Koudekerk nam node van burgemeester afscheid daöditks'nöoede portie vlees vlees etenis-, verantwoord eten Felle aanval op Labour van mijnwerkers Luns in Veel toespraken tijdens bijzondere raadszitting en receptie Kerken zoeken naar eenheid OVER SLUITING MIJNEN LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 14 NOVEMBER Gerechtigheid en vrede Van 13 tot 15 december komt in Brussel de pauselijke commissie „Justitia et pax" (gerechtigheid en vrede) bijeen. Het gespreksthema zal zijn de rol v. d. kerk in de geïndus trialiseerde landen bij de bevorde ring van gerechtigheid, ontwikkeling en vrede in de wereld. De bijeen komst zal geleid worden door de aartsbisschop van Mechelen en Brussel, kardinaal Seunens. Er zul len vertegenwoordigers van vele Westeuropese landen en Noord-Ame- rika aan deelnemen. Ook komen er zes afgevaardigden van de Wereld raad van Kerken. Daar bent u vóór, want met "n goede portie- vlees kunt u er tegen! Vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Vlees is uitstekend voor de lijn. Enhet hele gezin houdt ervan, van lekker vlees en lekkere jusl „Er is in het verleden veel voor de jeugd gedaan", aldus burgemeester Waverijn, „en daarom zal het nu zaak zijn eerst voor de ouderen te zorgen. Er moet namelijk een nieuw bejaar dentehuis komen. Dat is een recht vaardig verlangen". De eerste burger, die er reeds op had gewezen, dat, met medewerking van de raad en door de vele sympa thie waaruit de bevolking, Koudekerk is opgebouwd tot een zeer leefbare gemeente met allerlei voorzieningen, zoals woningen, winkels, bejaarden centrum en zwembad, zei, dat er ook nog een nieuw uitbreidingsplan wacht, dat vermoedelijk zal komen achter de hei-vormde en de gereformeerde kerk. Dat alles zal ik niet meer mee kun nen helpen voorbereiden en realiseren, zei burgemeester Waverijn, die de hoop uitsprak, dat er spoedig een op volger zou worden benoemd, hij dankte de wethouders en de raad voor het in hem gestelde vertrouwen en de inwoners voor het vriend elyk opnemen van zijn gezin. Het ga u allen goed. Mijn eerste liefde, Koude kerk, zal ik nooit vergeten. Op de ladder Loco-burgemeester W. van Vegten herinnerde eraan, dat hij acht en een half jaar geleden de heer Waverijn mocht installeren. Na een dag of twee ging de kersverse nieuwe burgemees ter eens kijken by een blokje woning wetwoningen, dat in aanbouw was. Hij klom toen op de ladder en in specteerde of de spauen wel in orde waren. Dat was burgemeester Wa verijn! De heer Van Vegten wees erop, dat door ziekte van de vorige burge meester Koudekerk achterop was ge raakt. Daardoor waren er bij de komst, van de heer Waverijn heel wat nach telijke vergaderingen van de raad en B. en W. nodig om de achterstand in te halen. „Onze vrouwen waren dat niet gewend. Het werd nooit zo laat. Daarom belden zij meermalen het raadhuis op om te informeren- waar hun echtgenoten bleven". Koudekerks loco herinnerde er aan, dat tijdens de ambtsperiode van bur gemeester Waveryn veel tot stand is gekomen: 350 woningen, verbreding Hoogewaard, verbetering Lagewaard, waterzuiveringsinstallaties, zwembad, winkelcentrum, bejaardencentrum en de contacten met de zustergemeente De patriarch van Constantinopel en de aartsbisschop van Canterbury hebben in een gezamenlijk communiqué verklaard, dat hun overleg van de afgelopen dagen een stap voorwaarts in de anglicaans-orthodoxe betrekkingen heeft betekend en tevens heeft bijgedragen in de zaak der christelijke eenheid. Verklaring van patriarch en aartsbisschop Zij drongen er bij hun volgelingen op aan voor deze eenheid te bidden en te werken. In een vraaggesprek met journa listen verklaarde de aartsbisschop, dr. Michael Ramsey: Wij hebben fiedere religieuze kwestie besproken. Maar laten we wel duidelijk stellen dat beslissingen worden genomen door de beide kerken en niet door ons". Patriarch Athenagoras brengt een vijfdaags bezoek aan Engeland en keerde vandaag huiswaarts. Hij zei op de persconferentie dat de bespre kingen geen politiek tintje hadden gehad. „Wij hebben alleen gespro ken over geestelijke aangelegenhe den/* Dr. Ramsey verklaarde dat o ver de volgende punten was gesproken: het aantal sacramenten, de relatie ve autoriteit van de heilige schrift en de dogma's, de plaats van de heilige maagd Maria in het christe lijk plan, de grenzen en de definitie van de tastbare kerk en de plaats der 39 geloofsartikelen der angli caanse kerk. Deze en nog andere kwesties zul len volgend jaar worden behandeld door een pan-orthodoxe commissie, samengesteld uit vertegenwoordi gers van alle oost-orthodoxe kerken en een pan-anglicaanse commissie, waarin vertegenwoordigers van alle kerken in de anglicaanse gemeen schap zitting zullen hebben. Naar gehoopt wordt zal uit deze twee commissies een gezamenlijke groep kunnen worden gevormd. Het is de eerste maal, d at een patriarch een bezoek aan Engeland brengt. Het belang hiervan moet voornamelijk worden gezocht in het gezamenlijk opdragen van een ere- dlienst, hetwelk nu enkele malen is geschied. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Zoetermeer (3e pred. pl.) (voor het vormingswerk) J. W. de Jong te Vlaardingen. Bedankt voor Wijk bij Heusden C. Treure te Hasselt voor Haar lem (vac. Dr. N. van Egmond) W. van Waasbergen te Vaals-Gulpen. GEREF. KERKEN Beroepen te Geldermalsen J. A. Wapenaar te Makkum en Cornwerd. Bedankt voor Alphen aan de Rijn H. J. Lugtigheid te Hengelo (Ov.) Kir chen tag-kerk in beweging „De Kirchentag is op de goede weg in deze tijd een enigszins presentabe le stem der kerk te worden. Hij heeft de laatste jaren moed getoond en de wil tot onafhankelijkheid. Men mag die voor de toekomst in nog meerde re mate toewensen. Nog heeft geen humanist, geen atheïst of commu nist zijn stem op een Kirchentag kun nen verheffen. De dialoog is nog te beperkt gebleven. Ook is het de vraag of de scheiding tussen Katholieken- tag en Kirchentag nog langer houd baar is. Van beide zijden is reeds voor samengaan gepleit. Een vrucht baar experimenteerveld van de ker ken moet in de komende jaren zeer royale afmetingen hebben". Tot deze conclusie komt ds. G. P. Klijn, lid van de Oecumenische com missie van de Kirchentag. in het van zijn hand verschenen boekje, getiteld „Kirchentag kerk in beweging, waarin hij een overzicht geeft van deze sdnds 1950 in Oost- en West- Duitsland gehouden en internationaal georganiseerde kerkendagen. Bejaardentehuis Geen politiek bij kerkdienst Koudekerk heeft gistermid dag (node) afscheid genomen van burgemeester Q. Waverijn. Dat gebeurde tijdens een bij zondere raadsvergadering in het Verenigingsgebouw. Er werden heel veel waarderende woorden tot de eerste burger, die nu naar Maarssen vertrekt, gesproken en de talrijke ge schenken zullen bij hem de herinnering aan Koudekerk aan den Rijn ongetwijfeld le vendig houden. Het mooiste geschenk was de aanbieding van het ereburgerschap door loco-burgemeester W. van Veg ten. Toen burgemeester Waverijn met zijn echtgenote en beide kinderen de met veel bloemen en palmen versierde zaal betrad, was deze tot de laatste plaats bezet met genodigden, onder wie mr. J. v. Weele als vertegenwoor diger van de comihissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, vele burgemeesters en vertegenwoor digers van de verschillende groepe ringen van de Koudekerkse bevolking en het zakenleven. Nadat burgfemeester Waverijn voor de laatste keer een Koudekerkse raads zitting had geopend gaf hij een over zicht van zijn ambtsperiode, die 11 april 1959 begon. „In die acht en een halfjarige periode", zei de schei dende eerste burger, „zijn er veel be langrijke beslissingen door de raad genomen". De heer Waverijn wees erop, dat in dertijd het plan Dorp-Oost er met vier voor- en drie tegenstemmen doorkwam. Het „boulevardje" is er nu en het groeit nog steeds. Hij meende, dat het goed is niet te lang naar het verleden te kijken, maar het oog gericht te houden op de toe komst, want er wachten Koudekerk nog vele belangrijke dingen. Artesia en de opvarenden van het m.s. „Koudekerk". Aan het slot van zijn van dank- baarheid gewagende toespraak dankte de heer Van Vegten de scheidende eerste burger hartelijk voor alles wat hij in het belang van de Koudekerkse gemeenschap heeft gedaan, wenste hem veel succes toe in Maarssen en bood hem namens de raad als blijk van grote erkentelijkheid het erebur gerschap van Koudekerk aan. Zichtbaar verrast door deze geste dankte de heer Waverijn de raad voor het verlenen van deze hoge on derscheiding, waarna wethouder Van Vegten zich in een persoonlijk woord tot mevrouw Waverijn richtte, om haar te danken voor alles wat zij in het belang van de gemeente heeft ge daan. Hij liet deze woorden vergezeld gaan van de aanbieding van een „le venslang" abonnement op het zwem bad. zodat het gezin Waverijn daar bij een bezoek aan de gemeente ge bruik van kan maken. Namens de raad Tolk van de vroedschap was de lieer J. van Veen, die ook het tot- stand gekomene tijdens de ambtspe riode van burgemeester Waverijn de Namens de bevolking biedt de heer J. J. Goedhardt een fraai Delfts blauw bord aan met een oud-hollands kastje, een tafeltje voor de gang en een geschenk on der couvert. (Foto Leidsch Dagblad) revue liet passeren. Wü zyn heel vaak met u op pad geweest om gereed ge komen bouwwerken te bezichtigen en openingen by te wonen, zei hy. Na mens de raad overhandigde de heer Van Veen de legpenning van de ge meente en wenste het gezin Waveryn voor de arbeid in Maarssen Gods ze gen toe. Namens het gehele gemeenteper- soneel sprak de heer Chr. van der Ven, die de burgemeester dankte voor de prettige samenwerking en hem als geschenk een schemerlamp overhan digde. Na een dankwoord van burgemees ter Waverijn en het overhandigen wan de ambtsketen en de voorzitters hamer aan loco-burgemeester Van Vegten, werd deze bijzondere raads zitting gesloten en kregen de geno digden gelegenheid om het woord te richten tot de scheidende eerste burger. Van de burgerij Eerste spreker was de heer J. Goed hardt, die de tolk was van de bur gerij, toen hij de heer Waverijn har- telyk dankte voor alles wat hij in het belang van de gemeente heeft ge daan. Als geschenk bood hy aan een 18e eeuws wortelnoten kastje, een tafeltje met marmeren blad en een wandbord. Namens de industriëlen overhandigde de heer C. Verruyt een Perzisch tapijt. Vervolgens voerden nog het woord 1c heer C. van der Molen (personeel Burgemeester Q. Waverijn tij dens de laatste buitengewone ver gadering van Koudekerks raad in het Verenigingsgebouw. Rechts van hem wethouder W. van Veg ten en daarnaast de vertegen woordiger van de commissaris der Koningin mr. J. van Weele, links, naast de echtgenote van burge meester Waverijn, wethouder Reijneveld. Foto Leidsch Dagblad o.l.- en kleuterschooll, ds. J. T. W. Quak (herv.), ds. Makkinga (ge- ref.), de heer K. Schellingerhout (apost. genootschap), burgemeester Z. Bruins Slot kring van burgemees ters), mr. R. M. Gallas (drinkwater- leidingbedrijf ..Rijnstreek"), mr. dr. J. Plomp (wethouder van onderwijs in Maarssen) en M. van Vegten (wo ningbouwvereniging) Al deze toe spraken gingen vergezeld van ge schenken. Na een dankwoord van burgemees ter Waverijn volgde een Imkbezochte receptie en 's avonds maakten vele inwoners van de gelegenheid gebruik afscheid te nemen van de heer en mevrouw Waveryn en hun kinderen. Ook toen werden geschenken aange boden. De muziekvereniging „Kunst na Arbeid" bracht het burgemeesters gezin nog een muzikale af scheids- Koudekerk. sloot daarmee de pe- riode-Waveryn af en gaat nu weer beginnen aan een nieuw tijdperk on der leiding van een (nog te benoe men) nieuwe burgemeester. Moge het crescendo blijven gaan! (Van onze correspondent in Londen) De Britse mijnwerkers die tot de oprichters en de loyaalste steunpilaren van de Labourpartij behoren uiten stormachtige protesten tegen de plannen van sluiting op grote schaal van oneconomische kolenmijnen en een drastische inkrimping van het aantal mijnwerkers, namelijk van 387.000 op het ogenblik tot een handjevol van 65.000 in Plotseling alarm De eerste emotionele reactie van sommige groepen mijnwerkers is dat zij voortaan hun financiële steun aan de Labourparty zullen onthou den. Het betreft geen groot bedrag, maar het is een voor Labour gevaar- lyk politiek symptoom. Sommigen willen namelyk zelfs in hun woede de trouw aan Labour opzeggen en een nieuwe party oprichten. De leider van de op de mynwer- kersbond steunende groep van 27 Lagerhuis-leden zy ontvangen een speciale toelage van de bond heeft aangekondigd dat hij het vandaag verschijnende „witboek" over de brandstofpolitiek van de regering demonstratief in de kamer zal ver scheuren. Afleggen Deze ongekende reactie is toe te schryven aan het plotselinge alarm van de voorzitter van de Steenkolen- raad, het bestuurslichaam van de genationaliseerde steenkolenindustrie Lord Robens zelf vroeger Labour- Lagerhuis-afgevaardigde die op sensationele wijze de voor de mijn industrie angstaanjagende cijfers losliet. Robens werd gisteren in het La gerhuis hiervoor op zyn vingers ge tikt door de minister van Arbeid, Gunter, die zei dat het in werkelijk heid niet zo rauw zou zyn als Ro bens het had voorgesteld. Robens heeft namelyk geen rekening ge houden met de natuurlijke afvloeiing van oudere mijnwerkers en de her training van de jongeren. Het probleem is echter dat reeds in de praktijk gebleken is dat werk loosheid onder de mijnwerkers niet kan worden vermeden en dat het vaak, zeker niet in de economisch zwak ontwikkelde gebieden waar velen hunner wonen, geen ander werk voor hen blykt te zyn. Het is de vraag of negentiende van het tegenwoordige aantal mynwerkers inderdaad op natuurlijke wijze zal kunnen afvloeien. Engeland is praktisch op steenkool gebouwd en het was steenkool die het land in de 18de en 19de eeuw groot heeft gemaakt. Aan het einde van de oorlog bezat Engeland nog 600 steenkolenmijnen, waarvan een groot deel moest worden gesloten om dat ze uitgeput of niet meer produk- tief te maken waren. Thans concen treert men zich op de zoveel moge- lyk te mechaniseren bestaande en een aantal nieuwe mynen. Uit het vandaag verschynende „witboek" over dei brandstofpolitiek van de regering zal moeten blijken wat zy van plan is voor de mijn industrie, die niet zomaar in desteek zal worden gelaten, te doen. Van het „witboek" is een populaire editie gedrukt, welke kosteloos aan de mynwerkers zal worden uitge reikt. De verwachting was dat het „witboek" wat de toekomst betreft optimistischer dan Lord Robens zou zijn. De nadruk in het „witboek" zal vallen op de grotere technische vaar digheid dip voortaan voor de mijn- arbeid zal zijn vereist. Bommen in Bonn) wraak voor de dood van Gnevara By de Griekse en Boliviaanse ami bassades in Bonn zijn zondag licbti bommen ontploft, die weinig scha» de hebben aangericht. Deze aansta gen blijken bedoeld als wraaknemiji voor de dood van L a tij n s am er ikaan» se guerillastrijder Guevara, heeft een groep terroristen die zicht zelf „groep van de 1ste mei" noem\ in een brief meegedeeld. De groq zegt ook verantwoordelijk te zijn von een onlangs gepleegde aanslag op di Amerikaanse ambassade in Londen Er zullen nog meer aanslagen ovb de hele wereld volgen, aldus de brie!, die aan het kantoor in Bonn vat een Amerikaanse persbureau was richt. De brief is nu in handen v de politie. Uit passages in het dagboek vad Ernest „Che" Guevara, welke gfe teren in Camiri (Bolivia) tydens h? proces tegen de Franse schryva Regis Debray zyn voorgelezen blijken dat premier Castro van Cud ba en zijn vroegere naaste medewffl ker Guevara van plan waren dl jaar een nieuwe guerrilla te ontketi nen in het zuiden van Peru bij Boliviaanse grens. De nieuwe zetshaard zou nauw verbonden met de guerrilla in Bolivia. Voorts zo Regis Debray hebben gekregen in Europa voor de guerrilla in Bolivia te niseren en zou de Argentijn die eveneens terecht staat, de rilla in noord-Argentinië ganiseren. Het dagboek, waarvan 47 werden aangevoerd als bewijs de deelname van Debray guerrilla, bevat voorts boodscha van en aan „Leche" die door de diteur-militair kolonel Iriarte, geïdentificeerd als premier Castro. Uit het dagboek zou voorts blij pi ken dat Debray boodschappen in de voor Guevara van „Leche" tro) by zich had en boodschapp^tuui van „che" naar Havanna zou ten overbrengen. Witboek Steenkool blykt het definitief te moeten afleggen tegen goedkopere brandstoffen, zoals aardgas en olie en atoomenergie. Binnenkort zal reeds een kwart van Engelands pro- duktiviteit door atoomenergie gedre ven centrales worden opgewekt. De aartsbisschop van Madrid, Ca- simiro Morcillo, heeft de toestem ming ingetrokken voor een kerk dienst die een groep jonge progres sieve priesters vandaag in zijn dio cees had willen houden en die neer zou komen op een politieke demon stratie, waarbij indirect het regiem- Franco zou worden bekritiseerd. De aartsbisschop deelde in een communiqué mee, dat dit besluit was genomen „vanwege het karakter van een politieke demonstratie dat de kerkdienst door propaganda had ge kregen". Volgens welingelichte bronnen zou er een mis worden gecelebreerd voor de „vervolgde kerk", met welke term men de positie van de R.K. Kerk in de communistische landen pleegt aan te duiden. De priesters hadden deze betekenis echter omgebogen naar „de vervolgde kerk" in Span je. In verscheidene delen van het land wachten priesters op hun be rechting, omdat ze betrokken zijn beiders voor hervormingen, onder meer op h©t gebied van de vakbewe ging* Minister Luns van Buitenlandse Zaken (links) werd gistermiddag by zyn aankomst in Tsjecho-Slowakye begroet door zyn ambtgenoot David. Reeds kort daarna begonnen de be sprekingen in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Praag. Er werd gesproken over bilaterale kwesties, het Midden-Oosten en het Verre Oosten. Mr. Luns noemde de besprekingen zeer bevredigend. Het gesprek is vanochtend voortgezet. Gisteravond is er ter ere van de Nederlandse gast een receptie gege ven. Aan de vooravond van het beztf van mr. Luns en zyn echtgenote 1 den radio en televisie verschelde malen aandacht aan Nederland 1* steed. Onder meer waren progras ma's gewyd aan de Deltawerken de Nederlandse schilderkunst. Minister Luns zou vandaag voort een bezoek brengen aan Brno, industrieel centrum in zuid-Tsjech Slowakye, aan de hoofdstad Slowakye Bratislawa en aan and® plaatsen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 8