LEIDSCH DAGBLAD eders kenden risico van wapentransport Spionage als tegenprestatie smokkelhandel Vietcong zoekt sterke onderhandelingspositie MAASTRICHT NIKT BLIJ MET BAETEN JAMIN Familieleden van zeelieden geschokt loor zware vonnissen ,win Lagos Wortret $oeharto verbrand Vermoedens over doel van communistisch offensief ©uaf ©FJeuwo Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 14 NOVEMBER 1967 No. 31432 Uflrteur: E. A. E. van Dishoeck jjfdredacteur: J Brouwer f DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers /0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De zware straffen die de bemannings- jen van de kustvaarder „Jozina" in Ni- moeten ondergaan, hebben bij de fa- Tieleden ontsteltenis en verontwaardi- 1 ïg gewekt. Tien gaar gevangenisstraf Si eft de rechtbank in Lagos, de hoofdstad k i Nigerië, opgelegd aan de kapitein en vijf bemanningsleden wegens wapen- ■1 „itivel naar Biafra. Aan boord van het jp bevonden zich volgens de tenlasteleg- iiai ig 460 kisten met enkel- en dubbelloops- itgeweren en 257 kisten met bijbehoren- patronen. Bovendien kregen de opva- iJiden een boete van 60.000 gulden, sub- m iair 2 jaar gevangenisstraf, wegens over- t ding van de douanevoorschriften. Dit dat de „Jozina" ook 1.875 zakken zout en rollen krantenpapier vervoerde. De 1 izina" en de lading zijn verbeurd ver- iard. De „Jozina" zou op 7 oktober uit niabon zijn vertrokken naar Port Har- ie voornaamste havenplaats in ifra. !rï» ambassadepersoneel ook de verschil lende zittingen van de rechtbank in Lagos bijgewoond. Het ministerie van Buitenlandse Zaken wacht nu op zijn toelichtend advies over deze kwestie. Zie ook pag. 14. „Onbegrijpelijk" Bet is onbegrijpelijk dat de be- nnlng zo zwaar is gestraft", zegt rrouw Plantinga uit Heerenveen, o 0 Igenote van de 55-jarige kapitein i Plantinga. De 17-jarige Rosa 't WoutIekeren, de vrouw van 5* eerste machinist uit Waddinxveen, de reis van de Jozina als huwe- snjfc* meemaakte en vorige week q p irijgelaten wegens zwanger- ip, heeft zich volkomen over- onder doktersbehandeling ,v-Jeten stellen. Ze heeft haar in- f$! genomen bij haar schoonouders H lapelle a. d. IJssel. De ouders van eerste machinist zijn radeloos. Ze gen zich af wat er met het nieu- huis in Waddinxveen moet ge ren „Rosa kan er toch niet al- gaan zitten", verrast en ontdaan-de familie van de gevangen bemannings- i; lts verscheidene dorpen op west-Bor- ïljn portretten van de Indone- he waarnemend president Soe- am rto verbrand tijdens een demon- 'He van „anarchisten", aldus het hoHeke dagblad Kompas van ifct' Sdens betogingen werd even- de Indonesische vlag verbrand Protest tegen het voedselgebrek }Lf tin deze gebieden heerst. ^WEERBERICHT Veranderlijk pj Bilt verwacht van heden- tot ino; genavond: Zwaar bewolkt met 'ellJk regen, maar morgen overdag enkele opklaringen. Matige tot Wi cht'ge wind tussen zuid en zuid- Minder koude nacht. Overigens verandering "in temperatuur. I (Opgemaakt om 11.40 uur). 15 NOVEMBER °P: 07.59 uur; onder: 16.50 uur. Y ^op: 16.02 uur; onder: 06.02 uur. IJ ^nter te Katwijk te 2.07 en 14.21 ^JT-aagwater te 10.20 en 22.30 uur. Hümmer bestaat uit 16 pagina'» De kapitein van de „Jozina", de 55-jarige Willem Plantinga, die de gevangenis verlaat op weg naar de rechtbank in Lagos. van de directeur-generaal van de scheepvaart niet opvolgen, handelen volgens het departement in zo'n ge val geheel op eigen risico. leden ook zijn, de reld is reeds enige maanden op oe hoogte van het risico dat men zou lopen als men een voor de buiten landse scheepvaart verboden zone voor de Nigeriaanse kust zou bin nendringen. De instelling van deze gevarenzone was door middel van een nota van de Nigeriaanse fede rale regering aan de scheep vaar tbe- drijvende landen bekend gemaakt. Het departement van Verkeer en Waterstaat heeft op zijn beurt alle Nederlandse rederijen van deze maatregel op de hoogte gesteld. Dat was op 23 juni van dit jaar. Toen de .Jozina" door de Nige riaanse regering was onderschept, heeft Nigerië Den Haag nog eens aan deze verboden zone herinnerd. Sohepen, die dergelijke aanwijzingen Revisie Van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde men vanochtend mee, dat de ambassa deur in Lagos, de heer M. J. Rosen berg Polak thans de mogelijkheden van een eventuele revisie van het vonnis onderzoekt. Met name pro beert hij uit te vinden welke be roepsmogelijkheden er in het Nige riaanse recht bestaan. De ambassa deur heeft zich in de afgelopen vier weken intensief met de zaak-Jozina bezig gehouden en hy heeft met zijn Nieuwe burgemeester De benoeming van mr. A. M. I. H. Baeten tot opvolger van mr. W. baron Michiels van Kessenich als burgemeester van Maastricht heeft in Lim burgs hoofdstad geen jubel stemming losgeslagen. De aanstelling van de 47-jarige Maastrichtse advocaat, deskundige in onderwijs- en culturele zaken van de Tweede- Kamerfractie van de KVP werd gisteren bekendgemaakt. „Ronduit gezegd, we zijn niet blij met de nieuwe eerste burger", zei KVP- fractieleider van Maastrichts gemeenteraad, drs. J. Banen. Econoom „Wy hadden als nieuwe burge meester in dit voor Maastricht zo moeilijke tijdperk een econoom voor ogen. Op de benoeming van een man met economische kwaliteiten hebben we, toen ons om advies is gevraagd door de commissaris der Koningin, ook aangedrongen. Die toen alom uniek genoemde inspraak blijkt nu geen enkele waarde te hebben ge had". De socialist F. van Thor was al evenmin enthousiast. Ook hij vindt, dat de commissaris der Koningin in Limburg dan maar beter niet advies aan de gezamenlijke fractieleiders uit de raad had moeten vragen. „We hebben toen heel andere taal gesproken en mr. Baeten voldoet in de verste verte nog niet aan het beeld, dat we toen van een nieuwe burgemeester hebben opgehangen. Deze gang van zaken speelt de voor standers van verkiezing van burge meesters wel erg veel troeven in han den". „Natuurlijk", aldus de heer Van Thor „zijn we, nu het eenmaal zo i: gelopen, bereid mr. Baeten onze ge lukwensen met zijn benoeming aan te bieden. Wij hopen op een prettige samenwerking". Uit Kamer Hr. A. Baeten heeft inmiddels in verband met zijn benoeming beslo ten zich terug te trekken als lid van de Tweede Kamer. Dat zal waar schijnlijk gebeuren na 16 decem ber wanneer de Beneluxraad, waar van hy rapporteur is, heeft ver gaderd. De heer Baeten zal vermoe delijk in de Tweede Kamer worden opgevolgd door de heer J. H. Dirx uit Beek. Burgemeester Baeten Vrouw geeft beter rijles dan man Vrouwen geven beter autorij les dan mannen. Deze conclusie trok de direc teur van het Psychologisch Verkeerslaboratorium in Utrecht gisteren op de jaar vergadering van de sectie rij scholen van de Bovag in Eind hoven. Drs. A. van den Burgh meende, dat vrouwen een betere aanleg hebben om op te voeden en daardoor betere resultaten kunnen bereiken. Moeilijke leerlingen worden da nook vaak aan instructrices toevertrouwd, De mannen zijn doorgaans agressiever, zakelijker en on dernemender. Zij kunnen moei lijke individuele problemen minder goed aan. De vrouwen daarentegen scheppen een beter klimaat, tonen meer belangstel ling en zijn geduldiger. Boven dien, zo zei de heer Van der Burgh, missen de instructeurs vaak de noodzakelijke humor en diplomatie. Hij legde er nogmaals de na druk op, dat men bij het ry- onderricht zoveel mogelijk moet voorkomen, dat men pas door hachelijke of schadelijke ervaringen in het verkeer goed leert rijden. De rij-opleiding moet zichzelf hoge eisen stellen. Verkeersvaardigheid hangt in de lucht zonder oriëntering op de verkeerswerkelijkheid en zonder verantwoordelijkheids besef De rij-opleiding heeft flinke en evenwichtige mensen nodig, die zowel bijzonder rij en verkeersbekwaam zijn als goed met mensen van velerlei geaardheid kunnen omgaan. De verworven bekwaamheid dient echter steeds zorgvuldig op peil te worden gehouden De Britse PTT heeft een monstratie gegeven met een ge sloten tv-circuit tussen steden, waardoor zakenlieden op honder den kilometers afstand met elkaar kunnen confereren. De „confra- vision" zal in 1970 werkelijkheid worden en ook internationaal ge regeld kunnen worden. Het sys teem opent bijzondere mogelijk heden voor zakenlieden uit EEG- landen, die contact zoeken. Fei j enoord- Arsenal (niet uitverkocht) toch op de tv De voetbalwedstrijd Feijenoord Arsenel die vanavond in het Feije- noordstadion wordt gespeeld, zal rechtstreeks door de KRO-televisie worden uitgezonden. Dit, ondanks het feit, dat enkele duizenden plaat sen nog niet zijn verkocht. De uit zending begint om 20.15 uur. Einde 22.00 uur. ADVERTENTIE "W Oostduitse politie droeg contrabande aan boord (Van onze correspondent in Kopenhagen) Hechte samenwerking tussen de Deense en Zweedse binnen landse veiligheidsdiensten en de douane van beide landen heeft geleid tot de arrestatie van de leider van een smokkelbende die de laatste jaren in de Oostzee-havens sluikhandel dreef en zoals nu bleek ook spionage verrichtte. Na acht maanden lang jacht ge maakt te hebben op de in Rostock in Oost-Duitsland woonachtige Deense leider van de smokkel, en spionage- bende, slaagde de Deense veiligheids politie erin de man te arresteren in Denemarken. Zowel de Deense als de Zweedse douane was volledig op de hoogte van een enorm uitgebreide, illegale "ver broederingsactie" die in hoofdzaak 's nachts plaats vond in de aan de Oostzee gelegen havens zoals Rostock, Stralsund en Stettin. Hele vloten van supersnelle smok- kelboten die het in snelheid en be wapening makkelijk konden opne men met de vaartuigen van de dou- Uit buitgemaakte Vietcong- documenten blijkt dat, de com munisten in Zuid-Vietnam er op uit zijn strategische gebie den te veroveren en zich zo een krachtiger onderhandelings positie te verschaffen als het tot besprekingen komt, aldus de Zuidvietnamese generaal- majoor Ngoejen-Van-nanh, die commandant is van de zestien provincies ten zuiden van Sai gon, waar de Mekong-delta het oude bolwerk van de Viet cong ligt. Volgens Nanh zijn er tekenen, die erop wijzen dat de Vietcong voorbereidingen treft voor een gesprek met Sai gon met het doel een coalitie regering te vormen. Volgens een der gevonden Viet- cong-documenten willen de commu nisten twee provincies ten noorden Saigon en aan de grens met Cambodja veroveren. Door infiltratie uit Cambodja wil de Vietcong de pro vincies Phoeoc Long en Binh Long bezetten. Gedurende de onderhande lingen zou de opbouw van de troe pen worden voortgezet. Als de onder handelingen zouden mislukken zou den guerrillatroepen opdracht krijgen Saigon te bezetten. De Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker, die thans in Washington vertoeft, verklaarde gisteren, dat de tegenstander in aan tal zwakker wordt. De recrutering van de Vietcong is het afgelopen jaar zeer aanzienlijk, waarschijnlijk met vijf tig procent, teruggelopen. Volgens de correspondent van het Engelse blad „Guardian", die kort geleden in Hanoi was, is de gezond heid van de Noordvietnamese presi dent Ho Tsji-ming zeer slecht. De uitvoerende macht berust in feite bij Pham Van-dong, die als opvolger zou zijn aangewezen. Generaal William C. Westmoreland heeft gisteren verklaard, dat de Noordvietnamese strijdkrachten in het gebied van Dak To een zware af straffing krijgen. Westmoreland. Amerikaans opperbevelhebber te vel de in Vietnam. kwam gisteren op doorreis naar Washington in Hono- loeloe aan. In de hoofdstad der Ver enigde Staten zal hy besprekingen voeren met president Johnson. De Amerikaanse troepen hebben ge steund door B 52-bommenwerpers in het centrale hoogland een commu nistisch plan voor een offensief ver ijdeld, dat ten doel had het land in tweeën te snijden. In de gedemili tariseerde zone is het de laatste tijd rugtig voegde hij hieraan toe, omdat de vijand een zware nederlaag heeft geleden en zich daarop terugtrok. „De vijand heeft gefaald", aldus Westmo reland, „en hoewel de communisten de overwinning voor zich opeisen krijgen de militaire leiders in Hanoi leugens te horen". Tot zover West- moreland. Volgens goedingelichte zegslieden hebben de communisten bij Dak To vijf regimenten, waarvan één raket regiment, in het veld. Er zijn zowel Amerikaanse als Zuidvietnamese ver sterkingen aangevoerd. Volgens een ruwe schatting zouden de partijen elk uit 6000 man bestaan. Het Ame rikaanse hoofdkwartier deelde giste ren mee. dat 92 Amerikanen in de af gelopen 10 dagen In dit gebied zijn gedood. Ongeveer 500 raakten ge wond. Er werden 635 Noordvietname- zen gedood. In deze cijfers zijn echter nog niet de verliezen van de gevech ten van gisteren begrepen. .Vervolg op pagina 2 ane, verlieten 's avonds de Zweedse en Deense kusthavens om na ander half uur grote en uitermate winst gevende inkopen te doen in de tax free-shops van de Oostduitse havens. Goedkeurend oog Dit gebeurde onder het goedkeu rend oog van de Oostduitse douane, die naar een gearresteerde smok kelaar voor het gerecht verklaarde zelfs dikwijls meehielp de contraban- de aan boord te dragen. Tot dusver stond de douane dan ook machteloos en ging de sluikhan del bij gebrek aan bewijzen rustig elke nacht door. Nu echter is geble ken dat de goedkeuring van de Oost duitse autoriteiten werd verkregen door het leveren van door spionage verkregen inlichtingen. Bij een razzia zondag en gisteren heeft men diverse arrestaties verricht en werden grote partijen contrabande onder meer een half miljoen sigaretten en duizenden liters sterke drank, in beslag geno men. Bij de eerste verhoren is gebleken dat verscheidene leden van de smok kelbende nauwe contacten onderhiel den met personen die een rol speel den bij de defensie van Denemarken en Zweden. Nog meer arrestaties in deze zaak worden verwacht. ADVERTENTIE Door den kerkeraad der Ned. Hero, gemeente alhier is hedenavond uit het bekende drietal predikanten beroepen de r J. Knappert, predi kant te Deventer. Terwijl het kunstmin nend publiek te Leiden tever geefs hunkert naar eene opera-voorstellingen, en zoo het nog per extra iets krijgt, nooit verder komt dan eene kleine opéra-comique, wordt in het nederige Doesborgh „de Freischütz" opgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1