„Vanavond improviseren wij" van Pirandello O RAIFFEISENBANK Te zwakke bezetting kijk, zuiver scheerwol Oostduitse schrijver Kurt Bartel overleden Scliilderijeiiroof bij barones Boutmy DINSDAG 14 NOVEMBER 1967. LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 Toneelgroep Theater: Na de Haagse Comedie herdacht ook de Toneelgroep Theater gisteravond de 100 jaar geleden geboren Luigi Pirandello, p. Verdoes heeft deze belangrijke auteur geciteerd in „Luigi Pirandello, aantekening over zijn leven en werk", die aldus zijn inzicht weergeeft: r Fid „De centrale idee van de libaliteit ts bij) tr persoonlijkheid moest op het to- in co eel beter kunnen worden zichtbaar (Cm maakt dan in de verhalende lite- tuur. Het leven bestaat uit twee u moflen. uit de vorm en uit de fantasie, vorm, aldus Pirandello, is mijn chaam. de vorm is de samenleving, vorm is al wat om mij heen is. de mens wil de kluisters van de gmn verbreken. De vorm en de fan- Lste, de gestalte en de verbeelding, stryd met elkaar voeren, dat is t tragedie der mensheid. „Dat is iere tragedie. Het leven is eeuwige sweglng en verandert nooit. Op elk fnblik en in elke openbaring des fens willen wij scheppen. Schep- m is elk van onze woorden, schep- sn is ieder van onze gedachten, doch ie scheppen verbreekt de vorm. larom zeg ik, dat het ware leven i vinden is in het spel, op de plan- in. Het leven is niets dan de be- eerte der fantasie om te scheppen, jl de kunst, het schryven, het el het in vervulling getreden ïn zelf is. De onbegrensde ver- Een scène uit Pirandello's Vanavond improviseren wij". (Foto LD/Holvast) len en wensen. Het enige ongestoor de resultaat van het leven, van de van de vorm bevryde mens". Van „Vanavond improviseren wij" vond in 1930 de wereldpremière in Berlijn plaats. Het stuk vertoont grote overeenkomst met „Zes perso nen op zoek naar een schrijver", dat hy in 1921 voltooide. In beide werken doorbreekt hij de bestaande theaterwetten. De improvisaties worden voortdu rend door dr. Hinkfuss, die de rol van de regisseur speelt, onderbroken. De acteurs, vol moed begonnen, ra ken er daardoor volkomen uit en de opgeroepen spanningen eindigen met het wegzenden van de onuitstaan bare, bemoeizieke regisseur. De in- Okinawa en Bonin weer Japans? De Japanse premier Sato is gister avond op de Amerikaanse lucht machtbasis Andrews aangekomen voor een bezoek gedurende hetwelk hy twee dagen met president John son en andere Amerikaanse functio narissen zal confereren. De besprekingen die Sato vandaag en morgen in Washington zal voeren worden beschouwd als de belangrijk ste sinds de in 1951 gehouden vredes conferentie. Een van de belangrijk ste onderwerpen zal zijn de toekomst van Okinawa en de Bonin eilanden. Amerikaanse functionarissen zelden dat bij de toekomst van Okinawa er rekening mee gehouden zal worden dat dit eiland van het hoogste be lang is voor de veiligheid van Japan maar ook van Vietnam. Verwacht wordt dat Sato er op zal aandrin gen da teen tijdslimiet zal worden vastgesteld voor de terugkeer van de eilanden, hetgeen mogelijk zou zijn na beëindiging van de oorlog in Vietnam. houd van het stuk, als improvisatie een nogal banaal gegeven maar vol hevige speelscènes is voor Pirandello min of meer bijzaak. Het gaat hem om het verschil tussen de spelende, scheppende mens en de labiliteit van de gewone mens, schuilgaande achter zijn masker, èn het doorbreken van de vorm. De regisseur Elise Hoomans heeft van de aanwijzingen van de auteur die ten doel hebben de vorm te doorbreken, n.l. Ie De aanwijzingen van de regis seur uit de zaal, 2e Het betrekken van het publiek ADVERTENTIE Zie eens wat een mooi jongens- vest. Met V-hals. Een van de ves ten uit de fijne fully fashioned najaarscollectie van Delana. Zui ver Tasmanie scheerwol, krimp- werend - vervilt niet. Op en top Delana kindermode! Maat 104- 164, prijs vanaf 19,50. T&e&rna kindermode, tricotmode Internationaal beiaardconcours Op zaterdag 6 juli 1968 zal in Hil versum in het kader van het Hot- land Festival het tiende internatio naal beiaardconcours plaatsvinden. In voorgaande jaren werden de con certen op drie- achtereenvolgende avonden ten gehore gebracht. Het gemeentebestuur van Hilver sum dat het concours samen met het Rijk en het provinciaal bestuur van Noord-Holland financiert, heeft zich met deze nieuwe opzet akkoord ver klaard. Het gemeentebestuur heeft be sloten de componist Oscar van Hemel opdracht te verstrekken voor het schrijven van een compositie voor beiaard. De stadsbeiaardier Peter Bakker zal deze compositie tydens het concours voor de eerste maal spe len. Rectificatie Het concert van het chr. gem. koor „Exultate Deo" te Voorschoten vindt niet, zoals gisteren gemeld, plaats op 27 november, maar op 23 november. De bekroonde schrijver en lid van het centrale comité van de Oostduitse communistische partij Kurt Bartel is zondagavond I tijdens een bijeenkomst in Frankfort ingestort en overleden. De J officier van justitie van Frankfort heeft een lijkschouwing I gelast. in het spel door reacties vanuit de zaal, 3e De belangstelling van het pu bliek vast te houden tydens de pauze, slechts de eerste, en dan nog ten dele opgevolgd. Daarmee ging het grootste deel van dg grondsla gen in dit onderdeel teloor. Een werkelyk groot en teur had dit gemis misschien kun nen compenseren. Deze taak was voor de nog jeugdige Eric van der Donk, hoewel hy zich volledig inzette, te zwaar. Het verschil tussen de spelende, scheppende mens en de door zyn ge voelens gedreven gewone mens was nauwelyks waarneembaar, noch in toon, noch in houding, behalve by Maria Goossens, die dit wèl mar keerde en bovendien in het derde bedryf goed en wèl overwogen spel leverde. Ook Peter van der Linden kan op een knap weergegeven Signor Pais mir, de vader, terugzien. Om dit werk van Pirandello tot volledige ontwikkeling te brengen is vooral een sterke bezetting over de gehele linie noodzakelyk. B. H. Literair proces in Londen Obsceen of niet. Een rechter van de Old Bailey te Londen heeft een alleen uit mannen bestaande jury benoemd om de be schuldigingen van obsceniteit aan te horen die zyn ingebracht tegen de Engelse uitgevers van het boek 'Last exit to Brooklyn" van de Ameri kaanse schrijver Hubert Selby. Het proces dat waarschijnlijk twee weken zal duren begon gisteren. De rechter zei een „alleen uit man nen" bestaande jury te hebben be noemd omdat het hier een ongebrui- keiyk boek betreft. Volgens hem zouden mannen beter over het boek. dat een verslag geeft van het leven van homosexuelen in New York. kunnen beslissen en er ook minder door in verlegenheid worden ge bracht. Het proces zou wel eens het groot ste literaire proces kunnen worden na de zaak tegen „Lady Chaterley's minnaar" het boek van D. H. Law rence, dat in 1960 geschikt werd be vonden voor de Engelse boekenkast. Als obsceniteit bewezen wordt kun nen de uitgevers tot een boete ver oordeeld worden en een gevangenis straf van ten hoogste 3 jaar. Na de opening van het proces zond de rechter de jury weg om in een klein zaaltje buiten de rechtszaal het boek te gaan lezen. De verdediging tegen een beschul diging van obsceniteit kan succes hebben als kan worden aangetoond dat het boek literaire waarde heeft. Pianiste Harriet Cohen in Beroemde vertolkster van Back De bekende concert-pianiste Harriet Cohen (65) is gisteren in een ziekenhuis in Londen overleden. Op het hoogtepunt van haar carrière is zij geprezen als de grootste vertolkster van Bach. In 1952 maakte zij een triomfan telijke rentree op de concertpodia na een afwezigheid van by na vier jaar als gevolg van een ongeluk aan haar rechterhand. In de zomer van 1948 was zij gevallen in haar woning in Londen, waarbij glasscherven in een ader en de zenuwen van de rech terpols drongen. Haar moed' en vastberadenheid maakten zulk een indruk op wijlen sir Arnold Bax dat hy speciaal voor haar een pianoconcert voor de lin kerhand componeerde. Zij voerde dit Roekmini Soekmawatl, dochter van ex-pres. Soekarno, zingt de rol van Violetta in de opera „La Traviata" van Verdi in het Liceo Theater in Barcelona (Spanje). Zingen maakt hongerig en dus hood na de voorstelling de acteur Frank Lattimore zijn vrouw Roekmini Soekmawatl) een heerlijk hapje aan. Op 59-jarige leeftyd werd zij voor de tweede maal gedwongen haar carrière op te geven. Ditmaal waren het moeilykheden met haar ogen als gevolg van de inspanning om dagelijks acht uur te oefenen, dik wijls vanaf manuscripten. Miss Cohen was een persoonlijke vriendin van Sibelius en Einstein, de grote wiskundige, met wie zy eens ten behoeve van de Joodse nazi- slachtoffers pianoduetten in New York heeft gespeeld. Zy was voorzitster van de „Har riet Cohen internationale muziekon- derscheidingen", die jaarhjks worden Miss Cohen was o.a. Commandeur in de Belgische kroonorde en Offi cier van de Academie Fran?aise. Zij is nooit getrouwd geweest. Zij heeft eens gezegd dat zij zoveel moest rei zen dat een huwelyk onbilllyk zon zijn tegenover een man ADVERTENTIE waar men altyd voor u klaar staat Bij de Raiffeisenbank bent u nimmer een nummer. Persoonlijke behandeling ook voor u j spaarbank en alle bankzaken In Parijs De waarde van de schilderijen, beelden en andere kunstvoor werpen die vorige week uit de Parijse woning van de Hollands- Franse barones Boutmy zijn gestolen, werd door haar zelf op zeker 200.000 frank (bijna 150.000,geschat Mevrouw Boutmy, van wie een deel van haar familie in Den Haag, Amsterdam en Bussum woont, ver telde ons dat ze vorige week woens dag, toen ze 's avonds thuiskwam van een bezoek aan een zieke nicht, tot haar schrik moest constateren dat haar voordeur was geforceerd. Even later bleek dat haar complete kunstcollectie verdwenen was. Een verzameling die in het bijzonder Franse en Duitse primitieven, een der weinige schilderijen die Gustave Moreau had nagelaten en voorts oude Chinese maskers en beeldjes omvatte. De collectie was indertyd verzameld door haar man. een Frans historicus en schrijver die in de tweede wereldoorlog is gesneuveld. Mevrouw Boutmy gelooft zeker te weten dat een kunstkenner in deze Bartel (53) bezocht West-Duits land met leden van het Volksthea- j ter van Rostock voor een tournee ter I gelegenheid van de 50-jarige Rus sische revolutie. Het optreden van de groep werd in de Festivalzaal van de dierentuin met gefluit en gesis begroet door uiterst linkse studenten. Die vonden dat de gedichten en liederen te ge matigd waren. Bartel scheen volgens vrienden ontstemd over deze reactie. Tegen het eind van de voorstelling zakte hy plotseling in zyn stoel in elkaar. Een arts in de zaal onderzocht hem en zei dat hy een hartaanval gehad scheen te hebben. By aankomst in een ziekenhuis was hy overleden. Bartel, die in 1933 voor Hitier vluchtte en via Tsjechoslowakye en Joegoslavië naar Engeland emi greerde, was een goede vriend van de Oostduitse president Walter Ul- brioht. Onder het pseudoniem Kuba schreef hy o.m. een „Stalin-cantate" Hy stond bekend om zyn dogmati sche opvattingen over kunst en kreeg twee Oostduitse „nationale prijzen". diefstal de hand moet hebben gehad. Gezien de omvang en het gewicht van de geroofde voorwerpen moet de diefstal wel door drie of vier man zajn gepleegd. Ze heeft hoop dat ze haar kunstschatten nog wel eens te rug zal krijgen omdat de ervaring leert dat schilderijen van hoge waar de door dieven praktisch niet ver koopbaar zyn. Desondanks is me vrouw Boutmy nog lang niet gerust over de verdere afloop van dit ake lig avontuur. „Enkele van myn schilderijen", zo vertelde ze, „dateren uit de 13de eeuw en ze zijn daardoor uiterst fra giel. In een vochtige of zelfs onver warmde ruimte zullen deze oude schilderijen onvermijdelijk te lyden hebben. Daarom hoop ik vurig", zo besloot zjj, „dat de politie deze koet- bare buit heel spoedig weer op het spoor zal mogen komen. Parijs heeft nu zijn groot orkest Parijs heeft eindelijk een orkest dat een grote hoofdstad waardig is. Vandaag zal het „Orkest van Parijs" officieel aan het publiek gepresen teerd worden tydens een groot gala- concert in het „Theatre des Champs Elysees". Het denkbeeld tot het vor men van een „voorbeeldig orkest" dat met andere grote orkesten kan wed- y veren is afkomstig van de Franse minister van culturele zaken, André Malraux. Vorig Jaar begon hy dit uit te werken, nu staan 110 jonge bril jante musici klaar om het tenslotte te verwezenlijken. De leiding heeft dirigent Charles Munch. Het orkest krijgt een jaarlijkse subsidie van 8 miljoen frank, ver leend door de Franse staat en de gemeente Parijs. Op het eerste pro gramma staan de werken „Requiem canticles" van Strawinsky, de „Symphonic fantastique" van Ber lioz en „La mer" van Debussy. Komend seizoen zullen elf verschil lende programma's worden uitge voerd, elk vyf maal, niet alleen in Parijs maar ook in omliggende ste den. Er zyn ook reeds contracten met het buitenland getekend. In april worden in de Sowjet-Unie con certen gegeven en in oktober en november treedt, het nieuwe orkest op in Mexloo, Canada, de VB. en Japan. Franse prijs voor voor Daniël Gilles De Franse grote prijs van de li teraire kritiek 1967 is toegekend aan de Belgische schrijver Daniel Gilles voor diens „Tsjechow". Gilles (50), is bankier in Brussel. ,Jk ben in de eerste plaats schrijver. De dank is voor nuj een middel om mij de vrij heid tot schrijven te geven", aldus de bekroonde schrijver. Daniel Gilles heeft naast ver scheidene biografieën ook romans geschreven die hoofdzakelijk het bankiersmilieu schilderen: Xe cou pon 44" en „Jetons de présence".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9