooit bof heb ben gehad eveneens te vaccineren. Combinatie Volgens dr. Hilleman zijn er al on derzoekingen gaande om het bofvac- cin met een vaccin tegen mazelen te combineren, zodat het op het spreek uur in één injectie kan worden toe gediend. Bovendien zal het in de toe komst mogelijk zijn om een „cock- tail"-vaccin in te spuiten dat een combinatie bevat van bof-, mazel en en rodehond vaccin. Wanneer het vaccin ook in ons land zijn intrede zal doen is nog niet bekend. Wel zal het dan vermoedelijk eerst nauw keurig op werking en onschadelijk heid worden getest. Ziekte en complicaties Bof, parotitis epidemica, is een ook in ons land veel voorkomende infec tie-ziekte die vooral bij kinderen op treedt en door een virus veroorzaakt wordt. Het ziektebeeld gaat vooral gepaard met een sterke, pijnlijke zwelling van de oorspeekselklier die zowel één- als dubbelzijdig voorkomt en onder hoge koorts verloopt. Ter wijl de ziekte meestal na één twee weken vanzelf geneest, kunnen er soms vrij ernstige complicaties op treden in de vorm van hersenvlies ontsteking, ontsteking van de al vleesklier en de zo gevreesde ontste king der bijballen, welke laatste dan dikwijls oorzaak is dat de patiënt la ter onvruchtbaar is. Tot nu toe be stond er eigenlijk geen echt genees middel tegen bof, noch een vaccin. De meeste gevallen van bof genazen zonder enige ingrijpende behande ling. Kristalhelder is zijn toucher, zuiver jn intense muzikaliteit. Hij heeft op Be avond schier ongekende triom- ,.n gevierd, zowel in Bachs klave- inbelconcert in d van Bach, thans ip de vleugel gebracht, als in het hier 'j->n gespeelde „Carnaval d'Aix" Darius Milhaud, die rij van ffaalf spirituele, dan wel zangerig- nelodieuze fragmenten, waarin de omponist ook zijn grote voorliefde als in „Scaramouche" voor de aid-Amerikaanse muziek en dans »n uitleven. Claude Helffer heeft zich in beide rerken een fenomenaal pianist be- oond, wiens bescheidenheid gelijk Yenredig is aan zijn formidabel tech- üsch kunnen. Vanzelfsprekend kan men stylisti- Che bezwaren opperen tegen het spe en van een oorspronkelijk voor de n geschreven concert, doch die lezwaren vervallen als op slag, wan- ieer men het hoort vertolken zoals lelffer het aannemelijk maakt en het riginele karakter. voor zover dat wgelijk is weet te benaderen. In llerduidelijkste profilering, in een trakvolgehouden tempo en met een ilnimum aan pedaalgebruik. En wat fascinerend voortoverde in Mil- auds „Carnaval d'Aix". ontleend aan ■jnballet Salade, bleek vam een har- errukkende werking, waarbij men emakkelijk Milhauds trivialiteiten en ianaliteiten, die er toch ook in deze leeslepende reeks zijn aan te wijzen, het hoofd kon zien. het opmerkelijke bij dit alles ras, dat Hellfers' aanslag in flagrante Egenstelling tot in Bach hier volko- cen verzadigd opklonk, waarmee hij e enorme diversiteit aan mogelijk- eden in de overtreffende trap de- lonstreerde. Alle geestige invallen van Milhaud itte Helffer tot in de kern. Hij zelf ek er het meeste plezier in te heb- ;n, zo raak en gevat liep alles van apel, waarbij de commedia dell, arte (turen als levend voor ons kwamen staau Het Residentie-Orkest, ditmaal eer onder Willem van Otterloo's lei- taf, heeft hem, zowel in Bach als in lilhaud vrijwel op de voet gevolgd, ilfs daar waar de moeilijke ritmische implicaties in de Carnavalsroes ge lijkelijk aanleiding tot „uitglijden" unnen geven. De twee grote liefdes van Milhaud, ie Provence en Brazilië, reiken el kaar de hand en Helffer heeft ze in irole harmonie verenigd, geheel in svereenstemming met de intenties nn de componist. Het applaus na afloop sprak boek- ielen! Gelijk gezegd: tegenstellingen te OTer op deze avond. Begin en slot wa- uiteenlopend, dat er haast teen touw aan vast te knopen was. Haydns blijmoedige wereld in diens verbekende „Surprise-symfonie" (die met de paukenslag) heeft dan ook van doen met het turbulente tumult (behalve die ene slag dan!), dat Prokof jef in zijn „Scythische sui te" (van 19141916) openbaart en waarin toch wel vele remlnicenties aan Strawinsky zijn aan te wijzen. Die „Scythische suite", gebaseerd op de mythe van de Zonnegod Veles en zjjn dochter Ala, met rond hen de god van het kwaad Tchoujbog en de krijgsheer Lolly, geeft de luisteraar K onnoemelijk veel luidruchtigs te verwerken, dat hij er bijna oorpijn van krijgt. Maar afgezien daarvan wordt hij toch wel geïmponeerd door de magistrale kleurwerkingen van het gigantische orkestrale apparaat, waartoe Prokof jef alle denkbare in strumenten heeft aangesleept. Vooral in de finale, waarin de zons opgang wordt geschilderd en alles lijkit los te barsten, heeft Prokofjef geen enkel middel ongebruikt gelaten, om tot een overweldigende climax gevolgd door een diepe stilte te komen. Ons persoonlijk Me echter dit or giastische en schokkende geweld koud, ook al kan men niet ontkomen aan bewondering voor de wijze, waar op de componist alle denkbare in strumenten laat schetteren en schit teren. Waarbij toch ook mag worden vastgesteld, dat de tijd hevig aan dergelijke bombastische en extatische exclamaties heeft geknaagd. Was Van Otterloo's interpretatie van de Haydn-symfonie wel wat te weinig aan de lichtvoetige kant, in Prokofjef stuwde hij het orkest tot ongekende dynamische en oorverdo vende hoogten op, zoals zij in het geëmotioneerde gemoed van deze Rus geleefd moeten hebben. En daarmee is hij tegemoet geko men aan datgene, waarvan wij dach ten, dat het voorgoed tot het ver leden behoordeHet orkest ver klankte deze „super"-muziek supe rieur, even bewogen en verblindend als de partituur in noten is vastge legd. H. het „laatste woord' Jos Mantlers: prijs Parijse Biënnale (Van onze correspondent) Het is de Nederlandse kunstenaar Jos Manders geweest aan wie samen met de Fransman Dufo gisteren de „Prijs van de jonge kunst" is toege kend op de Bieunale de Paris. Reeds eerder werd de A'damse fotograaf Koen Wessink voor zijn inzending on derscheiden. Jos Manders is door de Franse exposanten en zijn kunstbroe ders uitgeroepen tot de belangrijkste buitenlandse kunstenaar die die jaar aan de Biennale heeft deelgenomen. Manders behoort tot de jongeren die een kunst van „bewegende vor men" bedrijven. Hij toont, net als Arp, een duidelijke voorliefde voor het blanke marmer dat hij combi neert met plastic-doeken die hij over of achter zijn kunstwerken bevestigt. Volgens Franse critici kan zijn werk als een uiterste consequentie van het surreaüsme worden be schouwd. Willem van Otterloo, samen I Helffer, die gisteren furore maak- met de Franse pianist Claude I te in Bach en Milhaud. Sothebys, sinds 225 jaar internationale veilinghouders, zul len op 4 en 5 december „echte vervalsingen" in Londen gaan verkopen. Zij zullen ongetwijfeld een massa geld opbrengen. Deze verzameling is een schepping van Thomas Wise, die in 1937 in de ouderdom van 78 jaar overleed. Tot- In veiling komen namelijk 60 kost bare eerste edities uit de Victori aanse tijd. Deze zijn zo merkwaardig, dat zij hun waarde niet verloren, toen aan het Mcht kwam, dat zij vervalst waren. Geestdriftig onthaal Van onze Parijse correspondent) Ten overstaan van een talrijk en uitbundig publiek waarin zich bijna alle ministers en tal van andere hoogwaardigheids bekleders hadden gemengd, is gisteravond het nieuwe orkest van Parijs ,L'Orchestre de Paris, in het Theatre des Champs Elysees ten doop gehouden. Wanneer alle concerten die dit nieuwe orkest in en buiten Parijs nog te geven krijgt hetzelfde geestdriftige onthaal zullen krijgen dat deze première ten deel is gevallen, dan kan men zeggen dat de toekomst er bijzonder rooskleurig uitziet. tegen de bevoorrechte positie die dit nieuwe ensemble nu geniet, lis het pu bliek toch eerder geneigd zich op de voorhand te verheugen over de edele wedstrijd ten behoeve van de Muze, waarvan het in de toekomst getuige zal worden gemaakt. dat hij als een „aartsvervalser" aan de kaak werd gesteld, was hij een zeer gerespecteerde man der wetenschap. De verzameling omvat „eerste edi ties" van werken van Wodsworth, Tennyson, Dickens, Thackeray en Stevenson. Wise begon uitvoering aan zijn ver valsersplannen te geven toen hij 17 jaar oud was. Hij selecteerde korte populaire werken, zoals Elizabeth Barrett Brownings' „Sonnets from the Portuguese" en drukte ze in een plau sibel uitziend boekje, dat een jaar eerdei' werd gedateerd dan de au thentieke eerste editie. In 1934 werden de vervalsingen ontdekt. Wise's boekverzameling, „The Ashley Library", bevindt zich thans in het Britse museum. De „echte vervalsingen" hebben tegenwoordig hun eigen intrinsieke waarde gekregen. Dit vrouwenportret van Gerard Terborgh, dat f 300.000 waard zou zijn, is een van de twee meester werken, welke gisternacht uit een. villa in Aer denhout zijn gestolen. Vooral de houtblazers, die dan ook een internationale reputatie ge nieten. hebben een voorname bijdra ge geleverd tot deze eerste triomf, die het Orchestre de Paris onder de bruisend dynamische leiding van zijn 76-jarige dirigent Charles Munch met Berlioz' „Symphonie fantastique", Debussy's „La Mer" en een nieuwe compisitie van Strawins ky „Requiem Canticles" mocht boe ken. concerten te geven in de Banieue van de hoofdstad en in andere centra van% Frankrijk. Aan ieder program ma zullen 8 a 9 repetities ten grond slag liggen. Ofschoon de drie andere Paryse orkesten al luid hebben geprotesteerd Theodorakis te ziek Hoogste niveau Het nieuwe orkest bestaat voor on geveer de helft uit leden van de vroe gere „Société des concerts du conser vatoire" die zich echter een paar maanden geleden aan een zwaar ad missie-examen moest onderwerpen evenals de rest. Elk jaar zullen die examens worden herhaald om het hoogste niveau te blijven garande ren. Een ander novum van het orkest is dat de leden nu eindelijk een behoor lijk salaris zullen krijgen. Het zal hun echter verboden zijn naast hun orkestlidmaatschap oog nog te „schnabbelen", tot dusver ontvin gen de vier Parijse orkesten geen en kele overheidssubsidie, zodat de mi- sici moesten lesgeven of door het aanvaarden van talloze schnabbels In hun onderhoud voorzien. Door het nieuwe orkest nu eindelijk van een redelijker basis te verzekeren, zal Frankrijk met de beste ensembles van de wereld, zoals de orkesten van Boston, Berlijn, Wenen en Amster dam kunnen wedijveren. Wekelijks concert Naast het internationale vlagver toon dat begin volgend jaar in de Siwjet-Unie zal aanvangen, heeft het Orchestre de Paris van de mi nister voor Cultuur, André Malraux, de opdracht gekregen wekelijks voor een proces De Griekse componist Mikis Theo- sorakis is te ziek om vandaag met 31 anderen terecht te staan. Hij zal daarom op een later tijdstip apart worden berecht. Dit heeft een woord voerder van het Griekse ministerie van Justitie meegedeeld. Hij zei dat de toestand van Theodorakis niet ernstig was, maar dat het proces naar verwachting verscheidene da gen in beslag zal nemen. De compo nist lijdt aan een maagaandoening. De linksgerichte Theodorakis en zijn 31 medeverdachten worden be schuldigd van ondermijnende activi teit. De componist werd in augustus gearresteerd. „Barend de Beer" naar Forum Ex-Barend de Beer Jan Duiveman, regisseur bij de afdeling drama van de N.C.R.V.-t.v., weieens genoemd de man met de zwaarste stem van Nederland, gaat op 1 december de N.C.R.V. verlaten. Dan treedt hij na melijk in dienst van het operagezel schap „Forum" in Enschede, waar hy voor zijn televisietijd al lange ja ren heeft gewerkt. De heer Duive man wordt assistent van de directie en zal zich onder andere bezighouden met de public relations van zijn ge zelschap. l«BW!a8s»»«««r5 'n Klein menings verschil Zeg het met

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 17